Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διακοπές και 3ο τρίμηνο εγκυμοσύνης


blue

Recommended Posts

Ρε κοριτσια λιγη βοηθεια!!

εγω παρει τα εισητηρια κοινωνικου τουρισμου και θελαμε με τον αντρα μου να παμε διακοπες μια βδομαδουλα σε κανα νησακι την τελευταια εβδομαδα του Ιουλιου- Αρχες Αυγουστου αλλα εκτος οτι θα ειμαι με την κοιλια στο στομα , κανονικα υπολογιζω να γεννησω 11-12 σεπτεμβρη, ποσο ευκολο ειναι για γυναικα 8 μηνων να παει διακοπες? το εχει κανει καμια αυτο? υπαρχουν κινδυνοι? θα δυσκολευτω πολυ λετε???

εχουμε βεβαια προθεσμια μεχρι τελος του χρονου αλλα μετα με το μπεμπε θα ειναι δυσκολα τα πραγματα..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


αχ! blue μου,

ακριβώς έτσι "έπαθα" και εγώ πέρσυ το καλοκαίρι και δυστυχώς πήγαν χαμένα τα εισητηρία. :cry:

εγώ φυσικά είχα και δύσκολη εγκυμοσύνη -ήμουν ξάπλα από τον 5 μήνα μέχρι τον Σεπτέμβριο που γέννησα- οπότε κρατάω την όρεξη μου για φέτος!! :lol:

Δεν πειράζει κάνε λίγη υπομονή και του χρόνου θα πάτε όλοι μαζι!!!!!

...μια γνωστή μου πάντως στον 8 μήνα έκανε μπάνιο,γιατί δεν ρωτάς τον γιατρό σου???

line_m121_beg_micky_time_1190001600_text_d4ef20e1f3f4ddf1e920eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Απο γνωστες μου παντως ,δεν κουναγαν ρουπι ειδικα τους τελευταιους μηνες μη τυχον και παθαιναν κατι!!!

Ασε και εγω θα ηθελα να πηγαινω για κανενα μπανακι στον 8ο μηνα αλλα μαλλον δυσκολο το βρισκω!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έγώ είχα πάει 3μερο στα δικα μας μέρη όμως.... Όχι σε νησί. Έκλεινα τον 7ο μήνα και το μόνο που με ταλαιπώρησε ήταν το ότι το δωμάτιό μας ήταν ψηλά σε σχέση με τη θάλασσα και δυσκολευόμουν στην ανηφόρα (το ξενοδοχείο ήταν χτισμένο σε σπιτάκια, αμφιθεατρικά κάπως).

 

Δεν μπορείς να πας πιο νωρίς κάποιες μέρες κάπου; Έτσι ώστε και να κάνεις τα μπάνια σου και να μην έχεις και την έννοια που θα είσαι στο τέλος της εγκυμοσύνης σου....

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

οχι δυστυχως δε μπορω να φυγω νωριτερα, γιατι θελω ολη την αδεια μου να την παρω για μετα.

 

παντως μεχρι στιγμης δεν εχω καποιο προβλημα με την εγκυμοσυνη..

δε ξερω ακομα το σκεφτομαι...

του χρονου δε θα δικαιουμαι ουτως η αλλως αφου φετος πηρα :cry::cry:

 

οσο για μπανακι θα πηγαινω καθως ειμαι διπλα στη θαλασσα. το θεμα δεν ειναι το μπανιο αλλα το ταξιδι. Δε ξερω πραγματικα τι θα κανω απο τη μια θελω τοσο πολυ να φυγουμε γιατι ξερω οτι αν δε παμε διακοπες μετα με το μωρο ολο τον υπολοιπο χρονο θα πηξουμε απο την αλλη δε ξερω πως θα ειμαι τελη 7ου μηνα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η δικη μου γνωμη ειναι να πας...αρκει να μην απεχεις πιο πολυ απο 1 ωριτσα απ το νοσοκομειο που θα γεννησεις.

Εγω ειχα παει στο εξοχικο μας....και μεχρι την μερα που μπηκα στον 9ο εκανα κανονικο μπανιο στην θαλ/σα(βεβαια με καποιες συμβουλες που ειχε πει ο γιατρος να προσεχω) ..και ολα αυτα στα διδυμα και δευτερη γεννα..που συνηθως παει και πιο γρηγορα...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι και ο γιατρός θα σου πει να πας. Απλώς θα το ξέρεις την τελευταία στιγμή. Θα σε εξετάσει λίγο πριν, θα δει τον πλακούντα και θα σου δώσει το ΟΚ για μία εβδομάδα. Φτάνει να μην είναι κουραστικό το ταξίδι. Εγώ πάντως θα πήγαινα αλλά όχι σε μικρό νησί! Κυρίως για να γεμίσεις μπαταρίες, γιατί ο χειμώνας θα είναι δυσκολούτσικος :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κι γω έχω ΠΗΤ 04/09 αλλά κλείσαμε 1 βδομαδούλα να πάμε διακοπες.Αν ειμαι μεχρι τοτε καλα,χωρις προβλημα.Ο γιατρος δεν ειχε αντιρρηση.Κ επιλεξαμε μεγαλο μερος που να εχει σαφως νοσοκομειο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα ΠΗΤ 02/08 και πήγα σε κοντινό νησάκι 16/06. Βέβαια είχα πολύ καλή εγκυμοσύνη και είχα πάρει και τη σύμφωνη γνώμη του γιατρού μου, ο οποίος μου είχε πει με πλοίο ναι και ότι το νησί που διάλεξα είχε νοσοκομείο. Ταλαιπωρήθηκα λίγο με τη ζέστη άλλα όλα οκ. Τελικά γέννησα 08/07 και μάλιστα την προηγούμενη ημέρα ήμουν στην θάλασσα...

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με ΠΗΤ 9/8 Η αλήθεια είναι ότι είχα αρκετό αγχος για το αν όλα θα πήγαιναν καλά με τις διακοπές μας .Εμείς θα πήγαιναμε στο εξοχικό μας στην Χαλκιδική.Περίπου 1 ώρα με το αμάξι,

αλλά κάποιες ώρες λόγω αδειών δημιουργείται μποτιλιάρισμα και δεν θα ήθελα με τ'ιποτανα ...γεννήσω καθ'οδών:shock::shock:

Οι διακοπές μας είχαν προγραμματιστεί για τέλη Ιουλίου ως τα μέσα του Αυγούστου!!!!

Τελικά η μόνη που ανχώθηκε ήμουν εγώ.!!!!!!!!Ο γιατρός, το μόνο που μας είπε είναι ότι εφόσον όλες οι μετρήσεις κι οι εξετάσεις είναι καλές, δεν μας εμποδίζει τίποτα από το να χαρούμε τις διακοπές μας με μπόλικη ξεκούραση για μένα και μπάνια σε καθαρή παραλία και κατά προτίμιση όχι σε κρύα νερά.

Πάντως θεωρώ ότι κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική και το καλλίτερο θα ήταν να συμβουλευτείς τον γιατρό σου.

Εύχομαι να πάρεις τη σωστότερη απόφαση για το καλό και των δύο σας.

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα σου πρότεινα να πας αλλά όχι σε νησί έτσι ώστε εάν χρειαστεί ναι είναι εύκολη η πρόσβαση σου σε κάποιο πανεπιστημιακό νοσοκομείο. ΕΓώ πέρσι ήμουν 7 μηνών και πήγαμε στην Πελοπόνησσο. Μάλιστα κάναμε τον γύρο της Πελοπονήσου και ήταν σούπερ. Μόνο η ζέστη με κούρασε πολύ γιατί πέρσι έκανε και 5 καύσωνες. Για αυτό οπωσδήποτε το δωμάτιο και το αυτοκίνητο να έχουν αιρ κοντισιον. Να πας για να γεμίσεις τις μπαταρίες σου :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

blue είσαι σίγουρη ότι θα βρεις δωμάτιο αυτήν την περίοδο με τον κοινωνικό τουρισμό; Εγώ πέρσυ άρχισα τα τηλέφωνα απ' τον Μάρτιο και όλη η Ελλάδα ήταν "κλεισμένη" για τις 5 Αυγούστου!! Φυσικά πήγαν χαμένα τα εισιτήρια και αναγκαστήκαμε να πληρώσουμε 4 μερούλες για να πάμε διακοπές!

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

να ρωτήσω κάτι τις πεπειραμένες μανούλες: έχω ΠΗΤ τέλη Αυγούστου, άρα οι μήνες του καλοκαιριού συμπίπτουν με το τρίτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης, θέλω τόσο να πάω κάπου, δεν θα αντέξω να μην κάνω ούτε ένα μπάνιο, βέβαια έχω την εναλλακτική του Καλάμου, όπου έχουν οι γονείς μου εξοχικό, αλλά θα ήθελα εκεί γύρω στα τέλη Ιουνίου, αρχές Ιουλίου να πάω κάπου, τι με συμβουλεύετε?

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

αν η εγκυμοσυνη σου ειναι καλη και δεν εχεις προβληματα

που σου το ευχομαι δεν υπαρχει προβλημα μπορεις να πας

τις διακοπουλες σου ανετα αλλα νομιζω πως μολις

μπεις στο μηνα σου απαγορευονται τα μπανια στη θαλασσα

βεβαια θα ρωτησεις και τον γιατρο σου πριν κανεις οτιδηποτε!

σου ευχομαι με το καλο να κρατησεις αγκαλια το μικρουλι σου

και να πανε ολα καλα!!!

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε κάθε περίπτωση, αν γεννήσεις φυσιολογικά (που σου το εύχομαι) έχεις όλο το Σεπτέμβρη μπροστά σου! Θα το ευχαριστηθείς και καλύτερα :lol: !

 

φυσικά και δεν το σκέφτηκα γιατί όλα τα τελευταία χρόνια ο Σεπτέμβρης ταυτίζεται με την επιστροφή στη δουλειά και τις υποχρεώσεις, αλλά από την άλλη πόσο προλαβαίνεις με το μωράκι να κάνεις μπάνια και άλλα τέτοια ανέμελα? ειδικά τον πρώτο μήνα που με φαντάζομαι τρελλά πελαγωμένη! πάντως σίγουρα η θάλασσα και η ηρεμία του Σεπτεμβρίου δε συγκρίνονται!

1FdQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα αρχές Αυγούστου. Μέσα Σεπτεμβρίου πήγαμε διακοπές σε κάτι ενοικιαζόμενα δίπλα ακριβώς από τη θάλασσα. Εγώ δεν έκανα μπάνιο λόγω καισαρικής αλλά ήμουν όλη την ημέρα με τα βιβλία μου και τα περιοδικά μου (και το μωράκι εννοείται) στη βεράντα, ο μπαμπάς μας έκανε τις βουτιές του, είμασταν όλη τη μέρα μαζί, και το απόγευμα προς βράδυ, τον βάζαμε στο πορτ μπεμπε και πηγαίναμε σε κανένα ταβερνάκι ήσυχο και τρώγαμε. Το βράδυ μέχρι και σε .. ρομαντικό μπαράκι τον είχαμε παει (έξω εννοείται και με χαμηλή μουσική). ήταν τέλεια, οι πρώτες μας διακοπές! Το παιδί δεν βγήκε καθόλου από το πρόγραμμά του. Βεβαια όλα αυτά ήταν εύκολα, γιατί εγώ έκανα αποκλειστικό θηλασμό, οπότε κουβαλούσαμε μόνο τις πάνες του.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...