Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΝΟΥ?ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ


mama-mia

Recommended Posts

ΒΟΗΘΕΙΑ...Εχω μπερδευτει,χρειαζομαι γνωμες...

Ποιο απο τα δυο μενου να διαλεξω???? :roll::roll::roll::roll:

 

 

ΜΕΝΟΥ Α

ΠΡΩΤΟ ΠΙΑΤΟ

Τζατζικι, ταραμας, φιλετο κολιου, κασεροκροκετα, αγιορειτικη μελιτζανοσαλατα,τουρσι πιπερια,ντολμαδακι

ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΙΑΤΟ

Χοιρινο με ασπρη σαλτσα κ μανιταρια

Φιλετο κοτοπουλο μ σως μουσταρδας

Μπιφτεκι σχαρας

ΓΑΡΝΙΤΟΥΡΑ

Πατατες κυδωνατες σβησμενες με λευκο κρασι

Καροτακια παριζιεν ατμου βουτυρου

ΣΑΛΑΤΑ

Μαρουλι ροκα ντοματα αγγουρι νιφαδες παρμεζανας κ μπαλσαμικο

 

ΜΕΝΟΥ Β

ΟΡΕΚΤΙΚΑ

Τζατζικι, μελιτζανοσαλατα, χτυπητη, κεφτεδακι, ντολμαδακι, αλμυρο

ΚΥΡΙΩΣ ΠΙΑΤΟ

Μπιφτεκι σχαρας

Κεμπαπ στα καρβουνα

Σουβλακι χοιρινο με πιπερια κ ντοματα

ΓΑΡΝΙΤΟΥΡΑ

Πατατες φουρνου κυδωνατες

Καροτακια βουτυρου γκοφρε

ΣΑΛΑΤΑ

Τριχρωμη

 

Τα υπολοιπα (ποτα, τυρι κτλ) ειναι τα ιδια κ στα δυο...Επισης μου ειπαν οτι μπορουν να γινουν μικροαλλαγες, π.χ. να βαλουμε κ σουβλακι στο πρωτο κτλ...

 

Τι προτεινετε?Εχω μπερδευτει στ' αληθεια κ κανεις δεν μου λεει γνωμη...Ολοι ειναι στο "κανε οτι θες..." ή "κ τα δυο ωραια ειναι..."

Τα νευρα μου... heeeeeeeeeeelp!!!!!!!

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συνδιασμός των δύο γίνεται?

 

Θα πρότεινα :

 

ΟΡΕΚΤΙΚΑ

Τζατζικι, μελιτζανοσαλατα, χτυπητη, κεφτεδακι, ντολμαδακι, αλμυρο

ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΙΑΤΟ

Χοιρινο με ασπρη σαλτσα κ μανιταρια

Φιλετο κοτοπουλο μ σως μουσταρδας

Μπιφτεκι σχαρας

ΓΑΡΝΙΤΟΥΡΑ

Πατατες κυδωνατες σβησμενες με λευκο κρασι

Καροτακια παριζιεν ατμου βουτυρου

ΣΑΛΑΤΑ

Μαρουλι ροκα ντοματα αγγουρι νιφαδες παρμεζανας κ μπαλσαμικο

 

Επίσης για να μην έχετε μπέρδεμα θα πρότεινα να διαλέξεις ένα για κυρίως πιάτο .......

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα επισης συνδυασμο... Νομιζω οτι τα τουρσια και ο κολιος δεν θα πολυενθουσιασουν γι αυτο τα εξαιρεσα. Επισης στο δευτερο πιατο καλο ειναι να εχεις τη μεγαλυτερη δυνατη ποικιλια σε ειδος κρεατος. Κι αν ειναι να εχεις χοιρινο καλυτερα στεγνο σε σουβλακι (και για τα παιδακια καλυτερο αν δεν κανεις ειδικο μενου...)

Σου προτεινω λοιπον αυτο:

 

ΜΕΝΟΥ

ΠΡΩΤΟ ΠΙΑΤΟ

Τζατζικι, ταραμας, κασεροκροκετα, αγιορειτικη μελιτζανοσαλατα,κεφτεδακι, ντολμαδακι

ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΙΑΤΟ

Φιλετο κοτοπουλο μ σως μουσταρδας

Κεμπαπ στα καρβουνα

Σουβλακι χοιρινο με πιπερια κ ντοματα

ΓΑΡΝΙΤΟΥΡΑ

Πατατες κυδωνατες σβησμενες με λευκο κρασι

Καροτακια βουτυρου γκοφρε

ΣΑΛΑΤΑ

Μαρουλι ροκα ντοματα αγγουρι νιφαδες παρμεζανας κ μπαλσαμικο

 Θήλασα το Βικάκι μου για 7 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

mama-mia, μην αγχώνεσαι γιατί ότι και να διαλέξεις είναι πολύ ωραίο και εσύ θέλεις να ευχαριστήσεις τους καλεσμένους σου. Η δική μου γνώμη είναι ότι στο πρώτο menu που έχει το χοιρινό με άσπρη σάλτσα και μανιτάρια και το κοτόπουλο με τη μουστάρδα, είναι λίγο πιο ιδιαίτερες γεύσεις για τα άτομα μεγαλύτερης ηλικίας. Από την άλλη μεριά το δεύτερο μενού είναι αρκετά κλασσικό με σίγουρες γεύσεις. Σκέψου λίγο τους καλεσμένους σου και αποσφάσισε. Επίσης η τρίχρωμη σαλάτα, είναι λάχανο? γιατί δεν ξέρω πότε θα κάνεις την βάφτιση αλλά αν είναι προς το καλοκαιράκι μάλλον δεν θα μου άρεσε....Αλήθεια που θα γίνει η δεξίωση?

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα επισης συνδυασμο... Νομιζω οτι τα τουρσια και ο κολιος δεν θα πολυενθουσιασουν γι αυτο τα εξαιρεσα. Επισης στο δευτερο πιατο καλο ειναι να εχεις τη μεγαλυτερη δυνατη ποικιλια σε ειδος κρεατος. Κι αν ειναι να εχεις χοιρινο καλυτερα στεγνο σε σουβλακι (και για τα παιδακια καλυτερο αν δεν κανεις ειδικο μενου...)

Σου προτεινω λοιπον αυτο:

 

ΜΕΝΟΥ

ΠΡΩΤΟ ΠΙΑΤΟ

Τζατζικι, ταραμας, κασεροκροκετα, αγιορειτικη μελιτζανοσαλατα,κεφτεδακι, ντολμαδακι

ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΙΑΤΟ

Φιλετο κοτοπουλο μ σως μουσταρδας

Κεμπαπ στα καρβουνα

Σουβλακι χοιρινο με πιπερια κ ντοματα

ΓΑΡΝΙΤΟΥΡΑ

Πατατες κυδωνατες σβησμενες με λευκο κρασι

Καροτακια βουτυρου γκοφρε

ΣΑΛΑΤΑ

Μαρουλι ροκα ντοματα αγγουρι νιφαδες παρμεζανας κ μπαλσαμικο

 

συμφωνω κλασσικο θα το φανε ολοι κα ενα τικ απο διαφορετικο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδη τα τουρσια και το ψαρι ειναι ιδιαιτερες γευσεις θα προτεινα ενα συνδυασμο των δυο μενου και αν αυτο δε γινεται καλυτερα το δευτερο που ειναι πιο κλασσικο!!

Παντως οτι και να κανεις κοιτα να το ευχαριστηθεις πρωτα εσυ και ο ανδρουλης σου!!! :D

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη αλλά θα έπρεπε να υπάρχει σήμανση ότι το τόπικ είναι ακατάλληλο για γκαστρωμένες γυναίκες!

Απάντηση: Και τα δύο μαζί!

Στα σοβαρά τώρα. Νομίζω ότι πρέπει να αποφασίσεις με το δικό σου γούστο, όπως και όλα άλλωστε, γιατί αποκλείεται να βρεις κάτι που να τους ικανοποιήσει όλους. Εμένα και τα δύο καλά μου ακούγονται. Αν έχουν ωραία εμφάνιση, και είναι καλά τα υλικά, όλοι θα μείνουν ευχαριστημένοι. Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου αρέσει πολύ περισσότερο το 1ο μενού!!!:D

απλά θα έβγαζα απ'τα ορεκτικά τον ταραμά & τον κολιό και θα έβαζα κεφτεδάκι και χτυπητή.

 

συμφωνώ

επίσης να συμπληρώσω ότι το χοιρινό με άσπρη σάλτσα και μανιτάρια είναι πιο χειμωνιάτικο πιάτο, πιο βαρύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου ανοίξατε την όρεξη......Μ'αρέσουν και τα δύο πιάτα αλλά θα ήθελα να προτείνω κάποιες μετατροπές....

1)Να λείπει το τζατζίκι(θα μυρίζουν όλοι)

2)στο κυρίως πιάτο να υπάρχει και κρέας χωρίς σάλτσα

3)σίγουρα σαλάτα και όχι χωριστό μενού για τα παιδάκια.Άλλωστε τα μικρά τσιμπολογάνε......

as1cxEz0g410010MjkyZHwwNjIwZHxNeSBsaXR0bGUgTmljb2wgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση κοριτσια :D:D:D

Ηδη νιωθω καλυτερα....

 

Ξεχασα να γραψω οτι τα κρεατα που εχουν σαλτσα, οι καλεσμενοι θα μπορουν να τα παραγγειλουν κ σκετα...

 

Η βαπτιση ειναι τον Μαιο κ το τραπεζι θα γινει στο χωριο της Ειρηνης....Ισως το χοιρινο με την ασπρη σαλτσα να ειναι οντως λιγο βαρυ, οπως παρατηρησε η μαμα του Ωριων

 

Μηπως να σας γραψω κ τα ποτα?Εχει λευκο κ κοκκινο κρασι,ουζο,μπυρες κ αναψυκτικα....

 

Ασχετο...Τα παιδακια απο ποια ηλικια προσμετρωνται στα ατομα του τραπεζιου?

Παιδακια δηλ 2-3 χρ τα υπολογιζουμε ή οχι?

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως ενα παιδακι απο 2 χρονων και πανω ειτε μας αρεσει και ειτε φαει θελει την καρεκλα του στο τραπεζι και εννοειτε το πιατο του (ακομα κι αν δεν φαει τιποτα.. αυτο δεν το ξερεις ποσο φαγανο ειναι το παιδι του καθενος, εσυ πρεπει να του υπολογισεις μεριδα) Ακομα καλυτερα θα ηταν αν ξερεις περιπου ποσα παιδακια θα εχεις να παραγγειλει να σου φτιαξουν καποιο παιδικο μενου (ας μεινου 5-6 πιατα δεν τρεχει και τιποτα), το οποιο να μην περιλαμβανει 1,2 πιατο αλλα να ειναι μια ολοκληρωμενη πιατελιτσα (αλλωστε τα παιδακια μεχρι να ερθει το δευτερο πιατο εχουν σηκωθει απο τα τραπεζια και παντα οι γονεις αγχωνονται γιατι τοπαιδι τους χορταινει με ψωμι...

Ως παιδικο μενου (το οποιο θα σερβιριστει μαζι με το ορεκτικο των υπολοιπων) να ειναι:= ενα πιατο που θα περιλαμβανει:

*Πιτα ψητη (πιτα απο σουβλακι εννοω τα παιδια τρελενονται συνηθως)

*2 μικρα μπιφτεκια (ζητας μικρα για να ειναι καλοψημενα )

* 1 καλαμακι κοτοπουλο

* Πατατες φουρνου ψητες ή τηγανιτες (οτι θες)

*1 τυροπιτακι

2 κροκετες τυριου

(σιγουρα θα φανε και απο των μεγαλων τα ορεκτικα αλλα να εχει και το δικο τους πιατο που ολο και κατι θα το ενδιαφερει απο εκει)

Πχ ο δικος μου που ειναι 17 μηνων και που εχει μονο 6 μπροστινα δοντακια μπορει να φαει τα παντα εκτος απο το σουβλακι που σιγουρα ομως θα το γλυψει με ευχαριστηση

 

Τωρα οσον αφορα το μενου των μεγαλων εσυ ξερεις καλυτερα τι κοσμο εχεις καλεσει ...Πχ αν οι συγγενεις σου ειναι απο τη Λειβαδια βαλτους καλυτερα πιατελες με ψητα στη μεση γιατι στο τελος θα σε ρωτανε στανταρ "ποτε θα ερθει το φαγητο..

Αν παλι οι καλεσμενοι σου συχναζουν στο "Τεννις Κλαμπ" προτιμησε τη γεμιστη παπια με πορτοκαλι για να μην κακοχαρακτηριστεις ως ¨λαικαντζα"(αφου σκουρδουλιασουν βεβαια)

 

Απ οτι λες ομως θα γινει σε χωριο το τραπεζι οποτε μαλλον πρεπει να οδευσεις προς τα ψητα..

 

Εγω θα προτεινα να εχεις το εξης μενου:

 

α. Ορεκτικα πιατα κοινα στη μεση ανα 4 πχ ατομα

* Τζατζικι

*Πατατοσαλατα

*Μελιτζανοσαλατα

*Ψητες πιπεριες γεμιστες

*Τυρι φετα

*τυρι γραβιερα

 

β. Πρωτο πιατο- ορεκτικα(ο καθενας το πιατο του)

*Λουκανικο, Κεφτεδακι,ντολμαδακι,κασεροκροκετα, λουκανοπιτακι,τυροπιτακι,

 

γ. Κυριως πιατα

*Μπιφτεκι σχαρας (παντα υπαρχουν ανθρωποι που η τους αρεσει ή για καποιο λογο υγειας δεν κανει να φανε κατι αλλο.. πρεπει να τους σκεφτεις)

*Σουβλακι χοιρινο με πιπερια και ντοματα (για τους φιλους του χοιρινου και του κλασικου)

*Φιλετο κοτοπουλο μ σως μουσταρδας (για τα κοριτσακια που κανουν διαιτα και τους φιλους των πιο ιδιαιτερων γευσεων)

 

Για γαρνιτουρα σε αυτα θα προτεινα :

Πατατες κυδωνατες σβησμενες με λευκο κρασι (μαλλον ετσι λενε τις πατατες φουρνου)

Ρυζι με αναμεικτα λαχανικα (τα καροτακια συνηθως κανεις δεν τα τρωει..)

 

Επισης κατι που σιγουρα ολοι θα εκτιμήσουν ειναι αν ζητησεις να σου ψησουν 2-3 αρνια και τα βαλουν απο μιασε πιατελα στα τραπεζια.. μπορει να σου φαινεται οτι ειναι λιγα και δεν θα φτασουν ουσιαστικα στον καθενα να αντιστοιχει απο ενα κομματακι αλλα μην ανησυχεις θα μεινει κιολας..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τωρα οσον αφορα το μενου των μεγαλων εσυ ξερεις καλυτερα τι κοσμο εχεις καλεσει ...Πχ αν οι συγγενεις σου ειναι απο τη Λειβαδια βαλτους καλυτερα πιατελες με ψητα στη μεση γιατι στο τελος θα σε ρωτανε στανταρ "ποτε θα ερθει το φαγητο..

Αν παλι οι καλεσμενοι σου συχναζουν στο "Τεννις Κλαμπ" προτιμησε τη γεμιστη παπια με πορτοκαλι για να μην κακοχαρακτηριστεις ως ¨λαικαντζα"(αφου σκουρδουλιασουν βεβαια)

 

 

 

Ακριβώς εκεί είναι όλο το μυστικό για το τι ακριβώς θα διαλέξεις!

url=http://www.xarakas.gr]line_test_beg_39_time_1181880000_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif[/url]

Link to comment
Share on other sites

Ακομα καλυτερα θα ηταν αν ξερεις περιπου ποσα παιδακια θα εχεις να παραγγειλει να σου φτιαξουν καποιο παιδικο μενου (ας μεινου 5-6 πιατα δεν τρεχει και τιποτα), το οποιο να μην περιλαμβανει 1,2 πιατο αλλα να ειναι μια ολοκληρωμενη πιατελιτσα (αλλωστε τα παιδακια μεχρι να ερθει το δευτερο πιατο εχουν σηκωθει απο τα τραπεζια και παντα οι γονεις αγχωνονται γιατι τοπαιδι τους χορταινει με ψωμι..

 

 

Πολυ καλη ιδεα...

 

Τωρα οσον αφορα το μενου των μεγαλων εσυ ξερεις καλυτερα τι κοσμο εχεις καλεσει ...Πχ αν οι συγγενεις σου ειναι απο τη Λειβαδια βαλτους καλυτερα πιατελες με ψητα στη μεση γιατι στο τελος θα σε ρωτανε στανταρ "ποτε θα ερθει το φαγητο..

Αν παλι οι καλεσμενοι σου συχναζουν στο "Τεννις Κλαμπ" προτιμησε τη γεμιστη παπια με πορτοκαλι για να μην κακοχαρακτηριστεις ως ¨λαικαντζα"(αφου σκουρδουλιασουν βεβαια)

 

:lol::lol::lol:

Δυστυχως ετσι δεν βγαζω ακρη....Ειναι μισοι-μισοι

 

Απ οτι λες ομως θα γινει σε χωριο το τραπεζι οποτε μαλλον πρεπει να οδευσεις προς τα ψητα..

 

"Το χωριο της Ειρηνης" ειναι ενα γνωστο μερος εκδηλωσεων, εδω στην Θεσσαλονικη....Δεν ειναι χωριο...Επρεπε να το βαλω σε εισαγωγικα... πού να το ξερετε κι εσεις...

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

Το θυμηθηκα μετα απο καιρο αυτο το τοπικ.... :oops: ντρεπομαι φοβερα για την κοτσανα που ειπα για το χωριο.

Αφου ειναι μισοι μισοι κανε ενα μενου οπως σου ειπα.. θα μεινουν ολοι ευχαριστημενοι..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ακομα καλυτερα θα ηταν αν ξερεις περιπου ποσα παιδακια θα εχεις να παραγγειλει να σου φτιαξουν καποιο παιδικο μενου (ας μεινου 5-6 πιατα δεν τρεχει και τιποτα), το οποιο να μην περιλαμβανει 1,2 πιατο αλλα να ειναι μια ολοκληρωμενη πιατελιτσα (αλλωστε τα παιδακια μεχρι να ερθει το δευτερο πιατο εχουν σηκωθει απο τα τραπεζια και παντα οι γονεις αγχωνονται γιατι τοπαιδι τους χορταινει με ψωμι..

 

 

Πολυ καλη ιδεα...

 

Τωρα οσον αφορα το μενου των μεγαλων εσυ ξερεις καλυτερα τι κοσμο εχεις καλεσει ...Πχ αν οι συγγενεις σου ειναι απο τη Λειβαδια βαλτους καλυτερα πιατελες με ψητα στη μεση γιατι στο τελος θα σε ρωτανε στανταρ "ποτε θα ερθει το φαγητο..

Αν παλι οι καλεσμενοι σου συχναζουν στο "Τεννις Κλαμπ" προτιμησε τη γεμιστη παπια με πορτοκαλι για να μην κακοχαρακτηριστεις ως ¨λαικαντζα"(αφου σκουρδουλιασουν βεβαια)

 

:lol::lol::lol:

Δυστυχως ετσι δεν βγαζω ακρη....Ειναι μισοι-μισοι

 

Απ οτι λες ομως θα γινει σε χωριο το τραπεζι οποτε μαλλον πρεπει να οδευσεις προς τα ψητα..

 

"Το χωριο της Ειρηνης" ειναι ενα γνωστο μερος εκδηλωσεων, εδω στην Θεσσαλονικη....Δεν ειναι χωριο...Επρεπε να το βαλω σε εισαγωγικα... πού να το ξερετε κι εσεις...

 

 

τι τιμές σου έχουν πει για αυτα τα μενου???

Link to comment
Share on other sites

Το θυμηθηκα μετα απο καιρο αυτο το τοπικ.... :oops: ντρεπομαι φοβερα για την κοτσανα που ειπα για το χωριο.

Αφου ειναι μισοι μισοι κανε ενα μενου οπως σου ειπα.. θα μεινουν ολοι ευχαριστημενοι..

 

Καλε που να το ξερεις?Εγω φταιω που δεν το διευκρινησα :D

Παντως σας ευχαριστω, με βοηθησατε πολυ

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites

εγώ ψηφίζω το δεύτερο μου άνοιξε την όρεξη το άλλο με τον συνδυασμό του ψαριού δεν μου πολυάρεσε ούτε το χοιρινό με την σάλτσα ποιός θα φάει χοιρινό με ΄σαλτσα και ορεκτικό κολιό κατακαλόκαιρο?

k4xS.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...