Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ταξίδι στη Eurodisney πόσες μέρες;


Franklin

Recommended Posts

Εχω τάξει στα παιδιά ταξίδι στη Εurodisney από τότε που ήταν δύο χρονών και είχα πάει μόνο εγώ με το σύζυγο ,είναι όνειρο ετών για κείνα χρόνια τώρα το συζητάμε το ονειρεύονται το σχεδιάζουν το ζουν με το νου....φέτος αποφασίσαμε πως ήρθε η ώρα μιας και ήθελα να μεγαλώσει και η μικρότερη για να μπορεί να το θυμάται κιόλας αργότερα.

 

Είναι 9 και 7,5 ετών. Πόσες μέρες προτείνετε όσες εχετε παει να μείνω; Παρίσι να τις παω κανα δυο μερούλες ή θα γκρινιαζουν που θα τις πάρω απο τον παραδεισο τους; Να παμε Παρίσι οταν μεγαλωσουν κι αλλο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εχω τάξει στα παιδιά ταξίδι στη Εurodisney από τότε που ήταν δύο χρονών και είχα πάει μόνο εγώ με το σύζυγο ,είναι όνειρο ετών για κείνα χρόνια τώρα το συζητάμε το ονειρεύονται το σχεδιάζουν το ζουν με το νου....φέτος αποφασίσαμε πως ήρθε η ώρα μιας και ήθελα να μεγαλώσει και η μικρότερη για να μπορεί να το θυμάται κιόλας αργότερα.

 

Είναι 9 και 7,5 ετών. Πόσες μέρες προτείνετε όσες εχετε παει να μείνω; Παρίσι να τις παω κανα δυο μερούλες ή θα γκρινιαζουν που θα τις πάρω απο τον παραδεισο τους; Να παμε Παρίσι οταν μεγαλωσουν κι αλλο;

 

Μπράβο! Θαυμάσια επιλογή. Πήγαμε τα Χριστούγεννα και μπορώ να σου πω κάποιες συμβουλές.....

Καταρχήν προσπαθήστε να μην πάτε σε περίοδο αιχμής που έχουν διακοπές ή αργίες και όλος ο υπόλοιπος κόσμος στην Ευρώπη. Γίνεται το αδιαχώρητο και δεν ευχαριστιέσαι τόσο πολύ. Οι ουρές είναι των 500 ατόμων! το οποίο σημαίνει 3-4-5 ώρες στην ουρά!!! Ετσι χάνεις όλη τη μέρα. Καλά που θα μείνετε και μέσα οπότε θα έχετε δυνατότητα για περισσότερη ευελιξία σε χρόνους και ωράρια. π.χ. μπορείτε να πάτε 8.30 το πρωί που μόλις ανοίγουν και να προλάβετε ένα δημοφιλές παιχνίδι που μετά θα είναι απροσπέλαστο.

Προσέξτε το ύψος των παιδιών. Δεν κάνουν για όλα τα παιχνίδια και γίνονται επικίνδυνα.

Επειδή οι ηλικίες των παιδιών είναι αρκετά καλές, να μην παραλείψετε να δείτε το Παρίσι. Είναι κρίμα να μη δουν την πόλη του Φωτός, τον Πύργο του Αιφελ, τα Παλάτια κλπ. Θα τους μείνουν και αυτά στο μυαλό τους σαν ανάμνηση να είσαι σίγουρη. Είναι όλα τοσο ενδιαφέροντα και παραμυθένια που είναι κρίμα να τα χάσετε.....

Να περάσετε τέλεια.:-P

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις το σκεφτομαστε για 28/10 και λεμε να παμε πρωτα παρισι καποιες μερες και μετα 2 μερες στη disneyland, κριμα να ειστε τοσο κοντα και να μην πατε καθολου Παρισι, αλλα εννοειται αφηστε τη ντισνευλαντ για το τελος!

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δεν εχουμε παει με τα παιδια ακομη αλλα εγω εχω παει 2 φορες. Γενικα θελει πολλες ωρες γιατι η αναμονη στα διασημα παιχνιδια ειναι μεγαλη. Επισης καλο θα ειναι να αποφυγεται τις αργειες. πχ 28/10 Goody ειναι εβδομαδα διακοπων εδω και πολλοι θα πανε.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις δεν εχουμε παει με τα παιδια ακομη αλλα εγω εχω παει 2 φορες. Γενικα θελει πολλες ωρες γιατι η αναμονη στα διασημα παιχνιδια ειναι μεγαλη. Επισης καλο θα ειναι να αποφυγεται τις αργειες. πχ 28/10 Goody ειναι εβδομαδα διακοπων εδω και πολλοι θα πανε.

 

Διαφωνώ! Η 28η Οκτωβρίου είναι αργία μόνο για την Ελλάδα! Τις ουρές δεν τις δημιουργούν οι Ελληνες:confused: αλλά όλη η υπόλοιπη υφήλιος!

Αυτό που πρέπει να αποφύγει είναι επίσημες διεθνείς αργίες π.χ. Χριστούγεννα, Πάσχα (αν τυχόν και πέσει ταυτόχρονα στα δύο δόγματα), Ιούνιο όταν κλείνουν τα σχολεία στην Ευρώπη (όχι στην Ελλάδα) και Αύγουστο που είναι μήνας διακοπών για όοοοολους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mmdad μιας και μενεις βελγιο και ισως ξερεις καλυτερα,ποια θα ηταν η καλυτερη περιοδος για τετοιο ταξιδι? Τελος Οκτωβριου δηλαδη ειναι εβδομαδα διακοπων στη Γαλλια?

Link to comment
Share on other sites

Εδω τα σχολεια κλεινουν των Αγιων Παντων (1 Νοεμβρη) και την βδομαδα πριν. Νομιζω οτι το ιδιο γινεται και στην Γαλλια. Φυσικα η Disnayland εχει παντα κοσμο αλλα οταν εχει αργειες στις γυρω χωρες ακομη περισσοτερο

 

http://www.education.gouv.fr/pid25058/le-calendrier-scolaire.html?annee=158&zone=0&search_input=%C2%A0D%C3%A9partement%2C+Code+postal+ou+ville

Link to comment
Share on other sites

η τελευταια φορα που πηγα ηταν με τον αντρα μ ανυπαντροι ακομα το 2008. ηδη τοτε ειχαν βγαλει κατι εισιτηρια easy pass τα οποια ηταν δωρεαν (εμεις ειχαμε προπληρωσει εισοδο επειδη μεναμε στο παρκο)καιτα εβγαζες για τα δημοφιλη παιχνιδια νωριτερα κ οταν ερχοταν η ωρα να πας εκοβες δρομο κ δεν περιμενες στην ουρα!!!επισης εχει ανοιξει και ενα αλλο παρκο διπλα με αλλη εισοδο το οποιο εχεο επισης παρα πολλα παιχνιδια.αλλα οντως εχει παντα παρα πολυ κοσμο εμεις ειχαμε παει φλεβαρη κ ειχε σχολεια απο την αγγλια εκδρομη.δν ξερω φυσικα αν ειχαν καποια αργια.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω πολύ όλες για τις απαντήσεις αλλα δεν μου απαντησατε την ερώτηση μου ΠΟΣΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ ΣΤΗ EURODISNEY?

 

Το maximum 3 μέρες, αν μιλάμε για 5νθήμερο ταξίδι. Σε κάθε περίπτωση να μείνουν 2 ολόκληρες μέρες για Παρίσι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πράγματι κορίτσια στη Γαλλία τα σχολεία και τα πανεπιστήμια κλείνουν όλη τη βδομάδα που περιλαμβάνει την 1η Νοεμβρίου. (Έχουν τη γιορτή των Αγίων Πάντων, και τα τελευταία χρόνια και Halloween την 1η Νοεμβρίου)

Link to comment
Share on other sites

εχεις δικιο δεν ειπαμε το βασικο!!! 3 μερες για τα κοριτσια σου στις ηλικιες που ειναι πιστευω ειναι καλες γιατι ετσι κ αλλιως δε θα μπορουν ναμπουν σε ολα τα παιχνιδια οποτε αν μενετε εκει κ τη βγαζετε ολη μερα στο παρκο τα περισσοτερα θα τα δουν. τωρα για το παρισι εξαρταται ποσα πραγματα θελετε να δειτε..νομιζω 2 μερες θα ειστε πολυ στο τρεξιμο εκτος κ πατε απο μια εκδρομη την ημερα.

" Ήρθες εσύ κι η νύχτα γέμισε φως" 30.10.10-23.10.12

Μ+Γ 09.09.02

N9tLp2.pngikF4p2.png

Link to comment
Share on other sites

Eυχαριστω παρα πολυ για την σαφέστατη απαντηση,βασικα η λεξη Maximum με ξεμπλοκαρε,γιατι ημουν αναμεσα σε 3 με 4 μερες αλλα δεν ηθελα να σκυλοβαρεθουμε κιολας οι ενηλικες. Κι εγω για Παρισι θα ηθελα 2 μερούλες αλλα ελα που δεν βολευουν οι πτησεις για Θεσσαλονίκη,ή μια μερα μενει ή 4 για Παρισι που θα μας ριξουν εκτος προυπολογισμου οπότε 3 μερες καθαρες παρκο και 1 μονο ολοκληρη ομως για Παρισι.Εχω ξαναπαει και ξερω τι θα δουμε και πως θα παμε.

 

Στην κοπελα που σκεφτεται για 28η. Επειδη εχω παει Ντισνευλαντ 1 Νοεμβρη εχω να πω οτι κοσμο ειχε μεν αλλα οχι ΤΙΣ τρελές ουρες που ακούω απο αλλους. Νορμαλ αναμονη ολίγων λεπτών. ΟΜΩΣ η 1Η Νοεμβρη ειναι το halloween τους και δεν ειναι καλή ημερα για να πας αφου το παρκο μονο εκεινη τη μερα κλεινει 2 ωρες νωριτερα. Ε δεν παμε και καθε μερα.

 

Α επισης να ξερετε οτι Γεναρη με τελος Μαρτη βγαζουν προσφορα 60% κατω τις τιμες.Απο 1088 το 3ημερο βγαινει γυρω στα 500 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
επισης να ξερετε οτι Γεναρη με τελος Μαρτη βγαζουν προσφορα 60% κατω τις τιμες.Απο 1088 το 3ημερο βγαινει γυρω στα 500 ευρω.

 

Σκεφτόμαστε να πάμε την 25η Μαρτίου. Πώς θα ψάξουμε γι ατις προσφορές που λες?

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτόμαστε να πάμε την 25η Μαρτίου. Πώς θα ψάξουμε γι ατις προσφορές που λες?

 

ειναι το καθολικο Πασχα = θα εχει πολυ κινηση και ισως δυσκολευτεις να βρεις προσφορες = ισως τα γυρω ξενοδοχεια να ειναι ηδη κλεισμενα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αναφερόμουν στο καθολικό Πάσχα καθώς μου φάνηκε υπερβολικά νωρίς σε σχέση με το ορθόδοξο αλλά έχεις δίκιο. 27 Μαρτίου θα έχουν Πάσχα στη Γαλλία.

 

 

Για εμάς η eurodisney και κατ επέκταση το Παρίσι αργούν ακόμα καθώς θέλω να μεγαλώσει και ο μικρός!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εμείς θέλουμε να τα πάμε και προσπαθούμε να φτιάξουμε έναν προϋπολογισμό. Περίπου πόσο υπολογίζετε 5 μέρες για 2 ενήλικες και 2 παιδιά συμπεριλαμβανομένων εισητηρίων, διαμονής και eurodisney; Τι προσφορές υπάρχουν γενικά;

Link to comment
Share on other sites

Πήγαμε πριν 6 χρόνια, το ψάχναμε για μονοι μας...αλλά τελικά μέσω πρακτορείου ήταν πολύ φθηνότερα. Παρόλο που είχαμε πάει 15αυγουστο, είχε πολλές βροχές & υγρασία. Αλλά εκεί σου δίνουν αδιάβροχα, είναι όλα πολύ οργανωμενα. Θυμάμαι ότι είχαμε πληρώσει αρκετά λεφτά...τώρα ποσα..:)??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...