Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

neisvac εμβολιο


adria

Recommended Posts

σημερα, 5 μηνων η μπεμπα εκανε τη δευτερη δοση του prevenar. o γιατρος στην αθηνα ειχε γραψει μαζι και τη 2η δοση neisvac αλλα ο γιατρος στο νησι ειπε οτι κανουν μονο μια δοση πριν κλεισει χρονο και αλλη μια μετα τον χρονο δηλαδη συνολο 2. απο ψαξιμο στο φορουμ βλεπω οτι οι περισσοτερες κανατε 2 δοσεις πριν το ετος και αλλη μια μετα. υπαρχει κανεις που ο γιατρος συνεστησε 2 δοσεις συνολο?μηπως ο γιατρος εδω εκανε λαθος?αν και επεμενε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


στο neisvac εμείς κάναμε:

1η: τεσσάρων μηνων

2η: έξι μηνών

 

και θα κάνουμε

 

3η: ενός έτους

Στο prevenar καναμε:

1η: τριων μηνών

2η: πέντε μηνών

3η: εφτα μηνών

 

και θα κάνουμε

 

4η: 20 μηνών

]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα και Καλη χρονια με υγεια.

Ο πριγκηπακος μου ειναι 7 μηνων και μιας εβδομαδας. Την επομενη εβδομαδα εχουμε να κανουμε εμβολιο.

Μεχρι τωρα καναμε το infanrix hexa και το prevenar 13 ολες τις δοσεις.

 

Στο βιβλιαριο το εγραψε, αλλα δεν καταλαβαινω ποιο ειναι... Θα σας γραψω οτι καταλαβαινω και ελπιζω να με βοηθησετε.

Γραφει : Vacc Nen vacc".

Καταλαβαινετε ποιο ειναι????

 

Καθε βοηθεια ειναι πολυτιμη. Φιλια σε ολες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...
  • 2 χρόνια μετά...

Καλήσπέρα σας κορίτσια και χρόνια πολλά( αν και αργά!!!)..Εχω την εξής απορία σα νέα μαμά και άπειρη...τη τρίτη που μας πέρασε κάναμε τη δεύτερη δόση του εμβολίου prevenar. Μαζί με αυτό, σύμφωνα με τον παιδίατρο του ικα όπου και πάω για τα εμβόλια, μας είχε γράψει να κάνουμε και το neisvac-c. Επείδη έφυγε ο παιδίατρος αυτος και μέχρι να έρθει ο επόμενος μας ακύρωσαν το προκαθορισμένο ραντέβου που είχαμε, πήγα φυσικα στον προσωπικό μου παιδίατρο για τα έμβόλια. Όπως ανέφερα κάναμε μόνο το ένα.. Όταν τον ρώτησα γιατί δε θα κάνουμε και το άλλο μου έιπε ότι σύμφωνα με το νέο Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών του 2015 θα το κάνει μετά τους 12 μήνες. Το βρήκα το πρόγραμμα και είναι αυτο εδώ.

 

http://health.in.gr/news/healthpolicies/article/?aid=1231379827

 

Όντως λέει ότι το εμβόλιο του μηνιγγιτιδόκοκκου η πρώτη δόση γίνεται στον 12ο μήνα... Και κάταλήγω στην απορία μου, εμείς κάναμε την πρώτη δόση(σύμφωνα με τον παιδίατρο του ικα)....στη φάση αυτή τη γίνεται???? πρέπει να γίνει και άλλη πριν τον χρόνο??? ο παιδίατρος μου με καθησύχασε λέγοντάς μου οτι δεν υπάρχει θέμα.. και αν τον επόμενο μήνα που θα παω στο ικα για το άλλο εμβόλιο μου πεί ο παιδίατρος γιατι δε το έκανα τι να κάνω??? εννοείται οτι εμπιστεύομαι τον γιατρό μου πάνω απ'όλα...αλλά βρε κορίτσια με έχει πιάσει φοβέρο αγχος:roll::(

Στη ζωή όλα γίνονται για κάποιο λόγο. Γι΄αυτό ποτέ μη το βάζεις κάτω για ΤΙΠΟΤΑ!

 

rYmQp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...