Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Εμείς είχαμε πάρει από το Mothercare στρώμα με ελατήρια σε θήκες και μας έχει βγει πολύ καλό. Δεν μου άρεσε η ιδέα ούτε του κοκοφοίνικα, ούτε του λάτεξ.

 

Ο παιδίατρος μας έχει πει να βάζουμε κάτι κάτω από το στρώμα ώστε να σηκώνεται και να μην κινδυνεύει να πνιγεί το μωρό. Εγώ έβαλα από κάτω μια κουβέρτα που δίνει μια ελαφριά κλίση στο στρώμα αλλά το βρίσκω επικίνδυνο. Θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί έχω αγχωθεί πολύ.

 

Τι εννοείς όταν λες ότι το βρίσκεις επικίνδυνο; Εγώ στην καλαθούνα έβαζα μια διπλωμένη κουβερτούλα και στην κούνια 1-2 βιβλία με σκληρό εξώφυλλο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 240
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ποιος ο λόγος τότε να ψάχνετε για το ιδανικό ανατομικό στρώμα, αν βάλετε από κάτω ο,τιδήποτε για να του δώσετε κλίση; Χάνεται έτσι οποιοδήποτε όφελος για τη σπονδυλική στήλη του μωρού.

27pzp3.png

 

qIUIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το έκανα μόνο όταν το μωρό ήταν κρυωμένο και είχε μύξες.

 

Υπάρχουν πάντως κάτι ειδικά ανυψωτήρια που τα βάζεις στα πόδια της κούνιας και κάνουν την ίδια δουλειά χωρίς να χαλάει η ανατομικότητα του στρώματος.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφέρω το θέμα γιατί κι εμείς σήμερα πήγαμε να δούμε για στρώματα. Μεγάλα καταστήματα για παιδικά είδη έχουν ακριβώς τα ίδια στρώματα ελληνικής εταιρείας που δεν μου έκαναν καθόλου καλή εντύπωση. Τα δείγματα ήταν σε κακή κατάσταση, είτε είχαν κοκοφοίνικα, είτε είχαν λάτεξ. Τέλοσπάντων, θα το ψάξω κι άλλο, αλλά θέλω να ρωτήσω το εξής: Ο παιδίατρος μας έχει πει να βάζουμε κάτι κάτω από το στρώμα ώστε να σηκώνεται και να μην κινδυνεύει να πνιγεί το μωρό. Εγώ έβαλα από κάτω μια κουβέρτα που δίνει μια ελαφριά κλίση στο στρώμα αλλά το βρίσκω επικίνδυνο. Θα ήθελα τη γνώμη σας γιατί έχω αγχωθεί πολύ.

 

Καλησπερα, επειδη εχει η δικια μας ΓΟΠ απο νεογεννητο, της βαζαμε μεχρι περισυ κατω απο το στρωμα ενα ειδικο τριγωνικο μαξιλαρακι απο τα ΛΗΤΩ που εχει σχεδιαστει για τετοιες περιπτωσεις, κι ετσι ειχε κλιση το στρωμα. Βρηκαμε ενα στα μετρα ακριβως του δικου της στρωματος, να ταιριαζει στο μηκος. Δεν εκανε δηλ γωνια η βαθουλωματα πουθενα οπως πιθανον να κανει μια κουβερτα, αλλα μια ομαλη ανηφορικη κλιση.

 

Μια αλλη λυση ειναι αυτη που αναφερουν παραπανω, βαζεις πχ μεγαλα βιβλια κατω απο τα ποδαρακια της κουνιας απο την πανω πλευρα. Ομως θελει πολλα για να εχεις κλιση 45 μοιρες....

 

Μονος φοβος που ειχα εγω με ολο αυτο ειναι οτι η δικια μας ειναι ταρζαν και γυριζε αναποδα, στο πλαι κλπ, φοβομουν δηλ μη γυρισει με το κεφαλι προς τα κατω. Το εκανε οντως μια φορα αλλα το ειδα και τη γυρισα.

 

ΥΓ μην παρεις κοκοφοινικα, δες τα παλαιοτερα ποστ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η κούνια έχει ροδάκια και δεν μπορώ να βάλω τίποτα από κάτω, όπως καταλαβαίνετε. Η μόνη λύση είναι κάτι κάτω από το στρώμα. Για τα βιβλία εννοείτε ότι μπαίνουν κάτω από το στρώμα;

Με την ευκαιρία να πω και το παράπονό μου: Η κούνια και το στρώμα είναι μεταχειρισμένα. Η κούνια σε άριστη κατάσταση, αλλά το στρώμα μόλις το είδα στράβωσα. Πέσανε όλοι πάνω μου να με φάνε να μην πάρω στρώμα (αυτό είναι 8 ετών, με ελατήρια και κοκκοφοίνικα, ο θεός να τον κάνει). Είσαι τρελή, το στρώμα είναι καινούριο, πολύ καλό, κλπ. κλπ. Μέχρι τώρα είχα το μωρό σε καλαθούνα με latex στρωματάκι και ήμουν πολύ ικανοποιημένη. Μόλις έβαλα τον μπέμπη στο κρεβάτι, δεν κατάφερε να κοιμηθεί πάνω από ώρα. Γι΄αυτό μπήκε πάλι στην καλαθούνα όπου κοιμάται ήρεμα. Κι εγώ ψάχνω για στρώμα. Να σας πω ότι πήγαμε και σε μια βιοτεχνία κι εκεί μας έδειξε τα υλικά. Ο κοκκοφοίνικας μύριζε ευχάριστα μπορώ να πω, αλλά αν βραχεί; O άνθρωπος εκεί προσπάθησε να μας πει ότι με τα ελατήρια το στρώμα αερίζεται καλύτερα απ' ό,τι με άλλα υλικά, πχ. τον κοκκοφοίνικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείται να αλλάξεις το στρώμα, ειδικά αφού είναι τόσο παλιό. Και δεν χρειάζεται να τσακώνεσαι με όσους έπεσαν να σε φάνε. Τους λες ναι θα κρατήσω το στρώμα και μετά πας και αγοράζεις ένα καινούριο :)

 

Τα στρώματα με κοκκοφοίνικα συνήθως έχουν αδιάβροχο κάλυμα ώστε να μην υπάρχει περίπτωση να βραχεί το υλικό.

 

Το μωρό μπορεί να μην κοιμήθηκε στην κούνια λόγω της αλλαγής περιβάλλοντος ή της ξαφνικής άπλας. Στα μικρά συνήθως αρέσει περισσότερο ο περιορισμένος χώρος. Η καλαθούνα είναι ιδανική γιατί είναι σαν αγκαλιά. Στην κούνια να το βάζεις με τα πόδια στο κάτω μέρος ώστε να καταλαβαίνει το όριο, επίσης έτσι είναι και πιο ασφαλής.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Η κούνια έχει ροδάκια και δεν μπορώ να βάλω τίποτα από κάτω, όπως καταλαβαίνετε. Η μόνη λύση είναι κάτι κάτω από το στρώμα. Για τα βιβλία εννοείτε ότι μπαίνουν κάτω από το στρώμα;

Με την ευκαιρία να πω και το παράπονό μου: Η κούνια και το στρώμα είναι μεταχειρισμένα. Η κούνια σε άριστη κατάσταση, αλλά το στρώμα μόλις το είδα στράβωσα. Πέσανε όλοι πάνω μου να με φάνε να μην πάρω στρώμα (αυτό είναι 8 ετών, με ελατήρια και κοκκοφοίνικα, ο θεός να τον κάνει). Είσαι τρελή, το στρώμα είναι καινούριο, πολύ καλό, κλπ. κλπ. Μέχρι τώρα είχα το μωρό σε καλαθούνα με latex στρωματάκι και ήμουν πολύ ικανοποιημένη. Μόλις έβαλα τον μπέμπη στο κρεβάτι, δεν κατάφερε να κοιμηθεί πάνω από ώρα. Γι΄αυτό μπήκε πάλι στην καλαθούνα όπου κοιμάται ήρεμα. Κι εγώ ψάχνω για στρώμα. Να σας πω ότι πήγαμε και σε μια βιοτεχνία κι εκεί μας έδειξε τα υλικά. Ο κοκκοφοίνικας μύριζε ευχάριστα μπορώ να πω, αλλά αν βραχεί; O άνθρωπος εκεί προσπάθησε να μας πει ότι με τα ελατήρια το στρώμα αερίζεται καλύτερα απ' ό,τι με άλλα υλικά, πχ. τον κοκκοφοίνικα.

 

Κοιτα, αυτα που ρωτας ολες μας τα περασαμε....ελπιζω να βοηθησω με τα ακολουθα:

 

Α) παντα αλλαζεις το στρωμα σε αλλο μωρο. Εξακριβωμενο, μην ακους δεξια αριστερα, μου τα ελεγαν κι εμενα και ευτυχως, εψαξα, ρωτησα (γιατρους) και το αλλαξα.

 

Β) ο κοκοφοινικας εχει απαγορευτει σε πολλες χωρες, οχι στη δικη μας για λογους που δεν γνωριζω. Διαβασε ποστ παραπανω για τι συμβαινει, αν βραχει. Επισης, σε ορισμενα ατομα αποδειχθηκε οτι τραυματιζει τις αρθρωσεις. Καλες επιλογες τα latex που αναφερεις και οσα εχουν ανεξαρτητα ελατηρια.

 

Γ) Τα βιβλια πανε κατω απο τα ποδια του κρεβατιου. Εφοσον εχεις ροδακια, δε γινεται. Οποτε παρε το ειδικο μαξιλαρι για αναγωγες, το τριγωνικο. Εδω θα δεις ενα παρομοιο αλλα πιο ακριβο: http://anatello.gr/cart/maksilari-palindromisis.html Αυτο, εμεις το βαλαμε κατω απο το στρωμα για να ειναι πιο ασφαλες. Δεν χαλαει το στρωμα και η κλιση ειναι ομαλη.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΚΟΚΟΦΟΙΝΙΚΑ!!!!!όταν αγοράσαμε την αρχική κούνια με τα κάγκελα πήραμε ένα ανατομικό στρώμα με ελατήρια(μου βγήκε άριστο). Οταν γέννησα το 2ο μωράκι, μετέφερα τον γιο μου σε καινούριο κρεβάτι με στρώμα κοκοφοίνικα. Ολοι μου έλεγαν τα καλύτερα. Πολύ υγειινό, αεριζόμενο κτλ. Μετά από 6 μήνες παρατηρησα μούχλα γύρω από το κρεβάτι καθώς κ στους τοίχους που ακουμπούσε το κρεβάτι. Το σπίτι μου δεν έχει υγρασία κ το αερίζω συνέχεια. Κσθαρίζω τοίχο κ κρεβάτι...μετά από 1 μήνα τα ίδια. Σιχαίνομαι την μούχλα κ με τρομάζει να ακουμπάει πάνω το παιδί. Λεω κάτι δεν πάει καλά! Μυρίζω το στρώμα που ήταν 7 μηνών κ μου μύριζε σαν να χει υγρασία. Το παιδί φόραγε πάνα. Δεν ειχε πχ κατουρηθεί ώστε να υπάρχει μια αιτία. Το ανοίγω στο πλαι που ειχε φερμουαρ

Μύριζε ασχημα...ε δεν αντεξα με την αμφιβολία κ το σκισα στην μέση. Μέσα ήταν πράσινο από την μούχλα. Κοντεψα να μείνω....πού κοιμόταν το παιδί μου τοσο καιρό!!!! Παω στην εταιρεία σε έξαλλη κατάσταση. Μου είπαν ότι έφταιγε η θερμοκρασία του σώματος κ π$π@ρι$ ....κ ότι ο κοκοφοίνικας είνσι ευσίσθητος. Πήρα λοιπόν το κλασικό στρώμα, άλλαξα κρεβάτι γιατί λέω μπορεί να χε ποτίσει μούχλα κ σώθηκα. Κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το παιδάκι κοιμήθηκε στην κούνια με τα πόδια στο κάτω μέρος και είναι μια χαρά! Μέχρι να αγοράσω όμως το στρώμα το έχω βάλει πάνω στο στρωματάκι λάτεξ της καλαθούνας. Δεν ξέρω αν κάνω καλά. Κάτω από το στρώμα έβαλα δύο βιβλία και σηκώθηκε αλλά επειδή το παιδί κοιμάται στο κάτω μέρος της κούνιας η κλίση δεν είναι ικανοποιητική. Συμφωνώ κι εγώ ότι ο κοκοφοίνικας απορρίπτεται. Σκέφτομαι για το στρώμα με ανεξάρτητα ελατήρια συγκεκριμένης εταιρείας, αλλά δυστυχώς πρέπει να μπορεί κι ο σύζυγος για να πάμε να το δούμε. Έχει όμως μόνο τα ελατήρια ντυμένα με ύφασμα και μια βαμβακερή βάτα από πάνω και αναρωτιέμαι αν αυτό είναι αρκετό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν έχω τέτοιο πρόβλημα με τον μπέμπη. Έβαλα βιβλία κάτω από το στρώμα για να έχει μια κλίση, αλλά ο μπέμπης κοιμάται στο κάτω μέρος της κούνιας αλλά δεν φτάνει η κλίση μέχρι εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Την εβαζα στο σφηνακι αναγκαστικα αλλιως την εβρισκα καθετα στη κουνια με το κεφαλι της κολλημενο στα πλαινα καγκελα.Βεβαια ακουω και για το σφηνακι διαφορα.Τωρα της το εχω βγαλει.Και γαλα σπανια θα βγαλει πλεον.Μεγαλωσε :)

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Χαιρετω την παρέα....θα μπώ και εγώ σε λίγο καιρό στο κλαμπ των μπαμπάδων και άρχισε αναζήτηση για το τι χρειαστούμε και τα λοιπά.

Αρχίζοντας από το βρεφικό στρώμα και διαβάζοντας αρκετά πράγματα γλυκοκοιτάω το sanistar της artlaender. Δεν βλέπω όμως κάποιο site να στέλνει Ελλάδα. Το μόνο που βρήκα ήθελε μεταφορικά 100? κάτι το οποίο το βρίσκω ανέφικτο.

https://children-com.erwinmueller.com/shop/artikelsuche_neu-COM-en-KI/-%2830064,46106,12547%29/-Aro-Sanistar-mattress-12547.htm?sq=i=1;q=aro+sanistar;q1=EM|TK|KI;sp_c=36;sp_cs=ISO-8859-1;sp_staged=0;x1=SH_gf

 

Εσείς που λέτε ότι έχει απαγορευτεί ο κοκοφοίνικας μπορείτε να παραθέσετε κάποιο λινκ να διαβάσω? Δεν με πειράζει σε ποια γλώσσα θα είναι. Απλά θέλω βάσιμα στοιχεία από επίσημες έρευνες και όχι απλά το άκουσα από φίλο ή το είπε ο παιδίατρος.

 

Το λινκ που παρατέθηκε μερικές σελίδες πίσω σχετικά με τεστ σε βρεφικά στρώματα αναφέρει πως δεν έχει σχέση αν το υλικό είναι αφρός, κοκοφοίνικας ή latex οπότε πως συμπεραίνουμε πως οι Γερμανοί έχουν αποκλείσει κάποια πράματα.

https://www.test.de/Kindermatratzen-Dornroeschen-ist-die-beste-1504613-0/

 

 

Όρεξη να διαβάσω εξονυχιστικά για βρεφικό στρώμα έχω. Αν κάποιος έχει να παραθέσει κάποια λινκ θα του ήμουν ευγνώμον. Στην τελική για την ασφάλεια του παιδιού πρόκειται.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα!

Παιδιά χρειάζομαι τα φώτα σας! Σε ένα μήνα γεννάω κ οι πληροφοριεσ Περί στρωμάτων με έχουν μπερδέψει πολύ!Αποφασίσαμε με τον άντρα μου να πάρουμε ένα παρκοκρεβατο,να κοιμάται ο μικρούλης μας δίπλα μας είτε από την αρχή είτε μόλις δεν χωράει πια στο πορτ μπεμπέ..που σημαίνει από 0μηνων μέχρι 7-8 μηνών..κ μετά βέβαια στα ταξίδια μας..ψάχνοντας λοιπόν για στρώματα παρκοκρεβατου ο καθένας μας λέει τα δικά του ..σε μεγάλο κατάστημα μας είπαν ότι για τον πρώτο καιρό είναι καλύτερος ο κοκοφοίνικες,είναι σκληρός κ αναπνέει..μετά παίρνω σε γνωστή εταιρία στρωμάτων κ μου λέει ο κύριος ότι τον πρώτο χρόνο καλύτερα να του έχω λατέξ κ μετά μετά στην κούνια να του βάλω στρώμα με ελατήρια..τον κοκοφοινικα ενώ τον έχει δεν μου τον σύστησε..

 

Την κούνια-προεφηβικο κρεββάτι την πήραμε από τα bebejou και μας είπαν ότι θα μας βάλουν ένα στρώμα γερμανικό που λέγεται dream cloud κ είναι στα 150? .ειναι λέει ένα πολύ καλό υλικό ψυχρού αφρού,κάτι τέτοιο..κ είπα οκ ..τώρα βέβαια το σκεφτομαι γιατί στα ίδια λεφτά έχει η grecostrom αυτό με τα ελατήρια που φαίνεται όντως πολύ καλό..υπάρχει κάποιος που να έχει αυτό της bebejou??

 

Βοήθεια με το στρώμα του παρκοκρεββατου..σίγουρα θα το πάρω σπαστό..να το πάρω σκέτο latex ή κοκοφοινικα-latex?

 

Ευχαριστώ πολύ κ συγνώμη αν σας ζάλισα !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Αν και είναι παλιό το θέμα, να συμπληρώσω τη δική μου εμπειρία γύρω από το θέμα.... αγόρασα το καλοκαίρι του 2014 στρώμα λάτεξ-κοκοφοίνικα γνωστής ελληνικής εταιρείας που φημίζεται για τα φυσικά υλικά και φυσικά, είναι παγκοσμίως γνωστή με εξαγωγές παντού. Η μικρή μου σχεδόν δεν κοιμήθηκε ποτέ στο κρεβάτι της, οπότε τώρα που έκανα το 2ο μωράκι, αποφάσισα να μην αλλάξω το στρώμα... 3 μηνών ο μικρός αποφάσισα να τον μεταφέρω στην κούνια.... έλα όμως που έβγαινε μια μυρωδιά που εξαπλωνόταν στα ρούχα και τα λευκά είδη; έκλεινα την πόρτα του δωματίου, και αυτό μύριζε έντονα και ενοχλητικά! Επικοινωνώ με την εταιρεία που το φτιάχνει και μου λένε ότι έχει υγρασία το στρώμα και γι αυτό μυρίζει! Υγρασία από που; Το σπίτι μας υγρασία δεν έχει, το δωμάτιο όπως κ όλο το σπίτι, αερίζεται και λιάζεται, δεν έχει χυθεί κάτι επάνω για να δικαιολογεί την υγρασία... Μιλώντας με φίλους και γνωστούς διαπιστώνω ότι είναι συχνό φαινόμενο στα στρώματα της συγκεκριμένης εταιρείας... δυστυχώς, ήθελα το "καλύτερο" για την κόρη μου, αλλά αποδείχτηκε μάπα! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...