Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

βαφτιση σε εκκλησια με θεα Αθηνα η μεσα σε παρκο/πρασινο χωρο


Prinzessin

Recommended Posts

Κατερίνα χωρίς πλάκα, κοιτα sites με προβλεψη καιρού... είναι πολλά από δαύτα αλλάαυτό θα το κοιταξεις τελη Απρίλη αρχή Μαίου για να ναι αξιοπιστο

Τωρα για την τιμή κανονίζεις εσύ... δηλαδή δεν είσαι υποχρεωμένη να πάρεις το catering τους... απλά νοικιάζεις τον κήπο ή την αίθουσα και φέρνεις κάποιο άλλο που θα βρείς εσύ.. εμείς είχαμε κάνει σύγκριση με πολλά και τους είχαμε βρεί φτηνούς.... αλλά έχεις πολύ καιρό.. οπότε ρωτάς

Απλά τσεκαρε πρώτα αν είναι διαθεσιμος ο κήπος για 8 Μαιου και αν το 400 ισχύει ή πήρε την πάνω βόλτα :P:p

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 108
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

οταν είχαμε μπεί κι εμεις να τη δουμε μας φάνηκε κάπως....

Ξερεις θυμίζει παλάτι, ανάκτορο ...αλλά με το που μας άνοιξαν τα παράθυρα τρελλαθήκαμε.... Βλέπουν Παρθενώνα ...ακριβώς απέναντι.... όλα τα λεφτά είναι η θέα

Αλλά ο κήπος είναι το κάτι άλλο

Δεν το χει πάρει χαμπάρι ο πολύς ο κόσμος ότι πάνω στο πεζόδρομο της Διονυσίου είναι τετοιος κήπος...

εμένα μου άρεσε ότι όπως είναι το ιερό από πίσω έχει σαν πέτρινη σκηνή υπερυψωμένη.... εκεί είναι να βάλεις κανείς live-music

Το Σεπτεμβρη είχαμε περάσει και έκαναν πρίν της Αγίας Σοφίας τα "Μερόπεια" και είχαν στον κήπο καρεκλες και προτεκτορα και πρόβαλλαν αυτα που παρουσιάζαν στην αίθουσα στον κήπο.

Φανταστκό... δροσούλα... και να ακούς live Μικρασιατικα.... ήταν όνειρο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΕ ΤΟΣΑ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ.ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΑΝΑΦΕΡΑ ΠΡΩΤΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΕΙ ΝΑ ΔΩ ΤΟ ΧΩΡΟ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ.

ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΗ ΒΑΠΤΙΣΗ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥΛΗ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΑΓΙΟ ΝΙΚΟΛΑΟ ΡΗΓΙΛΛΗΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΕΙ.ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ Ο ΚΗΠΟΣ ΕΧΕΙ ΘΕΑ ΑΚΡΟΠΟΛΗ?

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το θεμα αποκτα ενδιαφερον, θα παρω και γω να ρωτησω, γιατι σημερα ξεκινησα την αναζητηση και απο τις τιμες απογοητευτηκα. Στις Υαδες(αττικο αλσος), δε λεω πολυ περιποιημενο με θεα Αθηνα και μου ζητησαν 40 Ευρω το ατομο και τα μικρα παιδια το ιδιο ποσο!!!!!!!!!!!!! Τωρα περιμενω και πληροφοριες απο το Βερντε στου Παπαγου μεσω μαιλ.

Να ρωτησω...αν κατι παει στραβα με τον καιρο, τοτε ΤΙ γινεται με το Μεροπειο?σωζεται η κατασταση? και αν θυμαται η κοπελα 20 ευρω στοιχισε ο μπουφες .ηταν σχετικα"πλουσιος" και ευγευστος?εννοω το catering με το οποιο συνεργαζονται εκει......

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το θεμα αποκτα ενδιαφερον, θα παρω και γω να ρωτησω, γιατι σημερα ξεκινησα την αναζητηση και απο τις τιμες απογοητευτηκα. Στις Υαδες(αττικο αλσος), δε λεω πολυ περιποιημενο με θεα Αθηνα και μου ζητησαν 40 Ευρω το ατομο και τα μικρα παιδια το ιδιο ποσο!!!!!!!!!!!!! Τωρα περιμενω και πληροφοριες απο το Βερντε στου Παπαγου μεσω μαιλ.

Να ρωτησω...αν κατι παει στραβα με τον καιρο, τοτε ΤΙ γινεται με το Μεροπειο?σωζεται η κατασταση? και αν θυμαται η κοπελα 20 ευρω στοιχισε ο μπουφες .ηταν σχετικα"πλουσιος" και ευγευστος?εννοω το catering με το οποιο συνεργαζονται εκει......

 

εχει κ μεσα μια αιθουσα,απλα δεν ειναι τοοοσο καλη.δηλ στοιχιζει 400 ο χωρος κ οτι φαγητο βαλει ο καθενας;

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια το θεμα αποκτα ενδιαφερον, θα παρω και γω να ρωτησω, γιατι σημερα ξεκινησα την αναζητηση και απο τις τιμες απογοητευτηκα. Στις Υαδες(αττικο αλσος), δε λεω πολυ περιποιημενο με θεα Αθηνα και μου ζητησαν 40 Ευρω το ατομο και τα μικρα παιδια το ιδιο ποσο!!!!!!!!!!!!! Τωρα περιμενω και πληροφοριες απο το Βερντε στου Παπαγου μεσω μαιλ.

Να ρωτησω...αν κατι παει στραβα με τον καιρο, τοτε ΤΙ γινεται με το Μεροπειο?σωζεται η κατασταση? και αν θυμαται η κοπελα 20 ευρω στοιχισε ο μπουφες .ηταν σχετικα"πλουσιος" και ευγευστος?εννοω το catering με το οποιο συνεργαζονται εκει......

 

κοιτα κ στο ξενοδ παρθενον διπλα στη ακροπολη.εγω εκει μαλλον θα κλεισω αν κ θα ριξω μια ματια κ στην α σοφια. απο 26 ο μπυφες

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καταπληκτική η Αγία Σοφία και καθόλου γνωστή για τόσο ωραίο χώρο, θέα, κλπ.Εγώ τουλάχιστον πρωτη φορά την ακούω και είμαι όλο στο κέντρο. Μην το διαδίδετε και πολύ γιατί στο τέλος δεν θα βρίσκεις ημ/νια ούτε με μέσον χαχαχα :))) κρατήστε στο "κοινό μυστικό". Αντε με το καλό να βαπτίσετε τα παιδάκι σας!!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εν πρώτοις Καλή Σαρακαοστή !!!!

Πηγαίνοντας για του Φιλοπάππου, από Διονυσίου Αρεοπαγίτου περάσαμε να ανάψουμε ένα κεράκι στην Αγία Σοφία. Έξω είχαν ένα τραπαεζάκι με πολύ ωραία και καλαίσθητα έντυπα για την ιστορία της εκκλησίας, και τις μουσικές εκδηλώσεις που κάνει το Μερόπειο στην αίθουσα και στον κήπο. Εμαθα ότι το Σεπτεμβρη διοργανώνουν και τα Μερόπεια...κάνουνε και Bazaar...και άλλα πολλά.. όπότε Μαριγούλα....θα το μάθουν πολλοί ;)

Ναί συμφωνώ ότι η αίθουσα είναι καααπως σοβαρή για παιδάκια... αλλά είναι πολύ κυριλέ ... ξέρεις με άρωμα αθηναικού αρχοντικού.... αλλά σε περίπτωση κακοκαιρίας φαντάζομαι ότι θα μπορείς να μεταφέρεις το catering από τον κήπο στην αίθουσα....

Link to comment
Share on other sites

Prinzessin

 

Ρώτησες και στο Zeppelin? Αν όχι κάντο.Ο Προφήτης Ηλίας ειναι πιο κοντά στο Zellepin Σίγουρα οι Υάδες είναι ομορφότερος σαν χώρος αλλα εγώ τις 2 τελευταιες φορές που έφαγα στις Υαδες απογοητευτηκα (πάει κανένας χρόνος τώρα). Έχεις σκεφτεί μία πιο οικονομικη λύση να προσφερεις στις Υάδες αναψυκτικά - ελαφρύ πότο (π.χ. σαγκρία ή κρασί) ίσως ένα κρύο πιάτο και γλυκο ή αντι γλυκού παγωτό?

 

Και μην ξεχάσεις περιμενουμε να μας πεις και την προσφορά απο το Verde

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Νεφελη,

οχι δεν εχω ξεχασει σχετικα με το Verde, περιμενω να μου στειλουν μαιλ με τισ προσφορες, επικοινωνησα παλι σημερα, μου ειπαν οτι ο υπολογιστης τους εχει καποιο προβλημα και περιμενουν τεχνικο. Μου δειχνουν αξιοπιστοι, εξαλλου ειχα παει και προσωπικα εκει με τον αντρα μου να δουμε το χωρο, απλα ελειπε ο υπευθυνος.

Το Zeppelin ειναι τυρα κλειστο, το ανακαινιζουνε και δεν υπαρχει κανεις ουτε τηλεφωνικα για πληροφοριες.α....οσο για την ιδεα με τις Υαδες δεν μπορω να κερασω μονο κατι, θελουμε με τον αντρα μου να ειναι βαφτιση με γευμα, απλα να μην ξεφυγουμε πολυ, γιατι οπως και να το κανουμε 2 αντε το πολυ 3 ωρες ειναι το τραπεζι, ασε που οι πολλοι τρωνε κι αμεσως την κοπανε:-P.

Για ο,τι νεοτερο θα επανελθω....α.....και επειδη εχω αρχισει και απογοητευομαι με τους χωρους και αυτα που ζητανε μου περασε απο το μυαλο καποιο ωραιο εστιατοριο στην παραλια εκει στο υψος του Παλαιου Φαληρου, ενδεχομενως να διοργανωνουν κατι.Εχει καποια φιλη καμια προταση?

φιλια

Link to comment
Share on other sites

πηγα σημερα απο κει.δεν ηταν η υπευθυνη να μου πει τιμες,αλλα δινουν το χωρο ακομα κ αν δεν κανεις εκει βαφτιση η αν θελεις για αλλο λογο πχ γεννεθλια. ο χωρος μικρος ειναι,γυρω στα 100 ατομα.ομορφος,οχι κατι το πολυ ιδιαιτερο αλλα ησυχα κ σε λιγο που θα εχει περισσοτερο πρασινο θα ειναι πιο ομορφα.απο φωτο που μου δειξανε ο χωρος εδειχνε πολυ με τον στολισμο.εχουν να κλεισεις οτι θες,μουσικη,στολισμο φαγητο.παντως θεα δεν ειχε,μονο αν εισαι στην αιθουσα. η αληθεια ειναι οτι επηρεαστηκα αρκετα γιατι θα ειναι ωραια η ατμοσφαιρα,μεσημερι,ηλιος,πρασινο.μαλλον ομως θα παω στο ξενοδ που βρηκα εκει διπλα,επειδη δινουν κ δωματιο για το μωρο εκεινη την ωρα αν χρειαστει κατι. παντως για μια αλλη γιορτη θα πηγαινα

Link to comment
Share on other sites

Ο κήπος την άνοιξη και το καλοκαίρι με τα δενδρα ανθισμένα είναι το κατι άλλο. Θέα Ακρόπολη έχουν τα πίσω τραπεζάκια.... όπως μπάινεις στον κήπο ευθεία.. Ναι στο έλεγα ότι βασικά νοικιάζουν το χώρο και κάνεις εσύ ότι θέλεις με catering πάντως και το δικό τους μας άρεσε...

Αν τηλεφωνήσεις ζήτα την Αγγελική... μας είχε βοηθήσει σε όλα..

Ασφαλώς το ξενοδοχείο αφου δίνει και δωματιο υπερτερεί... εμείς προτιμησαμε τον κήπο γιατι διαφερει από τα τυποποιημένα... μυρίζει Αθηνα... παραδοσιακά και αρχοντικά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πηγα να δω για θεα αλλα με την πρωτη ματια δεν ειδα.ντραπηκα να παω κ σε καθε γωνιτσα να δω..αυτο για το αρωμα αθηνας θα συμφωνησω..κ εγω το ενιωσα!αφου χτες πηρα τη μπεμπα με το μετρο κ κατεβηκαμε ακροπολη κ ολη η βολτα μεχρι λουμπασρδιαρη κ πισω,καφεδακι μονες μας,ηλιος..πολυ ομορφα!

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κορίτσια αλλά εμε΄να αυτός ο χώρος ιδίως ομέσα με τρόμαξε σαν αίθουσα για μνημόσυνα είναι. Ιδίως αυτά τα αγαλματάκια με την κουκουβάκια παναγία μου. Δεν ξέρω για τον κήπο μπορεί ν είναι ωραίος αλλά δεν θα τον έλεγα κατι ιδιαίτερο πέρα της θέας στην Ακρόπολη. Επίσης ο κόσμος δεν θα περάσει από μέσα για να πάειστην αυλή. Δεν ξέρω ίσως κάνω λάθος.

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη κορίτσια αλλά εμε΄να αυτός ο χώρος ιδίως ομέσα με τρόμαξε σαν αίθουσα για μνημόσυνα είναι. Ιδίως αυτά τα αγαλματάκια με την κουκουβάκια παναγία μου. Δεν ξέρω για τον κήπο μπορεί ν είναι ωραίος αλλά δεν θα τον έλεγα κατι ιδιαίτερο πέρα της θέας στην Ακρόπολη. Επίσης ο κόσμος δεν θα περάσει από μέσα για να πάειστην αυλή. Δεν ξέρω ίσως κάνω λάθος.

 

 

η αιθουσατσι ειναθ..για πισω εχει ενα στενακι που πας

Link to comment
Share on other sites

.... κάποια στοιχεία της διακόσμησης είναι old-fashioned αλλά σκέψου ότι έχει και ιστορία ενος αιώνα... και μένα μου χε ξινίσει και η κουκουβάγια και ένα ξύλινο σύνθετο και τους ρώτησα.. και είπαν ότι αυτή ήταν η αίθουσα εκδηλώσεων του Γυμνασίου που λειτουργούσε μέχρι το 1922 και ήθελαν να κρατησουν στοιχεία της ιστορίας τους...

Για να πάς στον κήπο δεν περνάς από την αίθουσα ... και από την εκκλησία άμα δείς έχει μια πόρτα και αριστερα πάς κήπο... και από την κοινη είσοδο έχει στενάκι όπως είπε και η Κατερινα...

Πάντως πρεπει να το παραδεχθειτε ότι έχει μια ενέργεια θετική... τελείωσε οι αρχαίοι κάτι θα ήξεραν και φτιαξαν εκεί την Ακρόπολη

Link to comment
Share on other sites

λοιπον κοριτσια,

 

ειχα ενημερωση σημερα απο Verde.Οι τιμες που μου εδωσαν για μπουφε ηταν 30, 40 και 45 ευρω.

Φιλια

 

Επειδή έχω δει τραπέζι βάπτισης μεσημέρι στο Verde (εγώ έπινα καφέ έξω), μου φάνηκε ότι ο κόσμος ήταν καπως στριμωχτά. Έχεις δει το χώρο από κοντά; Για πόσα άτομα είναι; Μπορεί και να μου φάνηκε αλλά δες το καλού κακού.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα,

 

προκειται να βαφτισω την κόρη μου και θα κάνουμε ενα κερασμα στον κήπο στο Μεροπειο. Μαζευτήκαμε περίπου 80 άτομα και σκάφτομαι να βάλω περιμετρικα 10-12 τραπεζάκια και να στεκόμαστε όρθιοι. Έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο, είναι αρκετός ο χώρος ή θα είμαστε στριμωγμένοι?

 

Ευχαριστώ πολύ

09BZp3.png

RCRYp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το Σαββατο εκανα εκει την βαφτιση του γιου μου και δεν μπορω να σου περιγραψω ποσο τελεια ηταν ολα. Ονειρεμενα οπως τα ειχα ολα φανταστει. Κατω απο την Ακροπολη με πανσεληνο παρειστικα και ρομαντικα. Μεχρι 80 ατομα ειναι καλα παραπανω θα ζοριστειτε αν θες καρεκλες για ολους. Αν εχεις παραπανω ατομα θα βαλεις 7 ροτοντες που χωρανε κατω ανετα και 5 τραπεζακια στο υψωμα που εχει που χωρανε 15 ατομα πανω αλλα και ορθιοι να σου μεινουνε δεν πειραζει γιατι ειναι χαλαρα σαν να εισαι σε κηπο και πινεις το ποτακι σου. Εμεινα πολυ ευχαριστημενη απο το κετερινγκ που διαλεξα με 20 ευρω το ατομο και μεσα και το καροτσι παγωτου στην τιμη. Οτι πληροφοριες θελεις πες μου μιας και τα εχω προσφατα στο μυαλο μου. Ο παπας ηταν τελειος και γλυκος και ολο το προσωπικο της εκκλησιας αψογο. Με βοηθησαν με ολα. Ολοι οι καλεσμενοι με ρωτουσαν που ανακαλυψα αυτο το υπεροχο μερος ,μια οαση μεσα στην Αθηνα. Τους εκανε πραγματικη εντυπωση το μερος.

Link to comment
Share on other sites

Το Σαββατο εκανα εκει την βαφτιση του γιου μου και δεν μπορω να σου περιγραψω ποσο τελεια ηταν ολα. Ονειρεμενα οπως τα ειχα ολα φανταστει. Κατω απο την Ακροπολη με πανσεληνο παρειστικα και ρομαντικα. Μεχρι 80 ατομα ειναι καλα παραπανω θα ζοριστειτε αν θες καρεκλες για ολους. Αν εχεις παραπανω ατομα θα βαλεις 7 ροτοντες που χωρανε κατω ανετα και 5 τραπεζακια στο υψωμα που εχει που χωρανε 15 ατομα πανω αλλα και ορθιοι να σου μεινουνε δεν πειραζει γιατι ειναι χαλαρα σαν να εισαι σε κηπο και πινεις το ποτακι σου. Εμεινα πολυ ευχαριστημενη απο το κετερινγκ που διαλεξα με 20 ευρω το ατομο και μεσα και το καροτσι παγωτου στην τιμη. Οτι πληροφοριες θελεις πες μου μιας και τα εχω προσφατα στο μυαλο μου. Ο παπας ηταν τελειος και γλυκος και ολο το προσωπικο της εκκλησιας αψογο. Με βοηθησαν με ολα. Ολοι οι καλεσμενοι με ρωτουσαν που ανακαλυψα αυτο το υπεροχο μερος ,μια οαση μεσα στην Αθηνα. Τους εκανε πραγματικη εντυπωση το μερος.

 

κ εγω το ειχα σκεφτει κ εχεις δικιο οτι ειναι οαση μεσα στην αθηνα!ερωτηση! βλεπατε ακροπολη απο κει;εμενα μου φανηκε οτι δε φαινοταν οταν το ειδα..

 

τα λεφτα ηταν 20 το ατομο κ 400 η εκκλησια;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...