Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΤΑΝ ΤΑ ΚΑΓΚΕΛΑ ΤΗΣ ΚΟΥΝΙΑΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ!


Recommended Posts

Ο Κων/νος ήταν πάντα ένα εύκολο παιδι στον ύπνο. Από 4 μηνών πήρε όλο το βράδυ και από τότε κοιμάται σερί χωρίς προβλήματα, χωρίς αγκαλιές και νανουρίσματα. Μόνο κανά δυο φορές έχει τύχει να μην θέλει να κοιμηθεί και με την τεχνική του ελεγχόμενου κλάματος το αντιμετωπίσαμε σχετικά εύκολα. Το μεσημέρι πάντα ο ύπνος ήταν πιο προβληματικό (συχνά δεν ήθελε να κοιμηθεί, έκλαιγε και τελικά τον αφήναμε ξύπνιο με αποτέλεσμα να κουτουλάει όλο το απόγευμα και να γκρινιάζει).

όλα αυτά μέχρι να μπορέσει να καβαλήσει τα κάγκελα της κούνιας του. Από τότε δεν έχει κοιμηθεί ούτε 1 μεσημέρι, προσπαθήσαμε να το επαναφέρουμε πολλές φορες στην κούνια του αλλά χωρίς αποτέλεσμα και με δικά μας σπασμένα νεύρα. Χτες το πρωί ξύπνησε 6,30 το πρωί και έμεινε ξύπνιος μέχρι τις 10 το βράδυ σερί (έχοντασ φυσικά τρελά νεύρα και εκνευρισμό- μέχρι ένα πίνακα που εχουμε στο σαλονι έριξε!!). Το βράδυ και ενώ ήταν κομμάτια ξαναβγήκε από την κούνια του (για πρώτη φορά βράδυ) και τελικά κατάφερε να τον κοιμήσει ο άντρας μου χαιδεύοντας το προσωπό του μέχρι να ηρεμήσει και να του φύγιε η υπερενταση. Και σήμερα το πρωί ξύπνησε 6 η ωρα!!!

Να πω εδώ ότι είμαι εγκυος στον 4ο μήνα και ο μικρός ήδη ξέρει για το μωρό. Επίσης για 1,5-2 μήνες ήμουν χάλια με ναυτίες και με έβλεπε συνεχώς άρρωστη και ανησυχούσε. Τωρα που έχω συνέλθει νομίζω ότι του λειπω καθώς και οι αντοχές μου ειναι μειωμένες λογω εγκυμοσύνης.

Σίγουρα δεν ειναι ότι δεν εχει αναγκη να κοψει το μεσημεριανο υπνο γιατί τον βλέπω οτι ταλαιπωρείται και ταλαιπωρεί και μας το απόγευμα. Άρα ειναι μάλλον ψυχολογικο. άλλωστε όταν μένει στην πεθερα μου μεσημερι κοιμάται (εχει παρκοκρεββατο εκει που δεν μπορει να καβαλήσει).

Σορυ για το μεγαλο ποστ αλλά ειμαι πολυ προβληματισμένη.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα!!!! και εγω ειχα το ιδιο προβλημα με εσενα οταν ηταν ο γιος μου 15 μηνων. δεν ηθελε καθολου να μειμει μεσα στην κουνια να φανταστεις τον κοιμιζα στο κρεβατι μου (γιατι ειχα αγανακτησει πια ηταν μερα νυχτα ξυπνιος) και οταν τον εβαζα στην κουνια ξυπνουσε. γι αυτο και εγω εξαφανισα την κουνια και στην θεση της εβαλα ενα ημιδιπλο κρεβατι που το εχω κολλησει απο την μια πλευρα στον τοιχο και απο την αλλη πλευρα εχω βαλει καγκελο το οποιο δεν πιανει ολο το κρεβατι αλλα το μισο. ετσι ηρεμησα και κοιματε στο κρεβατι του μονος του. εσενα ο δικος σου ποσο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Είναι 2 χρονών και 9 μηνών. Θα μπορούσα να βγαλω τα καγκελα από την κουνια αλλά και πάλι θα δραπέτευε. και η ερώτησή μου ειναι να προσπαθησω να οτν περιορισω με εξτρα καγκελα ή κάτι τέτοιο για να μη βγαίνει ή να του δωσω περισσότερη ελευθερια και να κοιμάται οικοιοθελώς? Ή μήπως ειναι πολύ μικρος για κατι τετοιο? Και όταν θα έρθει το δευτερο (με 1 μόνο παιδικό δωματιο) τί θα γίνει? Αναρωτιεμαι μήπως ειναι ζήλιες όλα αυτά για την ελευση του νεου μέλους.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίσαμε το ίδιο ακριβώς "προβλημα" με τον Νικόλα όταν ήταν μόλις 18,5 μηνών (ότι είχα γεννήσει την Σεμίνα δλδ)... όντας αρκετά ψηλός δραπέτευε από την κουνιά.

Τί κάναμε στην δική μας περίπτωση: πήγα σε γνωστό μεγάλο πολυκατάστημα και αγόρασα κούνια που το στρώμα της είναι ένα με το πάτωμα, άρα, τα κάγκελα είναι πολύ ψηλά - οπότε ήταν αδύνατον να πηδήξει-. Του λέγαμε πως τώρα είναι "μεγάλο" παιδάκι και θα δώσουμε την κούνια του στην μπέμπα που είναι μικρή κλπ κλπ....Έκανα αλλαγή κι έβαλα το μωρό στην κούνια.

Βέβαια, εν τω μεταξύ άφηνα πάντοτε να τον πάρει ο ύπνος π.χ. στον καναπέ και ύστερα τον μετέφερα στη νέα του κούνια...

Ώσπου ο καιρός πέρασε... Να φανταστείς πως το πλαϊνό κάγκελο της κούνιας του Νικόλα το έβγαλα εδώ και 1-2 μήνες περίπου οπότε έχει πλέον την ελευθερία να σηκωθεί εάν ξυπνήσει.. ευτυχώς όμως, δεν ξυπνάει ...

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι 2 χρονών και 9 μηνών. Θα μπορούσα να βγαλω τα καγκελα από την κουνια αλλά και πάλι θα δραπέτευε. και η ερώτησή μου ειναι να προσπαθησω να οτν περιορισω με εξτρα καγκελα ή κάτι τέτοιο για να μη βγαίνει ή να του δωσω περισσότερη ελευθερια και να κοιμάται οικοιοθελώς? Ή μήπως ειναι πολύ μικρος για κατι τετοιο? Και όταν θα έρθει το δευτερο (με 1 μόνο παιδικό δωματιο) τί θα γίνει? Αναρωτιεμαι μήπως ειναι ζήλιες όλα αυτά για την ελευση του νεου μέλους.

 

ειναι ερκετα μεγαλος και καλητερα εινα να μην τον περιορισει με αλλα καγκελα δωσε του λιγο παραπανω ελευθερια θα δεις διαφορα πιστευω, ασε του οταν γεννησει με το καλο θα πρεπει να βαλει στην κουνια το μωρο (αν δεν εχεις αλλη) και τοτε θα πιστευει πως το νεο μελος της οικογενειας περνει σιγα σιγα την θεση του οχι μονο στην κουνια του αλλα και την αγαπη που του διχνετε γι αυτο ειναι καλητερα να αρχισει την αλληγη σιγα σιγα ξεκινοντας απο την κουνια και βλεπεις τις αντιδρασεις του. εγω το γιο μου απο 15 μηνων τον κοιμηζω στο μονο κρεβατι και ετσι εχω βρει την ηρεμια μου την νυχτα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί δεν τον βάζεις σε κανονικό κρεβάτι?

Ίσως νιώθει πολύ περιορισμένος στην κούνια πια, γι'αυτό αντιδρά έτσι.

Την κόρη μου την έβαλα σε μεγάλο κρεβάτι (με κάγκελο στο πλάι εννοείται) από 22 μηνών περίπου.

Ανέβαινε και κατέβαινε μόνη της όποτε ήθελε, είχε δηλαδή την ελευθερία κινήσεων που ήθελε.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Βγάλαμε τα καγκελα της κουνιας για να δουμε αντιδράσεις. Ενώ χάρηκε με το νεο του κρεββατι, συνεχιζει να σηκωνεται! Μας θελει διπλα του και δεν μπορει να κοιμηθει! Προσπαθουμε ηδη 45λεπτα σε ένα παιδι που στο 2λεπτο ειχε κοιμηθει! Αρχισα να απελπιζομαι

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!! και εγω ειχα το ιδιο προβλημα με εσενα οταν ηταν ο γιος μου 15 μηνων. δεν ηθελε καθολου να μειμει μεσα στην κουνια να φανταστεις τον κοιμιζα στο κρεβατι μου (γιατι ειχα αγανακτησει πια ηταν μερα νυχτα ξυπνιος) και οταν τον εβαζα στην κουνια ξυπνουσε. γι αυτο και εγω εξαφανισα την κουνια και στην θεση της εβαλα ενα ημιδιπλο κρεβατι που το εχω κολλησει απο την μια πλευρα στον τοιχο και απο την αλλη πλευρα εχω βαλει καγκελο το οποιο δεν πιανει ολο το κρεβατι αλλα το μισο. ετσι ηρεμησα και κοιματε στο κρεβατι του μονος του. εσενα ο δικος σου ποσο ειναι?
Γεια σου συνονοματη και να σου ζησει ο μικρος,επειδη θελω να βαλω τον μικρο σε ιμυδιπλο κρεβατακι ομως δεν ξερω τι να βαλω γυρω γυρω για να μην την κοπανησει και θελω την γνωμη σου επειδη διαβασα το ποστ σου.....οταν λες καγκελο τι εννοεις;;;;;;;κι εγω το εναμερος θα το κολησω στον τοιχο και το αλλο;;;;;σευχαριστω εκ των προτερων;)
Link to comment
Share on other sites

Εμάς 13 μηνών έπεσε από τα κάγκελα της κουνιας κι επειδη φοβήθηκα του βάλαμε το στρωματακι στο πάτωμα και πόρτα ασφαλείας στο δωμάτιο του. Ένα μήνα πριν έρθει το μωρό του πήραμε μόνο κρεβάτι και εμφανίσάμε την κούνια για να την συνηθίσει. Στην αρχή ήθελε να μπαίνει μέσα όπως και στην καλαθουνα-ακόμα το κάνει καμία φορά-αλλά συνηθισε το μεγάλο κρεβάτι και με το που ήρθε το μωρό έστρωσε και το πρόβλημα του ύπνου που για μας ήταν πραγματικά μεγάλο από τότε που γεννήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Βγάλτου καλύτερα τα κάγκελα. Μεγάλωσε τώρα και αλλάζουν οι συνήθειές του. Θα του πάρει λίγο χρόνο και καλύτερα τώρα, μπορεί να έχει μπει σε άλλη ρουτίνα όταν έρθει το μωρό. Ευκαιρία που στρώνει ο καιρός να τον βγάζεις έξω να κουράζεται. Έτσι μπορεί να ξαναστρώσει ο ύπνος του.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο μικρός μου είναι τώρα 2,5 χρ. Απο 2 χρονών που κατεβάσαμε το κάγκελο γιατί σκαρφάλωνε, υπάρχουν σχεδόν καθημερινά τέτοια θεματάκια....

Το βράδυ, πολλές φορές πηγαίνει αβίαστα στο κρεβάτι του, τις περισσότερες όμως αρνείται (σηκώνεται και βγαίνει στο σαλόνι και αλωνίζει), οπότε τον αφήνουμε να χαλαρώσει/αποκοιμηθεί στον καναπέ και μετά τον μεταφέρουμε στο κρεβάτι του.

Τα μεσημέρια, ο μόνος τρόπος για να κοιμηθεί είναι στο κρεβάτι μαζί μου. Το έχω συνηθίσει πια και δεν με προβληματίζει. (και όταν εγώ δούλευα, τα μεσημέρια κοιμόταν με την γιαγιά του)

Δεν νομίζω πως έχει σχέση με ζήλια, είναι μικρούλης ακόμη και δεν μπορεί να συνειδητοποιήσει τι σημαίνει η έλευση του νέου μέλους. Μετά την γέννηση του, ίσως, αλλά τώρα είναι απλά μια φάση που περνάνε αν όχι όλα, τότε τα περισσότερα παιδιάκια. Μεγαλώνει κι αυτός. :D

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

και εμας ειναι 2,5 τωρα και μολις την δευτερα τον αλλαξαμε σε μεγαλο κρεβατι και ειναι πολυ χαρουμενος παει να κοιμηθει χωρις προβλημα γιατι ηταν ετοιμος για την αλλαγη

στην ιδια ηλικια ειχα αλλαξει και τον μεγαλο διοτι κααι εγω ημουν εγκυος και ηθελα να παει σε μεγαλο κρεβατι πριν γεννηθει το μωρο και αισθανεται οτι του παιρνει το κρεβατι

σκεψου το ισως ειναι ωρα αλλαγης κρεβατιου

Link to comment
Share on other sites

Όταν το παιδί πέφτει ή κατεβαίνει από την κούνια είναι ώρα αλλαγής. Στο γιο μου συνέβη πιο αργά από ότι στην κόρη μου. Όντως περάσαμε ένα μεταβατικό στάδιο. Τέρμα πια τα ήσυχα μεσημέρια που τους βάζαμε στην κούνια και τέλος. Θα ξαναβρεί το ρυθμό του κι εσείς θα προσαρμοστείτε στα νέα δεδομένα. Το μωρό σας μεγάλωσε! Σε καταλαβαίνω γιατί λόγω εγκυμοσύνης δεν έχεις αντοχές. Το ίδιο είχα περάσει κι εγώ που τα παιδιά μου έχουν 1,5 χρόνο διαφορά. Πάντως προτείνω ό,τι αλλαγές κάνετε (μονό κρεβάτι κλπ.) να τις κάνετε πριν έρθει το μωρό να μη θεωρήσει ο μικρός ότι εξαιτίας του έγιναν.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου συνονοματη και να σου ζησει ο μικρος,επειδη θελω να βαλω τον μικρο σε ιμυδιπλο κρεβατακι ομως δεν ξερω τι να βαλω γυρω γυρω για να μην την κοπανησει και θελω την γνωμη σου επειδη διαβασα το ποστ σου.....οταν λες καγκελο τι εννοεις;;;;;;;κι εγω το εναμερος θα το κολησω στον τοιχο και το αλλο;;;;;σευχαριστω εκ των προτερων;)

καλημερα πηρα απο το τσαμπο ενα καγκελο που κουμπονει στο κρεβατι και το εβαλα στην εξωτερικη πλευρα και μετα στο προσκεφαλο και στη μερια του τοιχου εβαλα την μπαντα που ειχαμε στην κουνια ετσι δεν χτυπαει. εμενα ο δικος μου δεν σηκωνετε την νυχτα μονο το πρωι που ξυπναει με φωναζει να παω να του κανω το γαλα και αν δεν τον ακουσω ερχετε στο δωματιο μου. πιστευω οτι την πρωτη εβδομαδα θα ειναι δυσκολο. αν σηκωνετε την νυχτα να τον βαζεις ξανα στο κρεβατι του και να ξαπνονει λιγο μαζι του μεχρι να τον ξαναπαρει ο υπνος μην τον παρεις ποτε στο κρεβατι σου οταν κοιμασε με τον αντρα σου καλητερα να πας στο δικο του η να φυγει ο αντρα σου να παει στο παιδικο

Link to comment
Share on other sites

Βγάλαμε τα καγκελα της κουνιας για να δουμε αντιδράσεις. Ενώ χάρηκε με το νεο του κρεββατι, συνεχιζει να σηκωνεται! Μας θελει διπλα του και δεν μπορει να κοιμηθει! Προσπαθουμε ηδη 45λεπτα σε ένα παιδι που στο 2λεπτο ειχε κοιμηθει! Αρχισα να απελπιζομαι

 

Τελικά αναγκαστήκαμε να ξαναβάλουμε τα καγκελα μες τη νύχτα γιατί δεν βολευοταν στην κουνια χωρις καγκελα (ειναι κουνια κρεββατι), αλλά και πάλι σηκωνόταν, τελικά κοιμήθηκε μετά από 2 ωρες και μόνο να ειναι ξαπλωμένος στην κουνια και εμεις να ειμαστε στο δωμάτιο με σταδιακη απομάκρυνση. Και πεταγόταν κάθε λίγο με τον παραμικρό κρακ στο πάτωμα κατά την προσπαθεια μας να φυγουμε απο το δωμάτιο. Το πρωί 6 η ώρα τσουπ στο κρεββάτι μας και ας ειναι κομμάτια. Σκέφτομαι να ζητήσω τη βοηθεια κάποιου ειδικού γιατί δε γινεται ενα παιδάκι που εχει αναγκη 13-14ωρες υπνο τη μέρα να καταλήγει με 7 ωρες απο τη μια μερα στην άλλη.

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τα κάγκελα τα έβγαλα όταν οι μικρές μου έγιναν 16 μηνών, από τον φόβο μου να μην πέσει καμμία και τσακιστεί.. Είναι όμως κούνια κρεβάτι, άρα δεν φοβόμουν πεσίματα, έβαλα και καγκελάκι. ώστε να ανεβοκατεβαίνουν μόνες του.

Οσο για τις βολτες που κόβουν, ε, ναι αυτό ισχύει. Ειδικά η μία μου κόρη, σουλατσάριζε στο σαλόνι, μέχρι ότι ώρα την αφήσεις. :rolleyes:Εκέι να δεις γλέντια. Αυτή ερχόταν στο σαλόνι, εγώ την πήγαινα στο κρεβάτι της. Αυτό μπορεί να γινότανε και 50 φορές!! Αλλά τελικά το συνήθισε και πια δεν έχουμε θέμα.

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αναγκαστήκαμε να ξαναβάλουμε τα καγκελα μες τη νύχτα γιατί δεν βολευοταν στην κουνια χωρις καγκελα (ειναι κουνια κρεββατι), αλλά και πάλι σηκωνόταν, τελικά κοιμήθηκε μετά από 2 ωρες και μόνο να ειναι ξαπλωμένος στην κουνια και εμεις να ειμαστε στο δωμάτιο με σταδιακη απομάκρυνση. Και πεταγόταν κάθε λίγο με τον παραμικρό κρακ στο πάτωμα κατά την προσπαθεια μας να φυγουμε απο το δωμάτιο. Το πρωί 6 η ώρα τσουπ στο κρεββάτι μας και ας ειναι κομμάτια. Σκέφτομαι να ζητήσω τη βοηθεια κάποιου ειδικού γιατί δε γινεται ενα παιδάκι που εχει αναγκη 13-14ωρες υπνο τη μέρα να καταλήγει με 7 ωρες απο τη μια μερα στην άλλη.

 

Κι εμείς την 1η βραδιά που κατεβάσαμε το κάγκελο, του φάνηκε πολύ περίεργο, λες και ένιωθε ανασφάλεια και ζητούσε να το ξαναανεβάσω. Το ξαναανέβασα λοιπόν και το επόμενο πρωί,το κατέβασα και να τον έβαλα μέσα κάποιες φορές, χωρίς να είναι η ώρα για ύπνο, έτσι ώστε να εξοικειωθεί με την νέα εικόνα του κρεβατιού του. Και το βράδυ κοιμήθηκε κανονικά. ;)

 

Δεν χρειάζεται κανένας ειδικός, είναι φάση που όλες περνάμε όπως διαβάζεις. Είναι φάση προσαρμογής. Το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή πράγμα που είναι λίγο δύσκολο για σένα μια και είσαι και έγκυος....

 

Κι εγώ όπως διάβασες παραπάνω, δεν έχω πετύχει το τέλειο. Αλλά έχω αποδεχτεί την κατάσταση και ξέρω ότι σε λίγο θα στρώσει. Τις περισσότερες φορές, τον αφήνουμε να αποκοιμηθεί στον καναπέ και μετά τον μεταφέρουμε στο κρεβάτι του... Σκέψου ότι εμείς έχουμε που και που θεματάκι και με τον μεγάλο, που είναι 8,5 χρονών και ζηλεύει που ο μικρός κάθεται μαζί μας στο σαλόνι ενώ αυτός πηγαίνει για ύπνο, αλλά τι να κάνουμε? Ευτυχώς είναι σε ηλικία που το συζητάμε και καταλαβαίνει.:wink:

 

Στο κρεβάτι σας όταν έρχεται τα ξημερώματα, αν δεν έχεις κουράγιο να τον ξαναπάς απευθείας, τότε αφήστε τον να αποκοιμηθεί και μετά να τον μεταφέρει κοιμισμένο ο άντρας σου πίσω στο κρεβάτι του.

 

Να συμπληρώσω εδώ, ότι σε άπειρες φάσεις, που δεν δεχόταν να πάει για ύπνο σε μένα, στον άντρα μου δεχόταν. Δεν ξέρω γιατί. Αλλά σε μένα πιο εύκολα άρχιζε το παράπονο και τις γκρίνιες, ενώ στον άντρα μου, μόλις ξεκινάει, εκείνος του μιλάει και του λέει ότι είναι ώρα για ύπνο κλπ και ηρεμεί και κοιμάται.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα πηρα απο το τσαμπο ενα καγκελο που κουμπονει στο κρεβατι και το εβαλα στην εξωτερικη πλευρα και μετα στο προσκεφαλο και στη μερια του τοιχου εβαλα την μπαντα που ειχαμε στην κουνια ετσι δεν χτυπαει. εμενα ο δικος μου δεν σηκωνετε την νυχτα μονο το πρωι που ξυπναει με φωναζει να παω να του κανω το γαλα και αν δεν τον ακουσω ερχετε στο δωματιο μου. πιστευω οτι την πρωτη εβδομαδα θα ειναι δυσκολο. αν σηκωνετε την νυχτα να τον βαζεις ξανα στο κρεβατι του και να ξαπνονει λιγο μαζι του μεχρι να τον ξαναπαρει ο υπνος μην τον παρεις ποτε στο κρεβατι σου οταν κοιμασε με τον αντρα σου καλητερα να πας στο δικο του η να φυγει ο αντρα σου να παει στο παιδικο
Σευχαριστω πολυ τωρα για τα τζαμπο ειναι λιγο δυσκολο γιατι ζω γερμανια θα ψαξω να βρω κατι παρομοιο.....ετσι θα κανω στο θεμα του υπνου δεν θα τον παρω μαζι μου στο κρεβατι θα πηγαινω εγω στο δικο του μεχρι να τον πιασει υπνος και μετα παλι πισω.....αντε να δουμε....
Link to comment
Share on other sites

Τελικά σήμερα πήρα άδεια από τη δουλεια γιατί τα νεύρα μου ήταν κρόσια και αποφάσισα να ασχοληθώ πιο διεξοδικά με το θέμα. Μιλησα με τη γραμμή 8018011175 (αυτή που αναφέρεται εδώ στο φορουμ) και η αληθεια ειναι οτι με καθησυχασαν αρκετά. Καταλήξαμε ότι μάλλον του φταίει το θεμα νεο αδελφάκι (σε καποια ερώτηση που του ειχα κάνει σχετικά με το τι φοβάται μου ειχε απαντησει "το αλλο μωρο"), δεν ξέρει τι να περιμένει, φοβάται οτι θα χασει την αγαπη μας κλπ. Η φάση με τις ναυτίες μου που με εβλεπε 1,5 μήνα στο κρεββάτι έπαιξε ρολο σε αυτο.

Συγκεκριμένα για τον υπνο μου ειπαν ότι η σταδιακή απομάκρυνση (δηλ. η παρουσια μας στο δωματιο του μεχρι να κοιμηθει) ειναι οκ! Αλλά να μην ξαπλώσω δίπλα του με τίποτα.

Γενικά ειμαι πιο ήρεμη και ελπιζω μόνο το νευρικό μου σύστημα (που τα εχει παιξει και απο τις ορμονες) να αντέξει!

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια, εμένα η κόρη μου είναι 3 και κατάφερε να κοιμηθεί στο δωμάτιό της μόνο 3-4 φορές. Κοιμάται σε πάρκο στο δωμάτιό μας και τώρα τελευταία αρνείται γενικά να κοιμηθεί. Δεν ξέρει τι θέλει και κάνει τρομερή φασαρία. Και να πεις ότι δεν ζει σε καλό περιβάλλον?? Ισοροπημενοι είμαστε, δεν μαλώνουμε, δεν έχει ακόμα αδελφάκι και ότι ζητήσει της το δίνουμε. Δοκιμάσαμε όλα τα σχετικά των ψυχολόγων με παραμύθια, ήρεμιά κλπ πρίν τον ύπνο αλλά δεν έπισε τίποτα. Ούτε καν η στέρηση αγαπημένων της πραγμάτων. Βοήθεια!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Και ενώ έχουμε κάνει ότι περνάει από το χέρι μας για να μπαίνει το παιδί για ύπνο και να μη βγαίνει από την κούνια του έχουμε αποτύχει παταγωδώς. Το μόνο που εχουμε καταφέρει ειναι να μην ξυπναει την νυχτα και να ερχεται στο κρεββατι μας (μια ψυχολογος μου ειπε οτι ισως βλεπει εφιαλτες γιατι ξεκινάνε σε αυτη την ηλικια), αλλά πλεον δεν νομιζω να ξυπναει και λογω κουρασης. Το μεσημέρι πάντως ειναι πλεον αδυνατο να μεινει στην κουνια του (και ας ειμαστε μεσα στο δωματιο- και ας κουτουλαει από τη νυστα) με αποτελεσμα να μην κοιμάται, να ειναι διαρκώς εκνευρισμένος και υπερκινητικος γιατί και τα δικά του νευρα τα έχουν παιξει (δε σας λεω για τα δικά μας).

Τελικα πήρα την αποφαση να το βαλω στο παρκοκρέββατο του που ακομα δεν μπορει να καβαλήσει γιατι μπαλατζαρει και φοβαται μην πεσει. Θα το δοκιμασω αποψε και θα δω! Γιατι αυτο που με τρελενει ειναι οτι στην πεθερα μου που κοιμαται το μεσημερι στο παρκοκρεββατο και δεν μπορει να βγει δεν φερνει αντιρρήσεις και ξεραίνεται 2-3 ωρες καθε μεσημερι. Κατά την αναζήτησή μου πάντως βρήκα σε κατι αμερικανικα σαιτς ενα πράγμα που λεγεται crib tent (δεν πουλιεται στην ελλάδα) που ειναι κατι σαν κουνουπιερα σταθερή που μπαινει πάνω απο την κουνια και δεν αφηνει το παιδι να βγει. Δε μ'αρεσει σαν ιδεα αλλά το εχω στο πισω μερος του μυαλου μου σαν εναλλακτική. Επισης ενα άλλο κολπο που διαβασα οτι χρησιμοποιουν ειναι να βαζω στην πορτα του δωματιου του παιδιου τα καγκελάκια προστασιας οποτε και να βγει απο την κουνια δεν μπορει να βγει απο το δωματιο και τελικα....γυρναει για υπνο...Τι να πω! Ειμαι απελπισμένη.!!!

s-age.pngs-age.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα το ιδιο περασαμε και εμεις και ηρεμησαμε οταν ηταν περιπου 6 ετων. Στο παρκοκρεβατο ειχε κανει τρυπα και εβγαινε απο εκει. Του πηραμε μετα μεγαλο κρεβατι και κοιμηθηκε για ενα διαστημα (στο ιδιο δωματιο με την αδελφη του) και μετα παλι τα ιδια.

Στα 6 του πλεον βρηκαμε την λυση μεσω ενος βιβλιου.

Ευχομαι να βρεις την λυση συντομα.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω στο κλαμπ " ο μικρος δραπετης" μονο που εμας ειναι γενους θηλυκου.

η μικρη τωρα ειναι 20 μηνων και στους 15 μηνες σκαρφαλωσε και βγηκε (το καγκελο της φτανει στο λαιμο. δε ξερω πως το κανε) στις 1μισι τη νυχτα αθορυβα και ηρθε και μας εκανε "τσαααααα"!!!!περιττο να σας πως πως γλυτωσα το καρδιακο επεισοδιο απο τη τρομαρα μου ειναι θαυμα. απο τοτε την αφηνω και κοιμαται στο παρκο και μετα τη μεταφερω. φοβαμαι πη το ξαναεπιχειρησει και φαει τα μουτρα της απο τοσο υψος. ευτυχως δε μου ξυπναει μετα τη μεταφορα. καμια φορα ομως τη νυχτα που πχ κλαιει και τετοια ειναι αδυνατο να ηρεμησει στο κρεββατι της. την παιρνω στο δικο μας τη βαζω στη μεση και σε 2 λεπτα ροχαλιζει του καλου καιρου. εχθες το βραδυ μας την εκανε και απο το δικο μας μεσα στν υπνο της σερνεται πανω απο το παπλωμα και επεσε απο κατω. (μεχρι να τη καταλαβω ακουσα το μπαμ και τα κλαμματα)...και μετα τη πηρα παραμασχαλα και κοιμηθηκαμε στο καναπε...να μια καρουμπαλαρα σημερα. δε ξερω πως να τη κανω να μενεις στο κρεββατι της. λετε να το καταλαβει αργοτερα καλυτερα και εχει και την μεγαλη παρεα, να καθεται σαν κανονικο παιδι για υπνο να λεμε καληνυχτα και τελος? η μεγαλη μου το αγαπαει το κρεββατι της με τρελα. μπορει να κατσει με τις ωρες να διαβαζει να βαζει-βγαζει τις καλτσες της να τραγουδαει και λοιπα. απο μηνων δεν εχει βγει ποτε και τψρα ειναι 3μισι,( την εχω κι αυτη στη κουνια-κρεββατι αλλα για αλλους λογους ποτε δεν εχει παραπονεθει) αχχχ τι διαφορετικα παιδια ειναι αυτα!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Επισης ενα άλλο κολπο που διαβασα οτι χρησιμοποιουν ειναι να βαζω στην πορτα του δωματιου του παιδιου τα καγκελάκια προστασιας οποτε και να βγει απο την κουνια δεν μπορει να βγει απο το δωματιο και τελικα....γυρναει για υπνο...Τι να πω! Ειμαι απελπισμένη.!!!

Εγω στο ειχα γραψει παραπανω αυτο. Για μας δουλεψε. Τουλαχιστον ειχαμε το κεφαλι μας ησυχο οτι δεν σουλατσαριζε στο σπιτι οσο εμεις κοιμομασταν.;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο εμενα, τον δικο μας πιτσιρικο τον βαλαμε αναγκαστικα σε κρεβατακι μονο παιδικο 21 μηνων μιας και ο κακομοιρης ο μικρος μας 8 μηνων τοτε ειχε στραβωσει στο παρκοκρεββατο που κοιμοταν και κατι επρεπε να γινει!βλεπετε η μικρη διαφορα ηλικιας (13 μηνες) μας αναγκασε να παρουμε κανονικο κρεβατι σχετικα νωρις για τον "μεγαλο"..αγορασα και ενα προστατευτικο καγκελο απο τα τζαμπο εβαλα και την παντα απο την κουνια στον τοιχο , κοιμησαμε και το μωρο στην κουνια (βρηκε την χαρα του το καημενο)και ξεμπεδρεψα!φυσικα ανησυχουσα μηπως ο μεγαλος αρχικα φευγει απο το κρεβατι αφου μπορουσε να εχει ελευθερια κινησεων,ενω απο την κουνια δεν μπορουσε να βγει,και δεν κοιμοταν ευκολα αλλα ευτυχως στην αρχη καθομουν στο δωματιο τους μεχρι να τα παρει ο υπνος ,σχετικα γρηγορα μπορω να πω..πλεον τα βαζω για υπνο τα ταλιμπανακια τους δινω το γαλατακι και νανι μονα τους!Βεβαια το πρωι εχω τον μεγαλο να μου φωναζει για γαλα ή ερχεται μου τραβαει τα σκεπασματα ,μου δειχνει τις παντοφλες μου ,τραβαει τα ποδια να σηκωθω να του φτιαξω το γαλα ..σημερα δε , με το που σηκωνομαι βαζει τα μαξιλαρια ορθια τραβαει και το παπλωμα να το στρωσει οπως τα βαζω οταν στρωνω το κρεβατι να μην ξανακοιμηθω 7,30 το πρωι να παω για αρμεγμα!αυτος δε πηρε την γαλατουμπα του και ξανακοιμηθηκε μεχρι τις 9! φυσικα και εγω !αλλες φορες παλι αν δεν θελει να κοιμηθει τον αφηνω να παιζει στο σαλονι και χουζουρευω καμμια ωριτσα ακομα,εννοειτε πως δεν υπαρχει κατι που θα τον βαλει σε κινδυνο αν εγω χαζοκοιμαμαι..αλλη μια καθημερινη ιστορια..οποτε κοπελια μην αγχωνεσαι ολα θα ερθουν μονα τους απλα θελει υπομονη και κουραγιο!

0e3Lp3.pngF2pnp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...