Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απάτη» η διαβόητη έρευνα που συνέδεσε τα παιδικά εμβόλια με τον αυτισμό


marios08

Recommended Posts

Λονδίνο, Ηνωμένο Βασίλειο

Η πρώτη και η πιο γνωστή από τις μελέτες που συνέδεαν το τριπλό παιδικό εμβόλιο MMR με εμφάνιση αυτισμού ήταν στην πραγματικότητα μια «καλοστημένη απάτη»,, βασισμένη σε παραπλανητικά στοιχεία, δείχνει νέα έρευνα στο British Medical Journal.

 

Η μελέτη, που δημοσιεύτηκε το 1998 στην έγκριτη επιθεώρηση Lancet, έπεισε χιλιάδες γονείς να παραλείψουν τον εμβολιασμό ως επικίνδυνο, με αποτέλεσμα να ξεσπάσουν επιδημίες στη Βρετανία, στις ΗΠΑ και άλλες χώρες. Σε ορισμένες περιπτώσεις τα ποσοστά εμβολιασμού δεν έχουν ακόμα ανακάμψει.

 

Ο Βρετανός γιατρός Άντριου Γουέικφιλντ, έκπτωτος σήμερα από τον ιατρικό κόσμο, είχε δημοσιεύσει τις παρατηρήσεις του σε 12 παιδιά, σύμφωνα με τις οποίες το τριπλό εμβόλιο (ιλαράς, ερυθράς, παρωτίτιδας) μπορεί να προκαλέσει αυτισμό.

 

Σε ένα από τα παραπλανητικά στοιχεία, ο Γουέικφιλντ παρέλειψε να αναφέρει ότι ορισμένα από τα παιδιά είχαν εμφανίσει αναπτυξιακές ανωμαλίες πριν καν εμβολιαστούν.

 

Το θέμα εξετάστηκε έκτοτε σε πολλές ακόμα έρευνες, μέχρι σήμερα όμως δεν υπάρχουν ενδείξεις επικινδυνότητας.

 

Εσκεμμένη παραπλάνηση

 

Στο εντιτόριαλ του British Medical Journal, η αρχισυντάκτρια της επιθεώρησης Δρ Φιόνα Γκόντλι κατακεραυνώνει την έρευνα του Γουέικφιλντ ως «καλοστημένη απάτη».

 

Αυτό προκύπτει από έρευνα του δημοσιογράφου Μπράιαν Ντιρ, η οποία πραγματοποιήθηκε με έξοδα της εφημερίδας Sunday Times και το κανάλι Channer 4.

 

O Ντιρ πήρε συνεντεύξεις από εμπλεκόμενους και συνέκρινε τις διαγνώσεις που αναφέρονταν στην επίμαχη μελέτη με αρχεία από νοσοκομεία.

 

Διαπίστωσε ότι ο Δρ Γουέικφιλντ είχε εξετάσει τουλάχιστον 13 παιδιά, επέλεξε όμως να παραλείψει μια περίπτωση. Το σημαντικότερο όμως είναι ότι πολλά από τα παιδιά είχαν εκδηλώσει συμπτώματα αυτισμού πριν εμβολιαστούν με το MMR.

 

Οι υποψίες, εξάλλου, ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με τη μελέτη υπήρχαν εδώ και καιρό. Οι συνεργάτες του Γουέικφιλντ που συνυπόγραφαν τη δημοσίευση απέσυραν αργότερα τα ονόματά τους, ενώ το Lancet προχώρησε τελικά σε ανάκληση της μελέτης τον Φεβρουάριο.

 

Αιτία ήταν το πόρισμα της πειθαρχικής επιτροπής του Γενικού Ιατρικού Συμβουλίου της Βρετανίας, η οποία έκανε λόγο για «ανεύθυνη και ανέντιμη» μελέτη που ντρόπιασε το ιατρικό επάγγελμα.

 

Τον περασμένο Μάιο, ο Γουέικφιλντ έχασε τελικά το δικαίωμα να ασκεί το ιατρικό επάγγελμα στη Βρετανία.

 

Αν και η νέα έρευνα στο BMJ αποκλείει το ενδεχόμενο ο Γουέικφιλντ να έκανε απλώς λάθος, χωρίς πρόθεση εξαπάτησης, ο ίδιος αρνείται τις κατηγορίες:

 

«Η μελέτη δεν είναι ψέμα. Τα ευρήματά μας έχουν επαληθευθεί σε πέντε χώρες σε όλο τον κόσμο» δήλωσε στο CNN.

 

Ο έκπτωτος γιατρός ζει σήμερα στις ΗΠΑ και απολαμβάνει την υποστήριξη πολλών οπαδών, όπως το μοντέλο και ηθοποιός Τζένι ΜακΚάρθι, που πραγματοποιεί εκστρατείες κατά των εμβολιασμών.

http://news.in.gr/science-technology/article/?aid=1231073439

 

ΠΟΙΟΝ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΤΕΛΙΚΑ??????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 73
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τα ιδια μου ειχε πει και ο γιατρος μου για το mmr αλλα παρολαυτα το καθυστερησα οσο μπορουσα να το κανουμε. Οταν το πηρα αποφαση ολα πηγαν μια χαρα χωρις καμια παρενεργεια. Ο γιατρος μου τονισε οτι ενα παιδι για εκδηλωσει συμπτωματα αυτισμου υπαρχουν πιο νωρις ενδειξεις απλα συμπιπτει με την ηλικια που γινεται το συγκεκριμενο εμβολιο.

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά.

 

Αν και έχει γίνει πολύς ντόρος και στο φόρουμ για το εν λόγω εμβόλιο, καλό είναι να ξανα ακούγονται κάποια πράγματα.

 

Η μία άποψη είναι η εξής:http://www.noesi.gr/node/568.

 

Προέρχεται από ένα site που ασχολείται με την ειδική αγωγή, την ψυχική υγεία και την αναπηρία.Και ενώ δίνει λεπτομέρειες πάνω σε αυτά που αναφέρεις Μάριε (υποθέτω ότι είσαι άντρας, αν όχι διόιρθωσέ με σε παρακαλώ:P) και σε επιβεβαιώνει, στο τέλος αφήνει ένα παραθυράκι ανοιχτό, ότι ναι μεν το θέμα mmr,αυτισμός και Wakefield έχει κλείσει οριστικά για την επιστημονική κοινότητα, το θέμα mmr-αυτισμός όχι.

Κατά τη γνώμη μου, από τα πλέον αντικειμενικά άρθρα πάνω στο θέμα που έχω διαβάσει.

 

Η άλλη άποψη, του ίδιου του Wakefield είναι η εξής:http://articles.mercola.com/sites/articles/archive/2010/04/10/wakefield-interview.aspx.

Τη δίνει στο Dr Mercola, ο οποίος στα newsletter του και στο site του γενικά κατακεραυνώνει την κλασσική ιατρική και τα χημικά προϊόντα που χρησιμοποιούμε, για να εμπορευτεί τα δικά του αγνά προϊόντα:roll::roll:.

 

Εγώ είναι φανερό προς τα που κλίνω.Γι αυτό και λέω την άποψή μου κάτω από κάθε λινκ.

 

Καλό είναι όμως όποιος θέλει να έχει ολοκληρωμένη εικόνα να δει και τα δύο λινκ, αλλά και τα site που τα φιλοξενούν;)

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα ιδια μου ειχε πει και ο γιατρος μου για το mmr αλλα παρολαυτα το καθυστερησα οσο μπορουσα να το κανουμε. Οταν το πηρα αποφαση ολα πηγαν μια χαρα χωρις καμια παρενεργεια. Ο γιατρος μου τονισε οτι ενα παιδι για εκδηλωσει συμπτωματα αυτισμου υπαρχουν πιο νωρις ενδειξεις απλα συμπιπτει με την ηλικια που γινεται το συγκεκριμενο εμβολιο.

 

Ακριβως το ιδιο μου εχει πει και η δικη μου παιδιατρος!

Και νομιζω πως 12 ατομα ειναι πολυ λιγα για να βασιστει πανω τους μια ερευνα για κατι τοσο σοβαρο.

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως δεν μπορώ να έχω άποψη για το τίποτα έτσι όπως έχει γίνει.

νομίζω ότι μας δουλεύουν όλοι τους κανονικά...ποιον να πιστέψεις και ποιον να αφήσεις...

μας πετάνε την μία έρευνα πάνω στην άλλη ένα μπάχαλο γενικώς..

Το μόνο που απομένει η εμπιστοσύνη στον παιδιάτρο μας και ένας φύλακας άγγελος στα παιδιά μας.

Link to comment
Share on other sites

κι εγω το ακουσα χθες στις ειδησεις και εμεινα. ομως δεν καταλαβα τι συμφερον ειχε να το πει, γιατι να μη γινονται αυτοι οι εμβολιασμοι?

 

Αν θυμάμαι καλά, παρότρυνε να κάνουν τα εμβόλια μεμονωμένα, όχι το τριπλό mmr.Δεν παίρνω κι όρκο όμως γιατί δεν το θυμάμαι πολύ καλά.Αν κάποια θυμάται, ας μας πει.

 

εγώ πάντως δεν μπορώ να έχω άποψη για το τίποτα έτσι όπως έχει γίνει.

νομίζω ότι μας δουλεύουν όλοι τους κανονικά...ποιον να πιστέψεις και ποιον να αφήσεις...

μας πετάνε την μία έρευνα πάνω στην άλλη ένα μπάχαλο γενικώς..

Το μόνο που απομένει η εμπιστοσύνη στον παιδιάτρο μας και ένας φύλακας άγγελος στα παιδιά μας.

 

Θα συμφωνήσω μαζί σου.

Βέβαια πάντα καλό είναι να ψαχνόμαστε έχοντας τα μυαλά μας ανοιχτά και να φιλτράρουμε τις πληροφορίες που μας έρχονται.

Τι να πω...πάλι στα λεγόμενά σου καταλήγω...

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Η "έρευνα" του Wakefeld δεν μου λέει τίποτα....εδω υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες άνθρωποι στον κόσμο που είναι ενάντια στα εμβόλια και λένε για παρενέργειες. Ο συγκεκριμένος απλώς στοχοποιήθηκε στο Ην.Βασίλειο και έγινε γνωστός...και σιγά μην έβγαζε κανείς άκρη με τις φαρμακευτικές.

Αξίζει όμως να δει κανείς το ντοκυμαντέρ "Shots in the dark" στο οποίο παρουσιάζονται στο κογκρέσο αντιπρόσωποι του ΕΟΦ ας πούμε και όταν τους ρωτάνε σε ποια έρευνα βασίζονται και λένε ότι το thimerosal είναι ασφαλές δαγκώνονται και λενε σε μία του 1929 που έγινε σε 21 ή 29 άτομα (δεν θυμάμαι ακριβώς) τα οποία και πέθαναν!!!!! Φυσικά γελούσε ο άνθρωπος! Στο συγκεκριμένο ντοκυμαντέρ μιλάει και ο γιατρός που λέτε αν και δεν αναφέρει έρευνα σε 13 παιδιά....μα είναι δυνατόν να βγάλει κανείς συμπέρασμα από μια έρευνα 10-20-30 ατόμων;;;; εδώ μιλάμε για 6 δισ. ανθρώπων που τους επιβάλλεις να εμβολιαστούν η έρευνα σου θα πρέπει να είναι πολύ μεγαλύτερη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φάρμακα χωρίς παρενέργειες δεν υπάρχουν.Το αντιπυρετικό το απλό να διαβάσεις έχει παρενέργειες.

 

Και αρρώστειες χωρίς παρενέργειες δεν υπάρχουν.Πχ από πυρετό πυρετικοί σπασμοί, οι οποίοι όλο και κάτι αφήνουν ενθύμιο.Σε 3 περιπτώσεις που ξέρω, παραπληγία,νοητική υστέρηση,τραυλισμός, ο τελευταίος στον αδερφό μου.

 

Το ίδιο κατά τη γνώμη μου συμβαίνει και με τα εμβόλια.Δεν υπάρχουν χωρίς παρενέργειες.Το mmr μπορεί να προκαλέσει εγκεφαλίτιδα με πιθανότητες 1 προς 1000000.Η ιλαρά μπορεί να προκαλέσει εγκεφαλίτιδα με πιθανότητες 1 προς 10000.Δε λέω σίγουρα σωστά εντελώς τα νούμερα.Τα θυμάμαι στο περίπου από τον καιρό που κάναμε το εμβόλιο στο γιο μου και το έψαχνα.

 

Ο κάθε ένας μας αξιολογεί ανάλογα αυτό που διαβάζει και πράττει.

 

Έντιτ:Από ότι είδα τα νούμερα είναι σωστά.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

ο παιδικος μου παιδιατρος απαγορεψε ρητα στη κορη του να κανει τα συγκεκριμενα εμβολια στα παιδια της και αν τα κανει μετα τα 4 ,τυχαιο δε νομιζω?η κοπελα επελεξε να κανει συγκεκριμενα εμβολια στα παιδακια της κ αυτο μετα απο καποια ηλικια...

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλά, παρότρυνε να κάνουν τα εμβόλια μεμονωμένα, όχι το τριπλό mmr.Δεν παίρνω κι όρκο όμως γιατί δεν το θυμάμαι πολύ καλά.Αν κάποια θυμάται, ας μας πει.

 

 

 

 

Πολυ σωστα...ο W δεν ειναι κατα των εμβολιασμων, λεει οτι το προβλημα υπαρχει στο συνδυασμο των 3 εμβολιων μαζι. Συστηνει ξεχωριστα εμβολια τα οποια ομως ενω υπηρχαν αποσυρθηκαν απο την αγορα μετα τη δημοσιευση της μελετης του.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Δε προσεξα οτι ανοιξατε ξεχωριστο τοπικ για το θεμα, οποτε βαζω τα λινκ εδω...

 

Autism hoax… or vaccine witch hunt?

http://douglassreport.com/2011/01/10...ne-witch-hunt/

 

Wakefield Accused of Further Vaccine Fraud

http://www.lewrockwell.com/rep/perse...wakefield.html

 

The BIG Lie – Wakefield Lancet Paper Alleged Fraud – Was Not Possible For Anyone To Commit

http://www.ageofautism.com/2011/01/t...to-commit.html

 

 

Και μια παλιοτερη συνεντευξη του Wakefield

 

Wakefield on the Autism/Vaccine Controversy and His Ongoing Professional Persecution

 

http://www.thedailybell.com/1089/Dr-...rsecution.html

 

 

Οποιος ενδιαφερεται αξιζει να τα διαβασει.....

 

Εν ολιγοις ομως το ολο θεμα ανακινηθηκε απο ενα δημοσιογραφο που δεν εκξανε καμμια ερευνα, απλα χρησιμοποιησε παλιοτερες ψευδεις κατηγοριες κατα του W για να δημιουργησει ξανα ντορο........εχει μαλιστα παραποιησει αρκετα στοιχεια ο ιδιος και κατηγορει το γιατρο για πραγματα που δεν χειριστηκε ποτε ο ιδιος.

 

Για καποιο λογο συνεχιζουν ναασχολουνται με το διασυρμο του εν λογω γιατρου ενω εχουν περασει 13 χρονια απο την ερευνα κι εκτοτε πολλες αλλες ανεξαρτητες ερευνες εχουν επιβεβαιωσει τα ευρηματα του.......παραθετω εδω τη λιστα

 

1. The Journal of Pediatrics November 1999; 135(5):559-63

2. The Journal of Pediatrics 2000; 138(3): 366-372

3. Journal of Clinical Immunology November 2003; 23(6): 504-517

4. Journal of Neuroimmunology 2005

5. Brain, Behavior and Immunity 1993; 7: 97-103

6. Pediatric Neurology 2003; 28(4): 1-3

7. Neuropsychobiology 2005; 51:77-85

8. The Journal of Pediatrics May 2005;146(5):605-10

9. Autism Insights 2009; 1: 1-11

10. Canadian Journal of Gastroenterology February 2009; 23(2): 95-98

11. Annals of Clinical Psychiatry 2009:21(3): 148-161

12. Journal of Child Neurology June 29, 2009; 000:1-6

13. Journal of Autism and Developmental Disorders March 2009;39(3):405-13

14. Medical Hypotheses August 1998;51:133-144.

15. Journal of Child Neurology July 2000; ;15(7):429-35

16. Lancet. 1972;2:883–884.

17. Journal of Autism and Childhood Schizophrenia January-March 1971;1:48-62

18. Journal of Pediatrics March 2001;138:366-372.

19. Molecular Psychiatry 2002;7:375-382.

20. American Journal of Gastroenterolgy April 2004;598-605.

21. Journal of Clinical Immunology November 2003;23:504-517.

22. Neuroimmunology April 2006;173(1-2):126-34.

23. Prog. Neuropsychopharmacol Biol. Psychiatry December 30 2006;30:1472-1477.

24. Clinical Infectious Diseases September 1 2002;35(Suppl 1):S6-S16

25. Applied and Environmental Microbiology, 2004;70(11):6459-6465

26. Journal of Medical Microbiology October 2005;54:987-991

27. Archivos venezolanos de puericultura y pediatría 2006; Vol 69 (1): 19-25.

28. Gastroenterology. 2005:128 (Suppl 2);Abstract-303

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και δεν εχασαν φυσικα την ευκαιρια διαφορα ελληνικα καναλια και σαιτ να μιλανε για απατες κλπ ενω στην ουσια η ειδηση ειναι απλα μια μουφα ενος δημοσιογραφου προς δημιουργια εντυπωσεων.

 

 

Δεν ειδα ομως καμμια αναφορα στην Ελλαδα για ενα θεμα που κυκλοφορησε στα ξενα σαιτ και αφορα το θανατο διδυμων στην Ινδια λιγα λεπτα μετα τη χορηγηση του συγκεκριμενου εμβολιου! Εγινε πριν λιγες βδομαδες και πεθαναν 2 κοριτσακια 9 μηνων πριν προλαβουν καν να διακομισθουν στο νοσοκομειο ενω ο γιατρος εξαφανιστηκε! Το πρωτο κοριτσακι εδειξε σημαδια σοβαρης αντιδρασης απο τα πρωτα λεπτα και ο γιατρος αντι να περιμενει και να σταματησει ειπε οτι το εμβολιο κανει τετοια αντιδραση και εμβολιασε και το δευτερο κοριτσακι.

 

Οι Ινδοι αξιωματουχοι δηλωσαν οτι ερευναται το περιστατικο, οτι εντασσεται στις παρενεργειες που εχει το συγκεκριμενο εμβολιο και οτι γενικα τα εμβολια μπορει να κανουν σοβαρες παρενεργειες........

 

Οι Ινδοι δεν κρυβονται πισω απο το δαχτυλο τους σε αυτα τα θεματα και μαλλον εχουν υιοθετησει μια σταση αμφισβητησης απεναντι στα εμβολια αφου δηλωνουν χωρις περιστροφες οτι στην Ινδια εχουν συμβει κι αλλοι θανατοι απο το mr και εχουν σταματησει τους εμβολιασμους εναντια στον HPV λογω αναλογων περιστατικων σοβαρων παρενεργειων.

 

Δεν ξερω αν ειδικα στην Ινδια οι φαρμακοβιομηχανιες στελνουν προβληματικες παρτιδες, αλλα εγω προσωπικα δεν αισθανομαι καθολου ασφαλης πλεον.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Πολυ σωστα...ο W δεν ειναι κατα των εμβολιασμων, λεει οτι το προβλημα υπαρχει στο συνδυασμο των 3 εμβολιων μαζι. Συστηνει ξεχωριστα εμβολια τα οποια ομως ενω υπηρχαν αποσυρθηκαν απο την αγορα μετα τη δημοσιευση της μελετης του.

 

Άρα ποιος μπορεί να πάρει όρκο ότι δεν είχε οικονομικά συμφέροντα από τα αντίστοιχα εμβόλια για να το κάνει:roll:

 

Και δεν εχασαν φυσικα την ευκαιρια διαφορα καναλια και σαιτ να μιλανε για απατες κλπ ενω στην ουσια η ειδηση ειναι απλα μια μουφα προς δημιουργια εντυπωσεων.

 

Μούφα θεωρήθηκε η έρευνά του.Και μόνο το δείγμα των 13 ατόμων που χρησιμοποίησε - εξαιρετικά μικρό - λέει πολλά.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι στο εξής:Εγώ συμφωνώ ότι έχει στηθεί ένας χορός χρημάτων με τις φαρμακοβιομηχανίες.Και παρόλο που εμβολιάζω κανονικά τα παιδιά μου, στέκομαι με προβληματισμό στην αντίθετη άποψη και το ψάχνω.Τα εμβολιάζω γιατί ακόμη δεν έχω πειστεί.

 

Και δεν έχω πειστεί γιατί οι γιατροί και όποιοι ειδικοί (εννοώ όχι εγω κι εσύ, αλλά άνθρωποι εκ των έσω) είναι κατά των εμβολίων πλάθουν μια ολόκληρη συνομωσιολογία (πάντα δε συμπαθούσα τις υπερβολές) για να ωφελήσουν τον δικό τους χορό χρημάτων;).

 

Προτιμώ τις μέσες λύσεις γενικώς.Πηγαίνω στον κλασσικό παιδίατρο και θα συνεχίσω, σκοπεύω όμως να δω και έναν ομοιοπαθητικό του χρόνου για να ακούσω κι από εκεί την άποψη και για να αποφύγω όσο μπορώ τη χημεία στα παιδιά μου.

 

Για μένα δεν πάω γιατί δεν αρρωσταίνω ποτέ:mrgreen:

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Άρα ποιος μπορεί να πάρει όρκο ότι δεν είχε οικονομικά συμφέροντα από τα αντίστοιχα εμβόλια για να το κάνει:roll:

 

 

 

Μούφα θεωρήθηκε η έρευνά του.Και μόνο το δείγμα των 13 ατόμων που χρησιμοποίησε - εξαιρετικά μικρό - λέει πολλά.

 

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι στο εξής:Εγώ συμφωνώ ότι έχει στηθεί ένας χορός χρημάτων με τις φαρμακοβιομηχανίες.Και παρόλο που εμβολιάζω κανονικά τα παιδιά μου, στέκομαι με προβληματισμό στην αντίθετη άποψη και το ψάχνω.Τα εμβολιάζω γιατί ακόμη δεν έχω πειστεί.

 

Και δεν έχω πειστεί γιατί οι γιατροί και όποιοι ειδικοί (εννοώ όχι εγω κι εσύ, αλλά άνθρωποι εκ των έσω) είναι κατά των εμβολίων πλάθουν μια ολόκληρη συνομωσιολογία (πάντα δε συμπαθούσα τις υπερβολές) για να ωφελήσουν τον δικό τους χορό χρημάτων;).

 

Προτιμώ τις μέσες λύσεις γενικώς.Πηγαίνω στον κλασσικό παιδίατρο και θα συνεχίσω, σκοπεύω όμως να δω και έναν ομοιοπαθητικό του χρόνου για να ακούσω κι από εκεί την άποψη και για να αποφύγω όσο μπορώ τη χημεία στα παιδιά μου.

 

Για μένα δεν πάω γιατί δεν αρρωσταίνω ποτέ:mrgreen:

 

Τι οικονομικα συμφερονται να χει ο γιατρος? Οι ιδιες εταιρειες πουλανε και το ενα εμβολιο και πουλουσαν και τα αλλα........το θεμα ειναι ποια οικονομικα συμφεροντα κρυβονται πισω απο την αποφαση τους να σταματησουν τα μονα εμβολια (κι αυτο εχει απαντηθει και απο τον ιδιο το γιατρο κι απο αλλους κι εχει συζητηθει σε αλλα τοπικ)

 

 

Αυτη τη 'ΜΟΥΦΑ" που λες την εχουν βγαλει ακρως αληθινη οι ερευνητες που επαληθευσαν τα συμπερασματα του W.

 

Aν εσυ προτιμας να πιστευεις οτι ολα ειναι αγγελικα πλασμενα και οι φαρμακοβιομηχανιες κοπτονται για την υγεια μας και το καλο μας ειναι δικο σου θεμα.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Τι οικονομικα συμφερονται να χει ο γιατρος? Οι ιδιες εταιρειες πουλανε και το ενα εμβολιο και πουλουσαν και τα αλλα........το θεμα ειναι ποια οικονομικα συμφεροντα κρυβονται πισω απο την αποφαση τους να σταματησουν τα μονα εμβολια (κι αυτο εχει απαντηθει και απο τον ιδιο το γιατρο κι απο αλλους κι εχει συζητηθει σε αλλα τοπικ)

 

 

Αυτη τη 'ΜΟΥΦΑ" που λες την εχουν βγαλει ακρως αληθινη οι ερευνητες που επαληθευσαν τα συμπερασματα του W.

 

Aν εσυ προτιμας να πιστευεις οτι ολα ειναι αγγελικα πλασμενα και οι φαρμακοβιομηχανιες κοπτονται για την υγεια μας και το καλο μας ειναι δικο σου θεμα.

 

Ή εγώ δε γράφω καλά ελληνικά, ή εσύ δε διαβάζεις καλά ελληνικά:roll:

 

Τα οικονομικά συμφέροντα που έχουν όλοι οι γιατροί όταν προτείνουν το οτιδήποτε.

 

Τα εμβόλια, όπως και τα φάρμακα κατασκευάζονται από πολλές κι όχι μόνο μία φαρμακοβιομηχανία.

 

Όπως ήδη έχω πει, το θέμα αυτισμός - mmr συνεχίζει να υπάρχει για την επιστημονική κοινότητα.Το θέμα Wakefield-mmr-αυτισμός έχει κλείσει.Σε παραπέμπω σε ανάλογο λινκ που έχω παραθέσει.

 

Για τα υπόλοιπα έχω ήδη απαντήσει στο ποστ μου που έκανες παράθεση;)

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω μια χαρα καταλαβαινω τα ελληνικα.........εσυ δεν εχεις διαβασει τι ακριβως συνεβει εκεινο το διαστημα και ποια συμφεροντα παιχτηκαν. Ειναι αστειο να πιστευει κανεις οτι ενας ανθρωπος δεχθηκε να διασυρθει και να κυνηγηθει απο τη χωρα του για τοσα χρονια και να καταστραφει επαγγελματικα για να παρει μια μιζα οπως παιρνουν ολοι οι γιατροι και να κανει ταξιδακια σε συνεδρια......:lol: Ναι μωρε.........ηθελε να παρει τη μιζουλα του απο τη ταδε εταιρεια κι αφου δεν τα καταφερε αποφασισε να καταστραφει!!!

 

Δεν ειναι πολλες οι εταιρειες που παραγουν αυτα τα εμβολια και ολες εχουν κυνηγησει το W....αμα ηταν θεμα μιζουλας θα τα ειχαν βρει μεταξυ τους χωρις να μας τα ζαλιζουν τοσα χρονια, να εισαι σιγουρη!

 

 

Μου αρεσει που θεωρουμε ευκολα σεναριο συνομωσιολογιας το γεγονος οτι οι φαρμακευτικες αποσκοπουν μονο στο κερδος τους ενω υιοθετουμε ευκολα σκεπτικισμο απεναντι σε οποιον λεει οτι κατι δεν παει καλα με το συστημα......ααααα αυτος τα παιρνει η θελει να τα παρει!!!!! Η εταιρειουλα ομως δεν θελει να κονομησει.......μονο το καλο μας σκεφτεται!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Εγω μια χαρα καταλαβαινω τα ελληνικα.........εσυ δεν εχεις διαβασει τι ακριβως συνεβει εκεινο το διαστημα και ποια συμφεροντα παιχτηκαν. Ειναι αστειο να πιστευει κανεις οτι ενας ανθρωπος δεχθηκε να διασυρθει και να κυνηγηθει απο τη χωρα του για τοσα χρονια και να καταστραφει επαγγελματικα για να παρει μια μιζα οπως παιρνουν ολοι οι γιατροι και να κανει ταξιδακια σε συνεδρια......:lol: Ναι μωρε.........ηθελε να παρει τη μιζουλα του απο τη ταδε εταιρεια κι αφου δεν τα καταφερε αποφασισε να καταστραφει!!!

 

Δεν ειναι πολλες οι εταιρειες που παραγουν αυτα τα εμβολια και ολες εχουν κυνηγησει το W....αμα ηταν θεμα μιζουλας θα τα ειχαν βρει μεταξυ τους χωρις να μας τα ζαλιζουν τοσα χρονια, να εισαι σιγουρη!

 

Μιζούλα, μιζάρα...κανείς δεν ξέρει....ούτε την πορεία του πριν την έρευνα αυτή ξέρει κανείς...πόσο πετυχημένος γιατρός ήταν κι αν τα κατάφερνε εκεί...

 

Μου αρεσει που θεωρουμε ευκολα σεναριο συνομωσιολογιας το γεγονος οτι οι φαρμακευτικες αποσκοπουν μονο στο κερδος τους ενω υιοθετουμε ευκολα σκεπτικισμο απεναντι σε οποιον λεει οτι κατι δεν παει καλα με το συστημα......ααααα αυτος τα παιρνει η θελει να τα παρει!!!!! Η εταιρειουλα ομως δεν θελει να κονομησει.......μονο το καλο μας σκεφτεται!

 

Είδες που κάποιας τα ελληνικά δεν είναι πολύ καλά?Ή τα δικά μου ή τα δικά σου...Μια χαρά τα κονομάνε οι φαρμακευτικές και ως εταιρίες μόνος τους στόχος είναι το κέρδος.

Εξίσου όμως κι όσοι εκφράζουν έναν σκεπτικισμό προωθώντας απλά άλλα προϊόντα γιατί με τις εταιρίες εκείνων τα βρήκαν οικονομικά... κι όσοι τον εκφράοζυν χρεώνοντας υπέρογκα ποσά στις επισκέψεις τους (μιλάω για τους ομοιοπαθητικούς πχ).Γιατί κι αυτοί εππαγγελματίες είναι κι εξίσου στόχο έχουν το κέρδος...δυστυχώς...σπανίζουν πιστεύω οι άνθρωποι που κατανοούν το επάγγελμα του γιατρού ως λειτούργημα...και μιλάω για όλους τους γιατρούς, κλασσικούς, ομοιοπαθητικούς, εναλλακτικούς κ.ο.κ.

 

Παντού ελλοχεύει ο κίνδυνος του κέρδους και μόνο.Το θέμα είναι τελικά σε ποιον χορό χρημάτων θα επιλέξεις να μπλεχτείς...

 

Έντιτ:Έχω διαβάσει τι παίχτηκε εκείνον τον καιρό...και το τι χρήματα παίχτηκαν στο τραπέζι με τους ερευνητές και τους δικηγόρους...Απλά τελικά όλοι ερμηνεύουμε διαφορετικά αυτό που διαβάζουμε;)

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οτι τα ερμηνευεις διαφορετικα δεν το συζητω........αυτο που δεν προσεξες ισως ειναι οτι μεχρι να βγει η ερευνα του Γ υπηρχαν δυο ειδη εμβολιασμου στην αγορα, το τριπλο και τα μεμονωμενα....το προβλημα με τα μεμονωμενα ηταν οτι δεν τα αγοραζε ο κοσμος γιατι της παρωτιτιδας θεωρουνταν αποτυχημενο, ειχε πολυ μικρο χρονο ανοσοποιησης , ενω δεν υπηρχε και μεγαλη αγορα για τα υπολοιπα καθως θεωρουνταν μεχρι τοτε ηπιες παιδικες ασθενειες.

 

Ως τριπλο το εμβολιο πουλιοταν πολυ καλα, ηταν 3 σε ενα για την εταιρεια, καταφερε να πουλαει και την αχρηστη πραμματεια που λεει ο λογος. Οταν εβγαλε ο Γ την ερευνα ειπε οτι το προβλημα στο εντερο το δημιουργουσε το τριπλο εμβολιο (ο ζωντανος ιος ιλαρας δλδ προκαλουσε φλεγμονες που επηρρεαζαν και τον εγκεφαλο) για λογο που δεν μπορουσε να καθορισει, ενω τα μεμονωμενα εμβολια δεν προκαλουσαν τετοια βλαβη. Ετσι ειπε οτι καλο ειναι να επανασχεδιαστει το τριπλο και ο κοσμος να προτιμα για ασφαλεια τα μεμονωμενα...και φυσικα αυτο εκανε ο κοσμος. Σταματησαν τα τριπλα και ανεβηκε στα υψη η ζητηση για μεμονωμενα. Και τι εκανε το κρατος μαζι με τις εταιρειες? Σταματησαν να πουλαει τα μεμονωμενα και εκβιαστικα υποχρεωσαν τον κοσμο να δεχθει το τριπλο η τιποτα!

 

Οποιος θελει να διαβασει την ιστορια υπαρχει στα διαφορα λινκς, δεν μπορω ουτε εχω το χρονο να γραφω αναλυτικα κατεβατα, υπηρχαν σιγουρα τεραστια οικονομικα συμφεροντα πολλων πολλων εκατονταδων εκατομμυριων. Αν ηταν θεμα μια μιζουλας η μιζαρας προς ενα εκβιαστη γιατρο (ειναι αστειο μονο που συζηταμε το ενδεχομενο αλλα ας γελασουμε και λιγο) να σαι σιγουρη οτι θα του χαν δωσει πολυ περισσοτερα απο οτι ΘΑ ζητουσε μονο και μονο για γλυτωσουν ολη τη φασαρια και το χαμο (βαλε και αμοιβες δικηγορων κλπ) και τη χασουρα σε εμβολια που ακολουθησε.......

 

Δεν υπαρχει ματακια μου "βρωμικος" γιατρος που για μια μιζουλα-μιζαρα θα κατεστραφοταν επαγγελματικα και θα αναγκαζοταν να μεινει αφραγκος και να αλλαξει χωρα. Θα επαιρνε τη μιζα του για να προωθησει το τριπλο αν ηταν θεμα οικονομικο, θα πουλαγε και τη μανα του....Δεν το πιστευω οτι σπαταλησα τοσο χρονο για να συζητησω αυτο το αστειο ενδεχομενο αλλα ας ειναι....:lol:

 

Ο Γ οχι μονο δεν φαινεται βρωμικος μετα απο ισα εχει περασει αλλα εχει ηρωοποιηθει, οσιομαρτυρας κοντευει να καταντησει, τοσο ανεξηγητος ειναι ο διωγμος και η μνησικακια που επιδεικνυουν εναντια του οι εχθροι του.......ισως για αυτο κατι δημοσιογραφισκοι της δεκαρας τρωγονται να τον λυντσαρουν, αγνοοντας οτι το μενος τους βγαινει υπερ του......περισσοτερο κακο θα του εκαναν αν τον αγνοουσαν.

 

 

Και τεσπα...νισαφι πια με τον Γ.......υπαρχουν τοσοι αλλοι ερευνητες να διασυρουν.......λιγη πρωτοτυπια πια! Μας τα χουν κανει ροδια καθε τρεις και λιγο!

Δεν θα κλεισει το κεφαλαιο αυτο ουτε αν τον σκοτωσουν......ανοιξε ο ασκος του Αιολου......πσει....πεταξε το πουλακι κι εκανε αλλου φωλιες! Πολλες πολλες φωλιες....αντε να παρουν το δοκανο να τα κυνηγησουν κι αυτα ετσι για αλλαγη.

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Οτι τα ερμηνευεις διαφορετικα δεν το συζητω........αυτο που δεν προσεξες ισως ειναι οτι μεχρι να βγει η ερευνα του Γ υπηρχαν δυο ειδη εμβολιασμου στην αγορα, το τριπλο και τα μεμονωμενα....το προβλημα με τα μεμονωμενα ηταν οτι δεν τα αγοραζε ο κοσμος γιατι της παρωτιτιδας θεωρουνταν αποτυχημενο, ειχε πολυ μικρο χρονο ανοσοποιησης , ενω δεν υπηρχε και μεγαλη αγορα για τα υπολοιπα καθως θεωρουνταν μεχρι τοτε ηπιες παιδικες ασθενειες.

 

Ως τριπλο το εμβολιο πουλιοταν πολυ καλα, ηταν 3 σε ενα για την εταιρεια, καταφερε να πουλαει και την αχρηστη πραμματεια που λεει ο λογος. Οταν εβγαλε ο Γ την ερευνα ειπε οτι το προβλημα στο εντερο το δημιουργουσε το τριπλο εμβολιο (ο ζωντανος ιος ιλαρας δλδ προκαλουσε φλεγμονες που επηρρεαζαν και τον εγκεφαλο) για λογο που δεν μπορουσε να καθορισει, ενω τα μεμονωμενα εμβολια δεν προκαλουσαν τετοια βλαβη. Ετσι ειπε οτι καλο ειναι να επανασχεδιαστει το τριπλο και ο κοσμος να προτιμα για ασφαλεια τα μεμονωμενα...και φυσικα αυτο εκανε ο κοσμος. Σταματησαν τα τριπλα και ανεβηκε στα υψη η ζητηση για μεμονωμενα. Και τι εκανε το κρατος μαζι με τις εταιρειες? Σταματησαν να πουλαει τα μεμονωμενα και εκβιαστικα υποχρεωσαν τον κοσμο να δεχθει το τριπλο η τιποτα!

 

Οποιος θελει να διαβασει την ιστορια υπαρχει στα διαφορα λινκς, δεν μπορω ουτε εχω το χρονο να γραφω αναλυτικα κατεβατα, υπηρχαν σιγουρα τεραστια οικονομικα συμφεροντα πολλων πολλων εκατονταδων εκατομμυριων. Αν ηταν θεμα μια μιζουλας η μιζαρας προς ενα εκβιαστη γιατρο (ειναι αστειο μονο που συζηταμε το ενδεχομενο αλλα ας γελασουμε και λιγο) να σαι σιγουρη οτι θα του χαν δωσει πολυ περισσοτερα απο οτι ΘΑ ζητουσε μονο και μονο για γλυτωσουν ολη τη φασαρια και το χαμο (βαλε και αμοιβες δικηγορων κλπ) και τη χασουρα σε εμβολια που ακολουθησε.......

 

Δεν υπαρχει ματακια μου "βρωμικος" γιατρος που για μια μιζουλα-μιζαρα θα κατεστραφοταν επαγγελματικα και θα αναγκαζοταν να μεινει αφραγκος και να αλλαξει χωρα. Θα επαιρνε τη μιζα του για να προωθησει το τριπλο αν ηταν θεμα οικονομικο, θα πουλαγε και τη μανα του....Δεν το πιστευω οτι σπαταλησα τοσο χρονο για να συζητησω αυτο το αστειο ενδεχομενο αλλα ας ειναι....:lol:

 

Ο Γ οχι μονο δεν φαινεται βρωμικος μετα απο ισα εχει περασει αλλα εχει ηρωοποιηθει, οσιομαρτυρας κοντευει να καταντησει, τοσο ανεξηγητος ειναι ο διωγμος και η μνησικακια που επιδεικνυουν εναντια του οι εχθροι του.......ισως για αυτο κατι δημοσιογραφισκοι της δεκαρας τρωγονται να τον λυντσαρουν, αγνοοντας οτι το μενος τους βγαινει υπερ του......περισσοτερο κακο θα του εκαναν αν τον αγνοουσαν.

 

 

Και τεσπα...νισαφι πια με τον Γ.......υπαρχουν τοσοι αλλοι ερευνητες να διασυρουν.......λιγη πρωτοτυπια πια! Μας τα χουν κανει ροδια καθε τρεις και λιγο!

Δεν θα κλεισει το κεφαλαιο αυτο ουτε αν τον σκοτωσουν......ανοιξε ο ασκος του Αιολου......πσει....πεταξε το πουλακι κι εκανε αλλου φωλιες! Πολλες πολλες φωλιες....αντε να παρουν το δοκανο να τα κυνηγησουν κι αυτα ετσι για αλλαγη.

 

Κλασσικά, όπως έχεις κάνει και παλιότερα παρερμηνεύεις τα γραφόμενά μου για λόγους που μόνο εσύ γνωρίζεις.

 

Το αν είναι άφραγκος ή όχι, το ξέρει μόνο εκείνος.Μπορώ να σου πω όποτε θες 1200 τρόπους με τους οποίους μπορείς να φαίνεσαι άφραγκη επισήμως, και ανεπίσημα να κολυμπάς στο χαρτί.Ένα ψάξιμο στο γούγλη θα σε πείσει;)

 

Πραγματικά η συζήτηση δεν έχει κανένα νόημα γιατί παραφράζεις συνεχώς τα λόγια μου και είναι εκνευριστικό και κουραστικό.

 

Όποιος διαβάζει είναι ικανός να μελετήσει και να κρίνει τι τελικά θα αποφασίσει να ακολουθήσει.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικά, όπως έχεις κάνει και παλιότερα παρερμηνεύεις τα γραφόμενά μου για λόγους που μόνο εσύ γνωρίζεις.

 

Το αν είναι άφραγκος ή όχι, το ξέρει μόνο εκείνος.Μπορώ να σου πω όποτε θες 1200 τρόπους με τους οποίους μπορείς να φαίνεσαι άφραγκη επισήμως, και ανεπίσημα να κολυμπάς στο χαρτί.Ένα ψάξιμο στο γούγλη θα σε πείσει;)

 

Ελεος!!!!! Αυτα κι αν ειναι σεναρια μυθοπλασιας! Απο που θα παρει τα εκατομμυρια κοπελα μου? Απο τα μεμονωμενα εμβολια που καταργηθηκαν? Θα τον πληρωσουν για να προωθησει εμβολια που δεν κυκλοφορουν? :lol: Να σοβαρευτουμε λιγο...

 

Πραγματικά η συζήτηση δεν έχει κανένα νόημα γιατί παραφράζεις συνεχώς τα λόγια μου και είναι εκνευριστικό και κουραστικό.

 

Όποιος διαβάζει είναι ικανός να μελετήσει και να κρίνει τι τελικά θα αποφασίσει να ακολουθήσει.

 

Eδω θα συμφωνησω απολυτα! Σα να τα γραψα εγω...

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...