Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βοήθεια γάλα παντού!!!


Recommended Posts

Κορίτσια γεια σας!!

έχω μια μικρούλα 40 ημερών και τη θηλάζω αποκλειστικά.

Από την αρχή όλα μας πήγαν πολύ καλά καθώς η μικρή είναι πολύ συνεργάσιμη και δεν είχαμε κανένα πρόβλημα εκτός από ένα:

Έχω μεγάλες διαρροές γάλακτος πολλές φορές την ημέρα , με αποτέλεσμα να γίνονται χάλια όλα τα ρούχα μου. Επιθέματα χρησιμοποιώ πλενόμενα και τα αλλάζω κάθε λίγες ώρες. Βρέχω το κρεβάτι τη νύχτα , μέχρι και το μωρό λερώνεται την ώρα που τη θηλάζω. Η κατάσταση έχει καταντήσει κωμικοτραγική! Και με αγχώνει πολύ γιατί όπου και να βρίσκομαι πρέπει να έχω μαζί μου οπωσδήποτε σαλιάρα και τουλάχιστον δύο πανάκια θηλασμού.

Επίσης κάτι άλλο που μου τη δίνει είναι ότι σε όοολα τα πλυντήρια που βάζω υπάρχουν πια αυτά τα πανάκια, με αποτέλεσμα όλα τα ρούχα να μυρίζουν γάλα!!!:twisted:

Προσπαθώ να δίνω ένα στήθος τη φορά να μειωθεί η παραγωγή , αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα γιατί το άλλο στήθος δυσφορεί πολύ. Τώρα που έχουμε φτάσει στις 40 ο θηλασμός έχει εδραιωθεί αρκετά, αλλά το πρόβλημα της διαρροής παραμένει.

Έχω ρωτήσει φίλες και γνωστές και ποτέ καμία δεν φαίνεται να είχε παρόμοιο πρόβλημα εκτός από τη μάνα μου που είχε ακριβώς το ίδιο.

Έχει συμβεί αυτό ποτέ σε καμιά σας? Είναι φυσιολογικό? Τι κάνω λάθος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


γειά σου!!

 

Εγώ είχα ακριβώς τα προβλήματα που έχεις και εσύ τώρα...:) To μωρό μου συχνά από την πολύ έντονη ροή έκλαιγε κτλ, τα επιθέματα ήταν ο καλύτερος φίλος μου και συνέχεια έπλενα . Γύρω στον 4ο - 5ο- μήνα η ροή σταμάτησε να είναι τόσο έντονη και κάπου εκεί σταμάτησα και τα επιθέματα. Το καλό τις υπόθεσης είναι πως θα έχεις αρκετό γάλα και δε θα έχεις πρόβλημα με τις αντλήσεις αν κάποια μέρα το θελήσεις.

 

Τώρα το μωρό μου είναι 7μιση μηνών περίπου και καμιά φορά τρέχει το άλλο στήθος όταν την θηλάζω. Τα βράδια σπάνια λερώνομαι. Υπομονή, θα τα θυμάσαι με ευχαρίστηση αυτά αργότερα!

 

Να χαίρεσαι το μωράκι σου

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Με έκανες να γελάσω με την περιγραφή σου , ήσουν πολύ παραστατική ...

Εγώ να σου πω χρησιμοποιούσα και θήκη περισυλλογής του γάλακτος (νομίζω ήταν από σιλικόνη και πλαστικο) η οποία ήταν στο σχήμα του στήθους

Την ώρα που θήλαζα από το ένα έβαζα τη θήκη στο άλλο ... Νομίζω τις είχα πάρει από το Λητώ (τα πολυκαταστήματα)

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το είχα αυτό το πρόβλημα και σε ένα βαθμό το έχω ακόμη και σήμερα (η μπέμπα είναι 5,5 μηνών).Αν είχες το μωρό σου πολλές ώρες στο στήθος τις προηγούμενες μέρες είναι λογικό να σου συμβαίνει αυτό. Από την στιγμή που θα αραιώσουν τα γεύματα θα βελτιωθεί η κατάσταση. Μέχρι τότε κάνε υπομονή.

Link to comment
Share on other sites

γειά σου!!

 

Εγώ είχα ακριβώς τα προβλήματα που έχεις και εσύ τώρα...:) To μωρό μου συχνά από την πολύ έντονη ροή έκλαιγε κτλ, τα επιθέματα ήταν ο καλύτερος φίλος μου και συνέχεια έπλενα . Γύρω στον 4ο - 5ο- μήνα η ροή σταμάτησε να είναι τόσο έντονη και κάπου εκεί σταμάτησα και τα επιθέματα. Το καλό τις υπόθεσης είναι πως θα έχεις αρκετό γάλα και δε θα έχεις πρόβλημα με τις αντλήσεις αν κάποια μέρα το θελήσεις.

 

Τώρα το μωρό μου είναι 7μιση μηνών περίπου και καμιά φορά τρέχει το άλλο στήθος όταν την θηλάζω. Τα βράδια σπάνια λερώνομαι. Υπομονή, θα τα θυμάσαι με ευχαρίστηση αυτά αργότερα!

 

Να χαίρεσαι το μωράκι σου

 

Σ ευχαριστω πολύ για την απάντηση! Μου δίνεις πολύ κουράγιο, μακάρι να τελειώσει αυτό έστω και στο 5ο μήνα- θα τα θυμάμαι με ανακουφιση που τελείωσαν!!:P

 

Να χαίρεσαι και συ το παιδάκι σου, σας εύχομαι ότι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με έκανες να γελάσω με την περιγραφή σου , ήσουν πολύ παραστατική ...

Εγώ να σου πω χρησιμοποιούσα και θήκη περισυλλογής του γάλακτος (νομίζω ήταν από σιλικόνη και πλαστικο) η οποία ήταν στο σχήμα του στήθους

Την ώρα που θήλαζα από το ένα έβαζα τη θήκη στο άλλο ... Νομίζω τις είχα πάρει από το Λητώ (τα πολυκαταστήματα)

 

Πολύ καλό σύστημα αυτό, κάπου το έχω διαβάσει κι εγώ. Εγώ βρήκα μόνο κάτι patch από σιλικόνη που κολλάνε στο στήθος και σταματούν τη διαρροή, πολύ με βόλεψαν μέχρι τώρα. Αν βρω αυτά που λες θα τα πάρω κι αυτά , οτιδήποτε στην περίπτωση μου είναι χρήσιμο! Σε ευχαριστώ πολύ ;)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το είχα αυτό το πρόβλημα και σε ένα βαθμό το έχω ακόμη και σήμερα (η μπέμπα είναι 5,5 μηνών).Αν είχες το μωρό σου πολλές ώρες στο στήθος τις προηγούμενες μέρες είναι λογικό να σου συμβαίνει αυτό. Από την στιγμή που θα αραιώσουν τα γεύματα θα βελτιωθεί η κατάσταση. Μέχρι τότε κάνε υπομονή.

 

Αυτό είναι πολύ πιθανό. Τις πρώτες μέρες ειδικά, επειδή είχα άγχος να έχω γάλα την έβαζα και όλη μέρα , με αποτέλεσμα αυτό. Προσπαθώ κι εγώ να βάλω ένα πρόγραμμα σιγά σιγά. Σ' ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εινα χαζο αυτο που θα πω αλλα γιατι δεν το ψαχνεις λιγο μηπως βγαζεις με το θηλαστρο καποια γευματα να τα εχεις και "καβατζα"αν χρειαστει να λειπεις?

Δεν ξερω απο πιο σημει και μετα μπορεις να το κανεις αυτο χωρις να επηρεασεις την γαλουχια!

Link to comment
Share on other sites

Αχ μια από τα ίδια και χειρότερα ήμουν. Αφού έβαζα δυο πετσέτες, μια στο κάθε στήθος γιατί τα επιθέματα δεν αρκούσαν. Το στρώμα μας το πλέναμε κάθε πρωί, και στο πάτωμα άφηνα σταλαγματιές γάλακτος. Σαν τον κοντορεβυθούλη, μόνο που εγώ άφηνα γάλατα για να βρίσκω τον δρόμο μου. 15 μήνες μετά να σκεφτείς βρήκα μια πιτσιλιά στην άκρη του κρεβατιού και γελούσα.

 

Προσπαθούσα να βάζω ένα στήθος ανά 2 ώρες, κάποιες φορές και παραπάνω. Το άλλο που δυσφορούσε, έβγαζα λιγο γάλα με το χέρι. Δεν έβαζα θήλαστρο γιατί αύξανε τη ροή, ούτε το μωρό. Με πολύ κόπο ομολογώ κάποια στιγμή περίπου στους 4 μήνες σταμάτησε. Και τώρα τα θυμάμαι και γελάω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν εινα χαζο αυτο που θα πω αλλα γιατι δεν το ψαχνεις λιγο μηπως βγαζεις με το θηλαστρο καποια γευματα να τα εχεις και "καβατζα"αν χρειαστει να λειπεις?

Δεν ξερω απο πιο σημει και μετα μπορεις να το κανεις αυτο χωρις να επηρεασεις την γαλουχια!

 

Δεν είναι καθόλου χαζο, τις δύο τελευταίες μέρες έβγαλα με το θήλαστρο , αυτό με συμβούλεψε και η παιδίατρος. Όμως όπως λες φοβήθηκα να μην αυξηθεί το γάλα και δεν τολμώ ακόμη να το κάνω συστηματικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ μια από τα ίδια και χειρότερα ήμουν. Αφού έβαζα δυο πετσέτες, μια στο κάθε στήθος γιατί τα επιθέματα δεν αρκούσαν. Το στρώμα μας το πλέναμε κάθε πρωί, και στο πάτωμα άφηνα σταλαγματιές γάλακτος. Σαν τον κοντορεβυθούλη, μόνο που εγώ άφηνα γάλατα για να βρίσκω τον δρόμο μου. 15 μήνες μετά να σκεφτείς βρήκα μια πιτσιλιά στην άκρη του κρεβατιού και γελούσα.

 

Προσπαθούσα να βάζω ένα στήθος ανά 2 ώρες, κάποιες φορές και παραπάνω. Το άλλο που δυσφορούσε, έβγαζα λιγο γάλα με το χέρι. Δεν έβαζα θήλαστρο γιατί αύξανε τη ροή, ούτε το μωρό. Με πολύ κόπο ομολογώ κάποια στιγμή περίπου στους 4 μήνες σταμάτησε. Και τώρα τα θυμάμαι και γελάω.

 

Χεχε το καλύτερο είναι όταν αρχίζει να πετάγεται το γάλα σαν από λάστιχο και το μωρό αποκοιμιέται και δε ξέρω τι να το κάνω!! Και σαν να μην εφτανε αυτό αρχίζει να πετάγεται και από το άλλο και είμαι εγώ στα χαμένα!:shock: Καμιά φορά ο άντρας μου με παρακολουθεί και βάζει τα γέλια....

 

Αυτό που έβγαζες με το χέρι το κρατούσες ή το πετούσες?

 

Άλλοι 3 μήνες υπομονή λοιπόν!! θα πήξω στα πλυντηρια μου φαίνεται...;)

Link to comment
Share on other sites

ψαξε για κοχυλια θηλασμου,θα τα βρεις σε ολα τα βρεφικα πολυκαταστηματα..

 

προσπαθησε να περασεις απο το στηθος και γευμα , στα δυο γευματα ενα στηθος..οσο πιο πολυ αφηνεις ανενεργο καθε στηθος -χωρις ερεθισμα- τοσο σταδιακα θα σου μειωνει την παραγωγη σου..εαν υπαρχει πρηξιμο αποσυμφοριζε με το χερι..

εαν δεν βιαζεσαι να γυρισεις δουλεια,αστο θηλαστρο ..οσο βγαζεις τοσο θα συνεχιζεται η κατασταση..εκτος εαν θελεις να κανεις δωρεα σε τραπεζα μητρικου γαλακτος οπου μπορεις να επικοινωνησεις με το Ελενα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχω λιωσει στο γελιο γιατι θυμαμαι τα δικα μου.

δεν μπορω να σου πω με ποια συμφνω γιατι ολες οι περιγραφες ειχαν κατι απο την δικη μου εμπειρια.αρχικα εκανα χαλια το κρεβατι, στρωμα, πατωμα(για να βρω κγω τον δρομο της επιστροφης).τα επιθεματα δεν ηταν αρκετα.χρησιμοποιουσα μικρες πετσετες. μειωσα στο ελαχιστο τις εξοδους μου (καλοκαιρι) και παντα μαυρη μπλουζα γιατι τα ατυχηματα ηταν σιγουρα.την ωρα που θηλαζα ΠΑΝΤΑ ειχα διαροη :D στο αλλο. οταν εκανα μπανιο ετρεχαν κ απο τα δυο συντριβανια.και το τραγικο ηταν :lol::lol::lol: οτι εβγαζα οποιαδηποτε στιγμη γαλα με το χερι.απλα πιεζα λιγο.ολο αυτο βεβαια σταματησε περιπου στος 5 μηνες που μειωθηκαν οι θηλασμοι λογω του οτι επεστρεψα στη δουλεια.

ελπιζω να σας εκανα να γελασατε κ να χαρηκατε τον θηλασμο οσο εγω κ ο μπεμπης μου.

Link to comment
Share on other sites

ψαξε για κοχυλια θηλασμου,θα τα βρεις σε ολα τα βρεφικα πολυκαταστηματα..

 

προσπαθησε να περασεις απο το στηθος και γευμα , στα δυο γευματα ενα στηθος..οσο πιο πολυ αφηνεις ανενεργο καθε στηθος -χωρις ερεθισμα- τοσο σταδιακα θα σου μειωνει την παραγωγη σου..εαν υπαρχει πρηξιμο αποσυμφοριζε με το χερι..

εαν δεν βιαζεσαι να γυρισεις δουλεια,αστο θηλαστρο ..οσο βγαζεις τοσο θα συνεχιζεται η κατασταση..εκτος εαν θελεις να κανεις δωρεα σε τραπεζα μητρικου γαλακτος οπου μπορεις να επικοινωνησεις με το Ελενα..

 

Τα παρήγγειλα ήδη paros!

Δυο γεύματα ένα στήθος , φοβαμαι στο τέλος να μην μειωθεί πολύ το γάλα έτσι..

Προς το παρόν προσπαθώ ανά ένα γεύμα και βλέπουμε. Ας ελπίσουμε ότι θα έχει αποτέλεσμα!

Link to comment
Share on other sites

εχω λιωσει στο γελιο γιατι θυμαμαι τα δικα μου.

δεν μπορω να σου πω με ποια συμφνω γιατι ολες οι περιγραφες ειχαν κατι απο την δικη μου εμπειρια.αρχικα εκανα χαλια το κρεβατι, στρωμα, πατωμα(για να βρω κγω τον δρομο της επιστροφης).τα επιθεματα δεν ηταν αρκετα.χρησιμοποιουσα μικρες πετσετες. μειωσα στο ελαχιστο τις εξοδους μου (καλοκαιρι) και παντα μαυρη μπλουζα γιατι τα ατυχηματα ηταν σιγουρα.την ωρα που θηλαζα ΠΑΝΤΑ ειχα διαροη :D στο αλλο. οταν εκανα μπανιο ετρεχαν κ απο τα δυο συντριβανια.και το τραγικο ηταν :lol::lol::lol: οτι εβγαζα οποιαδηποτε στιγμη γαλα με το χερι.απλα πιεζα λιγο.ολο αυτο βεβαια σταματησε περιπου στος 5 μηνες που μειωθηκαν οι θηλασμοι λογω του οτι επεστρεψα στη δουλεια.

ελπιζω να σας εκανα να γελασατε κ να χαρηκατε τον θηλασμο οσο εγω κ ο μπεμπης μου.

 

Στις εξόδους μου (τις λίγες μέχρι τώρα) χρησιμοποιώ αυτά τα patch που προανέφερα είναι σαν αυτοκόλλητα και κρατάνε μέχρι και 2 μήνες! Αυτά με έχουν σώσει μέχρι στιγμής. Αλλιώς πρέπει να βάλω 3 πετσέτες σε κάθε στήθος για να μη γίνω χάλια :wink:

Μακάρι να θηλάζω κι εγώ πολύ καιρό και να το χαρώ όπως κι εσύ κι ας περνάω όλα αυτά!!!! Φιλιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Στο ευχομαι.εμένα ο μπέμπης αποφάσισε να σταματήσει τον θηλασμό μόνος του στον 8 μήνα. οπότε για όσο κράτησε ήταν υπέροχο.κ ας άλλαζα κγω δεν θυμάμαι πόσες φορές την ημέρα μπλουζάκια π τα έκανα χαλια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...