Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Άδεια μητρότητας-Τράπεζες (Ιδιωτικες)


katerina1

Recommended Posts

θα ηθελα να ρωτησω μηπως ξερει καποιος αν αυτη η αδεια ισχυει τελικα και για εμας.ειμαι υπαλληλος ΙΔΙΩΤΙΚΗΣ τραπεζας με ασφαλιση στο ικα εταμ για συνταξιοδοτηση και ξεχωριστη ιατροφαρμακευτικη περιθαλψη στο ταμειο τραπεζων ταπτγαα.πληρω ολες τις τυπικες προυποθεσεις απο το νομο για την ληψη της αδειας, λογω της ασφαλισης ομως στο ικα μονο οσον αφορα τα ενσημα, δεν ελαβα απο το ικα επιδομα μητροτητας, ελαβα ενα βοηθημα τοκετου απο το ταπτγαα. ο νομος και ο οαεδ οριζουν σαν δικαιολογητικο την αποφαση επιδοματος μητροτητας απο το ικα, το ικα δεν μας το χορηγει και κανεις δεν ξερει να μας πει αν τελικα δικαιουμαστε ή οχι την αδεια. το αρμοδιο τμημα της τραπεζας οπου ρωτησα μου απαντησε "καντε γραπτως το αίτημά σας και θα το εξετάσουμε".το εκανα ήδη και μου απαντησαν οτι "η τραπζεα θα εξετάσει και θα απαντησει συνολικα στα αιτηματα αυτα".δηλαδη , δεν μας λενε ξεκαθαρα αν το διακουμαστε ή οχι. αν καποιος ξερει κατι παραπανω ή ειναι συναδελφος σε ιδιωτικη τραπεζα και εχει απαντηση ας ενημερωσει, ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 56
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εχω την εντυπωση οτι ισχυει γιατι η κυρια ασφαλιση ειναι στο ικα οποτε αλλο ειναι η φαρμακευτικη καλυψη κι αλλο η συνταξιοδοτικη καλυψη που υπαγεται το 6μηνο που δινουν

Link to comment
Share on other sites

μακαρι να ειναι ετσι βαν, αυτο ειναι και το λογικο, αλλα δυστυχως η ανικητη γρεφειοκερατια ... ο αοεδ θελει ααποφαση επιδοματος μητροτητας μονο απο το ικα (που εμεις δεν παιρνουμε) το ικα δεν χορηγει ουτε με μηδενικο ποσο. ζητησα διευκρινιση μεσω της ιστοσελιδας του υπουργειου απασχολησης. να δουμε εαν θα φιλοτημηθει να απαντησει κανεις..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα,

 

στη νύφη μου (η οποία γεννάει σε 1-2 εβδομάδες) που είναι υπάλληλος ιδ.τράπεζας (Eurobank), με ασφάλιση στο ΙΚΑ εταμ (συνταξη) και στο ταμείο τραπεζικών (περίθαλψη) είπαν από το αρμόδιο τμήμα της τράπεζας ότι δε δικαιούται το έξτρα εξάμηνο (!) καθώς πρέπει να είναι και η ιατροφαρμακευτική περίθαλψή της στο ΙΚΑ...

Αντίθετα, σε φίλη της τραπεζικό (πάλι σε ιδ.τράπεζα) αλλά με σύνταξη+περίθαλψη στο ΙΚΑ θα δοθεί κανονικά η 6-μηνη άδεια.

Δε μπορώ -εγώ τουλάχιστον- να καταλάβω γιατί αυτός ο διαχωρισμός... Φαίνεται λίγο παράλογο...

Ξέρω ότι έχει ανατεθεί η παρακαλούθηση του θέματος σε νομικό με ειδικευση στα εργατικά.

Αν έχω οποιοδήποτε νεότερο, θα σας ενημερώσω... Θα παρακαλούσα το ίδιο και εσείς...

 

Σοφία

oEA4p3.pnguIOJp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

στη νύφη μου (η οποία γεννάει σε 1-2 εβδομάδες) που είναι υπάλληλος ιδ.τράπεζας (Eurobank), με ασφάλιση στο ΙΚΑ εταμ (συνταξη) και στο ταμείο τραπεζικών (περίθαλψη) είπαν από το αρμόδιο τμήμα της τράπεζας ότι δε δικαιούται το έξτρα εξάμηνο (!) καθώς πρέπει να είναι και η ιατροφαρμακευτική περίθαλψή της στο ΙΚΑ...

Αντίθετα, σε φίλη της τραπεζικό (πάλι σε ιδ.τράπεζα) αλλά με σύνταξη+περίθαλψη στο ΙΚΑ θα δοθεί κανονικά η 6-μηνη άδεια.

Δε μπορώ -εγώ τουλάχιστον- να καταλάβω γιατί αυτός ο διαχωρισμός... Φαίνεται λίγο παράλογο...

Ξέρω ότι έχει ανατεθεί η παρακαλούθηση του θέματος σε νομικό με ειδικευση στα εργατικά.

Αν έχω οποιοδήποτε νεότερο, θα σας ενημερώσω... Θα παρακαλούσα το ίδιο και εσείς...

 

Σοφία

 

Αν ήταν όμως έτσι, τότε πώς γίνεται να δικαιούνται την άδεια οι μηχανικοί που δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα και για ιατροφαρμακευτική κάλυψη υπάγονται στο ΤΣΜΕΔΕ και όχι στο ΙΚΑ? Δεν ξέρουν τι τους γίνεται μου φαίνεται και ψάχνουν να βρουν αφορμές να αποκλείσουν τον κοσμάκι από την άδεια

Link to comment
Share on other sites

η επισημη απαντηση που πηρα εγω απο την Τραπεζα ειναι οτι "υπαρχει ασαφεια στο νομο και δεν μπορουν να απαντησουν, οποτε να κανω χρηση της κανονικης μου αδειας και μετα να επιστρεψω στη μοναδα μου" ...κοινως πανε (ας μου επιτραπει η εκφραση) να το "πνιξουν" το θεμα, δυστυχως. σκεφτομαι να το αναθεσω σε δικηγορο μηπως βγαλω ακρη αλλα θα βγαλω και ποτε?

οποια εχει νεα ενημερωνει, ετσι?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τα ιδια παιδιά.

Έχω την αίσθηση οτι θέλουν να το πνίξουν βέβαια.

Όμως ο νόμος θέτει προϋπόθεση να έχεις λάβει το επίδομα μητρότητας από το ΙΚΑ-ΤΕΑΜ.

Εφόσον συντρέχουν και οι αλλες προϋποθέσεις δεν βλεπω κόλλημα.

Ισως να σκεφτούμε και την περίπτωση δικαστικής διαμάχης...............

Γιατί πάνε να μπλέξουν την φαρμακευτική περίθαλψη αφού αυτή δεν μνημονεύετε στον νόμο????

ltPsp2.png
Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι και υποθετω οτι ο νομος οριζει την αποφαση επιδοματος σαν αποδεικτικο οτι γεννησες τοτε και εισαι ασφαλισμενη του ικα, αρα δικαιουσαι και την αδεια.μονο που ετσι που ειναι διατυπωμενο, δεν περιλαμβανει (ουτε αποκλειει ομως ξεκαθαρα )την δικη μας περιπτωση.φυσικα οι τραπεζες δεν εχουν κανενα οφελος να το ψαξουν παραπανω, αρα θα πρεπει οι ενδιαφερομενες απο μονες τους να το κυνηγησουν.το θεμα ειναι ομως οτι πρεπει να γινει διασφηνση στο νομο, και αυτα τραβανε χρονια,δεν το βλεπω να μας πιανει εμας τωρα.και δικαστικα να το παμε δεν μπορουμε να το παμε κοντρα στην εργοδοσια αφου ο νομος δεν το ξεκαθαριζει οτι υποχρεουνται να μας το δωσουν.πρεπει να το παμε πολιτης εναντιον κρατους.υπαρχουν δικηγορικα γραφεια να αναλαμβανουν τετοιες υποθεσεις? εαν εχει καποια υποψη της καποιον που μπορει να βοηθησει (επι πληρωμη) ας μας ενημερωσει, τουλαχιστον να κανουμε μια αρχη, να μην παραδοθουμε αμαχητι και ισως καποτε να δημιουργηθει δεδικασμενο και να ωφεληθουν οι επομενες μαμαδες -συναδελφοι ή και εμεις αν αποτησουμε αλλο παιδακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στο κεφάλαιο Α. άρθρο 6 αναφέρει:

 

Η ανωτέρω άδεια χορηγείται στην εργαζόμενη, έπειτα από αίτησή της στον εργοδότη, τον οποίο οφείλει να προειδοποιήσει εγγράφως ένα μήνα πριν την έναρξη της εν λόγω αδείας. Η προθεσμία αυτή δεν ισχύει για τις εργαζόμενες που κατά τις 3-4-08 διένυαν την άδεια μητρότητας (τοκετού και λοχείας) ή την ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια και οι οποίες επέστρεψαν ή θα επιστρέψουν στην εργασία τους.

 

Επίσης οταν μένεις έγκυος εξυπακούεται οτι παίρνεις την αδεια μητρότητας γιατί είναι υποχρέωση του εργοδότη.

 

Οπότε κανεις αίτηση στην υπηρεσια σου και ας πούνε όχι εγγράφως.

Αν αργότερα βγει εγκύκλιος που να καταδεικνύει ρητά και με σαφή τρόπο την υποχρέωση του εργοδότη να δώσει την άδεια ισως βγει κέρδος για μας τότε

ltPsp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εγγραφως το ζητησα απο 27/5 αλλα γραπτη απαντηση δεν εχω παρει μεχρι σημερα.. εννοειται οτι πληρουνται ολες οι αλλες προυποθεσεις που θετει ο νομος, (χρονικες κτλ). καθε φορα που ρωταω ομως τηλεφωνικως η απνατηση ειναι οτι ακομα το ψαχνουν και δεν μπορουν να μας απαντησουν συγκεκριμενα ναι ή οχι.και ψαχνοντας περασαν χρονια...(για εκει το πανε, να ροκανισουν το χρονο οποτε μετα να μην το δικαιουμαστε)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

τα νεωτερα απο το μετωπο ειναι τα εξης. επισημη απαντηση της τραπεζας δεν υπαρχει, ακομα το ψαχνουν οι δικηγοροι της.. σε δικηγορικο γραφειο που πηγα εγω, μου ειπαν οτι ο νομος δεν το οριζει ξεκαθαρα, οτι το μονο που μπορω νακανω ειανι αιτηση στον οαεδ χωρις την αποφαση επιδοματος μητροτητας, την οποια ο οαεδ θα αποριψει.στη συνεχεια αιτιολογημενη ενσταση στην αποριψη και αν τελικα ο οαεδ την εγκρινει (που δεν το εχουν για πιθανο) τοτε ο εργοδοτης υποχρεουται να την δωσει. αν ο οαεδ αποριψει την ενσταση και μελλοντικα διευκρινιστει ο νομος, εχω κατοχυρωσει το δικαιωμα μου. επισης αν το παμε δικαστικως στο διοικητικο εφετειο αν δεν απατωμαι, θα εκδικαστει σε 1,5 με 2 χρονια θα στοιχισει περιπου 1500 ευρω και αν δικαιωθω θα παρω τα 680 ευρω επι 6 μηνες συν ενα ποσο για ηθικη βλαβη, οχι την αδεια τοτε (που δεν θα την χρειαζομαι κιολας) αλλα θα εχει δημιουργηθει δεδικασμενο που ανοιγει τον δρομο για τετοιες περιπτωσεις........συμπερασμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αφήστε τα κοριτσάκια... Εγώ είμαι στην ίδια κατάσταση ακριβώς αλλά στο ΤΑΞΥ (ξενοδοχοϋπαλλήλων) Δηλαδη ιατρο/φαρμ στο ΤΑΞΥ και σύνταξη ΙΚΑ. Δεν το δικαιούμαστε γιατί τα επιδόματα που παίρνουμε απο τα ταμεία μας είναι μεγαλύτερα απο τα αντίστοιχα του ΙΚΑ, και το δικαιούμαστε μόνο αν παίρνουμε βασικό μισθό.... Απο Αυγουστο ξαναμιλάμε...

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

Διευκρινίσεις ΟΑΕΔ για άδεια μητρότητας

 

02/07/2008

 

Η εξάμηνη άδεια μητρότητας δεν συναρτάται προς τα επικουρικά ταμεία που είναι ασφαλισμένες οι δικαιούχοι, ενώ δεν τίθεται ως προϋπόθεση η αμοιβή της ασφαλισμένης με το βασικό μισθό.

 

Στις διευκρινίσεις αυτές προέβη ο ΟΑΕΔ μετά από την καταγγελία του βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Π. Λαφαζάνη ότι με εγκύκλιο του ο Οργανισμός θέτει ειδικά κριτήρια που εξαιρούν στην ουσία μεγάλο εύρος γυναικών. Αναλυτικά, από τον ΟΑΕΔ διευκρινίζονται τα εξής: Είναι ανακριβές ότι η εξάμηνη άδεια μητρότητας συναρτάται προς τα επικουρικά ταμεία στα οποία είναι ασφαλισμένες οι δικαιούχοι. Το μόνο που απαιτείται είναι ο κύριος φορέας ασφάλισης να είναι το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ. Είναι επίσης ανακριβές ότι η άδεια αυτή προϋποθέτει, η ασφαλισμένη να αμείβεται με το βασικό μισθό. Προϋπόθεση είναι οι δικαιούχοι να έχουν ενεργό εργασιακή σχέση.

 

Η προνομία αυτή δόθηκε στη μεγάλη πλειονότητα των γυναικών που είναι ασφαλισμένες στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και διέπονται από τη Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας και όχι σε άλλα Ταμεία, επειδή κάποια άλλα Ταμεία έχουν ήδη περισσότερες παροχές (π.χ. χρόνο απουσίας) και η πρόσθεση και της συγκεκριμένης αυτής παροχής αντί να αμβλύνει θα διεύρυνε τις υφιστάμενες ανισότητες.

 

Μέχρι στιγμής έχουν ήδη πιστωθεί περίπου 2.000 λογαριασμοί νέων μητέρων, που έκαναν χρήση του νέου αυτού θεσμού.Η εξάμηνη άδεια μητρότητας δεν συναρτάται προς τα επικουρικά ταμεία που είναι ασφαλισμένες οι δικαιούχοι, ενώ δεν τίθεται ως προϋπόθεση η αμοιβή της ασφαλισμένης με το βασικό μισθό.

 

Στις διευκρινίσεις αυτές προέβη ο ΟΑΕΔ μετά από την καταγγελία του βουλευτή του ΣΥΡΙΖΑ Π. Λαφαζάνη ότι με εγκύκλιο του ο Οργανισμός θέτει ειδικά κριτήρια που εξαιρούν στην ουσία μεγάλο εύρος γυναικών. Αναλυτικά, από τον ΟΑΕΔ διευκρινίζονται τα εξής: Είναι ανακριβές ότι η εξάμηνη άδεια μητρότητας συναρτάται προς τα επικουρικά ταμεία στα οποία είναι ασφαλισμένες οι δικαιούχοι. Το μόνο που απαιτείται είναι ο κύριος φορέας ασφάλισης να είναι το ΙΚΑ-ΕΤΑΜ. Είναι επίσης ανακριβές ότι η άδεια αυτή προϋποθέτει, η ασφαλισμένη να αμείβεται με το βασικό μισθό. Προϋπόθεση είναι οι δικαιούχοι να έχουν ενεργό εργασιακή σχέση.

 

Η προνομία αυτή δόθηκε στη μεγάλη πλειονότητα των γυναικών που είναι ασφαλισμένες στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και διέπονται από τη Γενική Συλλογική Σύμβαση Εργασίας και όχι σε άλλα Ταμεία, επειδή κάποια άλλα Ταμεία έχουν ήδη περισσότερες παροχές (π.χ. χρόνο απουσίας) και η πρόσθεση και της συγκεκριμένης αυτής παροχής αντί να αμβλύνει θα διεύρυνε τις υφιστάμενες ανισότητες.

 

Μέχρι στιγμής έχουν ήδη πιστωθεί περίπου 2.000 λογαριασμοί νέων μητέρων, που έκαναν χρήση του νέου αυτού θεσμού.

 

Πηγη: http://www.capital.gr/news.asp?Details=532667

ltPsp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΙΔ.ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΕ ΜΟΝΟ ΙΚΑ. ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΨΗΦΙΣΤΗΚΕ ΤΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ, ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝ ΑΝ ΘΑ ΚΑΝΩ ΧΡΗΣΗ ΤΟΥ 6ΜΗΝΟΥ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΕΧΤΗΚΑ ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΣΑΝ ΝΑ ΦΥΓΩ ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΥ ΙΚΑ (ΕΝΩ ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ ΚΑΘΟΣΟΥΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΜΕΤΑ). ΛΙΓΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΧΡΟΝ.ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΕΙΕΣ (2 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ 2 ΩΡΕΣ + ΑΛΛΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ 1 ΩΡΑ). ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΟΑΕΔ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΩ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΤΟΥΣ ΑΝΕΦΕΡΑ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΕΜΑΣ.

ΩΡΑΙΟΣ ΝΟΜΟΣ ΒΡΕ, ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ.

ΤΩΡΑ ΔΙΑΝΥΩ ΤΟΥΣ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΠΗΡΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ Η ΜΙΚΡΗ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΣΕ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ.

ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ "ΥΠΟΓΕΝΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ". Ε, ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΠΩΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΠΑΙΔΙΑ, ΑΦΟΥ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΣΟΥ ΔΙΝΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ 4 ΜΗΝΕΣ ΑΔΕΙΑ (2 ΠΡΙΝ ΚΑΙ 2 ΜΕΤΑ)???????? ΤΙ ΘΑ ΤΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ Ε?

an1cCxjVM0V1210ODU4ODM4amR8NTQ1NTg3OWRhfEx5ZGlhIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Γειά σας κορίτσια!Είμαι και εγώ μια μελλοντική μανούλα με πάρα πολλές ερωτήσεις!!!Μήπως ξέρει καμιά σας τί γίνεται στην περίπτωση που κάποια δουλεύει σε ιδιωτική τράπεζα?Τί δικαιούται από άδεια μητρότητας???

SOS γιατί καίγομαι!!!:roll:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποια μπορέσει να με βοηθήσει...

'Εμαθα ότι στις ιδιωτικές τράπεζες δεν δικαιούνται το 6μηνο και έχω τρελαθεί!!!

Ξέρει καμιά σας κάτι γι'αυτό???

Με έχει πιάσει πανικός!

Ξέρει καμιά σας τί ισχύει?:-(:sad::-(

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...