Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

λοιμωδης μονοπυρηνωση και θηλασμος?????????????????


Recommended Posts


Διαφημίσεις


εγω εχω τη λοιμωδη το μωρο ειναι σχεδον 12 μηνων σταματησα λογω εμπυρετου κ καταβολης προ 3ημερου τωρα τ κανω ν αρχισω?

ευχαριστω πολυ

ΣΦΥΡΙΞΕ ΧΑΡΟΥΜΕΝΑ ΜΠΟΡΕΙΣ!!!!!!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

http://www.google.com/search?client=safari&rls=en&q=mono+breastfeeding&ie=UTF-8&oe=UTF-8#hl=en&client=safari&rls=en&q=mononucleosis+and+breastfeeding&revid=2071248967&sa=X&ei=AxyTT42_GsngtQa24M3CBA&ved=0CCAQ1QIoAw&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.,cf.osb&fp=4efb703498baec21

 

Οι απαντήσεις στο mothering γενικά είναι αξιόπιστες. Καλό κουράγιο (την πέρασα πρίν από έξι χρόνια κι ακόμη το θυμάμαι, πολλή κούραση και καταβολή λέμε).

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Περαστικά! Την έχω περάσει κι εγώ πριν πολλά χρόνια , με πολύ άσχημα συμπτώματα. Γενικά απ ό,τι ξέρω κρατάει αρκετά, εγώ συνολικά τότε ήμουν άρρωστη επί ένα μήνα ολόκληρο, πυρετό επί 20 μέρες και άλλες 10 μου είχαν πει να μείνω σπίτι για πλήρη ανάρρωση, όπου ένιωθα φοβερή εξάντληση και είχα δέκατα. Από φάρμακα δε θυμάμαι τι έπαιρνα, νομίζω αυτό θα πρέπει να τσεκάρεις στο http://www.e-lactancia.org/, για να δεις αν είναι συμβατά με το θηλασμό (ρώτα και κανένα γιατρό αν είσαι τυχερή και ξέρει, να σου δώσει κάτι συμβατό αν γίνεται). κατά τα άλλα (και εφ όσον αντέχεις , εννοείται, γιατί δεν ξέρω πόσο σοβαρά την περνάς την αρρώστεια) δε νομίζω να υπάρχει κάποια αντένδειξη για θηλασμό.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα που το ξανασκέφτομαι, μήπως θα πρέπει να το συζητήσεις με τον παιδίατρό σου? τι θα συμβεί σε περίπτωση που κολλήσει το παιδί? ο θηλασμός σίγουρα θα το βοηθήσει να το ξεπεράσει πιο εύκολα αλλά μήπως δεν πρέπει να το περάσει καθόλου ένα παιδί 12 μηνών?

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται ο θηλασμός!

Πέρασα λοιμώδη μονοπυρήνωση τον περασμένο Δεκέμβριο. Επικοινώνησα με δύο πιστοποιημένες συμβούλους θηλασμού και μου είπαν ότι μπορώ να συνεχίσω να θηλάζω.

Αντιγράφω την απάντηση που έλαβα με e-mail από σύμβουλο νεογνολόγο σε δημόσιο νοσοκομείο

Η ερώτηση σου δεν έχει μια απλή απάντηση. Ο ιός της λοιμώδους μονοπυρήνωσης Εpstein Barr περνά στο γάλα . Ωστόσο θηλάζοντα και μη βρέφη έχουν το εξ ίσου αντισώματα σε ηλικία 3 ετών. Προφανώς έτσι και αλλιώς μολύνονται από το περιβάλλον(1/25 είναι φορέας του ίου) . Επιπλέον μόλυνση από Εpstein Barr σε βρέφη κάτω τον 3 ετών είναι σπάνια. Μπορείτε να συνεχίσετε να θηλάζετε δεν υπάρχουν αποδείξεις αλλά ούτε και ενδείξεις ότι αυτό βλάπτει το μωρό.

Όπως γράφει και εδώ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1718779/pdf/v084p00381.pdf

EBVand HHV6 may be found in human milk, but

large serological studies suggest that they rarely infect the breast fed neonate

EBV είναι ο ιός epstein barr που προκαλεί τη λοιμώδη μονοπυρήνωση. Μπορείς να το εκτυπωσεις και να το δείξεις στον γιατρό σου.

Περαστικά!

Link to comment
Share on other sites

Επιτρέπεται ο θηλασμός!

Πέρασα λοιμώδη μονοπυρήνωση τον περασμένο Δεκέμβριο. Επικοινώνησα με δύο πιστοποιημένες συμβούλους θηλασμού και μου είπαν ότι μπορώ να συνεχίσω να θηλάζω.

Αντιγράφω την απάντηση που έλαβα με e-mail από σύμβουλο νεογνολόγο σε δημόσιο νοσοκομείο

 

Όπως γράφει και εδώ http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1718779/pdf/v084p00381.pdf

 

EBV είναι ο ιός epstein barr που προκαλεί τη λοιμώδη μονοπυρήνωση. Μπορείς να το εκτυπωσεις και να το δείξεις στον γιατρό σου.

Περαστικά!

 

Συγγνώμη, έλαβες απάντηση μέσω e mail από σύμβουλο νεογνολόγο σε δημόσιο νοσοκομείο???? στην Ελλάδα συνέβη αυτό? εντυπωσιακό!!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

μου απάντησε μέσα σε 24 ώρες:)

Βέβαια η εφημερεύουσα ειδικευόμενη παθολόγος που με εξέτασε στο ίδιο νοσοκομείο μου είπε ότι δεν έχει ιδέα και καλύτερα να μην θηλάζω όταν είμαι εμπύρετη:?:mad:

Η απάντηση της πρώτης συμβούλου μου αρκούσε, αλλά για να μην με πρήζουν από το οικογειακό μου περιβάλλον έστειλα e-mail στη γιατρό για να τους λέω η τάδε γιατρός από το τάδε νοσοκομείο μου να συνεχίσω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου απάντησε μέσα σε 24 ώρες:)

Βέβαια η εφημερεύουσα ειδικευόμενη παθολόγος που με εξέτασε στο ίδιο νοσοκομείο μου είπε ότι δεν έχει ιδέα και καλύτερα να μην θηλάζω όταν είμαι εμπύρετη:?:mad:

Η απάντηση της πρώτης συμβούλου μου αρκούσε, αλλά για να μην με πρήζουν από το οικογειακό μου περιβάλλον έστειλα e-mail στη γιατρό για να τους λέω η τάδε γιατρός από το τάδε νοσοκομείο μου να συνεχίσω

 

Η του ύψους ή του βάθους οι απαντήσεις στα δημόσια νοσοκομεία. Αχ Ελλάδα! :D:D:D

Μπράβο πάντως και που το έψαξες τόσο και στη γιατρό που απάντησε άμεσα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

μου απάντησε μέσα σε 24 ώρες:)

Βέβαια η εφημερεύουσα ειδικευόμενη παθολόγος που με εξέτασε στο ίδιο νοσοκομείο μου είπε ότι δεν έχει ιδέα και καλύτερα να μην θηλάζω όταν είμαι εμπύρετη:?:mad:

Η απάντηση της πρώτης συμβούλου μου αρκούσε, αλλά για να μην με πρήζουν από το οικογειακό μου περιβάλλον έστειλα e-mail στη γιατρό για να τους λέω η τάδε γιατρός από το τάδε νοσοκομείο μου να συνεχίσω

 

Πάντως εμένα ακόμα και να σταματήσω να μου έλεγαν, χίλια ευχαριστώ θα έλεγα μόνο και μόνο που συνέβη αυτό το θαύμα! απάντηση με εμαιλ! Ακόμα δεν μπορώ να το πιστέψω! Μπράβο και στη γιατρό και σε σένα που το έψαξες.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

την κορη μου τη θηλαζα ενω ειχα λοιμωδη μονοπυρηνωση-μονο που δεν τοι ηξερα. πυρετο εκανα απο την επομενη της γεννας για 2 μερες αλλα καταβολη, πονο στο λαιμο κλπ ειχα για πολυ καιρο. οταν το εμαθα ηταν ηδη σε υφεση αλλα και το θηλασμο τον ειχαμε σταματησει....

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή γέννησες ενώ είχες λοιμώδη μονοπυρήνωση? Πώς το κατάφερες αυτό? Κανένα λόττο έπαιξες?

 

δεν ηξερα οτι το εχω. μετα τη γεννα στο νοσοσκομειο σηκωσα πυρετο, υπεθεσα οτι κρυωσα -αν και ειχε καυσωνα-και μετα για κανα διμηνο ειχα συμπτωματα, αλλα σε ηπιο βαθμο. οι γιατροι μου ελεγαν αλλα ντ αλλων, και μια ωρλ μου εγραψε εξετασεις και το βρηκαμε. η κολλητη μου που το ειχε περασει ενα χρονο πριν απο μενα το περασε πολυ βαρια, ειχε μεινει στο Ριο εναμιση μηνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ηξερα οτι το εχω. μετα τη γεννα στο νοσοσκομειο σηκωσα πυρετο, υπεθεσα οτι κρυωσα -αν και ειχε καυσωνα-και μετα για κανα διμηνο ειχα συμπτωματα, αλλα σε ηπιο βαθμο. οι γιατροι μου ελεγαν αλλα ντ αλλων, και μια ωρλ μου εγραψε εξετασεις και το βρηκαμε. η κολλητη μου που το ειχε περασει ενα χρονο πριν απο μενα το περασε πολυ βαρια, ειχε μεινει στο Ριο εναμιση μηνα.

Το κατάλαβα ότι δεν το ήξερες αλλά τι γκαντεμιά ήταν αυτή? Τέτοια αρρώστια σε τέτοιες μέρες? Αφού την πέρασες ελαφριά πάλι καλά, κι εγώ νοσοκομείο για μια εβδομάδα είχα μπει.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...