Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΡΕΑΣ ΣΕ ΜΩΡΟ 10 ΜΗΝΩΝ?


ΜΑΙΡΑ

Recommended Posts

Καλημέρα μανούλες! θέλω τα "φώτα" σας !!! Ο παιδίατρος μου έχει πει οτι η μπεμπίτσα μου πρέπει να τρώει 1 φορά την εβδομάδα΄ψάρι,2 φορές την εβδομάδα κοτόπουλο και τις υπόλοιπες κρέας. Σημειωτέον το κρέας και το κοτόπουλο που της δίνω είναι βιολογικά και το ψάρι υποτίθεται φρέσκο. Απλά αναρωτιέμαι μήπως τρώει πολλά ζωικά? Μήπως θα έπρεπε να τις δίνω και μία φορά μόνο λαχανικά?

ΓΕΙΑ ΣΑΣ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑΣ ΜΟΥ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα μανούλες! θέλω τα "φώτα" σας !!! Ο παιδίατρος μου έχει πει οτι η μπεμπίτσα μου πρέπει να τρώει 1 φορά την εβδομάδα΄ψάρι,2 φορές την εβδομάδα κοτόπουλο και τις υπόλοιπες κρέας. Σημειωτέον το κρέας και το κοτόπουλο που της δίνω είναι βιολογικά και το ψάρι υποτίθεται φρέσκο. Απλά αναρωτιέμαι μήπως τρώει πολλά ζωικά? Μήπως θα έπρεπε να τις δίνω και μία φορά μόνο λαχανικά?

 

Δεν ειναι νωρις για ψαρι?

Εμας μας ειπε ψαρι μετα τον χρονο.

Οσο για το κρεας,δεν ξερω τι να σου πω,ο καθενας λεει τα δικα του.

Εμενα απλα μου ειπε μερα παρα μερα κρεας οχι καθημερινα.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Ο δικός μου είναι 11 μηνών και τρώει:

 

2 φορές κρεας

2 φορές κοτόπουλο

2 φόρές ψάρι

1 ημέρα μόνο λαχανικά

 

όπότε νομίζω το πρόγραμμα σόυ ειναι ΟΚ :D

bunbunsbu20080415_-1_My+child+is.png

 

dev272prs__.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.εγω παλι της δινω τα παντα.κοτοπουλο,μοσχαρι(τι εννοειτε κρεας?)οσπρια(ρεβυθια,φακες),σπανακορυζο ,κοτοπουλο με πατατες,γιαχνι πατατες,αρακα κ τωρα θα αρχισω κ ψαρι.

 

δεν παω με βημα παιδιατρου γιατι δεν θα ετρωγε τιποτα το παιδι απλα αυτο που ξερω ειναι 1 φορα την εβδομαδα ψαρι κ 1 φορα οσπρια κ τις υπολοιπες κρεας.(κοτοπουλο,μοσχαρι)λαχανικα της κανω ξεχωριστα (μπροκολο,καροτο,κολοκυθι ,πατατα )κ της τα δινω σαν σαλατα κ τα τρωει μονη της.

 

Α!τρωει κ ελιες,ντοματα,κασερακι με ψωμι,τραχανα ξινο κ.α.δεν τρωει ποσοτητα αλλα τρωει απο ολα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ βρε κορίτσια για τις απαντήσεις σας!!

 

Boubouz όταν λες μόνο λαχανικά τι του βάζεις δηλαδή πατάτα-καρότο-κολοκύθι?η και κάτι άλλο γιατί ο παιδίατρος μας είναι λίγο συντηριτικός δεν με αφήνει να τις βάζω μεγάλη ποικιλία από λαχανικά!!και φοβάμαι μην τα βαρεθεί γιατί είναι και πολύ δύσκολη με το φαγητό!!!

 

Rosangel όπως τα λες ο καθένας λέει τα δικά του εμένα μου είπε ψάρι από τον 8ο απλά εγω είπα να το καθυστερήσω λίγο και τις το άρχισα στον 10ο΄το μόνο που μου είπε να τις αρχίσω στο χρόνο είναι το αυγό.

 

Xristina1 τι όσπρια της δίνεις? Εμείς δεν έχουμε και δοντάκια δυστηχώς ακόμα οπότε δεν μπορώ να τις δώσω κάτι άλλο εκτός από πολτοποιημένα προς το παρόν!!

ΓΕΙΑ ΣΑΣ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑΣ ΜΟΥ!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι μαρια.σε καθοδηγει το παιδι στο θεμα μασησης.τουλαχιστον η δικια μου.της δινω ρεβυθια κ φακες.μπορεις να τα αλεσεις κ να προσθεσεις κ ζουμακι.

στα λαχανικα σου μπορεις να προσθεσεις λαχανο-μπροκολο-πατζαρι(βολβος)-μαρουλι -σπανακι κι οτι αλλο εποχης υπαρχει.

αλλα καλα να ρωτησεις κ τον γιατρο σου.

εγω τις δοκιμαζω διαφορες γευσεις.δεν με νοιαζει να τρωει ποσοτητα αλλα να τρωει για να μαθαινει.

Link to comment
Share on other sites

Αν και η μπέμπα μου είναι πιο μικρή οπότε πολλές τροφές ακόμη δεν τις έχουμε στο διαιτολόγιο της... παρ΄όλα αυτά προχθές ρώτησα τον γιατρό ακριβώς το ίδιο πράγμα, δλδ αν θα τρώει πάντα μοσχάρι ή κοτόπουλο, ή αν κάποιες φορές της δίνω σκέτη χορτόσουπα.

Η απάντηση ήταν συνέχεια κρέας γιατί στα μικρά παιδιά χρειάζεται ο οργανισμός τους την χολιστερίνη (ζωικό λίπος) για την ανάπτυξη των νευρώνων του εγκεφάλου και την διασύνδεση μεταξύ τους και για κάπου ακόμη αλλά δεν θυμάμαι κορίτσια...ο άνθρωπος τα εξηγεί αλλά εγώ έχω αλτσχάιμερ :?

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΙΡΑ όταν λέω λαχανικά εννοώ: πατάτα, καρότο, σπανάκι, μαρούλι, ντομάτα και ότι άλλο λαχανικό είναι της εποχής ΕΚΤΟΣ απο μπρόκολο, κουνουπίδι, μελιτζάνα.

bunbunsbu20080415_-1_My+child+is.png

 

dev272prs__.png

Link to comment
Share on other sites

Boubouz σε ευχαριστώ θα δοκιμάσω και κάτι ακόμα χωρίς να ρωτήσω τον γιατρό μας!!

 

Xristina1 και εσένα δηλαδή δεν έχει δοντάκια ακόμα?Εγώ αν της δώσω κανένα λίγο πιο χοντροκομμένο κομματάκι στο φαγητό αμέσως πνίγετε και κάνει εμετό!Τα όσπρια τα μαγειρεύεις κανονικά όπως και για εμάς.

 

Anthula σε ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες!

 

Κορίτσια να σας ρωτήσω κάτι άσχετο το οποίο μπορεί να είναι και σε κάποιο άλλο σημείο του forum αλλά τώρα είμαι στο γραφείο όποτε δεν έχω χρόνο να το ψάξω,γάλα φρέσκο τους έχετε ξεκινήσει?

ΓΕΙΑ ΣΑΣ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑΣ ΜΟΥ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

όχι ακόμα...αν και έχει μου τρώει την σαντυγί απο τον Frapuccino Caramel :D:D

Μου είπε ο γιατρός μετά τον πρώτο χρόνο, οτι θα μας καθοδηγήσει εκείνος. Επίσης το ίδιο και για τα όσπρια, τα οποία μπορεί να πέφτουν βαριά για τα μικρουλάκια μας. Εξαρτάται βέβαι απο το παιδάκι. Ο κάθε παιδίατρος ακολουθεί και διαφορετικό πρόγραμμα :D

bunbunsbu20080415_-1_My+child+is.png

 

dev272prs__.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι ακόμα...αν και έχει μου τρώει την σαντυγί απο τον Frapuccino Caramel :D:D

Μου είπε ο γιατρός μετά τον πρώτο χρόνο, οτι θα μας καθοδηγήσει εκείνος. Επίσης το ίδιο και για τα όσπρια, τα οποία μπορεί να πέφτουν βαριά για τα μικρουλάκια μας. Εξαρτάται βέβαι απο το παιδάκι. Ο κάθε παιδίατρος ακολουθεί και διαφορετικό πρόγραμμα :D

 

 

ακριβως.συμφωνω.καθε παιδιατρος παρακολουθει το παιδι κ κ σου λεει τιπεπει να κανεις.

 

δοντακια βγαλαμε 1,5 απο 10 μηνων.τρωει κανονικα απο 9 μηνων χωρις να αλεθω.

τα οσπρια τα μαγειρευω χωρις μπαχαρικα κ πολλα κρεμυδια.

τα ρεβυθια τα ξεφλουδιζω πριν της τα δωσω.

εμενα η παιδιατρος μου μου ειπε να της δωσω.

φρουτα δεν τρωει αλεσμενα αλλα στο χερακι.υπαρχουν παιδια που δεν θελουν τα αλεσμενα.

 

γαλα φρεσκο το ολυμπος βιολογικο θα το αρχισω μετα τον χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απάντησεις σας !!

Να χαίρεστε τα μπεμπάκια σας

Θα τα ξαναπούμε,καλό μεσημέρι

ΓΕΙΑ ΣΑΣ Η ΖΩΗ ΜΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΜΕ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΗΣ ΚΟΥΚΛΙΤΣΑΣ ΜΟΥ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα ρεβυθια τα ξεφλουδιζω πριν της τα δωσω.

 

Χριστινάκι υπάρχουν και αποφλειωμένα ρεβύθια, απλά στο λέω σε περίπτωση που δεν το ξέρεις για να μην παιδεύεσαι.

 

Εγώ και τα δύο παιδιά μετά τον χρόνο τα έδινα κατευθείαν φρέσκο γάλα.

Link to comment
Share on other sites

τα ρεβυθια τα ξεφλουδιζω πριν της τα δωσω.

 

Χριστινάκι υπάρχουν και αποφλειωμένα ρεβύθια, απλά στο λέω σε περίπτωση που δεν το ξέρεις για να μην παιδεύεσαι.

 

Εγώ και τα δύο παιδιά μετά τον χρόνο τα έδινα κατευθείαν φρέσκο γάλα.

 

 

αληθεια?οντως δεν το ηξερα.ευχαριστω.

οντως πολυ παιδεμα να τα ξεφλουδισω.τι γαλα φρεσκο εδινες στα αγγελουδια σου?εγω λεω το ολυμπος να δωσω.ελπιζω να το πινει.επισης ειχα μια απορια για το φρεσκο πως θα το κουβαλαμε μαζι μας ενω με την σκονη περνεις θερμο μαζι κ μου ειπανε οτι μπορω να το βραζω κ να το βαζω σε θερμο.το εχετε κανει?

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα όταν χρόνισαν τα δικά μου τα παιδιά δεν υπήρχε το Όλυμπος.

Απ΄ότι διαβάζω όμως τώρα οι περισσότερες κοπέλες δίνουν Όλυμπος και Κουκάκη.

 

Για το γάλα στο θερμό εγώ δεν θα το έκανα ποτέ με την απλή σκέψη ότι αν το ζεστάνεις και το κρατήσεις ζεστό στο θερμό (αν κατάλαβα καλά), μέχρι να το χρησιμοποιήσεις δεν θα αρχίσουν να αναπτύσονται βακτηρίδια;

Θα σου πω τί έκανα εγώ: όταν πηγαίναμε διακοπές φρόντιζα να έχει ψυγειάκι και είχα μαζί μου το καμινέτο και μπρίκι, ούτως ή άλλως μόνο πρωί βράδυ έπινε γάλα οπότε είμασταν πάντα στο δωμάτιο.

Αν δεν μπορούσα να έχω τα παραπάνω έπερνα μικρά κουτάκια εβαπορέ (αν και είμαι πολύ κατά, αλλά για λίγες μέρες δεν θα πάθει κάτι), χρησιμοποιούσα όσο ήθελα και το υπόλοιπο το πετούσα.

Αν το ξενοδοχείο είχε πρωινό έστελνα τον μπαμπά με το μπιμπερό και το γέμιζε.

Τώρα πια που υπάρχουν και σκόνες Νο 3 πιστεύω ότι μπορείς να βολευτείς και με αυτές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι ανθουλα σωστα λες.αυτο σκεφτηκα κι εγω για τα βακτηριδια αλλα για λιγες ωρες μονο.πχ εμενα 9 η ωρα πινει γαλα κ πεφτει ξερη.συνηθως το καλοκαιρι ειμαστε εξω παραλια βολτα κι ελεγα να το επαιρνα μαζι μου.

 

Α!και τωρα το θυμηθηκα τι λεω!χθες μου στειλανε δωρο απο την νουνου(κουπονια απο κρεμες) 1 θερμο της κικο που εχει 2 μπολακια μεσα για φαγητο.μπορω να ζεσταινω το γαλα να το διατηρω μεσα στο θερμος με το μπουκαλι.εννοειτε το πολυ 2ωρες.δεν γινεται?

 

εμενα περυσι μια φιλη μου ειχε τετοιο κ επερνε το μητρικο της ετσι.εγω βεβαια βολευομουν καλυτερα με το να την θηλαζω.

 

δεν τις γουσταρω τις σκονες αν κ η παιδιατρος επιμενει μετα τους 18 μηνες να το αλλαξω σε φρεσκο.θα δω κ θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Χριστίνα για να μην σου πω κάποια χαζομάρα, από ότι έχω διαβάσει την Αγλαΐα, λέει πως πρέπει να το κουβαλάνε το μητρικό με παγοκύστες, καλύτερα ρώτησέ την.

 

Εγώ στην θέση σου για το θερμό δεν θα το παρακινδύνευα για το τίποτα την στιγμή που υπάρχει εναλλακτική λύση.

 

Αν στο φινάλε δεν τα πίνει τα υπόλοιπα γάλατα και πρέπει ντε και καλά να πιει γάλα για να κοιμηθεί και δεν μπορεί να περιμένει να γυρίσετε στο δωμάτιο καλύτερα να αγοράζεις από ένα ζαχαροπλαστείο εκεί που σουλατσάρεις ένα μικρό φρέσκο γάλα, καμινέτο και μπρικάκι και πάντα φρέσκο.

 

Απ ότι ξέρω το γάλα και το αίμα είναι το καλύτερο υπόστρωμα για βακτηρίδια.

Γιατί δεν ρωτάς και τον παιδίατρο;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

να ρωτησω και εγω κατι? οταν λεμε κρεας εννοουμε μονο κοτοπουλο και μοσχαρι?κατι σε κατσικακι, αρνακι η λαγο δεν μπορουμε να δωσουμε στα μωρα?κοκκινο κρεας δεν υποτιθεται οτι ειναι και αυτα

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ! ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΑΣΧΕΤΟ, ΦΡΕΣΚΟ ΨΑΡΙ ΟΣΕΣ ΜΕΝΕΤΕ ΑΘΗΝΑ-ΑΘΗΝΑ (ΕΝΝΟΩ ΚΕΝΤΡΙΚΑ ΣΧΕΤΙΚΑ) ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΕ? ΣΤΗΝ ΒΑΡΒΑΚΕΙΟ?

 

Κι εγω προβληματιζομαι γι΄αυτο... Αν εχεις γνωστο-γνωστο στη Βαρβακειο γιατι οχι, αλλα αν οχι εγω δε θα ψωνιζα... Δεν του εχω δωσει ακομα ψαρι, αλλα η αδερφη μου δινει στον μικρο της ψαροκροκετα, κατοπιν εντολης της παιδιατρου. Εχω ακουσει απο ψαρα οτι αν δεν ξερεις αν ειναι φρεσκο το ψαρι που πας να αγορασεις καλυτερα να παρεις κατεψυγμενο. Αυτα τα ψαρια μολις τα ψαρευουνε τα πετανε στην καταψυξη κι ετσι δεν ταλαιπωρουνται πολυ, οπως μου ειπε. Και βεβαια ενα θεμα ειναι και τα ψαρια του ιχθυοτροφειου ( που ειναι και τα περισσοτερα που τρωμε...). Εκει τι κανεις, που ειναι τιγκα στα αντιβιωτικα?

 

να ρωτησω και εγω κατι? οταν λεμε κρεας εννοουμε μονο κοτοπουλο και μοσχαρι?κατι σε κατσικακι, αρνακι η λαγο δεν μπορουμε να δωσουμε στα μωρα?κοκκινο κρεας δεν υποτιθεται οτι ειναι και αυτα

 

Εγω του εχω δωσει αρνακι και κατσικακι, αφου βεβαια μου εδωσε το ΟΚ και η παιδιατρος. Ασε που πιστευω οτι το κατσικι ειναι και πιο "καθαρο" κρεας...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κορίτσια...

Έχω φάει κόλλημα... Στον 9μηνών και 1 ημέρας παιδαρο μου...τι να του δίνω; Εντάξει, ο παιδίατρος μου λέει..."ό,τι σε φωτίσει ο Θεός δώστου"..αλλά χωρίς αλάτι..το θέμα είναι ο τρόπος παρασκευής τους.. Τι εννοώ..Για σήμερα είπα στη μητέρα μου να του βράσει μαζί με τα λαχανικά του (καρότο-πατάτα-κολοκύθι) και λίγη ντομάτα και κρεμύδι. Κατόπιν, μαζί με το μοσχαράκι του να του αλέσει (ως συνήθως) τα καροτοπατατακολοκύθι Plus λίγη ντομάτα και λίγο κρεμύδι και στο τέλος να συμπληρώσει 2 κουτ. του γλυκού ελαιόλαδο... Είναι σωστό αυτό που είπα ή δεν θα ξανάρθει ο μικρός στη ταβέρνα μας;

Επίσης, σκέφτομαι να του δώσω και κανένα ζυμαρικούλι..αλλά έλεγα να πάρω βιολογικό πχ μακαρονάκι διότι δεν ξέρω κατά πόσο είναι καθαρά τα κοινά του εμπορίου (αν και δεν θέλω να τον κάνω μη μου άπτου)..Τι λέτε; Και άντε και το πήρα το ζυμαρικο...Θα το βράσω μόνο του και μετά μαζί με το κρέας θα το αλέσω ή θα βάλω και λαχανικά; Δηλαδη...καροτο/πατατα/κολοκύθι+ζυμαρικο+κρέας;

Link to comment
Share on other sites

Candy1234 και εμενα ο γιος μου ιδιας ηλικιας ειναι και του δινω εναλλαξ 2 μερες κρεας με λαχανικα,2 κρεας με ζυμαρικα.Βραζεις το κρεας πρωτα και προς το τελος ριχνεις τα λαχανικα ή τα ζυμαρικα αναλογα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...