Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Το 30% αν αυτονομηθείς στην θέρμανση, ισχύει???


emmaniko

Recommended Posts

Μένω σε οικοδομή με θέρμανση πετρελαίου και συγκεκριμένα με ωρομέτρηση. Θέλω να αυτονομηθώ ως εξής: Να κόψω-αποσυνδέσω τους σωλήνες όπως μου λένε ότι πρέπει από κάτω, και να συνδέσω τα καλοφιφέρ μου με λέβητα ή σόμπα πέλλετ! Ερώτηση: Είμαστε υποχρεωμένοι να πληρώνουμε το 30% του πετρελαίου που θα καίει κάθε μήνα η υπόλοιπη οικοδομή? Γιατί εγώ κάτι έχω ακούσει ότι το 30% δημιουργήθηκε για περιπτώσεις όπως π.χ. τα κλειστά-ακατοίκητα σπίτια, ή για σπίτια που χρησιμοποιουν π.χ. κλιματισμό. Εμείς που θα καίμε κανονικά τα καλοριφέρ μας, απλά με δικό μας καυστήρα, τί πρέπει να κάνουμε τελικά?

Και μήπως μπορεί κανείς να μου παραθέσει σχετικές νομοθεσίες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πως θα απομονώσεις τα σώματά σου και που θα βάλεις τον καινούργιο λέβητα?

Αν είναι εκτός του διαμερίσματός σου, χρειάζεται ολόκληρη μελέτη για τον χώρο που θα μπει. Θα συμφωνήσουν οι υπόλοιποι?

 

Και πες ότι το κάνεις.

 

Εφόσον έχεις ωρομέτρηση σημαίνει ότι είσαι σε σχετικά καινούργια πολυκατοικία με κανονισμό.

Διάβασε τον κανονισμό σου να δεις τι λέει.

 

Όταν δεν το ανάβεις το καλοριφέρ σου δεν πληρώνεις ένα πάγιο?

Ε! τότε θα αυτό το πάγιο θα συνεχίσεις να πληρώνεις το οποίο εξαρτάται από τις ώρες που ανάβει όλη η πολυκατοικία τα καλοριφέρ και την κατανάλωση του πετρελαίου.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πέρυσι το είχα ψάξει αρκετά το θέμα. Βασικά πρέπει να διαβάσεις τι λέει το καταστατικό της πολυκατοικίας σου. Εκεί συνήθως θα βρεις εναν όρο που λέει ότι κανείς δεν μπορεί να αποσυνδεθεί από το κοινόχρηστο δίκτυο θέρμανσης και με τον τρόπο αυτό να εξαιρεθεί από τις δαπάνες θέρμανσής. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και αν το ρολόι σου δεν γράφει τίποτα θα πληρώνεις το πάγιο που σου αντιστοιχεί γιατί αυτό αντικατοπτρίζει την θερμότητα που επωφελείται η ιδιοκτησία σου από την θέρμανση των άλλων.

Αυτό που μπορείς να κάνεις όμως και ισχύει και προβλέπεται νομικά είναι να φέρεις μηχανικό να σου κάνει εκ νέου μελέτη θέρμανσης για το σπίτι. Με ότι μέσο θέλεις, αλλά αυτή η διαδικασία δημιουργήθηκε για τις περιπτώσεις που θέλεις να βάλεις καυστήρα με φυσικό αέριο. Η μελέτη αυτή θα κατατεθεί κανονικά στην πολεοδομία, θα περάσει έγκριση κτλ. Όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση μπορείς πλέον με τα χαρτιά αυτά να ζητήσεις την τροποποίηση του καταστατικού που θα σου επιτρέπει να εξαιρεθείς από την κοινόχρηστη θέρμανση.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Πως θα απομονώσεις τα σώματά σου και που θα βάλεις τον καινούργιο λέβητα?

Αν είναι εκτός του διαμερίσματός σου, χρειάζεται ολόκληρη μελέτη για τον χώρο που θα μπει.

Θα τον βάλω στο μπαλκόνι του σπιτιού μου.:|

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πέρυσι το είχα ψάξει αρκετά το θέμα. Βασικά πρέπει να διαβάσεις τι λέει το καταστατικό της πολυκατοικίας σου. Εκεί συνήθως θα βρεις εναν όρο που λέει ότι κανείς δεν μπορεί να αποσυνδεθεί από το κοινόχρηστο δίκτυο θέρμανσης και με τον τρόπο αυτό να εξαιρεθεί από τις δαπάνες θέρμανσής. Αυτό σημαίνει ότι ακόμα και αν το ρολόι σου δεν γράφει τίποτα θα πληρώνεις το πάγιο που σου αντιστοιχεί γιατί αυτό αντικατοπτρίζει την θερμότητα που επωφελείται η ιδιοκτησία σου από την θέρμανση των άλλων.

Αυτό που μπορείς να κάνεις όμως και ισχύει και προβλέπεται νομικά είναι να φέρεις μηχανικό να σου κάνει εκ νέου μελέτη θέρμανσης για το σπίτι. Με ότι μέσο θέλεις, αλλά αυτή η διαδικασία δημιουργήθηκε για τις περιπτώσεις που θέλεις να βάλεις καυστήρα με φυσικό αέριο. Η μελέτη αυτή θα κατατεθεί κανονικά στην πολεοδομία, θα περάσει έγκριση κτλ. Όταν ολοκληρωθεί η εγκατάσταση μπορείς πλέον με τα χαρτιά αυτά να ζητήσεις την τροποποίηση του καταστατικού που θα σου επιτρέπει να εξαιρεθείς από την κοινόχρηστη θέρμανση.

να ρωτησω κατι επειδη φαινεται οτι γνωριζεις.

αυτο ισχυει μονο για αεριο?

και επισης μετα την πολεοδομια χρειαζονται κ οι υπογραφες των υπολοιπων η οχι?

MD1op3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παιδιά, το καταστατικό μου δεν λέει απολύτως τίποτα! Άρα μπορώ να απομονώσω τους σωλήνες μου μόνιμα λογικά από κάτω και να συνδέσω στο χώρο μου τον δικό μου λέβητα! ...και να μην πληρώσω κανένα 30% αφού πουθενά δεν αναφέρεται!!! εεεεεεε???? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαστε καινούργια πολυκατοικία με αυτονομία (αυτό έχω καταλάβει) δεν θα αναφέρετε τίποτε γιατί αναφέρεται σίγουρα το πάγιο που πληρώνεις όταν δεν τα λειτουργείς καθόλου τα καλοριφέρ σου.

Δεν πληρώνεις κάποιο πάγιο ακόμα και αν δεν τα ανάψεις ποτέ?

 

Θα σε δυσαρεστήσω αλλά μάλλον θα συνεχίσεις να το πληρώνεις το πάγιο το οποίο πάει ανάλογα την κατανάλωση όλης της πολυκατοικίας.

 

Καλό θα ήταν να πάρεις τις γνώμες μηχανολόγου (που κάνει μελέτες θέρμανσης) και δικηγόρου επί του θέματος.

Τα μπαλκόνια στις πολυκατοικίες δεν είναι ιδιοκτησίες των διαμερισμάτων. Είναι κοινόκτητοι χώροι που απλά είναι στο κάθε διαμέρισμα.

Δηλαδή δεν κάνεις ότι γουστάρεις στο μπαλκόνι σου.

 

Πόσο μάλλον να βάλεις δικό σου λέβητα. Κάτι που θέλει μελέτη και άδεια.

 

Στο λέω από την άλλη πλευρά γιατί εγώ αν αντιληφθώ ότι κάποιος στην πολυκατοικία μου κάνει να βάλει λέβητα στο μπαλκόνι του, θα τον ξεσκονίσω σε θέματα ασφάλειας , αδειοδοτήσεων, πολεοδομίας κλπ.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

εγώ σε σπίτι που έχω σε άλλη πόλη μόνιμα κλειστό το πληρώνω το 30% της θέρμανσης,και να σου πω δεν έχει νόημα να αποσυνδεθούν οι σωλήνες,εγώ εχω τη θέρμανση να μη πιάνει και μούχλα το σπίτι,τέλος πάντων τότε το έψαξα και δεν γίνεται να μην πληρώσεις ένα μέρος ακόμα και στα κοινόχρηστα

Link to comment
Share on other sites

στην οικοδομη στη θεσσαλονικη (οπως και σε πολλες οικοδομες) εγινε σταδιακη μετατροπη του κοινοχρηστου με ωρομετρυηση πετρελαιο σε ατομικοκαυστηρα αεριου στο μπαλκονι.

 

για να βαλει καποιος στη δικη μας οικοδομη επρεπε να συναινεσει εγγραφως (απλο χαρτι που εγραφε ο ενδιαφερομενος και το υπεγραφαν οι υπολοοι ενοικοι) το 60% των ενοικων. μετα πηγαινε στο αεριο και ξεκινουσε τη διαδικασια. εαν το 60% των ενοικων επισης αλλαζαν τον καυστηρα δεν πληρωναν το 30%. διαφορετικα αν αλλαζε μοο ενας ηταν υποχρεωμενος να πληρωνει το 30%.

 

γενικα κατι θα λεει το καταστατικο σου.

 

γινεται να αυτονομηθεις πρακτικα και να βαλεις ατομικο καυστηρα στο μπαλκονι σου και ευκολα. και τις διαδικασιες τις κανει το μαγαζι που θα σου κανει και την εγκατασταση. αλλα θελει τη συναινεση των ενοικων για αρχη και μετα αν αλαξουν και αλλοι δεν πληρωνεις. αυτα ισχυαν στη δικη μας τουλαχιστον οικοδομη.

Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαστε καινούργια πολυκατοικία με αυτονομία (αυτό έχω καταλάβει) δεν θα αναφέρετε τίποτε γιατί αναφέρεται σίγουρα το πάγιο που πληρώνεις όταν δεν τα λειτουργείς καθόλου τα καλοριφέρ σου.

Δεν πληρώνεις κάποιο πάγιο ακόμα και αν δεν τα ανάψεις ποτέ?

 

Θα σε δυσαρεστήσω αλλά μάλλον θα συνεχίσεις να το πληρώνεις το πάγιο το οποίο πάει ανάλογα την κατανάλωση όλης της πολυκατοικίας.

 

Καλό θα ήταν να πάρεις τις γνώμες μηχανολόγου (που κάνει μελέτες θέρμανσης) και δικηγόρου επί του θέματος.

Τα μπαλκόνια στις πολυκατοικίες δεν είναι ιδιοκτησίες των διαμερισμάτων. Είναι κοινόκτητοι χώροι που απλά είναι στο κάθε διαμέρισμα.

Δηλαδή δεν κάνεις ότι γουστάρεις στο μπαλκόνι σου.

 

Πόσο μάλλον να βάλεις δικό σου λέβητα. Κάτι που θέλει μελέτη και άδεια.

 

Στο λέω από την άλλη πλευρά γιατί εγώ αν αντιληφθώ ότι κάποιος στην πολυκατοικία μου κάνει να βάλει λέβητα στο μπαλκόνι του, θα τον ξεσκονίσω σε θέματα ασφάλειας , αδειοδοτήσεων, πολεοδομίας κλπ.

 

Κατ' αρχάς είναι σόμπα που συνδέεται με τους σωλήνες του καλοριφέρ, την οποία κάλλιστα μπορώ να την βάλω και μέσα στο σπίτι, οπότε δεν τίθεται θέμα για αυτό που λες! Επίσης κατά τη γνώμη μου το μπαλκόνι μου είναι δικό μου και βάζω ότι θέλω! Αν ήταν κοινόχρηστα τα μπαλκόνια θα πήγαινα με το στανιό να βάλω και καμμιά γλάστρα στην διπλανή, έτσι για πρασινάδα! Τώρα για το 30% μαζεύουμε γνώμες από όποιον τυγχάνει να το έχει ζήσει ή ακούσει, παιδιά! ...Μαζεύουμεεε!!! ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ σε σπίτι που έχω σε άλλη πόλη μόνιμα κλειστό το πληρώνω το 30% της θέρμανσης,και να σου πω δεν έχει νόημα να αποσυνδεθούν οι σωλήνες,εγώ εχω τη θέρμανση να μη πιάνει και μούχλα το σπίτι,τέλος πάντων τότε το έψαξα και δεν γίνεται να μην πληρώσεις ένα μέρος ακόμα και στα κοινόχρηστα

 

Ένας φίλος-η παραπάνω είπε: "το πάγιο που σου αντιστοιχεί γιατί αυτό αντικατοπτρίζει την θερμότητα που επωφελείται η ιδιοκτησία σου από την θέρμανση των άλλων". Ωραία δεκτό! Και γω θα σας πω το εξής: Εμένα ο από κάτω μου καίει εδώ και 3-4 χρόνια τουλάχιστον air condition που ξέρεται πολύ καλά ότι είναι θέρμανση....αέρας όνομα και πράγμα! Δεν κρατάει αφού το κλείσουν, δεν ζεσταίνονται οι τοίχοι και τα πατώματα! Για ποια θερμότητα μιλάμε ότι επωφελούμαι εγώ από αυτόν σε αυτήν την περίπτωση! Μιλάμε για αέρα κοπανιστό! Οπότε γιατί να πληρώσω το 30% για έναν αέρα κοπανιστό που θα επωφεληθώ, την στιγμή που αυτός θα επωφεληθεί κιόλας από μένα που θα καίνε τα καλοριφέρ μου, άσχετα αν θα είναι με το πετρέλαιο ή με την σόμπα-λέβητά μου???!!????:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

emmaniko από όσο ξέρω όταν συνδέεις αυτή τη σόμπα-λέβητα με το καλοριφέρ μπορείς να το δουλέψεις και με το πετρέλαιο και με το πέλετ. Νομίζω πως δύσκολα μπορείς να αποφύγεις το 30% αν δε το χρησιμοποιείς...αλλά αν το ανάβεις 1 ώρα το μήνα μόνο δε θα έχεις γλυτώσει τό να πληρώνεις μόνο το πάγιο; και κανείς δε μπορεί να σου πει κάτι κι θα πληρώνεις αυτή τη 1 ώρα που καις.Ή όταν έχεις πάγιο πληρώνεις ανάψεις δεν ανάψεις;

Ρωτάω γιατί δε ξέρω μιας και στη δική μας πολυκατοικία δεν ισχύει αυτό το 30%...

 

Τέλος μήπως μπορείς να μου πεις πόσο έκανε η σόμπα που αγοράσατε γιατί ψάχνουμε και εμείς αλλά δε βρίσκουμε κάτω από 2000 με τίποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

emmaniko από όσο ξέρω όταν συνδέεις αυτή τη σόμπα-λέβητα με το καλοριφέρ μπορείς να το δουλέψεις και με το πετρέλαιο και με το πέλετ. Νομίζω πως δύσκολα μπορείς να αποφύγεις το 30% αν δε το χρησιμοποιείς...αλλά αν το ανάβεις 1 ώρα το μήνα μόνο δε θα έχεις γλυτώσει τό να πληρώνεις μόνο το πάγιο; και κανείς δε μπορεί να σου πει κάτι κι θα πληρώνεις αυτή τη 1 ώρα που καις.Ή όταν έχεις πάγιο πληρώνεις ανάψεις δεν ανάψεις;

Ρωτάω γιατί δε ξέρω μιας και στη δική μας πολυκατοικία δεν ισχύει αυτό το 30%...

 

Τέλος μήπως μπορείς να μου πεις πόσο έκανε η σόμπα που αγοράσατε γιατί ψάχνουμε και εμείς αλλά δε βρίσκουμε κάτω από 2000 με τίποτα!!!

 

Γενικά ισχύει: και μία ώρα να κάψεις πληρώνεις: το πάγιο+την 1ώρα!

Και αν έχεις το πάγιο είναι αυτό που λες: αν δεν ανάψεις πληρώνεις το πάγιο.

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω επίσης ότι ο πατέρας μου μου έχει πει ότι μόνο αν ξηλώσεις τους σωλήνες σου δεν υποχρεούσαι να πληρώνεις αυτό το 30%!

 

Αυτό νομίζω ότι ισχύει αν δεν υπάρχει κάτι γραμμένο στο καταστατικό γιατί η δικηγόρος μου μου είπε ότι δεν υπάρχει κάποιος νόμος (μόνο για το αέριο!), δες τι γράφει το καταστατικό σας! Σύμφωνα με αυτό θα πληρώσεις ή δεν θα πληρώσεις! Και εγώ αυτό ακριβώς προσπαθώ να επιβεβαιώσω και από άλλα μέλη που μπορεί να το έζησαν αυτό το περιστατικό!

Την σόμπα την πήραμε από Έλληνα στη Βουλγαρία 1600?!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο νομος για το αεριο δεν μπορει να ισχυσει και για τα υπολοιπα ειδη θερμανσης; εφοσον εχεις εναν αλλο λεβητα στο μπαλκονι σου ποια η διαφορα ειτε εινια αεριου ειτε πελετ. αυτο να ρωτησεις τη δικηγορο σου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε βάζεις τη σόμπα μεσα στο σπίτι και να βγάλεις από τον φωταγωγό το σωλήνα του;

Επίσης δεν είναι πολύ λίγα χρήματα έτσι και αλλιώς αυτό το 30%; Είχα στο μυαλό μου ότι είναι γύρω στα 5 ευρώ το μήνα....άσε που φέτος ποιος θα το κάψει πολλές ώρες;;;

Link to comment
Share on other sites

Σε πολυκατοικια με αυτονομη θερμανση πληρωνεις 30% παλι;Με ρωτουσε και μια φιλη αλλα με την αυτονομη δεν πληρωνεις μονο οτι καις;:confused::confused:Λογικα το μονο που εισαι υποχρεωμενος να πληρωσεις ειναι οτι εξοδα γινονται στην πολυκατοικια που αφορουν τη θερμανση(λεβητα κλπ) και το αποθεματικο που πληρωνεις στην αρχη(συνηθως οι ιδιοκτητες το πληρωνουν αυτο).Εννοειται οτι τα κοινοχρηστα τα πληρωνεις κανονικα(ετσι κι αλλιως δεν εχουν σχεση με τη θερμανση αν εχεις αυτονομη).

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε βάζεις τη σόμπα μεσα στο σπίτι και να βγάλεις από τον φωταγωγό το σωλήνα του;

Επίσης δεν είναι πολύ λίγα χρήματα έτσι και αλλιώς αυτό το 30%; Είχα στο μυαλό μου ότι είναι γύρω στα 5 ευρώ το μήνα....άσε που φέτος ποιος θα το κάψει πολλές ώρες;;;

Δε νομιζω να επιτρεπεται να βγαινει μπουρι που καπνιζει στο φωταγωγο.Οπως ειπε καποια κοπελα πιο πανω για μπαλκονια(που ειναι ιδιοκτησια του καθε διαμερισματος) ισχυει ομως για τον φωταγωγο.Αν ειναι δυνατον να καπνιζει μεσα στη κουζινα των αλλων....:shock:

Link to comment
Share on other sites

ο νομος για το αεριο δεν μπορει να ισχυσει και για τα υπολοιπα ειδη θερμανσης; εφοσον εχεις εναν αλλο λεβητα στο μπαλκονι σου ποια η διαφορα ειτε εινια αεριου ειτε πελετ. αυτο να ρωτησεις τη δικηγορο σου.

 

Ναι, δεν ισχύει προς το παρόν! Είναι μόνο για αέριο! :(

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δε βάζεις τη σόμπα μεσα στο σπίτι και να βγάλεις από τον φωταγωγό το σωλήνα του;

Επίσης δεν είναι πολύ λίγα χρήματα έτσι και αλλιώς αυτό το 30%; Είχα στο μυαλό μου ότι είναι γύρω στα 5 ευρώ το μήνα....άσε που φέτος ποιος θα το κάψει πολλές ώρες;;;

 

Στην έσχατη, εκεί βασίζομαι...ότι δεν θα το κάψουν πολλές ώρες!!!:lol:

Πέρυσι, που είχα επιλέξει να δοκιμάσω να ζεσταθώ με το air condition για 2-3 μήνες για να δω αν με συμφέρει (και δεν ζεσταίνεσαι σωστά και πληρώνεις τα ίδια!!!), πλήρωνα κανονικά το 30% μου γιατί δεν είχα αποσυνδέσει τους σωλήνες μου (όπως θέλω να κάνω φέτος!). Το ποσό ήταν γύρω στα 30-40 ευρώ! Νομίζω ότι είναι ή η αναλογία σου στο πετρέλαιο που βάζει η οικοδομή ή σε αυτό που καίνε! Πάντως ήταν ένα σεβαστό ποσό για μένα που είμαι και άνεργη!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να επιτρεπεται να βγαινει μπουρι που καπνιζει στο φωταγωγο.Οπως ειπε καποια κοπελα πιο πανω για μπαλκονια(που ειναι ιδιοκτησια του καθε διαμερισματος) ισχυει ομως για τον φωταγωγο.Αν ειναι δυνατον να καπνιζει μεσα στη κουζινα των αλλων....:shock:

 

Ο φωταγωγός ο δικός μας δεν είναι στις κουζίνες....έπειτα με τη σύμφωνη γνώμων των ενοίκων μπορείς να το κάνεις ( δε νομίζω πως κάποιος νοήμων άνθρωπος με τις οικονομικές δυσκολίες που υπάρχουν τώρα θα έλεγε όχι).

Τέλος δε ξέρω πόσο καπνό βγάζει...και απλή ξυλόσομπα που είχαμε στο χωριό δεν κάπνιζε πολύ...

Σου έχω στείλει π.μ. εμμανίκο!

Link to comment
Share on other sites

Στην έσχατη, εκεί βασίζομαι...ότι δεν θα το κάψουν πολλές ώρες!!!:lol:

Πέρυσι, που είχα επιλέξει να δοκιμάσω να ζεσταθώ με το air condition για 2-3 μήνες για να δω αν με συμφέρει (και δεν ζεσταίνεσαι σωστά και πληρώνεις τα ίδια!!!), πλήρωνα κανονικά το 30% μου γιατί δεν είχα αποσυνδέσει τους σωλήνες μου (όπως θέλω να κάνω φέτος!). Το ποσό ήταν γύρω στα 30-40 ευρώ! Νομίζω ότι είναι ή η αναλογία σου στο πετρέλαιο που βάζει η οικοδομή ή σε αυτό που καίνε! Πάντως ήταν ένα σεβαστό ποσό για μένα που είμαι και άνεργη!

 

40ευρώ είναι πολλά για να μη το καις καθόλου! Εμείς δε το εφαρμόζουμε αυτό το 30% παρόλο που και στις αυτόνομες θερμάνσεις ισχύει (για τη κοπέλα που ρώταγα πιο πάνω το λέω)...και γιατί να μην ισχύει άλλωστε;

Απλώς εμείς στη πρώτη συνέλευση είχαμε πει να μη το κάνουμε...σωστό ή λάθος αυτή την απόφαση πήρε η πολυκατοικία!

Φέτος θα δείξει τι θα ισχυει αφού δεν υπάρχουν λεφτά στο ταμείο ούτε για τη καθαριστρία!!!!

Link to comment
Share on other sites

Στην έσχατη, εκεί βασίζομαι...ότι δεν θα το κάψουν πολλές ώρες!!!:lol:

Πέρυσι, που είχα επιλέξει να δοκιμάσω να ζεσταθώ με το air condition για 2-3 μήνες για να δω αν με συμφέρει (και δεν ζεσταίνεσαι σωστά και πληρώνεις τα ίδια!!!), πλήρωνα κανονικά το 30% μου γιατί δεν είχα αποσυνδέσει τους σωλήνες μου (όπως θέλω να κάνω φέτος!). Το ποσό ήταν γύρω στα 30-40 ευρώ! Νομίζω ότι είναι ή η αναλογία σου στο πετρέλαιο που βάζει η οικοδομή ή σε αυτό που καίνε! Πάντως ήταν ένα σεβαστό ποσό για μένα που είμαι και άνεργη!

Αρα στην ουσια δεν ειναι τα χρηματα απο το αποθεματικο αυτο;Εσεις εχετε δωσει χρηματα προκαταβολικα και γι αυτο;Γιατι εμεις δεν θυμαμαι να πληρωναμε κανενα ποσοστο αν δεν καιγαμε καθολολυ πετρελαιο.Ειχαμε δωσει ομως 300τοσα ευρω στην αρχη που μπηκαμε προκαταβολικα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...