Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΠΟΡΟ - ΑΙΓΙΝΑ ΣΟΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ


mitaki

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους σας. Ρε παιδιά από νότια Ελλάδα μπορείτε να μου πείτε λεπτομέρειες για Πόρο - Αίγινα? Έχω κλείσει δωμάτιο στον Πόρο για 6 μέρες και σκέφτομαι να κλείσω και άλλες 3 στην Αίγινα. Δεν έχω πάει ποτέ Σαρωνικό οπότε δεν έχω δει τίποτα. Τι αξίζει να δούμε (θα έχουμε και την κορούλα μας 2,5 ετών μαζί), που μπάνιο, που φαγητό κλπ κλπ κλπ. Please βοηθήστε μας ......:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: :oops:

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Έχω κλείσει ένα studio στο villa dolfins στο Ασκέρι. Το βρήκα στο ιντερνετ και τα δωμάτια του είναι πολύ ωραία. 'Η έτσι δείχνουν τουλάχιστον.!!!!! Γενικά τι λέει σαν νησί? Και η Αίγινα επίσης???

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τον Πορο παντως θα εχετε προβλημα με το αυτοκινητο........ειναι μικρο το νησι,δεν εχει που να παρκαρεις (γραφουν κιολας) και το απογευμα πεζοδρομειται ο δρομος μεσα στην πολη και γινεται το ελα να δεις....Εχει παντως προσβαση σε παραλιες συνεχεια και με βαρκακια.....και απεναντι για Γαλατα....Το αυτοκινητο λιγο θα σας χρειαστει στον Πορο...δεν εχει και τοοοοσα πολλα μερη να πας....και περισσοτερο προβλημα θα σας ειναι....

 

Ωραια για μπανιο ειναι στο λιμανακι της αγαπης,στο μοναστηρι,στο γεφυρακι....(ειναι διπλα απο το νεκροταφειο!!!,παραδοξο,αλλα ολοι εκει κανουνε μπανιο....)και απεναντι στον Γαλατα στις αλυκές....

Για Αιγινα θα ψηφησω Αγια Μαρινα.....αν και γινεται πανικος.....

Ελπιζω να βοηθησα,αν θελεις κατι αλλο,ευχαριστως...:-)

 

 

Α,ξεχασα και το Νεωριο για μπανιο......

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια. Έχετε να προτείνετε ταβερνούλες και γενικότερα διασκέδαση στα δύο αυτά νησιά???? Κάπου που να έχετε πάει ώστε να είναι.... δοκιμασμένα!!!!:-P

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

Στην Αίγινα κάναμε διακοπές πέρσι και δυστυχώς επιλέξαμε την Αγία Μαρίνα... Χάλια! Πάρα πολύς κόσμος, πολλή φασαρία, τα ενοικιαζόμενα το ένα πάνω στ΄άλλο, με όσες οικογένειες γνωριστήκαμε κανείς δεν ήταν ευχαριστημένος από διαμονή, και ούτε μία παιδική χαρά!

Γενικά είναι ένα μέρος για εργένικες διακοπές. Στη βδομάδα πάνω τα μαζέψαμε και φύγαμε, και πήγαμε σ΄ένα ωραιότατο δυαράκι στην είσοδο της πόλης της Αίγινας, όπου μείναμε πάρα πολύ ικανοποιημένοι. Τα βράδια πηγαίναμε με το καρότσι στο κέντρο για βόλτα, από παραλίες συνήθως πηγαίναμε στον Μαραθώνα, στην Αιγινήτισσα, και τρώγαμε στην ταβέρνα που είχε ο σπιτονοικοκύρης μας στην παραλία του Μαραθώνα. Τον γνωρίζαμε από χρόνια γιατί έχει η κουνιάδα μου εξοχικό εκεί, και πηγαίναμε πάντα εκεί γιατί το φαγητό του είναι πολύ ποιοτικό.

Αξίζει να πάτε στο μοναστήρι του Αγίου Νεκταρίου, στο ναό της Αφαίας, και να περιηγηθείτε στην πόλη της Αίγινας.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Aγαπητή φίλη ,στον Πόρο είχα πάει διακοπές πέρσι για δέκα μέρες και φέτος του Αγ. Πνεύματος.Μέναμε στο villa dolphins που έχει κλείσει κι εσύ.Τα δωμάτια είναι πολύ ωραία και άνετα με κουζίνα ξεχωριστή.Εμείς έχουμε δύο παιδιά το ένα 10 χρονών και το άλλο 2 χρονών και μέναμε σε διαμέρισμα με δύο κρεβατοκάμαρες και κουζίνα ξεχωριστή.Γενικά έίναι άνετα τα δωμάτια με πολύ ωραία διακόσμηση και καθαρά.Ο εξωτερικός χώρος δεν είναι για πολύ μικρά παιδιά γιατί δεν έχει πολύ άπλα να περπατήσουν γιατί σ'αυτήν την ηλικία θέλουν συνέχεια να τρέχουν.Αλλά είχα μείνει πολύ ευχαριστημένη εκεί γι αυτό και ξαναπήγαμε.Η κυρία που το έχει η Κα Γιάννα είναι πολύ καλή και εξυπηρετική.Τώρα όσον αφορά το Ασκέλι έχει ωραία παραλία ιδανική για παιδιά με ξαπλώστρες beach bar .To villa dolphin είναι πέντε λεπτά με τα πόδια από την παραλία.Ωραίο φαγητό στο Ασκέλι έχει το πανόραμα και η όλγα για εξαιρετικό μαγειρευτό φαγητό.Για το λιμάνι του Πόρου τώρα που έχει πολύ ωραία περαντζάδα πολύ ωραία είναι ο Τασέας (πάμφθηνα και φανταστικά) ο ναύτης αρκετά ακριβούτσικο αλλά ωραίο.η σπιλιάδα φοβερό μεζεδοπωλείο που ούτε στην Αθήνα δεν έχω βρει τέτοιο.Επίσης μπορείς να ψάξεις και μέσα στα στενάκια πίσω από το σινεμά στο λιμάνι έχει κρυμμένα πολλά ωραία ταβερνάκια αλλά επειδή είχαμε το καρότσι με τον μικρό δεν μπορούσαμε εύκολα να τα εξερευνήσουμε.Ελπίζω του χρόνου γιατί θα ξαναπάω του χρόνου σίγουρα.Ελπίζω να σε βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ο Πόρος είναι γραφικό νησί αλλά με το αυτοκίνητο θα δυσκολευτείς αρκετά, έχει αδιέξοδα στενά δρομάκια και φυσικά πολλά σκαλιά, όμως αξίζει τον κόπο να το δεις. Η Αίγινα είναι ποιο εύκολη με το αυτοκίνητο επειδή έχει ενδοχώρα. Στην πόλη είναι λίγο δύσκολο να κινηθείς με το αυτοκίνητο όμως έχει δύο δωρεάν πάρκινγκ στα άκρα της πόλης. Για μπάνιο με μικρό παιδί είναι καλά στην Αιγινήτισσα και στις δύο οργανωμένες παραλίες του Μαραθώνα. Φαγητό και μπάνιο μπορείς να συνδυάσεις στον Μαραθώνα στην Ταβέρνα Στρατηγός, καλό φαγητό πάνω στην θάλασσα και καλές τιμές. Επίσης στην ίδια περιοχή θα βρεις δωμάτια με κουζίνα για το παιδί. Η Πέρδικα προσφέρεται για βόλτα όπως και η Σουβάλα. Η Αγία Μαρίνα έχει φασαρία και η παραλία της δεν προσφέρεται για βόλτα με το καρότσι. Επίσης υπάρχει ένα ακόμα ευτυχώς ξεχασμένο ψαροχώρι, οι Πόρτες που προσπαθεί να αποφύγει τις ορδές των τουριστών και την φασαρία. Φυσικά θα πρέπει να επισκεφτείς τον ναό του Αγίου Νεκταρίου και τον Ναό της Αφαίας.

Δες τις αυτές τις σελίδες για να πάρεις μία γεύση.........

 

http://www.discoverhellas.gr/weekend.php?dia_id=17

http://www.discoverhellas.gr/weekend.php?dia_id=19

http://www.discoverhellas.gr/view_polis.php?poli_id=12

 

Επίσης μπορείς αφού θα μείνετε μέρες στον Πόρο να δείτε και τα Μέθανα που είναι κοντά.

 

Καλά να περάσετε................

a40Vp3.pngGchMp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες σας για τις πληροφορίες. :P :p :P Να είστε καλά και να περάσουμε όλες ένα υπέροχο καλοκαίρι.

Το κοριτσάκι μου είναι όλη μου η ζωή

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Aegina emeis phgainoume xronia kai persi phgame prwth fora me ton pitsiriko mas!

 

Sou para8etw ena polu wraio site gia na parete mia idea: http://www.aeginagreece.com

 

Gia mpanaki emeis protimame ton Mara8wna to apogeumataki. Wraia taverna ekei einai o Tasos, panw sth paralia akrivws. Alla wraia merh gia faghto einai o Kostas stis Alwnes (ligo pio exw apo thn Agia Marina) kai o Takis. Dipla dipla einai.

 

Na pate sto Ag. Nektario, sto Nao ths Afaias, sto kentro prostasias agriwn zwwn (meta thn Ag. Marina) kai an exete orexh na perasete kai me to karavaki eite sth Monh h sto Agkistri. Wraio mpanio kai sta 2 merh. Sth xwra ths Aeginas einai polu omorfa to prwi me ola ta psarokaika kai apenanti apo thn ekklhsia exei mia polu wraia paidiki xara panw sth 8alassa.

 

Mhn ksexasete ta fustikia sas kai kala na perasete!

tKj7p2.pngTfbjp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Διαφημίσεις

Καλησπέρα σκεφτόμαστε να πάμε στον Πόρο για διακοπές. Διάβασα για το Ασκερι αλλά ξερετε καποιο κατάλυμα μπροστα στη θάλασσα....Ευχαριστω

οταν ειχα παει εγω εμεινα στην πολη που δεν στο συνιστω,ειχα δει ομως κατι ωραια δωματια aegean villas στο ασκελι μπροστα στη θαλασσα,φανταστικα!!Αλλα κλεισε νωρις γιατι στο πορο γινεται χαμος...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Νικη vilage -πορος πηγαμε τυχ αια . Πολύ καλές τιμες - δωματια και αριστη εξυπηρέτηση απο τν κ Κωστα

Αριστη εξυπηρετηση και τιμες απο το λιμανακι της αγαπης

ότι είναι να γίνει θα γίνει την περασμένη εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

  • 6 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σε όλους! 

 

Έχουμε προγραμματίσει να πάμε οικογενειακος στον Πόρο σε μερικές ημέρες! Έκλεισα ακτοπλοϊκά εισητήρια  και τώρα μένει να φτιάξω βαλίτσες. Oπιαδήποτε πληροφορία για το νησί και τα μέρη θα βοηθούσε πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...