Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

μαλλον εξαρταται απο τον γιατρο που θα σου την κανει, αν πονεσεις η οχι. (και αν ειναι κλειστες η ανοιχτες).

εγω πονεσα φρικτα, την εκανα στην "ακτινοδιαγνωση" στην εγνατια.

μια φιλη μου την εκανε στο "euromedica" καπου στον ευοσμο, και δεν πονεσε καθολου.

ισως καποια αλλη κοπελα να σου δωσει περισσοτερες πληροφοριες.

παντως την σαλπιγγογραφια καλυτερα να τη δειξεις σε 2-3 γιατρους, γιατι πολλοι δεν μπορουν να τη διαβασουν σωστα.

 

Γιατι πονεσες τοσο πολυ ? Ηταν κλειστες οι σαλπιγγες και με δυσκολια περνουσε το υγρο? Πως στο δικαιολογησαν?

 

Σε ρωταω γιατι ειχα το ιδιο προβλημα στην δευτερη σαλπιγγογρφια.

Πριν πολλα χρονια 6 χρονιαειχα κανει σαλπιγγογραφια και δεν ειχα πονεσει καθολου. Οι σαλπιγγες ηταν ενταξει. Μετα απο 2 μηνες εμεινα εγκυος στο γιο μου. ΥΠοθετω οτι κατι μπορει να υπηρχε στις σαλπιγγες που εμποδιζε την συλληψη .

Μετα απο 4 χρονια -πριν 2 περιπου χρονια- παω στον ιδιο ακτινολογο, εχοντας μαλιστα και την προηγουμενη καλη εμπειρια και τρελλαθηκα στον πονο.

Τον παρακαλουσα να σταματησει και αυτος εκει επεμενε να μου ριχνει και αλλο υγρο. Υπηρχε μεγαλη δυσκολια στην μια σαλπιγγα , αλλα τελικα περασε το υγρο.

Μου εγραψε στη διαγνωση οτι ηταν φυσιολογικες αλλα εγω δεν πιστευω οτι η μια ηταν.

Η καταληξη αυτης της σαλπιγγογραφιας ηταν στο νοσοκομειο την επομενη ημερα με πυρετο, ζαλαδες και φοβερους πονους. Η διαγνωση μαλλον σαλπιγγιτιδα στην αρχη που την προλαβαμε με ενδοφλεβια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 210
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σου λεμονια, δεν ξερω γιατι πονεσα τοσο. ο γιατρος σταματησε την πιεση του υγρου 3 φορες επειδη πονουσα, και στην σαλπιγγογραφια μετα δεν φαινοταν ξεκαθαρα αν ηταν τελειως ανοιχτη η μια σαλπιγγα (δεν περασε παντου το υγρο). σε εναν μηνα περιπου εκανα υστεροσκοπιση, και ηταν και οι 2 ανοικτες.

εχω δει (και νιωσει πανω μου) οτι υπαρχουν γιατροι "ελαφροχερηδες". αν ειχες τετοιον, εισαι τυχερη.

αλλα στη δικη σου περιπτωση πιστευω οτι ισως τη δευτερη φορα υπηρχε καποιο μικροβιο, το οποιο ειχε μολυνει και ερεθισει τις σαλπιγγες, και γι'αυτο η εξεταση σου προκαλεσε πονο. δεν ειναι παντα θεμα γιατρου.

ισως υπηρχε φλεγμονη, και καποιο μικροβιο του κολπου περασε με το υγρο στις σαλπιγγες, και γι'αυτο επαθες σαλπιγγιτιδα. κανενας δεν ξερει σιγουρα.

εγω μετα δεν μπορουσα να περπατησω, και ευχομαι να μην χρειαστει να την ξανακανω ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Ο ακτινολογος ηταν ο ιδιος και στην πρωτη και στη δευτερη σαλπιγγογραφια.

Την σαλπιγγιτιδα οι γυναικολογοι την απεδωσαν σε καποιο μικροβιο η απο το εργαστηριο η απο τον κολπο.

Ισως εχεις δικιο , τελικα και ο πονος να ευθυνοταν σε αυτο.

 

Με την υστεροσκοπηση μπορουν να δουν εαν οι σαλπιγγες ειναι ανοιχτες?

Νομιζα οτι χρειαζεται λαπαροσκοπηση και οτι με την υστεροσκοπηση μπορουν να δουν μονο εαν υπαρχουν συμφησεις γυρω απο την σαλπιγγα .

 

Στην διαγνωση ο ακτινολογος σου εγραψε οτι η μια ηταν κλειστη?

Link to comment
Share on other sites

στην υστεροσκοπιση μαζι με την καμερα που περναει, σου ριχνουν και υγρο, πολλες φορες καθαριζοντας τη μητρα απο συμφυσεις, και ριχνουν στις σαλπιγγες, να δουν αν βγαινει ανετα. αν οχι, σημαινει οτι ειναι κλειστες. το εχω δει και η ιδια στο DVD που μου εδωσε ο γιατρος.

στην διαγνωση εγραφε οτι δεν απεικονιζεται καθαρα η μια σαλπιγγα, επειδη δεν την διαπερασε το υγρο. ο γιατρος θα αποφασιζε τι γινεται. αφου την ειδε, μου ειπε οτι μπορει να ειναι διαβατη, δεν φαινοταν να ειχε προβλημα. αφου θα καναμε και υστεροσκοπιση, δεν ξαναεκανα αλλη. και στην λαπαροσκοπιση αργοτερα (εξωμητριο) ειδαμε και παλι οτι ηταν διαβατες.

υ.γ. εισαι καλα, βρηκες καμια ακρη?

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση.

turbulence προσπαθω να το παρω αποφαση οτι δευτερο παιδακι δεν θα προκυψει. Σε ενα θαυμα ελπιζω και το παλευω με βιταμινες πολλες που μου συστησε μετα απο μια επισκεψη η Μαρια Τριβελα και τα pregnacare οπως μου εχει πει ο γυναικολογος.

Εχω παρει και τα dhea αλλα επειδη την προηγουμενη φορα μου ειχαν δημιουργησει ενταση ολο τα αναβαλλω.

Σχετικα με τις σαλπιγγες δεν εχω κανενα συμπτωμα τωρα η πονο. Και εφοσον ειχα και μια παλινδρομη εγκυμοσυνη μετα απο την σαλπιγγιτιδα η μια τουλαχιστον ειναι ανοιχτη.

 

Ισως τα καταφερω να κανω και καμια εξωσωματικη εντος καλοκαιριου.

Αν με αναλλαβει ο γιατρος .

 

 

Εσυ σε τι φαση βρισκεσαι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι να μην σε αναλαβει ο γιατρος? μια χαρα εισαι, και εχεις γεννησει μια φορα, και το σωμα "θυμαται". και οι βιταμινες πολυ καλες ειναι, να τις συνεχισεις εννοειται. τα dhea αν σου προκαλουν προβλημα, μην τα παιρνεις. εγω εκανα ταχυκαρδιες με το inofert, και τα σταματησα. δεν κανουν ολα για ολους τους οργανισμους.

αν ειναι κλειστη η μια σαλπιγγα σου, μπορει να προκαλει θεματα. μηπως μαζευει υγρο, η εχει φλεγμονη. μη λειτουργικες σαλπιγγες αργοτερα ισως γινουν υδροσαλπιγγες. θελει προσοχη.

εγω δεν πετυγχαινω με τιποτα, οτι και να κανω. μαζευα ενα χρονο αυγουλακια, μαζεψα 3 και δεν πετυχε. ξανα. δεν νομιζω να αντεχω να συνεχισω σωματικα, ψυχολογικα και οικονομικα. προσπαθω να αποδεχτω το γεγονος οτι δεν θα κανω ποτε παιδια. και εσυ να προσεχεις το παιδακι σου, να το χαιρεσαι, να ειναι παντα γερο και δυνατο.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για τις ευχες σου και εγω σου ευχομαι συντομα να εχεις στην αγκαλια σου ενα μωρακι και ολα αυτα να ειναι παρελθον.

Απο αυτο το forum ειδα κοπελες που ειχαν πολλα προβληματα και τελικα με την υπομονη και την επιμονη τους εμειναν εγκυος. Μην το βαζεις κατω.

 

Μην απογοητευεσαι, σκεψου οτι υπαρχουν και τα δανεικα στην εσχατη περιπτωση. Αυτο ειναι μια επανασταση, ισως ενα δωρο για εμας τις γυναικες.

Γιατι εστω και ετσι μας δινεται η δυνατοτητα να βιωσουμε την εγκυμοσυνη .

Τη χαρα της γεννας.

 

Μεσα απο τα μηνυματα σου φαινεται οτι εχεις πολυ διαθεση να βοηθησεις τις αλλες κοπελες , με τις εμπειριες σου.

Εισαι πολυ καλη κοπελα και ειμαι σιγουρη οτι ο Θεος ή η ιδια ζωη θα σε ανταμειψει.

Με ολη μου την καρδια ευχομαι να τα καταφερεις.

 

 

 

 

 

 

 

ΥΓ. Και εμενα τα dhea μου δημιουργουν ταχυπαλμιες και αρρυθμιες.

Link to comment
Share on other sites

γιατι να μην σε αναλαβει ο γιατρος? μια χαρα εισαι, και εχεις γεννησει μια φορα, και το σωμα "θυμαται". και οι βιταμινες πολυ καλες ειναι, να τις συνεχισεις εννοειται. τα dhea αν σου προκαλουν προβλημα, μην τα παιρνεις. εγω εκανα ταχυκαρδιες με το inofert, και τα σταματησα. δεν κανουν ολα για ολους τους οργανισμους.

αν ειναι κλειστη η μια σαλπιγγα σου, μπορει να προκαλει θεματα. μηπως μαζευει υγρο, η εχει φλεγμονη. μη λειτουργικες σαλπιγγες αργοτερα ισως γινουν υδροσαλπιγγες. θελει προσοχη.

εγω δεν πετυγχαινω με τιποτα, οτι και να κανω. μαζευα ενα χρονο αυγουλακια, μαζεψα 3 και δεν πετυχε. ξανα. δεν νομιζω να αντεχω να συνεχισω σωματικα, ψυχολογικα και οικονομικα. προσπαθω να αποδεχτω το γεγονος οτι δεν θα κανω ποτε παιδια. και εσυ να προσεχεις το παιδακι σου, να το χαιρεσαι, να ειναι παντα γερο και δυνατο.

 

Γιατί τέτοια απαισιοδοξία, κορίτσι μου; Μην το βάζεις κάτω, εγώ πιστεύω ότι μπορείς. Κι αν δεν μπορείς να αντέξεις το οικονομικό κόστος, δεν είναι ανάγκη να πας στο Χ ονομαστό ιδιωτικό κέντρο εξωσωματικής (από το οποίο στο κάτω κάτω δεν είδες και αποτέλεσμα). Μπορείς να δοκιμάσεις σε ένα δημόσιο νοσοκομείο (πχ Έλενα, Αλεξάνδρα, Αττικό), όπου το κόστος είναι πολύ μικρότερο και πολλές κοπέλες τα έχουν καταφέρει. Αν το θέλεις, η λύση θα βρεθεί. Μην απογοητεύεσαι. Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί τέτοια απαισιοδοξία, κορίτσι μου; Μην το βάζεις κάτω, εγώ πιστεύω ότι μπορείς. Κι αν δεν μπορείς να αντέξεις το οικονομικό κόστος, δεν είναι ανάγκη να πας στο Χ ονομαστό ιδιωτικό κέντρο εξωσωματικής (από το οποίο στο κάτω κάτω δεν είδες και αποτέλεσμα). Μπορείς να δοκιμάσεις σε ένα δημόσιο νοσοκομείο (πχ Έλενα, Αλεξάνδρα, Αττικό), όπου το κόστος είναι πολύ μικρότερο και πολλές κοπέλες τα έχουν καταφέρει. Αν το θέλεις, η λύση θα βρεθεί. Μην απογοητεύεσαι. Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά.

 

rosali, δεν ειμαι απαισιοδοξη καθολου. το αντιθετο μαλιστα. απλα ερχεται καποια στιγμη που σταματας.

δεν θα γραψω αλλα, για να μην κανω και καταχρηση του θεματος. σ'ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα,

είναι το πρώτο μου μήνυμα αν και κατά καιρούς μέσω αναζήτησης για διάφορα γυναικολογικά θέματα που μου έχουν τύχει, διάβαζα διάφορα threads στο forum.

Μόλις προχτές μετά από παρότρυνση του νέου γυναικολόγου που με ανέλαβε και αφού με παρακολουθούσε για χρόνια ένας άλλος, που μου είχει κάνει και 2 χειρουργεία (ένα ανοιχτό για ινομύωμα και μια υστεροσκόπηση και απόξεση για πολύποδες), έκανα σαλπιγγογραφία για ένα πόνο στην περιοχή της πυέλου που με ταλαιπωρεί ένα χρόνο τώρα, αφού δε βρίσκαμε τίποτα παθολογικό στους υπερήχους.

Αποτέλεσμα σαλπιγγογραφίας άθλιο! 2 σάλπιγγες άνευ βατότητας κ η μία με μικρή διάταση. Αν είναι συμφήσεις από τα χειρουργεία ή από λοίμωξη χλαμυδίων που πέρασα πρόσφατα, η οποία βέβαια βρέθηκε νωρίς κ πήραμε αγωγή, δεν το ξέρω. Αυτό που μας προτάθηκε είναι το σπερμοδιάγραμμα του συντρόφου μου και μόνο στην περίπτωση που είναι πολύ καλό, να προχωρήσουμε σε λαπαροσκόπηση με διάνοιξη σαλπίγγων, αλλιώς κατευθείαν εξωσωματική.

Επειδή το σοκ μου είναι τεράστιο, έχω διαβάσει τα πάντα αυτές τις μέρες, θέλω μια συμβουλή από κάποια κοπέλα, μια κ σίγουρα οι περισσότερες εδώ μέσα γνωρίζετε πολύ περισσότερα από μένα, αν αξίζει η επέμβαση ή αν είναι τζάμπα κόπος συν ότι θα επιβαρυνθώ με ακόμα ένα χειρουργείο και καλύτερα να δω κατευθείαν το θέμα της εξωσωματικής.

Ξέχασα να αναφέρω ότι είμαι 34 και δεν έχουμε προσπαθήσει φυσιολογικά καθόλου.

Κάθε πρόταση ή σχετική εμπειρία δεκτή.

Ευχαριστώ πολύ και κάθε επιτυχία σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν τόσο!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

είναι το πρώτο μου μήνυμα αν και κατά καιρούς μέσω αναζήτησης για διάφορα γυναικολογικά θέματα που μου έχουν τύχει, διάβαζα διάφορα threads στο forum.

Μόλις προχτές μετά από παρότρυνση του νέου γυναικολόγου που με ανέλαβε και αφού με παρακολουθούσε για χρόνια ένας άλλος, που μου είχει κάνει και 2 χειρουργεία (ένα ανοιχτό για ινομύωμα και μια υστεροσκόπηση και απόξεση για πολύποδες), έκανα σαλπιγγογραφία για ένα πόνο στην περιοχή της πυέλου που με ταλαιπωρεί ένα χρόνο τώρα, αφού δε βρίσκαμε τίποτα παθολογικό στους υπερήχους.

Αποτέλεσμα σαλπιγγογραφίας άθλιο! 2 σάλπιγγες άνευ βατότητας κ η μία με μικρή διάταση. Αν είναι συμφήσεις από τα χειρουργεία ή από λοίμωξη χλαμυδίων που πέρασα πρόσφατα, η οποία βέβαια βρέθηκε νωρίς κ πήραμε αγωγή, δεν το ξέρω. Αυτό που μας προτάθηκε είναι το σπερμοδιάγραμμα του συντρόφου μου και μόνο στην περίπτωση που είναι πολύ καλό, να προχωρήσουμε σε λαπαροσκόπηση με διάνοιξη σαλπίγγων, αλλιώς κατευθείαν εξωσωματική.

Επειδή το σοκ μου είναι τεράστιο, έχω διαβάσει τα πάντα αυτές τις μέρες, θέλω μια συμβουλή από κάποια κοπέλα, μια κ σίγουρα οι περισσότερες εδώ μέσα γνωρίζετε πολύ περισσότερα από μένα, αν αξίζει η επέμβαση ή αν είναι τζάμπα κόπος συν ότι θα επιβαρυνθώ με ακόμα ένα χειρουργείο και καλύτερα να δω κατευθείαν το θέμα της εξωσωματικής.

Ξέχασα να αναφέρω ότι είμαι 34 και δεν έχουμε προσπαθήσει φυσιολογικά καθόλου.

Κάθε πρόταση ή σχετική εμπειρία δεκτή.

Ευχαριστώ πολύ και κάθε επιτυχία σε όλες τις κοπέλες που προσπαθούν τόσο!!

 

Καλημέρα, Ζήνα. Δεν έχω εμπειρία από τέτοια περίπτωση, ωστόσο επειδή κι εγώ απέφυγα ένα χειρουργείο που τελικά δεν θα είχε κανένα αποτέλεσμα, η συμβουλή που θα σου έδινα είναι να πας και σε άλλο γιατρό με τις εξετάσεις σου και να ζητήσεις μια δεύτερη γνώμη, και μετά και σε άλλον και να ζητήσεις μια τρίτη γνώμη. Όταν το κάνεις αυτό, και ακούγοντας και κάποιες εμπειρίες από εδώ μέσα, σίγουρα θα μπορείς να λάβεις μια απόφαση με βάση το τι είναι καλύτερο για την υγεία σου.

Σου εύχομαι ο Θεός να σας χαρίσει σύντομα το παιδάκι που τόσο επιθυμείτε!!!

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Ζήνα. Δεν έχω εμπειρία από τέτοια περίπτωση, ωστόσο επειδή κι εγώ απέφυγα ένα χειρουργείο που τελικά δεν θα είχε κανένα αποτέλεσμα, η συμβουλή που θα σου έδινα είναι να πας και σε άλλο γιατρό με τις εξετάσεις σου και να ζητήσεις μια δεύτερη γνώμη, και μετά και σε άλλον και να ζητήσεις μια τρίτη γνώμη. Όταν το κάνεις αυτό, και ακούγοντας και κάποιες εμπειρίες από εδώ μέσα, σίγουρα θα μπορείς να λάβεις μια απόφαση με βάση το τι είναι καλύτερο για την υγεία σου.

Σου εύχομαι ο Θεός να σας χαρίσει σύντομα το παιδάκι που τόσο επιθυμείτε!!!

 

Σ' ευχαριστώ κορίτσι μου, το θέμα είναι ότι έχω μπερδευτεί αν θα πρέπει να πάω σε απλό γυναικολόγο να τα συζητήσω αυτά ή σε κάποιο κέντρο εξωσωματικής από αυτά που προτείνονται εδώ στο φόρουμ... γιατί σκέφτομαι ότι σε κέντρο εξωσωματικής θα μου προτείνουν την εξωσωματική ως μόνη λύση στο πρόβλημά μου, μια και αυτή είναι η δουλειά τους... αλλά εγώ θα ήθελα να εξαντλήσω τις πιθανότητες φυσιολογικής σύλληψης πριν καταφύγω σε λύση υποβοηθούμενης κύησης.

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστώ κορίτσι μου, το θέμα είναι ότι έχω μπερδευτεί αν θα πρέπει να πάω σε απλό γυναικολόγο να τα συζητήσω αυτά ή σε κάποιο κέντρο εξωσωματικής από αυτά που προτείνονται εδώ στο φόρουμ... γιατί σκέφτομαι ότι σε κέντρο εξωσωματικής θα μου προτείνουν την εξωσωματική ως μόνη λύση στο πρόβλημά μου, μια και αυτή είναι η δουλειά τους... αλλά εγώ θα ήθελα να εξαντλήσω τις πιθανότητες φυσιολογικής σύλληψης πριν καταφύγω σε λύση υποβοηθούμενης κύησης.

 

Έχεις δίκιο σε αυτό. Αν πας απευθείας σε κέντρο εξωσωματικής, θα σε κατευθύνουν στην εξωσωματική. Εγώ στη θέση σου θα ρωτούσα 2 ακόμα γυναικολόγους για τη γνώμη τους. Αν σου πουν όλοι ότι δεν έχει νόημα να κάνεις λαπαροσκόπηση, τότε ναι, πήγαινε να επισκεφτείς ένα κέντρο εξωσωματικής. Γιατί ναι μεν είναι καλύτερο να εξαντλήσεις τις φυσικές μεθόδους, αλλά από την άλλη είναι κρίμα να υποβληθείς σε μια επέμβαση αν πρόκειται να μην έχει αποτέλεσμα. Οπότε ρώτα πρώτα μερικές γνώμες και μετά αποφάσισε.

M7X9p2.png OvOqp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα....εγω ειμαι καινουρια εδω..τον φεβρουαριο εκανα την πρωτη προσπαθεια εξωσωματικης και απετυχε.ειμαι 33 χρονων.πριν 15 χρονια πηγα για σκωληκοειδιτιδα και ο γιατρος μου αφερεσαι κ ενα τμημα της ωοθηκης.μετα απο αυτο εκανα αλλα δυο χειρουργεια και ειχα επαναλαμβανομενες σοβαρες λοιμωξεις.τωρα βεβαια ολη η περιοχη εκει ειναι γεματη συμφησεις,δυο πυοσαλπιγγες και οι γιατροι δεν τις αφαιρουν λογο των επαναλαμβανωμενων χειρουργειων που εχουν γινει.ειναι θεμα ποιοτητας ζωης μετα λεει και το αποφευγουν.στην πρωτη προσπαθεια ο γιατρος ειπε οτι τη ημερα που πηρε τα ωαρια αφαιρεσαι με παρακεντηση το υγρο απο τις σαλπιγγες.απετυχε βεβαια και τωρα θελει να κανω ενα pcr εμμηνου ρυσεως για χλαμμυδια,ουροπλασμα,μυκοπλασμα και να δει πως γινεται να ξαναπροσπαθησουμε.εχει καποια απο εσας ακουσει κατι παρομοιο?εγω προσωπικα θελω να ελπιζω αλλα δεν ξερω αν ειναι και τοσο ευκολο κ δυστυχως δεν υπαρχει κ η οικονομικη δυνατοτητα για πολλες προσπαθειες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα....εγω ειμαι καινουρια εδω..τον φεβρουαριο εκανα την πρωτη προσπαθεια εξωσωματικης και απετυχε.ειμαι 33 χρονων.πριν 15 χρονια πηγα για σκωληκοειδιτιδα και ο γιατρος μου αφερεσαι κ ενα τμημα της ωοθηκης.μετα απο αυτο εκανα αλλα δυο χειρουργεια και ειχα επαναλαμβανομενες σοβαρες λοιμωξεις.τωρα βεβαια ολη η περιοχη εκει ειναι γεματη συμφησεις,δυο πυοσαλπιγγες και οι γιατροι δεν τις αφαιρουν λογο των επαναλαμβανωμενων χειρουργειων που εχουν γινει.ειναι θεμα ποιοτητας ζωης μετα λεει και το αποφευγουν.στην πρωτη προσπαθεια ο γιατρος ειπε οτι τη ημερα που πηρε τα ωαρια αφαιρεσαι με παρακεντηση το υγρο απο τις σαλπιγγες.απετυχε βεβαια και τωρα θελει να κανω ενα pcr εμμηνου ρυσεως για χλαμμυδια,ουροπλασμα,μυκοπλασμα και να δει πως γινεται να ξαναπροσπαθησουμε.εχει καποια απο εσας ακουσει κατι παρομοιο?εγω προσωπικα θελω να ελπιζω αλλα δεν ξερω αν ειναι και τοσο ευκολο κ δυστυχως δεν υπαρχει κ η οικονομικη δυνατοτητα για πολλες προσπαθειες

 

Pcr εμμήνου ρύσεως έχω κάνει κ εγώ. Δεν είναι κάτι, απλά γίνεται ανάλυση για αυτά τα μικρόβια στο αίμα της περιόδου και όχι στο κολπικό υγρό που γίνεται συνήθως. Είναι πιο ευαίσθητη μέθοδος στην ανίχνευση αυτών των μικροβίων, αλλά και αρκετά πιο ακριβή. Γίνεται τη μέρα που έχεις τη μεγαλύτερη ροή (2η?) σε έναν ουροσυλλέκτη κ αμέσως το πας για ανάλυση στο εργαστήριο. Συνήθως παίρνει 7-10 μέρες.

Για τα υπόλοιπα που λες δεν ξέρω, το μόνο που ξέρω είναι ότι οι υδροσάλπιγγες πρέπει να αφαιρούνται πριν την εξωσωματικη. Δεν παίρνεις και μια δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό με βάσει το ιστορικό σου?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

στην πρωτη προσπαθεια πηραν 24 ωαρια απο τα οποια γονιμοποιηθηκαν τα 17.τοποθετησαν τα 2,εγινε εμφυτευση αλλα μετα παλινδρομησε.απο τα υπολοιπα μου ειπαν οτι δεν κρατησαν κανενα γιατι ειχαν χρωμοσωμικες ανωμαλιες.το pcr θελουν να το κανω για χλαμυδια,ουροπλασμα,μυκοπλασμα μηπως λογο ιστορικου υπαρχει κατι απο αυτα.για τις χρωμοσωμικες ανωμαλιες ευθυνεται το ωαριο?και τοσα ωαρια που πηραν ολα οσα γονιμοποιηθηκαν ηταν κακα?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

καλησπέρα κοριτσια εκανα πριν μια εβδομάδα λαπαροσκοπηση αφαιρεσης και των 2 υδροσαλπιγγων, τωρα ειμαι στην ανάρρωση, θα ηθελα οποια εκανε την επεμβαση χαλαει ο κυκλος περιοδου;

οποια θα κανει την επεμβαση καλη επιτυχια και με το καλο το δευτερο βημα της εξωσωματικης

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριτσια εκανα πριν μια εβδομάδα λαπαροσκοπηση αφαιρεσης και των 2 υδροσαλπιγγων, τωρα ειμαι στην ανάρρωση, θα ηθελα οποια εκανε την επεμβαση χαλαει ο κυκλος περιοδου;

οποια θα κανει την επεμβαση καλη επιτυχια και με το καλο το δευτερο βημα της εξωσωματικης

 

Καλημερα Βιολετα. Εγω πριν ενα μηνα εκανα ακριβως την ιδια επεμβαση με τη διαφορα οτι ειχα και εξωμητριο. Ακομα δεν μου εχει ερθει περιοδος αλλα μου ειχε πει μετα απο 35 μερες περιπου να περιμενω. Φανταζομαι το πρωτο 2μηνο δεν θα ειναι και πολυ σταθερη. Καλη επιτυχια στο επομενο σου βημα!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολυ για την απάντηση ελινα, εχεις παιδακια; η τωρα ξεκινας οπως εγω οπου η εξωσωματικη ειναι μονοδρομος

 

Εχω ενα κοριτσακι με εξωσωματικη γιατι ειχα βουλωμενες σαλπιγγες.Τωρα πηγαινα για το δευτερο αλλα μεσα σε 2 χρονια φαινεται εξελιχθηκαν σε υδροσαλπιγγες κι ετσι μου ετυχε το εξωμητριο. Ευτυχως βεβαια που εχω αλλα 4 εμβρυακια στην καταψυξη! Καλη αρχη και καλο τελος σου ευχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα κοριτσακι με εξωσωματικη γιατι ειχα βουλωμενες σαλπιγγες.Τωρα πηγαινα για το δευτερο αλλα μεσα σε 2 χρονια φαινεται εξελιχθηκαν σε υδροσαλπιγγες κι ετσι μου ετυχε το εξωμητριο. Ευτυχως βεβαια που εχω αλλα 4 εμβρυακια στην καταψυξη! Καλη αρχη και καλο τελος σου ευχομαι!

 

σε ευχαριστω πολυ και σε εσενα το ευχομαι, να σου ζησει το κοριτσακι σου, χαιρομαι πολυ για σενα θα είναι πιο ευκολη και αμεση η διαδικασία :) ποτε με το καλο θα προχωρησεις στην εξωσωματική;

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ και σε εσενα το ευχομαι, να σου ζησει το κοριτσακι σου, χαιρομαι πολυ για σενα θα είναι πιο ευκολη και αμεση η διαδικασία :) ποτε με το καλο θα προχωρησεις στην εξωσωματική;

 

Σ'ευχαριστω πολυ! Να εισαι καλα! Λεμε μετα το καλοκαιρι αλλα θα το δουμε. Εσυ μετα απο κανενα 3μηνο φανταζομαι ε;

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ! Να εισαι καλα! Λεμε μετα το καλοκαιρι αλλα θα το δουμε. Εσυ μετα απο κανενα 3μηνο φανταζομαι ε;

 

ναι ακριβως μαλλον μαρτη αν και εξαρταται απο τον κυκλο τωρα που εχει χαλασει δεν μπορω να υπολογισω:roll:....

καλη μας επιτυχια:D:D:D ανυπομονώ να ξεκινησω

Link to comment
Share on other sites

ναι ακριβως μαλλον μαρτη αν και εξαρταται απο τον κυκλο τωρα που εχει χαλασει δεν μπορω να υπολογισω:roll:....

καλη μας επιτυχια:D:D:D ανυπομονώ να ξεκινησω

 

ελινα μπορεις να μου πεις που ποσο εκανε η καταψυξη των ωαριων σου και που;

σε ευχαριστω οολυ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...