Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρησμενοι αστραγαλοι


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Κοριτσια εδω και 2 μερες ειδα οτι οι αστραγαλοι μου ειναι υπερβολικα πρησμενοι ετσι ξαφνικα :? ειναι φυσιολογικο και τι να κανω????

έχεις μετρήσει την πίεσή σου? να πάρεις τηλέφωνο το γιατρό σου.

ίσως να είναι κι από τη ζέστη, ειδικά αν περπάτησες ή ήσουν όρθια πολύ ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι καθε μερα την μετραω ειναι χαμηλη οπως παντα επειδη εχω υποταση!ουτε πολυπερπαταω τωρα για το ορθια κανω δουλειες αυτες τις μερες να ναι αυτο???τον γιατρο δεν τον πηρα γιατι εχω ραντεβου μεθαυριο αλλα δεν ηξερα οτι μπορει να μου το λυσει αυτος.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Και εμενα παρατηρω πως πριστικαν λιγο.....αλλα ο γιατρος με ειδε μου ειπε δεν ειναι κατι να μην ανησυχω...εγω ειχα φοβηθει....γιατι ειχα ακουσει για προεκλαμψια κτλ...!!

Αλλα ολα καλα...μην αγχωνεσαι αν ειναι και καλη η πιεση σου οταν πας στον γιατρο απλα να του το αναφερεις...

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να μην ειναι τιποτα γιατι δεν εχω ορεξη για στενοχωριες τωρα που φτανω στο τελος σιγα-σιγα.Θα του το πω ναι.Ευχαριστω κοριτσια!

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω βλεπω οτι ειναι γενικα πρησμενα τα ποδια μου χαμηλα αλλα ειναι λογικο λογο της κατακρατησης υγρων.Φυσικα παιζει μεγαλο ρολο και η ορθοστασια!!Τα παππουτσια μου (μπαλαρινες)αν και ειναι στο νουμερο μου οταν τα βαζω την πρωτη φορα με πιεζουν.

Link to comment
Share on other sites

Εως τωρα ηταν περιστασιακο κι ελαχιστο το πρηξιμο αλλα σημερα κι εχτες εντονο σε χερια και ποδια και με πονανε λιγο.Εξεταση λευκωματος για προεκλαμψια εκανα πριν το Πασχα (160 με οριο το 200 αρα καλο) και πιεση χαμηλη.Χρειαζεται να επαναληφθει;;;

Λετε να κοψουμε το αλατι για λιγες μερες να δουμε τι θα γινει;

Ισως να ειναι περαστικο, αυτο που ονομαζω: "το συμπτωμα αυτης της εβδομαδας"

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι να ειναι παροδικο γιατι ειμαι στο οριο να φρικαρω.Πηρα το γιατρο τηλ και μου ειπε να κανω την 24ωρη εξεταση ουρων για λευκωμα.Εχω ηδη αρχισει να αγχωνομαι.Πιεση δεν εχω.Κλασσικα εχω χαμηλη.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια το λεύκωμα ανιχνεύεται από την γενική ούρων ή χρειάζεται ειδική εξέταση?

 

Δεν ξερω αν το ελεγχουν στην γενικη ουρων- εμενα ποτε δεν εγραφε ποτε τιποτα σχετικο αλλα ισως και να μην εβρισκαν κατι υποπτο και γι αυτο δεν εγραφαν κατι.

Υπαρχει παντως ειδικη εξεταση που γινεται για το λευκωμα και γινεται μαζευοντας ολα τα ουρα για ενα 24ωρο σε ειδικο δοχειο που παιρνεις απο το φαρμακειο.Ειναι νομιζω μεσα στις εξετασεις ρουτινας που γινονται στην εγκυμοσυνη αλλα την κανεις καπου προς το τελος.

Αν εχεις πρησμενα ακρα η υψηλη πιεση συζητησε με τον γιατρο σου μηπως την κανεις νωριτερα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακαρι να ειναι παροδικο γιατι ειμαι στο οριο να φρικαρω.Πηρα το γιατρο τηλ και μου ειπε να κανω την 24ωρη εξεταση ουρων για λευκωμα.Εχω ηδη αρχισει να αγχωνομαι.Πιεση δεν εχω.Κλασσικα εχω χαμηλη.

 

Αν εχεις χαμηλη πιεση εχεις πολυ μικρες πιθανοτητες να βγει το λευκωμα υψηλο.

Απειροελαχιστες θα ελεγα!!!

Μαλλον απο τη ζεστη θα ειναι το πρηξιμο.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις χαμηλη πιεση εχεις πολυ μικρες πιθανοτητες να βγει το λευκωμα υψηλο.

Απειροελαχιστες θα ελεγα!!!

Μαλλον απο τη ζεστη θα ειναι το πρηξιμο.

 

Απο το στομα σου και στου Θεου τ'αυτι.

Για να καταλαβεις και πριν την εγκυμοσυνη και σε ολη τη διαρκεια αλλα και τωρα εχω 9-10 και 5-7 τοσο χαμηλη που η κοπελα στο γιατρο μου λεει οκ ζεις χαχαχαχα

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απο το στομα σου και στου Θεου τ'αυτι.

Για να καταλαβεις και πριν την εγκυμοσυνη και σε ολη τη διαρκεια αλλα και τωρα εχω 9-10 και 5-7 τοσο χαμηλη που η κοπελα στο γιατρο μου λεει οκ ζεις χαχαχαχα

 

χαχαχα!!! πολυ ωραιο!!!

Ναι, κι εμενα που το λευκωμα μου ηταν πολυ καλο εχω πρηξιμο, ειδες.

Κι εσυ εισαι και 4εβδ μπροστα απο μενα!!! γι αυτο λεω μηπως πρεπει να την ξανακανω αργοτερα, γιατι νομιζω στην εβδομαδα σου γινεται κανονικα.Ε;;;

 

Α, και ξεχασα να σου πω, εγω την εκανα νωρις λογω ολιγαμνιου.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

χαχαχα!!! πολυ ωραιο!!!

Ναι, κι εμενα που το λευκωμα μου ηταν πολυ καλο εχω πρηξιμο, ειδες.

Κι εσυ εισαι και 4εβδ μπροστα απο μενα!!! γι αυτο λεω μηπως πρεπει να την ξανακανω αργοτερα, γιατι νομιζω στην εβδομαδα σου γινεται κανονικα.Ε;;;

 

Α, και ξεχασα να σου πω, εγω την εκανα νωρις λογω ολιγαμνιου.

 

Συγνωμη αλλα δεν ξερω τι ειναι ολιγαμνιο :oops: αλλα χαιρομαι που ειχες καλο το λευκωμα.δεν εχω ιδεα ποτε γινεται.τωρα για να την ξανακανεις ουτε και αυτο το ξερω.λογικα θα σου πει ο γιατρος.πω εχω αγχωθει δεν ειμαι εγω για τετοια.νιωθω οπως με το ζαχαρο που ειναι μεγαλο το παιδι και φοβομουν μηπως εχω διαβητη (και κοψω τις σοκολατες και τα παγωτα χαχαχα,που ευτυχως δεν ειχα)

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κ απο μενα!Κι εγω πρηστηκα πολυ αποτομα την τελευταια βδομαδα κ αγχωθηκα πολυ για προεκλαμψια κτλ.Η πιεση μ ειναι σταθερα στα 12 κ 8.Οι αστραγαλοι μ απο τη μια μερα στην αλλη χαθηκαν....:( εγιναν ενα με τη γαμπα...Επισης πρηστηκαν κ τα δαχτυλα μου σε σημειο να μην βγαινει η βερα αλλα κ να νιωθω το πρηξιμο οταν ανοιγοκλεινω τα δαχτυλα...Πηγα στον γιατρο κ μου ειπε οτι μ'αυτη την πιεση δεν ειναι εκλαμψια-προεκλαμψια κτλ..Επισης τ πηγα κ γεν.ουρων (οπως καθε μηνα) κ μ ειπε οτι δεν εχω λευκωμα..(Αρα καπου θα φαινεται κ αυτο..)επισης ειδε τους αστραγαλους μ,τους πιεσε να δει αν μενει σημαδι (δεν μενει) κ ειπε οτι ειναι φυσιολογικο κ οτι πρεπει να σηκωνω τα ποδια λιγο ψηλοτερα απο το σωμα..Παντως εχω παρατηρησει οτι οταν περπαταω λιγακι τοτε πρηζομαι πιο πολυ.Οταν ειμαι σε ηρεμια ειμαι σχεδον οκ...Τι να κανουμε ρε κοριτσια...ΥΠΟΜΟΝΗ...Θα περασει κι αυτο....Ευχομαι καλο υπολοιπο εγκυμοσυνης σε οοοοοολες!!!:P

OiM1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν το ελεγχουν στην γενικη ουρων- εμενα ποτε δεν εγραφε ποτε τιποτα σχετικο αλλα ισως και να μην εβρισκαν κατι υποπτο και γι αυτο δεν εγραφαν κατι.

Υπαρχει παντως ειδικη εξεταση που γινεται για το λευκωμα και γινεται μαζευοντας ολα τα ουρα για ενα 24ωρο σε ειδικο δοχειο που παιρνεις απο το φαρμακειο.Ειναι νομιζω μεσα στις εξετασεις ρουτινας που γινονται στην εγκυμοσυνη αλλα την κανεις καπου προς το τελος.

Αν εχεις πρησμενα ακρα η υψηλη πιεση συζητησε με τον γιατρο σου μηπως την κανεις νωριτερα.

Eισαι σιγουρη οτι η εξεταση για το λευκωμα γινεται μαζευοντας ολα τα ουρα για ενα 24ωρο?Γιατι εγω σημερα πηγα και την εκανα και τα ουρα τα ειχα μαζεψει εκεινη την ωρα και δεν μου ειπαν τιποτα ουτε ο γιατρος μου μου ειχε πει να μαζεψω ολα τα ουρα για ενα 24ωρο.Απο οτι θυμαμαι εχω κανει αλλη μια φορα και παλι το ιδιο εγινε.

Link to comment
Share on other sites

Οι αστράγαλοί μου πρήζονται όταν μείνω καθιστή για πάνω από μισή ώρα και έχω παρατηρήσει βελτίωση μέρες που η διατροφή μου είναι μελετημένα ανάλατη. Με βοηθάει να έχω τα πόδια ψηλότερα από το υπόλοιπο σώμα, τα άνετα παπούτσια και το κρύο νερό τοπικά σε όλο το πόδι στο τέλος του ντους κάθε μέρα.

Εννοείται ότι ο γιατρός είναι ο καταλληλότερος να ελέγξει αν υπάρχει πρόβλημα σοβαρό και να υποδείξει αντιμετώπιση.

Link to comment
Share on other sites

Eισαι σιγουρη οτι η εξεταση για το λευκωμα γινεται μαζευοντας ολα τα ουρα για ενα 24ωρο?Γιατι εγω σημερα πηγα και την εκανα και τα ουρα τα ειχα μαζεψει εκεινη την ωρα και δεν μου ειπαν τιποτα ουτε ο γιατρος μου μου ειχε πει να μαζεψω ολα τα ουρα για ενα 24ωρο.Απο οτι θυμαμαι εχω κανει αλλη μια φορα και παλι το ιδιο εγινε.

 

Το απογευμα που πηρα τηλ τον γιατρο μου ειπε και εμενα το ιδιο με την Μπουρμπουρ ολα ενος 24ωρου οποτε αυτο θα ναι

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Οι αστράγαλοί μου πρήζονται όταν μείνω καθιστή για πάνω από μισή ώρα και έχω παρατηρήσει βελτίωση μέρες που η διατροφή μου είναι μελετημένα ανάλατη. Με βοηθάει να έχω τα πόδια ψηλότερα από το υπόλοιπο σώμα, τα άνετα παπούτσια και το κρύο νερό τοπικά σε όλο το πόδι στο τέλος του ντους κάθε μέρα.

Εννοείται ότι ο γιατρός είναι ο καταλληλότερος να ελέγξει αν υπάρχει πρόβλημα σοβαρό και να υποδείξει αντιμετώπιση.

 

χμμ αμα σου πω οτι ουτε που θυμαμαι τι εφαγα αυτες τις μερες γενικα με αλατι δηλαδη.οτι φαω μεχρι την τεταρτη θα ναι αναλατο μηπως και δω διαφορα.βασικα το καταλαβα οτι πρηστηκα απο τα αθλητικα και επειδη εχω λεπτα ποδαρακια :-P τα ειδα και τρομαξα

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το απογευμα που πηρα τηλ τον γιατρο μου ειπε και εμενα το ιδιο με την Μπουρμπουρ ολα ενος 24ωρου οποτε αυτο θα ναι

Δεν ξερω μηπως το ζητανε οι γιατροι να γινεται με αυτο το τροπο οταν βλεπουν ''κατι''?

Link to comment
Share on other sites

ωχ κοριτσια αγχωθηκα λιγακι... δεν πηγε καθολου το μυαλο μου σε προεκλαμψιες, πιεση κλπ!!! οι αστραγαλοι μου πρησμενοι τη τελευται βδοαμαδα κ γενικα πονανε πολυ τα ποδια μου αν σταθω πανω απο τεταρτο ορθια. το γιατρο μου θα τον δω την παρασκευη(2 βδομαδες δηλ. μετα την τελεθταια φορα) αλλα δεν εκρινα οτι επρεπε να του το αναφερω γιατι μου ειπε η μαμα μου οτι ειναι λογω βαρους κ κουρασης! αλλα κ η μανα μου ρε γμτ δε τα θυμαται κ πολυ καλα μετα απο τοσα χρονια!

 

αν ηταν κατι ανησυχητικο κοριτσια δε θα ειχα κιαλλα συμπτωματα;;

θελω να ειναι καλα το μωρο! :-(

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα πάντως για τουλάχιστον έναν μήνα ήταν πολύ πρησμένα τα πόδια μου - όχι μόνο οι αστράγαλοι- μιλάμε για τούμπανο και δεν είχα απολύτως τίποτα...ούτε λεύκωμα, ούτε πίεση! Με το που γέννησα άρχισε το ξεφούσκωμα...

Με το καλό!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα πάντως για τουλάχιστον έναν μήνα ήταν πολύ πρησμένα τα πόδια μου - όχι μόνο οι αστράγαλοι- μιλάμε για τούμπανο και δεν είχα απολύτως τίποτα...ούτε λεύκωμα, ούτε πίεση! Με το που γέννησα άρχισε το ξεφούσκωμα...

Με το καλό!

 

αχ σ'ευχαριστω!!! ηρεμησα λιγακι τωρα! κ ειναι κ κλειστα αυριο ρε γμτ να πηγαινα σε ενα φαρμακειο να με μετρησουν, αλλα θελω να πιστευω οτι ολα θα ειναι καλα! ωραια φατσουλα το ζουζουννακι σου!! να σου ζησει!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...