Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

κεραια κινητης


Recommended Posts

σημερα καταλαβαμε οτι σε αποσταση ουτε 50 μετρων ακριβως απεναντι μας υπαρχει μια κεραια κινητης τηλ καμουφλαρισμενη. εχω δυο παιδια 5 και 1,5 χρονων αυτη η κεραια ειναι πανω απο δυο χρονια εκει και σημερα το καταλαβαμε επειδη την αλλαξαν ! εχω τρομοκρατηθει , ξερω τις επιπτωσεις της υγειας ειχα και αποβολη μεσα σε αυτα τα χρονια και εδω και δυο χρονια εχει αλλαξει και η συμπεριφορα του μεγαλου. δεν ξερω αν φταιει αυτο. θελω να φυγει ΑΥΡΙΟ η κεραια απο το κεφαλι των παιδιων μου!!!!!!!!!!

αντιμετωπισε κανεις κατι παρομοιο ? τι να κανω??????????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξέρω πόσο σίγουρο είναι αυτό που θα σου πω αλλά πριν χρόνια το σπίτι που έμενα είχε κεραία στην ταράτσα και μου είχαν πει ότι κινδυνεύουν οι απέναντι και όχι εγώ γιατί η ακτινοβολία εκπέμπει οριζόντια και όχι κάθετα.Επαναλαμβάνω, έτσι μου είχαν πει.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και εμείς αντιμετωπίσαμε το ίδιο πρόβλημα και μαζέψαμε υπογραφές από όλη την γειτονιά και γύρω και πήγαμε στον δήμαρχο όπου ωραιότατα μας είπε ότι ναι μεν είναι κεραία κινητής τηλεφωνίας αλλά τηρεί όλες τις προδιαγραφές εκπομπής ραδιενέργειας..... Οπότε δεν μπορεί να κάνει τίποτα λέει.. Και δίπλα ακριβώς έχει νηπιαγωγείο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω πόσο σίγουρο είναι αυτό που θα σου πω αλλά πριν χρόνια το σπίτι που έμενα είχε κεραία στην ταράτσα και μου είχαν πει ότι κινδυνεύουν οι απέναντι και όχι εγώ γιατί η ακτινοβολία εκπέμπει οριζόντια και όχι κάθετα.Επαναλαμβάνω, έτσι μου είχαν πει.

ναι ισχυει αυτο! εγω απεναντι την εχω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς και εμείς αντιμετωπίσαμε το ίδιο πρόβλημα και μαζέψαμε υπογραφές από όλη την γειτονιά και γύρω και πήγαμε στον δήμαρχο όπου ωραιότατα μας είπε ότι ναι μεν είναι κεραία κινητής τηλεφωνίας αλλά τηρεί όλες τις προδιαγραφές εκπομπής ραδιενέργειας..... Οπότε δεν μπορεί να κάνει τίποτα λέει.. Και δίπλα ακριβώς έχει νηπιαγωγείο.

μετρησαν δηλαδη αν ειναι στα ορια???χλωμο το κοβω!!!!θα γινει χαμος!!!!!!!!!θελω να φυγει αυτο το πραγμα και γρηγορα

Link to comment
Share on other sites

Tα πράγματα είναι πάρα μα πάρα πολύ δύσκολα και πολύ χρονοβόρα...

Στη δική μας περίπτωση κινήθηκε ο συλλογος γονεων και κηδεμόνων...

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=2361471#post2361471

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

επιτέλους ας σταματήσουμε την υποκρισία με τις κεραίες. Πρέπει να καταλάβουμε πως αν θέλουμε κινητό τηλέφωνο, κάπου θα έχουμε κεραίες. Αν όλοι λένε "όχι δίπλα μου" τότε δεν θα έχουμε κινητή τηλεφωνία, τόσο απλά.

Από που νομίζετε ότι παίρνει σήμα το κινητό; Από το υπερπέραν; Από μία κεραία!!!!!!

Επίσης όσοι μιλάτε στο κινητό αλλά φωνάζετε για την κεραία που είναι δίπλα σας, έχετε συνειδιτοποιήσει ποτέ ότι είναι πιο επικινδυνο να μιλάς στο κινητό από το να έχεις δίπλα σου την κεραία;

 

Το ιδανικό είναι να έχουμε ΠΑΝΤΟΥ κεραίες κινητής γιατί απλά θα είχαν πολύ μικρή ισχύ. Επίσης το καλύτερο είναι η κεραία κινητής να είναι από πάνω μας. ΝΑΙ σωστά διαβάζετε. Το ιδανικό πχ για ένα σχολείο είναι να έχει στην ταράτσα την κεραία κινητής και όχι σε 300 μέτρα.

 

Αλλά η βλακώδης ημιμάθεια των Ελλήνων χτυπάει και στις κεραίες κινητής. Έτσι έγινε και στην κρήτη λίγο έξω από τα Χανιά, κατεβάσανε τις κεραίες και τότε σταματήσανε να έχουνε και υπηρεσία κινητής τηλεφωνίας!!! Τότε καταλάβανε ότι για να έχεις κινητή τηλεφωνία πρέπει να υπάρχουν και κεραίες.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς και εμείς αντιμετωπίσαμε το ίδιο πρόβλημα και μαζέψαμε υπογραφές από όλη την γειτονιά και γύρω και πήγαμε στον δήμαρχο όπου ωραιότατα μας είπε ότι ναι μεν είναι κεραία κινητής τηλεφωνίας αλλά τηρεί όλες τις προδιαγραφές εκπομπής ραδιενέργειας..... Οπότε δεν μπορεί να κάνει τίποτα λέει.. Και δίπλα ακριβώς έχει νηπιαγωγείο.

 

Ε ναι, υπάρχει και η περίπτωση να είναι νόμιμη η κεραία, κακό είναι;

Link to comment
Share on other sites

Το ιδανικό είναι να έχουμε ΠΑΝΤΟΥ κεραίες κινητής γιατί απλά θα είχαν πολύ μικρή ισχύ. Επίσης το καλύτερο είναι η κεραία κινητής να είναι από πάνω μας. ΝΑΙ σωστά διαβάζετε. Το ιδανικό πχ για ένα σχολείο είναι να έχει στην ταράτσα την κεραία κινητής και όχι σε 300 μέτρα.

 

γνωστό αυτό, αλλά στο δικό μας σχολείο επειδή στην περιοχή μου οι πολυκατοικίες είναι έως 2 όροφοι η κεραία ερχόταν στην ίδια ευθία με τις αιθουσες...

οπότε μην κρίνεις χωρίς να γνωρίζεις όλες τις παραμέτρους

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε ναι, υπάρχει και η περίπτωση να είναι νόμιμη η κεραία, κακό είναι;

 

για πες μας ποιος κάνει τις μετρήσεις έτσι ώστε να θεωρηθεί νόμιμη ?

και αν κάποιος το ψάξει καλά, ελάχιστες μπορούν να είναι νόμιμες και το ξέρεις πολύ καλά αυτό ε?

Κορίτσια ξεκινήστε πρώτα σε σχέση με την πολεοδομία έτσι ώστε να μην μπλέξετε με μετρήσεις

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

καταρχην μπορουν καλιστα οι κεραιες να ειναι εκτος κατοικιμενων περιοχων να τις σηκωσουν αρκετα ψιλα και να δυναμωσουν το σημα τους!!!! αν ηταν νομιμες δεν θα ηταν κρυμενες . γνωστος μου ειπε οτι οι μετρησεις για τα ορια ειναι... μην πω για που!!!!!που εγινε κατι σωστο σε αυτην την χωρα?????βρεθηκε και αλλη μια κεραια σαν θερμοσυφονας αυτην την στιγμη ειναι κοντα σε 3 δημοτικα αυτα που ξερουμε μονο.ξερετε τι ειπαν οι κιν ??στους κατοικους της πολυκατοικιας ??? δεν εχετε να φοβηθητε εσεις αλλα οι γειτονες απο την ακτινοβολια !!!!! και δεν καταλαβαινω και αυτο,, μακρια απο το σχολειο ,που ειναι 6 ωρες και κοντα στα σπιτια τους που ειναι τι υπολοιπες? με πια λογική??????νομινες παρανομες εγω αυριο θα μιλησω με πολεοδομια να δω την νομιμοτητα τους και ειτε ετσι ειτε αλλιως ξεσηκωνω 3 δημοτικα και τοπικη εφημεριδα.ας μην εχουμε κινητο!!!! παρα να τρεχω τα παιδια μου σε γιατρους. και η αλλη η καραμελα "ελα μωρε παντου ειναι? τι δηλαδη να τα αφησουμε ολα αυτα ειναι αρθροιστικα στην υγεια !!!ας μην εχουμε λοιπον κινητο ΠΟΤΕ αν ειναι να το πληρωσουν τα παιδια μας

pk33 και πριν πεις ειρωνικα κατι πρεπει να ξερεις ο καθε γονειος τι κανει εμενα επαψαν να με ενδιαφερουν τα σηματα των κιν και εχω το κιν οσο μπορω κλειστο. και εχω ολο το δικαιωμα να μην αφησω κανεναν μα ΚΑΝΕΝΑΝ να παιζει με την ζωη των παιδιων μου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ίδιο είχε συμβεί πριν χρόνια στην περιοχή που έμενα (δυτικά προάστεια). Εγκατέστησε ένα πολύ γνωστό και αγαπητό στην περιοχή κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών στην κεντρική αγορά της πόλης κεραία η οποία θα δημιουργούσε καρκίνο σε όλους τους άλλους εκτός από τον ίδιο (το εφέ της ομπρέλας). Μπράβο, πολύ ωραία σκέψη, να πεθάνουν όλοι οι άλλοι εκτός από τον εαυτούλη μου και την τσέπη μου (πολλά τα λεφτά για την ενοικίαση γαρ)...

 

Λοιπόν κινητοποιήθηκαν όλοι οι κάτοικοι μέσω του ψιλικατζίδικου (το ζευγάρι που το έχει γνωρίζει όλο τον κόσμο και είναι πάνω από 30 χρόνια στη γειτονιά), έκαναν πορεία (διαδήλωση), τρέξανε στους δημάρχους, κτλ κτλ...Η κεραία μετακινήθηκε, το μαγαζί έκλεισε μετά από τη δημόσια κατακραυγή και τα κινητά μας μια χαρά έπιαναν και μετά από αυτό...

 

Καλούς αγώνες να ευχηθώ και να καλέσετε και τα κανάλια, γιατί όχι;

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

το θεμα ειναι οτι χτες που το ειδαμε και το καταλαβαμε ειδαμε οτι εβγαλαν την παλια κεραια η οποια ηταν εκει 2 χρονια εν αγνοια μας . το μωρακι μου ηταν απο την ωρα που γεννηθηκε μεχρι τωρα 1,5 χρονων σε αποσταση 30 το πολυ μετρων απο αυτην ! αν εχει παθει τιποτα????? θελω να ζητησω και αποζημοιωσει απο τον ιδιοκτητη γιατι τρεμω ολοκληρη ακουσα για καρκινο αυτισμο κλπ . αν πρεπει να ειναι μακρια απο παιδια δημοτικου για νεογεννητα????????θελω να πληρωσει γιατρους να δω αν επαθαν τιποτα τα παιδια μου!!!!!ξερει κανεις που μπορω να αγορασω αυτο το μηχανημα που μετραει την ακτινοβολια? 50-150 Ε λενε κανει! και ξερει κανεις αν μπορουμε να ελεξουμε για αυτισμο ενα παιδι πριν εκδηλωθει? κατι για καναλια του εγκεφαλου ακουσα!!!!!εχω χασει τον υπνο μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το ίδιο είχε συμβεί πριν χρόνια στην περιοχή που έμενα (δυτικά προάστεια). Εγκατέστησε ένα πολύ γνωστό και αγαπητό στην περιοχή κατάστημα ηλεκτρονικών ειδών στην κεντρική αγορά της πόλης κεραία η οποία θα δημιουργούσε καρκίνο σε όλους τους άλλους εκτός από τον ίδιο (το εφέ της ομπρέλας). Μπράβο, πολύ ωραία σκέψη, να πεθάνουν όλοι οι άλλοι εκτός από τον εαυτούλη μου και την τσέπη μου (πολλά τα λεφτά για την ενοικίαση γαρ)...

 

Λοιπόν κινητοποιήθηκαν όλοι οι κάτοικοι μέσω του ψιλικατζίδικου (το ζευγάρι που το έχει γνωρίζει όλο τον κόσμο και είναι πάνω από 30 χρόνια στη γειτονιά), έκαναν πορεία (διαδήλωση), τρέξανε στους δημάρχους, κτλ κτλ...Η κεραία μετακινήθηκε, το μαγαζί έκλεισε μετά από τη δημόσια κατακραυγή και τα κινητά μας μια χαρά έπιαναν και μετά από αυτό...

 

Καλούς αγώνες να ευχηθώ και να καλέσετε και τα κανάλια, γιατί όχι;

εσεις πως το καταλαβατε??φαινοταν η κεραια κανονικα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εσεις πως το καταλαβατε??φαινοταν η κεραια κανονικα?

 

Δεν την είχα δει προσωπικά, αλλά φαντάζομαι πως ναι...

 

Βγάλτην με το κινητό φωτογραφίες, τράβα και βίντεο, μην τυχόν και έχει καταλάβει ότι θα τον κυνηγήσουν και την κατεβάσει, την καμουφλάρει, δεν ξέρω, και σας βγάλει τρελούς...Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά είναι τρομερά επικίνδυνες, γι'αυτό καλύτερα να κινηθείτε άμεσα. Ας πούμε οι ψιληκατζήδες της γειτονιάς μας τους έπιασαν όλους τους πελάτες και τους κινητοποίησαν και έγινε τότε χαμός, πορεία στην αγορά της πόλης, διαδήλωση έξω από το μαγαζί του, τι να σου λέω...Στήστε πανό έξω από το σπίτι του, να μην μπορεί να σταθεί, φωνάξτε τα κανάλια, φέρτε αστυνομίες, πολεοδομίες, ΣΔΟΕ, τα πάντα...Δες και εδώ τη σχετική νομοθεσία, τη διαβάζω κι εγώ τώρα και επιστρέφω!

 

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/FAQS/Antena/

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Δεν την είχα δει προσωπικά, αλλά φαντάζομαι πως ναι...

 

Βγάλτην με το κινητό φωτογραφίες, τράβα και βίντεο, μην τυχόν και έχει καταλάβει ότι θα τον κυνηγήσουν και την κατεβάσει, την καμουφλάρει, δεν ξέρω, και σας βγάλει τρελούς...Δεν θέλω να σε αγχώσω αλλά είναι τρομερά επικίνδυνες, γι'αυτό καλύτερα να κινηθείτε άμεσα. Ας πούμε οι ψιληκατζήδες της γειτονιάς μας τους έπιασαν όλους τους πελάτες και τους κινητοποίησαν και έγινε τότε χαμός, πορεία στην αγορά της πόλης, διαδήλωση έξω από το μαγαζί του, τι να σου λέω...Στήστε πανό έξω από το σπίτι του, να μην μπορεί να σταθεί, φωνάξτε τα κανάλια, φέρτε αστυνομίες, πολεοδομίες, ΣΔΟΕ, τα πάντα...Δες και εδώ τη σχετική νομοθεσία, τη διαβάζω κι εγώ τώρα και επιστρέφω!

 

http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/FAQS/Antena/

 

 

όπως περιγράφει το χριστινάκι είχαμε κινηθεί και εμείς..την διαδικασία την είχε ξεκινήσει ο συλλογος γονέων & κηδεμόνων.

σε εμάς είχε πέσει και ξύλο

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Από το λινκ που σου έβαλα:

 

7. Πώς μπορώ να μάθω αν μια εγκατεστημένη κεραία έχει άδεια;

 

Μπορείτε να απευθυνθείτε στην ΕΕΤΤ, η οποία διατηρεί μητρώο με όλες τις άδειες κατασκευών κεραιών που αυτή εκδίδει. Για την παροχή της σχετικής πληροφορίας, απαιτείται η υποβολή έγγραφου και επώνυμου αιτήματος στην ΕΕΤΤ με αναφορά λεπτομερών στοιχείων για την ακριβή θέση της κατασκευής κεραίας (οδός, αριθμός, περιοχή).

 

8. Σε περίπτωση μη αδειοδοτημένης κεραίας, ποια διαδικασία ακολουθείται για την απομάκρυνσή της;

 

Στην περίπτωση όπου διαπιστωθεί ότι κάποια κατασκευή κεραίας δεν διαθέτει σχετική άδεια της ΕΕΤΤ, σύμφωνα με τα τηρούμενα στα αρχεία της Υπηρεσίας στοιχεία, διενεργείται αυτοψία είτε από κλιμάκιο της ΕΕΤΤ είτε από την αρμόδια νομαρχιακή αυτοδιοίκηση.

 

Αν με την αυτοψία επιβεβαιωθεί η εγκατάσταση κατασκευής κεραίας, η ΕΕΤΤ προβαίνει στις δέουσες ενέργειες για την επιβολή των διοικητικών κυρώσεων και την ενημέρωση των αρμόδιων φορέων.

 

Συγκεκριμένα:

 

Με απόφαση της ΕΕΤΤ, ύστερα από Έκθεση των αρμόδιων οργάνων της ΕΕΤΤ ή των Νομαρχιακών Αυτοδιοικήσεων, επιβάλλεται στους κατόχους παράνομων κατασκευών κεραιών στην ξηρά διοικητικό πρόστιμο ύψους από 750 ευρώ μέχρι και 19.000 ευρώ. Τα πρόστιμα αυτά αποτελούν έσοδα του Δημοσίου.

 

Η ανωτέρω απόφαση επιβολής ποινών κοινοποιείται στην αρμόδια Εισαγγελία στο πλαίσιο της ποινικής διαδικασίας προς επιβολή των προβλεπόμενων ποινικών κυρώσεων και στην αρμόδια Πολεοδομική Υπηρεσία, η οποία και διατάσσει την κατεδάφιση των παράνομων κατασκευών κεραιών. Εν πάση περιπτώσει, η Πολεοδομική Υπηρεσία δύναται να διατάξει την κατεδάφιση παράνομων κεραιών ή κεραιών που δεν λειτουργούν και αυτεπάγγελτα.

 

Στους κατόχους κατασκευών κεραιών που δεν φροντίζουν για την κατεδάφιση των κατασκευών μετά την, για οποιοδήποτε λόγο, διακοπή λειτουργίας των κεραιών, με απόφαση του οικείου Νομάρχη και ύστερα από Έκθεση των αρμόδιων οργάνων της Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης, επιβάλλεται διοικητικό πρόστιμο υπέρ της οικείας Νομαρχιακής Αυτοδιοίκησης ύψους από 190 ευρώ μέχρι 3.800 ευρώ.

 

3. Ποια είναι τα όρια ασφαλούς έκθεσης του κοινού σε ακτινοβολία για κατασκευές κεραιών που βρίσκονται κοντά σε σχολεία, νοσοκομεία, γηροκομεία και βρεφονηπιακούς σταθμούς;

 

Με το Νέο Νόμο, σε περίπτωση εγκατάστασης κατασκευής κεραίας σε απόσταση μέχρι 300 μέτρων από την περίμετρο κτιριακών εγκαταστάσεων βρεφονηπιακών σταθμών, σχολείων, γηροκομείων και νοσοκομείων, τα όρια για την ασφαλή έκθεση του κοινού γίνονται ακόμα αυστηρότερα και απαγορεύεται να υπερβαίνουν το 60% των τιμών όπως αυτά καθορίζονται στη σχετική νομοθεσία (άρθρα 2-4 ΚΥΑ 53571/3839/6.9.2000)

 

4. Επιτρέπεται η εγκατάσταση κεραιών κινητής τηλεφωνίας σε κατοικημένες περιοχές;

 

Η εγκατάσταση κεραιών κινητής τηλεφωνίας σε κατοικημένες περιοχές επιτρέπεται δεδομένου ότι τηρούνται τα θεσπισμένα όρια ασφαλούς έκθεσης του κοινού σε ακτινοβολία σε όλα τα γειτονικά σημεία στο σταθμό κεραιών, όπου υπάρχει ανθρώπινη πρόσβαση (βλ ερ. 1-3).

 

Η εγκατάσταση κεραιών κινητής τηλεφωνίας είναι απαραίτητη για την πραγματοποίηση των κλήσεων μεταξύ κινητών τηλεφώνων. Αν οι κεραίες έχουν τοποθετηθεί αραιά μεταξύ τους, παρατηρούνται κενά στην κάλυψη του δικτύου με αποτέλεσμα οι κλήσεις να μη μπορούν να πραγματοποιηθούν, να διακόπτονται ή να τερματίζονται. Για το λόγο αυτό, τοποθετούνται σε πυκνό δίκτυο, εντός του αστικού ιστού, δηλαδή σε κατοικημένες περιοχές.

 

Επιπλέον σημειώνεται ότι η λειτουργία των κεραιών αυτών γίνεται σε συγκεκριμένες συχνότητες, οι οποίες έχουν δοθεί στους παρόχους κινητής τηλεφωνίας μετά από διαγωνιστική διαδικασία (βλ ερ :cool:

 

6. Επιτρέπεται η εγκατάσταση κεραιών κινητής τηλεφωνίας σε σχολεία, νοσοκομεία, γηροκομεία,και βρεφονηπιακούς σταθμούς;

 

Η εγκατάσταση κατασκευής κεραίας κινητής τηλεφωνίας σε κτιριακές εγκαταστάσεις βρεφονηπιακών σταθμών, σχολείων, γηροκομείων και νοσοκομείων δεν επιτρέπεται (βλ παρ. 21, άρ. 31 Ν 3431/2006).

Υφιστάμενες κατασκευές κεραιών επί των ανωτέρω κτιρίων απομακρύνονται εντός διαστήματος έξι μηνών από τη θέση σε ισχύ του Νόμου.

7. Έλεγχοι για την τήρηση των ορίων ασφαλούς έκθεσης του κοινού σε ακτινοβολίες;

 

Η Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας (Ε.Ε.Α.Ε.), είναι υπεύθυνη για τον έλεγχο της τήρησης των ορίων ασφαλούς έκθεσης του κοινού σε ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία.(βλ ερ. 1)

 

Η ΕΕΑΕ είναι υποχρεωμένη να:

α) Να ελέγχει αυτεπαγγέλτως και κατά τρόπο δειγματοληπτικό, ετησίως ποσοστό 20% τουλάχιστον των αδειοδοτημένων από την ΕΕΤΤ κεραιών, που λειτουργούν εντός σχεδίου πόλεως.

β) Να ελέγχει κατόπιν αίτηματος της ΕΕΤΤ, κάθε κεραία οποιουδήποτε φυσικού ή νομικού προσώπου, που έχει έννομο συμφέρον, εντός είκοσι εργάσιμων ημερών από την υποβολή του σχετικού αιτήματος. Στην περίπτωση αυτή, η ΕΕΑΕ υποχρεούται να γνωστοποιεί αμέσως τα αποτελέσματα του ελέγχου στον αιτούντα και στον κάτοχο της κατασκευής κεραίας.

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Απ'όσο κατάλαβα από αυτά που διάβασα, το πρώτο σου βήμα πρέπει να είναι η επώνυμη αίτηση στην ΕΕΤ για να ελεγχθεί αν είναι νόμιμη η ακτινοβολία...

 

Δες και αυτό από το http://www.home-biology.gr/index.php/asirmata-ilektromagnitika-pedia-ipsilis-sixnotitas/epiptoseis-keraies-kinitis-tilefonias

 

Πως απομακρύνω την κεραία από τη γειτονιά μου;

 

Κάθε μήνα εκδικάζονται γύρω στις 100 υποθέσεις για τη άμεση και προσωρινή διακοπή της λειτουργίας των κεραιών κινητής τηλεφωνίας. Τουλάχιστον 150 κεραίες λειτουργούν σήμερα στην Αττική παρά τις αντίθετες δικαστικές αποφάσεις και άλλες 500 λειτουργούν σχεδόν χωρίς καμία άδεια[xvi].

 

Αν επιθυμείτε να απομακρύνετε την κεραία που βρίσκεται στη γειτονιά σας θα πρέπει να αποταθείτε σε διάφορους φορείς όπως η Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών και Ταχυδρομείων που εκδίδει τις άδειες λειτουργίας, η Ελληνική Επιτροπή Ατομικής Ενέργειας που πραγματοποιεί τις μελέτες ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας κ.α.

 

Αναλυτικά την (συνήθως χρονοβόρα) διαδικασία που μπορεί κάποιος να ακολουθήσει μπορείτε να βρείτε εδώ.

 

Επίσης μπορείτε να απευθυνθείτε σε φορείς όπως η Παναττική Πρωτοβουλία κατά των Κεραιών Κινητής Τηλεφωνίας και Εκπομπών Ακτινοβολίας ή ο Σύλλογος Κηφισιά SOS, που κάνουν προσπάθεια για την απόσυρση των παράνομων κεραιών.

 

Η νέα «ειδική διαδικασία αδειοδότησης στην οποία υπάγεται η εγκατάσταση Τυποποιημένων Κατασκευών Κεραιών», απλοποιεί τις διαδικασίες ανέγερσης των κεραιών κινητής τηλεφωνίας και ενδεχομένως να δυσχεραίνει τις διαδικασίες απομάκρυνσης τους (υπάρχει online διαμαρτυρία στην οποία μπορείτε να ψηφίσετε για την απόσυρση του νέου νομοσχεδίου εδώ).

 

Αν υπάρχει νόμιμη κεραία δίπλα στο σπίτι μου, υπάρχει τρόπος να προστατευτώ;

 

Καταρχάς δεν είναι απαραίτητο ότι δέχεστε μεγάλη ποσότητα ακτινοβολίας. Το μεγαλύτερο μέρος της ακτινοβολίας των κεραιών κατευθύνεται στις κατοικίες που βρίσκονται σε απόσταση 80-250 μέτρων από το σημείο εκπομπής και επιβαρύνονται περισσότερο τα δωμάτια που έχουν οπτική επαφή με την κεραία.

Μπορείτε να διαπιστώσετε αν υπάρχουν υπερβάσεις των ορίων ασφαλείας εξαιτίας των κεραιών κινητής τηλεφωνίας της περιοχής σας (εμφανών και μη) χρησιμοποιώντας ένα Μετρητή Ακτινοβολίας Υψηλών Συχνοτήτων ή ζητώντας τον Έλεγχο Ηλεκτρομαγνητικής Επιβάρυνσης του σπιτιού ή του χώρου εργασίας σας.

Ο εντοπισμός των πιο επιβαρημένων σημείων θα σας βοηθήσει να μετακινήσετε τo κρεβάτι, το καθιστικό ή το γραφείο σας μακριά από τα σημεία υψηλών τιμών ασύρματης ακτινοβολίας (wireless hotspots).

Απλές λύσεις προστασίας από τις ασύρματες ακτινοβολίες προσφέρουν σήμερα και τα σύγχρονα υλικά ηλεκτρομαγνητικής θωράκισης που ανακλούν τις ασύρματες ακτινοβολίες σε ποσοστό > 99%.

Δεδομένου ότι τα τζάμια είναι τα σημεία διείσδυσης του μεγαλύτερου ποσοστού εξωτερικών ασύρματων ακτινοβολιών, η μεγαλύτερη μείωση στις ακτινοβολίες από κεραία κινητής τηλεφωνίας μπορεί να επιτευχθεί με την τοποθέτηση αυτοκόλλητης μεμβράνης ή κουρτίνας ηλεκτρομαγνητικής θωράκισης στα παράθυρα και τις μπαλκονόπορτες του σπιτιού (ειδικά σε αυτά που βλέπουν προς την κεραία).

 

Οι τοίχοι των κτιρίων εμποδίζουν ένα μέρος της εξωτερικής ασύρματης ακτινοβολίας ανάλογα με το πάχος τους και το είδος του δομικού υλικού. Βάφοντας και τους τοίχους με μπογιά ηλεκτρομαγνητικής θωράκισης ή τοποθετώντας πλέγμα ανοξείδωτου χάλυβα (ακόμη και στο πάτωμα) μπορούμε να επιτύχουμε ακόμη μεγαλύτερη μείωση των ακτινοβολιών στο χώρο.

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο σάιτ διάβασα ότι πληρώνονται αυτοί που ενοικιάζουν το χώρο για την κεραία 1.000-1.300 ευρώ το μήνα...

 

Επειδή, για άλλη μια φορά, φαίνεται ότι η νομοθεσία καλύπτει τον θύτη και όχι τα θύματα, η μόνη λύση είναι η κοινωνική κατακραυγή!Γι'αυτό λέει τις καμουφλάρουν γιατί αντιδρούν οι γείτονες...Δεν θέλει πολύ καιρό, μια εβδομάδα να περάσετε κάτω από το σπίτι του ασυνείδητου (γιατί το νόμιμο δεν είναι και ηθικό) και να τον ''πολιορκείτε'' θα την βγάλει μόνος του για να βρει την ηρεμία του...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Στο ίδιο σάιτ διάβασα ότι πληρώνονται αυτοί που ενοικιάζουν το χώρο για την κεραία 1.000-1.300 ευρώ το μήνα...

 

Επειδή, για άλλη μια φορά, φαίνεται ότι η νομοθεσία καλύπτει τον θύτη και όχι τα θύματα, η μόνη λύση είναι η κοινωνική κατακραυγή!Γι'αυτό λέει τις καμουφλάρουν γιατί αντιδρούν οι γείτονες...Δεν θέλει πολύ καιρό, μια εβδομάδα να περάσετε κάτω από το σπίτι του ασυνείδητου (γιατί το νόμιμο δεν είναι και ηθικό) και να τον ''πολιορκείτε'' θα την βγάλει μόνος του για να βρει την ηρεμία του...

 

H αμοιβή τους είναι γύρω στις 25.000 το χρόνο ;)

 

Σε εμάς απέναντι από το σχολείο την είχε καμουφλάρει σε καπνοδόχο.Δε νομίζω ότι η πολιορκεία πιάνει σε όλους...Μπροστά στο χρήμα κάποιων αυτιά δεν ιδρώνουν με τίποτα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

H αμοιβή τους είναι γύρω στις 25.000 το χρόνο ;)

 

Σε εμάς απέναντι από το σχολείο την είχε καμουφλάρει σε καπνοδόχο.Δε νομίζω ότι η πολιορκεία πιάνει σε όλους...Μπροστά στο χρήμα κάποιων αυτιά δεν ιδρώνουν με τίποτα.

 

 

Ουάου!Φορολογούνται άραγε ή τα κρύβουν;Γιατί αν τα κρύβουν μπορείς κανείς να τους απειλήσει και με καταγγελία...Βέβαια μπορείς πάντα να απειλήσεις χωρίς να ξέρεις αν φοροδιαφεύγει ή όχι...ρίχνεις άδεια για να πιάσεις γεμάτα που λένε, για να τον φοβίσεις...

 

Σίγουρα Ντάλια μου, αλλά αυτόν που δεν τον νοιάζει να τον κράξουν, δεν μπαίνει στον κόπο και να την κρύψει (λογικά) οπότε μάλλον κάτι θα γίνει με την πολιορκεία...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Ουάου!Φορολογούνται άραγε ή τα κρύβουν;Γιατί αν τα κρύβουν μπορείς κανείς να τους απειλήσει και με καταγγελία...Βέβαια μπορείς πάντα να απειλήσεις χωρίς να ξέρεις αν φοροδιαφεύγει ή όχι...ρίχνεις άδεια για να πιάσεις γεμάτα που λένε, για να τον φοβίσεις...

 

Σίγουρα Ντάλια μου, αλλά αυτόν που δεν τον νοιάζει να τον κράξουν, δεν μπαίνει στον κόπο και να την κρύψει (λογικά) οπότε μάλλον κάτι θα γίνει με την πολιορκεία...

 

 

Δε νομίζω ότι φορολογούνται...

Στον "δικό" μας μάλιστα δεν έπιασε η πολιορκεία...εδώ να φανταστείς στο σχολείο πηγαιναν τα εγγόνια του...τι να λέμε...

τι φωνάζαμε έξω από το σπίτι, τι ξύλο έπεσε, τι βρησιμο, τι πανό...

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι φορολογούνται...

Στον "δικό" μας μάλιστα δεν έπιασε η πολιορκεία...εδώ να φανταστείς στο σχολείο πηγαιναν τα εγγόνια του...τι να λέμε...

τι φωνάζαμε έξω από το σπίτι, τι ξύλο έπεσε, τι βρησιμο, τι πανό...

 

Α, δεν τα καταφέρατε;Το αντίθετο νόμιζα...Τι να πω, μερικοί άνθρωποι είναι τελείως κουκουρούκου (για να μην πω τίποτα βαρύ)...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...