Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ωορηξία μετά από Κλομιφαίνη


Recommended Posts

Καλησπέρα και από μένα..Είμαι καινούρια στην παρέα σας..Ευελπιστώ να μοιραστούμε στο εξής πολλά ευχάριστα νέα...Να σας πω κι εγώ τις δικές μου ανησυχίες.. Ξεκίνησα σε αυτό τον κύκλο να παίρνω clomiphene κυρίως για ψυχολογικούς λόγους για να μου φύγει το άγχος ότι δε θα τα καταφέρω.. Η απορία μου είναι η εξής: Λαμβάνοντας το συγκεκριμένο σκεύασμα εξασφαλίζω ότι θα γίνει ωορηξία ή και το πότε; Εννοώ ότι εγώ για παράδειγμα πήρα κλομιφαίνη την 3η μέρα του κύκλου έως την 7η. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να περιμένω ωορηξία τη 14η ή θα κάνω τεστ ωορηξίας για να βρω τη μέρα; Πάντως από χθες (13η μέρα του κύκλου) νιώθω κάτι πονάκια σαν πόνους περιόδου οπότε υποθέτω πως έχω ωορηξία σήμερα. Είμαι 29 (να το διευκρινίσω κι αυτό..) και προσπαθούμε χαλαρά εδώ κ λίγους μήνες. Τι πιθανότητες υπάρχουν άραγε σε μια τέτοια περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο γυναικολόγος που σε παρακολουθει θα σου τα πει αυτά.

Κατα τη ληψη τετοιων σκευασματων παρακολουθουμαστε τακτικώς υπερηχογραφικα από τον γυναικολόγο, για να δουμε την ωριμανση των ωαρίων κατά τα σταδια της αγωγής [μερικές φορές παρακολουθούμαστε επιπλέον και με μικροβιολογικές εξετασεις (οιστραδιολη και μπορει και προγεστερονη)]. Η παρακολούθηση χρειαζεται και για τη διαγνωση τυχόν κύστεων που μπορεί να δημιουργηθούν σε περίπτωση που δεν γινει τελικώς ωορρηξία ή για την πρόληψη υπερδιέγερσης των ωοθηκών κλπ (π.χ. μερικές φορές ωριμάζουν περισσότερα του ενός ωάρια).

Εχεις γενικά πρόβλημα με τον κύκλο σου?

Θεωρητικά μπορεί ακόμα και με κλομιφαινη να μην κανεις ωορρηξία, αν ο οργανισμός σου χρειάζεται πιο δραστικό φαρμακο.

Στις καλές περιπτώσεις, με την κλομιφαίνη ξέρουμε και οτι γινεται ωορρηξια και το πότε (το μαθαινουμε ομως υπερηχογραφικα, γιατι αλλιως μονο με υπολογισμο ημερων μονο υποθεσεις μπορουμε να κανουμε).

Αν το πρόβλημα είναι οτι δεν κανεις ωορρηξία και με την κλομιφαινη κανεις, και το ενδομήτριό σου είναι καλό και το σπέρμα σας ειναι καλό, τότε οι πιθανότητες σύλληψης σε κάθε κύκλο είναι γενικά οι ίδιες με μιας γυναίκας που δεν εχει αυτα τα θεματάκια.

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι αποφάσισα να τα πάρω χωρίς να συμβουλευτώ κάποιο γυναικολόγο, γνωρίζοντας φυσικά ότι κάτι τέτοιο είναι λάθος εξαρχής, όμως δε παρατηρώ ανησυχητικά συμπτώματα προς το παρόν ώστε να πάω στο γυναικολόγο. Άλλωστε ερχόμαστε σε επαφή κάθε δεύτερη μέρα οπότε ελπίζω να συλλάβω.. Γενικά πάντως δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα, απλά επειδή άρχισα να το έχω έννοια είπα να πάρω τα χάπια για να είμαι πιο ξέγνοιαστη.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, κακώς!!

Αλλα μακάρι να εχεις επιτυχια!

Παντως, με καθε καλη διαθεση σου το λεω,

αν τυχον δεν μεινεις εγκυος τωρα (οποτε θα σε

δει γυναικολογος ετσι κι αλλιως ;) ) μετα τον επομενο

κυκλο σου πηγαινε να σου κανει εναν ελεγχο, για να

εισαι σιγουρη οτι δεν υπαρχει κανενα καταλοιπο.

Υ.Γ. Το ξερεις οτι με την κλομιφαινη μπορει

να κανεις πολλαπλη ωορρηξια,ε; :D

Link to comment
Share on other sites

Aχ βρε Αστεροσκομη...δεν κανει να τα παιρνουμε αυτα τα φαρμακα χωρις συμβουλη γιατρου... ποσα χαπια πηρες και καθε ποτε πχ..Δεν ξερεις ποσα να παρεις.. Εγω πηρα 5 φορες κλομοφαιν και ειμαι 25..ενα πρωι ενα βραδυ για 5 μερες.. Εσυ?Γιαυτο ρωταμε το γιατρο, για να μη κανουμε κακο παρα καλο, εκεινος ξερει αν υπολειτουργουν οι ωοθηκς σου ή οχι και θα σου δωσει δοσολογια. Επισης πριν τα παρεις πρεπει να σε δουν με υπερηχο μπας και ετυχε να εχεις καμια κυστη μετα την τελευταια σου περιοδο, οποτε δεν επιτρεπεται να τα παρεις, και οπως λεει κι η σκουντουφλα οπωσδηποτε να σε δει μετα ο γυναικολογος σου. Εμενα δυο φορες μου αφησαν απο μια κυστη ΝΑ! και επρεπε να παρω αντισυλληπτικα για να φυγει. Εκτος αυτου, αν θες να εχεις την ωορηξια "στο χερι" εμενα μου εκαναν μια ενεση αφου εκριναν οτι ηταν αρκετα ωριμασμενα τα ωοθυλακια και μετα απο 36ωρες εκανα σπερματεγχυση, αλλες κανουν απλα επαφη. Καθε φορα εκανα απο 5-9 ωοθυλακια αλλα συνηθως 2 αντε 3 ηταν σωστα σε μεγεθος. Ακομη εχεις χρονο να πας να κανεις κολπικο υπερηχο, πιστευω χρειαζεται για να ξερεις που βαδιζεις, ποσα εχεις κλπ κλπ. Δεν ειναι αναγκη να περιμενεις συμπτωμα ανησυχητικο για να πας να σε δει..δεν τα δινουν αβερτα αυτα τα χαπακια. Ασε που αν πας και χωρις ενεση που λεει ο λογος, οταν τα δει ζουμπουρλα τα ωαρια ο γιατρος θα σου πει ποτε μπορει να σπασουν.

Καλη επιτυχια και προσεχε με τετοιες αποφασεις.

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αααα επισης, "προσπαθουμε χαλαρα" εδω και λιγους μηνες δεν ειναι μωρε τοσος πια καιρος για να σου δημιουργησει τετοιο αγχος.. Ενταξει σε καταλαβαινω το θελεις, αλλα μην ανησυχεις, μολις προσπαθησετε λιγο εντατικα θα ερθει. Εγω προσπαθω σχεδον 4, και μολις περσυ μου εδωσαν την κλομιφαινη.

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αααα επισης, "προσπαθουμε χαλαρα" εδω και λιγους μηνες δεν ειναι μωρε τοσος πια καιρος για να σου δημιουργησει τετοιο αγχος.. Ενταξει σε καταλαβαινω το θελεις, αλλα μην ανησυχεις, μολις προσπαθησετε λιγο εντατικα θα ερθει. Εγω προσπαθω σχεδον 4, και μολις περσυ μου εδωσαν την κλομιφαινη.

 

4 χρονια εννοω

b5Zrp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...