Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλαγή χώρας


Athena

Recommended Posts

Το μεγαλυτερο λαθος που καναμε(ο αντρας μου επεμενε) το 2004 ηταν να αφησουμε τη ζωη μας στην Ολλανδια και να γυρισουμε με την τοτε 2 χρονων Μελινα πισω στην Ελλαδα...

 

Ποτε δεν εβγαλα απο το μυαλο μου τη ζωη μας εκει ,οπου ηταν υπεροχη για πολλους λογους.

 

Σκεφτομαστε μηπως το τολμησουμε και φυγουμε ξανα-προκοπη εδω ο τοπος δεν φαινεται να εχει-τωρα ομως με την Μελινα 7-8χρονων.Θα ειναι ευκολα για αυτην ,απο το θεμα της γλωσσας;ειναι αληθεια πως τα παιδια μαθαινουν ευκολα;γνωριζετε κατι;αυτο ειναι το μονο μου αγχος ως προς την αποφαση μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προσωπική εμπειρία δεν έχω, έχω ακούσει όμως ιστορίες από άλλους Έλληνες που έχουν έρθει με τις οικογένειές του στην Αγγλία και είχαν παιδιά λίγο μικρότερα από τη δική σου.

 

Ο πρώτος χρόνος θα είναι δύσκολος, ίσως χάσει και μια χρονιά στο σχολείο μέχρι να προσαρμοστεί και να μάθει τη γλώσσα, αλλά δεν υπάρχει περίπτωση μέσα σε ένα χρόνο (ίσως και λιγότερο) να μη μπορεί το παιδί να συνεννοείται άνετα.

 

Κατά την ταπεινή μου γνώμη, αν η ζωή σας ήταν καλύτερη εκεί, αξίζει τον κόπο να το κάνετε.

Link to comment
Share on other sites

Μετακομίσαμε με τους γονείς μου στη Γερμανία, για επαγγελματικούς λόγους του πατέρα μου, όταν εγώ ήμουν 12 και ο αδερφός μου 10 χρονων. Σε αντίθεση με τους γονείς μας εγώ και ο αδερφός μου δεν γνωρίζαμε λέξη γερμανικά, μόνο αρκετά καλά αγγλικά. Σε πληροφορώ ότι μάθαμε γερμανικά σε χρόνο dt, χωρίς φροντιστήρια μόνο με τη δουλειά που γινόταν στο γερμανικό δημόσιο σχολείο. Γινόταν βέβαια φοβερή δουλειά εκεί ... τους Γερμανούς κατά την γνώμη μου δεν τους πιάνεις σε θέματα εκπαίδευσης και παιδείας, είναι χρόνια μπροστά ... το σχολείο παρείχε δασκάλα που έκανε αποκλειστικά μάθημα γερμανικών σε εμενα και στον αδερφό μου, το δε εποπτικό υλικό που χρησιμοποιούσε δεν το έχω δει έδω σε εμάς ούτε στα καλύτερα ιδιωτικά ... ακόμα θυμάμαι κάτι καρτέλες εκμάθησης όπου τις περνούσες από ένα ειδικό μηχάνημα σαν πιστωτική κάρτα και αυτό εκφωνούσε με σωστή προφορά το αντικείμενο που απεικονιζόταν!!! Σταδιακά λοιπόν από την τάξη ένταξης μεταπηδήσαμε ο καθένας στην αντίστοιχη της ηλικίας του τάξη. Μέσα σε δύο χρόνια καταφέραμε εγώ να μεταβώ σε ανώτερου επιπέδου σχολείο ( είναι τελείως διαφορετικό το γερμανικό εκπαιδευτικό σύστημα από το δικό μας) και ο αδερφός μου να κερδίσει μια ολόκληρη χρονιά. Στα έξι συνολικά χρόνια που ζήσαμε εκεί όχι μόνο καταφέραμε να μάθουμε τη γλώσσα αλλά αποκομίσαμε τόσες εμπειρίες από ταξίδια και γενικότερα από όλα αυτά που ζήσαμε, που πραγματικά σήμερα ευγνωμονώ τους γονείς μου για την απόφασή τους εκείνη. Σου τα γράφω όλα αυτά για να δεις πως πραγματικά δεν πρέπει να αγχώνεσαι για το αν τα παιδιά σου θα μάθουν την γλώσσα και αν θα ανταπεξέλθουν στις νέες απαιτήσεις. Είναι σε ηλικία που ρουφούν τη γνώση σαν σφουγγάρια, έπειτα δεν είναι μόνο το σχολείο, είναι οι παρέες συνομηλίκων, οι καθημερινές εμπειρίες κλπ...

Ωραία μου το είχε θέσει ο πατέρας μου, όταν μετά από πολλά χρόνια, φοιτήτρια πια τον ρώτησα .... μα καλά δεν φοβηθηκάτε με τη μαμά μήπως και δεν τα καταφέρουμε, μήπως δεν μάθουμε γερμανικά;;; Αυτό που φοβόμουνα μου απαντάει είναι όχι μήπως δεν μάθετε γερμανικά αλλά μήπως ξεχάσετε τα ελληνικά που ξέρετε και δεν θέλετε να γυρίσουμε πίσω!!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μα γιατί να φύγετε!? Καλά είναι εδώ!!!

Περίμενε λιγάκι! Δεν έχεις δει τη διαφήμιση του Υπουργείου Παιδείας στην Τηλεόραση? Αυτή που λέει "θέλω να δώσω την καλύτερη παιδεία στο παιδί μου", "επενδύουμε στους εκπαιδευτικούς μας"? Αυτή που έχει ένα φανταστικό σχολικό κτίριο σε φόντο και μερικά όμορφα παιδάκια να τρέχουν μεσ' την καλή χαρά?! Αυτή που αναφέρει έναν μεγάλο αριθμό αναλυτικών προγραμμάτων!!!!

 

Λοιπόν, στο θέμα μας. Από προσωπική εμπειρία κι εγώ, θα σου πρότεινα, αν δεν βιάζεστε να φύγετε, να προετοιμάσετε τη Μελίνα για ένα χρόνο στη γλώσσα. Αν όχι την Ολλανδική, τουλάχιστον στην Αγγλική. Η γλώσσα θα είναι ένα τεράστιο βοήθημα για την προσαρμογή της.

Σίγουρα, τα σχολεία στην Ολλανδία θα έχουν ειδική υπηρεσία ένταξης και εκμάθησης της γλώσσας για παιδιά άλλων χωρών.

 

Και μετά είναι η συναισθηματική της προσαρμογή. Αν οι συνθήκες στο σχολείο είναι καλύτερες από αυτές που ζει τώρα... τότε να είσαι σίγουρη ότι θα προσαρμοστεί πολύ γρήγορα.

 

Η δική μου οικογένεια μετανάστευσε στην Αυστραλία όταν ήμουν 6 ετών και είχα ήδη τελειώσει την Α' Δημοτικού στην Ελλάδα.

Τα Αγγλικά ήταν η μητρική μου γλώσσα και αυτό με βοήθησε να προσαρμοστώ. Επίσης, το εκπαιδευτικό σύστημα εκεί ήταν σαφώς πιο οργανωμένο από άποψη διδασκαλίας, σχολικών κτιρίων, δραστηριοτήτων και επιλογών κι έτσι γρήγορα ξέχασα τη νοσταλγία μου για την Ελλάδα και έπεσα με τα μούτρα στο σχολείο, το οποίο μου άρεσε πάρα πολύ. Γενικά ήταν μια πολύ ευχάριστη εμπειρία. Εβλεπα πολλές δυνατότητες και ευκαιρίες να ανοίγονται μπροστά μου!

 

Αντιθέτως, όταν επιστρέψαμε στην Ελλάδα (σε ηλικία 14 ετών), δεν υπήρχε κάποιο σύστημα στην εκπαίδευση υποστήριξης παιδιών από άλλη χώρα, ώστε να ενταχτούν και να βοηθηθούν.

Δεν υπήρχε η οικονομική δυνατότητα να σταλώ στο Campion, για παράδειγμα.

Το μόνο που με βοήθησε εδώ στην Ελλάδα εκείνη την περίοδο ήταν η ζεστή και φιλική υποδοχή των Ελλήνων συμμαθητών, η έλλειψη βίας (που υπάρχει σε μεγαλύτερη ένταση στις "προηγμένες" χώρες, αν και φοβάμαι ότι ζηλέψαμε και κάποια στιγμή θα συναγωνιστούμε τις χώρες στα θέμα αυτό) και η φιλότιμη, οικειοθελής υποστήριξη κάποιων (όχι όλων) των καθηγητών. Από άποψη μαθημάτων, εργασιών, συνθηκών, τρόπου διδασκαλίας και δραστηριοτήτων και ευκαιριών, ήταν μια πολύ μεγάλη απογοήτευση. Μιλάμε τώρα για τη δεκαετία του '80...

 

Οπότε, συνοψίζοντας, η δική μου γνώμη είναι να την προετοιμάσεις σε μια από τις γλώσσες που χρησιμοποιούν στην Ολλανδία, ώστε να έχει το εφόδιο της επικοινωνίας και να ελαττωθεί η όποια ανασφάλεια και αποξένωση που ίσως βιώσει.

Από την άλλη, βλέπεις πως η φίλη μας η Ολια, με την υποστήριξη του σχολείου στη Γερμανία, όχι μόνο έμαθε τη γλώσσα, αλλά και προόδευσε γρήγορα (άλλη μια μεγάλη διαφορά σε σχέση με κάποιες άλλες χώρες... σε μερικές χώρες το εκπαιδευτικό σύστημα επιτρέπει στον εκπαιδευτικό τη δυνατότητα, τα εργαλεία και το χρόνο να δίνουν σημασία στις προσωπικές ικανότητες των μαθητών...).

 

Εργαζόμουν σε Ολλανδική εταιρεία για αρκετά χρόνια και επισκέφθηκα την Ολλανδία και μπορώ να πω ότι άνετα θα ζούσα εκεί... αλλά μου λείπει ο ήλιος και η φασαρία... και έχω συνηθίσει στην ανοργανωσιά... :wink:

Link to comment
Share on other sites

η γνωμη η δικια μου.........

 

"οπου γης και πατρις"

 

και για τα παιδια ειδικα για ενα παιδι της ηλικιας της κορης σου

ειναι ευκολο να προσαρμοστει

 

ο συζηγος ελληνας αλλα γεννηθηκε εξωτερικο και 12 χρονω γυρισαν

ελλαδα και γνωριζε ελαχιστα ελληνικα

ενιωθε ξενος στην ουσια οταν πρωτοηρθε αλλα μεσα σε πολυ λιγους μηνες

αμεσως προσαρμοστηκε

 

επειδη ειναι σε πολυ μικρη ηλικια πιστευω θα προσαρμοστει γρηγορα

 

αν πιστευετε οτι ειναι καλυτερα τα πραγματα για σας εκει θα ειναι και για το παιδι σας

 

απλα οπως ειπε κ η φιλη πιοπανω καλυτερα να την εξοικιωσετε με την ξενη γλωσσα απο πανω

 

ελπιζω να βοηθησα...........!!!!!!!!

 

καλαη τυχη οτι κ αν κανετε

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,καπως ηρεμησα...οι Εκπαιδευτικές Μονάδες Ελληνόγλωσσης Εκπαίδευσης οπου υπαρχουν στην ολλανδια τι ειναι δηλαδη;

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις,καπως ηρεμησα...οι Εκπαιδευτικές Μονάδες Ελληνόγλωσσης Εκπαίδευσης οπου υπαρχουν στην ολλανδια τι ειναι δηλαδη;

 

 

Aθηνά διάβασε εδώ ....

 

http://www.ediamme.edc.uoc.gr/diaspora2/index.php?greekintro_ypl

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι τα παιδια θα δυσκολευτουν με τη γλωσσα,μαθαινουν πολυ πιο ευκολα απ'οτι οι ενηλικες.Παλιοτερα ειχα μια μαθητρια που μιλουσε τελεια ελληνικα, κι ηταν πολυ καλη,νομιζα οτι γεννηθηκε στην Ελλαδα απο Ελληνες γονεις.Ομως οταν ειδα τον μπαμπα της διαψευστηκα.Το κοριτσακι ειχε γεννηθει σε χωρα της πρωην σοβιετικης ενωσης,ειχε ερθει μικρη στη χωρα μας και καταφερε να προσαρμοστει τελεια,ενω ο μπαμπας της μιλουσε σπαστα τη γλωσσα.

Link to comment
Share on other sites

Αthena, τα παιδία έχουν την ικανότητα να μαθαίνουν πολύ εύκολα καινούργιες γλώσσες, οι μεγάλοι είναι που δυσκολεύονται.

Κι εμείς μένουμε τώρα μόνιμα στο εξωτερικό, αυτό που σκεφτήκαμε, εκτός φυσικά από το οικονομικό, είναι ότι δεν είναι καλό για το παιδί να μεγαλώνει μεσα στην πολυκατοικια, να μην βλέπει το πράσινο, καταλαβαίνεις τώρα.... Εδώ στο Λονδίνο, αν και είναι μια από τις μεγαλύτερες πόλεις στον κόσμο, έχει πολύ περισσότερο πράσινο από την πάτρα, οπου μέναμε προηγουμένως. Και φυσικά είναι πιο οργανωμένα τα πράγματα, καλύτερη περίθαλψη, άλλος τρόπος ζωής, τα ξέρεις νομίζω. Στο σχολείο που πηγαίνει η κόρη μου, το 70% των παιδιών δεν μιλάει αγγλικά στο σπίτι, αλλά μια χαρά τα καταφέρνουν. Είναι και καλό για τα παιδία να μεγαλώνουν σε ένα πολυπολιτισμικό περιβάλλον. Καμιά χώρα δεν είναι τέλεια, όμως αν πιστεύεις ότι η Ολλανδία είναι καλύτερη για την οικογένειά σου, μην αφήσεις το θέμα της γλώσσας για το παιδί να σε εμποδίσει. Και να δεις που τελικά θα χρειαστεί βοήθεια για να μην ξεχάσει τα ελληνικά μετα από λιγο καιρό!

Link to comment
Share on other sites

φετος και μεις ηρθαμε Ισπανια με μηδενικη γνωση γλωσσας.Τα παιδια αν και δεν καταλαβαινουν ειναι ευχαριστημενα με το σχολειο και σιγουρα σε λιγους μηνες θα ειναι ακομη καλυτερα.

Μην φοβασαι,οποιοδηποτε εκπαιδευτικο συστημα θα ειναι καλυτερο απο την Ελλαδα.Να φανταστεις δυο τρεις φορες την βδομαδα την μεγαλη μου κορη την πανε σε χωριστη ταξη απο τα αλλα παιδια για μια ωρα για να της μαθουν την γλωσσα...τι να λεμε τωρα...

Αν εχεις αποφασισει να φυγετε απο Ελλαδα μην σε κρατησει ο φοβος για τα παιδια πισω...θα το μετανιωσεις σιγουρα αργοτερα...

Εγω απο τωρα σκεφτομαι με τι καρδια θα γυρισω πισω σε τρια χρονια :D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 εβδομάδες μετά...

εγω το μονο που θα πω ειναι οτι σε ζηλευω.Θα ηθελα να ειχα την δυναμη να φυγω απο δω.Δυστυχως δεν εχω σπουδασει κατι και ετσι αυτο με καθηλωνει εδω.Δεν θα σκεφτομουν τιποτα μπροστα στην προοπτικη να εχουν τα παιδια μου μια καλυτερη ποιοτητα ζωης και μορφωσης

Link to comment
Share on other sites

εγω το μονο που θα πω ειναι οτι σε ζηλευω.Θα ηθελα να ειχα την δυναμη να φυγω απο δω.Δυστυχως δεν εχω σπουδασει κατι και ετσι αυτο με καθηλωνει εδω.Δεν θα σκεφτομουν τιποτα μπροστα στην προοπτικη να εχουν τα παιδια μου μια καλυτερη ποιοτητα ζωης και μορφωσης

 

Νάνσυ, διακρίνω μια απογοήτευση στο μήνυμά σου. Πάντως, θα ήθελα να σου πω ότι καταλαβαίνω πώς αισθάνεσαι κι εγώ πολλές φορές έχω τάσεις φυγής, ειδικά επειδή έχω γευτεί το πράσινο χορτάρι της αντίπερας όχθης, αλλά μη σε παίρνει από κάτω (αν συμβαίνει αυτό και συγνώμη αν κάνω λάθος). Η ζωή πραγματικά είναι πολύ πιο δύσκολη εδώ, αλλά υπάρχουν τρόποι να παρακάμψεις τις δυσκολίες ή να τις αντιμετωπίσεις κατά κέφαλα...

Για παράδειγμα, ενόψει της παιδείας που ο γιος μου δέχεται στο δημόσιο σχολείο, παίρνω βοηθήματα και, όταν βρίσκω την ευκαιρία, κάνουμε κάτι παραπάνω με το γιο μου σχετικά με τα μαθήματα.

Η αλήθεια είναι ότι θέλει μεγάλη προσπάθεια και ισχυρή θέληση και καμία φορά κουράζει αυτό. Αλλά, δεν είνα όλα ρόδινα έξω. Τουλάχιστον, η κοινωνία μας (ακόμη) είναι ζεστή και ακίνδυνη (σχετικά) και ζωηρή. Προσωπικά, από κοινωνική άποψη, δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να ζήσω έξω πια.... άσχετα με τις τάσεις φυγής που με πιάνουν, ειδικά όταν αναγκάζομαι να συναλλάσομαι με δημόσιους φορείς ή όταν ακούω τα ευτράπελα των πολιτικών, εκκλησίων και λοιπών δημόσιων προσώπων στις ειδήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις αποφασισει να φυγετε απο Ελλαδα μην σε κρατησει ο φοβος για τα παιδια πισω...θα το μετανιωσεις σιγουρα αργοτερα...

Εγω απο τωρα σκεφτομαι με τι καρδια θα γυρισω πισω σε τρια χρονια :D:D

 

Αχ, κι εγώ το ίδιο σκέφτομαι! Είμαι μόλις 2 μήνες στη Χάγη και ήδη έχω πάθει την πλάκα μου με την ποιότητα ζωής που υπάρχει εδω, το σεβασμό στο συνάνθρωπο, την έλλειψη άγχους, τις δυνατότητες που υπάρχουν για τα παιδιά...είναι τόσο διαφορετικά από την τρέλα και την ανοργανωσιά της Αθήνας...

Athena, θα συμφωνήσω κι εγώ ότι ίσως καλό θα ήταν να προετοιμάζατε λίγο την μικρή σας με τη γλώσσα, ώστε να μην της έρθει πολύ απότομα η αλλαγή περιβάλλοντος. Πάντως, μην την φοβάσαι, θα τα καταφέρει πολύ γρήγορα...στο γραφείο που εργάζομαι, η κοπέλα που κάνει τις μεταφράσεις είναι ελληνίδα και ήρθε με τους γονείς της σε ηλικία 15 ετών χωρίς να γνωρίζει καθόλου τη γλώσσα...πήγε σε International School όπου και έμαθε αγγλικά, γερμανικά, ολλανδικά και ελληνικά.

fUvDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μα τι λες τώρα !

 

Συγκρίνεις την Ο ΛΑ ΝΔΙ Α ΡΑ με την #%$@%^ την ελλαδίτσα?

 

Τα Netherlands είναι ο αγαπημένος μου προορισμός , όποτε έχω ταξίδι εκεί είναι η καλύτερη μου. Γυρνα πισωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βelfaccino,αφου ειδες μονο απογοητευση ειναι καλα γιατι εγω νιωθω απογνωση.Δεν ξερω πως τα καταφεραμε ετσι σε αυτη την χωρα αλλα ολα πανε λαθος.προσπαθω να κανω το καλυτερο για τα παιδια μου"ποιος γονιος δεν το κανει αλλωστε"αλλα δεν βλεπω φως στο τουνελ.ειναι σαν να εχεις τα αλογα και η καροτσα να ειναι χωρις ροδες.Δεν ξερω.Το ψαχνω ομως να δω τι θα κανω.Συγνωμη αν σας ψυχοπλακωσα

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις αποφασισει να φυγετε απο Ελλαδα μην σε κρατησει ο φοβος για τα παιδια πισω...θα το μετανιωσεις σιγουρα αργοτερα...

Εγω απο τωρα σκεφτομαι με τι καρδια θα γυρισω πισω σε τρια χρονια :D:D

 

Αχ' date=' κι εγώ το ίδιο σκέφτομαι! Είμαι μόλις 2 μήνες στη Χάγη και ήδη έχω πάθει την πλάκα μου με την ποιότητα ζωής που υπάρχει εδω, το σεβασμό στο συνάνθρωπο, την έλλειψη άγχους, τις δυνατότητες που υπάρχουν για τα παιδιά...είναι τόσο διαφορετικά από την τρέλα και την ανοργανωσιά της Αθήνας...

Athena, θα συμφωνήσω κι εγώ ότι ίσως καλό θα ήταν να προετοιμάζατε λίγο την μικρή σας με τη γλώσσα, ώστε να μην της έρθει πολύ απότομα η αλλαγή περιβάλλοντος. Πάντως, μην την φοβάσαι, θα τα καταφέρει πολύ γρήγορα...στο γραφείο που εργάζομαι, η κοπέλα που κάνει τις μεταφράσεις είναι ελληνίδα και ήρθε με τους γονείς της σε ηλικία 15 ετών χωρίς να γνωρίζει καθόλου τη γλώσσα...πήγε σε International School όπου και έμαθε αγγλικά, γερμανικά, ολλανδικά και ελληνικά.[/quote']στη χαγη ε;;ωραια....ακουει ολλανδικα η μελινα.ξερει και τραγουδακια(και ο μαριος) ηνονα της-και γυναικα του πατερα μου-ειναι ολλανδεζα και της εχει μαθει καποια...αχ χρονια της ελεγα να της μιλαει ολλανδικα αλλα αυτη δεν της μιλαγε... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Karfori's baby καλα να περνας και καλα να εχεις την οικογενεια σου!και γω δυο μηνες ειμαι εδω :D

Αθηνα,οπως βλεπεις το παιδι θα παει μια χαρα,μην την φοβασαι,εχε της εμπιστοσυνη.Η μεγαλη μου κορη(10 χρονων)ειναι ΠΛΗΡΩΣ προσαρμοσμενη,χωρις ψυχολογικα προβληματα,χωρις τιποτα.Η μικρη δυσκολευεται λιγο στο να γραφει και να διαβασει αλλα ειναι θεμα χρονου.....

καλη τυχη σε οτι αποφασισετε :D

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω να κανω το καλυτερο για τα παιδια μου"ποιος γονιος δεν το κανει αλλωστε"αλλα δεν βλεπω φως στο τουνελ.ειναι σαν να εχεις τα αλογα και η καροτσα να ειναι χωρις ροδες.Δεν ξερω.Το ψαχνω ομως να δω τι θα κανω.Συγνωμη αν σας ψυχοπλακωσα

 

Καταρχήν, δεν μας ψυχοπλακώνεις... οι συνθήκες εδώ πέρα κάνουν καλά αυτή τη δουλειά, αν καθήσει κανείς και αναλογιστεί τις χοντράδες που συμβαίνουν σε αυτή την χώρα σε πολλά επίπεδα και πόσες επιλογές θα μπορούσε να έχει έξω για μια πιο ομαλή ζωή...

Πάντως, αν η παραμονή σας εδώ δεν "πάει άλλο", πήγαινε σε μια πρεσβεία να ζητήσεις λεπτομέρειες για μια πιθανή εργασία έξω και πώς θα μπορούσε να γίνει μια ομάλή μετάβαση. Αν σκέφτεσαι μια χώρα της Ευρώπης, η μετακίνηση προς και από την Ελλάδα θα είναι σχετικά εύκολη για να μην αποκοπείτε και απομονωθείτε από τα "καλά" αυτής της χώρας και από τους συγγενείς και φίλους σας, ενώ σε χώρες άλλων ηπείρων, τείνεις να απομονώνεσαι από την Ελλάδα αν δεν έχεις την οικονομική ευχέρεια να την επισκέπτεσαι τακτικά.

Είμαι της άποψης ότι τίποτα δεν είναι αδύνατον, αν όλοι συμφωνείτε και έχετε την ίδια διάθεση να το παλέψετε.

Εμένα δυστυχώς ο σύζυγος ούτε να το συζητήσει για έξω κι έτσι, γνωρίζοντας ότι θα μπορούσαμε να ζήσουμε καλύτερα έξω και ότι δεν θα μπορέσω να το κάνω αυτό χωρίς να διαλύσω την οικογένεια, προσπαθώ να το πάρω απόφαση και να κάνω ό,τι καλύτερα μπορώ εδώ.

Αλλιώς, θα τρέχω στους δρόμους ουρλίαζοντας σαν τρελή για τον κάθε πατέρα που έχει τα παιδιά του τρικάβαλο στη μηχανή του, για τον κάθε γονιό που αρνείται να αντιμετωπίσει λανθασμένες καταστάσεις στο σχολείο από φόβο "μη την πληρώσει το παιδί του", για τον κάθε δάσκαλο που αδιαφορεί και ισχυρίζεται κι από πάνω ότι κουράζεται δουλεύοντας 4 ώρες και που απαιτεί τη στήριξη των γονιών για τις αμοιβές του, για κάθε υπάλληλο του δημόσιου φορέα που ταλαιπωρεί τον κόσμο από σκέτη βαριεστημάρα, αδιαφορία και έλλειψη γνώσεων διαχείρισης θεμάτων, για κάθε ιατρό που θέλει φακελάκι για να κάνει τη δουλειά του, για κάθε πολιτικό που κλέβει με απίστευτη θρασύτητα και χωρίς να έχει καν το τακτ να το αποκρύπτει, για τον κάθε δήμαρχο που κοιτάει να πετύχει άλλους στόχους από τη βελτίωση του δήμου... να συνεχίσω τη λίστα?

Link to comment
Share on other sites

Βelfassino αυτο μα την πρεσβεια δεν ηταν ασχημη ιδεα δεν ξερω πως ακριβως γινεται αλλα θα το κοιταξω.Οσο για τον συζυγο δεν μπορω να πω οτι τον ενθουσιαζει η ιδεα γιατι σκεφτεται πως θα αφησουμε τις μαναδες μας μονες εδω αλλα το συζηταει.Ισως αν εχω μια πιο ολοκληρωμενη εικονα να του παρουσιασω να το σκεφτει πιο σοβαρα.Εγω σκεφτομαι για γερμανια ή φιλανδια.Δεν ξερω καμια απο τις 2 γλωσσες αλλα αυτο λυνεται Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Βelfassino αυτο μα την πρεσβεια δεν ηταν ασχημη ιδεα δεν ξερω πως ακριβως γινεται αλλα θα το κοιταξω.
ουτε εγω το ειχα σκεφτει... :roll: το manpower ειχα σκεφτει μονο...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα από την ηλιόλουστη, -μετά από πολλές μέρες βροχών- Χάγη!

Είμαστε σχεδόν 2 μήνες πια στην Ολλανδία. Μετακομίσαμε με τον άντρα μου και τον μικρό μας και ψάχνοντας για πληροφορίες είδα ότι 2 κοπέλες μένουν -ή τουλάχιστον έμεναν, μιας το θέμα είναι από τέλος του 08'- και αυτές Ολλανδία.

Είχαμε πάρει πολύ καιρό πριν την απόφαση να φύγουμε, αλλά όταν ήρθε και ο μικρός η ανάγκη έγινε επιτακτική. Και μετανιώνω μόνο που δεν το έκανα νωρίτερα ώστε να έχω την εμπειρία του ερχομού ενός μωρού σε ένα σύστημα όπως αυτό της Ολλανδίας.

 

Το κακό είναι ότι ακόμα ψάχνομαι σε θέματα που αφορούν το παιδί, φαγητό, προϊόντα, παιδότοπους, επιδόματα και πολλά πολλά άλλα... Αυτό τον καιρό ψάχνω απεγνωσμένα να βρω προϊόντα για την ασφάλεια του μικρού και όπου και αν έχω ρωτήσει κανείς δεν έχει και κανείς δεν ξέρει που μπορώ να βρω.

Τα ΙΚΕΑ δυστυχώς έχουν μόνο γωνίες και τάπες για τις πρίζες. Έχω αναγκαστεί να ασφαλίσω τα συρτάρια και τα ντουλάπια με κολλητική ταινία... :shock:

Όποια μανούλα μένει Ολλανδία και μπορεί να βοηθήσει με πληροφορίες θα την ευχαριστούσα πολύ.

vVzsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα από την ηλιόλουστη, -μετά από πολλές μέρες βροχών- Χάγη!

Είμαστε σχεδόν 2 μήνες πια στην Ολλανδία. Μετακομίσαμε με τον άντρα μου και τον μικρό μας και ψάχνοντας για πληροφορίες είδα ότι 2 κοπέλες μένουν -ή τουλάχιστον έμεναν, μιας το θέμα είναι από τέλος του 08'- και αυτές Ολλανδία.

Είχαμε πάρει πολύ καιρό πριν την απόφαση να φύγουμε, αλλά όταν ήρθε και ο μικρός η ανάγκη έγινε επιτακτική. Και μετανιώνω μόνο που δεν το έκανα νωρίτερα ώστε να έχω την εμπειρία του ερχομού ενός μωρού σε ένα σύστημα όπως αυτό της Ολλανδίας.

 

Το κακό είναι ότι ακόμα ψάχνομαι σε θέματα που αφορούν το παιδί, φαγητό, προϊόντα, παιδότοπους, επιδόματα και πολλά πολλά άλλα... Αυτό τον καιρό ψάχνω απεγνωσμένα να βρω προϊόντα για την ασφάλεια του μικρού και όπου και αν έχω ρωτήσει κανείς δεν έχει και κανείς δεν ξέρει που μπορώ να βρω.

Τα ΙΚΕΑ δυστυχώς έχουν μόνο γωνίες και τάπες για τις πρίζες. Έχω αναγκαστεί να ασφαλίσω τα συρτάρια και τα ντουλάπια με κολλητική ταινία... :shock:

Όποια μανούλα μένει Ολλανδία και μπορεί να βοηθήσει με πληροφορίες θα την ευχαριστούσα πολύ.

 

weirdtales γεια σου. Τον τελευταίο καιρό σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά με τον άντρα μου να φύγουμε για Ολλανδία. Έχω κι ένα κολλητό εκεί που μένει 5 χρόνια τώρα, αλλά επειδή ο τρόπος ζωής του είναι περισσότερο μποέμ ήθελα πληροφορίες από ανθρώπους που έχουν οικογένεια κι μένουν εκεί. Έχουμε έναν γιο 15 μηνών και όπως καταλαβαίνεις η απόφαση γίνεται ακόμα πιο σοβαρή. Μπορείς να με διαφωτίσεις σχετικά με τρεις βασικούς τομείς: στέγη, εργασία, φροντίδα παιδιού

 

Σε ευχαριστώ θερμά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...