Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ποτε γυρνάω τελικά?


NASIA

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Σε τι ασφάλεια;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Με ΙΚΑ γέννησα στις 18/9/09 στις 30/11/09 τελείωνε η άδεια τοκετού,πήρα την άδεια μου και ξεκίνησε το εξάμηνο στις 31/12/09 οπότε κανονικά δεν πρέπει να γυρίζω στην δουλειά στις 30/06/10?

Link to comment
Share on other sites

Nasia επειδή και εμένα η άδεια του εξαμήνου μου ξεκίνησε στις 31/12/09 , λήγει στις 30/06/10, άρα γυρνάς την 01/07/10. Βέβαια καλό είναι να το κουβεντιάσεις αυτό και με τον εργοδότη σου για να ξέρει



 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

πωπω , και εγω την ιδια μερα υποτιθετε πως θα γυρισω !! 1/7 !!! αλλα του ειπα να παρω την καλοκαιρινη αδεια , επισης δεν πρεπει να παρω και την αδεια του 2009 ??? και εγω θα γυρισω πλεον ως παρτ ταιμ . αυτοι οι 3 1/2 μηνες που ειναι το αθροισμα των ωρων του μειωμενου ωραριου , δεν πρεπει να μου τους δωσει ?? εχω μπλεξει με τον χαμενο λογιστη του γραφειου και δεν βγαζω ακρη !! μπορειτε να μου πειτε εσεις τι ισχυει ??? εγω θελω να γυρισω μετα τον αυγουστο στην δουλεια ..........και το εχω πει στον εργοδοτη

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πωπω , και εγω την ιδια μερα υποτιθετε πως θα γυρισω !! 1/7 !!! αλλα του ειπα να παρω την καλοκαιρινη αδεια , επισης δεν πρεπει να παρω και την αδεια του 2009 ??? και εγω θα γυρισω πλεον ως παρτ ταιμ . αυτοι οι 3 1/2 μηνες που ειναι το αθροισμα των ωρων του μειωμενου ωραριου , δεν πρεπει να μου τους δωσει ?? εχω μπλεξει με τον χαμενο λογιστη του γραφειου και δεν βγαζω ακρη !! μπορειτε να μου πειτε εσεις τι ισχυει ??? εγω θελω να γυρισω μετα τον αυγουστο στην δουλεια ..........και το εχω πει στον εργοδοτη

 

το αθροισμα του μειωμενου,τους 3 1/2 μηνες επρεπε να τους παρεις πριν το εξαμηνο.και αυτο μονο αν συμφωνουσε ο εργοδοτης,δεν ειναι υποχρεωτικο για εκεινον.την αδεια την περσινη επρεπε να την ειχες παρει το 2009 αλλα προφανως εγινε συμφωνια μεταξυ εσενα και του εργοδοτη λογικα....οποτε ζητα να την παρεις μολις τελειωσει το 6μηνο.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

αυτο με το μειωμενο ωραριο το εψαξα πριν απο λιγο , και ειδα πως μπορεις να το παρεις αφοτου τελειωσει το 6μηνο του οαεδ .κατοπιν βεβαια συμφωνιας με τον εργοδοτη , εαν συμφωνησει / το θεμα ειναι πως εγω θα αλλαξω και απο 8ωρο θα γινω παρτ ταιμ . τωρα , για την αδεια του 2009 , ρωτησα στον οαεδ τοτε που πηγα , και μου ειπαν μετα να την παρω . ????τι να πω ... δεν ειχα παρει αδεια το 2009 , αραπρεπει να την παρω τωρα , συν την αδεια του 2010 . ειμαστε τοσο κουλοι επιχειρηση , δεν ξερουν που παν τα 4 .... και εγω ψαχνομαι στο ιντερνετ , για να βρισκω τι λεει η νομοθεσια /////

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites

αυτο με το μειωμενο ωραριο το εψαξα πριν απο λιγο , και ειδα πως μπορεις να το παρεις αφοτου τελειωσει το 6μηνο του οαεδ .κατοπιν βεβαια συμφωνιας με τον εργοδοτη , εαν συμφωνησει / το θεμα ειναι πως εγω θα αλλαξω και απο 8ωρο θα γινω παρτ ταιμ . τωρα , για την αδεια του 2009 , ρωτησα στον οαεδ τοτε που πηγα , και μου ειπαν μετα να την παρω . ????τι να πω ... δεν ειχα παρει αδεια το 2009 , αραπρεπει να την παρω τωρα , συν την αδεια του 2010 . ειμαστε τοσο κουλοι επιχειρηση , δεν ξερουν που παν τα 4 .... και εγω ψαχνομαι στο ιντερνετ , για να βρισκω τι λεει η νομοθεσια /////

 

τι να πω......και στο σαιτ του οαεδ που μπηκα την ισοχρονη την γραφει πριν το εξαμηνο.

 

 

Η άδεια αυτή(εννοει το 6μηνο) χορηγείται μετά τη λήξη της άδειας κυοφορίας λοχείας ή της ισόχρονης προς το μειωμένο ωράριο άδειας, όπως προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ των ετών 2004 – 2005.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι να πω ... και εγω χαμενα τα εχω ...παντως το ρωτησα πριν παρω το 6μηνο και μου ειπαν μετα ... τι να πω ? ακομα τηλ απο τον λογιστη περιμενω ! και επειδη η ημερομηνια πλησιαζει ( 1/7 ) και επειδη τα εχω πει και στον εργοδοτη και στον λογιστη 100 φορες πως εγω δεν θα γυρισω εκεινη την ημερονηνια , οτι και να μου πει , οτι και να μου κανει , εγω θα βρω τροπο και θα γυρισω σεπτεμβριο . απλα δεν θελω να τσακωθω γιαυτο ρωτησα και εσας , μηπως ξερετε κατι που δενβ ξερω ...

:lol: smile !!!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...