Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θηλασμός και κοιλιοκάκη


Pepi

Recommended Posts

Μάλλον η μπεμπούλα μου έχει κοιλιοκάκη. Μόλις της ξεκίνησα τη φαριν λακτέ είχε 5-6 βρωμερές κεννώσεις την ημέρα και ο γιατρός μας είπε ότι μάλλον δεν μπορεί να αφομιώσει τη γλουτένη απο το στάρι. Εγώ όμως τη θηλάζω ακόμα και φυσικά τρώω ψωμιά κλπ. Παρατήρησα ότι αν φάω βρώμη κάνει το ίδιο πράγμα. Μήπως πρέπει να σταματήσω να τρώω φαγητα με γλουτένη κι εγώ ή να σταματήσω τον θηλασμό? Έχει καμιά μανούλα παρόμοιο πρόβλημα και τι έκανε? Αγλαϊα τι μου προτείνεις? Ευχαριστώ. :(

.png .png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Μάλλον η μπεμπούλα μου έχει κοιλιοκάκη. Μόλις της ξεκίνησα τη φαριν λακτέ είχε 5-6 βρωμερές κεννώσεις την ημέρα και ο γιατρός μας είπε ότι μάλλον δεν μπορεί να αφομιώσει τη γλουτένη απο το στάρι. Εγώ όμως τη θηλάζω ακόμα και φυσικά τρώω ψωμιά κλπ. Παρατήρησα ότι αν φάω βρώμη κάνει το ίδιο πράγμα. Μήπως πρέπει να σταματήσω να τρώω φαγητα με γλουτένη κι εγώ ή να σταματήσω τον θηλασμό? Έχει καμιά μανούλα παρόμοιο πρόβλημα και τι έκανε? Αγλαϊα τι μου προτείνεις? Ευχαριστώ. :(

Αποτι γνωριζω απο συζητηση που ειχα με τον παιδιατρο μας η κοιλιοκακη για αν εχει διαγνωση περνας απο ενα σταδιο διαιτας και μετα βιοψια.

Επισης το μωρο δεν αναπτυσετε ικανοποιητικα.Πως βγηκε ενα συμπερασμα μονο με τη φαρινα;Εμενα η κορη μου απο αλλεργια στην αγελαδινη πρωτεινη εκανε κατι κενωσεις που δεν μπορουσες να σταθεις στο χωρο...

μηπως να το ψαξεις λιγο παραπανω;

 

απο το site http://www.celiac.gr/whatis.shtml

 

Στα βρέφη παρατηρούνται γαστρεντερικές ενοχλήσεις, διάρροια, συχνές, ογκώδεις και ιδιαίτερα δύσοσμες κενώσεις και στασιμότητα ή απώλεια βάρους....

Διάγνωση:

 

Οι πρώτες ενδείξεις από τα πιο πάνω συμπτώματα θα πρέπει να οδηγήσουν σε ειδική εξέταση αίματος για τη διαπίστωση της παρουσίας αντισωμάτων έναντι της γλιαδίνης, της ρετικουλίνης και του ενδομυίου. Σε περίπτωση παρουσίας τέτοιων αντισωμάτων στο αίμα, απαιτείται ταυτοποίηση της πάθησης με βιοψία δείγματος του εσωτερικού τοιχώματος του λεπτού εντέρου που λαμβάνεται με γαστροσκόπηση. Οι σύγχρονες ιατρικές πρακτικές απαιτούν για την οριστική διάγνωση μία σειρά από τρεις βιοψίες μετά από εναλλαγή δίαιτας με και χωρίς γλουτένη.

 

Ευχομαι να μην ειναι τιποτα.

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον η μπεμπούλα μου έχει κοιλιοκάκη. Μόλις της ξεκίνησα τη φαριν λακτέ είχε 5-6 βρωμερές κεννώσεις την ημέρα και ο γιατρός μας είπε ότι μάλλον δεν μπορεί να αφομιώσει τη γλουτένη απο το στάρι. Εγώ όμως τη θηλάζω ακόμα και φυσικά τρώω ψωμιά κλπ. Παρατήρησα ότι αν φάω βρώμη κάνει το ίδιο πράγμα. Μήπως πρέπει να σταματήσω να τρώω φαγητα με γλουτένη κι εγώ ή να σταματήσω τον θηλασμό? Έχει καμιά μανούλα παρόμοιο πρόβλημα και τι έκανε? Αγλαϊα τι μου προτείνεις? :(

 

Κατ' αρχην ευχαριστώ για την απάντηση. Πρίν γράψω όμως στο forum ασφαλώς και ενημερώθηκα και απο τον παιδίατρο και απο το internet για την κοιλιοκάκη. Κ :wink:

 

Αποτι γνωριζω απο συζητηση που ειχα με τον παιδιατρο μας η κοιλιοκακη για αν εχει διαγνωση περνας απο ενα σταδιο διαιτας και μετα βιοψια.

Επισης το μωρο δεν αναπτυσετε ικανοποιητικα.Πως βγηκε ενα συμπερασμα μονο με τη φαρινα;Εμενα η κορη μου απο αλλεργια στην αγελαδινη πρωτεινη εκανε κατι κενωσεις που δεν μπορουσες να σταθεις στο χωρο...

μηπως να το ψαξεις λιγο παραπανω;

 

Το συμπέρασμα δεν βγήκε μόνο με τη φαρίνα. Κατ' αρχήν λέω ότι μάλλον έχει γιατι δεν έχω κάνει ακόμα τις εξετάσεις που απαιτούνται. Είμαστε στη διαδικασία της δίαιτας. Δεν της δίνουμε τίποτα με γλουτένη!!

 

Η μπεμπούλα έχει πιεί αγελαδινό γάλα και όντως οι κεννώσεις της ήταν βρωμερές αλλά οι κεννώσεις απο τη φαριν λακτέ ΔΕΝ ΠΑΙΖΟΝΤΑΙ!! (μιλαμε για τελειως αλλο πράμα!!)

 

απο το site http://www.celiac.gr/whatis.shtml (το εχω ήδη δει - εχω τυπώσει και τις τροφές)

 

Στα βρέφη παρατηρούνται γαστρεντερικές ενοχλήσεις, διάρροια, συχνές, ογκώδεις και ιδιαίτερα δύσοσμες κενώσεις και στασιμότητα ή απώλεια βάρους....

 

Επειδή τρώει κι άλλες τροφές παίρνει σχετικά λίγο βάρος (και πάλι καλά με τόσες κεννώσεις)

 

Διάγνωση:

 

Οι πρώτες ενδείξεις από τα πιο πάνω συμπτώματα θα πρέπει να οδηγήσουν σε ειδική εξέταση αίματος για τη διαπίστωση της παρουσίας αντισωμάτων έναντι της γλιαδίνης, της ρετικουλίνης και του ενδομυίου. Σε περίπτωση παρουσίας τέτοιων αντισωμάτων στο αίμα, απαιτείται ταυτοποίηση της πάθησης με βιοψία δείγματος του εσωτερικού τοιχώματος του λεπτού εντέρου που λαμβάνεται με γαστροσκόπηση. Οι σύγχρονες ιατρικές πρακτικές απαιτούν για την οριστική διάγνωση μία σειρά από τρεις βιοψίες μετά από εναλλαγή δίαιτας με και χωρίς γλουτένη.

 

Θα είναι το επώμενο στάδιο!

Ευχομαι να μην ειναι τιποτα.

 

Ευχαριστώ κι εγώ το εύχομαι γιατι θα ταλαιπωρηθεί πολύ στη ζωή της!

 

Όμως εμένα το ερώτημά μου ήταν : Μήπως πρέπει να σταματήσω να τρώω φαγητα με γλουτένη (ψωμι κλπ) κι εγώ ή να σταματήσω τον θηλασμό? (κι αν είχε καμια μανούλα παρόμοια εμπειρία)

.png .png
Link to comment
Share on other sites

 

. Πρίν γράψω όμως στο forum ασφαλώς και ενημερώθηκα και απο τον παιδίατρο και απο το internet για την κοιλιοκάκη. Κ :wink:

 

Όμως εμένα το ερώτημά μου ήταν : Μήπως πρέπει να σταματήσω να τρώω φαγητα με γλουτένη (ψωμι κλπ) κι εγώ ή να σταματήσω τον θηλασμό? (κι αν είχε καμια μανούλα παρόμοια εμπειρία)

 

http://www.csaceliacs.org/library/breastfeeding.php

 

"To Breastfeed or Not" may be a question that is not difficult for some. For others family, work, and social considerations have a greater influence. In families with celiac disease this question may have more than nutritional consequences. "To Breastfeed or Not" is a question that must be answered individually. Although the number and size of current medical research studies are limited, they do suggest that breastfeeding may be beneficial in delaying clinical symptoms of CD in infants at risk. A few other considerations to think about when deciding "To Breastfeed or Not" include a nutrient source that is always ready-to-feed, easy to transport, does not require refrigeration, and never runs out in the middle of the night.

 

Η κοιλιοκάκη στο μωρό δεν αποτελεί αντένδειξη θηλασμού ότι και να τρώει η μαμά! (τις αντενδείξεις του θηλασμού τις γνωρίζουμε και είναι ελάχιστες, τις γνωρίζουν και οι γιατροί ακόμη και όταν δεν γνωρίζουν τίποτε άλλο για το θηλασμό, θα σου το είχανε ήδη πει...).

 

Καμία οδηγία για τη δίαιτα της μαμάς! :wink:

 

Για το παιδί ο θηλασμός είναι πολύ σημαντικός γιατί φαίνεται ότι βοηθάει στο να καθυστερήσει η εμφάνιση των συμπτωμάτων...

 

Διάβασε το πλήρες άρθρο για να δεις περισσότερα.

 

 

Επίσης:

 

http://www.celiac.com/articles/297/1/Breast-Feeding-and-Celiac-Disease/Page1.html

 

To answer the question: the antibodies in breast milk are protective and do not "trigger" celiac disease in genetically predisposed babies. There are several data showing that breast-feeding has a protective effect in case of celiac disease. Furthermore, it is well documented that breast-feeding in the first year of life decreases the risk of allergies by 50% in babies whose parents have allergies.

Link to comment
Share on other sites

h κορη μου ειχε κοιλιοκακη και εδω και λιγο καιρο υποψιαζομαστε μεχρι της επομενες ε3ετασεις οτι της περασε, συνη8ως μεχρι 5 χρονων κραταει αλλιως διαρκει και περισσοτερο, ισως και παντα. για να αποδειχ8ει οτι πασχει απο κοιλιοκακη πρεπει να κανει ειδικες ε3ετασεις αιματολογικες επισης περιλαμβανει και βιοψια παιρνοντας 3εσμα απο το εντερο, εχετε κανει κατι τετοιο?πως διεγνωσε κοιλιοκακη ο γιατρος?

ενα απο τα κυρια συμπτωματα της κοιλιοκακης ειναι η απωλεια βαρους ή η στασιμοτητα. συμβαινει κατι τετοιο?

ποσα κιλαειναι το παιδακι σου?

και κατι τετοιο να ειναι μην ανυσηχεις , πλεον υπαρχουν ειδικα τροφιμα στα φαρμακεια.εμεις περναμε αλευρι απο το φαρμακειο και ζυμωνα ψωμι και κρι8αρακι ειδικο, ταλιατελες υπαρχουν τα παντα, απλα 8ελει προσοχη

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα μου σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τώρα ησύχασα. Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα ψάξει σε αγγλικά κείμενα (διότι τα αγγλικά μου δεν είναι και τα καλύτερα :) ) Θα διαβάσω όμως το site που παρέθεσες. Και παλι ευχαριστώ.

 

Dreamcather: πιο πανω αναφέρω πως υποψιάζεται ο γιατρός για κοιλιοκάκη (να μην τα ξαναγράφω) αλλα παρατήρησα κι εγώ τρώγοντας βρώμη ότι ειχε τα ίδια συμπτώματα. Εν τω μεταξύ της είχα δώσει κρέμα 5 δημητριακών και φαριν λακτέ και έκανε τα ίδια :( . Τώρα δεν τις δίνω καθόλου δημητριακα

(σταρι, σικαλι, βρώμη, κριθάρι) για να δούμε πως θα πάει και όντως οι κενώσεις της έχουν μειωθεί και δεν είναι πια τοσο δύσοσμες. Στα κιλά της πήρε 600γρ αλλά σου είπα ότι τρώει κι άλλα το παιδί, είναι 7.200 (μαλλον οχι και τοσο καλα). Ευτυχώς σε άλλα που τρώω (ψωμη κλπ) δεν βλέπω να τη πειράζει κατι. Αλλά απλώς ρώτησα για τον θηλασμό - επειδή εγώ τρωω απ'όλα - μήπως έπρεπε να σταματήσω κι εγώ να τρώω για να μην την ενοχλώ επειδή όλα περνανε στο γάλα. :wink:

.png .png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαϊα μου σε ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τώρα ησύχασα. Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα ψάξει σε αγγλικά κείμενα (διότι τα αγγλικά μου δεν είναι και τα καλύτερα :) ) Θα διαβάσω όμως το site που παρέθεσες. Και παλι ευχαριστώ.

 

Dreamcather: πιο πανω αναφέρω πως υποψιάζεται ο γιατρός για κοιλιοκάκη (να μην τα ξαναγράφω) αλλα παρατήρησα κι εγώ τρώγοντας βρώμη ότι ειχε τα ίδια συμπτώματα. Εν τω μεταξύ της είχα δώσει κρέμα 5 δημητριακών και φαριν λακτέ και έκανε τα ίδια :( . Τώρα δεν τις δίνω καθόλου δημητριακα

(σταρι, σικαλι, βρώμη, κριθάρι) για να δούμε πως θα πάει και όντως οι κενώσεις της έχουν μειωθεί και δεν είναι πια τοσο δύσοσμες. Στα κιλά της πήρε 600γρ αλλά σου είπα ότι τρώει κι άλλα το παιδί, είναι 7.200 (μαλλον οχι και τοσο καλα). Ευτυχώς σε άλλα που τρώω (ψωμη κλπ) δεν βλέπω να τη πειράζει κατι. Αλλά απλώς ρώτησα για τον θηλασμό - επειδή εγώ τρωω απ'όλα - μήπως έπρεπε να σταματήσω κι εγώ να τρώω για να μην την ενοχλώ επειδή όλα περνανε στο γάλα. :wink:

λογικα αν εχει κοιλιοκακη 8α την πειραζει και το ψωμι, ευχομαι να μην ειναι αυτο που υποψιαζεστε,οτι χρειαστεις kαι μπορω αν σε βοη8ισω pm me..

P3Ko.jpgNDT5.jpg

Link to comment
Share on other sites

 

οχι και τοσο καλα). Ευτυχώς σε άλλα που τρώω (ψωμι κλπ) δεν βλέπω να τη πειράζει κατι. Αλλά απλώς ρώτησα για τον θηλασμό - επειδή εγώ τρωω απ'όλα - μήπως έπρεπε να σταματήσω κι εγώ να τρώω για να μην την ενοχλώ επειδή όλα περνανε στο γάλα. :wink:

 

λογικα αν εχει κοιλιοκακη 8α την πειραζει και το ψωμι, ευχομαι να μην ειναι αυτο που υποψιαζεστε,οτι χρειαστεις kαι μπορω αν σε βοη8ισω pm me..

 

το ψωμί εγω το τρώω οχι το μωρό. :lol: Ευχαριστώ θα σε ενημερώσω αν έχω νέα :wink:

.png .png
Link to comment
Share on other sites

Ο θηλασμος φυσικα δεν ειναι αντενδειξη αν το μωρο εχει κοιλιοκακη, αλλά επειδη μπορει τελικα να μην εχει αυτην την παθηση, αλλά μια απλή αλλεργια σε καποιο δημητριακο, αν ΕΣΥ ως θηλαζουσα μανουλα διαπιστωσεις οτι καποια απο τις τροφες που τρως ενοχλει το μωρο, τοτε θα ελεγα καλυτερα να μην την τρως. Εγω, παντως, οταν διαπιστωνα οτι καποιες τροφες που ετρωγα τον ενοχλουσαν (π.χ. ξηροι καρποι!), τις σταματαγα και δεν ειχαμε κανενα προβλημα μετα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Μάλλον η μπεμπούλα μου έχει κοιλιοκάκη. Μόλις της ξεκίνησα τη φαριν λακτέ είχε 5-6 βρωμερές κεννώσεις την ημέρα και ο γιατρός μας είπε ότι μάλλον δεν μπορεί να αφομιώσει τη γλουτένη απο το στάρι. Εγώ όμως τη θηλάζω ακόμα και φυσικά τρώω ψωμιά κλπ. Παρατήρησα ότι αν φάω βρώμη κάνει το ίδιο πράγμα. Μήπως πρέπει να σταματήσω να τρώω φαγητα με γλουτένη κι εγώ ή να σταματήσω τον θηλασμό? Έχει καμιά μανούλα παρόμοιο πρόβλημα και τι έκανε? Αγλαϊα τι μου προτείνεις? Ευχαριστώ. :(

 

Γεια σου

Εγω θηλαζω το μικρουλη απκλειστικα για 6 μηνες και ειναι γεματος εκζεματα τα οποια τον εκενυριζουν αφου του προκαλουν φαγουρα. Ειμαι επελπισμενη που βλεπω ετσι το μωρακι μου και ψαχνω συνεχεια να βρω τι μπορει να φταιει. Μετα απο διαφορα πειραμτα αρχισα να μην τρωω οτιδηποτε περιεχει σιταρι και δημητρικακα φοβουμενη μηπως εχει κοιλιοκακη. Δεν βρηκα ομως πουθενα γραμμενο οτι προκαλει εκζεματα η κοιλιοκακη. Γνωριζετε κατι για αυτο? Επισης δεν ξερω αν ακομα και αν εχει του κανιε κακο οτνα εγω τρωω ψωμι για παραδειγμα. Επισης μουπαν πως τωρα πηγε 6 μηνων μπορω να ξεκινησω να τρωω ο,τι εχω παρατηρησει οτι το πειραζει ως τωωρα γιατ μεγαλωσε εφτιαξε το εντερο του και ισως να μην αντιδρα το ιδιο. Γνωριζετα κατι για αυτο το θεμα? Ειναι πλεον τοσο λιγα αυτα που τρωω που χανω συνεχεια βαρος και αρχιζω να εξαντλουμαι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου

Εγω θηλαζω το μικρουλη απκλειστικα για 6 μηνες και ειναι γεματος εκζεματα τα οποια τον εκενυριζουν αφου του προκαλουν φαγουρα. Ειμαι επελπισμενη που βλεπω ετσι το μωρακι μου και ψαχνω συνεχεια να βρω τι μπορει να φταιει. Μετα απο διαφορα πειραμτα αρχισα να μην τρωω οτιδηποτε περιεχει σιταρι και δημητρικακα φοβουμενη μηπως εχει κοιλιοκακη. Δεν βρηκα ομως πουθενα γραμμενο οτι προκαλει εκζεματα η κοιλιοκακη. Γνωριζετε κατι για αυτο? .

 

Για τα εκζέματα, συνήθως φταίνε τα γαλακτοκομικά από γάλα αγελάδος, είναι ο πιο συνήθης ένοχος. Μερικά μωρά έχουν πρόβλημα ακόμη και αν τα καταναλώσουν σε ίχνη (ακόμη και αν η μαμά έχει φάει κάτι με ίχνη γάλακτος...)

 

Η κοιλιοκάκη συνήθως προκαλεί καθυστέρηση στην ανάπτυξη.

 

Επισης δεν ξερω αν ακομα και αν εχει του κανιε κακο οτνα εγω τρωω ψωμι για παραδειγμα. Επισης μουπαν πως τωρα πηγε 6 μηνων μπορω να ξεκινησω να τρωω ο,τι εχω παρατηρησει οτι το πειραζει ως τωωρα γιατ μεγαλωσε εφτιαξε το εντερο του και ισως να μην αντιδρα το ιδιο.

Αν έχει αλλεργία στα γαλακτοκομικά συνήθως διαρκεί περισσότερο.

Το γαστρεντερικό σύστημα του μωρού εξακολουθεί να είναι πολύ ανώριμο.

 

Ειναι πλεον τοσο λιγα αυτα που τρωω που χανω συνεχεια βαρος και αρχιζω να εξαντλουμαι

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι τρως λάθος. Αν θέλεις να το συζητήσουμε.

Τα δημητριακά με ή χωρίς γλουτένη δεν είναι απαραίτητα στη διατροφή του ανθρώπου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τα εκζέματα, συνήθως φταίνε τα γαλακτοκομικά από γάλα αγελάδος, είναι ο πιο συνήθης ένοχος. Μερικά μωρά έχουν πρόβλημα ακόμη και αν τα καταναλώσουν σε ίχνη (ακόμη και αν η μαμά έχει φάει κάτι με ίχνη γάλακτος...)

 

 

 

Η κοιλιοκάκη συνήθως προκαλεί καθυστέρηση στην ανάπτυξη.

 

 

Αν έχει αλλεργία στα γαλακτοκομικά συνήθως διαρκεί περισσότερο.

Το γαστρεντερικό σύστημα του μωρού εξακολουθεί να είναι πολύ ανώριμο.

 

 

Είναι σχεδόν βέβαιο ότι τρως λάθος. Αν θέλεις να το συζητήσουμε.

Τα δημητριακά με ή χωρίς γλουτένη δεν είναι απαραίτητα στη διατροφή του ανθρώπου.

 

κανω ηδη αποχη απο αγελαδινα αλλα οχι και απο κατσικισια και ισως να φταιειαυτο.ειναι το επομενο πειρανα που εχω σκοπο να κανω

ναι αυτο διαβασα οτι καθυστερει την αναπτυξη και προβληματιστηκα γιατι το μωρακι μου αναπτυσσεται μαι χαρα(ηταν 7700 οταν ηταν 5 μηνων ακριβως και 66 ποντοι)

σιγουρα θα τρωω λαθος και βεβαια θα ηθελα να το συζητησουμε Αγλαια και σε ευχαριστω πολυ Παντως λογω του οτι ειναι ολομοναχη χωρις καμια βοηθεια δεν προλαβαινω να μαγειρευω συχνα και τρωω κατι πολυ γρηγορα οπως ειναι τα μακαρονια και το ψωμι.

Link to comment
Share on other sites

κανω ηδη αποχη απο αγελαδινα αλλα οχι και απο κατσικισια και ισως να φταιειαυτο.ειναι το επομενο πειρανα που εχω σκοπο να κανω

κάνε ένα μήνα αποχή για να δεις πώς θα εξελιχθεί

 

ναι αυτο διαβασα οτι καθυστερει την αναπτυξη και προβληματιστηκα γιατι το μωρακι μου αναπτυσσεται μαι χαρα(ηταν 7700 οταν ηταν 5 μηνων ακριβως και 66 ποντοι)

προβλήματα στην ανάπτυξη έχουν τα παιδιά με κοιλιοκάκη που τρώνε γλουτένη, αν δεν τρώνε γλουτένη, αναπτύσσονται μια χαρά!

Το μωρό σου δεν έτρωγε, με τον αποκλειστικό θηλασμό αναπτύσσονταν μια χαρά!;)

 

σιγουρα θα τρωω λαθος και βεβαια θα ηθελα να το συζητησουμε Αγλαια και σε ευχαριστω πολυ Παντως λογω του οτι ειναι ολομοναχη χωρις καμια βοηθεια δεν προλαβαινω να μαγειρευω συχνα και τρωω κατι πολυ γρηγορα οπως ειναι τα μακαρονια και το ψωμι.

Δεν χρειάζεται να μαγειρεύεις για να τρως σωστά. Το αντίθετο! Μια σαλάτα ακόμη και απο συσκευασμένα, πλυμένα λαχανικά σου προσφέρει πολύ περισσότερες βιταμίνες από οποιοδήποτε μαγειρεμένο γεύμα.

 

Μια φέτα κρέας που το έχεις ψήσει, το έχεις κόψει και το φυλάς στην κατάψυξη μπορεί να αποψυχθεί και να ζεσταθεί σε λίγα λεπτά και να συμπληρώσει το γεύμα σου.

 

Τα φρούτα μπορούν άνετα να αποτελούν 2-3 γεύματα καθημερινά.

Link to comment
Share on other sites

 

 

Δεν χρειάζεται να μαγειρεύεις για να τρως σωστά. Το αντίθετο! Μια σαλάτα ακόμη και απο συσκευασμένα, πλυμένα λαχανικά σου προσφέρει πολύ περισσότερες βιταμίνες από οποιοδήποτε μαγειρεμένο γεύμα.

 

Μια φέτα κρέας που το έχεις ψήσει, το έχεις κόψει και το φυλάς στην κατάψυξη μπορεί να αποψυχθεί και να ζεσταθεί σε λίγα λεπτά και να συμπληρώσει το γεύμα σου.

 

Τα φρούτα μπορούν άνετα να αποτελούν 2-3 γεύματα καθημερινά.

 

Έμεινα 3 εμβομαδες με τους γονεις μου και ετρωγα 6-7 φορες την ημερα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ φαι (σαλτσε, ψωμια, γλυκα και τεραστια πιατα μεσημεριανο και βραδυνο)

και πηρα 1μιση κιλο. Αν τρωω φρουτα για 2-3 γευματα ...θα εξαφανιστω. Φρουτα τρωω ετσι κιαλλως αλλα δε μουφτανουν. Για καπιο λογο εχει ενεργοποιηθει πολυ ο μεταβολισμος μου και χανω συνεχεια κιλά. Σαλατες τρώω σιγουρα 1-2 την ημερα και 2-3 φρουτα. Το κρεάς δε μαρεσει πολυ και αναγαστικα τρωω 4-5 φορεσ την εβδομαδα γιατι ειναι το μνο που δεν τον πειραζε καθολου. Πριν γενησω ετρωγα κρεας μονο καθε σαβ/κο κιαυτο με το ζορι. Γιαυτο τρωω ολη μερα μακαρονια που μαρεσουν πολυ και γινονται στο πι και φι και το μωρο αγκαλια που λεει ο λογος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...