Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βοήθεια για επαναγαλακτισμό


Recommended Posts

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 40 + 4

Β. Το φύλο του βρέφους Θήλυ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εμφάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΟΧΙ

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.ΟΧΙ

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

10/3 :3700

11/3: 3520

12/3 :3450

13/3 :3420 Ημέρα εξόδου μαιευτήριο

14/3 :3480

15/3 :3520

16/3 :3530

17/3 :3550

10/4 :4830

.

.

25/4 :5580

(Έχω νοικιάσει ζυγαριά και τη ζυγίζω καθημερινά έχω γραμμένες όλες τις ζυγίσεις αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα να τις γράψω όλες…)

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.5 με 7 συνήθως 5

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει Την βάζω πάντα πρώτα στήθος αλλά δεν μένει πάντα πολύ ώρα. Άλλες φορές κάθεται 3 λεπτά και άλλες 20 λεπτά άλλες πάλι καθόλου L

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα Πλέον παίρνει κανονικό γεύμα και όχι συμπλήρωμα 150 μλ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) 750 με 1050

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.SymphonyMedelaδιπλής άντλησης

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο Προσπαθώ για 8

7β. ποιες ώρες αντλείτε και Προσπαθώ να αντλώ ανά 2 ώρες μες στην μέρα και κάνω και μια βραδινή από 12 εως 6

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 20 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 8 +

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 5 με 6 και κάποιες μέρες και πιο πολλές

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

 

Ξεκίνησα εδώ και 6 ημέρες να κάνω μια προσπάθεια για επαναγαλακτισμο.

Γέννησα πριν από ενάμιση μήνα, ξεκίνησα με σκοπό να θηλάζουμε αποκλειστικά με την μικρή η οποία όμως να θέλει να είναι συνεχώς στο στήθος και ποτε να μην δειχνει χορτάτη και ηρεμη… Έδινα αρχικά λίγο συμπλήρωμα 30 με 40 μλ 2 φορές την ημέρα …… το συμπλήρωμα δυστυχώς αυξανόταν ώσπου σιγά σιγά το συμπλήρωμα έγινα εγώ …. Η μικρή ήταν πάντα ανήσυχη όταν την έβγαζα από το στήθος ακόμα και αν ήταν 3 ώρες συνεχόμενες … Όσο θέληση και αν είχα να την αφήσω πολλές ώρες αυτό δεν γινόταν πρακτικά γιατί έχω και έναν γιο 20 μηνών που έπρεπε κάποια στιγμή να τον ταΐσω και αυτόν…

Να μην μακρηγορώ αποφάσισα να ξεκινήσω επαναγαλακτισμό. Νοίκιασα το symphony διπλής άντλησης πηρά domperidone& fenugreek. Εδω και 4 ημέρες παίρνω 80 ml domperidone και 9 caps fenugreek και κάνω 8 αντλήσεις.

Την 1η ημέρα με 8 αντλήσεις συγκέντρωσα 215 ml

Την 2η ημέρα με 8 αντλήσεις συγκέντρωσα 225 ml

Την 3η ημέρα με 6 αντλήσεις συγκέντρωσα 230 ml

Την 4η ημέρα με 8 αντλήσεις συγκέντρωσα 225 ml

Την 5η ημέρα με 8 αντλήσεις συγκέντρωσα 165 ml

Την 6η ημέρα με 7 αντλήσεις συγκέντρωσα 190 ml

 

Το πρόβλημα μου είναι το εξής. Με την μικρή ποτέ δε κόψαμε επαφή με το στήθος. Πάντα την έβαζα πρώτα να θηλάσει για όσο ήθελε και μετά όταν δυσανασχετούσε έδινα συμπλήρωμα. Ποτέ δεν ήταν ήρεμη με το θηλασμό εάν δεν έπινε συμπλήρωμα …Ήταν ένα ανήσυχο μωρό στο στήθος…

Τώρα με τις αντλήσεις εάν έχει προηγηθεί άντληση πριν από τον θηλασμό κλαίει και δεν θηλάζει καθόλου. Εάν πάλι μείνει έστω 5 λεπτά στο στήθος και μετά κάνω άντληση η ποσότητα που βγάζω είναι το πολύ 10 μλ… :(

Επίσης ενώ μπορεί να έχει μείνει μισή ώρα στο στήθος και ενώ την ακούω να καταπίνει γουλιές μετά θα πιει όλο το γεύμα των 150 μλ.

Δεν θέλω να χάσει η μικρή την επαφή με το στήθος αλλά από την άλλη πως θα αυξηθεί η παράγωγη εάν η άντληση είναι μετά από θηλασμό και βγάζω τόσα λίγα μλ??

Επίσης στις πόσες μέρες θα έχω κάποια αποτελέσματα γιατί πραγματικά οι ποσότητες που αντλώ είναι απογοητευτικές και δεν με βοηθούν να πάω παρακάτω…

Για ποσό καιρό θα πρέπει να παίρνω domperidone και fenugreek??

Αύριο κλείνω μια εβδομάδα αντλήσεων και η ποσότητα που αντλώ αντί να αυξάνεται μειώνεται… Γιατί συμβαίνει αυτό???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ramd μέχρι να σου απαντήσει κάποια μαμα που ξέρει καλύτερα να σου πω μπράβο για το κουράγιο σου!

 

Η συμπεριφορα που είχε το μωρο στο στηθος κι οι μαραθωνιοι θηλασμοι ηταν πολυ φυσιολογικοι. Αν αντέχες λίγο ακόμα τότε, τώρα θα ήταν πολυ καλύτερα τα πράγματα και δε θα χρειαζόταν αυτη η διαδικασία.

 

Έχεις έρθει σε επαφή με σύμβουλο θήλασμου; Φαντάζομαι ακολουθείς πρωτοκολλο αντλησεων.

 

Η πρώτη σκέψη που μου πέρασε απο το μυαλο ήταν να σου πω οτι εφόσον εκνευριζεται στο στηθος μετα το θηλαστρο (αφου πέφτει η ροη πολυ κι έχει συνηθίσει το μπουκάλι) να έδινες προτεραιότητα στην άντληση και να βάζεις το μωρο στο στηθος σαν πιπιλα.

Αλλα μετα σκέφτηκα οτι δεν έχει σημασία αφου στην ουσία το συνολικό ερέθισμα του στήθους μετράει. Εννοω οτι αυτήν την στιγμη σε ενδιαφέρει να αυξήσεις την παραγωγη σου κι όχι απαραίτητα να μαζέψεις συγκεκριμένα μλ. Και φυσικα το καλύτερο θηλαστρο είναι το μωρο κι όσο κάθεται στο στηθος η παραγωγη αυξάνεται κι ας βγάζεις λίγα μλ μετα.

Ίσως θα μπορούσες την ώρα που θηλάζει απο το ένα στηθος να αντλεις απο το άλλο.

 

Καλύτερα να έδινες το γάλα με εναλλακτικα μέσα σίτισης πχ sns ή το calma της medela για να μειώσεις την πιθανοτητα της συγχισης θηλών.

 

Καλη δύναμη!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

α)πινε πολλα υγρα επισης λενε οτι βοηθαει το κρεμμυδι

β)ξεκινα χαπια μαγιας υπαρχουν σε ολα τα φαρμακεια ειναι 100% φυσικα και βοηθουν να κανεις ωραιο δερμα νυχια και μαλλια (λιγη ενεση αυτοπεποιθεσης δε βλαπτει)

γ)μην αγχωνεσαι δωσε χρονο στον εαυτο σου να ξεκουραζεσαι οσο μπορεις:!::!::!:

δ)οι εξαγωγες με το θηλαστρο βοηθουν στην συντηρηση της παραγωγης γαλακτος αλλα δεν νομιζω οτι αυξανουν την ποσοτητα επιπλεον ειναι κουραστικες,ψυχοφθορες καλυτερα να βαζεις το μωρα στο στηθος αν ομως νιωθεις τραυματισμενες τις θηλες συνεχισε εναλλαξ το θηλαστρο

ε)δεν ειναι εποχη για διαιτα κανε σωστη αλλα πλουσια διατροφη

στ)ο νομος παραγωγης-ζητησης (οσο το μωρο ζητα τοσο το στηθος παραγει) θελει καποιο χρονογια να λειτουργησει και επιπλεον υπαρχουν καποιες μερες που μπορει να εχεις την λεγομενη<<κριση θηλασμου>>δηλ. η παραγωγη γαλακτος μοιαζει να μειωνεται ειτε γιατι το μωρο μεγαλωνει και ζητα περισσοτερο και το στηθος δεν προλαβαινει να ανταποκρθει,ειτε γιατι η μαμα ειναι κουρασμενη ή γιατι ο οργανισμος της μαμας θυμαται οτι φυσιολογικα τωρα θα επρεπε να εχει περιοδο και ετσι οι ορμονες του θηλασμου ερχονται σε <<συγκρουση>>με τις ορμονες του κυκλου.Αυτες οι κρισεις συμβαινουν συνηθως γυρω στην 7η μερα μετα απο τη γεννα,γυρω στις 40 μερες ,στον τριτο και στον εκτο μηνα

ΥΠΟΜΟΝΗ λοιπον και ολα θα πανε καλα α!!και μην ξεχνας οτι ο θηλασμος θελει περιπου 2 μηνες για να εδραιωθει

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ:-P:-P:D:D

dina-sweet

Link to comment
Share on other sites

πρωτα απ΄ολα να σου πω κουραγιο το περασα και ξερω οτι περνας ζορικα ομως μην τα παρατησεις θα πεδευτεις βεβαια αλλα υπαρχουν λυσεις

 

Μιας και εχεις περασει τα ιδια...σε παρακαλω για πες μου μερικα πραγματα δηλαδη πως συνδυαζες και αντλησεις και μωρο στο στηθος.Γιατι εγω οταν προσπαθω να αντλω καθε 2 ωρες συμπιπτουν και να θελει να φαει η μικρη και να πρεπει να αντλησω και αμα αντλησω πρωτα η μικρη δεν καθεται στο στηθος ενω αμα βαλω την μικρη πρωτα στο στηθος δεν βγαζω παρα 10 μλ....Φαυλος κυκλος :roll:

 

Αν αντέχες λίγο ακόμα τότε, τώρα θα ήταν πολυ καλύτερα τα πράγματα και δε θα χρειαζόταν αυτη η διαδικασία.

 

Δεν ηταν θεμα αντοχης απλα με ενα αλλο μωρο 20 μηνων ηταν πρακτικα αδυνατο για εμενα να την εχω συνεχεια στο στηθος.Συν το γεγονος οτι ηταν παντα ανησυχη μετα απο το θηλασμο.

 

Έχεις έρθει σε επαφή με σύμβουλο θήλασμου; Φαντάζομαι ακολουθείς πρωτοκολλο αντλησεων.

 

Οχι δεν εχω δει καποια συμβουλο.Τηρω το πρωτοκολλο που εχει βαλει εδω η Αγλαια στο φορουμ.

 

οι εξαγωγες με το θηλαστρο βοηθουν στην συντηρηση της παραγωγης γαλακτος αλλα δεν νομιζω οτι αυξανουν την ποσοτητα επιπλεον ειναι κουραστικες,ψυχοφθορες καλυτερα να βαζεις το μωρα στο στηθος

 

Εγω νομιζα οτι με τις αντλησεις θα ειχα αυξηση της παραγωγης...Αν ειναι να κανω ολο αυτο για να συντηρω τα 200 μλ που βγαζω δεν ξερω αν εχει νοημα ολο αυτο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σε ολες τις μανουλες,ειμαι νεο μελος στο site.εχω ενα αγορακι 2,5 μηνων ο οποιος δεν θηλασε ποτε αποκλειστικα.αντιμετωπιζω το ιδιο ακριβως προβλημα με σενα RAMD και δεν εχω ξεκινησει ακομη επαναγαλακτισμο για να αυξησω την παραγωγη.οσο για θηλαστρο εχω το mini electric της medela kai αντλω 4 φορες τη μερα απο 20 ml.μονο ταμπλετες απο μαγια μπυρας εχω παρει αλλα μην φανταστεις οτι κανουν και τρελη δουλεια,20 ml παραπανω.το στηθος μου ειναι πολυ μαλακο.ο μπεμπης καθεται 10 λεπτα συνολο στο στηθος και μετα κλαιει.το συμπληρωμα που δεν το λες και ετσι ειναι 180ml.δεν ξερω αν πραγματικα πινει απ το στηθος.του εδινα μεχρι τωρα ως συμπληρωμα

το frisolac comfort γιατι ηταν δυσκοιλιος αλλα τις τελευταιες 5 μερες κανει 1 φορα τη μερα κατσικισια κακα.του δινω απο χθες το almiron comfort και σημερα μου εκανε στην αρχη λιγα κατσικισια κακα και μετα πρασινα ******.ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ?

Link to comment
Share on other sites

Με τις αντλήσεις φυσικά και θα έχεις αύξηση παραγωγής από τη στιγμή που υπάρχουν τόσες γυναίκες που εκεί που είχαν ελάχιστο γάλα κατάφεραν με αντλήσεις μόνο να επαναφέρουν τη γαλουχία τους. Η προϋπόθεση είναι να έχεις νοσοκομείακό θήλαστρο ακόμα καλύτερα αν είναι διπλής άντλησης. Μη κατάλληλα για διατήρηση και αύξηση παραγωγής είναι τα απλά ηλεκρτικά και χειροκίνητα θήλαστρα.

 

Όταν λες ότι βγάζεις λιγότερο γάλα μετά που θα βάλεις το μωρό στο στήθος μου φαίνεταιο λογικό, γιατί το μωρό θα τρώει μία ποσότητα όση ώρα θηλάζει και μετά μένει λιγότερο γάλα για να βγάλει το θήλαστρο. Απ' όσο ξέρω η οδηγία είναι να βάζεις πρώτα το μωρό και μετά το θήλαστρο. Αυτό αν σε ενδιαφέρει σε αυτή τη φάση να κρατήσεις την επαφή του μωρού με το στήθος. Υπάρχουν και γυναίκες που πέτυχαν επαναγαλακτισμό μόνο με αντλήσεις επειδή το μωρό τους δεν ήθελε καθόλου το στήθος και όταν αύξησαν την παραγωγή τους τότε προσπάθησαν να ξαναφέρουν το μωρό στο στήθος.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Ramd εννοείται πως οι αντλησεις επιφέρουν αύξηση παραγωγής!!! Δεν συντηρείς αυτα που βγάζεις μόνο, σε λίγο καιρο θα δεις αποτέλεσμα.

 

Μπορείς να βάζεις το μωρο στο στηθος μέχρι όσο κάτσει και μετα να κανεις άντληση αφου το συνολικό ερέθισμα του στήθους μετράει. Εννοω οτι δεν έχει σημασία πόσο βγάζεις αρκεί να δίνεις το ερέθισμα στο στηθος!

 

Και επικεντρωσου σε εναλλακτικα μέσα σίτισης.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες τις μανουλες,ειμαι νεο μελος στο site.εχω ενα αγορακι 2,5 μηνων ο οποιος δεν θηλασε ποτε αποκλειστικα.αντιμετωπιζω το ιδιο ακριβως προβλημα με σενα RAMD και δεν εχω ξεκινησει ακομη επαναγαλακτισμο για να αυξησω την παραγωγη.οσο για θηλαστρο εχω το mini electric της medela kai αντλω 4 φορες τη μερα απο 20 ml.μονο ταμπλετες απο μαγια μπυρας εχω παρει αλλα μην φανταστεις οτι κανουν και τρελη δουλεια,20 ml παραπανω.το στηθος μου ειναι πολυ μαλακο.ο μπεμπης καθεται 10 λεπτα συνολο στο στηθος και μετα κλαιει.το συμπληρωμα που δεν το λες και ετσι ειναι 180ml.δεν ξερω αν πραγματικα πινει απ το στηθος.του εδινα μεχρι τωρα ως συμπληρωμα

το frisolac comfort γιατι ηταν δυσκοιλιος αλλα τις τελευταιες 5 μερες κανει 1 φορα τη μερα κατσικισια κακα.του δινω απο χθες το almiron comfort και σημερα μου εκανε στην αρχη λιγα κατσικισια κακα και μετα πρασινα ******.ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ?

 

Η μαγιά μπύρας απο μόνη της δε θα κανει τίποτα. Χρειάζεται τακτικο ερέθισμα του στήθους.

Το θηλαστρο που έχεις ειναι μόνο για γυναίκες που έχουν εγκαταστήσει γαλουχια έχουν θηλασει δηλαδη αποκλειστικά για 6 τουλάχιστον εβδομάδες και θέλουν να αφησουν γαλα για να λείψουν για λίγες ωρες.

Διάβασε προσεκτικά εδω:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

 

Τα κακα ίσως και να ειναι ένδειξη αλλεργίας στην αγελαδινη πρωτεΐνη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες τις μανουλες,ειμαι νεο μελος στο site.εχω ενα αγορακι 2,5 μηνων ο οποιος δεν θηλασε ποτε αποκλειστικα.αντιμετωπιζω το ιδιο ακριβως προβλημα με σενα RAMD και δεν εχω ξεκινησει ακομη επαναγαλακτισμο για να αυξησω την παραγωγη.οσο για θηλαστρο εχω το mini electric της medela kai αντλω 4 φορες τη μερα απο 20 ml.μονο ταμπλετες απο μαγια μπυρας εχω παρει αλλα μην φανταστεις οτι κανουν και τρελη δουλεια,20 ml παραπανω.το στηθος μου ειναι πολυ μαλακο.ο μπεμπης καθεται 10 λεπτα συνολο στο στηθος και μετα κλαιει.το συμπληρωμα που δεν το λες και ετσι ειναι 180ml.δεν ξερω αν πραγματικα πινει απ το στηθος.του εδινα μεχρι τωρα ως συμπληρωμα

το frisolac comfort γιατι ηταν δυσκοιλιος αλλα τις τελευταιες 5 μερες κανει 1 φορα τη μερα κατσικισια κακα.του δινω απο χθες το almiron comfort και σημερα μου εκανε στην αρχη λιγα κατσικισια κακα και μετα πρασινα ******.ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ?

Λόγω της μικρής μου πάω να πάρω μάστερ αλλεργιολόγου...και να σκεφτείς πως μάλλον δεν είναι αλλεργική.Μήπως το αλμιρον είναι εμπλουτισμένο με σίδηρο;Εαν όχι,το πράσινο χρώμα δείχνει μάλλον μη απορροφημένη λακτόζη παρά αλλεργία.Ίσως έχει μια μικρή δυσανεξία ίσως όχι.

NVVvp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με τις αντλήσεις φυσικά και θα έχεις αύξηση παραγωγής από τη στιγμή που υπάρχουν τόσες γυναίκες που εκεί που είχαν ελάχιστο γάλα κατάφεραν με αντλήσεις μόνο να επαναφέρουν τη γαλουχία τους.

 

Αυτο ειχα καταλαβει και εγω και για αυτο το λογο μπηκα σε αυτη την διαδικασια...

 

 

Υπάρχουν και γυναίκες που πέτυχαν επαναγαλακτισμό μόνο με αντλήσεις επειδή το μωρό τους δεν ήθελε καθόλου το στήθος και όταν αύξησαν την παραγωγή τους τότε προσπάθησαν να ξαναφέρουν το μωρό στο στήθος.

 

Εχτες παλι εγω 7η ημερα με 8 αντλησεις συγκετρωσα 200 μλ...

 

Δυστυχως δεν βλεπω καμμια διαφορα παρα την δομπεριδονη....:(

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσα έχω διαβάσει ο επαναγαλακτισμός συνήθως κρατάει έναν με δύο μήνες οπότε είναι φυσιολογικό μέσα στην πρώτη εβδομάδα να μην έχεις δει και θεαματικά αποτελέσματα ακόμη. Επίσης έχε υπόψιν σου ότι διαφορά στην παραγωγή θα παρατηρείς περίπου κάθε 3-4 μέρες, όχι από τη μία μέρα στην άλλη. Μην απογοητεύεσαι και εύχομαι να σου έρθουν όλα καλά!

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Απ' όσα έχω διαβάσει ο επαναγαλακτισμός συνήθως κρατάει έναν με δύο μήνες οπότε είναι φυσιολογικό μέσα στην πρώτη εβδομάδα να μην έχεις δει και θεαματικά αποτελέσματα ακόμη. Επίσης έχε υπόψιν σου ότι διαφορά στην παραγωγή θα παρατηρείς περίπου κάθε 3-4 μέρες, όχι από τη μία μέρα στην άλλη. Μην απογοητεύεσαι και εύχομαι να σου έρθουν όλα καλά!

 

Opal διαβασα σε ενα αρθρο του Newman το παρακατω και εχω απελπιστη λιγο...

 

After starting domperidone, it may take three or four days before you notice any effect, though sometimes mothers notice an effect within 24 hours. It appears to take two to three weeks to get a maximum effect, but some mothers have noted effects only after 4 or more weeks. It is reasonable to give domperidone a trial of at least 4 weeks before saying it doesn’t work.

 

Αν εβλεπα αυξηση και οχι μειωση στην ποσοτητα που αντλω πραγματικα θα συνεχιζα με αλλο "αερα"....

 

Οπως και να εχει συνεχιζω και οπου με βγαλει....

Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλή που θα σου δώσω παίζει να μην είναι σωστή: Δοκίμασε μια μέρα να μη βάλεις το μωρό στο στήθος καθόλου και βγάλε μόνο με το θήλαστρο να δεις πόσο θα βγάλεις. Εγώ νομίζω ότι έχεις αύξηση, απλά το πιο πολύ γάλα το τρώει το μωρό και δεν μπορείς να δεις την ποσότητα.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μήπως έχεις πρόβλημα με υποθυρεοειδισμό ή πολυκυστικές ωοθήκες; καμιά φορά αυτά τα δύο μπορεί να επηρεάσουν τη γαλουχία. Με τη σωστή ιατρική αντιμετώπιση όμως δε θα σε δυσκολεύουν.

Σκέφτομαι σωστά = νιώθω καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτο ειχα καταλαβει και εγω και για αυτο το λογο μπηκα σε αυτη την διαδικασια...

 

 

 

 

Εχτες παλι εγω 7η ημερα με 8 αντλησεις συγκετρωσα 200 μλ...

 

Δυστυχως δεν βλεπω καμμια διαφορα παρα την δομπεριδονη....:(

 

Η δοσολογία ειναι σωστή;

Έχεις διαβάσει μήπως αυτο μήπως κατι άλλο σου ταιριάζει καλύτερα;

http://www.bfmed.org/Media/Files/Protocols/Protocol%209%20-%20English%201st%20Rev.%20Jan%202011.pdf

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η συμβουλή που θα σου δώσω παίζει να μην είναι σωστή: Δοκίμασε μια μέρα να μη βάλεις το μωρό στο στήθος καθόλου και βγάλε μόνο με το θήλαστρο να δεις πόσο θα βγάλεις. Εγώ νομίζω ότι έχεις αύξηση, απλά το πιο πολύ γάλα το τρώει το μωρό και δεν μπορείς να δεις την ποσότητα.

 

Το εχω κανει και αυτο...Αλλα παλι τιποτα...

 

Αν ειχε αυξηθει η παραγωγη μου νομιζω θα επινε λιγοτερο γαλα απο το μπιμπερο.Η μικρη συνεχιζει και το πινει ΟΛΟ...Να ας πουμε πριν ηταν η ωρα να φαει την βαζω στηθος εκατσε πεντε λεπτα απο ενα και λιγο παραπανω απο το αλλο και μετα απο μιαμιση ωρα που εκανα αντληση εβγαλα ουτε 5 μλ...Να φανταστεις δεν γεμισε καν ο πατος του μπουκαλιου...

 

Επίσης μήπως έχεις πρόβλημα με υποθυρεοειδισμό ή πολυκυστικές ωοθήκες;

 

Δεν εχω προβλημα με τιποτα απο τα δυο...

Link to comment
Share on other sites

Η δοσολογία ειναι σωστή;

Έχεις διαβάσει μήπως αυτο μήπως κατι άλλο σου ταιριάζει καλύτερα;

http://www.bfmed.org/Media/Files/Protocols/Protocol%209%20-%20English%201st%20Rev.%20Jan%202011.pdf

 

Το εχω διαβασει και αυτο.

 

Η δοσολογια που περνω ειναι 80 mg για αρχη ημερησιως...Απλα δεν ξερω ποτε και εαν πρεπει να την αυξησω....

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια ο μπεμπης μου με το almiron comfort σημερα εκανε κακα μετα απο 2 μερες που πινει αυτο το γαλα τα οποια ηταν κρεμωδη καταπρασινα και μυριζαν χαλια.λετε να εχει καποια αλλεργια?οσον αφορα τον επαναγαλακτισμο τον προσπαθησα με χαπια απο μαγια μπυρας και με 6 κουπες μαραθο την ημερα καθωσ και 3 λιτρα νερο.απο φαγητο δεν προλαβαινω να φαω,μονο το μεσημερι και κανενα τοστ το βραδυ,δηλαδη ελλιπη διατροφη για επαναγαλακτισμο.παρολα αυτα το στηθος μου απ τη 2η μερα ειχε γαλα οσο στην αρχη που γεννησα απλα τη μαγια μπυρας δεν την προτεινουν σε οσες εχουν προβλημα με το βακτηριο candida albicans γιατι το τρεφει.παρολα αυτα επρεπε να σταματησω το θηλασμο για λιγο και ετσι ξανασταματησε το γαλα και μου ηρθε η περιοδος. τωρα θα νοικιασω νοσοκομειακο θηλαστρο και θα παρω δονπεριδονη.η δονπεριδονη ειναι επικινδυνη και ποια πρεπει να ειναι η δοσολογια της?θελει συνταγη γιατρου?

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια ο μπεμπης μου με το almiron comfort σημερα εκανε κακα μετα απο 2 μερες που πινει αυτο το γαλα τα οποια ηταν κρεμωδη καταπρασινα και μυριζαν χαλια.λετε να εχει καποια αλλεργια?οσον αφορα τον επαναγαλακτισμο τον προσπαθησα με χαπια απο μαγια μπυρας και με 6 κουπες μαραθο την ημερα καθωσ και 3 λιτρα νερο.απο φαγητο δεν προλαβαινω να φαω,μονο το μεσημερι και κανενα τοστ το βραδυ,δηλαδη ελλιπη διατροφη για επαναγαλακτισμο.παρολα αυτα το στηθος μου απ τη 2η μερα ειχε γαλα οσο στην αρχη που γεννησα απλα τη μαγια μπυρας δεν την προτεινουν σε οσες εχουν προβλημα με το βακτηριο candida albicans γιατι το τρεφει.παρολα αυτα επρεπε να σταματησω το θηλασμο για λιγο και ετσι ξανασταματησε το γαλα και μου ηρθε η περιοδος. τωρα θα νοικιασω νοσοκομειακο θηλαστρο και θα παρω δονπεριδονη.η δονπεριδονη ειναι επικινδυνη και ποια πρεπει να ειναι η δοσολογια της?θελει συνταγη γιατρου?

 

Δεν μπορω να αποκλείσω την αλλεργία αλλα δεν ξέρω καλα και τα ξένα γάλατα για να σου πω στα σίγουρα.

 

Η δονπεριδονη ειναι στα αντιεμετικα χάπια (cirotron). Δεν ειναι επικίνδυνη αλλα έχεις πάρει ποτε; Καλο ειναι να ξέρεις αν το έχεις ξαναπάρει γιατι η ελαχιστη δοσολογία στην γαλουχια ειναι 3 φορές την ημέρα, 3 χάπια των 10mg.

Συζήτησε με έναν γιατρο πχ αν έχεις οικογενειακό γιατρό που ξέρει το ιστορικό σου για να σου πει επειδη ειναι φσρμακο όπως και να έχει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το εχω διαβασει και αυτο.

 

Η δοσολογια που περνω ειναι 80 mg για αρχη ημερησιως...Απλα δεν ξερω ποτε και εαν πρεπει να την αυξησω....

 

Η ελάχιστη πρέπει να ειναι 90mg. Στην ουσία παίρνεις την ελάχιστη απλα δεν ξέρω αν πρέπει να αυξήσεις. Έχεις κάποιον γιατρο να το συζητήσεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η ελάχιστη πρέπει να ειναι 90mg. Στην ουσία παίρνεις την ελάχιστη απλα δεν ξέρω αν πρέπει να αυξήσεις. Έχεις κάποιον γιατρο να το συζητήσεις;

 

Νινα Νινα εγω εδω βρηκα οτι 90mg ειναι το μεγιστο εκτος και αν εχω καταλαβει λαθος.Εχει καποιο λινκ να με παραπεμψεις?

Link to comment
Share on other sites

επρεπε να σταματησω το θηλασμο για λιγο και ετσι ξανασταματησε το γαλα και μου ηρθε η περιοδος. τωρα θα νοικιασω νοσοκομειακο θηλαστρο και θα παρω δονπεριδονη.η δονπεριδονη ειναι επικινδυνη και ποια πρεπει να ειναι η δοσολογια της?θελει συνταγη γιατρου?

 

Στις ποσες μερες αδιαθετησες??Εγω ευτυχως δεν εχω αδιαθετησει ακομα...

 

Εγω συμβουλευομαι αυτο το site....Γραφει πολλα και για την δομπεριδονη...

 

Καλη αρχη με τον επαναγαλακτισμο....Ξεκινα να μου κρατας "συντροφια" :D

Link to comment
Share on other sites

Νινα Νινα εγω εδω βρηκα οτι 90mg ειναι το μεγιστο εκτος και αν εχω καταλαβει λαθος.Εχει καποιο λινκ να με παραπεμψεις?

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31133&page=6

Ποστ #275.

Συζήτησέ το με κάποιον γιατρό σου (όχι παιδιατρο-δεν νομίζω να γνωρίζει, έναν δικο σου γιατρό, ρωτά τον τι επιδράσεις μπορει να έχει η δόση αν αυξηθεί).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ramd για τη δομπεριδονη πρεπει να συμβουλευτεις γιατρο. εγω ειχα ζητησει τη γνωμη ενδοκρινολογου ας πουμε παλιοτερα. θελει αν θυμαμαι καλα συγκεκριμενο χρονικο διαστημα χορηγησης και σταδιακη διακοπη αυτο το φαρμακο. επισης, απο τα λεγομενα της Αγλαιας εδω στο φορουμ θυμαμαι οτι οσο χρονο πηρε η διακοπη-μειωση του θηλασμου, αλλο τοσο περιπου θα σου παρει ο επαναγαλακτισμος. αρα θελει πολυ υπομονη. καλη επιτυχια! δες και αν βοηθηθεις απο LLL σε καποια συγκεντρωση τους.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...