Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόνος στην ωορηξία


Recommended Posts

Όσον αφορά την κύστη και εγώ είχα και μάλιστα για αρκετά χρόνια και την απέβαλλε μόνος του ο οργανισμός μου, χωρίς θεραπεία. Είναι συχνό φαινόμενο. Θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο, να την παρακολουθήσεις αν μεγαλώνει και αν απαιτείται να ακολουθήσεις συντηρητική αγωγή. Μην την αφήσεις γιατί είναι αρκετά μεγάλη, αλλά μη βιαστείς να κάνεις εγχείρηση.

 

 

Όσον αφορά την ωορρηξία εγώ κάποιους μήνες πονάω πολύ για λίγες ώρες ιδίως όταν γίνεται ωορρηξία από δεξιά, αλλά κάποιους μήνες δεν καταλαβαίνω τίποτα. Γιατί άραγε; Τί συμβαίνει όταν πονάμε; Και μήπως όταν δεν πονάμε δε γίνεται ωορρηξία;

605724zps8umxbit.gif 602392vkug6m5d5i.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Όσον αφορά την κύστη και εγώ είχα και μάλιστα για αρκετά χρόνια και την απέβαλλε μόνος του ο οργανισμός μου, χωρίς θεραπεία. Είναι συχνό φαινόμενο. Θα σου έλεγα να περιμένεις λίγο, να την παρακολουθήσεις αν μεγαλώνει και αν απαιτείται να ακολουθήσεις συντηρητική αγωγή. Μην την αφήσεις γιατί είναι αρκετά μεγάλη, αλλά μη βιαστείς να κάνεις εγχείρηση.

 

 

Όσον αφορά την ωορρηξία εγώ κάποιους μήνες πονάω πολύ για λίγες ώρες ιδίως όταν γίνεται ωορρηξία από δεξιά, αλλά κάποιους μήνες δεν καταλαβαίνω τίποτα. Γιατί άραγε; Τί συμβαίνει όταν πονάμε; Και μήπως όταν δεν πονάμε δε γίνεται ωορρηξία;

 

Όχι δεν μου είπε για εγχείρηση αμέσως, πρώτα θα κάνω θεραπεία και μετά βλέπουμε. Παντώς μπορεί να μην είναι κάτι σοβαρό εγώ όμως έχω στεναχωρεθεί αρκετά. Ελπίζω να την καταπολεμήσω με τα φάρμακα.

'Οσο για τον πόνο κατά τη διάρκεια της ωορρηξίας έτσι ακριβώς όπως τα είπες συμβαίνουν και σε μένα eleni κάποιους μήνες πονάω πολύ και κάποιους μήνες δεν καταλαβαίνω τίποτα.

 

Μη κλάψεις αν τα όνειρα σου γκρεμιστούν....

Κλάψε μόνο αν δεν έχεις τη δύναμη να χτίσεις άλλα...!

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μου είπε για εγχείρηση αμέσως, πρώτα θα κάνω θεραπεία και μετά βλέπουμε. Παντώς μπορεί να μην είναι κάτι σοβαρό εγώ όμως έχω στεναχωρεθεί αρκετά. Ελπίζω να την καταπολεμήσω με τα φάρμακα.

'Οσο για τον πόνο κατά τη διάρκεια της ωορρηξίας έτσι ακριβώς όπως τα είπες συμβαίνουν και σε μένα eleni κάποιους μήνες πονάω πολύ και κάποιους μήνες δεν καταλαβαίνω τίποτα.

 

 

Να μη στενοχωριέσαι Ζένια, δεν είναι τίποτα. Εγώ θυμάμαι όταν το ανακάλυψα είχα πάει στο νοσοκομείο γιατί πόναγα χαμηλά δεξιά και νόμιζα πως ήταν σκωληκοειδίτης. Ανέτρεξα στο υπερηχογράφημα κάτω κοιλίας που είχα κάνει τότε και λέει χαρακτηριστικά για κυστικό μόρφωμα 2εκ. που πιθανότατα παριστά κύστη ωχρού σωματίου (δηλαδή ωοθηλάκιο). Ήταν ωορρηξία, εξού και ο πόνος. Έλεγε για επανέλεγχο μετά την επόμενη περίοδο μου. Βρέθηκε πάλι κύστη μικρότερη και μου είχαν πει πάλι πως μπορεί να ήταν ωοθυλάκιο, αλλά και κύστη να είναι δεν πειράζει γιατί πιθανότατα θα έφευγε μόνη της. Συμβαίνει λέει πολύ συχνά σε μικρές ηλικίες λόγω ορμονών και πολλές έχουν απλά δεν το ανακαλύπτουν γιατί δεν έχουν λόγο να κάνουν υπερηχογράφημα τόσο μικρές. Μου είχαν πει συγκεκριμένα θυμάμαι "τί θες; Να σου δώσουμε αντισυλληπτικά να φύγει ή να περιμένεις να φύγει κάποια στιγμή μόνη της;" Επέλεξα να περιμένω, αφού δε μου δημιουργούσε πρόβλημα. Απλά κάθε χρόνο έκανα υπερηχογράφημα στα μέσα του κύκλου και πάντα ήταν εκεί, άλλοτε μεγαλύτερη και άλλοτε μικρότερη. Κάποια στιγμή μου είχαν βρει και 2 μικρότερες. Την ίδια περίοδο είχα και κύστες στο στήθος. Πάλι λέγαν πως είναι της ηλικίας. Και όλα αυτά από τα 21 μου ως τα 26. Ωσπου μια μέρα βγήκαν καθαρά και τα δύο υπερηχογραφήματα. Κύστες τέλος, εντελώς ξαφνικά και χωρίς θεραπεία. :D

 

Γιατί στα λέω αυτά;;

Ρώτα το γιατρό σου μήπως υπάρχει πιθανότητα να είναι ωοθυλάκιο και κάνε επανέλεγχο πριν κάνεις οτιδήποτε. Να διαπιστώσεις την ύπαρξή της σε μη γόνιμες μέρες και να δεις αν έχει την τάση να μεγαλώσει, να μικρύνει ή να μείνει στάσιμη. Καλό θα ήταν να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη από άλλον γιατρό. Μιας και προσπαθείς για παιδάκι μην πάρεις έτσι εύκολα αντισυλληπτικά γιατί και τις προσπάθειες θα αναβάλεις και θα ταλαιπωρήσεις τον οργανισμό σου. Αρκεί βέβαια να μην εμποδίζει τη σύλληψη. Όσο για την εγχείρηση θεωρώ πολύ τραβηγμένο να καταλήξεις εκεί για κάτι τόσο απλό και σύνηθες που στο κάτω κάτω δε σου δημιουργεί και ιδιαίτερο πρόβλημα.

 

Όλα θα πάνε καλά, να μη στενοχωριέσαι. Έχεις ήδη το παιδάκι σου που σου δίνει δύναμη και εύχομαι σύντομα να ακοκτήσεις και το δεύτερο. :wink:

605724zps8umxbit.gif 602392vkug6m5d5i.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα!!!

 

Είμαι καινούργια στην παρέα σας και έχω μια απορία σχετικά με την ωορηξία.

Τους τελευταίους 2-3 μήνες πονάω αρκετά αριστερά χαμηλά στην κοιλιά γύρω στα μέσα του κύκλου.

Όμως παρατήρησα ότι αυτό δεν γίνεται 14 μέρες πριν την περίοδο που διάβασα ότι γίνεται η ωορηξία αλλά περίπου 12 μέρες πριν.

(ο κύκλος μου είναι γύρω στις 26-27 μέρες)

Τον προηγούμενο είχα και ελάχιστο αίμα μαζί με τον πόνο, έτυχε και πήγα για τεστ παπ εκείνη τη μέρα και μου είπε ο γιατρός ότι είχα ωορηξία...η χαζή όμως ανέφερα μόνο το αιματάκι κ όχι τον πόνο (πάντα όταν πάω στο γιατρό από το άγχος μου μπλοκάρω και του λέω τα μισά).

 

Αυτό το μήνα που αρχίσαμε να σκεφτόμαστε με τον άντρα μου να βάλουμε μπρος για παιδάκι (ακόμα βέβαια είμαστε στη σκέψη γιατί ψιλοφοβόμαστε κιόλας, λόγω των οικονομικών και άλλων πιο χαζών λόγων) έτυχε και παρατήρησα πάλι αυτό ... δηλ 15η και 16η μέρα του κύκλου πόνος χαμηλά στην κοιλιά αριστερά, έντονος πονοκέφαλος (ειδικά ο πονοκέφαλος είναι συχνό φαινόμενο στα μέσα του κύκλου μου) και λογικά γύρω στην 27η μέρα θα αδιαθετήσω.

 

Είναι δυνατόν η ωορηξία να μην είναι 14 μέρες πριν την περίοδο αλλά λιγότερες?

Ή να πονάω μερικές μέρες μετά την ωορηξία?

 

Έχει τύχει σε καμιά σας κάτι αντίστοιχο???

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Ειναι φυσιολογικοτατο να μην κανεις ωορηξια την 14 μερα του κυκλου! εγω κανω την 13 και εχω κυκλο 28-30 μερες! Πολλες κοπελες κανουν ακομη νωριτερα αλλα και αργοτερα. Εχει τυχει να κανω ωορηξια και την 11 μερα του κυκλου οποτε μην ανησυχεις! Ο πονος ηταν μαλλον πονος ωορηξιας και εισαι πολυ τυχερη που μπορεις να τον καταλαβεις! Μην σε αγχωνυν τα οικονομικα καθολου το παιδι ειναι ευλογια Θεου και πιστεψε με θα σε βοηθησει και θα καταφερετε να το μεγαλωσετε. Λυσεις υπαρχουν!

Με τον γιατρο σου πρεπει να νιωθεις ανετα κατα την γνωμη μου και να μην εχεις αγχος. Μπορεις να σημειωνεις αυτα που θελεις να του ρωτησεις για να μην τα ξεχνας δεν ειναι κακο το εκανα και εγω οταν ειχα πολλες ερωτησεις.

Οτι χρειαστεις ειμαστε εδω!

ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω με την yorkshire!!!και εγώ που την καταλαβαίνω από διαφορα πονάκια αλλες φορες θα εμφανιστεί την 13 αλλες την 14 αλλες αργοτερα...και εννοειται οτι εχω και σταθερο κυκλο 28 ημερων.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!

 

Yorkshire έχεις δίκιο....έτσι πρέπει να το σκέφτομαι γιατί αν αφήνω όλες τις χαζές σκέψεις και φοβίες που κάνω να με επηρρεάζουν νομίζω ότι δε θα το πάρουμε ποτέ απόφαση να προσπαθήσουμε!

 

Και με το γιατρό έχεις δίκιο, κάθε φορά λέω να γράψω τι θέλω να ρωτήσω κ κάθε φορά το αμελώ :oops:.

Μάλιστα όταν με ρώτησε την τελευταία φορά αν προσέχουμε και του είπα ναι, τον ρώτησα αν χρειάζεται όταν πούμε να ξεκινήσουμε να κάνω κάτι (εξετάσεις εννοούσα) μου είπε ναι..."να με πάρεις τηλέφωνο..." (όσο το σκέφτομαι το να με πάρεις τηλ με πιάνουν τα γέλια :lol::lol::lol: βέβαια είχε και συνέχεια...) "να σου δώσω φυλικό οξύ και βιταμίνη ε και να κάθεσαι καμιά ωρίτσα μετά στο κρεβάτι".

Δεν ήξερα αν επηρρεάζει η οπίσθια κάμψη που έχω στη μήτρα μου...αλλά μου είπε όχι και να μην ανησυχώ.

 

Εγώ πάντως ξεκίνησα filicine μόνη μου :roll: χτες μιας και διάβασα στο ίντερνετ αρκετά θετικά για αυτό, μέχρι να καταφέρω να μιλήσω με το γιατρό (γιατί τις ώρες που είναι στο ιατρείο συνήθως είμαι κ εγώ στη δουλειά κ δε θέλω να ακούσουν τίποτα...).

 

Σας ευχαριστώ και πάλι πολύ και σας εύχομαι τα καλύτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλα εκανες και ξεκινησεις το φυλικο! Να κανεις ομως και τον προγεννητικο ειναι σημαντικος εφοσον ξεκινας και μπορει να σε προφυλαξει απο πολλα! Δεν θελει αγχος ομως για καλο τις κανουμε τις εξετασεις, για να ειμαστε οσο το δυνατον πιο ετοιμες!

Ολοψυχα σου ευχομαι να μας ανακοινωσεις συντομα τα ευχαριστα!

ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ!!!!

 

Και σε σένα εύχομαι το ίδιο!!! Και να πάνε όλα καλά από δω και πέρα και όποια δυσκολία να μείνει πίσω και να ήταν η τελευταία γιατί αν κατάλαβα καλά από το τικεράκι σου έχετε περάσει άσχημες καταστάσεις....

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστω πολυ! Πραγματικα πιστευω οτι απο εδω και περα ολα καλα θα πανε! Πιστη χρειαζεται και ολα καλα θα πανε!

Εδω θα ειμαστε να λεμε!

Φιλια!

ΘΕΕ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Καλημερα κι καλη κυριακη να εχουμε ολοι!!!επαναφερω αυτο το θεμα γιατι ειμαι μπερδεμενη και θελω τη βοηθεια σας αν γνωριζετε!!!τελευταια περιοδος ηταν πριν απο 4 μερες τωρα μου τελειωσε ...σημερα και νιωθω λες και εχω ωορηξια τα πονακια τα τσιμπηματα και τα δεκατα......κοριτσια ειναι εφικτο κατι τετοιο? ?να πω πως ο κυκλος μου ειναι περιπου 30ημερων κι επισης μου ειχε πει γιατρος στο παρελθον πως εχω δυνατοτητα διπλης ωορηξιας αλλα οχι και με περιοδο:shock::shock::shock: αν γνωριζει καποια κοπελα τπτ για την ωορηξια ας μου πει και μενα!!!

o0rgp3.png euUPp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 8 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλησπέρα! Θέλω τις γνώσεις όποιων γνωρίζουν γιατί η γυναικολόγος μου δεν μου έδωσε σαφή απάντηση! 🙄

Το τελευταίο εξάμηνο έχω ασταθή κύκλο.. συνήθως μικρότερο από το κανονικό μου! ίσως λόγω ηλικίας (κοντεύω τα 42). Επειδή προσπαθούμε για δεύτερο παιδάκι και δεν ξέρω πότε έχω γόνιμες μέρες, όμως έχω κάποια στιγμή μέσα στον κύκλο μου, μικρά πονακια για 5-10 λεπτά μάλλον λόγω ωορρηξίας.. 

ξέρει κάποια να μου πει τι μπορεί να είναι αυτά τα πονακια? Εννοώ, πότε έχεις μεγαλύτερη πιθανότητα σύλληψης, πριν ή μετά τα πονακια?

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...