Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φραγμενος πορος ή Μαστιτιδα?


Recommended Posts

Καλησπερα κι απο μας !!!

 

Θηλάζουμε εδω και 3 μήνες και είμαστε 5300 αν και προωράκια που γεννηθηκαμε στη 32η βδομάδα και με βάρος 2 κιλά.

 

Ολα καλά αλλά η μπεμπα εκανε εμβολιάκι εχθες και δεν ειχε πολύ ορεξη για να θηλασει. Εχω και μια μικρή υπερπαραγωγή με αποτελεσμα να έχει πρηστει ο αδένας στο δεξι στήθος και να πονά. Δεν το πιάνω σκληρό απλά πονάει εσωτερικά και κατα μηκος του μαστου απ τη μα...σχάλη ως τη θηλή .

 

Μπορεί κάποιος να μου διαχωρίσει τα συμπτωματα του φραγμένου πορου και της μαστίτιδας? Και στη περιπτωση μου τι κάνουμε ? Ζεστες κομπρεσούλες βοηθάνε ? Αν και δεν είναι σκληρό το στηθος οπως έγραψα απλά πονά εσωτερικά ο αδενας οπως το καταλαβαινω.

 

Ευχαριστω προκαταβολικά ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα κι απο μας !!!

 

Θηλάζουμε εδω και 3 μήνες και είμαστε 5300 αν και προωράκια που γεννηθηκαμε στη 32η βδομάδα και με βάρος 2 κιλά.

 

Ολα καλά αλλά η μπεμπα εκανε εμβολιάκι εχθες και δεν ειχε πολύ ορεξη για να θηλασει. Εχω και μια μικρή υπερπαραγωγή με αποτελεσμα να έχει πρηστει ο αδένας στο δεξι στήθος και να πονά. Δεν το πιάνω σκληρό απλά πονάει εσωτερικά και κατα μηκος του μαστου απ τη μα...σχάλη ως τη θηλή .

 

Μπορεί κάποιος να μου διαχωρίσει τα συμπτωματα του φραγμένου πορου και της μαστίτιδας? Και στη περιπτωση μου τι κάνουμε ? Ζεστες κομπρεσούλες βοηθάνε ? Αν και δεν είναι σκληρό το στηθος οπως έγραψα απλά πονά εσωτερικά ο αδενας οπως το καταλαβαινω.

 

Ευχαριστω προκαταβολικά ....

 

 

Είναι κόκκινο το δέρμα σου στο σημείο που σε πονάει; Σημυθως ο φραγμένος πόρος εντοπίζεται ως σκληρό σημείο στο στήθος. Και πάλι όμως δεν είναι απαραίτητο να είναι μαστίτιδα. Περνάω ακριβως το ίδιο αυτες τις μέρες. Με πονάει σε ένα σημείο το δεξί και εμένα στηθος και είναι πιο βαρύ και πρησμένο σε σχέση με το άλλο. Εγω απλά βάζω το μωρό να θηλάσει περισσότερο απο το δεξί μαστο ώστε να νοιωσω καλύτερα, αλλά να μην εδραιωθεί κιόλας η υπερπαραγωγή. Μπορείς να κάνεις και ελαφρύ μασαζάκι την ώρα που θηλάζεις στο σημείο που πονάς. Αν δεν δεις βελτίωση, βάλε χλιαρές κομπρέσες πριν το θηλασμό και κρυες μετά (μην τις ξεχάσεις τις κρυες ειναι σημαντικές!)

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολύ Ευα. Η ροη μου έχει μειωθεί τόσο πολύ απο εκεινο το μαστό...

Εσυ πως καταφερες και το ξεφραξες?

Με μασαζ και ζεστο νερό βγάζω σταγόνες ..

Εχω και δέκατα και πονο στα κόκκαλα. Μαλλον για μαστίτιδα το κόβω ...

Link to comment
Share on other sites

νομιζω η μαστιτιδα κανει πυρετο!αν ειναι φραγμενος πορος βοηθαει πολυ καυτο νερο απο το ντους πανω στο στηθος για λιγει ωρα οχι πολυ ν ακαιγεσαι τοσο οσο να το αντεχεις!και αμεσως μετα χλιαρες κομπρεσες με χαμομηλο!αμεσως επανερχεται!εγω το παθαινα καθε 3 κ λιγο!ομως δεν ειχα ποτε πυρετο!ο φραγμενος πορος μοιαζει σαν να εχεις καποιο κομπο.γρομπο κλπ ομως δεν ειναι κοκκινο αυτο το σημειο εκει!ρωτησε το γυναικολογο σου!

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν έβαλα κρύα κομπρεσα μετα απο ζεστό ντους. Θα βαλω και χαμομήλι , καλή ιδέα. Εχω δέκατα και πονο στα κοκκαλα σαν γρίπη. Αλλά δεν έιναι κοκκινοτο σημείο εκέι απλά πιάνω μεσα κάτι σαν κόμπο όντως.

 

Η ροή επανέρχεται άμεσα ή αργεί???

 

Τη μαια μου ρωτησα μου ειπε φραγμένος πόρος και να βουτηξω το στηθος σε μια λεκανίτσα με ζεστό νερό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προς το παρόν έβαλα κρύα κομπρεσα μετα απο ζεστό ντους. Θα βαλω και χαμομήλι , καλή ιδέα. Εχω δέκατα και πονο στα κοκκαλα σαν γρίπη. Αλλά δεν έιναι κοκκινοτο σημείο εκέι απλά πιάνω μεσα κάτι σαν κόμπο όντως.

 

Η ροή επανέρχεται άμεσα ή αργεί???

 

Τη μαια μου ρωτησα μου ειπε φραγμένος πόρος και να βουτηξω το στηθος σε μια λεκανίτσα με ζεστό νερό

 

ΜΗΝ ξαναβάλεις κρύα επάνω στο στήθος. ΜΟΝΟ ζεστά χρειάζεται τώρα. Θήλασε όσο περισσότερο μπορείς από το στήθος αυτό και ξεκουράσου. Τα δέκατα και οι πόνοι σαν από γρίπη μπορεί να υποδηλώνουν αρχή μαστίτιδας, μπορεί να είναι και ίωση που τρέχει παράλληλα. Σε κάθε περίπτωση οι οδηγίες είναι ίδιες.

Περαστικά, θα σου περάσει γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν έβαλα κρύα κομπρεσα μετα απο ζεστό ντους. Θα βαλω και χαμομήλι , καλή ιδέα. Εχω δέκατα και πονο στα κοκκαλα σαν γρίπη. Αλλά δεν έιναι κοκκινοτο σημείο εκέι απλά πιάνω μεσα κάτι σαν κόμπο όντως.

 

Η ροή επανέρχεται άμεσα ή αργεί???

 

Τη μαια μου ρωτησα μου ειπε φραγμένος πόρος και να βουτηξω το στηθος σε μια λεκανίτσα με ζεστό νερό

 

Ο πυρετός και ο πόνος στα κόκαλα με παραπέμπουν σε μαστίτιδα ακόμα κι αν δεν υπάρχει κοκκίνισμα αυτη τη στιγμή. Πρίν το θηλασμό κάνε ζεστες κομπρέσες ή ένα ζεστό μπανάκι. Μετά (ή κατά τη διάρκεια του μπάνιου) κάνε μασαζάκι. Μετά θήλασε όσο περισσότερο μπορείς απο το πάσχον στήθος, μην παραμελήσεις όμως το άλλο στήθος! Μετά το θηλασμό, βάλε κρύες κομπρέσες (μην το ξεχάσεις!). Θεωρω πολύ σημαντικό να βάλεις τις κρυες κομπρέσες μετά, γιατί σε περίπτωση φλεγμονής, οι ζεστες κομπρέσες θα μπορούσαν να την επεκτείνουν, οπότε οι κρύες κομπρέσες κρατανε την κατασταση σε μια ισορροπία.

Αν κάνεις πυρετό κανονικά (38 και πάνω), θα χρειαστεις αντιβίωση οπότε θα πρέπει να μιλήσεις με το γιατρό σου. Η ροή θα επανέλθει μόλις αποθεραπευτείς.

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

http://pediatros-thes.gr/%CE%B8%CE%B7%CE%BB%CE%B1%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%BF%CF%85%CF%87%CE%AF%CE%B1%CF%82/%CE%BC%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%AF%CF%84%CE%B9%CE%B4%CE%B1/

 

Εδω θα βρεις αναλυτικές πληροφορίες για τη μαστίτιδα και πώς μπορείς να την αντιμετωπίσεις

6/ 11/2007: Ο μικρός Πρίγκιπας!!!

24/3/2011: Η Μπουκίτσα μας!!!

Link to comment
Share on other sites

Προς το παρόν έβαλα κρύα κομπρεσα μετα απο ζεστό ντους. Θα βαλω και χαμομήλι , καλή ιδέα. Εχω δέκατα και πονο στα κοκκαλα σαν γρίπη. Αλλά δεν έιναι κοκκινοτο σημείο εκέι απλά πιάνω μεσα κάτι σαν κόμπο όντως.

 

Η ροή επανέρχεται άμεσα ή αργεί???

 

Τη μαια μου ρωτησα μου ειπε φραγμένος πόρος και να βουτηξω το στηθος σε μια λεκανίτσα με ζεστό νερό

 

η δυναμη του νερου απο το ντους βοηθαει πολυ!και ασε το στηθος σου ελέυθερο να τρεχει γαλα εξω!αυτα με βοηθουσαν πολυ εμενα!

Link to comment
Share on other sites

Αχ κουκλιτσα μου αν και ποτε δεν επαθα μαστιτιτιδα (κρινοντας απο τον πυρετο που κανει και μονο) θυμαμαι το θηλασμο του μικρου μου με πολυ πονο και κοπο. Ενα απο τα τρικ που με βοηθουσαν καμια φορα να ανοιξει ο πορος ηταν τα πολυ ζεστα ντουζ, ζεστες κομπρεσες, λαδακι παιδικο για μασαζ, και μετα το μωρο να θηλασει με το στοματακι του παραλληλα με τον πονο/τραβηγμα στο στηθος. Δηλαδη αλλαζα σταση στο τροπο που κρατουσα το μωρο αλλα παντα το στοματακι του να εφαρμοζει καλα στη θηλη για να μη σου κανει αλλο προβλημα. Να ξερεις οτι ολα περνανε πολυ συντομα (Αχ μαμα φυση!!!) και μενει μονο αυτο το γλυκο συναισθημα του μεγαλειου του θηλασμου!

Καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα κορίτσια και χρονια πολλά. Τρομαξα να επανέλθω αλλά τα κατάφερα... Αυτο που με βοηθησε πάρα πολύ εκτος απο τις κομπρέσες ήταν να θηλαζω με το μωρό ανάσκελα κι εγω απο πάνω , στα τεσσερα ενα πράμα. Αδειαζε καλύτερα το στήθος κι απο όλες τις μεριές. Ο νόμος της βαρύτητα βλέπετε...

Αχρειαστη να είναι συμβουλη μου αλλά ΕvaBar επειδη κι εσυ το παθαινεις συχνα όπως κατάλαβα δοκιμασε το αν χρειαστεί την επομενη φορά.

 

Σας ευχαριστω όλες για τις απαντήσεις σας !!!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω η μαστιτιδα κανει πυρετο!αν ειναι φραγμενος πορος βοηθαει πολυ καυτο νερο απο το ντους πανω στο στηθος για λιγει ωρα οχι πολυ ν ακαιγεσαι τοσο οσο να το αντεχεις!και αμεσως μετα χλιαρες κομπρεσες με χαμομηλο!αμεσως επανερχεται!εγω το παθαινα καθε 3 κ λιγο!ομως δεν ειχα ποτε πυρετο!ο φραγμενος πορος μοιαζει σαν να εχεις καποιο κομπο.γρομπο κλπ ομως δεν ειναι κοκκινο αυτο το σημειο εκει!ρωτησε το γυναικολογο σου!

 

Έπαθα μαστίτιδα και αυτός ήταν και ο λόγο που σταμάτησα τον θηλασμό , παρόλο που με διαβεβαίωσαν οτι η αντιβίωση δεν θα δημιουργούσε πρόβλημα στο παιδί . Λοιπόν , πονούσε φριχτά ο συγκεκριμένος μαστός , ακόμη κι οταν δεν ακουμπούσα πάνω του στο κρεβάτι . Πονούσα γενικά υπερβολικά ό,τι κι αν έκανα. Ανέβασα πυρετό 39,3 και σε ένα συγκεκριμένο σημείο στο στήθος μου είχε δημιουργηθεί ένα γρομπαλάκι. Δεν ένιωσα την ζέστη που λες αμέσως , παρά κάποιες ώρες αργότερα , όταν κοκκίνισε κιολας φανερά . Η μόνη λύση ήταν αντιβίωση. Αν δεν έχεις πυρετό και μάλιστα υψηλο , δεν νομίζω οτι είναι μαστίτιδα. Καλό πλύσιμο με ζεστό ή χλιαρό νεράκι και μασάζ όταν κάνεις μπάνιο. Παρόλο που πονάει προσπάθησε να το αδειάζεις συχνά .

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Έπαθα μαστίτιδα και αυτός ήταν και ο λόγο που σταμάτησα τον θηλασμό , παρόλο που με διαβεβαίωσαν οτι η αντιβίωση δεν θα δημιουργούσε πρόβλημα στο παιδί .

 

Mastitis: causes and management

Σύμβουλος Γαλουχίας IBCLC

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μυνημάτων του Χρήστη

Η αναφορά για την συμβατότητα ενός φαρμάκου με τον θηλασμό ή όχι, απο μέλη ή επιστημονικούς συνεργάτες του φόρουμ της ΕΕΕΓ, ΔΕΝ αποτελεί συνταγογράφηση, προτροπή ή αποτροπή της λήψης του φαρμάκου. Ο μόνος αρμόδιος για κάτι τέτοιο είναι ο επαγγελματίας υγείας που σας παρακολουθεί. Εάν επιθυμείτε να καταναλώσετε συμπληρώματα διατροφής, απαραιτήτως συμβουλευτείτε τον επαγγελματία υγείας που σας παρακολουθεί: Ο συνδυασμός συμπληρωμάτων διατροφής ή η υπερβολική κατανάλωσή τους μπορεί να είναι επικίνδυνος.

Link to comment
Share on other sites

Βοήθεια, σας παρακαλώ! Τη νύχτα της Πέμπτης ξύπνησα με "μπουκωμένο" πρησμένο και πετρωμένο μαστό, διότι το μωρό είχε να θηλάσει από εκεί κάπου 24 ώρες. Αφού θήλασε, ο μαστός μαλάκωσε, όμως έμεινε ένα σημείο εξογκωμένο προς τη μασχάλη το οποίο έκτοτε παραμένει πρησμένο και πονά όταν πιέζεται. Ο πόνος είναι ανεκτός, δεν είναι κάτι φοβερό. Δοκίμασα μερικές ζεστές κομπρέσες και βάζω το μωρό να θηλάζει πιο συχνά, όμως δε βλέπω βελτίωση. Αντίθετα, τώρα εμφανίστηκε χαμηλός πυρετός, δέκατα, ελαφροί πόνοι στο σώμα, αδιαθεσία δηλαδή σαν να παθαίνω κρυολόγημα. Χρειάζομαι αντιβίωση; Φοβάμαι ότι αν απευθυνθώ σε γυναικολόγο θα μου κόψει το θηλασμό. Πήρα στο Έλενα και μου είπαν να μην ανησυχώ για μαστίτιδα, όμως δεν είμαι σίγουρη...

NLOdp3.png?XyVO1AM4
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρη από αυτά που γράφεις, ο πυρετός πάντως όπως και ο πόνος στο στήθος είναι συμπτώματα μαστίτιδας. Καλύτερα να επικοινωνήσεις με τον γυναικολόγο. Ο γυναικολόγος δεν έχει καμία εξουσία να σου κόψει τον θηλασμό. Αυτό είναι δική σου απόφαση. Υπάρχουν πάρα πολλές αντιβιώσεις συμβατές με το θηλασμό, οι οποίες δίνονται και σε νεογέννητα ακόμα όταν χρειάζεται. Εγώ όταν έπαθα μαστίτιδα πήρα Augmentin που είναι συμβατή.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βοήθεια, σας παρακαλώ! Τη νύχτα της Πέμπτης ξύπνησα με "μπουκωμένο" πρησμένο και πετρωμένο μαστό, διότι το μωρό είχε να θηλάσει από εκεί κάπου 24 ώρες. Αφού θήλασε, ο μαστός μαλάκωσε, όμως έμεινε ένα σημείο εξογκωμένο προς τη μασχάλη το οποίο έκτοτε παραμένει πρησμένο και πονά όταν πιέζεται. Ο πόνος είναι ανεκτός, δεν είναι κάτι φοβερό. Δοκίμασα μερικές ζεστές κομπρέσες και βάζω το μωρό να θηλάζει πιο συχνά, όμως δε βλέπω βελτίωση. Αντίθετα, τώρα εμφανίστηκε χαμηλός πυρετός, δέκατα, ελαφροί πόνοι στο σώμα, αδιαθεσία δηλαδή σαν να παθαίνω κρυολόγημα. Χρειάζομαι αντιβίωση; Φοβάμαι ότι αν απευθυνθώ σε γυναικολόγο θα μου κόψει το θηλασμό. Πήρα στο Έλενα και μου είπαν να μην ανησυχώ για μαστίτιδα, όμως δεν είμαι σίγουρη...

 

Όταν εγώ είχα τέτοια γρομπαλάκια με βοηθούσε πολύ το παρακάτω.

Γέμιζα τη μπανιέρα με ζεστό νερό, έμπαινα μέσα και έκανα μασάζ στο στήθος στο σημείο που ήταν σκληρό και πονούσε για αρκετή ώρα μέχρι να μαλακώσει και να βγει αρκετό γάλα. Όσες φορές το έκανα είχα επιτυχία.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακομα αν δε μπορείς να γεμίσεις τη μπανιέρα και να μπεις μέσα μπορείς να κάνεις το εξής να γεμίσεις μια βαθειά λεκανίτσα με χλιαρό προς το ζεστό νερό και βουτηξεις ολοκληρο το μαστό μέσα μέχρι να πάρει θερμοκρασία και να ναι ζεστός. Προσπάθησε να θηλάσεις με το μωρό ανάσκελα κι εσυ απο πάνω στα τέσσερα. Εμένα με ανακουφισε πάρα πολύ 'οπως είπα και πιο πάνω.

Αγλαια πολύ ωραιο το άρθρο που παρέθεσες . Θελω να το διαβασω όμως πιο σχολαστικά γιατί είναι κ στα αγγλικά βλέπετε.. αν με αφήσουν τα τερατάκια μου βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Ακομα αν δε μπορείς να γεμίσεις τη μπανιέρα και να μπεις μέσα μπορείς να κάνεις το εξής να γεμίσεις μια βαθειά λεκανίτσα με χλιαρό προς το ζεστό νερό και βουτηξεις ολοκληρο το μαστό μέσα μέχρι να πάρει θερμοκρασία και να ναι ζεστός. Προσπάθησε να θηλάσεις με το μωρό ανάσκελα κι εσυ απο πάνω στα τέσσερα. Εμένα με ανακουφισε πάρα πολύ 'οπως είπα και πιο πάνω.

Αγλαια πολύ ωραιο το άρθρο που παρέθεσες . Θελω να το διαβασω όμως πιο σχολαστικά γιατί είναι κ στα αγγλικά βλέπετε.. αν με αφήσουν τα τερατάκια μου βέβαια...

 

Ναι, αλλά για σκέψου λίγο την αίσθηση στην μπανιέρα;:wink: Το τερπνόν μετά του ωφελίμου.

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites

Eγω στο ιστορικο μου εμφανισα φραγμενο πορο-ενα σημειο πρησμενο κ με πονο-κ εκανα πολυ συχνες κομπρεσες κ μαλαξεις με κυκλικες κινησειςκ θηλαζα ετσι που το παιδι να εει το κατω χειλος απεναντι απο το επιπονο σημειο,μετα τις 5 μερες υποχωρησε...Α! μου ειχε πει η Αγλαια κ πηρα ντεπ.... παυσιπονο κ με βοηθησε παρα πολυ!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Βοήθεια και σε μένα! Δεν ξέρω αν είναι φραγμένος πόρος και γρίπη ή μαστίτιδα. Πονάει το στήθος μου εσωτερικά, αλλά δεν είναι πρησμένο ή γεμάτο. (Η μικρή είναι 17 μηνών, κάνει 2-3 θηλασμούς τη μέρα και 1-2τη νύχτα, οπότε πλέον δεν είναι ποτέ πρησμένο το στήθος) Εξωτερικά δεν έχει κοκκινίλα, αλλά το σημείο εκείνο με πονάει σαν να έχω χτυπήσει, πχ.να έχω μελανιά. Αφού τη θήλασα για μεσημέρι προσπάθησα να βγάλω με το θήλαστρο, αλλά δεν έβγαλα τίποτα...Και τώρα κανένα 2ωρο νοιώθω πόνο στα κόκκαλα και πονοκέφαλο σαν γρίπη. Και αναρωτιέμαι τι από όλα είναι...θα βάλω τη μικρή και όταν ξυπνήσει στο στήθος. Τι άλλο προτείνετε;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα κι από μένα. Θηλάζω εδώ και 9 μήνες και είναι η τέταρτη φορά που έρχομαι αντιμέτωπη με φραγμένο πόρο!!! Αλλά αυτή η φορά είναι η χειρότερη!!! Νιώθω πολύ πόνο και όλη η εξωτερική πλευρά του δεξιού μαστού είναι πέτρα! Πίνει δε πίνει η μικρή, αντλώ δεν αντλώ τίποτα! Δε λέει να αδειάσει! Οι οδηγίες της συμβούλου θηλασμού ήταν οι εξής: ζεστές κομπρέσες για 15' και μετά το μωρό το στήθος σε στάση όπου η μύτη να βρίσκεται στο σημείο όπου πονά το στήθος. Μετά βάζουμε το στήθος σε μια λεκανίτσα με χλιαρό νερό για λίγο να πάρει τη θερμοκρασία. Και ντεπόν για τον πόνο. ΠΟΛΥ νερό και όσο το δυνατό περισσότερο το μωρό στο στήθος! Τα έκανα το μεσημέρι με πολύ ζεστό ντούς και είδα αποτελέσματα αμέσως. Βέβαια έχουμε δρόμο ακόμη μέχρι να φύγει τελείως το πρήξιμο αλλά λογικά όπως μου είπε σε 1-2 μέρες θα φύγει!

Hc7Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα κι από μένα. Θηλάζω εδώ και 9 μήνες και είναι η τέταρτη φορά που έρχομαι αντιμέτωπη με φραγμένο πόρο!!! Αλλά αυτή η φορά είναι η χειρότερη!!! Νιώθω πολύ πόνο και όλη η εξωτερική πλευρά του δεξιού μαστού είναι πέτρα! Πίνει δε πίνει η μικρή, αντλώ δεν αντλώ τίποτα! Δε λέει να αδειάσει! Οι οδηγίες της συμβούλου θηλασμού ήταν οι εξής: ζεστές κομπρέσες για 15' και μετά το μωρό το στήθος σε στάση όπου η μύτη να βρίσκεται στο σημείο όπου πονά το στήθος. Μετά βάζουμε το στήθος σε μια λεκανίτσα με χλιαρό νερό για λίγο να πάρει τη θερμοκρασία. Και ντεπόν για τον πόνο. ΠΟΛΥ νερό και όσο το δυνατό περισσότερο το μωρό στο στήθος! Τα έκανα το μεσημέρι με πολύ ζεστό ντούς και είδα αποτελέσματα αμέσως. Βέβαια έχουμε δρόμο ακόμη μέχρι να φύγει τελείως το πρήξιμο αλλά λογικά όπως μου είπε σε 1-2 μέρες θα φύγει!

 

Κάτι τέτοιο θα σου πρότεινα και εγώ από προσωπική πείρα, με τη διαφορά ότι έβαζα το μωρό να θηλάσει κατά τέτοιον τρόπο ώστε το πηγουνακι του να κάνει μαζάζ στο "γρομπαλάκι" καθώς θηλάζει.

Η σύμβουλος θηλασμού μετά μου είχε συστήσει να βάζω φύλλα λάχανου κρυα πάνω στο στήθος. Μην γελάσεις - it works

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ξεπέρασα σχεδόν σήμερα. Ήταν τελικά φραγμένος πόρος και 24ωρη γρίπη που έκανε τα πράγματα πιο δύσκολα. Τα φύλλα λάχανου λειτουργούν μια χαρά το επιβεβαιώνω κι εγώ!Επίσης εμένα με βοηθάει να κάνω μασάζ στο στήθος μου όσο αντέχω την ώρα που πίνει η μικρή και έβγαλα λίγο γάλα με το χέρι, γιατί με το θήλαστρο τζίφος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Βοήθεια και σε μένα! Δεν ξέρω αν είναι φραγμένος πόρος και γρίπη ή μαστίτιδα. Πονάει το στήθος μου εσωτερικά, αλλά δεν είναι πρησμένο ή γεμάτο. (Η μικρή είναι 17 μηνών, κάνει 2-3 θηλασμούς τη μέρα και 1-2τη νύχτα, οπότε πλέον δεν είναι ποτέ πρησμένο το στήθος) Εξωτερικά δεν έχει κοκκινίλα, αλλά το σημείο εκείνο με πονάει σαν να έχω χτυπήσει, πχ.να έχω μελανιά. Αφού τη θήλασα για μεσημέρι προσπάθησα να βγάλω με το θήλαστρο, αλλά δεν έβγαλα τίποτα...Και τώρα κανένα 2ωρο νοιώθω πόνο στα κόκκαλα και πονοκέφαλο σαν γρίπη. Και αναρωτιέμαι τι από όλα είναι...θα βάλω τη μικρή και όταν ξυπνήσει στο στήθος. Τι άλλο προτείνετε;

 

Και εγω ταλαιπωρούμε κορίτσια....έκανα μια αναζητηση στο ιντερνετ και βρήκα ένα πολύ ενδαφέρον άρθρο. Για ριξτε μια ματιά, λέει για την αντιμετωπιση της μαστίτιδας με φυσικές μεθόδους.

 

http://www.dromostherapeia.gr/astheneies-kai-enallaktikes-therapeies/pos-na-therapevsete-tin-mastitida-fisika.html

 

Καλό κουράγιο μανούλες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

βρε κοριτσια πειτε μου οι φραγμενοι ποροι σταματουν να μας βασσανιζουν ποτε??νομιζα πως καθως μεγαλωνει το μωρο θα ηρεμουσαμε!!!αρχησαμε την στερεα τροφη πρηστηκα!ξεκινησα δουλεια πρηστηκα!ποτε δεν θα με ενοχλει καθολου?ασε που απο την αρχη με αποκλειστηκο θηλασμο εχω χασει το μετρημα ποσα πρηξιματα εχω παθει!!!

AnJUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...