Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθόλου νερό????


Recommended Posts

Θηλάζω αποκλειστικά την -σχεδόν δύο μηνών - μπέμπα μου χωρίς μπιμπερό και χωρίς συμπληρώματα. Δεν της δίνω τίποτε άλλο. Αυτές είναι οι οδηγίες από τον παιδίατρο και έτσι έχω διαβάσει και εγώ. Ωστόσο επειδή έχει πολλή ζέστη η μαμά μου λέει διαρκώς να της δώσω και νερό για να μην πάθει αφυδάτωση και ότι εγώ και η αδερφή μου που θηλάζαμε αποκλειστικά πίναμε και νερό και τσάγια και χαμομήλια και άλλα αφεψήματα. Επίσης μου λέει ότι θα αφυδατωθεί το μωρό. Εγώ διάβασα ότι όλα αυτά υπονομεύουν το θηλασμό. Από την άλλη επειδή είναι το πρώτο μου μωρό και δεν έχω τη σιγουριά και την εμπειρία θα ήθελα να μου πείτε κι εσείς τι κάνετε. Δίνετε σε αυτη τη φάση νερό ή κάτι άλλο;; Κινδυνεύει το μωρό αν θηλάζει μόνο και δεν πίνει τίποτε άλλο;;Κάνω κακό στο μωρό μου;;Να συνεχίσω μόνο θηλασμό και να μην ακούω τίποτα;;Πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικό τώρα που είναι πιο υψηλές οι θερμοκρασίες;;;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


όχι μη δώσεις, δεν έχουν σχηματιστεί πλήρως οι νεφροί του. Πάρε τον παιδίατρό σου για σιγουριά. Να σου ζήσει!

ldnHp3.png?vud3HaCz

Mother of 4

:)

Χρήστος - 22/3/2008

Μιχάλης - 30/11/2009

Δημήτρης - 3/4/2012

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ την ίδια απορία έχω mariakr και τα ίδια μου λέει και η μάμά μου.

έχω παρατηρήει όμως ότι η μικρή μερικές φορές στα ενδιάμαεσα απο τους "κυρίως" θηλασμούς ζητάει και θηλάζει ελάχιστα (1-2 λεπτά) και μου έχει μπει η ιδέα ότι διψάει, πίνει το πρώτο αραιό γαλατάκι και ηρεμεί... μάλιστα όταν βγάζω γάλα με το θήλαστρο έχω παρατηρήσει ότι το γάλα των πρώτων λεπτών είναι πολύ αραίο, νερουλό και σαν διάφανο σχεδόν, καμία σχέση με το κίτρινο, παχύρευστο και λιπαρό γάλα που βγαίνει μετά απο 4-5 λεπτά. :wink:

7Y7np3.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγώ την ίδια απορία έχω mariakr και τα ίδια μου λέει και η μάμά μου.

έχω παρατηρήει όμως ότι η μικρή μερικές φορές στα ενδιάμαεσα απο τους "κυρίως" θηλασμούς ζητάει και θηλάζει ελάχιστα (1-2 λεπτά) και μου έχει μπει η ιδέα ότι διψάει, πίνει το πρώτο αραιό γαλατάκι και ηρεμεί... μάλιστα όταν βγάζω γάλα με το θήλαστρο έχω παρατηρήσει ότι το γάλα των πρώτων λεπτών είναι πολύ αραίο, νερουλό και σαν διάφανο σχεδόν, καμία σχέση με το κίτρινο, παχύρευστο και λιπαρό γάλα που βγαίνει μετά απο 4-5 λεπτά. :wink:

 

Και τι κάνεις;; Δίνεις νερό;; Ο δικός σου παιδίατρος τι σου λέει;;Ευχαριστώ για την απάντηση...

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites

όχι μη δώσεις, δεν έχουν σχηματιστεί πλήρως οι νεφροί του. Πάρε τον παιδίατρό σου για σιγουριά. Να σου ζήσει!

 

Ευχαριστώ για την απάντηση. Να χαίρεσαι τα παιδάκια σου:D

a9X0p3.pngmrSbp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι, δεν της έχω δώσει ποτέ νερό, ούτε η παιδίατρος μου είπε να της δώσω. Πιστέυω ότι της αρκεί ο θηλασμός, είτε τα κανονικά γέυματα είτε τα "μεζεδάκια" που ζητάει ενδιάμεσα, άλλωστε κάνει τσίσα συνεχώς :lol:

 

πριν 30-35 χρόνια πολλά πράγματα σε διατροφή και ανατροφή ήταν διαφορετικά, οι μαμάδες μας καλά κάνουν και μας συμβουλέυουν αλλά οι αποφάσεις είναι δικές μας βασισμένες στον παιδίατρο και όχι στο πώς μεγαλώσαμε εμείς στα τιμημένα 1970'ς :rolleyes:

7Y7np3.png
Link to comment
Share on other sites

Θηλάζω αποκλειστικά την -σχεδόν δύο μηνών - μπέμπα μου χωρίς μπιμπερό και χωρίς συμπληρώματα. Δεν της δίνω τίποτε άλλο. Αυτές είναι οι οδηγίες από τον παιδίατρο και έτσι έχω διαβάσει και εγώ. Ωστόσο επειδή έχει πολλή ζέστη η μαμά μου λέει διαρκώς να της δώσω και νερό για να μην πάθει αφυδάτωση και ότι εγώ και η αδερφή μου που θηλάζαμε αποκλειστικά πίναμε και νερό και τσάγια και χαμομήλια και άλλα αφεψήματα. Επίσης μου λέει ότι θα αφυδατωθεί το μωρό. Εγώ διάβασα ότι όλα αυτά υπονομεύουν το θηλασμό. Από την άλλη επειδή είναι το πρώτο μου μωρό και δεν έχω τη σιγουριά και την εμπειρία θα ήθελα να μου πείτε κι εσείς τι κάνετε. Δίνετε σε αυτη τη φάση νερό ή κάτι άλλο;; Κινδυνεύει το μωρό αν θηλάζει μόνο και δεν πίνει τίποτε άλλο;;Κάνω κακό στο μωρό μου;;Να συνεχίσω μόνο θηλασμό και να μην ακούω τίποτα;;Πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικό τώρα που είναι πιο υψηλές οι θερμοκρασίες;;;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Όχι, υπάρχουν και σχετικές έρευνες που αποδεικνύουν ότι ακόμα και σε πολύ θερμότερα κλίματα από τα δικά μας, το νερό στα αποκλειστικά θηλάζοντα μωρά δεν είναι απαραίτητο.

Αντίθετα, το νερό υπονομεύει το θηλασμό λόγω της μειωμένης πρόσληψης γάλακτος (που έτσι στερεί από το μωρό και πολύτιμες θερμίδες) και βάζει το μωρό αδικαιολόγητα σε πιθανό κίνδυνο γαστρεντερίτιδας κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει κανενα νοημα νομιζω να δωσεις στο παιδι νερο.Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι απλα να βαζεις πιο συχνα το μωρο να θηλασει για να ξεδιψαει...διψανε κι αυτα με τοση ζεστη...ειδικα οταν εισαι εξω δωσε του καθε τοσο να ενυδατωνεται.

Εγω να σου πω παροτι εχουμε αρχισει στερεες και πινει νερακι...και εξω πιο πολυ με βολευει να τον θηλαζω παρα να καθομαι να κουβαλαω μαζι νερο και μπουκαλια.

 

 

Απο μαμαδες θα ακουσεις πολλα...αυτες οντως εδιναν χαμομηλι και τετοια.Αυτη τη στιγμη οι παιδιατροι αυτα τα απαγορευουν τους πρωτους 6 μηνες...εχουν τους λογους τους δε νομιζεις?Οι συνθηκες ζωης εχουν αλλαξει πλεον.

Link to comment
Share on other sites

η συσταση του γαλακτος σου αλλαζει αναλογα και με την εξωτερικη θερμοκρασια, τωρα στις μεγαλες ζεστες ειναι πολυ αραιο, αν σηκωθεις και πας στη αυστραλια, μεσα σε 24 ωρες θα γινει πιο πηχτο και με περισσοτερα λιπαρα προκειμενου να εξυπηρετησει τις ανακες του μωρου που θα χρειαζεται περισσοτερες θερμιδες για να ζεσταθει.

 

Ακομα και στα μωρα που πινουν φορμουλα δε συνισταται το νερο μια που τα νεφρα δεν ειναι "τελειωμενα" ακομη σ'αυτη την ηλικια.

Link to comment
Share on other sites

Τα μωράκια που θηλαζουν όπως είπαν κ παραπάνω δεν έχουν ανάγκη για νερό αυτό το λένε κ όλοι οι παιδίατροι που έχω ρωτήσει...

Ετσι κι αλλιώς όμως πριν τον 4ο μήνα δεν έχω ακούσει να δίνουν νεράκι κ ο παιδίατρος μας το είχε πει ξεκάθαρα.

Πάντως τα μωράκια δεν πρέπει να βρίσκονται σε πολύ ζεστό περιβαλλον γιατί δεν ρυθμίζουν ακόμα σωστά την θερμοκρασία τους οπότε στην δροσιά δεν τίθεται κ μεγάλο θέμα αφυδάτωσης.(επειδή λες ούτε 2 μηνών)

 

Μην φοβάσαι τίποτα με το θηλασμό τα καλύπτεις όλα!!!!:-D

Yugup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θηλάζω αποκλειστικά την -σχεδόν δύο μηνών - μπέμπα μου χωρίς μπιμπερό και χωρίς συμπληρώματα. Δεν της δίνω τίποτε άλλο. Αυτές είναι οι οδηγίες από τον παιδίατρο και έτσι έχω διαβάσει και εγώ. Ωστόσο επειδή έχει πολλή ζέστη η μαμά μου λέει διαρκώς να της δώσω και νερό για να μην πάθει αφυδάτωση και ότι εγώ και η αδερφή μου που θηλάζαμε αποκλειστικά πίναμε και νερό και τσάγια και χαμομήλια και άλλα αφεψήματα. Επίσης μου λέει ότι θα αφυδατωθεί το μωρό. Εγώ διάβασα ότι όλα αυτά υπονομεύουν το θηλασμό. Από την άλλη επειδή είναι το πρώτο μου μωρό και δεν έχω τη σιγουριά και την εμπειρία θα ήθελα να μου πείτε κι εσείς τι κάνετε. Δίνετε σε αυτη τη φάση νερό ή κάτι άλλο;; Κινδυνεύει το μωρό αν θηλάζει μόνο και δεν πίνει τίποτε άλλο;;Κάνω κακό στο μωρό μου;;Να συνεχίσω μόνο θηλασμό και να μην ακούω τίποτα;;Πρέπει να κάνω κάτι διαφορετικό τώρα που είναι πιο υψηλές οι θερμοκρασίες;;;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Αχ αυτές οι μαμάδες και οι πεθερές!!!! Όλα τα ξέρουν και όλα τα έκαναν καλύτερα στις μέρες τους....

 

Ένα μωρό που θηλάζει δε χρειάζεται ούτε νερό, ούτε κιντερτε, ούτε χαμομήλι ούτε όποια άλλη αηδία βγάλουν οι εταιρίες για να τα κονομάνε.....

Δεν δίνουμε νερό σε μωρό 2 μηνών που θηλάζει. Πρώτον διότι η σύσταση του μητρικού γάλακτος (όπωςσου έγραψαν και οι άλλες θηλάζουσες) αλλάζει ανάλογα με τις συνθήκες για να καλύψει πλήρως τις ανάγκες του μωρού. Δεύτερον διότι ενώ το γαλατάκι της μαμά είναι αποστειρωμένο, το νερό δεν είναι και το μπουκαλάκι επίσης. Η θα αποστειρώνεις καθε μισή ώρα μπουκάλια για να δώσεις νερό (το οποίο προηγουμένως θα έχεις βράσει);

 

ΜΗΝ ΔΩΣΕΙΣ ΝΕΡΟ!!!!!!! Να το θηλάζεις συχνότερα και όποτε σου το ζητάει. Και αν έχει καύσωνα δώσε και καμιά "τζούρα" γαλατάκι παραπάνω...και χωρίς να το ζητήσει. Έτσι για bonus_δώρο....

 

 

40+mama

 

ΥΓ. Η κόρη μου ήπιε νερό 11 μηνών

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα μωρακια που θηλαζουν δεν εχουν αναγκη το νερο, η δικια μας ακομα και τωρα μετα απο γευμα στερεων δεν θελει να πιει νερο, απλα δαγκαει την θηλη του και φτυνει το νερο ,σαν παιχνιδι. και μολις την καθαρισω και κατσουμε μαζι να παιξουμε πιανετε απο την μπλουζα μου και την τραβαει, θηλαζει λιγο και μετα ηρεμει και παιζει μονη της

Η Ζωηρούλα μου μας άλλαξε την ζωή!!!!

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια, απορία σχετική-άσχετη: διάβασα που λέτε ότι τα μωρά αυτής της ηλικίας δεν κάνει να πίνουν νερό επειδή δεν έχουν σχηματιστεί οι νεφροί... ήξερα ότι το μητρικό γάλα σε ποσοστό 90% είναι νερό, αυτό πώς το μεταβολίζουν οι νεφροί και δεν μπορούν να μεταβολίσουν της βρύσης; επίσης, πώς γίνεται τα μωρά που πίνουν φόρμουλα να πίνουν νερό με το γάλα τους, αλλά όχι σκέτο;

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια, απορία σχετική-άσχετη: διάβασα που λέτε ότι τα μωρά αυτής της ηλικίας δεν κάνει να πίνουν νερό επειδή δεν έχουν σχηματιστεί οι νεφροί... ήξερα ότι το μητρικό γάλα σε ποσοστό 90% είναι νερό, αυτό πώς το μεταβολίζουν οι νεφροί και δεν μπορούν να μεταβολίσουν της βρύσης; επίσης, πώς γίνεται τα μωρά που πίνουν φόρμουλα να πίνουν νερό με το γάλα τους, αλλά όχι σκέτο;

 

εχει να κανει με το sodium concentration (sorry, καποιες φορες δυσκολευομαι να μεταφρασω στο κεφαλι μου) στο σωμα του μωρου, μπορει το ωερο περαν αυτου που χρειαζεται για τη θρεψη (μεσα δηλαδη στο γαλα) να προκαλεσει ανισσοροπια ηλεκτρολυτων και το swelling of tissues. αυτο τωρα καπως εχει αμεση σχεση με τα νεφρα, τοτε που ηταν μωρα τα παιδια και το'ψαχνα κατι τετοιο θυμαμαι ειχα διαβασει, αλλα για περισσοτερες λεπτομερειες θα επρεπε να το ξανακοιταξω..

 

Γι'αυτο ακριβως και λενε για τα μωρακια που δε θηλαζουν οτι πρεπει να προσεχουν πολυ οι γονεις να μη βαζουν περισσοτερο νερο απ'ο,τι λενε οι οδηγιες (και επισης για να μην υποσιτιζεται το παιδι)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υπάρχει λόγος να δώσεις νεράκι.Το μωράκι σου θα είναι μια χαρά με το γάλα σου;)!Απλά να το θηλάζεις πιο συχνά χρειάζεται.Πέρσι το καλοκαίρι κι εμένα το δικό μου μωράκι σε αυτή την ηλικία ήταν και θήλαζε τακτικά και όλα καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα παντως η κορη μου μετα τον 8ο μηνα ηπιε λιγο νερο μπορει και παραπανω,δεν ηθελε να πινει ετσι κι αλλιως γιατι δεν ετρωγε στερεες.

Καπου στο χρονο που ξεκινησε να τρωει δειλα δειλα μου ζητουσε περισσοτερο νερακι.

Να θηλαζεις πιο συχνα τωρα και το μωρακι σου θα ειναι μια χαρα!

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ προβληματίστηκα πολύ με το θέμα, να δίνω νερό ή όχι. Εμενα η μικρή είναι 4μιση μηνών και κάτι, και ο παιδίατρος είπε να της δίνω λίγο νερό. Αλλά ήξερα ότι δε χρειάζεται και ότι τα μωρά με τη ζέστη θηλάζουν περισσότερο. Αλλά τις πρώτες ημέρες του καύσωνα δε ζητούσε να θηλάσει περισσότερο, με αποτέλεσμα το πρωί η πάνα της μετά από 6-7 ώρες ύπνου να μην έχει τσίσα ή να έχει σκούρα και πάνες της κατά τη διάρκεια της ημέρας να έχουν πιο λίγα τσίσα. Εκεί λίγο τρόμαξα και ξεκίνησα να τη θηλάζω από μόνη μου συχνότερα, την ξυπνούσα και το βράδυ μια φορά ή δύο φορές να τη θηλάσω και τη μερα τις ώρες που έκανε πολλή ζέστη τη θήλαζα κάθε 1-1:30 ώρα. Κι έτσι έφτιαξαν τα τσισάκια της και τώρα από μόνη της ζητάει να θηλάσει συχνότερα κι ολα καλά. Το βράδυ όμως εξακολουθώ να την ξυπνάω να τη θηλάσω μια φορά.

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικό 20 ημερών παιδί να κοιμάται το 24ωρο 12 ώρες; Απο προχθές το πρωί κοιμάται λίγο και ξυπνάει για να θηλάσει. Κάθεται λίγο και πάλι θέλει να φάει. Εκτός του ότι τα έχω δει όλα είναι φυσιολογικό; Καταλαβαίνω οτι μπορεί να ζεσταίνεται και να διψάει αλλά τόσο πολύ; Και για κίντερτε ούτε λόγος. Και που δοκίμασα πάλι χθες ζωγραφίστηκε η απόλυτη αηδία στο πρόσωπό του.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικό 20 ημερών παιδί να κοιμάται το 24ωρο 12 ώρες; Απο προχθές το πρωί κοιμάται λίγο και ξυπνάει για να θηλάσει. Κάθεται λίγο και πάλι θέλει να φάει. Εκτός του ότι τα έχω δει όλα είναι φυσιολογικό; Καταλαβαίνω οτι μπορεί να ζεσταίνεται και να διψάει αλλά τόσο πολύ; Και για κίντερτε ούτε λόγος. Και που δοκίμασα πάλι χθες ζωγραφίστηκε η απόλυτη αηδία στο πρόσωπό του.

 

 

οι 12 ωρες που λες ειναι λιγες, αλλα να ξερεις οτι πολλες φορες τα μωρα κοιμουνται χωρις να τα παρουμε χαμπαρι, ακομα κι αν ειναι για ενα δυο λεπτα. Μπορει να κοιμαται περισσοτερο απ',οτι νομιζεις.

Στην ηλικια του ειναι φυσιολογικο να θελει να φαει καθε μιαμιση με τρεις ωρες, εμενα τα δικα μου και τα δυο ετσι εκαναν (το ενα με θηλασμο το αλλο με φορμουλα) κι ας μην ειχαμε μεγαλες ζεστες.

Επισης μπορει να ετοιμαζεται να σου κανει κολικους...

 

Να σου ζησει x

Link to comment
Share on other sites

Ειναι λογικό 20 ημερών παιδί να κοιμάται το 24ωρο 12 ώρες; Απο προχθές το πρωί κοιμάται λίγο και ξυπνάει για να θηλάσει. Κάθεται λίγο και πάλι θέλει να φάει. Εκτός του ότι τα έχω δει όλα είναι φυσιολογικό; Καταλαβαίνω οτι μπορεί να ζεσταίνεται και να διψάει αλλά τόσο πολύ; Και για κίντερτε ούτε λόγος. Και που δοκίμασα πάλι χθες ζωγραφίστηκε η απόλυτη αηδία στο πρόσωπό του.

 

Ο παιδιατρος οταν πρωτοειδε το γιο μου μου ειχεπει οτι τα νεογεννητα κοιμουνται 18-20 ωρες.Εβαλα τα γελια ...γιατι ο δικος μου ζητημα αν κοιμοταν 6-7 ωρες το 24ωρο κι αυτες με την προυποθεση οτι θα κοιμοταν πανω μου και με 50 ξυπνηματα ενδιαμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Ο παιδιατρος οταν πρωτοειδε το γιο μου μου ειχεπει οτι τα νεογεννητα κοιμουνται 18-20 ωρες.Εβαλα τα γελια ...γιατι ο δικος μου ζητημα αν κοιμοταν 6-7 ωρες το 24ωρο κι αυτες με την προυποθεση οτι θα κοιμοταν πανω μου και με 50 ξυπνηματα ενδιαμεσα.

Μια απο τα ιδια. Εχω μαυρους κυκλους κατω απο τα ματια και κουτουλαω απο την κουραση κ τη νυστα.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ιδια. Εχω μαυρους κυκλους κατω απο τα ματια και κουτουλαω απο την κουραση κ τη νυστα.

 

Σε καταλαβαινω καλη μου....κανε λιγακι υπομονη...οι 2 πρωτοι μνες ειναι βασανο.Σιγα σιγα θα μπειτε σους ρυθμους σας.Βεβαια ο δικος μου ακομα εχει θεμα με τον υπνο αλλα πλεον ξυπναει 1-2 φοριτσες μεσα στη νυχτα και το μεσημερι κοιμαται ενα 2ωρακι.Αμα το παιδι εχειθεμα με τον υπνο ειναι μαρτυριο.Παρε το μωρο στο κρεβατι ξαπλωσε και βαλτο να ξαπλωνει μαζι σου...παω σου αν ετσι βολευεταικαι οσο κοιμαται κοιμησου κι εσυ.Εγω αυτο εκανα καθε μεσημερι και καπως ετσι αντεξα.

Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαινω καλη μου....κανε λιγακι υπομονη...οι 2 πρωτοι μνες ειναι βασανο.Σιγα σιγα θα μπειτε σους ρυθμους σας.Βεβαια ο δικος μου ακομα εχει θεμα με τον υπνο αλλα πλεον ξυπναει 1-2 φοριτσες μεσα στη νυχτα και το μεσημερι κοιμαται ενα 2ωρακι.Αμα το παιδι εχειθεμα με τον υπνο ειναι μαρτυριο.Παρε το μωρο στο κρεβατι ξαπλωσε και βαλτο να ξαπλωνει μαζι σου...παω σου αν ετσι βολευεταικαι οσο κοιμαται κοιμησου κι εσυ.Εγω αυτο εκανα καθε μεσημερι και καπως ετσι αντεξα.

Εγω να φανταστεις δεν θηλαζω αποκλειστικα (λογω προβληματων) αντλω, θηλαζω οποτε δεχεται στηθος ο ταλιμπαν μου, και γενικως τρεχω!!

Ο δικος μου εχει θεμα με τον υπνο ολη μερα, προς το παρον τα βραδια μας φερεται καλα:rolleyes:. Εχει και πονακια μαλλον, κολικοι ειναι, και τον εχουν τσακισει-και μας μαζι!

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...