Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσοχή στις φωτογραφίες!!!


Recommended Posts

Πριν λίγο τυχαία έμαθα πως υπάρχει κάποιο blog το οποίο έχει αναρτήσει την φωτογραφία της υπογραφής μου, στις σελίδες του. Μάλιστα νόμιζαν πως είναι δικό μου. Ξαφνιάστηκα κι εγώ, ξαφνιάστηκε φυσικά και η φίλη που μου το είπε.

 

Η φωτογραφία είναι πραγματική και την έχω τραβήξει εγώ. Επίσης την επιμέλεια της λεζάντας την έχω κάνει επίσης εγώ. Είναι δηλαδή κάτι που προέρχεται από 100% δική μου δουλειά.

 

Κι όμως, σε κάποιον άρεσε, και το "δανείστηκε".

 

Αρχικά μου κακοφάνηκε. Αλλά...στην πράξη όμως ... τίποτα δεν είναι παράνομο (έτσι νομίζω τουλάχιστον). Θυμάμαι όταν το έφτιαχνα είχα στο νού μου να μη βάλω πρόσωπα ακριβώς γιατί θα ήταν εκτεθημένα.

 

Επομένως, οκ... δεν πειράζει αλλά ήθελα απλώς να υπενθυμίσω....

 

 

ΠΡΟΣΟΧΗ στις φωτογραφίες των παιδιών σας, που δημοσιεύετε!! Είναι ανοιχτές προς οποιονδήποτε. Και κανένας δεν ξέρει πώς μπορεί να χρησιμοποιηθούν....

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συμφωνώ απολύτως...δυστυχώς κανείς δεν ξέρει που μπορεί να καταλήξουν φωτογραφίες που ανεβάζει .

Σκοπίμως δεν έχω βάλει φωτογραφία με το πρόσωπο του παιδιού μου , ούτε στο avatar , ούτε στην υπογραφή μου...

Πολλες φορές μάλιστα με πιάνω να βλέπω φωτό παιδιών άλλων μελών σε avatar και να λέω "κοίτα τι γλυκό παιδάκι" και να σκέφτομαι να βάλω κι εγώ του Δημήτρη μου , αλλά μετά συνέρχομαι...

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Και γω έκανα την βλακεία να βάλω φωτογραφίες της μικρής μου στο facebook για κανα 4μηνο και τις έβγαλα. Βέβαια έχουν πρόσβαση στο προφίλ μου μόνο οι φιλοι μου οι οποίοι είναι όλοι γνωστοί μου αλλά τις έβγαλα για ασφάλεια.

Τελικά πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 104 στο ίντερνετ!

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Με βρίσκετε κι εμένα απολύτως σύμφωνη. Ούτε εγώ θέλω φωτογραφίες των παιδιών μου και δικές μου να κυκλοφορούν στο ίντερνετ κυρίως γιατί φοβάμαι τις απρόβλεπτες συνέπειες.

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια ξέρετε πόσες κοπέλες βλέπω και το κάνουν??? Και λέω δεν είναι δυνατόν να βάζεις το νινάκι σου στο ιντερνετ...ΓΕΝΙΚΑ δεν είναι καλό απο όλες τις πλευρες..εδώ ακόμα και στο LIFE STYLE τα παιδιά των διασήμων είναι υποχρεωμένοι να τα δείχνουν με καλυμένο προσωπάκι, πόσο μάλλον τα δικά μας που είναι εύκολη λεία και θα μπορούσε να γίνει το οτιδήποτε χωρίς να νοιαστεί ο καθένας για το παραμικρό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω ειχα σαν αβαταρ εδω στο παρεντσ την μικρη μου και την εβγαλα μολις χθες

γιατι μου ειπε φιλη μου οτι πατωντας στο google την περιοχη που μενω, της εβγαιναν μαζι με αλλα και οι φωτο της μικρης μου!!!!!!!!!!!!!!

δεν το ξανακανω το λαθος!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Και γω έκανα την βλακεία να βάλω φωτογραφίες της μικρής μου στο facebook για κανα 4μηνο και τις έβγαλα. Βέβαια έχουν πρόσβαση στο προφίλ μου μόνο οι φιλοι μου οι οποίοι είναι όλοι γνωστοί μου αλλά τις έβγαλα για ασφάλεια.

Τελικά πρέπει να έχουμε τα μάτια μας 104 στο ίντερνετ!

 

Ακόμη και στο Facebook αν εχεις "φίλους" μονο τους πραγματικούς σου φίλους γνωστους μπορεις να κανεις μια ρύθμιση να μην μπορουν ακόμα και οι φίλοι σου να δημοσιεύουν τις δικές σου φωτο...να τις βλέπουν μεν αλλα οχι να τις κοινοποιουν ή να τις αναπαράγουν! Επίσης μπορεις να βάζεις γράφημα από πανω διάφανο ή να τις ανεβάζεις με χαμηλή ανάλυση. Οπως επίσης κατι που πολλοί δεν το ξέρουν ή δεν το κάνουν μπορεις να μην επιτρέπεις στον ξενο που θα σε ψάξει να φαίνονται ο τοιχος σου , οι φωτο σου κτλπ..... Δηλαδη μπαινω εγω μεσα και θελω να ψάξω το Μωράκι πχ ακομα και αν δεν ειμαι φιλη σου αν δεν εχεις κλειδώσει τις φωτο σου τον τοιχο σου κτλπ μπορω να τα δω ολα να τα κατεβάσω ολα αν θελω....

 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και στο Facebook αν εχεις "φίλους" μονο τους πραγματικούς σου φίλους γνωστους μπορεις να κανεις μια ρύθμιση να μην μπορουν ακόμα και οι φίλοι σου να δημοσιεύουν τις δικές σου φωτο...να τις βλέπουν μεν αλλα οχι να τις κοινοποιουν ή να τις αναπαράγουν! Επίσης μπορεις να βάζεις γράφημα από πανω διάφανο ή να τις ανεβάζεις με χαμηλή ανάλυση. Οπως επίσης κατι που πολλοί δεν το ξέρουν ή δεν το κάνουν μπορεις να μην επιτρέπεις στον ξενο που θα σε ψάξει να φαίνονται ο τοιχος σου , οι φωτο σου κτλπ..... Δηλαδη μπαινω εγω μεσα και θελω να ψάξω το Μωράκι πχ ακομα και αν δεν ειμαι φιλη σου αν δεν εχεις κλειδώσει τις φωτο σου τον τοιχο σου κτλπ μπορω να τα δω ολα να τα κατεβάσω ολα αν θελω....

 

Ποια είναι αυτή η ρύθμιση???

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ βρε κορίτσια δε σας πρόλαβα όταν γράψατε αυτό το ποστ. kalamaraki ενδιαφέρομαι κι εγώ γι' αυτές τις πληροφορίες που ζήτησε η Lucy. Είναι δύσκολο να γράψεις; Δεν έχω εγώ facebook αλλά η κόρη μου. Αν πάλι είναι πολλά ή δύσκολα στην εξήγηση μήπως θες να ορίσουμε κάποια ώρα στο chat να τα δει η κόρη μου;

1457745k8p286od3g.gif
Link to comment
Share on other sites

Μπες στο τσατ του φορουμ να στα πω ον λαιν για να εχεις και το παράθυρο του φεις ανοιχτο

 

Αχ, τώρα το είδα το μήνυμα...:-(

 

Πάντως, ρωτάω γιατί το έχω ψάξει εξονυχιστικά και δεν βρήκα κάτι τέτοιο. Έκανα και πείραμα με μια φίλη μου και μια χαρά μπορεί να αντιγράψει τις φωτογραφίες μου... Απλώς βγαίνουν σε μικρό μέγεθος...:(

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Ακόμη και στο Facebook αν εχεις "φίλους" μονο τους πραγματικούς σου φίλους γνωστους μπορεις να κανεις μια ρύθμιση να μην μπορουν ακόμα και οι φίλοι σου να δημοσιεύουν τις δικές σου φωτο...να τις βλέπουν μεν αλλα οχι να τις κοινοποιουν ή να τις αναπαράγουν! Επίσης μπορεις να βάζεις γράφημα από πανω διάφανο ή να τις ανεβάζεις με χαμηλή ανάλυση. Οπως επίσης κατι που πολλοί δεν το ξέρουν ή δεν το κάνουν μπορεις να μην επιτρέπεις στον ξενο που θα σε ψάξει να φαίνονται ο τοιχος σου , οι φωτο σου κτλπ..... Δηλαδη μπαινω εγω μεσα και θελω να ψάξω το Μωράκι πχ ακομα και αν δεν ειμαι φιλη σου αν δεν εχεις κλειδώσει τις φωτο σου τον τοιχο σου κτλπ μπορω να τα δω ολα να τα κατεβάσω ολα αν θελω....

Το δεύτερο που αναφέρεις,σχετικά με το απόρρητο των φωτογραφιών-δημοσιεύσεων,το γνωρίζω και εγώ.

Μπορείς να μου πεις,αν δεν σου είναι κόπος,πώς γίνεται το πρώτο;(να μην κοινοποιούν ή αναπαράγουν τις φώτο οι επαφές)

Link to comment
Share on other sites

αχ τι πληγες ξυνετε.. η κουνιαδα μου εβαλε φωτο του παιδιου μου χωρις να με ρωτησει στο φβ και στο ξεκλειδωτο προφιλ της και στον τοιχο της και οταν της ζητησα να τις βγαλει γιναμε μπιλιες.. δηθεν δε το ζητησα με σωστο τροπο κλπ παντως βγηκα και η τρελη και η παραλογη στο τελος..

the hand that rocks the cradle, is the hand that rules the world..

πριγκιπακος και νεραϊδουλα ..

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια σορυ αλλα δεν μπηκα χτες λοιπον

θα τα γραψω αναλυτικα

 

παμε στο φατσοβιβλιο εγω το εχω στα ελληνικά , τερμα δεξια δεν γραφει Λογαριασμος/account?

Εκει διαλέγουμε το Ρυθμισεις απορρήτου μετά επιλέγουμε το Εφαρμογές και Ιστοσελίδες και εκει επιλέγουμε το " Τι μπορουν να κοινοποιήσουν οι φίλοι σας σχετικά με εσας" μπαινουμε και τα έχει ολα σε κουτάκια....Επιλέγουμε αυτα που θέλουμε να δώσουμε δικαίωμα να κοινοποιουν να ανεβάζουν οι φιλοι μας εκτός από εμάς....

 

Επίσης οσον αφορά τις πληροφοριες μας τις φωτο μας τον τοιχο μας καλο ειναι να μπορουν να τον βλέπουν μονο οι φιλοι μας αρα στο Μενου Ρυθμισεις απορρήτου επιλέγουμε αυτη τη φορά Πληροφορίες Προφίλ και εκει ολα πρέπει να ειναι ρυθμισμένα στο ΜΟΝΟ ΦΙΛΟΙ οχι στο Φιλοι φιλων...

Και εκει που λεει Φωτογραφικό Αλμπουμ καλό ειναι για να μη τις βλέπουν ολοι να μπείτε στο υπομενου αυτο και να επιλέξετε μονο φιλοι για ολα τα αλμπουμ σας ..........γιατι εκει οι φιλοι των φιλων σας μπορουν να δουν τα παντα για εσας μονο και μονο επειδη ειναι φιλοι των φιλων σας!!

 

Επισης να μπειτε και στα στοιχεια επικοινωνιας...και παλι εκει να ειναι ολα επιλεγμενα μονο φιλοι αλλιως εγω που δεν σε ξερω παιρνω το ε μειλ σου κτλπ....και ας ειναι μονο το ιστοσελίδα επιλεγμένο ολοι για να μπορει καποιος να σας ψάξει και να δει το προφιλ σας μεν αλλα χωρις τις φωτο, χωρις τις πληροφοριες σας μονο με το ονομα σας και το αβαταρ σας!

 

Επισης....κατι ακομα στο μενου δεξια Λογαριασμος μπειτε στο Ρυθμισεις εφαρμογων εκει εχει σε λιστα τις εφαρμογες που χρησιμοποιήσατε ολο το διαστημα που ειστε γραμμένοι στο φατσοβιβλιο....καλο ειναι επειδη αυτες οι εφαρμογες χειρίζονται τα μειλ μας κ τις πληροφοριες μας να διαγράψετε αυτες που δεν θελετε πια ή αυτες που δεν θα ξαναχρησιμοποιήσετε!

 

Επισης στο ιδιο μενου Λογαριασμος εχει το Επεξεργασία Φιλων

εκει μας πετάει σε μια σελιδα, διαλέγουμε απο την αριστερή μπάρα Ολοι οι συνδεσμοι και μας δειχνει και τους φιλους μας και τα κλαμπ που ειμαστε μελοι , οπου δεν θελουμε πια πατάμε το χ και διαγράφομαστε!

 

Ουφ σορυ για το σεντονι νομιζω σας κάλυψα οτι παρέλειψα ή δεν εξήγησα σωστα στειλτε μυνηματάκι!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κοριτσια σορυ αλλα δεν μπηκα χτες λοιπον

θα τα γραψω αναλυτικα

 

παμε στο φατσοβιβλιο εγω το εχω στα ελληνικά , τερμα δεξια δεν γραφει Λογαριασμος/account?

Εκει διαλέγουμε το Ρυθμισεις απορρήτου μετά επιλέγουμε το Εφαρμογές και Ιστοσελίδες και εκει επιλέγουμε το " Τι μπορουν να κοινοποιήσουν οι φίλοι σας σχετικά με εσας" μπαινουμε και τα έχει ολα σε κουτάκια....Επιλέγουμε αυτα που θέλουμε να δώσουμε δικαίωμα να κοινοποιουν να ανεβάζουν οι φιλοι μας εκτός από εμάς....

 

Το έχω κάνει αυτό και πάλι μπορούν να αντιγράψουν τις φωτογραφίες, απλά βγαίνουν σε μικρό μέγθος...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε επίσης μπορείτε να ανεβάζετε φωτογραφίες με ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΗ αναλυση έτσι ώστε και να θελήσουν αυτοί οι κάπιοι να κάνουν κάτι, να ξεστραβώνονται για να δούν και τελικά να μην μπορούν να διακρίνουν σχεδόν τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Το έχω κάνει αυτό και πάλι μπορούν να αντιγράψουν τις φωτογραφίες, απλά βγαίνουν σε μικρό μέγθος...

 

Μα ακριβως αυτο που σου ειπα λεω....

Μπορουν φυσικα και να κανουν δεξι κλικ και αποθήκευση εφοσον ειναι εικονα, οπως μπορεις και εσυ και εγω σε μια εικονα στο νετ πανω να το κανουμε! Απλα με αυτη τη ρυθμιση δεν μπορουν να κοινοποιούν αυτοι , να ανεβάζουν μεσω του προφιλ τους, την επιλογη κοινοποίηση τις εικονες σου.

 

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...