Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξυπνάει το βράδυ ανα20λεπτο!!!βοηθεια!!


Elena@

Recommended Posts

Κορίτσια βοήθεια

Η κορούλα μου 12,5 μηνων, ξυπνάει συνεχώς μέσα στη νύχτα, με αποκορυφωμα σήμερα που από τις 1 μέχρι τις 05¨30 ξυπνούσε ανά τεταρτο!

Μέχρι τους 7 μήνες τη θήλαζα αποκλειστικά, κοιμόταν στο στήθος και ξυπνούσε 2-3 φορές, θήλαζε και ξανακοιμόταν αμέσως....μετά άρχισαν τα όργανα.....

Κοιμάται κάθε μέρα γύρω στις 20¨30-21¨00 το βράδυ, λίγο στήθος και μπουκάλι χωρίς κούνημα, χωρίς τίποτα, την ώρα που πίνει το γάλα της, στην κούνια της πάντα.....και ξεκινάει το πάρτυ μετά από κανένα δίωρο.....κλαίει, πάω τη παίρνω αγκαλίτσα ή τη βάζω λίγο στο στήθος και κοιμάται αμέσως και μετά το ίδιο και το ίδιο και το ίδιο......έχω χάσει την υπομονή μου και σε 15 μέρες ξεκινάω δουλεια......

Να σημειωθει ότι τρώει πολύ καλά και στέρεες και πίνει γάλα, άρα δε νομίζω ότι είναι θέμα πεινας, αλλά συνήθειας.....μερικές φορές, ούσα εξαντλημένη, την παίρνω στο κρεβατι μας, και κοιμάται σαν πουλάκι......αλλά αυτό δε με ευχαριστεί.......με κάνει πιο χάλια......

Τί να κάνω να της φτιάξω το βραδυνό ύπνο της?

Θέλω να κοιμηθώ και να αγκαλιαστώ επιτέλους με το σύζυγο.....

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Stav καλό κουράγιο πρώτα απ' όλα! δεν είμαι σε θέση να δώσω πολλές συμβουλές, μιας κι εγώ κόβω βόλτες ανα μισή ή μία ωρα ως το δωμάτιο του μπέμπη για να του δώσω την πιπίλα που του έφυγε, σίγουρα όμως το ότι συνήθισε να κοιμάται στο κρεβάτι σας καλό δεν είναι. Για αρχή ας μάθει πως ο κόσμος να χαλάσει στο κρεβάτι σας δεν έρχεται μες τη νύχτα. Για τα ξυπνήματα ας συμβουλεύσουν οι πιο έμπειρες, μήπως βρω κι εγώ λύση..:P

 

ΥΓ έχω αρχίσει και ψάχνω για καμια καλή κρέμα νυκτός να μη δείχνω χάλια το πρωί, πιο εύκολο μου φαίνεται απ 'το να στρώσω τον μπέμπη... :-P

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Stav καλό κουράγιο πρώτα απ' όλα! δεν είμαι σε θέση να δώσω πολλές συμβουλές, μιας κι εγώ κόβω βόλτες ανα μισή ή μία ωρα ως το δωμάτιο του μπέμπη για να του δώσω την πιπίλα που του έφυγε, σίγουρα όμως το ότι συνήθισε να κοιμάται στο κρεβάτι σας καλό δεν είναι. Για αρχή ας μάθει πως ο κόσμος να χαλάσει στο κρεβάτι σας δεν έρχεται μες τη νύχτα. Για τα ξυπνήματα ας συμβουλεύσουν οι πιο έμπειρες, μήπως βρω κι εγώ λύση..:P

 

ΥΓ έχω αρχίσει και ψάχνω για καμια καλή κρέμα νυκτός να μη δείχνω χάλια το πρωί, πιο εύκολο μου φαίνεται απ 'το να στρώσω τον μπέμπη... :-P

 

 

Καλησπέρα συμπάσχουσα!

Το θέμα δεν είναι αν θα κοιμηθεί στο κρεβάτι μας αλλά το να μην ξυπνάει τόσο συχνά......δεν ξέρω τί έχει, ούτε πιπίλα πήρε ποτέ για να πω ότι τη χάνει και κλαίει......μόλις πλησιάσω και με μυρίσει, σταματά αμέσως......την έχω αφήσει και έχει κλάψει, προσπαθώ να μην τη σηκώνω απο το κρεβάτι αλλά να της χαιδεύω την πλάτη, παλαιότερα που τη θήλαζα μονάχα προσπάθησα να της δωσω χαμομήλι αντι για στηθος, μπουκάλι για να χορταίνει περισσότερο, τώρα δινω κρέμα ή μεσημεριανό αργά το απογευμα για να την κρατάει καλύτερα...όλα μάταια.......

Αραγε, υπάρχει ελπίδα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συμπάσχουσα!

Το θέμα δεν είναι αν θα κοιμηθεί στο κρεβάτι μας αλλά το να μην ξυπνάει τόσο συχνά......δεν ξέρω τί έχει, ούτε πιπίλα πήρε ποτέ για να πω ότι τη χάνει και κλαίει......μόλις πλησιάσω και με μυρίσει, σταματά αμέσως......την έχω αφήσει και έχει κλάψει, προσπαθώ να μην τη σηκώνω απο το κρεβάτι αλλά να της χαιδεύω την πλάτη, παλαιότερα που τη θήλαζα μονάχα προσπάθησα να της δωσω χαμομήλι αντι για στηθος, μπουκάλι για να χορταίνει περισσότερο, τώρα δινω κρέμα ή μεσημεριανό αργά το απογευμα για να την κρατάει καλύτερα...όλα μάταια.......

Αραγε, υπάρχει ελπίδα?

 

Είπες τη λέξη κλειδι "μυρωδιά"! Κόλπο γνωστής μου: έβαζε ένα φορεμένο μπλουζάκι της μέσα στην κούνια του μωρού κι αυτό νιώθωντάς την κοντά, κοιμόταν ήρεμο! Κι όταν λέμε φορεμένο, φορεμένο, να μυρίζει μανούλα όχι απορρυπαντικό... ;)

Για δες μήπως δουλέψει και σωθείτε!

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Μανουλες ξενυχτισμενες γεια σας! Σε λιγες μερες για την ακριβεια 5 μπαινω για καισαρικη την πεμπτη 13/ 8 στο δευτερο αγορακι μου!!! Θελω να πιστευω οτι μετα απο τοσες συμβουλες στο φορουμ και την πρωτη εμπειρια μου να μην γραφω απελπισμενα ξενυχτισμενη παλι!!!!!!!!!! Αν παλι συμβει θα ξερω οτι θα ειστε εδω κοντα παλι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας, με το καλό το δεύτερο αγοράκι σας! Έχω ένα αγοράκι 50 ημερών και ενώ ξυπνούσε κάθε τρίωρο έως τώρα εδώ και λίγες μέρες είναι ανήσυχο και ξυπνάει τα βράδια συνεχώς. Δεν είχαμε θέμα βαριών κολικών, μόνο μια ρινίτιδα που τον ταλαιπωρεί εδώ και εβδομάδες. Δεν μπορεί πλέον να κοιμηθεί το βράδυ πάνω από μια ώρα χωρίς να ξυπνήσει και συχνά στο εικοσάλεπτο. Η παιδίατρος είπε ότι λόγω καλής πρόσληψης βάρους μπορεί να κόψει ένα νυχτερινό γεύμα. Αντί όμως να βελτιώνεται η κατάσταση τη νύχτα, επιδεινώνεται. Σκέφτομαι ότι ίσως είναι νωρίς ακόμα γι αυτό. Όμως οι άυπνες νύχτες μας ζορίζουν πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, με το καλό το δεύτερο αγοράκι σας! Έχω ένα αγοράκι 50 ημερών και ενώ ξυπνούσε κάθε τρίωρο έως τώρα εδώ και λίγες μέρες είναι ανήσυχο και ξυπνάει τα βράδια συνεχώς. Δεν είχαμε θέμα βαριών κολικών, μόνο μια ρινίτιδα που τον ταλαιπωρεί εδώ και εβδομάδες. Δεν μπορεί πλέον να κοιμηθεί το βράδυ πάνω από μια ώρα χωρίς να ξυπνήσει και συχνά στο εικοσάλεπτο. Η παιδίατρος είπε ότι λόγω καλής πρόσληψης βάρους μπορεί να κόψει ένα νυχτερινό γεύμα. Αντί όμως να βελτιώνεται η κατάσταση τη νύχτα, επιδεινώνεται. Σκέφτομαι ότι ίσως είναι νωρίς ακόμα γι αυτό. Όμως οι άυπνες νύχτες μας ζορίζουν πολύ.

Καλησπέρα! Κ εμενα ο δικός μου γιος εκανε 3 μηνες να κοιμηθεί χωρις να ξυπνήσει την νύχτα !είναι μικρος ακόμα θα πάρει χρονο!υπομονή!θέλει την μανούλα του!για αρκετό καιρό κοιμόταν μαζι μας για να κοιμηθουμε κ μεις καταλαβες!!υπομονη και κουράγιο

Link to comment
Share on other sites

Μανουλες ξενυχτισμενες γεια σας! Σε λιγες μερες για την ακριβεια 5 μπαινω για καισαρικη την πεμπτη 13/ 8 στο δευτερο αγορακι μου!!! Θελω να πιστευω οτι μετα απο τοσες συμβουλες στο φορουμ και την πρωτη εμπειρια μου να μην γραφω απελπισμενα ξενυχτισμενη παλι!!!!!!!!!! Αν παλι συμβει θα ξερω οτι θα ειστε εδω κοντα παλι!!!!!!

 

Με το καλό κορίτσι μου γλυκό!!!

 

Έχεις π.μ.! :P:p:p

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια μου για τις ευχες σας!!!

Θεοχαρουλα δοκιμασε να ανασηκωσεις λιγο το κρεβατακι απο την μια πλευρα που κοιμαται μηπως και διευκολυνει λιγο την κατασταση. Κουραγιο κοριτσια!!! Deenaki μου γλυκο εχεις πμ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας, με το καλό το δεύτερο αγοράκι σας! Έχω ένα αγοράκι 50 ημερών και ενώ ξυπνούσε κάθε τρίωρο έως τώρα εδώ και λίγες μέρες είναι ανήσυχο και ξυπνάει τα βράδια συνεχώς. Δεν είχαμε θέμα βαριών κολικών, μόνο μια ρινίτιδα που τον ταλαιπωρεί εδώ και εβδομάδες. Δεν μπορεί πλέον να κοιμηθεί το βράδυ πάνω από μια ώρα χωρίς να ξυπνήσει και συχνά στο εικοσάλεπτο. Η παιδίατρος είπε ότι λόγω καλής πρόσληψης βάρους μπορεί να κόψει ένα νυχτερινό γεύμα. Αντί όμως να βελτιώνεται η κατάσταση τη νύχτα, επιδεινώνεται. Σκέφτομαι ότι ίσως είναι νωρίς ακόμα γι αυτό. Όμως οι άυπνες νύχτες μας ζορίζουν πολύ.

Φασκιωσε τον!ειναι μικρό ακομα και μπορεις να το κανεις.Εγω στον δευτερο σώθηκα και μετανιώνω που δεν το εκανα και στο πρωτο μου παιδάκι. Pandoritsa με το καλο το νέο μέλος!!

Link to comment
Share on other sites

Φασκιωσε τον!ειναι μικρό ακομα και μπορεις να το κανεις.Εγω στον δευτερο σώθηκα και μετανιώνω που δεν το εκανα και στο πρωτο μου παιδάκι. Pandoritsa με το καλο το νέο μέλος!!

 

Alexia να σου ζήσει!!!! :):):)

 

Πώς τα πάτε?

Link to comment
Share on other sites

Alexia να σου ζήσει!!!! :):):)

 

Πώς τα πάτε?

Πολυ καλυτερα απ΄οτι ημουν μονη με τον πρωτο....και στον υπνο εννοείτε!! Ο μικρος ξυπναει ανα 3 ωρες για θηλασμο και κοιμαται αμέσως.Κάποιες φορές που ειναι λιγο πιο ανήσυχος τον φασκιωνω και κοιμαται σε λιγα λεπτα για 3 εως 4 ωρες σιγουρα.Για 2 μηνων μωρο τα παμε πολυ καλα νομίζω!!εσεις κοιμάστε;;

Link to comment
Share on other sites

Γεια, να σου ζήσει το μωράκι σου Alexia, το παραδοσιακό φάσκιωμα εννοείς; Θα το προσπαθήσω. Παρατήρησα ότι μπρούμυτα κοιμάται πιο καλά που δεν κινεί τα χέρια και τα πόδια έντονα γιατί είναι και πολύ κινητικός, τον βάζω τα ξημερώματα για καμιά ώρα, αλλά πάλι δεν κοιμάμαι για να έχω το νου μου. Ξέρετε από πόσο μηνών επιτρέπεται να κοιμάται το μωρό και μπρούμυτα;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλυτερα απ΄οτι ημουν μονη με τον πρωτο....και στον υπνο εννοείτε!! Ο μικρος ξυπναει ανα 3 ωρες για θηλασμο και κοιμαται αμέσως.Κάποιες φορές που ειναι λιγο πιο ανήσυχος τον φασκιωνω και κοιμαται σε λιγα λεπτα για 3 εως 4 ωρες σιγουρα.Για 2 μηνων μωρο τα παμε πολυ καλα νομίζω!!εσεις κοιμάστε;;

 

Super είστε! :P:p:p

 

Εμείς τους 2 πρώτους μήνες είχαμε βρυκολακιάσει και να φανταστείς ότι η μικρή μου δεν θήλαζε κιόλας!!!! Αυτός που είπε ότι το ξένο γάλα κοιμίζει τα μωρά να έρθει να τα πει σε μένα!!!

 

Τώρα βέβαια (8 μηνών) τα πράγματα είναι πολύ καλά, κατά κανόνα κοιμάται από τις 19.30 μέχρι τις 6.30 - 7.00 συνεχόμενα ή έστω με ένα ξύπνημα κάποιες μέρες (ίσως 1-2 φορές/εβδομάδα). Θα ήθελα να κοιμάται λίγο αργότερα για να μην ξυπνάει τόσο νωρίς το πρωί, αλλά δεν αντέχει με τίποτα και δεν το προσπαθώ καν, ίσως λίγο αργότερα όταν αυξηθούν οι αντοχές της!

 

Γίνατε βρε κιόλας 2 μηνών? Εγώ νόμιζα ότι γέννησες τώρα κοντά!!! Να σου ζήσει και πάλι! Ελπίζω να μην έχεις θέματα με τον μεγάλο...ο δικός μου γενικά είναι πολύ καλός, μόνο από τις αρχές του μήνα που έκλεισε ο παιδικός και μένει ώρες στο σπίτι μαζί με την μπέμπα έχει βγάλει κάτι ζήλιες, μπεμπεκίζει, κλαίει όταν κλαίει η μικρή, θέλει να τον ταίζω ενώ πριν έτρωγε μόνος του, θέλει να μπει στην κούνια της, στο ρηλάξ και άλλα τέτοια ωραία!!!! Μόνο πάνα δεν έχει ζητήσει ακόμα ευτυχώς προς το παρόν!

 

Που θα πάει όμως, θα ανοίξει το σχολείο Σεπτέμβριο και θα επανέλθει!!!΄

 

Είναι πάντως ωραία με δύο παιδάκια, αν και η κούραση είναι μεγαλύτερη!!! Εμένα με έχει σώσει ο μάρσιπος...sling μέχρι πρόσφατα και πλέον συμβατικός με την μπέμπα να κοιτάει μπροστά! Τί μαγικό πράγμα είναι αυτό!!! Ενώ γενικά η μικρή είναι ζουζούνι και δεν στέκεται πουθενά, στον μάρσιπο μπορεί να κάτσει ώρες, προχτές πήγαμε 2 ώρες παιδική χαρά έτσι, μιλιά δεν έβγαλε!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια, να σου ζήσει το μωράκι σου Alexia, το παραδοσιακό φάσκιωμα εννοείς; Θα το προσπαθήσω. Παρατήρησα ότι μπρούμυτα κοιμάται πιο καλά που δεν κινεί τα χέρια και τα πόδια έντονα γιατί είναι και πολύ κινητικός, τον βάζω τα ξημερώματα για καμιά ώρα, αλλά πάλι δεν κοιμάμαι για να έχω το νου μου. Ξέρετε από πόσο μηνών επιτρέπεται να κοιμάται το μωρό και μπρούμυτα;

 

Γεια σου Θεοχαρούλα και να σου ζήσει!!!!

 

Οι επίσημες οδηγίες λένε για έναν χρόνο περίπου, πρακτικά όμως εκεί γύρω στους 5 μήνες, τα μωρά ελέγχουν το κεφάλι και τους ώμους τους και έτσι κι αλλιώς γυρίζουν μόνα τους!

 

Στον γιο μου πριν 3 χρόνια περίπου εφάρμοσα απαρέγκλιτα τα παραπάνω (μόνο ανάσκελα), άσε που μάλωνα και τις γιαγιάδες όταν τον έβαζαν στο πλάι ή του έβαζαν κανένα κουκλάκι στην κούνια.

 

Στην μπέμπα μου με πόνο ψυχής την έβαλα μπρούμυτα στις 30 μέρες :oops::oops::oops:, δεν κοιμόταν με κανέναν άλλο τρόπο, πεταγόταν σαν ελατήριο κάθε 10'. Εννοείται ότι ο παιδίατρος με κατσάδιασε (και καλά έκανε) αλλά πολύ απλά δεν υπήρχε περίπτωση να κοιμηθούμε αλλιώς!

 

Τους 3-4 πρώτους μήνες κοιμόμουν μαζί της στο ίδιο δωμάτιο σε ραντζάκι και είχα και την ενδοεπικοινωνία με την συσκευή ανίχνευσης παιδικής άπνοιας, η οποία εννοείται ότι δεν προλαμβάνει τίποτα, αλλά σε ειδοποιεί με ήχο, αν το παιδί κάνει μια παύση στην αναπνευστική του λειτουργία. Κάπως έτσι ήμουν πιο ήρεμη και κοιμόμουν κι εγώ!!!

 

Δοκίμασε και το φάσκιωμα που λέει η Αλεξία, βοηθάει όντως. Σημαντικό είναι επίσης το μωρό να κοιμάται αρκετά και την ημέρα σε αυτή την ηλικία, για να είναι πιο ήρεμο το βράδυ. Επιστράτευσε και white noise στο δωμάτιο που κοιμάται το μωρό και.....κουράγιο!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Μέσα στην ημέρα κοιμάται αρκετά και καλά, όχι πάντα και όντως όταν δεν κοιμάται καλά την ημέρα περνάει χειρότερα τη νύχτα. Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι η έναρξη του βραδινού ύπνου. Το προτελευταίο γεύμα του είναι εφτά και κάτι και το τελευταίο της ημέρας δέκα και κάτι. Από τις επτά και μετά δεν κάνει μεγάλο ύπνο αλλά μόνο κανά τέταρτο το πολύ μισή ώρα. Όμως γύρω στις εννιάμιση νυστάζει πολύ, όμως συνήθως είμαστε βόλτα με το καρότσι και δεν κοιμάται και φροντίζουμε να μην κοιμηθεί. Στις δέκα αρχίζουμε τη ρουτίνα του ύπνου με μπάνιο, έπειτα φαγητό, και ύπνο στην κούνια του. Είναι αργά για ένα τόσο μικρό βρέφος; Βέβαια μόνος του το διαμόρφωσε το πρόγραμμα εμείς απλά το κρατήσαμε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Μέσα στην ημέρα κοιμάται αρκετά και καλά, όχι πάντα και όντως όταν δεν κοιμάται καλά την ημέρα περνάει χειρότερα τη νύχτα. Κάτι άλλο που με προβληματίζει είναι η έναρξη του βραδινού ύπνου. Το προτελευταίο γεύμα του είναι εφτά και κάτι και το τελευταίο της ημέρας δέκα και κάτι. Από τις επτά και μετά δεν κάνει μεγάλο ύπνο αλλά μόνο κανά τέταρτο το πολύ μισή ώρα. Όμως γύρω στις εννιάμιση νυστάζει πολύ, όμως συνήθως είμαστε βόλτα με το καρότσι και δεν κοιμάται και φροντίζουμε να μην κοιμηθεί. Στις δέκα αρχίζουμε τη ρουτίνα του ύπνου με μπάνιο, έπειτα φαγητό, και ύπνο στην κούνια του. Είναι αργά για ένα τόσο μικρό βρέφος; Βέβαια μόνος του το διαμόρφωσε το πρόγραμμα εμείς απλά το κρατήσαμε.

 

Το να μένει τόσο μικρό μωρό ξύπνιο σχεδόν 4 ώρες, ειδικά το απόγευμα που έχουν συσσωρευθεί τα ερεθίσματα και η κούραση της ημέρας δεν βοηθάει καθόλου, δεν αποκλείεται η ανησυχία του τη νύχτα να οφείλεται σε μεγάλο βαθμό σε υπερένταση. Να υποθέσω ότι δυσκολεύεται και να κοιμηθεί στην αρχή της νύχτας?

 

Στην αντίστοιχη φάση και ηλικία της κόρης μου, μετά από διάφορα πειράματα κατέληξα τελικά να της κάνω βραδυνή ρουτίνα ύπνου γύρω στις 19.00 και κοιμόταν το πολύ 19.30 - 20.00. Εννοείται ότι ξαναξυπνούσε για να φάει γύρω στα μεσάνυχτα και αργότερα μέσα στη νύχτα, αλλά με το που μεταθέσαμε την ώρα του βραδυνού ύπνου νωρίτερα, αμέσως άρχισε να κοιμάται πιο εύκολα και πιο ήρεμα. Δοκίμασέ το!

 

Ξέρω ότι είναι καλοκαίρι και κάπως σου έρχεται να είσαι σπίτι το απόγευμα κι εγώ κάθε μέρα κλείνομαι μέσα από τις 19.00 που κάνω μπάνιο την μπέμπα, τί να κάνουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουμε τέτοιο θέμα, μετά το μπάνιο και το γεύμα κοιμάται αμέσως και μάλιστα για ένα τετράωρο, τρώει πιο μετά και ξανακοιμάται αμέσως. Εμάς το θέμα μας με τον ύπνο είναι ότι μετά το γεύμα στις 4 τα ξημερώματα δεν κοιμάται ξανά ήσυχος αλλά ξυπνάει ανά μισή περίπου ώρα έως το πρωί που θα φάει ξανά. Δεν πεινάει γιατί έχω δοκιμάσει να τον ταίσω και δεν τρώει, είναι αλλαγμένος, ίσως έχει ενοχλήσεις και πονάκια, αλλά κάθε νύχτα τις ίδιες ακριβώς ώρες;

Link to comment
Share on other sites

Γεια, να σου ζήσει το μωράκι σου Alexia, το παραδοσιακό φάσκιωμα εννοείς; Θα το προσπαθήσω. Παρατήρησα ότι μπρούμυτα κοιμάται πιο καλά που δεν κινεί τα χέρια και τα πόδια έντονα γιατί είναι και πολύ κινητικός, τον βάζω τα ξημερώματα για καμιά ώρα, αλλά πάλι δεν κοιμάμαι για να έχω το νου μου. Ξέρετε από πόσο μηνών επιτρέπεται να κοιμάται το μωρό και μπρούμυτα;

Εγω του τυλίγω μονο τα χεράκια,τα πόδια τα αφηνω ελεύθερα και με το που τον αφηνω( ξύπνιο) ετσι αρχιζει να χασμουριέται και κοιμαται.Αυτο που σου κανει το μωρο τα ξημερώματα μου το εκανε ο δικός μου μετα τις 6-6:30...καθε μιςη ωρα Ουά Ουά και ξανάκοιμόταν μετα τις 8 ξανά όπου ξυπνούσε ο μεγάλος και εγω σερνομουν...Ε τωρα ετσι τον κοιμηζω μεχρι τις 8-8:30 και καμια φορα μεχρι τις 9!! Πολυ συμαντικο ειναι να βάζεις το μωρο να κοιμηθεί οταν το ίδιο θελήσει μην το καθυστερεις ελπίζοντας οτι θα κοιμηθεί περισσοτερο το πρωι γιατι απ΄οτι εχω καταλάβει συμβαίνει σχεδόν πάντα το αντίθετο!!

Link to comment
Share on other sites

Super είστε! :P:p:p

 

Εμείς τους 2 πρώτους μήνες είχαμε βρυκολακιάσει και να φανταστείς ότι η μικρή μου δεν θήλαζε κιόλας!!!! Αυτός που είπε ότι το ξένο γάλα κοιμίζει τα μωρά να έρθει να τα πει σε μένα!!!

 

Τώρα βέβαια (8 μηνών) τα πράγματα είναι πολύ καλά, κατά κανόνα κοιμάται από τις 19.30 μέχρι τις 6.30 - 7.00 συνεχόμενα ή έστω με ένα ξύπνημα κάποιες μέρες (ίσως 1-2 φορές/εβδομάδα). Θα ήθελα να κοιμάται λίγο αργότερα για να μην ξυπνάει τόσο νωρίς το πρωί, αλλά δεν αντέχει με τίποτα και δεν το προσπαθώ καν, ίσως λίγο αργότερα όταν αυξηθούν οι αντοχές της!

 

Γίνατε βρε κιόλας 2 μηνών? Εγώ νόμιζα ότι γέννησες τώρα κοντά!!! Να σου ζήσει και πάλι! Ελπίζω να μην έχεις θέματα με τον μεγάλο...ο δικός μου γενικά είναι πολύ καλός, μόνο από τις αρχές του μήνα που έκλεισε ο παιδικός και μένει ώρες στο σπίτι μαζί με την μπέμπα έχει βγάλει κάτι ζήλιες, μπεμπεκίζει, κλαίει όταν κλαίει η μικρή, θέλει να τον ταίζω ενώ πριν έτρωγε μόνος του, θέλει να μπει στην κούνια της, στο ρηλάξ και άλλα τέτοια ωραία!!!! Μόνο πάνα δεν έχει ζητήσει ακόμα ευτυχώς προς το παρόν!

 

Που θα πάει όμως, θα ανοίξει το σχολείο Σεπτέμβριο και θα επανέλθει!!!΄

 

Είναι πάντως ωραία με δύο παιδάκια, αν και η κούραση είναι μεγαλύτερη!!! Εμένα με έχει σώσει ο μάρσιπος...sling μέχρι πρόσφατα και πλέον συμβατικός με την μπέμπα να κοιτάει μπροστά! Τί μαγικό πράγμα είναι αυτό!!! Ενώ γενικά η μικρή είναι ζουζούνι και δεν στέκεται πουθενά, στον μάρσιπο μπορεί να κάτσει ώρες, προχτές πήγαμε 2 ώρες παιδική χαρά έτσι, μιλιά δεν έβγαλε!!!

Αχ ποτε πήγατε 8;;; Σαν προχτές διάβαζα τα πόστ σου με τα ξενύχτια σας που ευτυχώς πέρασαν!! Ειναι όντως πολυ ωραια με δυο παιδια....φαντασου οταν ημουν έγκυος στον δευτερο φοβόμουν οτι θα δυσκολεύτουμε πολυ αλλα τελικα θα ηθελα κι αλλο μωρακι!!!Ειναι τοσο διαφορετικά,τοσο υπέροχα και ειναι δικά μου!!!! Απερίγραπτο...

 

Με την ζήλεια δεν εχει δείξει τιποτα ο μεγάλος...ισα ισα λεει συνεχεια ποσο τον αγαπαει και μην τυχόν κλαψει λιγο το μωρο τρέχει σαν τρελλος και με φωνάζει κι εμενα να τσακιστω εκείνη την στιγμή!! Φαντασου πρην ενα μηνα κόψαμε την πάνα που το μωρο ηταν 1!! Δεν εχει προβλημα που κοιμαται μαζι μας ο μικρος κι αυτός κανονικά στο κρεβατι του στο δωμάτιο του...Τι να πω...ελπιζω να κρατήσει!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Ήθελα να ρωτήσω, πότε φτιάχνει ο ύπνος των παιδιών και σταματούν τα πολλά ξυπνήματα μέσα στη νύχτα; Γύρω στον τρίτο με τέταρτο μήνα;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

Ήθελα να ρωτήσω, πότε φτιάχνει ο ύπνος των παιδιών και σταματούν τα πολλά ξυπνήματα μέσα στη νύχτα; Γύρω στον τρίτο με τέταρτο μήνα;

 

Δεν υπαρχει στανταρ νομιζω πως καθε μωρακι εχει το ρυθμο του. Εμενα παντως και οι 2 κορες μου στις 50 μερες αρχισαν να μεγαλωνουν τα σερι απο 4 σε 5 σε 6 σε 7 ωρες και γυρω στις 60 - 70 μερες εκαναν σερι 8ωρο υπνο. Η μεγαλη σταδιακα το μεγαλωσε δεν θυμαμαι ακριβως ποτε 4 μηνα νομιζω ειχε φτασει σερι 12ωρο. Μετα μου τα χαλασε μεγαλωνοντας βεβαια χαχαχα αλλα ως μωρακια δεν εχω παραπονο δεν εχω ξενυχτισει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, να χαίρεσαι τις κορούλες σου! Μου δίνεις κουράγιο με αυτό που λες, άρα ίσως πλησιάζει η μέρα που θα κοιμηθούμε έστω 5ωρο σερί και θα ανεβαίνει! Για βράδυ τι ώρα τις κοίμιζες όταν ήταν 2 μηνών μήπως θυμάσαι; Την ημέρα πόσες φορές κοιμόνταν;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...