Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ιωση κυκλοφορει και βαρβατη κιολας(μολις την περασαμε)αλλα επειδη συμπιπτει με τα τσισα πηγαινε τη σε γιατρο να δεις αν ειναι ουρολοιμωξη.εγω παντως οταν βλεπω και την δικια μου που τα κραταει της λεω παμε μαζι....αυτη γιογιο και εγω λεκανη...πετυχαινει

 

Επειδή από νεφροπάθειες κλπ έχουμε καεί στην οικογένεια, πιστεψε με δοκίμασα πολλά αυτές τις μέρες αλλά με λίγα αποτελέσματα. :-(

Κι όλο αυτό με τα τσίσα ξεκίνησε γιατί η μικρή της αδελφή έβρισκε ευκαιρία όταν πηγαίναμε στην τουαλέτα να της παίρνει τα παιχνίδια, να της σκίζει τα παραμύθια της κλπ. Τώρα παίρνουμε και την μικρή μαζί - και το άγχος της αυτό το'χει μεταφέρει και στον σταθμό. Κι εκεί τα ίδια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το παιδί σταμάτησε τα ούρα τώρα με τη γαστρεντερίτιδα ή έχει μέρες που τα κρατούσε;

 

Τα κρατάει εδώ και 1 εβδομάδα περίπου. Πες την 6η ημέρα έκανε εμετούς και το βράδι λίγο πυρετό (38,2). Την 7η ημέρα ήταν καλά με μειωμένη διάθεση. Την 8η (εχθές) τα κράτησε ως τις 4 το απόγευμα, λίγη ώρα μετά είχε διάροια, μειωμένη διάθεση και το βράδι πυρετό (38,6). Το πρωί της 9ης ημέρας (τώρα) εμετούς πάλι και ο πυρετός συνεχίζει.

Το παιδί όλο κοιμάται, δεν τρώει 4 ημέρες τώρα τι-πο-τα, πίνει νερό μόνο και λίγο γάλα και κυρίως σήμερα δεν έχει διάθεση ούτε τηλεόραση να δει. Δεν ξέρω, έτσι είναι η γαστρεντερίτιδα;

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κάποιες φορές είναι έτσι, σε ρίχνει πάρα πολύ. Εγώ πάντως θα επιμείνω για την καλλιέργεια, εύκολα μπορεί να δημιουργήθηκε μικρόβιο μέσα σε αυτή τη βδομάδα που αναφέρεις. Το πάθαμε κι εμείς στον μικρό, που κρατιόταν για να μη χάνει το παιχνίδι. Ευτυχώς το καταλάβαμε αμεσως κι από τότε προσέχουμε. Να έχεις το νου σου και για αφυδατωση. Την είδε τη μικρή η παιδίατρος;

Link to comment
Share on other sites

Αυτα τα συμπτωματα ειναι πολυ ανησυχητικα. Καλυτερα να πατε και σε καποιον αλλο γιατρο ή κλινικη αμεσα. Δεν παιζουμε με την αφυδατωση. Τοσες μερες ταλαιπωρειται το παιδι κι εσεις, εγω στη θεση σας θα πηγαινα σε νοσοκομειο ή αλλο γιατρο ΧΤΕΣ. Υπαρχει ενας ιος ροταιος λεγεται που αν ειναι αυτος θα πρεπει να το αντιμετωπισετε με την καταλληλη αγωγη και να βαλουν ορο στο παιδι για ενυδατωση. Καλη και συντομη αναρρωση ευχομαι

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια για τις συμβουλές σας, ήδη σήμερα 3η ημέρα στο Μητέρα και αύριο βγαίνουμε. Γαστρεντερίτιδα σε συνδιασμό με οξεία ωτίτιδα. Αφυδάτωση εννοείται και σοβαρή πτώση ζαχάρου λόγω της άρνησης τροφής : ε φυσικά λήθαργος.

Η παιδίατρος μας μας ξεσήκωσε - κι εγώ που νόμιζα πως ήμουν υπερβολική που ανησυχούσα τόσο...

Οσο για τα τσίσα... η καλλιέργεια μας πεντακάθαρη, τα νεφράκια μας στον υπερηχογραφικό έλεγχο αλλά και τις εξετάσεις μια χαρά και η νέα μας συνήθεια παραμένει ακόμη και στο νοσοκομείο, ακόμη και με τους ορούς.

Καλά Χριστούγεννα να έχουμε με υγεία για όλους! κυρίως τα παιδιά μας!

 

ΥΓ Τα 4 στα 10 παιδάκια στην κλινική είχαν γαστρεντερίτιδα. Απ' ότι μάθαμε θέρισε αυτές τις ημέρες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...