Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παραλίες στην Ευβοια....με την παντόφλα


ΡΟΥΛΑ

Recommended Posts

Κι εγώ σκοπέυω να βουτήξω τον μικρό στη θάλασσα το ΣΚ που θα πάω στη Χαλκίδα, στη μαμά μου. Τις θάλλασες της Αττικής δεν τις εμπιστεύομαι. Το θέμα είναι όμως και οι θάλασσες κοντά στη Χαλκίδα είναι σχετικά κλειστές και δεν ξέρω αν είναι κατάλληλες για τον μικρό που είναι 6 μηνών. Προβληματίζομαι...

 

Ξέρω μια καλή παραλία στην Ευβοια τον Χερόμυλο, έχει ρηχά νερά ειδικά για παιδιά άμμο και σχετικά ζεστά νερά, υπάρχει και μια καντίνα που μπορείς να πάρεις κάτι και κάποια δέντρα για ίσκιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ερχόμενοι από Αθήνα μπορείτε να πάτε είτε μέσω Χαλκίδας είτε μέσω φέρρυ από Ωρωπό και να βγείτε Ερέτρια.

Για αυτούς που θα πάνε μέσω Χαλκίδας, μόλις περάσετε την καινούργια γέφυρα στα πρώτα φανάρια που θα συναντήσετε θα στρίψετε δεξιά (προς Νότια Εύβοια). Ακολουθείτε το δρόμο χωρίς να στρίψετε πουθενά και μετά από περίπου 15 λεπτά θα φτάσετε στην Ερέτρια την οποία και θα περάσετε και θα συνεχίσετε όπως πάει ο δρόμος χωρίς πάλι να στρίψετε πουθενά με κατεύθυνση προς Αλιβέρι, στο οποίο θα φτάσετε περίπου μετά από 20 λεπτά.

Μετά το Αλιβέρι τώρα, θα συναντήσετε το χωριό Βέλος (μετά από 5 λεπτά) και αμέσως μετά σε 2 λεπτά θα φτάσετε στο χωριό Λέπουρα. Εκεί θέλει λίγο προσοχή, κόβετε ταχύτητα μπαίνοντας στο χωριό όπου θα συναντήσετε μια διασταύρωση στο δεξί σας χέρι και πινακίδα που μας προειδοποιεί ότι ευθεία κατευθυνόμαστε προς Κύμη και δεξιά προς Κάρυστο. Στρίβετε δεξιά (με κατεύθυνση προς Κάρυστο) και στο επόμενο χωριό (Κριεζά) στο τέλος της μεγάλης ευθείας στρίβουμε αριστερά στην ταμπέλα που λέει «Πετριές – Άγιοι Απόστολοι». Φτάνοντας στην εκκλησία του χωριού, στρίβουμε αριστερά και ακολουθούμε το δρόμο ο οποίος ανηφορίζει στο βουνό και μετά από περίπου 5 χιλιόμετρα φτάνουμε στις Πετριές. Συνεχίζοντας, μετά από άλλα 4-5 χιλιόμετρα φτάνουμε στους Άγιους Απόστολους. Εκει ρωτα. Ειναι βατος χωματοδρομος. Δεν θυμαμαι αν εχει και πινακιδες

 

Δωμάτιο μπορει κανεις να βρει στους Άγιους Απόστολους (υπάρχουν αρκετά καταλύματα)

 

Τηλέφωνα

1) «ΡΕΜΒΗ» 2223058111 – 58110 (οικία), 6976412872

2) Τάσος 6978445943

3) Μαρίνος 2223058606

4) Φιλιώ 2223058112

 

Επίσης, προμήθειες (κρέατα, μπύρες, αναψυκτικά κλπ) θα πάρουμε από τους Άγιους Απόστολους (όσοι θέλουν φυσικά) και πάγο λίγο μετά από το Αλιβέρι (έχει παγοποιείο).

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις

Michael πάνε μια βόλτα από το http://www.braters.gr κάνε μια εγγραφή ( τζάμπα είναι) και εκεί μέσα στα τόπικ των εκδρομών - διακοπών , όπως επίσης και στο braters help desck όλο και κάποιος να προθυμοποιηθεί να σου στείλει κάτι σε ηλεκτρονική μορφή .

Μπαίνοντας μην ξεχάσεις να συστηθείς γιατί αλλιώς πέφτει δούλεμα :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα almak, και σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες!

 

Απ' ότι είδα στο site έχεις το Santa Fe?

 

Έχω κονέ (τον Αδερφό μου) στο Service της Hyundai κοντά σου! Αν χρειαστείς οτιδήποτε στείλε π.μ.

 

 

Ευχαριστώ

Μιχάλης

aECcp2.png

3vQ5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ημασταν εκεί φέτος, απίστευτο μέρος με πολλές παραλίες το πολύ 30 λεπτών απόσταση. Πήγαμε και στον κάλαμο, τι να πω!!! Εχουμε τέτοιες παραλίες μόνο 2 ώρες απο αθήνα? Μετόχι επίσης φοβερή καθώς και χιλιαδού. Βέβαια το αυτοκίνητο απο μαύρο έγινε ασπρο απ τη σκόνη, έχει πολύ χωματόδρομο...γι αυτό είναι και ωραία!!!!

line_feet_beg_17_time_1192939200_text_cf20efe4f5f3f3dceaeff220eceff520e5dfede1e9.gif

line_m123_beg_boy_time_1238212800_text_6f2046696c6970706f73206d6f75.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Και να σκεφτειτε οτι εμεις πηγαμε Κερκυρα για να κανουμε μπανιο και μπανιο δεν καναμε :(:(:( ....Ουτε μια παραλια της προκοπης δεν βρηκαμε.. :evil: Που ησουν mana3 πιο πριν,να γλιτωναμε την ταλαιπωρια και την απογοητευση?ΕΥΒΟΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΥΒΟΙΑ!!Τελειες παραλιες!Του χρονου ειμαστε για ΕΥΒΟΙΑ!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Eυβοια και παλι Ευβοια λεω και εγω!!!Πήγαμε φέτος στον Κάλαμο και περάσαμε εκπληκτικά.Πήγαμε και Κορασίδα και Χιλιαδού.Παιδιά ειναι φανταστικά μέρη αυτά!!!!

Link to comment
Share on other sites

θεα η Ευβοια!!! Πολυ ωραια παραλια ειναι και στους Αγιους Αποστολους 20' από Αλιβερι. Χαλικακι με καταπρασινα νερα.

 

Ρία, για ποια παραλία μιλας στους Αγ.Αποστόλους γιατι εκει πηγαινουμε καθε καλοκαιρι!!!!

pEmXp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Kαλημέρα σας,

σκεφτόμαστε για Εύβοια φέτος μήπως μπορέιτε να μου πείτε πού είναι καλύτερα χωρίς πολλές στροφές διότι η μικρή ζαλίζεται πάρα πολύ!!.με παραλία για παιδί με άμμο διότι νομίζω πχ. στην Βόρεια Ευβοια που κοίταγα στο internet είδα φώτο με χοντρά βότσαλα..Καμμία γνώμη??..!!Βοήθεια!..! :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...