Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

119 μέρες μόνο, μετά;;(Συμβασιουχος Δημοσιου με ΙΚΑ)


euapap

Recommended Posts

Γεια σας κορίτσια, ήθελα να σας κάνω μια ερώτηση.

Είμαι υπάλληλος ορισμένου χρόνου (συμβασιούχος )σε δημόσιο φορέα, αλλά ιδιωτικού δικαίου (ασφάλιση ΙΚΑ).

Μου είπαν ότι δικαιούμαι σύνολο 119 μέρες άδεια, δηλαδή 56 πριν και 63 μετά την ΠΗΤ.

Από κει και περα, από ότι μου είπε το αρμόδιο τμήμα εδω, δε δικαιούμαι τίποτα από άδεια ανατροφής - θηλασμού κτλ κτλ .... :(

Στέκει αυτό;;; τίποτα;; ούτε από οΑΕΔ ούτε από ΙΚΑ;;;

 

Μετά δικαιούμαι για περίπου 6 μήνες που θα απομένουν για τη λήξη της σύμβασης, μειωμένο ωράριο 2 ωρών.

Αυτό μπορώ να το πάρω μαζεμένο σε μορφή άδειας;;

Οποια βοήθεια δεκτή,

Ευχαριστώ

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γεια χαρα νομιζω οτι αφου εχεις ασφαλεια ΙΚΑ δικαιουσε να παρεις και την 6μηνη αδεια του ΟΑΕΔ αλλα καλυτερα παρε τηλ στον ΟΑΕΔ να δεις . Ειλικρινα δεν εχω ακουσει παλι κατι παρομοιο με συμβαση ορισμενου χρονου. Σου ευχομαι ομως να μπορεσεις να εισαι οσο το περισοτερο πιο κοντα στο αγγελουδι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι αλλα εγω αν πάρω ένα 6μηνο, πρώτα θα λήξει η σύμβαση και μετά το 6μηνο... ένσημα θα μου κολάνε κανονικά;

46378a2c39.png

#2 RIP 7/12/2008 - Καλή αντάμωση

Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν τη δικαιούμαι :( επειδή είμαι σε ΝΠΔΔ :( έτσι μου είπαν από τον ΟΑΕΔ

 

Καλησπέρα! Μάλλον ΝΠΙΔ θα εννοούσαν... Γενικά το 6μηνο του ΟΑΕΔ δικαιούνται όλοι οι εργαζόμενοι που ασφαλίζονται σε ΙΚΑ πλην δασκάλων-καθηγητών μη μόνιμων, δημοσιογράφων κ εργαζομένων σε Δήμους κ Κοινότητες...

Στο λέω με σιγουριά γτ η δική μου αίτηση απορρίφθηκε... :-(:-(:-(

Κ όσον αφορά το μειωμένο δίωρο, ούτε αυτό επιτρέπεται αν ο εργοδότης τηρήσει το γράμμα του νόμου... Αυτή η διευκόλυνση παρέχεται μόνο στους μόνιμους...

Λυπάμαι αν σε στεναχωρώ...

eNortjK1UjI2NLYwUrIGXDASmQKd38.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...