Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

απλα σκεφτομαι πως καλυτερα να περνω ετσω κ τεχνικα σκευασματα παρα να μη λαμβανω σημαντικες θρεπτικες ουσιες.

 

Αν κάνεις εξετάσεις και διαπιστώσεις συγκεκριμένες ελλείψεις που μπορούν να συμπληρωθούν από κάποιο σκεύασμα, να το πάρεις. Όμως στα τυφλά δεν έχει νόημα να παλεύεις.

 

Το θεμα μου εμενα ειναι πολυπλοκο...τρεφομουν παντα ποιοτικα κ κανω διατροφη πιο πολυ σαν βιγκαν,δε το πετυχα πληρως το παλευω...

 

Η Vegan διατροφή δεν υπάρχει σε καμία παραδοσιακή κοινωνία, οπότε δεν έχει δοκιμασθεί σε βάθος χρόνου για να ξέρουμε αν αυτή η διατροφή μπορεί να καλύψει ανάγκες για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

 

Δεν ξέρω καν αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τόσα, ώστε να μπορέσει να σε καθοδηγήσει σε ένα πιο πλήρες διαιτολόγιο με αυτά τα κριτήρια και τους περιορισμούς.

 

Ένα πολύ συνηθισμένο λάθος που γίνεται, είναι να χρησιμοποιούνται τροφές που μεταφέρονται από άλλες κοινωνίες, χωρίς να μεταφέρεται η παραδοσιακή τους χρήση. Ως παράδειγμα μπορώ να φέρω πχ το καλαμπόκι που στην Ευρώπη προκάλεσε πελάγρα, ενώ αυτή η ασθένεια ήταν άγνωση στους πληθυσμούς που βασίζονταν σε αυτό.

 

 

The traditional food preparation method of corn (maize), nixtamalization, by native New World cultivators who had domesticated corn required treatment of the grain with lime, an alkali. It has now been shown that the lime treatment makes niacin nutritionally available and reduces the chance of developing pellagra.[4] When corn cultivation was adopted worldwide, this preparation method was not accepted because the benefit was not understood. The original cultivators, often heavily dependent on corn, did not suffer from pellagra. Pellagra became common only when corn became a staple that was eaten without the traditional treatment.

http://en.wikipedia.org/wiki/Pellagra

 

Δεν αρκεί να φας καλαμπόκι για να πάρεις τα θρεπτικά στοιχεία που έχει, πρέπει να το παρασκευάσεις με τον κατάλληλο τρόπο.

 

Το παράδειγμα με το καλαμπόκι είναι τυχαίο, το ίδιο συμβαίνει με τα περισσότερα δημητριακά και ψευδοδημητριακά. Ακόμη και τα δημητριακά που χρησιμοποιούντα παραδοσιακά στη δική μας κοινωνία, πχ το σιτάρι για να γίνει το ψωμί, δεν χρησιμοποιούνται πια με τον ίδιο τρόπο, οπότε υπάρχει πιθανότητα, να μην είναι τόσο ωφέλιμα ή να είναι ακόμη και επιβλαβή. Πχ. το αλεύρι ολικής άλεσης γίνονταν ψωμί μόνο με φυσικό προζύμι, που είναι όξινο και έχει μεγάλους χρόνους ζύμωσης (φουσκώματος) σε σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες. Η σύγχρονη αρτοποίση στην Ελλάδα έχει αντικαταστήσει το προζύμι με τη μαγιά αρτοποιίας και το προζύμι χρησιμοποιείται ως αρωματικό μαζί με τη μαγιά (υπάρχουν ελάχιστοι φούρνοι που κάνουν ψωμί μόνο με προζύμι).

 

 

Δεν τρωω εξω..τρωω πολυ υγειηνα κ.λ.π.

Είναι πολύ εύκολο να χαρακτηρίσεις μια διατροφή ανθυγιεινή, αλλά για να χαρακτηριστεί υγιεινή, θα πρέπει να είναι στο σύνολό της πλήρης και να προάγει την υγεία.

 

Το σημαντικότερο: μια διατροφη που μπορεί να είναι τέλεια για κάποιον, μπορεί να δημιουργεί πολλά προβλήματα σε κάποιον άλλον.

Ακόμη και αν δεν έχεις ειδικές γνώσεις μπορείς να δεις ανθρώπους που κάθονται γύρω από το ίδιο τραπέζι αλλά δεν μπορούν να φάνε τα ίδια πράγματα γιατί αυτό που φαίνεται πολύ ωραίο στον έναν, μπορεί να προκαλεί απέχθεια στον άλλο.

 

με το ζορι (αυγα,κρεας κ.λ.π.)ετσι δε μενουνε κ πολλα...

όταν λες με το ζόρι, τι εννοείς; σου προκαλούν απέχθεια ή προσπαθείς να τα αποφύγεις;

Δε κανω διαιτα...τρωω κ γλυκα ειναι η αδυναμια μου ισως κ αυτα να με κρατανε...

Η επιθυμία για γλυκά, είναι συχνά ένδειξη "υπερπληθυσμού" της κάντιντα, εις βάρος των ωφέλιμων βακτηρίων.

 

 

καταθλιψη,εχω παθει 2 φορες υπερκοποση ο μικρος δε κοιμοτανε πραγματικα πανω απο 5-6 ωρες το 24ωρο απο ημερων,ακομα δε κοιμαται..με ενδιαμεσους θηλασμους,κολικους κ.λ.π. κ ολα αυτα τα περναω εγω.Το παιδι ειναι 24 ωρες τη μερα επι 13,5 μηνες μαζι μου κ μονον.Τα εχω παιξει κοινως!

 

η κατάθλιψη, η υπερκόπωση, οι κολικοί του παιδιού συχνά συνοδεύνται από προβλήματα στο πεπτικό, από έλλειψη πρωτεΐνης (είτε λόγω έλλειψης στη διατροφή είτε λόγω μη καλής πέψης που οδηγεί σε μη καλή αφομοίωση)

 

Εχω ελειψη φεριτινης απο μικρη κ παντα περνω σιδηρο...αλλα ψαχνω κ περνω συμπληρωματα μηπως κ βοηθησω λιγο τον οργανισμο μου να μη καταρευσει....κ αν πεσω να κοιμηθω εχω παντα νευρικοτητα κ δε μπορω να κοινηθω..

Αν υπάρχουν προβληματα στο πεπτικό, υπάρχουν και προβλήματα στην αφομοίωση.

Και οι τροφές και το συμπλήρωμα, αξιοποιούνται μόνο εν μέρη.

 

 

Ισως φταιει οτι δεν αντεχω αλλο να ξυπναει ανα μιση ωρα κ να τσιριζει(εχω παθει ψυχολογικο με τη τσιριδα μεσα στη νυχτα,ξυπναει 10-15 φορες τσιριζει,οχι δε θελει κατι απλα δε του αρεσει που τον εβαλα για υπνο..:rolleyes:.δε του αρεσει ο υπνος καθολου!!!!)

Η έλλειψη ύπνου από μόνη της είναι αρκετή για να σου δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα. Ξεπλαίνει τον οργανισμό από βιταμίνες, διαταράσσει ορμονικές λειτουργίες.

 

Η υπερβολική ανησυχία, ίσως υπερένταση του μωρού, μπορεί να είναι ένας φαύλος κύκλος μαζί με τα δικά σου συμπτώματα.

 

Δεν είμαι ούτε σχετική ούτε ειδική για να σου προτείνω κάτι, ούτε γνωρίζω ποιος ειδικός είναι κατάλληλος για να σε παραπέμψω. Σου έγραψα κυρίως για να δεις από περισσότερες πλευρές το πρόβλημα για να το ψάξεις περισσότερο.

 

Θα σου βάλω μερικά link για να ρίξεις μια

 

ματιάhttp://www.breakingtheviciouscycle.info/

 

http://products.mercola.com/nutritional-typing/

 

http://gapsdiet.com/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αν κάνεις εξετάσεις και διαπιστώσεις συγκεκριμένες ελλείψεις που μπορούν να συμπληρωθούν από κάποιο σκεύασμα, να το πάρεις. Όμως στα τυφλά δεν έχει νόημα να παλεύεις.

 

πολλα μου λειπουνε ειδικα τελευταια...μεχρι μαγνησιο κ ας τρωω πολλες μπανανες(ευκολη γρηγορη τροφη)

 

Η Vegan διατροφή δεν υπάρχει σε καμία παραδοσιακή κοινωνία, οπότε δεν έχει δοκιμασθεί σε βάθος χρόνου για να ξέρουμε αν αυτή η διατροφή μπορεί να καλύψει ανάγκες για μεγάλα χρονικά διαστήματα.

 

Δεν ξέρω καν αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει τόσα, ώστε να μπορέσει να σε καθοδηγήσει σε ένα πιο πλήρες διαιτολόγιο με αυτά τα κριτήρια και τους περιορισμούς.

 

Ένα πολύ συνηθισμένο λάθος που γίνεται, είναι να χρησιμοποιούνται τροφές που μεταφέρονται από άλλες κοινωνίες, χωρίς να μεταφέρεται η παραδοσιακή τους χρήση. Ως παράδειγμα μπορώ να φέρω πχ το καλαμπόκι που στην Ευρώπη προκάλεσε πελάγρα, ενώ αυτή η ασθένεια ήταν άγνωση στους πληθυσμούς που βασίζονταν σε αυτό.

 

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Pellagra

 

Δεν αρκεί να φας καλαμπόκι για να πάρεις τα θρεπτικά στοιχεία που έχει, πρέπει να το παρασκευάσεις με τον κατάλληλο τρόπο.

 

Το παράδειγμα με το καλαμπόκι είναι τυχαίο, το ίδιο συμβαίνει με τα περισσότερα δημητριακά και ψευδοδημητριακά. Ακόμη και τα δημητριακά που χρησιμοποιούντα παραδοσιακά στη δική μας κοινωνία, πχ το σιτάρι για να γίνει το ψωμί, δεν χρησιμοποιούνται πια με τον ίδιο τρόπο, οπότε υπάρχει πιθανότητα, να μην είναι τόσο ωφέλιμα ή να είναι ακόμη και επιβλαβή. Πχ. το αλεύρι ολικής άλεσης γίνονταν ψωμί μόνο με φυσικό προζύμι, που είναι όξινο και έχει μεγάλους χρόνους ζύμωσης (φουσκώματος) σε σχετικά χαμηλές θερμοκρασίες. Η σύγχρονη αρτοποίση στην Ελλάδα έχει αντικαταστήσει το προζύμι με τη μαγιά αρτοποιίας και το προζύμι χρησιμοποιείται ως αρωματικό μαζί με τη μαγιά (υπάρχουν ελάχιστοι φούρνοι που κάνουν ψωμί μόνο με προζύμι).

 

Το γνωριζω γι αυτο ακριβως εχω ψαξει κ το τροπο μαγειρεματος κ πραττω αναλογα...

 

Είναι πολύ εύκολο να χαρακτηρίσεις μια διατροφή ανθυγιεινή, αλλά για να χαρακτηριστεί υγιεινή, θα πρέπει να είναι στο σύνολό της πλήρης και να προάγει την υγεία.

 

Το σημαντικότερο: μια διατροφη που μπορεί να είναι τέλεια για κάποιον, μπορεί να δημιουργεί πολλά προβλήματα σε κάποιον άλλον.

Ακόμη και αν δεν έχεις ειδικές γνώσεις μπορείς να δεις ανθρώπους που κάθονται γύρω από το ίδιο τραπέζι αλλά δεν μπορούν να φάνε τα ίδια πράγματα γιατί αυτό που φαίνεται πολύ ωραίο στον έναν, μπορεί να προκαλεί απέχθεια στον άλλο.

Εννοω δε τρωω γαριδακια ησαντουιτς κ.λ.π. αν πεινασω θα φαω ψωμι με τυρι ας πουμε δε θα παρω χαμπουργκερ..Κ μαγειρευω καθε μερα...ειδικα λαχανικα...πολλα!Μονο τα γλυκα ειναι το θεμα μου...η πιο κακη τροφη που τρωω ας πουμε..Δε πινω δε καπνιζω.

όταν λες με το ζόρι, τι εννοείς; σου προκαλούν απέχθεια ή προσπαθείς να τα αποφύγεις;

 

Απεχθεια...σιχαινομαι το κρεας,το γαλα τα παραγωγα των ζωων...μου αρεσουνε οικαρποι,η βρωμη,τα λαχανικα κ.λ.π.

Η επιθυμία για γλυκά, είναι συχνά ένδειξη "υπερπληθυσμού" της κάντιντα, εις βάρος των ωφέλιμων βακτηρίων.

 

Αυτο πρωτη φορα το ακουω κ θα το ψαξω...κανενας γιατρος δε μου το εχει πει..κ ας ρωταγα γιατι τοση αναγκη για γλυκα...?ειμαι ικανη να τρωω ολη μερα...:rolleyes:

Επισης ειμαι κ υποτασικη:?

 

 

 

η κατάθλιψη, η υπερκόπωση, οι κολικοί του παιδιού συχνά συνοδεύνται από προβλήματα στο πεπτικό, από έλλειψη πρωτεΐνης (είτε λόγω έλλειψης στη διατροφή είτε λόγω μη καλής πέψης που οδηγεί σε μη καλή αφομοίωση)

 

 

Αν υπάρχουν προβληματα στο πεπτικό, υπάρχουν και προβλήματα στην αφομοίωση.

Και οι τροφές και το συμπλήρωμα, αξιοποιούνται μόνο εν μέρη.

 

 

 

Η έλλειψη ύπνου από μόνη της είναι αρκετή για να σου δημιουργήσει σοβαρά προβλήματα. Ξεπλαίνει τον οργανισμό από βιταμίνες, διαταράσσει ορμονικές λειτουργίες.

Μου προκαλει νευρικοτητα κ αδυναμια εντονη...ομως δεν εχω εναλλακτικη...πρεπει να το περασω μονη μου:(Γι αυτο αναζητω κατι μπας κ με ηρεμησει λιγο την ωρα που ειναι ωρα για υπνο ετσω!Ισως ομως κ να ναι ψυχολογικο,γιατιξερω οτι αν κοιμηθω σε λιγο θα τσιριξει,θα με τρομαξε παλι κ παλι απο την αρχη...επαναληψη που φτανει 10 -15 φορες τη νυχτα...

Η υπερβολική ανησυχία, ίσως υπερένταση του μωρού, μπορεί να είναι ένας φαύλος κύκλος μαζί με τα δικά σου συμπτώματα.

 

Σιγουρα ειναι!

 

Ηδη ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΕΣ ΓΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ!!!Γι αυτο ειπα πως ειναι πολυπλευρο το θεμα μου...το εχω αναγνωρισει...Απλα ψαχνω κατι εφημερο κ ευκολο...να με βοηθησει..Εδω που βρισκομαι δεν εχω τη πολυτελεια να εχω ειδικους να επισκεφθω...Και παλι ευχαριστω!!!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Το πιο βασικο που πρεπει να κανεις ειναι λιγες ωρες πριν πεσεις για υπνο να προσπαθησεις να αποβαλεις ολες τις σκεψεις απο το μυαλο σου οτι πχ,δεν εχω πολυ χρονο να κοιμηθω,,,πρεπει να κοιμηθω...αν τα σκεφτομαστε αυτα πραγματικα χειροτερευουμε την κατασταση και οσο κουρασμενοι κ να ειμαστε δεν κοιμομαστε..στο λεω απο προσωπικη πειρα...εγω ημουν πολυ ευκολη στον υπνο..απο την στιγμη που εγινα μανουλα και το μωρακι μου δεν κοιμοτανε πολυ κ αγχωνομουνα περασα νυχτες αυπνιας και απο τοτε το επεξεργαζομουν καθε βραδυ και υπνος γιοκ...προσπαθω να ηρεμω γιατι εχω ακομα το θεμα και αν συμβει μια φορα με ταραζει και μετα επαναλαμβανεται και αυτο ειναι καθαρα ψυχολογικο!!!ειαναι ολα στο μυαλο μας!!!ξερεις τι να κανεις,,,παρε χαπακια vamane ειναι βαλεριανα ακακο...φυτικο ισως σε χαλαρωσουν ...εγω τωρα ξεκινησα αυτα να παιρνω για την υπερεντεαση και ν μπορω να κοιμαμαι..γιατι ποτε κοιμαμαι ποτε οχι..τι να κανουμε...ολα θα περασουν υπομονη και θετικες σκεψεις!!!!!

:P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...