Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ο προισμενος λεμφαδενας επιμενει...ανησυχω....


Recommended Posts

κοριτσια χαιρεται....

να ζησουν οι νικοι και οι νικολετες...

 

εχω ξαναγραψει προσφατα για την κορη μου.

προ 2 μηνες ειχε περασει μια ιωση. μετα απο αυτο προιστηκε ο λεμφαδενας της. και οι δυο βασικα αλλα ο αριστερος περισσοτερο.

πηγαμε στην παιδιατρο η οποια μας εγραψε εξετασεις για να αποκλεισουμε τη περιπτωση οτι ειναι λοιμωδη μονοπυρηνωση.

δεν ηταν. περιμεναμε λιγο καιρο.

μετα κρυωλογει παλι.

την πηγα αυτην την φορα σε εναν Ω.Ρ.Λ. που θεωρειται κορυφη.

την ειδε . μας εγραψε υπερυχω στους λεμφαδενες. απο οτι φεναται ειναι ερεθιμενοι περισσοτεροι στο ιδιο σημειο.

επιπλεον μας εγγραψε επαναλυπτικες εξετασεις αιματος.

 

αυτες δεν τις προλαβαμε. θα παμε την δευτερα το πρωι.

εγω κοντευω να τρελλαθω. με καθυσηχασε λεγοντας μου οτι στην ηλικια της μικρης, δεν ανησηχουμε οταν βλεπουμε προισμενους λεμφαδενες. ειναι σημαδι οτι ο οργανισμος της κατι προσπαθει να παλεψει.

στους μεγαλους θα ηταν ανησυχιτικο.

 

εγω δεν μπορω να ησυχασω...βαζω με το μυαλο μου τρελλα πραγματα.

δεν ξερω τι αλλο να κανω. ποιον αλλο γιατρο να ενοχλησω?

μπορειται να με βοηθησετε?

ευχαριστω και συγνωμη για την πολυλογια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον, γιατρος δεν ειμαι αλλα άκου την δική μας περιπτωση.Ο μικρος μου ειχε εναν μικρο ογκο εκει στους αδενες ρωταω καποια στιγμη τον παιδιατρο και μου λεει μην δινεις σημασια.Στο μεταξυ εγω το ειχα ξεχασει,πριν κανα δυο μηνες επισκεφτηκα εναν παρα πολυ καλο παιδοχειρουργο και τον λεω να ριξει μια ματια στον ογκο και μου λεει το εξης " οταν ηταν μωρο περασε καποια ιωση και εκ τοτε αυτο πρηστικε, και αφου το κληρονομισε σε τοσο μικρη ηλικία θα το εχει για παντα".

Δε νομιζω το δικο σας να ειναι κατι πιο ανυσηχιικο απο τη στιγμη που κανατε και τοσες εξετασεις.

Ενημερωνε μας......

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω θερμα για την αμεση αποκριση....οπωσφηποτε θα ενημερωσω...

αυιο θα παμε για εξετασεις αιματος (επαναληπτικες). θα σας πω νεα μολις βγουν....

ευχαριστω και παλι... :?

Link to comment
Share on other sites

Παντα κατι θα βρισκεται να ανησυχουμε. Η δουλεια της μανας δεν εχει ουτε αδειες ουτε ρεπο. Ετσι ειναι. Αδικα αγχωνεσαι να ξερεις. Ειναι κατι πολυ συνηθισμενο αλλα ξερω, αν δεν στο πει ο γιατρος εισαι ικανη να σκασεις σαν καρπουζι απο το αγχος... Α, ρε, να μεγαλωσουν , να σπουδασουν, να παντρευτουν, να κανουν και παιδια, να βοηθησουμε οσο μπορουμε και μετα να τα τιναξουν να ησυχασουμε... Σας φανηκε μακρυς ο δρομος ε; :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και μετα να τα τιναξουν να ησυχασουμε...

 

τι εννοεις?? :?:roll:

 

η αληθεια ειναι οτι εχω περασει 2-3 δυσκολες φασεις με την υγεια της μικρης μου και πραγματικσ μου κοπηκαν χρονια απο την ζωη μου....

φαντασου τωρα τι με περιμενει μεχρι να την παντρεψω και να γινω γιαγια (ΑΝ φτασω.... :roll: )

 

κατι τετοιες στιγμες νοιωθω τυψεις που δεν καταλαβαινα την μανα μου οταν μου ελεγε: θα γινεις μανα και θα δεις..... :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

και μετα να τα τιναξουν να ησυχασουμε...

 

τι εννοεις?? :?:roll:

 

 

:shock::shock::shock::shock: Ωχ! Λαθος εκανα!! :shock::shock: Να τα τιναξουμε εννοουσα!! :oops::oops: Τι παθαινει ο ανθρωπος απο τη βιασυνη! Ατιμο πληκτρολογιο!! Σορυ!

Link to comment
Share on other sites

ηθελα να σας πω τα νεα μας.

 

σημερα πηγα και πηρα τα αποτελεσματα της κορης μου.

η καλλιεργεια φαριγγικου υγρου εδειξε οτι εχει Β ΑΙΜΟΔΥΑΛΙΤΟ ΣΤΡΕΠΤΟΚΟΚΚΟ ΟΜΑΔΑΣ Α. (δεν πολυκαταλαβα, παντως καλο δεν ειναι)

ο γιατρος εμεινε εμβροντητος με το αποτελεσμα και μου εγραψε αντιβιωση augmentin 6cc 3 φορες την ημερα. (εμενα μου φενεται πολυ μεγαλη δοση) και μαλιστα μου ειπε οτι μπορει να χρειαστει να την αυξησει κιολας.(!!)

 

εγω εχω παρει αναποδες γιατι η ολη κατασταση ειχε αρχισει να με κουραζει.

τον ειχα ζαλισει τοοσο πολυ με τις ερωτησεις που στο τελος εγραψε τις εξετασεις για να μου αποδειξει οτι δεν ειναι τιποτα. και τελικα νατα τα μαντατα...

 

εχω κλεισει ραντεβου με εναν αλλον ΟΡΛ καθηγητη αυτη τη φορα για μια δευτερη γνωμη.

 

ξερει κανεις να μου πει απο εμπειριά η γνωση το σοι πραμα ειναι αυτο?

 

ευχαριστω που με ακουσατε.... :oops::)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκι μου εγώ προσωπικά το γλίτωσα αυτό παρα τριχα που λενε.Είναι μικροβιακή λοίμωξη.Εμεινα στην μικροβιακή πήρα αντιβιώση 1 ευτυχως.Σε'μενα ομως ειχε τρομερους πόνους.

Περαστικά στο κοριτσακι σου!!!

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ ναι! Εγώ ήμουν στην αρχη και πηρα μονο ενα κουτι αντιβιωση.Η αληθεια ειναι οτι ο στρεπτοκοκος θέλει μακρά θεραπεία.

Πονουσα εσωτερικα στο λαιμό αλλά μιλάμε για φρικτους πονους οχι εναν απλο πονολαινο.Αλλα αφου δεν σε παραπονεθηκε ακομη για πονο μην στεναχωριεσαι.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το κακο με την κορη μου ειναι οτι δεν εκδηλωνει τον πονο της.

μαλλον ποναει στον λαιμο γιατι ενω πειναει δεν τρωει οσο θα επρεπε...

και που και που μου λεει μαμα θα μου κανεις ενα τραγακι γιατι με ποναει ο λαιμος μου??

οποτε..μαλλονποναει το μικρο μου... για να δουμε με τη αντιβιωση

Link to comment
Share on other sites

To καταλαβα βρε :lol::lol: Προσοχη ομως εμενα μου ειπε χαρακτηριστικα"οχι πολυ ζεστα και οχι πολυ κρυα,ΜΟΝΟ θερμοκρασια δωματιου" επισης μου ειπε να μην πιανω τα πρησμενα σημεια.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Pandana

 

Ο στρεπτόκοκκος της ομάδος Α είναι ένα από τα αίτια της μικροβιακής αμυγδαλίτιδος. Σε περίπτωση που επεκταθεί στο φάρυγγα οδηγεί στην εμφάνιση της οστρακιάς μια εξανθηματική πάθηση που εύκολα θεραπεύεται με 10 μέρες πενικιλλίνη. Οι επιπλοκές της είναι πλέον σπάνιες λόγω της ευρείας διάδοσης των αντιβιοτικών.

 

Με εκτίμηση

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

επαναφερω το θεμα γιατι περναμε κ εμεις τετοια λοιμωξη στον ενα λεμφαδενα (ο οποιος εφτασε τα 2 εκ. θεωρειται πολυ κακο αυτο; ), θα ηθελα ομως να ρωτησω αν θα επρεπε να κανουν καλλιεργεια σε υγρο για να δουν ποιο ακριβως μικροβιο ειναι..

 

της εκαναν υπερηχο οπου ειδαν πυον, της εκαναν εξετασεις αιματος κ καθιζηση (ουτε που καταλαβα τι ειναι αυτο το τελευταιο)κ εχει αυξημενα ιωσινοφιλα, θα παιρνει augmentin 6cc x2 για μια εβδομαδα, θα παμε για επανελεγχο κ θα δουμε αν θα χρειαστει αλλη αντιβιωση ή οχι...γενικα ποσο περιπου καιρο παιρνουν αντιβιωση; η μικρη ειναι σχεδον 2 ετων..

 

επισης θα ηθελα να ρωτησω αν αυτο δειχνει οτι απο δω κ περα θα εχει ευαισθησια στους λεμφαδενες ....απ'ο,τι βλεπω βεβαια ειναι κατι συνηθες...

 

ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

επαναφερω το θεμα γιατι περναμε κ εμεις τετοια λοιμωξη στον ενα λεμφαδενα (ο οποιος εφτασε τα 2 εκ. θεωρειται πολυ κακο αυτο; ), θα ηθελα ομως να ρωτησω αν θα επρεπε να κανουν καλλιεργεια σε υγρο για να δουν ποιο ακριβως μικροβιο ειναι..

 

της εκαναν υπερηχο οπου ειδαν πυον, της εκαναν εξετασεις αιματος κ καθιζηση (ουτε που καταλαβα τι ειναι αυτο το τελευταιο)κ εχει αυξημενα ιωσινοφιλα, θα παιρνει augmentin 6cc x2 για μια εβδομαδα, θα παμε για επανελεγχο κ θα δουμε αν θα χρειαστει αλλη αντιβιωση ή οχι...γενικα ποσο περιπου καιρο παιρνουν αντιβιωση; η μικρη ειναι σχεδον 2 ετων..

 

επισης θα ηθελα να ρωτησω αν αυτο δειχνει οτι απο δω κ περα θα εχει ευαισθησια στους λεμφαδενες ....απ'ο,τι βλεπω βεβαια ειναι κατι συνηθες...

 

ευχαριστω...

 

καλησπέρα, για τους λεμφαδένες δυστυχώς δεν ξέρω κάτι να σε κατατοπίσω, η καθίζηση όμως που αναφέρεις λογικά είναι η εξέταση της ταχύτητας καθίζησης των ερυθρών αιμοσφαιρίων, νομίζω όσο πιο γρήγορα καθιζάνουν είναι ένδειξη φλεγμονής. Αν θες περισσότερες πληροφορίες ψάξτο ως ταχύτητα καθίζησης ερυθρών ή ESR (erythrocyte sedimentation rate) στα αγγλικά.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

καμια εμπειρια;;;;;:roll:

 

Αγαπητή μου DaF

 

Όπως καταλαβαίνω η μικρή σας παρουσιάζει λεμφαδενίτιδα. Το μέγεθος μπορεί να είναι εντυπωσιακό αλλά μόλις η φλεγμονή υποχωρήσει μειώνεται και η διόγκωση θεαματικά.

 

Ενδιαφέρον είναι να εντοπιστεί η πρωτοπαθής εστία φλεγμονής. Συχνά χρειάζεται έλεγχος με Mantoux. Άλλες φορές άτυπα μυκοβακτηρίδια είναι υπεύθυνα για τη λεμφαδενίτιδα και συνιστάται εκτομή-βιοψία.

 

Μέγεθος άνω του 1 εκ επίσης σε λεμφαδένα χωρίς ενεργή λοίμωξη ή πύον αποτελεί ένδειξη για εκτομή.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αγαπητοί συμφορουμίτες, μαμάδες και μπαμπάδες του φόρουμ γειά και χαρά σας και από εμάς...

 

Πρήξιμο στους λεμφαδένες και εμείς! Ο μικρός μας είναι 17 μηνών. Ο γιατρός μας, μας έγραψε τις απαραίτητες εξετάσεις, γενική και αντισώματα αν θυμάμαι καλά...

 

Η γενική ήταν σε γενικές γραμμές καλή με εξαίρεση κάποιες αυξημένες τιμούλες που παραπέμπουν σε ίωση...

 

Στα αποτελέσματα που βγήκαν στα αντισώματα, μας είπε ο μικροβιολόγος ότι το παιδί έχει περάσει πρόσφατα κυτταρομεγαλοϊό...

 

Ο παιδίατρος είδε τις εξετάσεις, μας είπε να μην ανησυχούμε και μας έγραψε να πάρει Augmentin για 10 μέρες (το παιδί έχει άρνηση στα φάρμακα και σίγουρα δεν έκανε καλή λήψη καθώς έφτυνε σχεδόν το μισό έξω από το στόμα του)...

 

Σήμερα που γράφω αυτό το πόστ είναι η δέκατη μέρα... και ο αδένας είναι ακόμη πρησμένος... Το πρωί που πήγαμε, μας είπε ότι είναι ελαφρώς μεγαλύτερος από την τελευταία φορά ... και μας άλλαξε το φάρμακο και μας έγραψε ceclor... (μπας και δεήσει να το καταπιεί αλλά μου φαίνεται ότι μια από τα ίδια κάνει ... πάλι το φτύνει).

 

Μας είπε ότι αυτό το πρήξιμο μπορεί να κρατήσει από 4 - 8 εβδομάδες.

 

 

Η ερώτηση: Εσάς πόσο κράτησε η ιστορία αυτή ;;;

 

ΥΓ: Δε σας κρύβω ότι ακόμα είμαστε "σκασμένοι" με τη γυναίκα μου παρόλο που μας έχει καθησυχάσει ο γιατρός μας κατ' επανάληψη...

 

..."Μη παροργίζετε τα τέκνα υμών, αλλ' εκτρέφετε αυτά εν παιδεία και νουθεσία Κυρίου" ...(Εφ. 6,1-4).

Link to comment
Share on other sites

demetrius σας καταλαβαινω απολυτα, εμεις ειμαστε ετσι ενα μηνα+ τωρα κ βελτιωση ειδαμε τις τελευταιες 10 μερες. οπως γραφω πιο πανω μιλαμε για μεγαλο πρηξιμο , 2 εκ.:-( θα αργησει να φυγει, μπορει και περισσοτερο απο 3 μηνες, δεν το ξερουμε. εν τω μεταξυ ειχαμε ενα μηνα με διαφορες ιωσεις που δεν οφειλονται στον αδενα, οπως νομιζα εγω, αλλα το αντιθετο, δεν αφηνουν τον αδενα να ξεπρηστει, γιατι 'δουλευει' πολυ.

για να σε καθησυχασω, επειδη χρειαστηκε να μπουμε κ νοσοκομειο (για λαρυγγιτιδα), την ειδανε τελικα ποσοι γιατροι...ολοι μας ειπαν το ιδιο, οτι θα φυγει, απλα να μην το πιανουμε γιατι το ερεθιζουμε.

αυτο που μας επισημανε η παιδιατρος ειναι οτι σε αυτη την ηλικια ειναι κατι το πολυ συνηθισμενο, αλλα πρεπει να ενισχυσουμε το ανοσοποιητικο του παιδιου. μας συνεστησε γυρη (πωλειται σε βαζακι σε βιολογικα ή φαρμακεια..)για δειτε το μηπως σας προτεινει κατι αντιστοιχο ο παιδιατρος σας, συμπληρωματικα.

πολλα περαστικα !αντε να φυγει κ το πρηξιμο να ηρεμησουμε!!:-)

 

υγ: η ιστορια μας διαφερει ως προς τα φαρμακα, γι'αυτο κ δεν σου τα γραφω αναλυτικα, αφου ειδαμε κ αποειδαμε με την αντιβιωση -augmentin- κ ειχε μια ελαχιστη βελτιωση, ξεκινησαμε τελικα ομοιοπαθητικη, σε αλλη παιδιατρο, πριν 15 μερες.

Link to comment
Share on other sites

demetrius σας καταλαβαινω απολυτα, εμεις ειμαστε ετσι ενα μηνα+ τωρα κ βελτιωση ειδαμε τις τελευταιες 10 μερες. οπως γραφω πιο πανω μιλαμε για μεγαλο πρηξιμο , 2 εκ.:-( θα αργησει να φυγει, μπορει και περισσοτερο απο 3 μηνες, δεν το ξερουμε. εν τω μεταξυ ειχαμε ενα μηνα με διαφορες ιωσεις που δεν οφειλονται στον αδενα, οπως νομιζα εγω, αλλα το αντιθετο, δεν αφηνουν τον αδενα να ξεπρηστει, γιατι 'δουλευει' πολυ.

για να σε καθησυχασω, επειδη χρειαστηκε να μπουμε κ νοσοκομειο (για λαρυγγιτιδα), την ειδανε τελικα ποσοι γιατροι...ολοι μας ειπαν το ιδιο, οτι θα φυγει, απλα να μην το πιανουμε γιατι το ερεθιζουμε.

αυτο που μας επισημανε η παιδιατρος ειναι οτι σε αυτη την ηλικια ειναι κατι το πολυ συνηθισμενο, αλλα πρεπει να ενισχυσουμε το ανοσοποιητικο του παιδιου. μας συνεστησε γυρη (πωλειται σε βαζακι σε βιολογικα ή φαρμακεια..)για δειτε το μηπως σας προτεινει κατι αντιστοιχο ο παιδιατρος σας, συμπληρωματικα.

πολλα περαστικα !αντε να φυγει κ το πρηξιμο να ηρεμησουμε!!:-)

 

υγ: η ιστορια μας διαφερει ως προς τα φαρμακα, γι'αυτο κ δεν σου τα γραφω αναλυτικα, αφου ειδαμε κ αποειδαμε με την αντιβιωση -augmentin- κ ειχε μια ελαχιστη βελτιωση, ξεκινησαμε τελικα ομοιοπαθητικη, σε αλλη παιδιατρο, πριν 15 μερες.

 

Σε ευχαριστώ πολυ DaF για την απάντησή σου!!! :) Να είσαι καλά διότι σε σου κρύβω ότι μας έχει γίνει έμμονη ιδέα... Εύχομαι περαστικά και στο δικό σας παιδάκι :) !!!

Πές μου κάτι όμως, εσάς, στην ψηλάφηση φαίνεται να πονάει ή να φαγουρίζει λιγάκι;;; :?:

..."Μη παροργίζετε τα τέκνα υμών, αλλ' εκτρέφετε αυτά εν παιδεία και νουθεσία Κυρίου" ...(Εφ. 6,1-4).

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...