Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πέτρα ή πλακάκι στον κήπο ?


Recommended Posts

Κορίτσια, χρειάζομαι την βοήθειά σας. Θέλω να διαμορφώσω τον κήπο μου, και δεν ξέρω τι να στρώσω στο τσιμέντο. Μ' αρέσει πολύ η πέτρα, αλλά μου είπαν ότι θέλει συνέχεια πέρασμα με βερνίκι για να γυαλίζει και ότι λερώνει πολύ εύκολα. Από την άλλη δεν ξέρω αν καταλήξω σε πλακάκι, επειδή θα πρέπει να μπει σε σχήμα ρόμβου, αν θα είναι εμφανίσιμο.Θα ήθελα τις γνώμες σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Yπαρχει πλακακι για εξωτερικο χωρο που μοιαζει με την πετρα

Εχει αγρια επιφανεια και δεν γλιστραει καθολου.

Υπάρχει τεραστια ποικιλια.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Yπαρχει πλακακι για εξωτερικο χωρο που μοιαζει με την πετρα

Εχει αγρια επιφανεια και δεν γλιστραει καθολου.

Υπάρχει τεραστια ποικιλια.

 

 

Είναι γυαλισμένο ή πιάνει βρωμιά και θα θέλει συνέχεια πλύσιμο ?

Link to comment
Share on other sites

Το πλακακι παντως σιγουρα γλιστραει περισσοτερο απο την πετρα!!!!

 

 

Και μένα μου αρέσει περισσότερο η πέτρα, αλλά μ' αυτά που μου είπαν με προβλημάτισαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπάρχει και το σταμπωτό...

μοιάζει με πέτρα και είναι αθάνατο!!

"Λόγω της τεράστιας ποικιλίας σχεδίων και χρωμάτων, την ταχύτητα εφαρμογής και το χαμηλό κόστος, τα σταμπωτα δαπεδα έχουν γίνει τα πιο δημοφιλή δάπεδα για τους εξωτερικούς χώρους.

 

Τα σταμπωτα δαπεδα είναι η μόνη λύση για parking, μονοπάτια, δρόμους, βεράντες, πλατείες και γενικά ανοιχτούς εξωτερικούς χώρους.

 

Τα σταμπωτα δαπεδα είναι μια διαδικασία κατά την οποία το φρέσκο σκυρόδεμα αποτυπώνεται (σταμπάρεται) με ελαστικές στάμπες οι οποίες μεταφέρουν σε αυτό ένα σχέδιο. Συνήθως αναπαράγουμε σχέδια όπως πέτρινες πλάκες, καλντερίμια, τουβλάκια, ακόμη και ξύλινες τάβλες με αποτέλεσμα ένα υπέροχο εφέ.

 

Τα σταμπωτα δαπεδο μπορούν να εναρμονιστούν με το έργο σας μέσω μιας τεράστιας συλλογής σχημάτων και χρωμάτων για να ταιριάξουν με το μοντέρνο, το παραδοσιακό ή κλασικό στυλ που επιθυμείτε."

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και το σταμπωτό...

μοιάζει με πέτρα και είναι αθάνατο!!

"Λόγω της τεράστιας ποικιλίας σχεδίων και χρωμάτων, την ταχύτητα εφαρμογής και το χαμηλό κόστος, τα σταμπωτα δαπεδα έχουν γίνει τα πιο δημοφιλή δάπεδα για τους εξωτερικούς χώρους.

 

Τα σταμπωτα δαπεδα είναι η μόνη λύση για parking, μονοπάτια, δρόμους, βεράντες, πλατείες και γενικά ανοιχτούς εξωτερικούς χώρους.

 

Τα σταμπωτα δαπεδα είναι μια διαδικασία κατά την οποία το φρέσκο σκυρόδεμα αποτυπώνεται (σταμπάρεται) με ελαστικές στάμπες οι οποίες μεταφέρουν σε αυτό ένα σχέδιο. Συνήθως αναπαράγουμε σχέδια όπως πέτρινες πλάκες, καλντερίμια, τουβλάκια, ακόμη και ξύλινες τάβλες με αποτέλεσμα ένα υπέροχο εφέ.

 

Τα σταμπωτα δαπεδο μπορούν να εναρμονιστούν με το έργο σας μέσω μιας τεράστιας συλλογής σχημάτων και χρωμάτων για να ταιριάξουν με το μοντέρνο, το παραδοσιακό ή κλασικό στυλ που επιθυμείτε."

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ. Έχεις δίκιο. Και δεν μου είχε πάει καθόλου το μυαλό. Μοιάζουν και με πέτρα γυαλισμένη και δεν χρειάζονται συντήρηση. Θα το κοιτάξω.

Link to comment
Share on other sites

τίποτα δεν παθαίνει...έχει βάλει η αδερφή μου...αλλά το έχω δει πολλές φορές κι αλλού...

και φαίνεται πεντακάθαρο κι ωραίο,το καθαρίζει με νερό με πίεση και είναι τέλειο.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

τίποτα δεν παθαίνει...έχει βάλει η αδερφή μου...αλλά το έχω δει πολλές φορές κι αλλού...

και φαίνεται πεντακάθαρο κι ωραίο,το καθαρίζει με νερό με πίεση και είναι τέλειο.

 

 

Τώρα μιλούσα με τον άντρα μου και μου λέει ότι το σταμπωτό ραγίζει και δεν φαίνεται όμορφο. Έχει καμμιά κοπέλα σταμπωτό να μας πει ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω από κήπους, αλλά βρήκα αυτό

http://www.housetohome.co.uk/room-idea/picture/garden-paving-six-of-the-best/1

σε περίπτωση που σου δώσει καμιά ιδέα.

 

 

Σ' ευχαριστώ πολύ. Ωραία ήταν, θα τα δείξω και στον άντρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν μ' έχει φάει η ζήλεια που έχεις κήπο!!! Δεύτερον μην ξεχάσεις ν' αφήσεις κανένα μέτρο παρτέρι γύρω γύρω ή σε κάποιο σημείο, δηλαδή χώμα χωρίς πλακάκι όπου θα μπορείς να φυτέψεις καμμιά τριανταφυλλίτσα...

 

Με το καλό να φτιάξετε και να χαρείτε τον κήπο σας!

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σου πω απλα πετρα.

 

ειναι πιο ανθεκτικο υλικο σε ολες τις θερμοκρασιες. κ δεν θρυμματιζεται τοσο ευκολα οσο τα πλακακια (παιδια κ παιχνιδι πχ.). οταν εγω αποφασισα να βαλω πλακακι, μου ελεγε ο πατερας μου οτι η καλυτερη ποιτητα σε πλακακι, ειναι η χειροτερη σε πετρα κ μαρμαρο. παντως εγω την εφαγα την φολα με τα πλακακια, αυτα που ειναι για εξωτερικη χρηση λεω, τα σαγρε, τα αναγλυφα. αν αποφασισεις να βαλεις πλακακια, παρε να εχεις κ καβατζα πολλα-αρκετα κομματια.:wink:

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

κι αν βρεις την αυθεντικη την χωριατικη, οχι πχ την καρυστου-την λουστραρισμενη, θα δενει πιο ωραια με τον κηπο. απλα εκει θα εχεις θεμα με τις λαδιες αυτες καθαυτες!

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγώ θα συμφωνήσω με το tzini πέτρα δαγκωτό! Δεν καταλαβαίνει τίποτα! Το πλακάκι και κατώτερης ποιότητας είναι και θα πρέπει να είσαι συνεχώς με λάστιχο!:mad:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θα συμφωνήσω με το tzini πέτρα δαγκωτό! Δεν καταλαβαίνει τίποτα! Το πλακάκι και κατώτερης ποιότητας είναι και θα πρέπει να είσαι συνεχώς με λάστιχο!:mad:

 

διαβρωνονται κ οι αρμοι με την υγρασια πιο ευκολα. ασε εχω τραβηξει!

κ να σκεφτεις οτι ο πατερας μου αυτη την δουλεια εκανε! τωρα παει πια.. μεγαλωσε κ χαλασε ο μπαμπας μου. που να κατσει στα γονατα να μου τα φτιαξει απ την αρχη αυτος. πολυ μπουφος πιαστηκα τοτε.:cry:

λογικα... οτι σπερνεις, θεριζεις.

εγω.... το προωθησα οσο μπορουσα!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μιλούσα με τον άντρα μου και μου λέει ότι το σταμπωτό ραγίζει και δεν φαίνεται όμορφο. Έχει καμμιά κοπέλα σταμπωτό να μας πει ?

αν σου κάνει καλή δουλειά ο μάστορας δεν παθαίνει τίποτα...η αδερφή μου το έχει 2μιση χρόνια περίπου και δεν έχει πάθει κάτι...επίσης περνάει και τα αυτοκίνητα από πάνω συνέχεια...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μιλούσα με τον άντρα μου και μου λέει ότι το σταμπωτό ραγίζει και δεν φαίνεται όμορφο. Έχει καμμιά κοπέλα σταμπωτό να μας πει ?

 

Είχε σταμπωτό στην πολυκατοικία που έμενα παλιότερα....τέλειο...δεν είχε προβλήματα και περνάγαμε και όλα τα αυτοκίνητα από πάνω;)

 

Η συντήρησή είναι πολύ απλή και αν θες μετά από χρόνια μπορείς να το ξαναβάψεις;)

 

Δεύτερη επιλογή θα σου έλεγα για πέτρα ακανόνιστου σχήματος, έχουμε τώρα στο σπίτι μας στις αυλές και μάλιστα δεν την έχουμε γυαλίσει ποτέ. Μεγάλη αντοχή και όμορφη εμφάνιση.

 

Το πλακάκι σε εξωτερικό χώρο δεν μου αρέσει από αισθητική άποψη και το θεωρώ και πολύ επικίνδυνο για γλυστρίματα.

Link to comment
Share on other sites

Στο εξοχικό τους οι γονείς μου, έχουν βάλει παντού πέτρα. Είναι πανέμορφο ακόμα και 20 χρόνια μετά. Τις πέτρες στη βρύση, στον φράχτη και στους τοίχους, ναι τις έχουν περάσει με λούστρο, αλλά όχι κάθε χρόνο, ίσως κάθε 5 χρόνια...... Το δάπεδο του κήπου (με πέτρα ακανόνιστους σχήματος κι εμείς), δεν το ξαναλουστράρισαν ποτέ! Και όμως είναι super! Αν μπορείς γιατί απ'ότι ξέρω η πέτρα είναι ακριβότερη απο πλακάκι, εγώ θα σου έλεγα πέτρα. Φυσικά, να αναφέρω, ότι μπροστά στην ψησταριά, απο τα λίπη που πέφτουν όταν ψήνονται ή όταν σερβίρονται τα κρέατα στις πιατέλες, μένουν σημάδια. Υπάρχει ένα ειδικό καθαριστικό που παίρνουμε απο κατάστημα με χρώματα-σιδηρικά που απαλύνει λίγο τους λεκέδες, αλλά δεν φεύγουν εντελώς. Αν προσέξεις αυτό, τότε δεν θα έχεις κανένα άλλο πρόβλημα με την πέτρα. ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Kαταρχήν μ' έχει φάει η ζήλεια που έχεις κήπο!!! Δεύτερον μην ξεχάσεις ν' αφήσεις κανένα μέτρο παρτέρι γύρω γύρω ή σε κάποιο σημείο, δηλαδή χώμα χωρίς πλακάκι όπου θα μπορείς να φυτέψεις καμμιά τριανταφυλλίτσα...

 

Με το καλό να φτιάξετε και να χαρείτε τον κήπο σας!

 

Αχ και 'γω χαίρομαι, γιατί τώρα μένω σε διαμέρισμα μ' ένα μικρό μπαλκόνι. Ο κήπος μας θα είναι πολύ μεγάλος. Μόνο το γκαζόν θα είναι 100 τετραγωνικά.:-D

Link to comment
Share on other sites

αν σου κάνει καλή δουλειά ο μάστορας δεν παθαίνει τίποτα...η αδερφή μου το έχει 2μιση χρόνια περίπου και δεν έχει πάθει κάτι...επίσης περνάει και τα αυτοκίνητα από πάνω συνέχεια...

 

 

Πήγα και είδα κάτι ωραία σχέδια που μοιάζουν με πέτρα. Θα πάρω προσφορές. Σ' ευχαριστώ, και ευχαριστώ όλες τις κοπέλες για τις απαντήσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Είχε σταμπωτό στην πολυκατοικία που έμενα παλιότερα....τέλειο...δεν είχε προβλήματα και περνάγαμε και όλα τα αυτοκίνητα από πάνω;)

 

Η συντήρησή είναι πολύ απλή και αν θες μετά από χρόνια μπορείς να το ξαναβάψεις;)

 

Δεύτερη επιλογή θα σου έλεγα για πέτρα ακανόνιστου σχήματος, έχουμε τώρα στο σπίτι μας στις αυλές και μάλιστα δεν την έχουμε γυαλίσει ποτέ. Μεγάλη αντοχή και όμορφη εμφάνιση.

 

Το πλακάκι σε εξωτερικό χώρο δεν μου αρέσει από αισθητική άποψη και το θεωρώ και πολύ επικίνδυνο για γλυστρίματα.

 

 

Και μένα η πέτρα ακανόνιστου σχήματος μ' αρέσει. Για το πλακάκι έχεις δίκιο. Δεν νομίζω ότι θα είναι ωραίο γιατί είναι πολύ μεγάλοι οι χώροι που πρέπει να στρωθούν. Νομίζω μόνο η πέτρα και το σταμπωτό ταιριάζουν.

Είναι 90 τετραγωνικά χώροι που πρέπει να στρωθούν μαζί με το γκαράζ.

Θα πρέπει να δω και το οικονομικό βέβαια, γιατί είναι πολλά τα τετραγωνικά.

Link to comment
Share on other sites

πετρα παιδια.. ολα ειναι τελεια αλλα νομιζω η πετρα ειναι αθανατη.ΑΛΛΑ θελει προσοχη πολυ στην ποιοτητα και σε αυτον που θα τη βαλει. αν ειναι καλη ποιοτητας ισια και σχεδον ιδιο μεγεθος τα κοματια τοτε ειναι τελεια. εμεις βαλαμε μια οτι ναναι παλια την αυλη στο εξωχικο και τωρα θελουμε να την αλλαξουμε. αν ειναι πολυ αναγλυφη σκονταφτεις....

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαι στο πατρικο μου αλλα και στο εξοχικο μου εχει πετρα και ειναι τελεια!!!!

Δεν θυμαμαι καθε ποτε τις περναει με βερνικι η μαμα μου αλλα νομιζω μια φορα τον χρονο και ισως και αργοτερα... Θα την ρωτησω και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...