Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ? ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ (ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ)


Recommended Posts

ΤΟ 2006 ΚΑΙ ΤΟ 2007 ΜΑΖΙ ΕΧΩ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΜΕ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

ΚΑΙ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2008 ΕΧΩ 25

31-01-2008 ΕΛΗΞΕ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΟΥ (4ΜΗΝΗ) ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΝΕΩΘΗΚΕ

ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ

ΤΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ?

ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΜΕ ΚΑΛΥΠΤΕΙ?

ΕΙΠΔΟΜΑΤΑ ΓΕΝΝΑΣ ΘΑ ΠΑΡΩ?

ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΕΡΜΑ ΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 100
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΔΟΥΛΕΙΑ (ΗΜΟΥΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ) ΤΕΛΗ ΜΑΡΤΙΟΥ ΤΟΥ 2007 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ 23/06/2008. ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΛΕΦΤΑ, ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΥΤΥΧΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ. ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΠΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟ.. ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ..ΣΗΜΕΡΑ ΡΩΤΗΣΑ. ΠΛΑΚΑ ΕΧΕΙ ΠΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΒΟΗΘΗΜΑΤΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ..ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΟΤΑΝ ΜΕΙΝΕΙΣ ΕΓΚΥΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ ΝΑ ΠΩ? ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΙ?

ΤΟ ΟΤΙ ΔΟΥΛΕΥΑ 7 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΒΓΗΚΕ ΝΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΑΣΙΟΥΧΟΥΣ ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΒΟΗΘΗΜΑ. ΑΝ ΔΟΥΛΕΥΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΩ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 2 ΧΡΟΝΙΑ ΜΟΝΟ ΜΕΤΡΑΝΕ...

ΤΑ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΤΑ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΝ

pBpMp3.png

Link to comment
Share on other sites

To ποσό που θα παρεις από το ΙΚΑ εχει σχεση με το μισθό που επαιρνες οταν εργαζόσουν. Το ελάχιστο που θα παρεις αν εχεις τα 200 ενσημα ειναι 2700.

Οσο για τον ΟΑΕΔ- και εγω δεν τα πηρα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

ΕΧΩ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΤΟ 2006 ΚΑΙ ΤΟ 2007 ΜΑΖΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΓΡΑΖΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ 3 ΜΗΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΛΕΙΞΕ Η ΣΥΜΒΑΣΗ

ΤΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΘΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ

Link to comment
Share on other sites

απ οσο ξερω υσχηει το εξης....

αν πχ γεννας 20/6/08 θα πρεπει να εχει απο τις 20/6/06 μεχρι και την ημερομηνια της γεννας σου 200 ενσυμα.

επισης θα πρεπει να πας στο αναλογο κεντρο μητερας και παιδιου του ικα της περιοχης σου και να σου γραψει στο βιβλιαριο ολες της εξετασεις που εχεις κανει (απλα θα αντιγραψει καποια πραγματα στο βιβλιαριο σου αν τα εχεις κανει ιδιωτικα) και θα πας με ενα χαρτι που θα σου δωσεικαι μαζι με αντιγραφο των ενσυμων σου θα πας να εισπαραξεις καποιο ποσο πριν την γεννα και μετα καποιο αλλο ποσο μαζι με τα χαρτια απο το νοσοκομειο....

αυτα ξερω αν κανω καποιο λαθος παρακαλω καποιο αλλο μελλος ας με διορθωσει ή ακομα ας συμπληρωσει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα πάρεις το επίδομα κυοφορίας, το επίδομα λοχείας και το βοήθημα τοκετού. Από τον οαεδ δεν δικαιούσαι συμπληρωματικές παροχές διότι πρέπει να έχεις ενεργό σχέση εργασίας,κοινώς να εργάζεσαι. Επίδομα ανεργίας δικαιούσαι μόνο αν παραιτήθηκες η έληξε η σύμβαση σου.

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σωστά, 200 ένσημα τα τελευταία 2 χρόνια από την Πιθανή Ημερομηνία Τοκετού. Δικαιούσαι έτσι επίδομα τοκετού, λοχείας και μητρότητας τα οποία είναι σύνολο σα να δούλευες 4 μήνες περίπου συν 880 ευρώ για τον τοκετό. Το κακό είναι οτι και στο ΙΚΑ να ρωτήσεις δεν θα ξέρουν να σου πουν πόσα ακριβώς, και αυτό γιατί πλέον χρησιμοποιούν σύστημα το οποίο δεν ξέρουν βάσει ποιού ποσού υπολογίζει τα χρήματα που δικαιούσαι. Το ποσό θα το μάθεις δηλαδή όταν έρθει η ώρα!!

 

Ξέρω πάντως σίγουρα οτι χρειάζεται να πας σε γυναικολόγο του ΙΚΑ για να γράψει την Πιθανή Ημερομηνία Τοκετού και αυτό γιατί μάλλον σε περιπτώσεις που λείπουν ένσημα κάποιες γυναίκες παραποιούν την ημερομηνία. Ένας που είχα πάει εγώ μου ζήτησε απλά την Π.Η.Τ. υπογεγραμμένη από τον ιδιωτικό γιατρό μου.

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Koritsia mhpos kserete na mou peite ti dikaioume gia tous 4 mhnes adeias apo ton ergodoti??? Den tha eprepe na kollaei ensima kai gia tous 4 mhnes?????? Eimai ston idiotiko tomea kai pano apo xrono ston idio ergodoth. Peira oti peira apo to ika kai mou plirose kapoio mikro poso o ergodoths tous duo protous mhnes kai tipota tous 2 epomenous. Einai sosto auto??

 

Episis gia thn 3mhh adeia aneu apodoxon pou mporo na paro meta thn adeia agkumosunhs....an o ergodoths den sumfonisi...ti ginete se authn thn periptosi??????

Link to comment
Share on other sites

Koritsia mhpos kserete na mou peite ti dikaioume gia tous 4 mhnes adeias apo ton ergodoti??? Den tha eprepe na kollaei ensima kai gia tous 4 mhnes?????? Eimai ston idiotiko tomea kai pano apo xrono ston idio ergodoth. Peira oti peira apo to ika kai mou plirose kapoio mikro poso o ergodoths tous duo protous mhnes kai tipota tous 2 epomenous. Einai sosto auto??

 

Episis gia thn 3mhh adeia aneu apodoxon pou mporo na paro meta thn adeia agkumosunhs....an o ergodoths den sumfonisi...ti ginete se authn thn periptosi??????

 

Τι ποσά σου έδωσε το ΙΚΑ και τη ο εργοδότης. Αν θες στείλε μου πμ να σου πω. Ο εργοδότης από ότι ξέρω σου πληρώνει μια μικρή αναλογία που προκύπτει από την αφαίρεση του ποσού που πήρες από το ΙΚΑ για τις 56 ημέρες

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παντως εχω φριξει με το θεμα των ενσημων !!!

Επειδη και εγω το ψαχνω τωρα ο εργοδοτης δεν σου κολαει ολα τα ενσημα τη περιοδο τοκετου & λοχειας!

Δηλ ειναι υποχρεωτικες οι 119 ημερες αλλα δεν θα σου κολλησουμε και όλα τα ενσημα!!!!

Εχω καταλαβει σωστα;;;;

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

παντως εχω φριξει με το θεμα των ενσημων !!!

Επειδη και εγω το ψαχνω τωρα ο εργοδοτης δεν σου κολαει ολα τα ενσημα τη περιοδο τοκετου & λοχειας!

Δηλ ειναι υποχρεωτικες οι 119 ημερες αλλα δεν θα σου κολλησουμε και όλα τα ενσημα!!!!

Εχω καταλαβει σωστα;;;;

 

Όχι μόνο δεν σου κολλάνε ένσημα αλλά δεν σου δίνουν ολόκληρο μισθό

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αδεια μητρότητας

Η άδεια τοκετού και λοχείας, συνολικά αποκαλείται άδεια μητρότητας, διαρκεί 119 ημέρες. Συγκεκριμένα 56 ημερολογιακές μέρες πριν από την υπολογιζόμενη ημερομηνία τοκετού (βάσει του τελευταίου σας υπερήχου) και 63 ημέρες μετά την ημερομηνία του τοκετού. Για να σας δοθεί η άδεια τοκετού, θα πρέπει να προσκομίσετε τον τελευταίο σας υπέρηχο μαζί με βεβαίωση του γυναικολόγου σας στο ΙΚΑ (όσες απασχολούνται στον ιδ. Τομέα) ο οποίος θα βεβαιώσει τις ημέρες που δικαιούστε και θα σας δώσει την επίσημη βεβαίωση που θα πρέπει να σφραγίσει και ο εργοδότης σας. Ο εργοδότης πληρώνει μέρος των ημερών αδείας σας και το ΙΚΑ πληρώνει τα υπόλοιπα. Συνολικά, η έγκυος δεν έχει καμία μείωση εισοδήματος για τις ημέρες που απουσιάζει με άδεια μητρότητας.

 

Επίδομα μητρότητας

Λίγες μέρες μετά την έναρξη της άδειας τοκετού, θα προσκομίσετε στο ΙΚΑ την βεβαίωση του εργοδότη καθώς και τα ασφαλιστικά σας βιβλιάρια (καρτέλες ενσήμων & βιβλιάριο ασθενείας) ώστε να πληρωθείτε από την αρμόδια υπηρεσία του ΙΚΑ ένα πρώτο μέρος των χρημάτων σας. Το υπόλοιπο ποσό καθώς και ένα εφάπαξ βοήθημα σας χορηγείται μετά τον τοκετό, προσκομίζοντας και ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού. Πριν επισκεφθείτε το ΙΚΑ της περιοχής σας και για να αποφύγετε επιπλέον ταλαιπωρία, καλό είναι να ρωτήσετε τηλεφωνικά τι χαρτιά θα χρειαστεί να προσκομίσετε καθώς για να πληρωθείτε είναι απαραίτητο να βγάλετε πρώτα βιβλιάριο ασθενείας του νεογέννητου και αυτό απαιτεί επιπλέον δικαιολογητικά.

 

Για την χορήγηση χρημάτων από το ΙΚΑ, είναι προϋπόθεση η εργαζόμενη να έχει εργαστεί για τουλάχιστον 200 ημέρες τα προηγούμενα 2 έτη. Δηλαδή, ακόμη κι αν έχετε απολυθεί ή δεν εργάζεστε όταν μείνετε έγκυος, το ΙΚΑ σας χορηγεί τα παραπάνω εφόσον έχετε συνολικά συμπληρώσει 200 ημέρες ασφάλισης στο ΙΚΑ κατά τη διάρκεια των τελευταίων 2 ετών.

 

Τα παραπάνω δεν ισχύουν για εγκύους που εργάζονται με συμβάσεις ορισμένου χρόνου οι οποίες λήγουν μέσα στο χρονικό διάστημα προστασίας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι βρε ΝΤΙΝΑΤ αυτά τα γνωρίζουμε. Τα χρήματα που θα πάρουμε δεν γνωρίζουμε. Τι θα μας δώσει το ΙΚΑ, τι ο εργοδότης, τι ο ΟΑΕΔ και δεν υπάρχει και κάποιος που να μπορεί να σου δώσει μια έγκυρη απάντηση

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα. Θα ήθελα την βοήθεια σας σε κάτι. Τα τελευταία δύο έτη πρίν την Π.Η.Τ. μου συμπληρώνω 200 ένσημα από 2 συμβάσεις, η πρώτη 8μηνη και η δεύτερη 2μηνη. Σταμάτησα να εργάζομαι από την 2η στα μέσα Μαρτίου. Καταλαβαίνω πως δικαιούμαι και τα 2 επιδόματα του ΙΚΑ- τοκετού και λοχείας- αλλά όχι το επίδομα του ΟΑΕΔ- εφόσον δεν έχω "ενεργή εργασιακή σχέση". Στα δικαιολογητικά που ζητάνε για τα επιδόματα του ΙΚΑ πρέπει να πάρω κάποια βεβαίωση από τον τελευταίο εργοδότη μου?? Δύο χαρτιά που μου έδωσαν αναφέρονται στην περίπτωση που εργάζεσαι ακόμα...

Πείτε μου αν έχω καταλάβει κάτι λάθος, αν κάποια κοπέλα είχε κάποια παρόμοια περίπτωση και τί έκανε..

Ευχαριστώ πολύ!!!

v6Khp3.pngBoDsp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ιωάννα, σίγουρα δεν χρειάζεσαι βεβαίωση από τον πρώην εργοδότη σου. Τα διακιολογητικά δεν τα θυμάμαι καλά (ο άντρας μου πήγε και πήρε το επίδομα αντί για μένα, οπότε δεν έχω εικόνα). Θα τον ρωτήσω και θα σου πω το απόγευμα :)

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα λοιπον ειμαι ενα χρονο πανρεμενη σκοπευω να μεινω εγκυος εργαζομαι σε μια εταιρεια με συμβαση ορισμενου χρονου δηλ.3μηνη εχω συμπληρωσει τα απαραιτητα ενσημα.θελω βοηθεια ομως ο εργοδοτης μου μπορει να με απολυσει και δικαιουμε το επιδομα του ικα και του οαεδ εαν γινω ανεργη.

σας παρακαλω βοηθηστε με εχω πολλη αγχος.

σε αυτην την κοινωνια που ζουμε ουτε εγκυος δεν μπορεις να μεινεις

τελοσπαντως :D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ!!ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ,ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΜΕΣΑ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΚΑΙ Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΤΕΛΗ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ.ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΑΝΕΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΣΥΜΒΑΣΗ,ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ 4 ΜΗΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ?ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ 6 ΜΗΝΩΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5524&highlight=

Πιστεύω θα βρεις εκεί τις απαντήσεις σου και σωστά πάντως απ τα λίγα που θυμάμαι τους 2μήνες πριν και 2 μετά τους δικαιούσαι τώρα για το 6μηνό δεν είμαι σίγουρη γιατί μάλλον κάνεις τα χαρτιά σου μετά το 2μηνό και πρέπει να είσαι σε σχέση εργασίας.

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Δυστυχως νομιζω πως τη χανεις.

2) ΔΙΚΑΙΟΥΧΟΙ

 

Την ειδική αυτή άδεια δικαιούνται οι μητέρες οι οποίες είναι ασφαλισμένες στο ΙΚΑ – ΕΤΑΜ και απασχολούνται σε επιχειρήσεις ή εκμεταλλεύσεις με σχέση εξαρτημένης εργασίας, ορισμένου ή αορίστου χρόνου, με πλήρη ή μερική απασχόληση.

Η ασφαλισμένη πρέπει να βρίσκεται σε ενεργό εργασιακή σχέση εξηρτημένης εργασίας κατά τη έναρξη της άδειας μητρότητας και να έχει λάβει επίδομα μητρότητας από το ΙΚΑ – ΕΤΑΜ.

Δικαιούχοι της ειδικής παροχής προστασίας της μητρότητας είναι οι εργαζόμενες που από την δημοσίευση του Ν. 3655/2008 ( 3-4-08) και μετά, βρίσκονται σε άδεια μητρότητας ή σε ισόχρονη προς το μειωμένο ωράριο άδεια (3 1/2 μήνες) όπως προβλέπεται από το άρθρο 9 της ΕΓΣΣΕ των ετών 2004-2005.

 

Τις πκηροφοριες τις πηρα απο εδω: http://www.oaed.gr/Pages/SN_733.pg

Ο γιος μου είναιan1cCAr06f61210OTQ5MTVwfDczMzY1NDdhfA.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...