Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τουρτες με ζαχαροπαστα


Σοφία Τ.

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 96
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

http://www.sweettrends.eu/

Ρίξε και μια ματιά εδώ !!!!!!!!

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ από εκεί παίρνω τα χρώματα !!!

 

http://www.candyland.gr/index.php?option=com_k2&view=itemlist&layout=category&task=category&id=4&Itemid=8

Αυτά είναι με ζαχαροπαστα

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ από εκεί παίρνω τα χρώματα !!!

 

http://www.candyland.gr/index.php?option=com_k2&view=itemlist&layout=category&task=category&id=4&Itemid=8

Αυτά είναι με ζαχαροπαστα

τελειο blog!

αν θελεις δες και το δικο μου!

http://momart-handmade.blogspot.com/ and follow!!

teleia douleia!

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

πανακριβο! εδς εχει 17.9 το τεμαχιο και η βεφα το εχει 3,5 ! πως γινεται????

http://www.sweettrends.eu/index.php?page=shop.product_details&flypage=Custom_Product_Details.tpl&product_id=415&category_id=8&option=com_virtuemart&Itemid=59〈=el

Τα πόσα εμλ. ?

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

Ntanty το έχω ξανά δει το πλοκ σου και δεν σου κρύβω ότι έχω κάνει την φουστίτσα με τα τούλια για την μικρή μου !!!!!!!!!!!!

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

gia to ygro xrwma elega! oxo xrwma pasta! alla mipws einai kalytero to xrwma pasta esy poy ksereis? kanei tin idia douleia??

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

Ntanty το έχω ξανά δει το πλοκ σου και δεν σου κρύβω ότι έχω κάνει την φουστίτσα με τα τούλια για την μικρή μου !!!!!!!!!!!!

μπραβο σου!!.βρε μηπως ειμαστε φιλες στο fb και δεν το ξερω? αν θελεις στείλε πμ.

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

Για ζαχαροπαστα επιβάλετε θα έλεγα το χρώμα σε πάστα γιατί δεν κάνει νερουλή την ζύμη ώστε να μην μπορείς να την δουλέψεις εγώ σε πάστα δουλεύω !!!

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites

Για ζαχαροπαστα επιβάλετε θα έλεγα το χρώμα σε πάστα γιατί δεν κάνει νερουλή την ζύμη ώστε να μην μπορείς να την δουλέψεις εγώ σε πάστα δουλεύω !!!

οκ! ξερεις καλυτερα αλλωστε!!!!

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Έφτιαξα χθες 3 τούρτες για τα ξαδερφάκια μου την Εμμανουελα τον Μανώλη που γιόρταζαν και τον παντελή που είχε τα γενέθλια του !!!! τους έκανα μια κιθάρα του παντελή μιας και είναι πολύ πολύ ροκάς !!! ένα λαπτοπ του Μανώλη για λόγους κολλήματος χαχαχα και στην Εμμανουελα μας ένα σετ μακιγιάζ αφού είναι μια κουκλίτσα !!!!!!!!! σας της βάζω λοιπόν να της δείτε !!!!!!!!!!!!και επειδή δεν μπορώ να τις ανεβάσω σας βάζω ένα λικγ edit admin ελπίζω να μην θεωρηθεί διαφημίσει αλλιώς ας το σβήσουν οι διαχειριστές

Ζήσε τη ζωή σου όπως θέλεις, χωρίς να υπολογίζεις τη γνώμη του κόσμου. Ο κόσμος είναι πολύς, η ζωή σου όμως λίγη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταπληκτικά !!

Για μια ακόμα φορά με έκανες να μείνω με το στόμα ανοιχτό ….

Έχεις απίστευτο μεράκι, μπράβο βρε Φλώρα, έργα τέχνης κάνεις!

νύφη και γαμπρός, νεραιδούλα,Παπάκια ,Παπουτσάκια ζαχαρένια

όλα τέλεια , και πάλι μπράβο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Για ζαχαροπαστα επιβάλετε θα έλεγα το χρώμα σε πάστα γιατί δεν κάνει νερουλή την ζύμη ώστε να μην μπορείς να την δουλέψεις εγώ σε πάστα δουλεύω !!!

 

γεια σου φλωρα!!!! Λοιπον. για της γιορτες που σας ειχα πριξει ομολογω πως εβαλα στη ζαχαροπαστα υγρο χρωμα και βγηκε χαλια επειδη ειχα χαλασει ολη η ζυμη..ΑΛΛΑ χθες βρηκα απο καποιο γνωστο σαιτ που πηρα και τη συνταγη ζαχαροπαστας, καποια τιπς. Λοιπον κοριτσια το υγρο χρωμα μπαινει στο ζυμαρι αλλα θελει να εχεις αχνη διπλα οπως εχεις για το ζυμωμα.. ωστε να παρει το χρωμα και την αχνη μαζι για να μη νερουλιασει το ζυμαρακι και κολαει και στα χερια.

εκανα σημερα μια προβα περι χρωματος επειδη εχει γενεθλια το Σαββατο η κορη. ειπα λοιπον τωρα που ειχα χρονο να κανω κανενα πειραμα περισσοτερο μη τρεχω στο τελος. ετσι εκανα τη ζαχαροπαστα και λιγο πριν τελειωσει η αχνη της συνταγης ετσι οπως ηταν μεσα στο ταψι που ζυμωνα εριξα το χρωμα πανω της.. εριξα περιπου 6-7 σταγονες πρασινο. σινεχισα το ζυμωμα περνοντας ταυτοιχρονα και την υπολοιπη αχνη κανονικα.. στην αρχη ειναι παραξενο το χρωμα και οχι ομοιομορφο αλλα οσο ζυμωνεις βγαινει τελειο! τελικα βγηκε τελεια ομοιομορφο και ωραιο χρωμα. ΟΠΟΤΕ! ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΥΓΡΟ ΡΙΞΤΕ ΚΑΙ ΖΥΜΩΣΤΕ ΜΕ ΑΧΝΗ ΜΑΖΙ!

 

σορυ για το μεγαλο μηνυμα αλλα το ειχα καημο και βρηκα το κολπο και ειπα να σας το πω

 

 

να ρωτησω και κατι.αφου μου πετυχε το τυλιξα καλα και τοκρατησα. λετε να παθει τιποτα ως την παρασκευη που θα το χρησιμοποιησω?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σου φλωρα!!!! Λοιπον. για της γιορτες που σας ειχα πριξει ομολογω πως εβαλα στη ζαχαροπαστα υγρο χρωμα και βγηκε χαλια επειδη ειχα χαλασει ολη η ζυμη..ΑΛΛΑ χθες βρηκα απο καποιο γνωστο σαιτ που πηρα και τη συνταγη ζαχαροπαστας, καποια τιπς. Λοιπον κοριτσια το υγρο χρωμα μπαινει στο ζυμαρι αλλα θελει να εχεις αχνη διπλα οπως εχεις για το ζυμωμα.. ωστε να παρει το χρωμα και την αχνη μαζι για να μη νερουλιασει το ζυμαρακι και κολαει και στα χερια.

εκανα σημερα μια προβα περι χρωματος επειδη εχει γενεθλια το Σαββατο η κορη. ειπα λοιπον τωρα που ειχα χρονο να κανω κανενα πειραμα περισσοτερο μη τρεχω στο τελος. ετσι εκανα τη ζαχαροπαστα και λιγο πριν τελειωσει η αχνη της συνταγης ετσι οπως ηταν μεσα στο ταψι που ζυμωνα εριξα το χρωμα.. εριξα περιπου 6-7 σταγονες πρασινο. σινεχισα το ζυμωμα περνοντας ταυτοιχρονα και την υπολοιπη αχνη κανονικα.. στην αρχη ειναι παραξενο το χρωμα και οχι ομοιομορφο αλλα οσο ζυμωνεις βγαινει τελειο! τελικα βγηκε τελεια ομοιομορφο και ωραιο χρωμα. ΟΠΟΤΕ! ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΥΓΡΟ ΡΙΞΤΕ ΚΑΙ ΖΥΜΩΣΤΕ ΜΕ ΑΧΝΗ ΜΑΖΙ!

 

σορυ για το μεγαλο μηνυμα αλλα το ειχα καημο και βρηκα το κολπο και ειπα να σας το πω

 

 

να ρωτησω και κατι.αφου μου πετυχε το τυλιξα καλα και τοκρατησα. λετε να παθει τιποτα ως την παρασκευη που θα το χρησιμοποιησω?

 

Εγώ πάλι που ήθελα να κάνω 4 διαφορετικά χρώματα και μάλιστα έντονα όχι παλ, έπρεπε να κάνω πρώτα την λευκή ζαχαρόπαστα, να την χωρίσω και μετά να βάλω το χρώμα.... Ή τουλάχιστον έτσι το σκέφτηκα. Μια και η ποσότητα ήταν τεράστια για να κάνω διαφορετική για κάθε χρώμα. Όταν λοιπόν, έβαζα το χρώμα χρειαζόταν πολύ υγρό για να γίνει έντονο. Και η ζύμη άρχιζε να κολλάει και πρόσθετα άχνη για να επανέλθει και χρειαζόταν πολύυυ ζύμωμα για να γίνει ομοιόμορφο...και γενικά όλη η φάση μετατράπηκε σε εφιάλτη.:P Την επόμενη φορά, μόνο με χρώμα σε μορφή πάστας. Δεν την ξαναπαλεύω με υγρό.;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτο λεω. θελει να βαλεις το χρωμα και οσο χρωμα ριχνεις τοσο πιο πολυ αχνη θελει μαζι ομως. αλλιως κολαει στα χερια. εγω το ειχα μεσα στο ταψι που ζυμωνα. δηλ με αχνη παντου. το οτι θελει πολυ ζυμωμα ναι θελει! απλα το λεω σε περιπτωση οπως με μενα που εχω υγρα χρωματα και αυτα με το ζορι τα βρηκα, αν ειναι καποια κοπελα που θελει οτι γινετε. θελει κοπο ναι αλλα γινετε. τωρα δε ξερω για την παστα. φανταζομαι πιο ευκολη θαναι. ευτες τις μερες παλι θα παω να παρω χρωματα. αλλα 2 που θελω. θα τα παρω ομως παλι σε υγρο γιατι με βολευει και για τη σαντιγη να βαζω.

αλλη μια ερωτηση που ξεχασα πριν! γινετε μιξη? πρεπει να το ρωτησα και στο θεμα με τις τουρτες. θελω πορτοκαλι. αν παρω 2 χρωματα να τα βαλω θα βγει?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και γίνεται μίξη. Εγώ έτσι έφτιαξα πορτοκαλί, πράσινο.... Το πορτοκαλί φυσικά με κίτρινο και κόκκινο. Αναλογία δεν ξέρω να σου πώ, με το "μάτι" το έφτιαξα. Έφτιαχνα το χρώμα πρώτα σε ένα μπωλάκι και μετά το πρόσθετα στην ζαχαρόπαστα. ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

εγω η χαζη που αντι να βαλω 12 ζελατινες εβαλα 2 και μου βγηκε πολυ κολλωδης? δε στεγνωνε ποτε!!!πανε χαμενα τα υλικα...

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εγω η χαζη που αντι να βαλω 12 ζελατινες εβαλα 2 και μου βγηκε πολυ κολλωδης? δε στεγνωνε ποτε!!!πανε χαμενα τα υλικα...

 

χα! κι εγώ στην 1η προσπάθεια, έβαλα την άχνη μου μέσα σε ένα πυρέξ και έριξα εκεί τα υγρά υλικά και άρχισα να ανακατώνω....Μια περίεργη μυρωδιά είχε αυτή η άχνη και η ζύμη δεν ζυμώνονταν. Γινόταν μόνο μικρά μικρά θρύψαλα. Μα τι να συμβαίνει? αναρωτιόμουν.... πήγα και κοίταξα ξανά την συνταγή, όλα τα είχα κάνει κατά γράμμα. Και τότε ξαφνικά, λόγω της μυρωδιάς και της υφής της άχνης, κοίταξα το σακουλάκι της άχνης................. Η συσκευασία της εταιρείας ήταν ολόιδια με της άχνης που αγόραζα τόσα χρόνια, αλλά έγραφε κάπου με μικρά πράσινα γράμματα.... ΝΙΣΕΣΤΕΣ!!!! :shock::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

mom και γω αυτο επαθα σημερα και δε ξερω γιατι. γινοταν θρυψαλα... αλλα εμενα ηταν αχνη. δε ξερω τι εγινε. το πεταξα και εκανα αλλο. η μαμα μου που ηταν εκει μου ειπε πως δε πρεπει να βαλω αχνη μεσα αλλα να ζυμωνω οπως το ψωμι. να τραβαω δηλ αχνη απο εξω και οχι να βαζω μεσα στη ζυμη και να διπλωνω... τι να πω τελικα την ακουσα και εγινε τη 2η φορα. στη συνταγη ομως οπως ναναι ανακατευουν.. τεσπα. και γω για πορτοκαλι θελω οποτε οκ!

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ αυτό που είπε η μαμά σου έκανα. Είχα βάλει την άχνη στο πυρέξ και έκανα μια λακουβίτσα στη μέση. Εκεί μέσα έριξα τα υγρά και σιγά σιγά άρχισα να παίρνω άχνη απο γύρω γύρω και να ζυμώνω.

Απλά την 1η φορά την πάτησα γιατί ήταν νισεστές καταλάθος, εσένα γιατί έγινε έτσι...δεν ξέρω.....Άβυσσος η ψυχή της ζαχαροπλαστικής....:P:lol::lol::lol::lol:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...