Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

μετά τη γέννα ακολουθήσατε κάποια αντισυλληπτική μέθοδο? εγώ ξεκίνησα σχεδόν αμέσως αντισυλληπτικά (yasmin) αλλά μου δημιούργησαν πονοκόφελα και ταχυκαρδίες που και που..σκέφτομαι για σπιράλ τώρα....εσείς πια μέθοδο χρησιμιοποιείται, αν χρησιμοποιείται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μετά τον πρώτο τοκετό, Και μετά απο συζήτηση με το γιατρό μου σπιράλ.Όταν αποφάσισα 2ο παιδί, το έβγαλα, έκανα το παιδάκι μου και πάλι σπιράλ. :D:D:D:D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το σπιράλ σε ενοχλεί ή είναι σαν να μην υπάρχει? πονάς όταν στο τοποθετεί ο γυναικολόγος?
΄

 

Η διαδικασία είναι παρόμοια με το test ΠΑΠ,με την ίδια αίσθηση πονου???

, όχι δεν πόνεσα ποτέ.( το αλλάζω κάθε 2 χρόνια).Δεν το καταλαβαίνω καθόλου και δεν με ενοχλεί.Είναι σαν να μην υπάρχει. Πριν το σπιράλ έπαιρνα αντισυλιπτικά χωρίς να έχω καμιά παρενέργεια επίσης, αλλά πάντα μετά απο συζήτηση με το γιατρό. :D:D:D:D:D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Μαριλενα μου, προφυλακτικο τοτε, αλλιως σε βλεπω να τριτωνεις... :lol::lol:

 

Μια λυση επισης ειναι να ξεκοψεις εντελως απο το αθλημα, σιγουρη αντισυλληψη με 100% επιτυχια!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εγω μετα την πρωτη μου γεννα εβαλα μετα απο 40 ημερες σπυραλ

χαλια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

δεν πονεσα καθολου οταν μου το εβαλε αλλα......... το ειχα ενα χρονο και

μετα πηγα και το εβγαλα. ειχα συνεχως αιμα. μαλλον κατι καφε ακαθαρσιες

το ελεγα στο γιατρο και μου ελεγε σιγα σιγα θα φτιαξει αλλα τιποτα.πονουσα και λιγο στην κοιλια σαν πονο περιοδου απο τοτε δεν θελω να ξανα ακουσω αυτη τη λεξη. βεβαια αυτο ειναι και θεμα οργανισμου,εμενα δεν μπορουσε να το δεκτει ο οργανισμος μου.

 

χαπια δεν μπορω να παρω γιατι καπνιζω και ο γιατρος μου ειπε ξεχνα το

αυτα τα δυο δεν πανε μαζι.οι φιλες μου βεβαια καπνιζουν αλλα περνουν

χαπια εγω δεν το ρισκαρω και ετσι κλασικα προφυλακτικα τι να κανεις....

 

:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να τριτωσω θελω, οκ, μετα τι κανω ? Και αντε και μετα λεμε να 4ωσω.... και παλι μετα ???

Θελω κατι πιο σιγουρο ακομα και απο το προφυλακτικο ομως...

Για περιδεση ελεγα, αλλα μου την πεσανε στο τσατ !!! χαχα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια μια γνωστη μου μου ειπε οτι επιασε εξωμητριο οταν φορουσε σπιραλ.επισης μια αλλη γνωστη μου που ειχε σπιραλ το εβγαλε γιατι της δημιουργουσε κυστες οι οποιες εσπαγαν και ειχε αφορητους πονους και χωρια που ειχε και ασταθια στην περιοδο και απο τοτε που το εβγαλε ολα ειναι οκ.τελικα ποσο ασφαλες ειναι το σπιραλ?

Link to comment
Share on other sites

Να τριτωσω θελω, οκ, μετα τι κανω ? Και αντε και μετα λεμε να 4ωσω.... και παλι μετα ???

Θελω κατι πιο σιγουρο ακομα και απο το προφυλακτικο ομως...

Για περιδεση ελεγα, αλλα μου την πεσανε στο τσατ !!! χαχα

 

Και εγω για περιδεση ελεγα,αλλα δεν.. :lol: περνω λοιπον τα meliane και ολα μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

εμεις παιδιά το παλεύουμε, γιατί δεν ειμαστε για άλλο μωρό προς το παρόν!!

άσε που η κατάσταση και η κούραση που τραβάμε και οι δυο ολη μέρα δεν μας αφήνει και πολλά περιθωρια :roll::roll:

και όπως λέει και η Jean:

Μια λυση επισης ειναι να ξεκοψεις εντελως απο το αθλημα, σιγουρη αντισυλληψη με 100% επιτυχια!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συγγνωμη βρε κοριτσια, να κανω μια ερωτηση....

Εμεις εως τωρα τη μονη μεθοδο αντισυλληψης που χρησιμοποιουσαμε ηταν το προφυλακτικο.

Για ποιο λογο εσεις δεν το σκεφτεστε καν..;

Γιατι ποτε δεν μου περναγε απο το μυαλο πως θα επαιρνα αντισυλληπτικα ή σπυραλ........

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το μέσο αντισύλληψης πιστεύω είνα καθαρά υποκειμενικό. Τι ταιριάζει στον καθένα. Αν ήταν δεν θα κυκλοφορούσαν και τόσοι μέθοδοι αντισύλληψης. Εγώ για παράδειγμα δεν θα έβαζα ποτέ κάτι σε σπιράλ στο σώμα μου αλλά και το προφυλακτικό με "χαλάει". Κατέληξα στα χάπια -πριν μείνω έγκυος- γιατί ήθελα 100% αντισύλληψη καθώς έκανα και θεραπεία για το θυρεοειδή μου αι ο ενδοκρινολόγος μου το είχε τονίσει ότι δεν έπρεπε να μείνω έγκυος. Από την άλλη με βόλευε και μένα γιατί ένιωθα πιο ελευθερη τη ώρα την ώρα της πράξης.... (τα προφυλακτικά βάλε βγάλε... ε, είναι΄κάπως)..... :oops:

Τώρα βέβαια, μετά τη γέννα, και επειδή θέλω να ξαναμείνω έγκυος προτιμώ τα προφυλακτικά γιατί έτσι μπορώ να τεστάρω και τον κύκλο μου. Όταν όμως και αν με το καλό ξαναμείνω έγκυος και γεννήσω, ε μετά θα το ξαναδώ για αντισυλληπτικά.

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Λια μου για την απαντηση σου!

Και βεβαια εχεις δικιο οτι η μεθοδος αντισυλληψης ειναι καθαρα θεμα υποκειμενικο!

Απλα και εγω οσον αφορα το θεμα του σπιραλ ανατριχιαζω μονο στην ιδεα !!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ Λια μου για την απαντηση σου!

Και βεβαια εχεις δικιο οτι η μεθοδος αντισυλληψης ειναι καθαρα θεμα υποκειμενικο!

Απλα και εγω οσον αφορα το θεμα του σπιραλ ανατριχιαζω μονο στην ιδεα !!!!

 

εμενα ο γιατορς μου με εχει φαει να βαλω σπιραλ,αλλα και εγω μια απο τα ιδια,τρεμω με την ιδεα,... :?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγω χρησιμοποιούσα χάπια πριν μέινω εγκυος. Και τα ξαναάρχισα αφότου γέννησα 2 μήνες μετά. Για σπιράλ δεν το σκέφτηκα ποτέ αλλα και ο γιατρός μου δεν το πρότινε ποτέ. Επίσης δεν μαρέσουν τα προφυλακτικά!!! Αυτη η μυρωδια λαστιχίλας και η αίσθηση δεν υποφέρεται...

.png
Link to comment
Share on other sites

στη ερωτηση μου για σπιράλ ο γιατρός μου ηταν αρνητικός εφόσον δεν έχω κάνει ακόμα δεύτερο παιδί,

για αυτό μου προτεινε το mini pill το οποίο είναι το μόνο αντισυλληπτικό χάπι που είναι συμβατό με το θηλασμό.....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εσείς που είστε παντρεμένοι, έχετε κάνει τα παιδιά που θέλετε, τι κάνετε με την αντισύλληψη από δω και πέρα???

 

Ο γυναικολόγος μου μου προτείνει να βάλω σπιράλ. Έχει βάλει κάποια από σας???

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα βάλει όταν γέννησα τον γιο μου και δεν το δέχτηκε ο οργανισμός μου. Πήγα να το ξανατοποθετήσω και έγινε το ίδιο για 2η φορά. Το ίδιο είχε γίνει με την μητέρα μου. Καλό είναι σαν μέθοδος, αλλά πρέπει να πηγαίνεις να το ελέγχεις. Ως μέθοδος αντισύλληψης θεωρώ ότι είναι καλή.Επίσης έχω ακούσει και συμφωνώ ότι είναι καλό να το βγάζουμε πρίν την ενδεδειγμένη ημερομηνία και να το ανανεώνουμε.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες δεν το δεχτηκε ο οργανσιμός σου, πονούσες???

 

Μούπε ο γιατρός ότι χρειάζεται έλεγχος στους 3 μήνες και στους έξι. Και ότι στα 2 χρόνια θα το αλλάξουμε, ας λενε οι κατασκευαστές στα 5.

ayTFp3.pngivwvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω κουραστεί υπερβολικά με τα αντισυλληπτικά χάπια 10 χρόνια τώρα με διακοπή ενα μηνα πριν την εγκυμοσύνη. Θέλω και εγώ να βάλω σπιράλ ή κάτι που να μην χρειάζεται κάθε μέρα να το σκέφτομαι αλλά προβληματίζομαι. Για βοηθήστε και μένα λοιπον.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...