Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η δασκάλα τον έβαλε στην άκρη μόνο του


Recommended Posts

Φυσικά και εχει δικαίωμα να αλλάξει κάποιος γνώμη... Και εγώ έκανα μια κακή επιλογή στον πρώτο σταθμό και τα κριτήρια που αλλάξαμε τότε δεν ήταν οικονομικά. Και ο πρώτος και ο δεύτερος ήταν από τους ακριβούς (άλλες εποχές τότε), αλλά ο πρώτος ήταν φύκια για μεταξωτές κορδέλες. Δηλαδή τα παιδιά δεν έπαιρναν τις υπηρεσίες που είχαν συμφωνηθεί αρχικά, ήταν κοροϊδία. Αν ήθελα να πηγαίνω τα παιδιά κάπου για να τσουλάνε όλη μέρα αυτοκινητάκια και να μην τους μιλάει καν ενήλικας άνθρωπος, τα άφηνα στο σπίτι, με Φιλιπινέζα, να μου κανει και τις δουλειές! Τόσο χάλια ήταν. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αφού αισθάνεσαι ότι χάλασε η σχέση σας και δεν θέλεις να μείνεις άλλο, καλά κανεις και ψάχνεσαι, αλλά μην μένεις στο οικονομικό. Για να είναι οικονομικός κάποιος, μπορεί να έχει φτηνές κοπέλες με πρακτική για παράδειγμα, που να τις ανανεώνει όλη την ώρα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Όχι ότι το φτηνό δεν είναι δυνατόν να είναι και καλό, βέβαια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 99
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Την τελευταία κουβέντα για τα λεφτά των υλικών την κάναμε την περασμένη εβδομάδα, βαριά δεκαήμερο. Και ξέρει ότι την πληρώνουμε κάθε τέλος του μηνός. Οπότε ας έβλεπε πρώτα ότι αύριο που έχει 31 ο μήνας δεν έδωσα τίποτα και μετά ας με έπαιρνε τηλέφωνο να ζητήσει τα λεφτά της.

 

Τις φωτογραφίες δεν τις παίρνω όλες, δεν είναι υποχρεωτικό. Τα θέατρα όμως αν πάει το παιδί σχολείο θα πρέπει να τα πληρώσω. Αν δεν θέλω να τα πληρώσω θα πρέπει να τον κρατήσω σπίτι. Κάτι τέτοια όμως που έγραψα για το κεραμίδι ή την μεγάλη φωτό στο κάδρο, μας τα κότσαραν χωρίς να μας ρωτήσουν. Επίσης μπορεί να μας στείλουν σημείωμα ότι "αύριο θα έχουμε φωτογράφηση και τα παιδάκια να έρθουν με επίσημη ενδυμασία". Σε αυτή την περίπτωση τι θα κάνεις? Θα αφήσεις το παιδί να κάθεται στην άκρη και να κοιτάει τα άλλα παιδάκια να βγάζουν φωτό? Η γυμναστική που μας την χρεώνουν επίσης έξτρα 25 ευρώ, δεν την πληρώνουμε φέτος, δεν έχουμε. Οπότε ήδη το παιδί κάθεται σε μια άκρη. Τι να κάνω να το κόψω κι απο όλα τα άλλα?

 

Να σου πω την αλήθεια, βγάζοντας απέξω το οικονομικό, ένας σταθμός που προσφέρει τέτοιες εμπειρίες στα παιδιά, θεωρώ ότι τους προσφέρει ανεκτίμητα πράγματα. Γιατί αλλιώς είναι να πρέπει εσύ να τρέχεις τα ΣΚ εργαζόμενη ούσα τα παιδιά σου σε παιδικά θέατρα (καμία όρεξη δεν ειχα προσωπικά) και αλλιώς ειναι να πηγαίνουν με την παρεϊτσα τους... Καμιά σχέση. Και τη ρουτίνα τους σπάει, που γιατι να έχουν ρουτίνες κιόλας από μωρά, και καλύτερη παρέα έχουν, κατά κάποιον τρόπο και τα ΣΚ μένουν ελέυθερα για να κάνετε κάτι που σας γεμίζει όλους... Τώρα λες ότι πάνε να βγάλουν και από αυτό; Να σου πω, δεν τα κοιτούσα τα δικά μας, πιθανόν να είναι και έτσι... Θεωρούσα ότι η έξοδος των παιδιών όλο και κάποια κρυφά κόστη θα έχει. Αφού δεν το αντέχατε οικονομικά, μήπως εξαρχής έπρεπε να κατευθυνθείτε αλλού;

Link to comment
Share on other sites

τζουτζουκα ολα οσα αναφερεις, τα γνωριζες απο πριν....τον επελεξες ομως τον συγκεκριμενο παιδικο σταθμο, για τους οποιους λογους!!θα μπορουσες να ζητας αποδειξη για ολο το ποσο, χωρις να δεχεσαι το "οχι" σαν απαντηση...δεν λεω οτι δεν ειναι απαραδεκτη η κυρια εκει,αλλα οταν κανουμε τις επιλογες μας γνωριζοντας με τι εχουμε να κανουμε, δεν παραπονιομαστε μετα...διαφορετικα, αλλαζουμε τις επιλογες μας...ειναι ομως ασχημο να λεμε εκ των υστερων, "μου κανει αυτο,μου κανει το αλλο, δεν συμφωνω με το εκεινο..." ενω μεχρι τωρα ολα αυτα ειναι καταστασεις που δεχομασταν...χωρις να λεω οτι οι ιδιοκτητες του παιδικου σου ειναι σωστοι, ειναι απαραδεκτοι και μαλιστα πολυ, αλλα η συμπεριφορα τους ηταν εις γνωση σου...τωρα καταμεσις της χρονιας, αναγκαζεις το παιδι σου να αλλαξει σχολικο περιβαλλον με οτι αυτο συνεπαγεται...και θα συμφωνησω με την αθηνα, στην επιλογη ενος παιδικου σταθμου, δεν ειναι μονον το οικονομικο, πρεπει να προσεχτουν ενα σωρο αλλα πραγματα...

οσο για τα εξτρα που αναφερεις:τιποτε δεν προσφερεται δωρεαν και πουθενα!! δεν ειναι πρακτικη μονον του συγκεκριμενου σχολειου, το συνολο τους ετσι ενεργει για παραπανω δραστηριοτητες...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγες στο ραντεβού;

 

Τι σου είπε;

 

Για τον καινούριο παιδικό σταθμό λές? Ναι πήγα το έγραψα πιο πάνω.

 

"Λοιπόν κορίτσια...πήγα σήμερα το πρωί σε ραντεβού με άλλο παιδικό σταθμό... όπου μου είπαν 350 ευρώ με όλα τα υλικά καλυμένα και με απόδειξη για όλα".

Link to comment
Share on other sites

Για τον καινούριο παιδικό σταθμό λές? Ναι πήγα το έγραψα πιο πάνω.

 

"Λοιπόν κορίτσια...πήγα σήμερα το πρωί σε ραντεβού με άλλο παιδικό σταθμό... όπου μου είπαν 350 ευρώ με όλα τα υλικά καλυμένα και με απόδειξη για όλα".

 

Όχι εννοώ στη συνάντηση με τη διευθύντρια. Δεν σου είπε χθες ότι θέλει να μιλήσετε από κοντά και να της δώσεις τα 200ευρώ;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τζουτζουκα ολα οσα αναφερεις, τα γνωριζες απο πριν....

 

διαφωνώ, δεν τα γνώριζα, δεν μου είχε πει τίποτα για εξτρα έξοδα, σιγά σιγά μας τα έβγαζε

 

τον επελεξες ομως τον συγκεκριμενο παιδικο σταθμο, για τους οποιους λογους!!θα μπορουσες να ζητας αποδειξη για ολο το ποσο, χωρις να δεχεσαι το "οχι" σαν απαντηση...

 

τότε δεν ήξερα χριστό για το πως λειτουργούν οι παιδικοί, νόμιζα πως όλοι έτσι κάνουν όσο αφελές ακούγεται αυτό και μπορεί να είναι, δεν διαφωνώ

 

δεν λεω οτι δεν ειναι απαραδεκτη η κυρια εκει,αλλα οταν κανουμε τις επιλογες μας γνωριζοντας με τι εχουμε να κανουμε, δεν παραπονιομαστε μετα...διαφορετικα, αλλαζουμε τις επιλογες μας...

 

αυτό πάω να κάνω να αλλάξω την επιλογή μου

 

ειναι ομως ασχημο να λεμε εκ των υστερων, "μου κανει αυτο,μου κανει το αλλο, δεν συμφωνω με το εκεινο..." ενω μεχρι τωρα ολα αυτα ειναι καταστασεις που δεχομασταν...

 

γιατί είναι άσχημο? όταν ένας φίλος σου δεν σου φέρεται καλά και του τα έχεις μαζεμένα λες ότι δεν είναι σωστό να παραπονιέσαι γιατί τόσο καιρό τα ανεχόσουνα για κάποιους λόγους?

 

χωρις να λεω οτι οι ιδιοκτητες του παιδικου σου ειναι σωστοι, ειναι απαραδεκτοι και μαλιστα πολυ, αλλα η συμπεριφορα τους ηταν εις γνωση σου...

 

το ότι έβαλαν το παιδί να κάτσει στην άκρη δεν ήταν κάτι που γινόταν εν γνώση μου και το ανεχόμουν

τωρα καταμεσις της χρονιας, αναγκαζεις το παιδι σου να αλλαξει σχολικο περιβαλλον με οτι αυτο συνεπαγεται...

 

 

εσύ θα το άφηνες να κάτσει κάπου που να το βάζουν στην άκρη?

 

και θα συμφωνησω με την αθηνα, στην επιλογη ενος παιδικου σταθμου, δεν ειναι μονον το οικονομικο, πρεπει να προσεχτουν ενα σωρο αλλα πραγματα...

 

τα οποία προσφέρει ο σταθμός στον οποίο πήγα σήμερα και μάλιστα με αποδείξεις.

 

οσο για τα εξτρα που αναφερεις:τιποτε δεν προσφερεται δωρεαν και πουθενα!! δεν ειναι πρακτικη μονον του συγκεκριμενου σχολειου, το συνολο τους ετσι ενεργει για παραπανω δραστηριοτητες...

 

οκ, σύμφωνοι, αλλά δεν μπορώ να πληρώνω το θέατρο/φωτό κλπ εξτρά χωρίς ουδεμία απόδειξη! Επίσης δεν μπορείς να μου χρεώνεις την γυμναστική(όχι κολυμβητήριο, απλές ασκήσεις εδάφους για όνομα του θεού!) 25 ευρώ εξτρά (επίσης χωρίς απόδειξη), υποτίθεται πως μέσα στο σχολείο τα παιδάκια κάνουν γυμναστική που εντάσσεται στο γενικότερο εκπαιδευτικό πρόγραμμα.

 

 

 

απαντώ με μπλε

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το δεχόταν μέχρι τώρα δε σημαίνει ότι πρέπει να συνεχίζει να το δέχεται.

Μια διευκρίνηση. Στο νηπιαγωγείο που ήμουν πέρσι ήρθε εταιρεία γαλακτοκομικών παρουσίασε θεατρο (ο θεός να το κάνει) για τη διατροφή και μετά χάρισε τα γιαουρτάκια. Πληρωθηκαν γι αυτό, δεν ήταν δωρεάν. Αν ήμουν εκεί και φέτος δε θα ήθελα να ξανάρθουν.

 

 

Τα υπόλοιπα είναι απλώς απράδεκτα και γιαυτό πρέπει να είναι όοοοοοοολα συμφωνημένα για να μην πω υπογεγραμμένα. Κι αν μια επιχείρηση δε βγαίνει, να βρει έντιμους τρόπου για να βγει. Ούτε το κράτος να κλέβει ούτε τους πελάτες της.

 

Αν παρατηρήσετε όπου σερβίρεται φαγητό, τρεις στις πέντε ημέρες υπάρχει ζυμαρικό ή ρύζι. Που δεν τους κοστίζουν τίποτα, αλλά δεν είναι θρεπτικά για τα παιδιά. Και κάποιοι πληρώνονται αδρά για το πεπονάκι και το κριθαράκι....

 

Κανονικά η τζουτζούκα θα έπρεπε να κάνει καταγγελία.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όχι εννοώ στη συνάντηση με τη διευθύντρια. Δεν σου είπε χθες ότι θέλει να μιλήσετε από κοντά και να της δώσεις τα 200ευρώ;

 

Ααα όχι, τώρα το απόγευμα θα πάω. Βασικά δεν μου είπε να μιλήσουμε, μόνο για τα λεφτά θέλει να πάω.

Link to comment
Share on other sites

Στα θεατρα και τα λοιπα που πηγαινουν μπορει κι εμεις να δυσανασχετησουμε μολις δουμε την ανακοινωση, να πουμε "ωωχ παλι..." ομως τελικα συμφωνω με athinaP πως ειναι πολυ σημαντικο να διευρυνονται οι οριζοντες τους με τετοιου ειδους εξορμησεις.

 

Οσον αφορα στα υπολοιπα...εκει που το φτασατε τζουτζουκα μαλλον ειναι καλυτερα να φυγετε γιατι το γυαλι πλεον ραγισε..

Αληθεια μενεις αθηνα? Αν μενεις και θελεις στειλε μου pm να μου πεις περιοχη μηπως ειστε κοντα στο δικο μας σταθμο ο οποιος ειναι οικονομικος και πολυ καλος..(τουλαχιστον μεχρι τωρα)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, συγνώμη τώρα, για τις φωτό και τα θέατρα, τι πρέπει κανείς να κάνει για να είναι σύννομος; Το θέατρο θα κόψει στο δημοτικό σχολείο 200 αποδείξεις να μοιραστούν στους γονείς;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μωρέ κι εμένα μου αρέσει που βλέπουν θέατρο, δεν είπα εγώ όχι, αλλά πόσες φορές?? Πόσα θέατρα να πληρώσω κι εγώ η έρμη? Επίσης η κάθε τάξη έχει γύρω στα 15 παιδάκια, άρα μιλάμε για 15 αποδείξεις. Τα παιδιά δεν πηγαίνουν στα θέατρα έρχονται οι ηθοποιοί στο σχολείο και εκεί παίζουν το θεατρικό οπότε μόνο απόδειξη μπορούν να κόψουν και όχι απόκομμα εισόδου.

Link to comment
Share on other sites

ππςςς κοριτσια εκτροχιαστηκαμε...:rolleyes:

 

Για να συνεχισω στο ιδιο κλιμα θα προτεινα και αποδειξεις για το φαγητο, αν το παιδι δεν το τρωει να μας το δινουν για το σπιτι...ολο και καποιος αλλος απο την οικογενεια θα πεινασει το απογευμα...πλακα πλακα η κορη μου δεν το τρωει ποτε και πολυ θα μας αρεσε αυτη η ιδεα:P

Link to comment
Share on other sites

Το θέατρο δίνει απόκομμα εισόδου (εισητήριο) και για τις φωτογραφίες απόδειξη από τον φωτογράφο.

 

 

γιατι δεν τα ζητατε ρε κοριτσια εσεις που εχετε τοσο μεγαλο θεμα με τις αποδειξεις??γιατι εγω προτιμω την ωρα που πανε θεατρο τα ματια του δασκαλου να ειναι πανω στο παιδι μου,παρα να κοιταει να μαζεψει την αποδειξη των 10 ευρω ή και λιγοτερο για να μου την δωσει για να πω "τι καλος δ/ντης που ειναι"!!δηλαδη αν σας εδιναν αποδειξεις ολα καλα??θα ειχατε χρηματα - ενω λετε οτι δεν μπορειτε να διαθεσετε- και για φωτο και για δραστηριοτητες??

 

αλλα νομιζω οτι βγηκαμε εκτος θεματος...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ξέφυγε λίγο το θέμα.

 

Για εμένα το σημαντικό σε όλη την ιστορία είναι κατά πόσο το παιδί έχει επιπτώσεις στην καθημερινότητά του επειδή οι γονείς του οφείλουν 200ευρώ.

 

Αν δεν έχει επιπτώσεις και ήταν όλα μια παρεξήγηση, δεν υφίσταται θέμα. Το οικονομικό μπορεί να συζητηθεί κατ΄ιδίαν με τη διευθύντρια.

 

Αποδείξεις πάντως δεν έχω πάρει ποτέ ούτε για φωτογραφίες, ούτε για εκδρομές, ούτε για συμμετοχή σε εργαστήρια, ούτε για στολές κτλ. Ούτε από ιδιωτικό, ούτε από δημόσιο σχολείο. Τώρα το κατά πόσο μπορεί να ελεγχθεί αν τα χρήματα που δίνουν οι γονείς, καταλήγουν ακέραια στον σκοπό για τον οποίο διατίθενται, αυτό είναι άλλη ιστορία.

 

Απόδειξη απαιτώ όμως για τα μηνιαία δίδακτρα και σε αυτό δεν έχω αντιμετωπίσει θέμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι magdoulini δεν θα είχαμε λεφτά ούτως ή άλλως για όλα αυτά. Γιαυτό και όταν γράφεις ένα παιδί στον παιδικό σταθμό θα πρέπει να σου λένε ότι "ξέρετε κυρία μου τα μηνιαία δίδακτρα είναι Χ και τα κατά μέρους έξοδα για θέατρα/φωτογραφίες/κεραμίδια/κάδρα κλπ κλπ είναι άλλα Χ τον μήνα". Να ξέρω κι εγώ να ΜΗΝ πάω εκεί εξ αρχής διότι απλά δεν θα βγαίνω οικονομικά.

 

Και οκ, στην τελική να τα δώσεις - άμα τα έχεις γιατί εμείς προσωπικά δυσκολευόμαστε πάααρα πολύ οικονομικά για να μην στερήσουμε απο το παιδί αυτές τις δραστηριότητες. Αλλά άλλο αυτό κι άλλο να κοστολογείς τα υλικά 200 ευρώ χωρίς απόδειξη - κι εκεί δεν εμπλέκεται κανένα θέατρο που ίσως δεν μπορεί για τον άλφα ή βήτα λόγο να κόψει απόδειξη. Και να στα ζητάει και εφάπαξ και να αφήνει και το παιδί στην άκρη αν δεν τα δώσεις όλα μαζί στην αρχή του χρόνου. Μην μπερδευόμαστε και μην ξεφεύγουμε απο την αρχική αιτία που τσατίστηκα με την εν λόγω κυρία.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και οι θεατρικές παραστάσεις που έρχονται στο χώρο του σχολείου κόβουν μία συλλογική απόδειξη. Εμείς την αναρτούμε στην είσοδο του νηπιαγωγείου για να μπορούν να την ελέγξουν οι γονείς. Το ίδιο και τα υλικά, ο σύλλογος γονέων αναρτά τις αποδείξεις στον πίνακα ανακοινώσεών του.

 

Επίσης λόγω της κρίσης εμείς έχουμε επιλέξει να βγαίνουν τα παιδιά εκτός σχολείου, αλλά όλα θέατρα κουκλοθέατρα κλπ να ΄γινονται μέσα στο σχολείο.

 

Για το φαγητό στους παιδικούς σταθμούς όταν δε δίνεται η δυνατότητα ο γονιός να δίνει το δικό του φαγητό, πρέπει να έχει ο γονιός λόγο και στο μενού και σε όλα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα συμφωνήσω με αυτό που είπαν κάποιες κοπέλες παραπάνω, πως είναι ανέντιμο και ανήθικο να λες στην αρχή ότι τα δίδακτρα είναι το Χ ποσό και στην πορεία να εμφανίζεις κάθε τόσο κι από κάτι, για να καταλήξει ο γονιός στο τέλος να πληρώσει άλλα τόσα από τα συμφωνημένα. Τον δελεάζεις δλδ τον άλλον με δήθεν χαμηλή χρέωση και μετά δεν ξέρεις τι ζητάς, για να βουλώνεις τρύπες. Για να μην πω ότι είναι κι εξαπάτηση που χρήζει καταγγελίας.

 

tzoutzouka, πες μου σε παρακαλώ, για να μου λυθεί η απορία, έρχεται εξωτερικός γυμναστής γι' αυτή την περίφημη γυμναστική και πόσες ώρες την εβδομάδα;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ θα διαφωνήσω, love 4.

Η επιχείρηση πληρώνεται κανονικά, το ποιός τα δίνει και από που δεν έχει καμμία σημασία.

Η κυρία είναι βουτηγμένη στην παρανομία. Ακόμα και στην απίθανη περίπτωση που τα υλικά για κάθε παιδί της κοστίζουν 200 Ευρώ, μη δίνοντας απόδειξη, βάζει μάνι μάνι στην τσέπη της τον ΦΠΑ, δηλαδή 37.4 Ευρώ/παιδί.

Τα promo προϊόντα είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟ να πωλούνται. Μπορείς να έρθεις σε επικοινωνία με τη γενική γραμματεία καταναλωτή, αλλά άμα έχεις όρεξη για extra fun, επικοινώνησε με το τμήμα marketing της εταιρείας που έκανε την ενέργεια. Θα γελάσει ο κάθε πικραμένος.

Για τα 100 Ευρώ κάβα, θα έπρεπε να φορολογείται επίσης.

 

Βασικά είναι η χαρά του ΣΔΟΕ εκεί μέσα.

Έγκειται και στη δική μας κρίση να μην αφήνουμε να μας δουλεύουν και να μας εκμεταλλεύονται στο βωμό της ευαισθησίας προς τα παιδιά μας.

 

Πιο πολύ δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω:P

3W24p3.png

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβες μάλλον τι έγραψα...350 ευρώ είναι τα δίδακτρα μηνιαίως. Αυτή μου κόβει απόδειξη για 250, όσα μου δικαιολογεί η δουλειά μου. Για τα υπόλοιπα 100 που παίρνει απο εμένα ΔΕΝ κόβει καμία απόδειξη. Άρα αυτά τα 100 τα βάζει στην τσέπη της μαύρα. Και μετά ζητάει άλλα 200 εξτρά για τα υλικά. Μην πω για τις εκδηλώσεις και όλα τα υπόλοιπα 10ευρα που χώνουμε συχνά πυκνά ΧΩΡΙΣ απόδειξη κι αυτά!

τι εννοεις τοσα δικαιολογει η δουλεια μου?

Link to comment
Share on other sites

Όχι magdoulini δεν θα είχαμε λεφτά ούτως ή άλλως για όλα αυτά. Γιαυτό και όταν γράφεις ένα παιδί στον παιδικό σταθμό θα πρέπει να σου λένε ότι "ξέρετε κυρία μου τα μηνιαία δίδακτρα είναι Χ και τα κατά μέρους έξοδα για θέατρα/φωτογραφίες/κεραμίδια/κάδρα κλπ κλπ είναι άλλα Χ τον μήνα". Να ξέρω κι εγώ να ΜΗΝ πάω εκεί εξ αρχής διότι απλά δεν θα βγαίνω οικονομικά.

 

Και οκ, στην τελική να τα δώσεις - άμα τα έχεις γιατί εμείς προσωπικά δυσκολευόμαστε πάααρα πολύ οικονομικά για να μην στερήσουμε απο το παιδί αυτές τις δραστηριότητες. Αλλά άλλο αυτό κι άλλο να κοστολογείς τα υλικά 200 ευρώ χωρίς απόδειξη - κι εκεί δεν εμπλέκεται κανένα θέατρο που ίσως δεν μπορεί για τον άλφα ή βήτα λόγο να κόψει απόδειξη. Και να στα ζητάει και εφάπαξ και να αφήνει και το παιδί στην άκρη αν δεν τα δώσεις όλα μαζί στην αρχή του χρόνου. Μην μπερδευόμαστε και μην ξεφεύγουμε απο την αρχική αιτία που τσατίστηκα με την εν λόγω κυρία.

 

ρε τζουτζουκα αφου πηγαινες και περισυ εκει το παιδι σου, δεν ηξερες οτι θελουν 200 ευρω για χαρτικα??φετος το ανακαλυψες??και ποιος σου ειπε οτι οι αλλοι παιδικοι σταθμοι,ιδιωτικοι και μη, οταν πανε θεατρο πχ ή σινεμα τα νππια, δεν ζητανε το αντιτιμο του εισητηριου απο τους γονεις??απο την τσεπη τους τα βαζουν οι νηπιαγωγοι?? παντου υπαρχουν τα εξτρα,δηλαδη στον καινουργιο παιδικο που πηγες και ρωτησες για να πας το παιδι σου,σου ειπαν οτι η φωτογραφηση ειναι δωρεαν?? το θεατρο ειναι δωρεαν?? οι δραστηριοτητες ειναι δωρεαν??κανενα σχολειο μεσα την τιμη, δεν σου εχει κατι παραπανω απο τα καθημερινα γευματα των παιδιων...εγω δεν εστιαζω στο αν εχεις δικιο στο θεμα των αποδειξεων, εχεις και με το παραπανω,αλλα ολα τα παραπανω που αναφερεις συμβαινουν σε ολα τα σχολεια...

 

νομιζω ομως οτι πρεπει να παρεις μια σαφη απαντηση για τον λογο που το παιδι σου δεν συμμετειχε στην ζωγραφικη...να ακουσεις με τα αυτια σου οτι το παιδακι το απομωνωσαν επειδη δεν ειχες πληρωσει και οχι να το συμπερανεις εσυ απο τις εκφρασεις και τα μισολογα των δασκαλων...εγω αυτο θα το ρωταγα ευθεως την δ/ντρια και μετα αν οντως το παραδεχοταν, θα την στολιζα και ενα χερακι...αν οντως ειναι ετσι τα πραγματα-κινηση που την θεωρω απαραδεκτη απεναντι στο παιδι- και παλι, εφοσον επελεξες να πας εκει το παιδι σου,πρεπει να συμμορφωθεις με τις απαιτησεις τους...και εγω θωρω εξοφρενικο ποσο τα 200 ευρω για μαρκαδορους και κολλες, αλλα δεν γινεται οι μισοι γονεις να πληρωνουν και οι αλλοι μισοι να μην...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

tzoutzouka, πες μου σε παρακαλώ, για να μου λυθεί η απορία, έρχεται εξωτερικός γυμναστής γι' αυτή την περίφημη γυμναστική και πόσες ώρες την εβδομάδα;

 

Έρχεται εξωτερικός γυμναστής Αγγελίνα και πληρώνεται 25 ευρώ τον μήνα για μία φορά την εβδομάδα.

Link to comment
Share on other sites

τι εννοεις τοσα δικαιολογει η δουλεια μου?

 

Εννοώ ότι παίρνουμε κάθε μήνα ένα επίδομα φύλαξης τέκνου. Προσκομίζεις δηλαδή την απόδειξη του παιδικού σταθμού και παίρνεις ένα άλφα ποσό.

Link to comment
Share on other sites

ρε τζουτζουκα αφου πηγαινες και περισυ εκει το παιδι σου, δεν ηξερες οτι θελουν 200 ευρω για χαρτικα??φετος το ανακαλυψες??και ποιος σου ειπε οτι οι αλλοι παιδικοι σταθμοι,ιδιωτικοι και μη, οταν πανε θεατρο πχ ή σινεμα τα νππια, δεν ζητανε το αντιτιμο του εισητηριου απο τους γονεις??απο την τσεπη τους τα βαζουν οι νηπιαγωγοι?? παντου υπαρχουν τα εξτρα,δηλαδη στον καινουργιο παιδικο που πηγες και ρωτησες για να πας το παιδι σου,σου ειπαν οτι η φωτογραφηση ειναι δωρεαν?? το θεατρο ειναι δωρεαν?? οι δραστηριοτητες ειναι δωρεαν??κανενα σχολειο μεσα την τιμη, δεν σου εχει κατι παραπανω απο τα καθημερινα γευματα των παιδιων...εγω δεν εστιαζω στο αν εχεις δικιο στο θεμα των αποδειξεων, εχεις και με το παραπανω,αλλα ολα τα παραπανω που αναφερεις συμβαινουν σε ολα τα σχολεια...

 

βρε magdoulini, ειλικρινά, τι δεν καταλαβαίνεις απο όσα έγραψα? Είπα εγώ ότι δεν ηξερα? Είπα εγώ ότι οι άλλοι σταθμοί δεν τα ζητάνε αυτά? Είπα εγώ κάπου να τα βάλουν απο την τσέπη τους οι νηπιαγωγοί? Φυσικά και μπορεί να γίνονται παντού τα θέατρα και οι φωτογραφήσεις και οι εκδηλώσεις. Εγώ είπα ότι είναι ανέντιμο να μην στα λένε αυτά απο την αρχή και να στα κοτσάρουν μετά και να αναγκάζεσαι να τα πληρώσεις έχεις δεν έχεις και δεύτερον ότι εμ αναγκάζεσαι να τα πληρώσεις εμ δεν παίρνεις και απόδειξη.

 

νομιζω ομως οτι πρεπει να παρεις μια σαφη απαντηση για τον λογο που το παιδι σου δεν συμμετειχε στην ζωγραφικη...να ακουσεις με τα αυτια σου οτι το παιδακι το απομωνωσαν επειδη δεν ειχες πληρωσει και οχι να το συμπερανεις εσυ απο τις εκφρασεις και τα μισολογα των δασκαλων...εγω αυτο θα το ρωταγα ευθεως την δ/ντρια και μετα αν οντως το παραδεχοταν, θα την στολιζα και ενα χερακι...

 

μα ειλικρινά τώρα...πιστεύεις ότι θα το παραδεχόταν ποτέ ευθέως τέτοιο πράγμα?

 

αν οντως ειναι ετσι τα πραγματα-κινηση που την θεωρω απαραδεκτη απεναντι στο παιδι- και παλι, εφοσον επελεξες να πας εκει το παιδι σου,πρεπει να συμμορφωθεις με τις απαιτησεις τους...και εγω θωρω εξοφρενικο ποσο τα 200 ευρω για μαρκαδορους και κολλες, αλλα δεν γινεται οι μισοι γονεις να πληρωνουν και οι αλλοι μισοι να μην...

 

Μα εγώ σε τέτοιες απαιτήσεις δεν θέλω να συμμορφωθώ. Κι επειδή δεν θέλω και τις θεωρώ εξωφρενικές δεν θα γίνω κακοπληρωτής. Απλά θα την ψάξω και θα πάω αλλού.

 

 

απαντώ με μπλε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

θεωρώ οτι εφόσον δεν είχατε συμφωνήσει για την επιπλέον χρέωση( που αφορούσε την γραφ. ύλη) , καθώς όπως είπες ΔΕΝ γνώριζες κάτι όταν πρωτοπήγες, πολύ απλά δεν δεσμεύτεσαι.. Από εκεί και πέρα έχεις 2 επιλογές.. α) ή αλλάζεις παιδικό ή β) τους κυνηγάς δικαστικώς.. με άλλους τρόπους ΔΕΝ μπορείς να τους υποχρεώσεις να δεχθούν μία κατάσταση

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...