Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ικτερος-θηλαστρο-λίγο γάλα


Recommended Posts

γέννησα με καισαρική 38+1. το πρώτο βράδυ την κρατήσαν για παρακολούθηση και γενικά όταν την φέραν κοιμόταν συνέχεια και δεν έπιανε στήθος. όταν γυρίσαμε σπίτι πήρα το mini electric της medela και έβγαζα ανά 2ωρο 20-25 ml και το δίνω με μπιμπερό. με δυσκολία πάντα ακόμα και τα 20 ml. όταν την έβαζα στο στήθος λόγω του ότι έκανε και λίγο ίκτερο 12,1-12,9 κοιμόταν συνέχεια.

πήρα ζυγαριά σπίτι και το βάρος της από την γέννηση (6/10) είναι ως εξής:

6/10 2.670

9/10 2.480

12/10 2.440

14/10 2.465

15/10 2.485

χθες που έπιασε στήθος και τράβαγε καλά έβγαλα 50 ml 2 φορές. αν συνεχίσει ίσως τα καταφέρω?? θέλω να τη θηλάσω όσο τίποτα. πρέπει να δώσω πρόσθετο? προχθές έφαγε 320 ml από το μπουκάλι και όσο στήθος μπόρεσα και χθες 235 ml από το μπουκάλι και αρκετό από το στήθος το βράδυ.

εγώ είμαι σε κακό χάλι, δεν θέλω να δώσω ξένο αλλά δε θέλω και να πεινάει, η μάνα μου λέει παλιά δε μετράγμα ml αλλά ότι ήθελε το μωρό, η παιδίατρος λέει βγάλε κιάλλο, εγώ που να το βρω.. εσείς τι νομίζετε? το βάρος που παίρνει είναι λίγο ε? πρέπει να δώσω και ξένο γάλα??? ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζησει!!!

 

Το θηλαστρο που έχεις ειναι ακατάλληλο για γυναίκες που δεν έχουν εδραιώσει γαλουχια, δεν έχουν θηλασει δλδ αποκλειστικα τουλάχιστο 6 εβδομάδες. Κατάλληλα για χρήση θηλαστρα πριν την εδραίωση της γαλουχιας ειναι μόνο τα νοσοκομειακα θηλαστρα τα οποία ενοικιάζονται.

 

Παρόλα αυτα θεωρω ότι δε σου χρειάζεται θηλαστρο. Να βάζεις το μωρο στο στηθος κάθε 2 ώρες μέρα και νύχτα και να το αφήνεις οσο θέλει κρατώντας το ξυπνιο.

Να μη δίνεις συμπλήρωμα και πιπιλα. Θα δώσεις συμπλήρωμα μόνο να το μωρο δε βρέχει 6 πάνες και ειναι σε ληθαργικη κατάσταση, αφυδατωμενο κτλ.

 

Να μετράς πάνες:θέλεις 6-8 βρεγμενες και 2-4 λερωμενες.

Να μην ζυγιζεις τόσο συχνα. Ζυγισε στις 20 του μήνα περίπου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...