Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ilia Palms vs olympia oasis


Βάσω+μπεμπουλας

Recommended Posts

φετος θα κανουμε τις πρωτες διακοπες μας με το παιδι και σκεφτομασταν για ενα απο τα δυο ξενοδοχεια στην κυλληνη που ειναι και all inclusives.Στο ilia palms μας ειπαν 180 την βραδια και στο olympia oasis 300.Επειδη και τα δυο ειναι της ιδιας εταιριας και το ilia palms χρησιμοποιει τις εγκαταστασεις του oasis ξερει καποια κοπελα που να εχει παει εκει εαν ειναι πολυ μακρια η παραλια απο το ilia palms και αν γενικα αξιζει να γλυτωσω καποια λεφτα.

180Vp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Και εγώ είχα την ίδια απορία, ο ταξιδιωτικός πράκτορας μας είπε ότι τα δωμάτια στο Ilia Palms είναι πιο παλιά και μικρότερα και θα είναι στενάχωρα με το παρκοκρέβατο μέσα. Τελικά κλείσαμε στο Olympia Oasis. Κατά τα άλλα έχουν πράγματι τις ίδιες υποδομές.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω να σου πω....αλλα μολις πριν λιγο κοιτουσα πακετα για τα ιδια ακριβως ξενοδοχεια κ ελεγε οτι το πρωινο στο ilia το σερβιρουν στο oasis κ μου εκανε εντυπωση οτι για το ilia δεν ειχε αεροφοωτογραφιες των εγκαταστασεων οπως για τα υπολοιπα 2 αλλά μονο για τα δωμάτια.

μακαρι καποιος αλλος ξερει να απαντησει!

κλεισατε πακετο απο ταξιδιωτικο πρακτορειο??? γιατι νομιζω οτι βολευει ετσι οπως το κοιτουσα

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Pasoumi, είναι το παλιό κτίριο το Ilia Palms αυτό μας είπε η πράκτορας, και είναι 4αστερο, ενώ το Oasis είναι 5αστερο. Εγώ πρώτη φορά έκλεισα με πρακτορείο γιατί είχε τιμές ως και 30% φτηνότερα από αυτές που έβρισκα στο internet.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Το ilia palms ειναι το κτιριο του παλιου ξενία στην αρχη του συγκροτηματος της grecotel. φανταστειτε ενα κτιριο του 80 περιπου πενταωροφο μπορει και ψηλοτερο, με τιποτα το ομορφο...παρα σειρες μπαλκονιων σαν κουτακια...η θεα απο το μπροστινο μερος ειναι τα δωματια του προσωπικου της grecotel απο το πλαι τα γηπεδα τεννις και ποδοσφαιρου.Δεν εχει καμμια αλλη υποδομη παρα μονο δωματια, γιαυτο το λογο ολα τα γευματα και πισινες κτλ προσφερονται απο το oasi που κτιριακα δνε χει καμμια σχεση με το ilia. Sto oasis εχω μεινει και τα δωματια ειναι ανετα, πολυ ανετα καινουρια και καθαρα..στο ilia δεν εχω μεινει. Η αποσταση απο το Oasis στο Ilia ειναι περιπου απο το αγαλμα του αγνωστο στρατιωτη...μεχρι το τελος της πλατειας συνταγματος ...Σε σχετικα σκιερο ανετο δρομο αλλα ολιγον ανηφορικο απο το Oasis προς το Ilia...να σημειωσω επισης οτι το Oasis ειναι μεγαλο ξενοδοχειο...και η παραλια απεχει σε επιπεδα απο το κυριο ογκο του ξενοδοχειου.αν ειχα πολυ μικρο παιδι με καροτσι κτλ θα το σκεφτομουν να μεινω στο ilia...η δικια μου που ειναι 3,5 τον βγαζει τον δρομο στο περπατημα προς την μια πλευρα ...προς την αλλη γκρινιαζει λιγο....να περασετε τελεια οπου και αν πατε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολυ nancy14 με ενημερωσες πληρως.Αυτο που με ενδιαφερει περισσοτερο ειναι η αποσταση για το αγγελουδι μου, αλλα και η ανεση στο δωματιο.κοριτσια τι τιμες βρηκατε απο τα ταξιδιωτικα γραφεια?Σε ποια ρωτησατε?

180Vp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας κ από εμένα!!Λοιπόν, εγώ πηγαίνω σε αυτά τα ξενοδοχεία χρόνια, από τον 2ο χρόνο λειτουργίας τους, κ έχω μείνει κ στα 2. είχα γράψει κ περυσι για τον ίδιο ακριβώς προβληματισμό που είχε κάποια κοπέλα, αλλά για να μην ψάχνω..τα γράφω πάλι.

Λοιπόν, το Ilia, είναι πράγματι το παλιο Ξενία,ανακαινισμένο.κάποια μπαλκόνια βλέπουν δάσος, κάποια το κτίριο που μένει το προσωπικό και κάποια τα άλογα.

Τα δωμάτια,για μένα προσωπικά, είναι μια χαρά.Εμείς μέχρι κ το τελευταίο Πάσχα που βάζαμε παρκοκρέβατο χωράγαμε άνετα. Βάζαμε κ τις βαλίτσες μας μέσα στην ντουλάπα κ όλα οκ. Σίγουρα του Oasis, είναι πιο ευρύχωρα κ πιο μοντέρνα, αλλά αξίζει για αυτό τον λόγο να πληρώνεις τέτοια διαφορά?

Τώρα σχετικά με τις εγκαταστάσεις, όντως χρησιμοποιείς τα πάντα απο το Οασις,πισίνες, εστιατόρια, καφετέριες κτλ. Μόνο ο ύπνος σου διαφέρει δηλαδή.

Οι αποστάσεις μεταξύ των δύο εξαρτάται από τον καθένα πως τις βλέπει..Το πρωί που πηγαίναμε μέσα από τα δασάκι που έχει, ήταν μια χαρά. Αν όμως θέλεις να γυρίσεις το μεσημέρι μετά το φαγητό, όπως κάναμε εμείς λόγω μωρού, δεν το παλεύεις με τα πόδια λόγω ζέστης. Υπάρχουν όμως τα αυτοκινητάκια του ξενοδοχείου, κάποια μάλιστα παίρνουν πάνω και το καρότσι χωρίς να το κλείσεις, τα οποία τα ζητάς στην ρεσεψιόν, κ στα 2 ξενοδοχεία, και σε πηγαινοφέρνουν.Κ αν δεν εχεις καρότσι, έχει κ ένα μικρό λεοφωρειάκι για αυτή την δουλειά αποκλειστικά. Μπορείς να το ρωτήσεις και στην ρεσεψιόν αν καλέσεις, πριν κλείσεις εννοώ..

Κατα τ'άλλα είναι φανταστικά για οικογένειες, ωραία θάλασσα, φανταστικό φαγητό, τα πάντα για τα μικρά μας!!

και πολύ λυπάμαι που ο γιατρός μου λόγω προχωρημένης εγκυμοσύνης δεν μ'αφήνει να πάω και φέτος!!!!

Ελπίζω να βοήθησα κ ότι άλλο θέλετε πείτε μου!!

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας κ από εμένα!!Λοιπόν, εγώ πηγαίνω σε αυτά τα ξενοδοχεία χρόνια, από τον 2ο χρόνο λειτουργίας τους, κ έχω μείνει κ στα 2. είχα γράψει κ περυσι για τον ίδιο ακριβώς προβληματισμό που είχε κάποια κοπέλα, αλλά για να μην ψάχνω..τα γράφω πάλι.

Λοιπόν, το Ilia, είναι πράγματι το παλιο Ξενία,ανακαινισμένο.κάποια μπαλκόνια βλέπουν δάσος, κάποια το κτίριο που μένει το προσωπικό και κάποια τα άλογα.

Τα δωμάτια,για μένα προσωπικά, είναι μια χαρά.Εμείς μέχρι κ το τελευταίο Πάσχα που βάζαμε παρκοκρέβατο χωράγαμε άνετα. Βάζαμε κ τις βαλίτσες μας μέσα στην ντουλάπα κ όλα οκ. Σίγουρα του Oasis, είναι πιο ευρύχωρα κ πιο μοντέρνα, αλλά αξίζει για αυτό τον λόγο να πληρώνεις τέτοια διαφορά?

Τώρα σχετικά με τις εγκαταστάσεις, όντως χρησιμοποιείς τα πάντα απο το Οασις,πισίνες, εστιατόρια, καφετέριες κτλ. Μόνο ο ύπνος σου διαφέρει δηλαδή.

Οι αποστάσεις μεταξύ των δύο εξαρτάται από τον καθένα πως τις βλέπει..Το πρωί που πηγαίναμε μέσα από τα δασάκι που έχει, ήταν μια χαρά. Αν όμως θέλεις να γυρίσεις το μεσημέρι μετά το φαγητό, όπως κάναμε εμείς λόγω μωρού, δεν το παλεύεις με τα πόδια λόγω ζέστης. Υπάρχουν όμως τα αυτοκινητάκια του ξενοδοχείου, κάποια μάλιστα παίρνουν πάνω και το καρότσι χωρίς να το κλείσεις, τα οποία τα ζητάς στην ρεσεψιόν, κ στα 2 ξενοδοχεία, και σε πηγαινοφέρνουν.Κ αν δεν εχεις καρότσι, έχει κ ένα μικρό λεοφωρειάκι για αυτή την δουλειά αποκλειστικά. Μπορείς να το ρωτήσεις και στην ρεσεψιόν αν καλέσεις, πριν κλείσεις εννοώ..

Κατα τ'άλλα είναι φανταστικά για οικογένειες, ωραία θάλασσα, φανταστικό φαγητό, τα πάντα για τα μικρά μας!!

και πολύ λυπάμαι που ο γιατρός μου λόγω προχωρημένης εγκυμοσύνης δεν μ'αφήνει να πάω και φέτος!!!!

Ελπίζω να βοήθησα κ ότι άλλο θέλετε πείτε μου!!

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!!

γνωριζω κ εγω πολυ καλα ολο το συγκροτημα κ συμφωνω απολυτα μαζι σου. αν εχετε αποριες στη διαθεση σας

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

λοιπόν πήγα προ ημερών και έχω να δηλώσω πως αν κάνει ζέστη η διαδρομή ilia palms kai olympic oasis ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΕΤΑΙ!!!! δεν ξέρω αν φταίει το ότι πήγαμε ιούνιο αλλά τα αυτοκινητάκια που ρωτήσαμε δεν ήταν διαθέσιμα-όπως μου είπε η κοπέλα στη ρεσεψιόν είναι για να μεταφέρουν τις αποσκευές και αν και εφόσων ο οδηγός έχει κενό και μπορεί τότε μόνο μπορεί να μας μεταφέρει- κοινώς τρεχάτε ποδαράκια μου !!!Επειδή δεν την αντέχαμε την ζέστη κάθε μέρα κατεβάζαμε το αυτοκίνητο από το πάρκινγκ του ilia στο πάρκινγκ του oasis και εκέι αφήναμε τα πράγματα για την παραλία για να μην τα μεταφέρω πάνω κάτω,αλλά κάποιες μέρες δυσκολευόμασταν να παρκάρουμε(δεν βρίσκαμε θέση).

οσο για το δωμάτιο ήταν μια χαρά, δεν μου φάνηκε μικρό, προσωπικά εμείς ήμασταν άνετα.Τώρα βέβαια δεν ξέρω και τα οικονομικά σου γιατί αν το σκεφτείς είναι σχεδόν διπλάσια τιμή...

CAROLINE με ποιο πρακτορείο έκλεισες και το βρήκες 30% φθηνότερα???

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα

εν όψει καλοκαιρινών διακοπών αναζητούμε και εμείς (2 ενήλικες και 2 παιδιά - 5 και 2 ετών) τη χρυσή τομή μεταξύ ποιότητας-τιμής. Τα τελευταία 3 χρόνια έχουμε δοκιμάσει διάφορα all inclusive και φέτος λόγω μη διαθεσιμότητας της πρώτης μας επιλογής έπεσα πάνω σε μια διαφήμιση του Ilia Palms που εν πρώτοις μου φάνηκε ενδιαφέρον και στη συνέχεια τρόμαξα. Οπότε εάν κάποιος έχει πάει πρόσφατα (πέρυσι ή ακόμα και φέτος) θα με ενδιέφερε να με διαφωτίσει στα ακόλουθα:

1. Στη διαφήμιση το ξενοδοχείο αναφέρεται ως "πρόσφατα ανακαινισμένο". Ισχύει αυτό? Είναι στο σύνολό του ή αλλα δωμάτια πρόλαβαν να τα ανακαινίσουν και άλλα είναι όπως πριν από 30 χρόνια?

2. Τι ισχύει με το μπάνιο του δωματίου? Είναι σε καλή κατάσταση/ καθαρό?

3. Επίσης ο άνθρωπος στις κρατήσεις με διαβεβαίωσε ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα για ένα τρίτο κρεβατάκι και ένα παρκοκρέβατο. Αλλά αλλού διάβασα ότι τα δωμάτια είναι εξαιρετικά μικρά. Τι ισχύει??

Εάν κάποιος/ κάποια μπορεί να με διαφωτίσει με πρόσφατες εξελίξεις για το συγκεκριμένο ξενοδοχεία θα είμαι ιδιαίτερα ευγνώμων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Παυλίνα καλησπέρα,

 

Πέρσι πήγαμε στο Ilia Palms που ημουν έγκυος αλλά φύγαμε στις 3 ημέρες :P. Αλλά θα σου πω ότι εμείς φύγαμε γαιτί ήταν η πρώτη φορά που μείναμε Ελλάδα σε all inclusive και καταλήξαμε ότι δεν μας ταιριάζει αυτό το στυλ των διακοπών. Γενικώς το Ilia Palms φαίνεται παλιό μόνο στους διαδρόμους και στην εξωτερική φάτσα.Το δωμάτιο μας και το μπάνιο ήταν μια χαρά, ανακαινισμένα όμορφα και καθαρά.Εμείς πέρσυ δεν ήμασταν με παιδί και πρέπει να ήμασταν οι μόνοι σε όλο το συγκρότημα, και στο λέω αυτό γιατί όλους τους υπόλοιπους με τις οικογένειες τους έβλεπες πολύ χαρούμενους και ευχαριστημένους. Τα αρνητικά θα τα συνόψιζα στα εξής: Απόσταση από τις εγκαταστάσεις του Olympian Oasis που είναι και οι χώροι που τρως, οι πισίνες κτλ...Την πρώτη φορά δεν μας φάνηκε αλλά μετά όταν έπρεπε να ανέβουμε από την παραλία, να πάμε στο δωμάτιο να αλλάξουμε (υπάρχει dress code) για να ξανακατέβουμε να φάμε μεσημεριανό, να ξανανέβουμε να ξεκουραστούμε λίγο ή να βάλουμε πάλι μαγιώ, να ξανακατέβουμε, να δώσουμε μια μάχη να βρούμε ξαπλώστρα στην πισίνα (υπήρχε η γνωστή τακτική αφήνω την πετσέτα μου από το πρωί μέχρι το βράδυ σε μια ξαπλώστρα να την "πιάσω" και πάω κανα δυο ώρες όλες κιόλες, και αν υπάρχει κάποιος που δεν το κάνει - όπως εμείς γιατί το θεωρούμε απαράδεκτο - ψάχνει γύρω γύρω από άδειες πλήν κατειλημμένες ξαπλώστρες). Μετά παλι πάνω να αλλάξεις να ντυθείς να κατέβεις να φας βραδινό, για να πας μετά να κάτσεις σε ένα αδιάφορο για τα δικά μας γούστα σαλόνι ή μπαλκόνι και να πιείς τα αδιάφορα ποτά του μπαρ...Γενικώς ήταν απίστευτα βαρετά και κουραστικά για μας που ήμασταν ζευγάρι, με παιδί μάλλον θα ήταν καλύετρα γιατί η αλήθεια είναι ότι για τα παιδιά είναι super, και οι πισίνες και οι διάφορες δραστηριότητες που έχουν...Επίσης ένα άλλο αρνητικό για μας ήταν τα σκαλιά όλη την ώρα ανέβα κατέβα να πας μια στην παραλία, μια στην πισίνα, μια να πας στο μπαρ να πιείς λιγο νερό και όλα αυτά κάτω από τον ήλιο ντάλα...επίσης το φαί ήταν πολύ καλο...αλλά το βαρεθήκαμε και αυτό :-P . Αντί να ξεκουραστούμε μέσα σε 3 μέρες γίναμε ρετάλια.Νομίζω πως αν μέναμε στο Olympia Oasis θα ήταν πολύ καλύτερα τα πράγματα αλλά το βαλάντιο είναι διπλό....

yTiOp3.png

 

nzfhp3.png

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησα αυτές τις μέρες να κλείσω 13-17/8 & στα δύο, αλλά δεν υπάρχει ούτε 1 δίκλινο & ας ξεκινάνε απο 160?.....κατά τα αλλα υπάρχει κρίση....!!!!!!! :( :( :(, οπότε ψάχνουμε αλλού....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Πηγαίνω στα εν λόγω ξενοδοχεία από τότε που άνοιξαν. Οι παροχές υπηρεσιών είναι εξαιρετικές, κι αποτελούν παράδεισο για τα παιδιά. Η κόρη μου είναι 15, κι όταν της είπα πως και φέτος θα πάμε Κυλλήνη, ξετρελάθηκε.

Το Ilia είναι το παλιό Xenia, αλλά ανακαινισμένο πλήρως. Τα δωμάτια δεν είνια τεράστια, φιλοξενούν όμως αρκετά καλά ως τρία άτομα. Τα μπάνια είναι σε άριστη κατάσταση, με παροχές όπως και στο Oasis.

Εμάς δεν μας ενοχλούν οι μικροαποστάσεις και τα σκαλοπάτια. Αυτό ίσως κια να είναι το μοναδικό πρόβλημα για κάποιους. Αντε, προσθέστε και το φαγητό. Είναι τόσο καλό, ώστε πάντα παίρνουμε κιλά.

Ανυπομονώ να έρθει η ώρα των φετινών διακοπών. Να περνάτε όλοι καλά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...