Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανοιχτο πανεπιστημιο


maspir

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 113
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

maspir εξαρτάται τι θελεις να σπουδάσεις...

τα δίδακτρα είναι 700 ευρώ για κάθε μάθημα.

Ρίξε και εδώ μια ματιά http://www.eap-forums.gr για να πάρεις μια ιδέα πάνω κάτω τι γίνεται...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

ελληνικό είμαι εγώ

Αν θέλεις την προσωπική μου άποψη ... οκ δεν είναι και το ευκολότερο πράγμα στον κόσμο (όταν έχεις υποχρεώσεις και παιδιά...) αλλά τα βγάζω πέρα.

επέλεξα ελληνικό γιατί υπέθεσα ότι γνωρίζοντας καποια πράγματα από το σχολείο έτσι κι αλλιώς θα μου ήταν πιο οικείο. ΠΟΣΟ ΛΑΘΟΣ έκανα! :lol: Γιατί απλά στο σχολείο μας δίνανε "μασημένη τροφή". :wink:

Κάνε μια αίτηση. Δεν έχεις τίποτα να χάσεις...

 

Εχει γενέθλια το παιδάκι σου σήμερα????????? ΝΑ ΤΑ ΕΚΑΤΟΣΤΗΣΕΙ!!!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Maspir, έστελνα κι εγώ αιτήσεις επί τρία συναπτά έτη αλλά δεν κατάφερα να επιλεγώ! Είναι πολλά τα άτομα που κάνουν αιτήσεις και συγκριτικά λίγες οι θέσεις. Αν είσαι τυχερή και πέσει σε σένα ο ...λαχνός (!), τα δίδακτρα είναι τσουχτερά (κι εγώ θυμάμαι γύρω στα 700 ευρώ ανά μάθημα). Το συγκεκριμένο αντικείμενο το σπουδάζει ο κουμπάρος μου, κι από ό,τι ξέρω είναι αρκετά απαιτητικό. Αν θέλεις, ρωτάω περισσότερα και σου στέλνω νέα! :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ τελείωσα τον Ευρωπαϊκό Πολιτισμό και πραγματικά αν και είναι ζόρικα τα πράγματα αξίζει τον κόπο!

Το επίπεδο σπουδών είναι πολύ ανεβασμένο και οι ορίζοντές σου ανοίγουν απίστευτα πολύ...Μπορεί να παίζει ρόλο και το αντικείμενο βέβαια, γιατί το δικό μου άπτεται άμεσα και με την Ε.Ε., αλλά απο το πρώτο έτος που δεν κάναμε και τίποτα σύγχρονο άλλαξε η οπτική μου σε πολλά πράγματα...Κατανόησα πολύ διαφορετικά θέματα που μέχρι τότε μου ήταν ακόμη κι αδιάφορα...

Έχει ζόρι όπως προείπα...Είναι απαιτητικές οι σπουδές στο ΕΑΠ. Αλλά αν μπορούσα θα το ξαναέκανα...

Θέλει μεράκι όμως....Αν δεν το έχεις, δεν θα αντέξεις...είναι πολύ απλό!

Οπότε συζήτησέ το με τον εαυτό σου και αποφάσισε...:)

Όσο για τα δίδακτρα σε σχέση με άλλα ιδιωτικά κλπ. δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο, άλλωστε έχεις και τη δυνατότητα υποτροφίας κάτω απο κάποιες προϋποθέσεις πάντα...

Καλή επιτυχία στην απόφασή σου...! Τον άλλο μήνα αρχίζουν οι αιτήσεις...:)

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

εγω μπηκα με την 7η βασικα 700 ευρω ειναι η θεματικη ενοτητα οχι το μαθημα καθε θεματικη ενοτητα αντιστοιχει σε 3 με 4 μαθηματα για να παρεις πτυχιο πρεπει να ολοκληρωσεις επιτυχως τισ 12 θεματικες ενοτητες , Εγω ειμαι στον Ελληνικο πολιτισμο φετος εχω την 6η και 7 η θεματικη ενοτητα δεν σου κρυβω πως με τι δουλεια και το σπιτι ζοριζομαι θελει αρκετο διαβασμα γενναω και σ ενα μηνα και ο Θεος βοηθος παντως αν το θελεις πολυ θα το καταφερεις οι αιτησεις για φετος ξενικουν 1η Νοεμβριου http://www.eap.gr

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ !! ΕΠΕΙΔΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΟΙΧΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΙ ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΑΡΧΙΖΟΥΝ 1 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ.ΟΣΟΓΙΑ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩς ΕΙΝΑΙ 700 ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΥΡΩ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΣΤΑ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια. Διάβασα τις απορίες σας και επειδή είμαι φοιτήτρια στο ΕΑΠ μπορώ να σας λύσω τις απορίες σας. Το ΕΑΠ έχει 12 θεματικές ενότητες που η κάθε μία στοιχίζει 700 ευρώ. Μπορείς να πάρεις από μία έως τρεις την χρονιά ανάλογα με τον χρόνο που έχεις και τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις. Δηλαδή αν παίρνεις τρεις θεματικές την χρονιά θα πληρώνεις 2100 και θα το τελειώσεις σε 4 χρόνια. Οι εξετάσεις δίνονται κάθε χρόνο περίπου από τέλη Μαΐου ως τέλη Ιουνίου και αν δεν περάσεις ξαναδίνεις μετά από τρείς εβδομάδες ξανά. Στην διάρκεια της χρονιάς έχει 5 ΟΣΣ( ΟΜΑΔΙΚΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΕΣ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΣΕΙΣ) για κάθε θεματική που έχεις επιλέξει οι οποίες δεν είναι υποχρεωτικές αλλά είναι πολύ βοηθητικές για τις σπουδές σου. Ακόμα για κάθε θεματική είσαι υποχρεωμένη να γράψεις τέσσερεις εργασίες κατά την διάρκεια της χρονιάς τις οποίες και στέλνεις στον καθηγητή σου και βαθμολογησε .Ο βαθμός της κάθε εργασίας πρέπει να είναι τουλάχιστον 5 ώστε να έχεις δικαίωμα συμμετοχής στις εξετάσεις. Ότι άλλη απορία έχετε μπορείτε να με ρωτήσετε. φιλικά. Δέσποινα

.png
Link to comment
Share on other sites

Είμαι κι εγώ στον Ελληνικό Πολιτισμό! Έχω τελειώσει τις 2 πρώτες ενότητες και είμαι στην τρίτη. Είναι αρκετά απαιτητικο αλλά αξίζει τον κόπο. Τα υπόλοιπα τα έχουν καλύψει οι προηγούμενες κοπέλες :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ήμουν στον Ελληνικό Πολιτισμό, αλλά δεν τα κατάφερα... Θέλει πολύ προσπάθεια, τα βιβλία του ΕΑΠ σου δίνουν απλώς το έναυσμα και χρειάζεται πολύς χρόνος (και αρκετά χρήματα) για να αγοράζεις και να μελετάς από τα βιβλία της προτεινόμενης βιβλιογραφίας. Εγώ βέβαια έλειιπα από το σπίτι περίπου 12 ώρες την ημέρα λόγω δουλειάς και διαδρομών οπότε ήταν δύσκολα...

 

Κάνε την αίτηση, δεν χάνεις κάτι! Καλή επιτυχία!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια έτσι όπως το "ακούω" πρέπει να είναι δύσκολη η φοίτηση στο ΕΑΠ.

Και το να πάρεις πτυχίο είναι μάλλον άθλος!

Ειδικά για όσες έχουν οικογενειακές υποχρεώσεις και δουλειά.

Συγχαρητήρια σε εσάς που προσπαθείτε,που μπαίνετε σε αυτή τη διαδικασία!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ήμουν στον Ελληνικό Πολιτισμό, αλλά δεν τα κατάφερα... Θέλει πολύ προσπάθεια, τα βιβλία του ΕΑΠ σου δίνουν απλώς το έναυσμα και χρειάζεται πολύς χρόνος (και αρκετά χρήματα) για να αγοράζεις και να μελετάς από τα βιβλία της προτεινόμενης βιβλιογραφίας. Εγώ βέβαια έλειιπα από το σπίτι περίπου 12 ώρες την ημέρα λόγω δουλειάς και διαδρομών οπότε ήταν δύσκολα...

 

Κάνε την αίτηση, δεν χάνεις κάτι! Καλή επιτυχία!

 

Ευτυχώς που υπάρχει και η δανειστική βιβλιοθήκη του ΕΑΠ. Παίρνω, βγάζω τις φωτοτυπίες μου και ξεμπερδεύω με σχετικά λίγα χρήματα.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Ενδιαφέρομαι κι εγώ αλλά αμφιβάλλω αν θα τα καταφέρω με παιδί, σπίτι, δουλειά και τόσο διαβασμα. Έχει πάρει κάποια από εσάς πτυχίο και αν ναι δυσκολεύτηκε πολύ?

(Καλά, κάτσε να με πάρουν πρώτα... αγχώθηκα πριν καν κάνω την αίτηση)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Ενδιαφέρομαι κι εγώ αλλά αμφιβάλλω αν θα τα καταφέρω με παιδί, σπίτι, δουλειά και τόσο διαβασμα.

jena καλησπέρα,

μην αγχώνεσαι δεν ειναι τοσο τραγικά όσο ακούγονται...εγώ είμαι τρίτο έτος και μέχρι στιγμής όλα καλά, εξάλλου όλοι οι φοιτητές του ΕΑΠ είναι ενήλικες, με δουλειές, οικογένεια και όλα τα συναφή.

Δεν θέλει υπερπροσπάθεια...αν το αγαπάς όπως εγώ το κάνεις ευχάριστα, δεν σε κουράζει καθόλου...το αντίθετο θα έλεγα!

Θα νιώσεις τυχερή αν σε πάρουν είμαι σίγουρη! εύχομαι καλά αποτελέσματα...

rPs2p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα κάνει μια αίτηση παλιά για πλάκα και πέρασα αλλα δεν πήγα γιατί πέρασα σε αυτό που είχα σπουδάσει ήδη (Management) και μόλις είδα οτι θα ξαναέκανα τα ίδια μαθήματα απο την αρχή και θα τα πληρώνω και τόσα λεφτά είπα δεν αξίζει. Ειναι ακριβό πάντως κατα τη γνώμη μου! Είμαι και άνθρωπος του live και όχι του διαβάσματος απο το σπίτι οπότε δεν θα μου ταίριαζε η μάθηση εξ αποστάσεως. Μπράβο όμως που υπάρχει και έχουν όλοι μια δεύτερη ευκαιρία...ελπίζω πάντα οτι θεωρείται ισάξιο με το κανονικό πανεπιστήμιο μιας και δεν το έχω ψάξει σε βάθος.

Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα και εγώ να κάνω αίτηση στο ΕΑΠ. Στο συμβατικό πανεπιστήμιο δεν ειχα καταφέρει να περάσω γιατι τα μυαλά ήταν στους έρωτες.

Νομίζω οτι τώρα πλέον έχω το μυαλό να κάνω κάτι για τον εαυτό μου.

Αλλά έχω το εξής δίλημμα:

Να ακολουθήσω ενα κλάδο που μου προκαλεί ενδιαφέρον όπως ο ελληνικος ή ο ευρωπαικος πολιτισμός ή

Να ακολουθήσω ενα κλάδο που θα χει αμεση επαφή ισως με το οτι ειμαι ελευθερος επαγγελματιας οπως η διοικηση επιχειρήσεων;

Και σκέφτομαι (ολα αυτά το πρωι πριν κανω την αιτηση και πριν καν επιλεγω), μήπως η δευτερη επιλογή θα με βοηθήσει επαγγελματικα πιο άμεσα αλλά από την άλλη μήπως η πρώτη μου επιλογή καλύψει περισσότερο το πραγματικό ενδιαφέρον για γνώση;

Σας μπέρδεψα, συγγνώμη, το ερώτημα ειναι απλό: με γνώμονα το επαγγελμα ή την προσωπικότητα διαλέξατε κλάδο;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πέρσυ ήμουν σε αναζήτηση και έκανα αίτηση στην Πληροφορική και πέρασα! Ήμουν σίγουρη για το αντίθετο και γι' αυτό δεν το 'χα πει ούτε στον άντρα μου! Βέβαια, αργότερα που έψαξα αναλυτικά τι χρειάζεται, δεν ξεκίνησα καθόλου. Βλέπεις ήμασταν σε περίοδο που ψάχναμε για αγορά σπιτιού, μας λείπανε χρήματα... σκεφτόμασταν και για δεύτερο παιδί... δουλεύω κιόλας άρα δεν μένει χρόνος... είπα ότι θα το προσπαθήσω αργότερα όταν και αν είμαι σε καλύτερη φάση...

 

Λατρεύω τους υπολογιστές και θα ήθελα να σπουδάσω αλλά δεν ξέρω κατά πόσον τελικά θα με βοηθούσε να βρω μια καλύτερη δουλειά αυτό... Πάντως απ' ό,τι θυμάμαι ήταν 700 η ενότητα όμως αν δεν πέρναγες κάποια θα έπρεπε να την ξαναπληρώσεις για να την ξαναδώσεις. Αν κάνω λάθος, ας με διορθώσετε. Έχει τελειώσει κανείς Πληροφορική; Με τον Ευρωπαϊκό Πολιτισμό, τι δουλειά μπορείς να κάνεις;

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αποφάσισα και εγώ να κάνω αίτηση στο ΕΑΠ. Στο συμβατικό πανεπιστήμιο δεν ειχα καταφέρει να περάσω γιατι τα μυαλά ήταν στους έρωτες.

Νομίζω οτι τώρα πλέον έχω το μυαλό να κάνω κάτι για τον εαυτό μου.

Αλλά έχω το εξής δίλημμα:

Να ακολουθήσω ενα κλάδο που μου προκαλεί ενδιαφέρον όπως ο ελληνικος ή ο ευρωπαικος πολιτισμός ή

Να ακολουθήσω ενα κλάδο που θα χει αμεση επαφή ισως με το οτι ειμαι ελευθερος επαγγελματιας οπως η διοικηση επιχειρήσεων;

Και σκέφτομαι (ολα αυτά το πρωι πριν κανω την αιτηση και πριν καν επιλεγω), μήπως η δευτερη επιλογή θα με βοηθήσει επαγγελματικα πιο άμεσα αλλά από την άλλη μήπως η πρώτη μου επιλογή καλύψει περισσότερο το πραγματικό ενδιαφέρον για γνώση;

Σας μπέρδεψα, συγγνώμη, το ερώτημα ειναι απλό: με γνώμονα το επαγγελμα ή την προσωπικότητα διαλέξατε κλάδο;

Ευχαριστώ

 

Εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στην ύλη της Διοικησης επιχειρήσεων. Αν μπορείς να ανταπεξέλθεις, τότε ... όρμα! :wink:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

[quote name="maryp

Εγώ θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά στην ύλη της Διοικησης επιχειρήσεων. Αν μπορείς να ανταπεξέλθεις, τότε ... όρμα! :wink:[/quote]

 

Υπάρχει η ύλη μέσα στο σιτε ή θα με διαφωτισει καποιος που μπορω να τη βρω;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...