Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σιδέρωμα.... Να ενα κόλπο που έμαθα


SD

Recommended Posts

Σιδερωμα.... Η πιο βαρετη δουλεια του σπιτιου κατα τη γνώμη μου.

Και οχι γιατι βαριέμαι τη διαδικασία του σιδερώματος απλά βαριεμαι μετα να τα τακτοποιήσω στις ντουλάπες, καθ΄οτι οταν εγω σιδερωνω μιλάμε για πολυ ρούχο, τα αφήνω και και μαζευονται παρα πολλα.

Μεχρι που μια φίλη μου μου έδωσε την συμβουλή.

Ξεχωρίζεις τα ρουχα πριν το σιδερο.

Ανα συρταρι, ραφι κ.τ.λ δηλαδη ολες τις πετσετες μαζι, τραπεζομαντηλα, σεντονια κ.α

σιδερώνεις μια μια ομάδα και τακτοποιείς αμεσως καθε ομάδα που τελειώνεις, οπότε τελειώνοντας το σιδερωμα δεν είσαι κομματια ανάμεσα σε στοίβες ρουχω που θελουν τακτοποιημα!

 

Δεν ανακάλυψα τον Αρη και είμαι σίγουρη πως αρκετες απο εσας μπορεί να κανετε το ίδιο!

Αλλα εχω ενθουσιαστει!

Αν καταφέρνω και δεν μαζευω και τοσα πολλά ασιδέρωτα θα είναι καλυτερα!

 

Με εκτίμηση

Σοφία

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 65
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Σιχαίνομαι το σιδέρωμα! Δεν υπάρχει τίποτα που να με κάνει να σηκωθώ να σιδερώσω, εκτός από τη σκέψη ότι όπου νά' ναι χάνω τον έλεγχο του σπιτιού μου! Έχω δυο πλυντήρια ρούχα έτοιμα για σίδερο πάνω στη σιδερώστρα και δυο πλυντήρια ρούχα περιμένουν στο καλάθι των άπλυτων (απλώς και μόνο για να μη μαζεύονται στη σιδερώστρα ως... ασιδέρωτα).

 

ΔΕ θέλω να σιδερώσωωωωωωωωωωω! Τι θα κάνω όταν έρθει το μωρό? :)

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Σιχαίνομαι το σιδέρωμα! Δεν υπάρχει τίποτα που να με κάνει να σηκωθώ να σιδερώσω, εκτός από τη σκέψη ότι όπου νά' ναι χάνω τον έλεγχο του σπιτιού μου! Έχω δυο πλυντήρια ρούχα έτοιμα για σίδερο πάνω στη σιδερώστρα και δυο πλυντήρια ρούχα περιμένουν στο καλάθι των άπλυτων (απλώς και μόνο για να μη μαζεύονται στη σιδερώστρα ως... ασιδέρωτα).

 

ΔΕ θέλω να σιδερώσωωωωωωωωωωω! Τι θα κάνω όταν έρθει το μωρό? :)

 

 

 

Εγω παντως τον ελεγχο τον εχασα με το που γεννηθηκε ο γιος μου!

Μια σταλια πλασμα-διπλασια τα ρουχα στο καλαθι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως μια ξαδέλφη μου μου είπε με το στεγνωτήριο πολλά ρούχα δεν χρειάζονται σιδέρωμα

Αλήθεια μου ειπε ή δεν ισχύει ?

Εχει καμμία στεγνωτήριο να μας διαφωτίσει μπας και λύσουμε το πρόβλημά μας ? (ειδικά το χειμώνα που είναι και ογκώδη τα ρούχα , το καλάθι των παιδιών γεμίζει πριν καλά καλά αδειάσει )

Nozmp3.pngyF2Vp3.png]
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κοριτσια!!!

Σοφια μου,εδω και χρονια ακολουθω αυτη την τακτικη και πραγματικα βοηθαει παρα πολυ!Νιωθω καταρχην πιο οργανωμενη,το σιδερωμα τελειωνει πιο γρηγορα και οταν ερθει η ωρα να τακτοποιησεις τα ρουχα δεν πεταγεσαι απο το ενα συτραρι/ντουλαπι στο αλλο!!!!Οποτε το εγκρινω και γω!!!!

 

Ειρηνη μου,εχω εγω στεγνωτηριο!Το εχω χρησιμοποιησει 2 φορες μονο!Και τις 2 φορες,τα σιδερωσα τα ρουχα!Πραγματι,δεν ηταν τοσο πολυ τσαλακωμενα,αλλα δεν ηταν και για να μπουν στην ντουλαπα!Αυτο βεβαια ειναι και στην κριση του καθενος!:-)

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα κοριτσια!!!

Σοφια μου,εδω και χρονια ακολουθω αυτη την τακτικη και πραγματικα βοηθαει παρα πολυ!Νιωθω καταρχην πιο οργανωμενη,το σιδερωμα τελειωνει πιο γρηγορα και οταν ερθει η ωρα να τακτοποιησεις τα ρουχα δεν πεταγεσαι απο το ενα συτραρι/ντουλαπι στο αλλο!!!!Οποτε το εγκρινω και γω!!!!

 

Ειρηνη μου,εχω εγω στεγνωτηριο!Το εχω χρησιμοποιησει 2 φορες μονο!Και τις 2 φορες,τα σιδερωσα τα ρουχα!Πραγματι,δεν ηταν τοσο πολυ τσαλακωμενα,αλλα δεν ηταν και για να μπουν στην ντουλαπα!Αυτο βεβαια ειναι και στην κριση του καθενος!:-)

 

 

Ειναι κατι απλο και σε βοηθαει να μην πελαγωνεις.

Πραγματικα κατι τοσο απλο μου κανει εντυπωση πως δεν το ειχα σκεφτει.

Και να φανταστεις η φιλη που μου το είπε δεν αφήνει ποτε τα ασιδερωτα να την πλακωνουν και ομως το κανει και στα λιγα ρουχα.

Τελικα δεν είμαι και πολυ καλη στην οργάνωση!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως μια ξαδέλφη μου μου είπε με το στεγνωτήριο πολλά ρούχα δεν χρειάζονται σιδέρωμα

Αλήθεια μου ειπε ή δεν ισχύει ?

Εχει καμμία στεγνωτήριο να μας διαφωτίσει μπας και λύσουμε το πρόβλημά μας ? (ειδικά το χειμώνα που είναι και ογκώδη τα ρούχα , το καλάθι των παιδιών γεμίζει πριν καλά καλά αδειάσει )

 

Άν έχεις στεγνωτήριο και βγάλεις τα ρούχα εκείνη την ώρα που θα τελειώσει το στέγνωμα, τότε ναι, δε χρειάζονται σίδερο. Αν όμως μείνουν για λίγη ώρα μέσα, τότε ... άστα!! Θα σιδερώωωωωωνεις!!!

 

 

Εμείς εδώ έχουμε για σίδερο ... τα Ιμαλάια! (Είμαστε 2+4 άτομα).

 

Έχω αντικαταστήσει τα ράφια με βέργες για κρεμάστρες. Κρεμάω όλα τα ρούχα σε κρεμάστρες. Όπως δηλαδή στα καταστήματα. Έτσι δε χρειάζεται να καταναλώνω χρόνο για δίπλωμα. Άσε που όταν τα είχα στα ράφια, παίρνανε ένα τα παιδιά και τα άλλα γίνονταν κουβάρι. Ενώ τώρα, τέλος τα ανακατέματα! :D

 

Επίσης σε (πολύ) δύσκολες ώρες (π.χ. ιώσεις ή άλλα έκτακτα) αν δεν προλαβαινα το σίδερο, τα κρέμαγα ασιδέρωτα (δηλαδή από στεγνωτήριο αμέσως στη ντουλάπα) και όταν τα χρειαζόμουν έκανα ένα "πάτημα" στα γρήγορα. Έτσι γλύτωνα τουλάχιστον τα βουνά και τις οροσειρές...

 

Ορίστε και ένα τραγουδάκι για όλες εμάς... και τα ρούχα μας... ;):P

[YOU TUBE]NxDgjxLnJ9U[/YOU TUBE]

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης... πλυντήριο, στεγνωτήριο και ντουλάπες βρίσκονται στο ίδιο δωμάτιο. Κι έτσι δε μετακινούμαι καθόλου για την τοποθέτηση των ρούχων. Όποιος θέλει να ντυθεί, κατεβαίνει στο δωμάτιο με τα ρούχα.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι κατι απλο και σε βοηθαει να μην πελαγωνεις.

Πραγματικα κατι τοσο απλο μου κανει εντυπωση πως δεν το ειχα σκεφτει.

Και να φανταστεις η φιλη που μου το είπε δεν αφήνει ποτε τα ασιδερωτα να την πλακωνουν και ομως το κανει και στα λιγα ρουχα.

Τελικα δεν είμαι και πολυ καλη στην οργάνωση!

 

Ζουμε για να μαθαινουμε!!!!Και μενα η μητερα μου,μου το ειχε πει!!!!

Μια χαρα θα εισαι στην οργανωση!Αντε!

Καλα σιδερωματα να εχουμε κοριτσια!!!!!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτό το Αρειανό κόλπο SD το βρίσκω υπέροχο και θα το εφαρμόσω!!!! Πραγματικά κάθε φορά σιδερώνω 5άδα πλυντήρια και άνω και είναι βουνά σιδερωμένων που τα βλέπω και ΔΕΝ ΘΕΛΩ να τα βάλω στις ντουλάπες.

Αλλά εμένα μου αρέσει κορίτσια το σίδερο, πρέπει λέτε να το κοιτάξω αυτό...;;;; :lol::lol::lol:

Χρόνος δεν υπάρχει όμως, αυτό είναι το πρόβλημα μου.... Δουλεύω ως τις 5:30 και η μικρή πρωτοπερπατάει, οπότε περιμένω το βραδάκι να κοιμηθεί κατά τις 9 και να κάνω ένα μπάνιο, να πλύνω πιάτα και να σιδερώσω ή να μαγειρέψω ή να κάνω οτιδήποτε άλλο χωρίς να είναι αγκιστρωμένο ένα σαμιαμιδάκι στα μπατζάκια μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Άν έχεις στεγνωτήριο και βγάλεις τα ρούχα εκείνη την ώρα που θα τελειώσει το στέγνωμα, τότε ναι, δε χρειάζονται σίδερο. Αν όμως μείνουν για λίγη ώρα μέσα, τότε ... άστα!! Θα σιδερώωωωωωνεις!!!

 

Βρε alcyon και γω,μολις τελειωσει το σταγνωτηριο τα εβγαλα!Αλλα δεν μπορω να πω,πως ηταν ετοιμα για ντουλαπα!Υπαρχει καποιο ειδικο προγραμμα για ατσαλακωτα?Δεν το εχω πολυψαξει να σου πω την αληθεια!

0QVLp2.pngkdBmp3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω στο κλαμπ "σιχαινομαι το σιδερο"!!!!!Εμενα παντως το στεγνωτηριο με εχει σωσει στην κυριλεξια!Πετσετες σεντονια φορμες φουτερ πυτζαμες φανελακια και καποια μακο τα βγαζω ζεστα απ το στεγνωτηριο τα διπλωνω καλα και βουρρρρρ στις ντουλαπες!

Αν τα αφησω μεσα και κρυωσουν αλλαζει το πραγμα!

απο Απριλη ομως και μετα που δεν το χρησιμοποιω για λογους οικονομιας ριχνω πολυ σιδερο!

Οταν σιδερωνω τα στοιβαζω ανα κατηγορια -δωματιο και μετα τα μοιραζω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε alcyon και γω,μολις τελειωσει το σταγνωτηριο τα εβγαλα!Αλλα δεν μπορω να πω,πως ηταν ετοιμα για ντουλαπα!Υπαρχει καποιο ειδικο προγραμμα για ατσαλακωτα?Δεν το εχω πολυψαξει να σου πω την αληθεια!

 

Ναι υπάρχει πρόγραμμα.

Αλλά και με το κανονικό, αν τα βγάλεις εκείνη τη στιγμή είναι οκ. Δε μιλάω φυσικά για πουκάμισα ή κάποια μπλουζάκια που μπορεί να θέλουν έτσι κι αλλιώς. Τα παιδικά όμως... τα γλυτώνω (όποτε πετύχω το timing).

Αν κρυώσουν... ιιιι ... πουκάμισο (;!)... αααχχχ.... πικρααα!!

 

 

Εγώ να σας πω την αλήθεια, το έκανα αυτό με το διαχωρισμό ανά κατηγορία, αλλά έχω ένα πρόβλημα. Επειδή είμαστε πολλοί. Μέχρι να τελειώσει η μία κατηγορία (πλύσιμο-στέγνωμα-σίδερο)... είχαμε φοβερές ελλείψεις από άλλες. Έτσι αναγκαστικά τα βάζω ανάμικτα για να μην ξεμένουμε.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

 

Εγώ να σας πω την αλήθεια, το έκανα αυτό με το διαχωρισμό ανά κατηγορία, αλλά έχω ένα πρόβλημα. Επειδή είμαστε πολλοί. Μέχρι να τελειώσει η μία κατηγορία (πλύσιμο-στέγνωμα-σίδερο)... είχαμε φοβερές ελλείψεις από άλλες. Έτσι αναγκαστικά τα βάζω ανάμικτα για να μην ξεμένουμε.

 

Μα δε λεμε να τα ξεχωρίσεις πριν το πλυσιμο!

Πλενεις κανονικα και τα ξεχωριζεις πριν το σιδερο!

 

Φιλικα

Σοφια

Link to comment
Share on other sites

Το διαχωρισμό μετά το πλύσιμο, τον θεωρούσα αυτονόητο... ;) Νόμιζα πως λέγαμε για πρίν το πλύσιμο. Σορρυ..

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Ναι υπάρχει πρόγραμμα.

Αλλά και με το κανονικό, αν τα βγάλεις εκείνη τη στιγμή είναι οκ. Δε μιλάω φυσικά για πουκάμισα ή κάποια μπλουζάκια που μπορεί να θέλουν έτσι κι αλλιώς. Τα παιδικά όμως... τα γλυτώνω (όποτε πετύχω το timing).

Αν κρυώσουν... ιιιι ... πουκάμισο (;!)... αααχχχ.... πικρααα!!

 

 

Εγώ να σας πω την αλήθεια, το έκανα αυτό με το διαχωρισμό ανά κατηγορία, αλλά έχω ένα πρόβλημα. Επειδή είμαστε πολλοί. Μέχρι να τελειώσει η μία κατηγορία (πλύσιμο-στέγνωμα-σίδερο)... είχαμε φοβερές ελλείψεις από άλλες. Έτσι αναγκαστικά τα βάζω ανάμικτα για να μην ξεμένουμε.

 

 

Εγω καταλαβα (γιατι αυτο κανω) οτι ξεχωριζει μετα το στεγνωμα τα ρουχα. Πχ εγω ετσι κι αλλιως θα ξεχωρισω τα πλυντηρια (πχ 1 πετσετες, 1 σεντονια ,1 πιτζαμοφανελοβρακοκαλτο, 1 πλυντηριο χρωματιστα 1 σκουρα..οποτε βγει το καθενα) ...αφου θα εχω βαλει τα χρωματιστα ας πουμε (που συνηθως μαζευω τουλαχιστον 3-4 πλυντηρια για σιδερο) ξεχωριζω σε μια στοιβα παντελονια παιδικα ,μπλουζες παιδικες, παντελονια συζ,μπουζες συζ,παντελονια δικα μου.μπουζες συγ κτλ. Κι αυτο γινεται αναλογα το πλυντηριο σ ολα τα ρουχα (τα ξεχωριζεις δλδ ανα κατηγορια)

Και οταν σιδερωνω τα παιδικα ρουχα πχ παντελονια...κανω 2 στοιβες...η μια για τα ρουχα της μεγαλης και η αλλη για τις μικρες

 

Βεβαια εγω πρωτα τα σιδερωνω ολα τα ρουχα και μετα τα βαζω στην θεση τους.. αλλα αφου ειναι ηδη ετοιμα..απλα τα τοποθετω σε 2-3 λεπτακια

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι κατηγορίες είναι πολλές (παντελόνια της 1ης, παντελόνια της 2ης, παντελόνια του 3ου, παντελόνια του 4ου, μπλούζες της 1ης, μπλούζες της 2ης... -καταλαβαίνετε τι θέλω να πω εεε;;; ) γέμιζε ο τόπος με σκόρπια μικρά βουναλάκια.

 

Σε εμάς η διαδικασία έχει ως εξής.. χωρίζω παιδικά από μη. Χωρίζω επίσης πετσέτες από σεντόνια.

Τα παιδικά τα σιδερώνω ανάμικτα (εκτός αν έχω βοήθεια από τα παιδιά στο διαχωρισμό). Στο τέλος τα βάζω στις κρεμάστρες τους π.χ. αριστερά τα παντελόνια, δεξιά οι μπλούζες και έτσι γίνεται ο διαχωρισμός χωρίς ζόρι.

Ακολουθούν τα δικά μας. Και ΑΝ μείνει χρόνος ... σεντόνια-πετσέτες.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μπορεί κάποιος να μου λύσει το πρόβλημα με τις κάλτσες;;;; Έχω -δεν ξέρω πόσα- ζευγάρια παιδικές. Διάφορα σχέδια, μεγέθη και είδη. ΠΩΣ να κρατήσω το ζευγάρι ενωμένο και παράλληλα να πλυθούν ικανοποιητικά;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μπορεί κάποιος να μου λύσει το πρόβλημα με τις κάλτσες;;;; Έχω -δεν ξέρω πόσα- ζευγάρια παιδικές. Διάφορα σχέδια, μεγέθη και είδη. ΠΩΣ να κρατήσω το ζευγάρι ενωμένο και παράλληλα να πλυθούν ικανοποιητικά;;

 

Την ωρα που διαλεγεις τα ρουχα γι πλυντήριο δεν θα βαζεις καμια καλτσα μεσα αν δεν βρεις το ζευγάρι της. Εγω αυτο κάνω και πολυ σπανια μπορει να βρω και καμια ξεμπαρκη αλλα μονο αν βιαζομαι!

 

Φιλικα

Σοφια

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μπορεί κάποιος να μου λύσει το πρόβλημα με τις κάλτσες;;;; Έχω -δεν ξέρω πόσα- ζευγάρια παιδικές. Διάφορα σχέδια, μεγέθη και είδη. ΠΩΣ να κρατήσω το ζευγάρι ενωμένο και παράλληλα να πλυθούν ικανοποιητικά;;

 

Καλο κι αυτο... εγω μπορει να ψαχνω καλτσα και να την βρω καποια στιγμη μεσα στο κουτι με τα παιχνιδια !!!

Εμενα με σωζει οτι πλεον ολες φορανε το ιδιο νουμερο περιπου...οποτε οταν στεγνωνουν τις ζευγαρωνω και σ ενα συρταρι..το προβλημα το ειχα παλια...που οι διαφορες τους ηταν μικρες και μπερδευα ποια ειναι για την μεγαλη και ποιες για τις μικρες ...το μονο που εκανα εκει επαιρνα σταθερα αλλο σχεδιο ωστε να τις ξεχωριζω..πχ σκετες η μεγαλη..γραμμες και πουα οι μικρες )

Να πλυθουν ικανοποιητικα...εξαρταται ..απο που τις φορεσαν..αν λερωθουν πολυ...δεν γινονται ποτε ξανα οπως θα ηθελα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή οι κατηγορίες είναι πολλές (παντελόνια της 1ης, παντελόνια της 2ης, παντελόνια του 3ου, παντελόνια του 4ου, μπλούζες της 1ης, μπλούζες της 2ης... -καταλαβαίνετε τι θέλω να πω εεε;;; ) γέμιζε ο τόπος με σκόρπια μικρά βουναλάκια.

 

Σε εμάς η διαδικασία έχει ως εξής.. χωρίζω παιδικά από μη. Χωρίζω επίσης πετσέτες από σεντόνια.

Τα παιδικά τα σιδερώνω ανάμικτα (εκτός αν έχω βοήθεια από τα παιδιά στο διαχωρισμό). Στο τέλος τα βάζω στις κρεμάστρες τους π.χ. αριστερά τα παντελόνια, δεξιά οι μπλούζες και έτσι γίνεται ο διαχωρισμός χωρίς ζόρι.

Ακολουθούν τα δικά μας. Και ΑΝ μείνει χρόνος ... σεντόνια-πετσέτες.

 

Εκει που χωριζεις τα παιδικα παντελονια ολα μαζι (κι εγω αυτο κανω) ..στην συνεχεια οταν σιδερωνω... απλα το βαζω σ αλλο μερος..ωστε να παει κατευθειαν ανα ηλικια ...για να μην ξεχωριζω μετα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...