Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

38η εβδομαδα η 39η εβδομαδα? επιτελους σε ποια εβδομαδα γενναω?


Recommended Posts

Ο γιατρος μου μου ειπε οτι μαλλον θα με βαλει να γεννησω (φυσιολογικα) την αλλη Τεταρτη. Θα εχω μπει στην 39η εβδομαδα η θα ειμαι 38η ? τι μπερδεμα θεε μου! Παντα ονειρευομουν οτι θα ηθελα να μου ερθουν οι πονοι φυσιολογικα η θα μου σπασουν τα νερα οπως ακουω ολες τις ιστοριες εδω μεσα .Ειχα υποσχεθει στον ευατο μου οτι την δευτερη γεννα θα την περιμενω μεχρι τελους ....τελικα λιγο ο γιατρος .... λιγο ο αντρας μου ..... λιγο η κακη μου εγκυμοσυνη παλι προγραμματισμενα θα παω :confused::confused: αλλα ρε κοριτσια βοηθηστε με ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Σωτηρία, με το καλό να έρθει το μωράκι!

 

Με βάση το τικεράκι σου τώρα είσαι στην 38η εβδομάδα (εφόσον έχεις κλείσει 37 εβδομάδες κύησης και διανύεις την 38η) άρα την άλλη Τετάρτη θα έχεις μπει στην 39η.

 

Και πάλι ευχές να πάνε όλα τέλεια, έστω και προγραμματισμένα! Σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ με πρόκληση πήγα στην κόρη μου και μου έμεινε απωθημένο για το επόμενο!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!ευτυχως εφυγε και αυτη η νυχτα!αρχισαν οι αυπνιες απο χθες.ενω μεχρι τωρα κοιμομουν σαν πουλακι.επειδη ειμαι σιγουρα στον 8ο αλλα μπερδευτικα οσων αφορα την εβδομαδα τωρα στο τελος.εγω που ειμαι 31+3 ειμαι στην 32?γιατι ελεγα οτι ειμαι 31:confused:

Link to comment
Share on other sites

Άντε ρε Σωτηρία ήρθε η ώρα!!!!!

Και μην το σκέφτεσαι κούκλα μου αυτό, προγραμματισμένα ή απρογραμμάτιστα το αποτέλεσμα μετράει! Σου εύχομαι τα καλύτερα, να έχεις έναν πανεύκολο τοκετό γιατί το μπεμπάκι σε ταλαιπώρησε αρκετά ως τώρα! Αχ τι τέλεια στιγμή είναι όταν τα παίρνουμε αγκαλιά για πρώτη φορά....!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!!!ευτυχως εφυγε και αυτη η νυχτα!αρχισαν οι αυπνιες απο χθες.ενω μεχρι τωρα κοιμομουν σαν πουλακι.επειδη ειμαι σιγουρα στον 8ο αλλα μπερδευτικα οσων αφορα την εβδομαδα τωρα στο τελος.εγω που ειμαι 31+3 ειμαι στην 32?γιατι ελεγα οτι ειμαι 31:confused:

Kαλημέρα!! Έχεις συμπληρώσει 31 εβδομάδες κ διανύεις την 32η...είσαι δηλ. στην 32η εβδομάδα....με το καλό λοιπόν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρος μου μου ειπε οτι μαλλον θα με βαλει να γεννησω (φυσιολογικα) την αλλη Τεταρτη. Θα εχω μπει στην 39η εβδομαδα η θα ειμαι 38η ? τι μπερδεμα θεε μου! Παντα ονειρευομουν οτι θα ηθελα να μου ερθουν οι πονοι φυσιολογικα η θα μου σπασουν τα νερα οπως ακουω ολες τις ιστοριες εδω μεσα .Ειχα υποσχεθει στον ευατο μου οτι την δευτερη γεννα θα την περιμενω μεχρι τελους ....τελικα λιγο ο γιατρος .... λιγο ο αντρας μου ..... λιγο η κακη μου εγκυμοσυνη παλι προγραμματισμενα θα παω :confused::confused: αλλα ρε κοριτσια βοηθηστε με ΣΕ ΠΟΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΕΙΜΑΙ?

Θα είσαι στην 39η εβδομάδα...αν επιτρέπεται, γιατί θα γεννήσεις προγραμματισμένα? Επειδή πλησιάζω κ εγώ θα ήθελα να ξέρω τους λόγους που οδηγούν σε προγραμματισμένο τοκετό, για να είμαι προετοιμασμένη....

Link to comment
Share on other sites

καλα ακομα και τωρα γκρινιαζεις???:):)

εφτασες στο τελος γλυκια μου!!!!

στην 39η θα εισαι, αντε επιτελους θα κρατησεις την νεραιδουλα σου,

που τοσο σε παιδεψε, τωρα θα τα ξεχασεις ολα!!!!

σημερα που μπηκα σε σκεφτομουν, λεω που ειναι αυτη η ψυχη? γεννησε λες?

να ρωτησω και κατι αλλο, για πιο λογο δεν περιμενεις να ερθει φυσιολογικα ο τοκετος?

φιλακια πολλα!!!!!

668bab1939.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

ναι αυτό θα ρώταγα κι εγώ. Γιατι με πρόκληση, ειδικά αφου πας για φυσιολογικά; Παντως στην 39η εβδομάδα, το παιδάκι σου είναι άκρως τελειόμηνο και υγιέστατο! Και στην 38η να ήσουν πάλι τελειόμηνο και μια χαρα θα ήταν. Απλά απ' ότι ξέρω το καλύτερο όλων είναι να αφήνεις τον τοκετό να έρθει όποτε αυτός θέλει με βάση τις ορμόνες της μάνας και του μωρού που προκαλεί ουσιαστικά τον τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστώ κορίτσια μου για τις απαντήσεις σας. Παω προγραμματισμένα ..βασικά για χαζούς λόγους... ο γιατρός μου θέλει προφανώς να κανονίσει τα ραντεβού του, ο άντρας μου επειδή έχει κανονίσει μια εβδομάδα άδεια και εγώ γιατί δεν αντέχω άλλο (κάνω πάλι εμετούς, έβγαλα πάλι καντίλες και κοκκινίλες στην κοιλιά και στο στήθος , καούρες ,δυσπεψίες , αυπνίες, πόνους στο πόδι , κλωτσίες , μπουνιές ). Χαζές δικαιολογίες το ξέρω , όπως και το ξέρω ότι του χρόνου τέτοιο καιρό θα το μετανιώσω , αλλα στην φάση που είμαι τώρα είμαι στη μέση. Απο την μια λεω ωραία θα παω προγραμματισμένα, θα με περιμένει πάλι ο γιατρός μου, η αναισθησιολόγος, η μαία (όλα θα είναι προγραμματσιμένα) και απο την άλλη ποτε δεν θα πάρω ποτέ τον άντρα μου τηλεφωνο να του πω ΄΄Τρεξε μου σπάσανε τα νερά, έπειτα να πάρω την μάνα μου , να υπάρχει αυτή η γλυκιά αναστάτωση δηλαδή... τέλος πάντων αύριο θα ξέρω.! Στον Θοδωρή μου ήταν να γεννήσω 14/5 και με έβαλε στις 6/5 , είμουν σίγουρη ότι είμουν στην 39 αλλά στο χαρτί εξόδου έλεγε ότι είμουν 38 και 4μέρες για αυτό πάλι μπερδεύτηκα και σε αυτή την εγκυμοσύνη.

ΥΓ: Μαρια ελπίδα όποτε μπορείς και έχεις χρόνο στείλε κανένα πμ.

Link to comment
Share on other sites

Στον Θοδωρή μου ήταν να γεννήσω 14/5 και με έβαλε στις 6/5 , είμουν σίγουρη ότι είμουν στην 39 αλλά στο χαρτί εξόδου έλεγε ότι είμουν 38 και 4μέρες για αυτό πάλι μπερδεύτηκα και σε αυτή την εγκυμοσύνη.

 

Σωτηρία, το 38+4 αυτό σημαίνει: ότι έχεις κλείσει 38 εβδομάδες και έχεις "πάρει" και 4 μέρες από την 39η. Λογικά και τώρα, με το καλό, έτσι θα γράφει (38+2).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άντε ρε Σωτηρία ήρθε η ώρα!!!!!

Και μην το σκέφτεσαι κούκλα μου αυτό, προγραμματισμένα ή απρογραμμάτιστα το αποτέλεσμα μετράει! Σου εύχομαι τα καλύτερα, να έχεις έναν πανεύκολο τοκετό γιατί το μπεμπάκι σε ταλαιπώρησε αρκετά ως τώρα! Αχ τι τέλεια στιγμή είναι όταν τα παίρνουμε αγκαλιά για πρώτη φορά....!!!

 

Έλα βρε θηρίο !!!! Γεννάς ????? Πω πω σαν χθες μου φαίνεται που περιέγραφες την ταλαιπωρία σου τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης !!!!

Κατά τα άλλα συμφωνώ με την Kelly από πάνω !!!

Με έναν πόνο τί 38, τί 39... το μωρό να είναι γερό και η μαμά φυσικά !!!! :-P

x3lfp2?r=1334129047

 

ziswp2.png

Link to comment
Share on other sites

Έλα βρε θηρίο !!!! Γεννάς ????? Πω πω σαν χθες μου φαίνεται που περιέγραφες την ταλαιπωρία σου τους πρώτους μήνες της εγκυμοσύνης !!!!

Κατά τα άλλα συμφωνώ με την Kelly από πάνω !!!

Με έναν πόνο τί 38, τί 39... το μωρό να είναι γερό και η μαμά φυσικά !!!! :-P

 

αυτός ο πόνος τον σκέφτομαι πριν ακομα συλλάβω τραύμα μου έχει μείνει

Link to comment
Share on other sites

το καλό είναι ότι γεννάς φυσιολογικά!Μην το συζητάς καθόλου! Το πολύ πολύ να έπαιρνε μερικά γραμμάρια παραπάνω αν την άφηνες μέχρι τη 40 ή όποτε θα ήθελε αυτή τέλος πάντων.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

κοριτσια καλησπερα ειμαι στιs 39 εβδομαδεs και προχτεs μου ειπε ο γιατροs οτι δεν εχω καθολου διαστολη ακομα.δλδ ειμαι κλειστη ακομα.λετε να καθυστερησει να βγει η κορη μου?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ακόμα μία εβδομάδα μπροστά σου για να έχεις αυτό που λέμε "τελειόμηνη" εγκυμοσύνη! Μην ανησυχείς! Σου εύχομαι να έχεις έναν εύκολο και ανώδυνο τοκετό! Με ένα γερό μωρό στην αγκαλιά σου! Άντε τυχερούλα...έφτασες στο τέλος!

2sCXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλο κοριτσι μου!Εγω κυριακη μεσημερι πηγα στον γιατρο γιατι ειχα μια κοκκινη βλεννα και ηταν εντελως κλειστος ο τραχυλος.Την ιδια μερα το βραδυ μου σπασανε τα νερα και ειχα 1εκ διαστολη.Την επομενη γεννησα!Ειναι φισιολογικο να μην εχεις διαστολη,ανοιγει οταν ειναι πλεον να γεννησεις εχεις ακομα μερες.Για ποτε θα σε πιασει χαμπαρι δεν θα παρεις!

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...