Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λουλούδια-φυτά γλάστρες-κήπος και συμβουλές.


Recommended Posts

Σκέφτηκα επειδή έχω κήπο και πολλές γλάστρες στο μπαλκόνι και αγαπάω τα λουλούδια και τα φυτά…ειδικά αυτά που προσφέρουν καρπούς να δίνουμε συμβουλές για την περιποίηση τους όσοι γνωρίζουν κάτι δοκιμασμένο. Πιστεύω λίγο ή πολύ όλοι αγαπάμε τα φυτά, πολλοί έχουμε γλάστρες και όλοι ξέρουμε απο κάτι που θα ήταν χρήσιμο να το μεταφέρουμε και στους υπόλοιπους…π.χ. η desdemona μου έδωσε κάποιες συμβουλές πάαάρα πολύ χρήσιμες…όπως…Όταν πλένουμε το κρέας κρατάμε το νερό και ποτίζουμε τα φυτά μας. Ο χρησιμοποιημένος καφές φίλτρου είναι το καλύτερο λίπασμα για τις τριανταφυλλιές και τα φυτά εξωτερικού χώρου. Αν έρχονται γάτες στα φυτά μας ή άλλα ζώα μπορείς να ρίξεις λίγο μαύρο πιπέρι και θα σταματήσουν. Επειδή της εξέφρασα την αδυναμία στα λουλούδια θέλησε να με βοηθήσει και την ευχαριστώ…

Επίσης ξέρω ότι για τις μελίγκρες και κάποια άλλα παράσιτα τω φυτών κατάλληλο φάρμακο είναι το νερό μαζί με σαπούνι πιάτων. Το χρησιμοποίησα στο δυόσμο…επειδή δεν μπορώ να βάλω χημικά σε κάτι που θα βάλω στα κεφτεδάκια π.χ.

Περιμένω χρήσιμες συμβουλές. Και αν μάθω κάτι και εγώ θα το προσθέσω.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 426
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εάν κάπου δείτε δυόσμο, βασιλικό, ρίγανη, μέντα σε κάποια φίλη σας ή στην φύση και θέλετε να αποκτήσετε και εσείς μία γλαστρούλα με αυτο το φυτό που σας άρεσε, το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να κόψετε μερικά κλοναράκια και να τα βάλετε σε ένα ποτήρι...θα βγάλει ρίζες μέσα σε 3 εβδομάδες (ανάλογα τον καιρό ίσως και πιό σύντομα) και είναι έτοιμο για φύτεμα.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθείτε να ακουμπάτε τις γλάστρες σας πάνω σε τούβλα ή μικρά πήλινα ποδαράκια ώστε να αφήνετε ελεύθερη την τρύπα της αποστράγγισης.

 

Μόλις φυτέψετε τα φυτά σας μέσα στη γλάστρα σκεπάστε την επιφάνεια του χώματος με μια στρώση χαλίκια ή φλούδες ξύλου, ακόμα με γυάλινες χάντρες ή και κοχύλια. Κατ'αυτό τον τρόπο ελαττώνεται η ποσότητα της υγρασίας που εξατμίζεται από την επιφάνεια. Επίσης, εμποδίζεται το χώμα της επιφάνειας να φύγει με το φύσημα του αέρα, ελαχιστοποιούνται τα ζιζάνια και περιορίζεται το πιτσίλισμα της βροχής στα τζάμια σας - αν οι γλάστρες σας είναι τοποθετημένες σε περβάζια χωρίς στέγαστρα.

 

 

Τα φυτά εσωτερικού χώρου ευδοκιμούν σε φωτεινούς αλλά όχι άμεσα εκτεθειμένους στον ήλιο χώρους.

Πρέπει να έχουν όσο το δυνατό σταθερή θερμοκρασία και να μην είναι εκτεθειμένα στα ρεύματα.

Να αποφεύγεται η τοποθέτησή τους κοντά σε εστίες θερμότητας (καλοριφέρ, τζάκι κλπ).

 

Για να πάψετε να ανησυχείτε μήπως ξεραθούν τα φυτά σας, όσο εσείς θα λείπετε διακοπές, μπορείτε να λάβετε τα μέτρα σας. Βουλώστε μια μπανιέρα και γεμίστε τη νερό περίπου 2-3 εκατοστά και βάλτε μέσα όσες γλάστρες μπορείτε.

 

Για να αντέξουν τα λουλούδια σας στο βάζο περισσότερο, μπορείτε να βάλετε στο βάζο μισή ασπιρίνη ή ένα καρβουνάκι.

 

 

Εκτός από τα διάφορα έντομα, τα φυτά, λαχανικά και δένδρα σας κινδυνεύουν και από διάφορες ασθένειες που προξενούνται από μικροοργανισμούς συχνά αόρατους στο γυμνό μάτι. Διαλύστε ένα κουταλάκι του γλυκού σόδα μαγειρικής (BAKING SODA), ένα λάδι (σπορέλαιο), και ένα κουταλάκι υγρό σαπούνι των πιάτων σε ένα λίτρο νερού και αφού το ανακατέψετε πολύ καλά ψεκάζετε με αυτό τα φυτά και δένδρα σας.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εκτός από τα διάφορα έντομα, τα φυτά, λαχανικά και δένδρα σας κινδυνεύουν και από διάφορες ασθένειες που προξενούνται από μικροοργανισμούς συχνά αόρατους στο γυμνό μάτι. Διαλύστε ένα κουταλάκι του γλυκού σόδα μαγειρικής (BAKING SODA), ένα λάδι (σπορέλαιο), και ένα κουταλάκι υγρό σαπούνι των πιάτων σε ένα λίτρο νερού και αφού το ανακατέψετε πολύ καλά ψεκάζετε με αυτό τα φυτά και δένδρα σας.

Έχουν γεμίσει μυγάκια οι γλάστρες και μπαίνουν μέσα στο σπίτι...είναι και ο κήπος γεμάτος...

θα χρησιμοποιήσω στις γλάστρες...στα χώματα αυτό το υλικό ...ελπίζω να πιάσει γιατί δεν τα μπορώ αλλο....αν κάποια αλλη κοπέλα έχει βρεί την λύση εκτός απο "χημικό όπλο" ας μου δώσει βοήθεια...με φυσίκό τρόπο.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εγω εχω καποιες γλαστρουλες στο μπαλκονι μου...

 

Να σας πω και εγω τι ξερω :lol:

 

-Οι κακτοι χρειαζονται αμμο και οχι χωμα..... και πολυ ηλιο.

-Το ποτισμα με μπυρα κανει καλο στα φυτα.

-Οταν γεμιζουμε τις γλαστρες μας με χωμα κατω κατω βαζουμε μερικες πετρουλες (προσοχη να μην κλεισουν τελειως την τρυπιτσα που φευγει το νερο) και μετα ριχνουμε το χωμα..

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα διάφορα έντομα, τα φυτά, λαχανικά και δένδρα σας κινδυνεύουν και από διάφορες ασθένειες που προξενούνται από μικροοργανισμούς συχνά αόρατους στο γυμνό μάτι. Διαλύστε ένα κουταλάκι του γλυκού σόδα μαγειρικής (BAKING SODA), ένα λάδι (σπορέλαιο), και ένα κουταλάκι υγρό σαπούνι των πιάτων σε ένα λίτρο νερού και αφού το ανακατέψετε πολύ καλά ψεκάζετε με αυτό τα φυτά και δένδρα σας.

Έχουν γεμίσει μυγάκια οι γλάστρες και μπαίνουν μέσα στο σπίτι...είναι και ο κήπος γεμάτος...

θα χρησιμοποιήσω στις γλάστρες...στα χώματα αυτό το υλικό ...ελπίζω να πιάσει γιατί δεν τα μπορώ αλλο....αν κάποια αλλη κοπέλα έχει βρεί την λύση εκτός απο "χημικό όπλο" ας μου δώσει βοήθεια...με φυσίκό τρόπο.

 

Kυριακη μπορεις να αλειψεις τις μπαλκονοπορτες με ελαιο λεβαντας

γυρω γυρω κ οι μυγες δεν θα ξαναμπουν ποτε!!

Κ θα μυριζει κ υπεροχα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εκτός από τα διάφορα έντομα, τα φυτά, λαχανικά και δένδρα σας κινδυνεύουν και από διάφορες ασθένειες που προξενούνται από μικροοργανισμούς συχνά αόρατους στο γυμνό μάτι. Διαλύστε ένα κουταλάκι του γλυκού σόδα μαγειρικής (BAKING SODA), ένα λάδι (σπορέλαιο), και ένα κουταλάκι υγρό σαπούνι των πιάτων σε ένα λίτρο νερού και αφού το ανακατέψετε πολύ καλά ψεκάζετε με αυτό τα φυτά και δένδρα σας.

Έχουν γεμίσει μυγάκια οι γλάστρες και μπαίνουν μέσα στο σπίτι...είναι και ο κήπος γεμάτος...

θα χρησιμοποιήσω στις γλάστρες...στα χώματα αυτό το υλικό ...ελπίζω να πιάσει γιατί δεν τα μπορώ αλλο....αν κάποια αλλη κοπέλα έχει βρεί την λύση εκτός απο "χημικό όπλο" ας μου δώσει βοήθεια...με φυσίκό τρόπο.

 

Kυριακη μπορεις να αλειψεις τις μπαλκονοπορτες με ελαιο λεβαντας

γυρω γυρω κ οι μυγες δεν θα ξαναμπουν ποτε!!

Κ θα μυριζει κ υπεροχα!!!

Πολύ χρήσιμη συμβουλή Ντινάτ...σε ευχαριστώ δεν το ήξερα!!!΄

 

Επίσης την Λεβάντα οι αρχαίου Ρωμαίοι και Λιβύοι την χρησιμοποιούσαν στο μπάνιο τους.

Εκτός απο το άρωμά της, έχει και γλυκειά γεύση, αρωματική γεύση, και ηρεμιστική επίδραση. Τόσο που αρκεί να εισπνεύσουμε βαθιά μερικές φορές το άρωμά της για να καλμάρουν τα νεύρα μας και να μας φύγει η κατάθλιψη.

Είναι υποτασική ώς αφέψημα. Ρυθμίζει το κυκλοφορικό και λιγοστεύει την ταχυπαλμία.(απαγορεύεται σε όσους έχουν στομαχικά προβλήματα και η συχνή χρήση προκαλεί κολικούς.)

Σε περιπτώσεις λιποθυμίας ή πονοκεφάλου χρησιμοποιούμε αφέψημα σε κρύες κομπρέσες στους κροτάφους.

Οι Αρχαίοι επίσης έραβαν ανθισμένα κλαράκια λεβάντας μέσα στην φόδρα και στο ύφασμα για να αρωματίζουν τα ρούχα τους και να διώχνουν τους σκόρους.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Εάν έχετε φυτέψει κρεμμύδια στον κήπο ή σε γλάστρα θα πρέπει να γνωρίζετε ότι το κρεμμύδι έχει πολλές θεραπευτικές ιδιότητες. Είναι αντισηπτικό, διουρητικό, αντιτοξικό, τονωτικό, χωνευτικό, αντιθρομβωτικό...

Το ωμό κρεμμύδι ανοίγει την όρεξη και διεγείρει την λειτουργία της πέψης(ωστόσο όσοι υποφέρουν απο το στομάχι τους καλύτερα να αποφεύγουν το ωμό κρεμμύδι)

Βιταμίνες:A, B, C, Μεταλλικά άλατα(Νάτριο, Κάλιο, Φώσφορο, Ασβέστιο, Σίδηρο, Ιώδιο) κ.α.

Προκαλεί εφίδρωση, διώχνοντας τις τοξίνες απο τον οργανισμό.

Διώχνει τα παράσιτα του εντέρου.(Βράζουμε 4-5 κρεμμύδια σε ένα λίτρο νερό. Τα γλυκαίνουμε με μέλι και πίνουμε 3 φλιτζάνια την ημέρα)

Ενισχύει την τριχοφυϊα με εξωτερική χρήση.

Η ιατρική δέχεται οτι το κρεμμύδι έχει μαλακτικές ιδιότητες και την ικανότητα να διαλύει τα πρηξίματα..

Αν τρίψουμε ένα κοπανισμένο κρεμμύδι στην μύτη ενός μεθυσμένου, ξεμεθάει...

Ένα κρεμμύδι φρεσκοκομμένο στα δύο, δίπλα στο κρεβάτι διώχνει τα κουνούπια.

Τα νύχια που σπάζουν, δυναμώνουν εύκολα αν τα τρίβουμε με ωμό κρεμμύδι κάθε μέρα.

Για να κατεβάζουν πολύ γάλα οι λεχώνες πρέπει να τρώνε κάθε μέρα βρασμένα κρεμμύδια.

 

Ποιός δεν γνωρίζει την ευχάριστη μυρωδιά του βασιλικού; Τα νωπά φύλλα του χρησιμοποιούνται στην κόκκινη σάλτσα για τα μακαρόνια και το κρέας.

Ο βασιλικός χρειάζεται πολύ ήλιο, συχνό πότισμα, προφύλαξη απο τον αέρα και την παγωνιά. Αν κόβουμε συχνά τις κορφές, φουντώνει.

Σαν αφέψημα χωνευτικό, βράζουμε ένα κουταλάκι σε ένα φλιτζάνι νερό και το πίνουμε μετά το γεύμα, γουλιά γουλιά, κρατώντας τη λίγο στο στόμα.

(Προσοχή...το συχνό μάσημα φύλλών και η καθημερινή χρήση ροφημάτων βασιλικού μπορεί να βοηθάει στην αϋπνία αλλά μπορεί να προκαλέσει λήθαργο)

Με τον βασιλικό επίσης έχουμε λιγότερες "επισκέψεις" απο μύγες και κουνούπια.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νομίζω πως η δύφορη βουκαμβίλια θα σε καλύψει

 

 

Να ρωτήσω και γω κάτι

Μένω στο κέντρο της Αθήνας

είχα πολλά μπένζαμιν και κάθε χρόνο μου τα καίει ο πάγος

Μένω ψηλά και δεν έχει στέγαστρο η βεράντα μας

 

έχετε καμία καλή ιδέα ????

.png
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η δύφορη βουκαμβίλια θα σε καλύψει

 

 

Να ρωτήσω και γω κάτι

Μένω στο κέντρο της Αθήνας

είχα πολλά μπένζαμιν και κάθε χρόνο μου τα καίει ο πάγος

Μένω ψηλά και δεν έχει στέγαστρο η βεράντα μας

 

έχετε καμία καλή ιδέα ????

Και εγώ έχω κάποιο τέτοιο πρόβλημα...έχω βρεί κάτι τέτοιο...δεν ξερω αν σε καλύπτει 2103ctlgbig.jpg

φορητό θερμοκήπιο...επισης υπάρχουν ατομικά θερμοκήπια...σαν σακούλες που τα καλύπτουν...εγώ κάποια στιγμή είχα κάποιες μακριές διαφανές σακούλες και τιες έβαλα πάνω απο τα φυτά μου. Όμως δεν κρατάνε για τον επόμενο χρόνο...σαπίζει το πλαστικό.

Χρήστο γιέ μου είσαι αυτός που με κρατά στην ζωή28895neov1jnyq0.gif

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση...

Αυτα τα πολυφυτα (εννοω τις γλαστρες που μας φερνουν δωρο και εχουν πολλα φυτα μαζι) ειναι τελικα εσωτερικου η εξωτερικου χωρου?

Ειχα ενα απ΄οταν γεννησα το οποιο τελικα το εκαψε ο παγος φετος (το εβαλα μεσα αλλα ειχε αρπαξει ηδη) και το ειχα εξω στο μπαλκονι σε μια γωνιτσα..

Επειδη στεναχωρηθηκα πολυ μου πηραν αλλο αλλα με το που το εβαλα στην ιδια γωνιτσα αρχισε να κιτρινιζει και να μαρενεται.. τελικα το εβαλα μεσα και αρχισε παλι να παιρνει τα πανω του.. μως δεν εχω χωρο μεσα στο σπιτι και παει ο μικρος και τα σκαλιζει και γεμιζει χωματα ολο το σαλονι.

Φανταζομαι οτι εχει να κανει με τα φυτα που εχει μεσα η γλαστα αλλα εγω δεν τα ξεχωριζω.. ειμαι ασχετη..

Εδω καταφερα να ξερανω μεχρι και τον ενα απο τους τρεις κακτους μου.. :lol:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Μια ερωτηση...

Αυτα τα πολυφυτα (εννοω τις γλαστρες που μας φερνουν δωρο και εχουν πολλα φυτα μαζι) ειναι τελικα εσωτερικου η εξωτερικου χωρου?

Ειχα ενα απ΄οταν γεννησα το οποιο τελικα το εκαψε ο παγος φετος (το εβαλα μεσα αλλα ειχε αρπαξει ηδη) και το ειχα εξω στο μπαλκονι σε μια γωνιτσα..

Επειδη στεναχωρηθηκα πολυ μου πηραν αλλο αλλα με το που το εβαλα στην ιδια γωνιτσα αρχισε να κιτρινιζει και να μαρενεται.. τελικα το εβαλα μεσα και αρχισε παλι να παιρνει τα πανω του.. μως δεν εχω χωρο μεσα στο σπιτι και παει ο μικρος και τα σκαλιζει και γεμιζει χωματα ολο το σαλονι.

Φανταζομαι οτι εχει να κανει με τα φυτα που εχει μεσα η γλαστα αλλα εγω δεν τα ξεχωριζω.. ειμαι ασχετη..

Εδω καταφερα να ξερανω μεχρι και τον ενα απο τους τρεις κακτους μου.. :lol:

 

Υπαρχουν και εσωτερικου και εξωτερικου χωρου...αν και συνηθως πιο συχνα ειναι αυτα του εσωτερικου χωρου..ειδικα αν στα φερουν δωρο χειμωνα... :wink:

Αλλη φορα ρωτα τον ανθοπωλη της γειτονια σου...σιγουρα αυτος ξερει!! :wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Μήπως... λέω μήπως... κανένα καλό κοριτσάκι (ή και αγοράκι, δεν θα τα χαλάσουμε εδώ τώρα :lol::lol: ) εχει δοκιμάσει αυτό το τζελ που βγάλανε φέτος και κρατάει "ποτισμένα" τα λουλούδια για 20 μέρες??????

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μήπως... λέω μήπως... κανένα καλό κοριτσάκι (ή και αγοράκι, δεν θα τα χαλάσουμε εδώ τώρα :lol::lol: ) εχει δοκιμάσει αυτό το τζελ που βγάλανε φέτος και κρατάει "ποτισμένα" τα λουλούδια για 20 μέρες??????

 

Υπάρχει τέτοιο πράγμα??? για πες λεπτομέρειες!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα γνωστής εταιρείας που έχει και λιπάσματα.. (δεν ξέρω αν πρέπει να το γράψω...) και ένα άλλο που δεν θυμάμαι τη μάρκα. Ανοίγεις λακουβίτσες μέσα στη γλάστρα και βάζεις αυτό το τζελ. Μία μεσαίου μεγέθους γλάστρα θέλει περίπου 3-4 κουταλιες απ' αυτό. Και τα "ποτίζει" (λεει) για 20 μερες.

Αν το 'χει δοκιμάσει κανείς όμως... να μας έλεγε αποτελέσματα... ??... ε???

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Φυσικα και μπορεις να πεις.. μη σου πω οτι επιβαλλεται.. φετος πηγα διακοπες και μαραθηκε η μιση μου γλαστρα (μια και μοναδικη εχω)

 

Αλλα εχω νεο να σας πω.. Πηγα και πηρα γλαστρες και σπορους και αποφασισα να φυτεψω :lol:

Ο Θεος βοηθος λοιπον και οποια εχει γνωσεις και εμεπιρια παρακαλω πολυ να παρουσιαστει να μου δωσει τα φωτα της πριν κανω καμια πατατια.. θα περιμενω εως αυριο μεθαυριο να φυτεψω :wink:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου νομίζω πως αυτήν την εποχή δεν φυτεύουν.

 

Θα ρωτήσω ωστόσο τον άντρα μου ο οποίος είναι γεωπόνος και θα σου πω....

 

Με άντρα γεωπόνο απαλαγχθηκα τελείως απο την περιποίηση των φυτών και έτσι οι γνώσεις είναι πολύ περιορισμένες. Ευτυχώς δηλαδή γιατί έχουμε ένα τεράστιο "πράσινο" μπαλκόνι. :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Μου είπε λοιπόν ο "κηπουρός μου" :lol::lol::lol::lol:

 

 

-Η ανάπτυξη των φυτών σου θα εξαρτηθεί απο τον καιρό. Συνήθως αυτήν την εποχή δεν φυτεύουν σπόρους γιατί δεν είναι μεγάλο το διάστημα που θα κάνει ζέστες και επομένως η ανάπτυξη του φυτού ίσως να μη φτάσει σε ένα ικανοποιητικό στάδιο όταν θα συναντησει τα κρύα.

Ωστόσο όμως ο καιρός είναι πολύ καλός και ακόμη κάνει μεγάλες ζέστες οπότε πολύ πιθανόν να αναπτυχθούν αρκετά καλά.

 

Εγώ πάντως μια φορά που είπα να ασχοληθώ και να περιποιηθώ ένα φυτό και το κατέστρεψα, (τόσο άσχετη είμα). Ήταν χειμώνας και ο άντρας μου έλειπε ταξίδι. Έκανε πολύ κρύο και αποφάσισα να πάρω μέσα στο σπίτι ένα ωραίο φυτό που είχαμε (δεν θυμάμαι πως το λένε). Το παίρνω λοιπόν και το βάζω δίπλα στο τζάκι. Περίμενα τον άντρα μου και άναψα το τζάκι για ατμόσφαιρα. Με το που μπαίνει μεσα στο σπίτι και το βλέπει:

-Καλά καλε δίπλα στο τζάκι το έβαλες το φυτό;;;;

 

Την επόμενη μέρα θυμήθηκα τι μου είπε και το έβγαλα ξανά στο μπαλκόνι.

 

Το φυτό έπαθε σόκ. Απο τους -2 βαθμούς κελσίου το έβαλα στους 50 και στην συνέχεια ξανά στους -2. :lol::lol::lol::lol::lol: Το αποτέλεσμα .... σάπισε.

 

Απο τότε μόνο να τα ποτίσω μ΄ αφήνει. :lol::lol::lol::lol:

 

Υ.Γ. Καλή τύχη με τα φυτά σου.....

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια...να σας πω την εμπειρια μου απο την φετινη σπορα!!!!!!!!!

Ειπαμε με τον αντρα μου φετος να σπειρουμε λουλουδια και διαφορα αρωματικα σε γλαστρακια ωστε να εχουμε και κατι να προσμενουμε και να ασχολουμαστε...κοντα στο μαρτιο αρχισαμε να φυτευουμε σπορους σε μικρα γλαστρακια...γεμισαμε 70 παρακαλω γλαστρακια..τιγκα το μπαλκονι...καθε μερα τα κοιτουσαμε αν ξεπροβαλλε κανενας σπορος...μετα απο 1 μηνα περιπου τα μονα που ξεπροβαλαν ηταν τα σκυλακια και ο βασιλικος..τιποτα αλλο απο τα 20 ειδη που βαλαμε...Μια σκετη αποτυχια...

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταιες 3 εβδομαδες παρατηρω οτι τα γερανια που εχω στις γλαστρες εχουν κιτρινισει ή εχουν χασει το σκουρο πρασινο χρωμα τους και εχουν γινει λαχανι. :?

Δεν εχω αλλαξει κατι στην περιποιηση τους, ουτε θεση. Λετε να τους λειπει κατι? Τι να κανω? Θα ξεραθουν στο τελος ή υπαρχει σωτηρια? Σαν να εχουν αρρωστησει ενα πραγμα. :(

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα μ' έχει στεναχωρήσει η γαρδένια...άντεξε ολο το καλοκαίρι με τον καύσωνα και μετά της Παναγίας άρχισε να ξεραίνεται...αλλά περιεργα...

Δηλαδή, δεν κιτρινίζουν τα φύλλα και μετά ξεραίνονται, αλλά ξεραίνονται όντας ακόμα καταπράσινα!!! Λες και της έχουν πετάξει καυτό νερό είναι!

Ξέρετε τι μπορεί να είναι αυτό βρε παιδιά; Σώζεται η κατάσταση;

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Το οτι κιτρινιζουν κοριτσια ειναι γενικοτερα θεμα ζεστης απο οτι μου εχουν πει...παντως εγω οσες φορες χρησιμοποιησα λιπασματα για κιτρινιλες και τετοια δεν εχουν αποφερει κανενα αποτελεσμα...Να ξερετε παντως τωρα το καλοκαιρι θελουν καλο ποτισμα καθημερινα αλλα ειτε αργα το βραδυ ειτε πολυ νωρις το πρωι...γιατι με αυτην την ζεστη σαπιζουν τα φυτα κατευθειαν χωρις να παρουμε χαμπαρι...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...