Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δίαιτα και χοληστερόλη...


Recommended Posts

Η γυναίκα μου έχει ξεκινήσει δίαιτα εδώ και 2 εβδομάδες και τρώει κάθε πρωί βρώμη με γάλα ή γιαούρτι, αρχικά την κορόιδεψα αλλά το ξεκίνησα κι εγώ κι εκτός ότι είναι αρκετά νόστιμο με φρούτα και ξηρούς καρπούς, μέχρι το μεσημέρι δεν νιώθω τη συνηθισμένη λιγούρα που είχα κατά τις 11 για τυρόπιτα ή σάντουιτς. Ψάχνοτας είδα και ένα άρθρο στο zougla.gr ότι η βρώμη μειώνει και τα επίπεδα χοληστερόλης. Για όσους έχουν τέτοιο θέμα. Το βρήκα αρκετά ενδιαφέρον και μπορεί να βοηθήσει..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Διαφημίσεις


Και εγώ υπέρ της βρώμης, με γάλα παλαιότερα, τώρα με ξινόγαλα (και λίγο μέλι).

Δοκιμάστε και με πορτοκαλάδα, θα σας εκπλήξει!

 

Α! καλή και η κανέλα για την χοληστερόλη http://www.medlook.net/article.asp?item_id=2353

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

http://logia-starata.blogspot.com/2011/11/blog-post_6755.html

 

Γράφει ο διατροφολόγος Μάριος Δημόπουλος

 

Πανεπιστημιακές μελέτες αποδεικνύουν,

ότι η υψηλή χοληστερίνη δεν προκαλεί καρδιοπάθειες και εγκεφαλικά,

αντιθέτως, είναι ευεργετική και προστατεύει τον οργανισμό

 

Οι διαφημιζόμενες τροφές

και τα φάρμακα μείωσης τής χοληστερίνης

είναι αυτά, που προξενούν πολλές και τεράστιες βλάβες

...

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω κατα ποσο ισχυουν αυτά που αναγραφονται, παντως το αρθρο του Δημοπουλου μου φανηκε προχειρο και κακογραμμένο, αναμασά συνεχεια τα ιδια και τα ιδια και δεν καταλαβαινω πώς συγκρινει τη διατροφή Γαλλων (εχει δει κανεις τις μερίδες τους???) και τη διατροφή των Μασάι (που όλη μερα ειναι σε κίνηση) με τη συγχρονη διατροφή αμερικάνω και ευρωπαίων. Δεν ενοχοποιούμε μόνο τη χοληστερίνη για τα εμφράγματα, αλλά εν γενει τον σύγχρονο τροπο διαβίωσης.

Η χοληστερίνη από μόνη της εννοείται πως ειναι απαραίτητη για τον οργανισμό μας, γι' αυτό εξάλλου εχει και λόγο ύπαρξης. Η υπερμετρη αυξηση της εγκυμονεί κινδύνους.

Αν ο συγγραφέας επιχειρεί να καταρρήψει την θεωρία της αθηρωματικής πλακας, εμενα προσωπικα δε με επεισε.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πράγματι, ο Δημόπουλος γράφει πρόχειρα, όπως και ο Mercola:

Sally Fallon, the president of the Weston A. Price Foundation, and Mary Enig, Ph.D, an expert in lipid biochemistry, have gone so far as to call high cholesterol "an invented disease, a 'problem' that emerged when health professionals learned how to measure cholesterol levels in the blood

http://www.huffingtonpost.com/dr-mercola/the-cholesterol-myth-that_b_676817.html

 

Αυτό δεν σημαίνει πως δεν αληθεύουν αυτά που γράφουν.

 

Οι γυναίκες τα γράφουν καλύτερα

http://www.thehealthyhomeeconomist.com/tag/cholesterol/ και εδω

Fats, heart disease, cholesterol

1. You advocate eating animal fats and cholesterol-rich foods. What about heart disease?

 

To understand fully how and why heart disease develops please read my book “Put your heart in your mouth! What really is heart disease and what we can do to prevent and even reverse it.” The idea of fats and cholesterol-rich foods “causing” heart disease and other manifestations of atherosclerosis stems from an infamous Diet-Heart Hypothesis, first proposed in 1953. Since then the science and clinical experience has proven this hypothesis to be completely wrong. However, since 1953 a large political and commercial machine has been built based on this hypothesis: these powers do their best to keep the mistaken diet-heart hypothesis alive for as long as possible. It has been proven that natural unadulterated animal fats, dairy fats, eggs, fresh fish and other natural sources of cholesterol and fats have nothing to do with heart disease and are essential to health. It has also been proven that all artificial fats vigorously promoted to the population, such as all cooking and vegetable oils, margarines, butter replacements and other processed fats cause heart disease, cancer, diabetes, psychiatric and neurological disease and many other health problems. GAPS patients require a lot of natural fats and natural cholesterol in their diet in order to restore their brain function and immune function.

 

και ένα ευχάριστο βιντεάκι http://www.huffingtonpost.com/2011/06/08/cholesterol-basics_n_872939.html

Δείτε τι λέει για την μαργαρίνη!

 

α! οι επεξεργασμένοι υδατάνθρακες μάλλον είναι αυτοί που ανεβάζουν την χοληστερίνη, όχι τα καλά λίπη.

 

Τσουκαλάς και πάλι http://www.drtsoukalas.com/subject.php?id=105

 

Τέλος παραθέτω λόγια φίλου που έχει ζήσει το ... "δράμα"

Παράδειγμα που το ζω και το έψαξα: οι εξαιρετικές στατίνες που σου τις δίνουν για να εμποδίζουν την παραγωγή χοληστερίνης από το συκώτι έτσι ώστε να μην γίνεται στα αγγεία. Ναι εμποδίζουν την παραγωγή χοληστερίνης, αλλά εμποδίσουν και την παραγωγή του συνένζυμου Q10 που είναι απαραίτητο για την σωστή λειτουργία της καρδιάς. Δημιουργούν εναπόθεση ασβεστίου στις αρτηρίες με αποτέλεσμα να χάνουν την ελαστικότητά τους, να ανεβάζεις πίεση και να κινδυνεύεις από εγκεφαλικά. Επίσης καταστρέφουν μυϊκό ιστό, ό οποίος είναι το Νο 1 για την υγεία μας γενικότερα, εσύ αντιλαμβάνεσαι μόνο κάποιους πόνους σε βασικούς μύς και κούραση, πιάσιμο κ.λ.π. Το καταπληκτικό όμως ποιο είναι ? την χοληστερίνη την παράγει το συκώτι και δεν την περιμένει από τις τροφές για να την εξασφαλίσει, επειδή είναι απαραίτητη σε όλα τα κύτταρα του οργανισμού, τη λειτουργία του εγκεφάλου και πάμπολλες άλλες διαδικασίες. Να σημειώσεις δε ότι ο οργανισμός όση του περισσεύει την επιστρέφει στο συκώτι για να μην γίνει εναπόθεση και να μην κουραστεί το συκώτι για περισσότερη παραγωγή. Επίσης για να ολοκληρώσω την εικόνα, η εναπόθεση στα αγγεία είναι σύμπτωμα.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Κορίτσια βοήθειαααα:unsure: θέλω κάποια να μου πει αν της έτυχε το εξής :

Έχω γεννήσει πριν κάνα δίμηνο και έκανα διατροφή λόγω προδιάθεσης για σάκχαρο, για ενα μήνα πριν γεννήσω, ενώ πριν από αυτό έτρωγα τα πάντα, όλα, γλυκά, τυριά κτλ:roll:.

Τώρα πήγα ενδοκρινολόγο να δω για το σάκχαρο αν είναι εντάξει, εν τω μεταξύ κάνω δίαιτα με 1600 θερμίδες λόγω του ότι θηλάζω, και μου βγαίνει στις εξετάσεις ΧΟΛΗΣΤΕΡΟΛΗ 292 παθαίνω σοκ:confused: λεω πως στο διάολο έγινε αυτό αφού προσέχω τι τρώω, πραγματικά με την μεζούρα είμαι και η χοληστερόλη στο Θεό. Μου είπε η γιατρός να κόψω τα τυριά και να περπατάω 30-40 λεπτά. Θα πάω και στον διαιτολόγο μου να το δούμε λίγο..... Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει, πριν την εγκυμοσύνη έτρωγα ότι να είναι και ήταν σε πολύ καλό επίπεδο και τώρα μετά την εγκυμοσύνη και διατροφή είναι στο Θεό :confused:

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , Thundercats! είπε:

Κορίτσια βοήθειαααα:unsure: θέλω κάποια να μου πει αν της έτυχε το εξής :

Έχω γεννήσει πριν κάνα δίμηνο και έκανα διατροφή λόγω προδιάθεσης για σάκχαρο, για ενα μήνα πριν γεννήσω, ενώ πριν από αυτό έτρωγα τα πάντα, όλα, γλυκά, τυριά κτλ:roll:.

Τώρα πήγα ενδοκρινολόγο να δω για το σάκχαρο αν είναι εντάξει, εν τω μεταξύ κάνω δίαιτα με 1600 θερμίδες λόγω του ότι θηλάζω, και μου βγαίνει στις εξετάσεις ΧΟΛΗΣΤΕΡΟΛΗ 292 παθαίνω σοκ:confused: λεω πως στο διάολο έγινε αυτό αφού προσέχω τι τρώω, πραγματικά με την μεζούρα είμαι και η χοληστερόλη στο Θεό. Μου είπε η γιατρός να κόψω τα τυριά και να περπατάω 30-40 λεπτά. Θα πάω και στον διαιτολόγο μου να το δούμε λίγο..... Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει, πριν την εγκυμοσύνη έτρωγα ότι να είναι και ήταν σε πολύ καλό επίπεδο και τώρα μετά την εγκυμοσύνη και διατροφή είναι στο Θεό :confused:

επαvελαβε υπαρχει κ περιπτωση λαθους. Επισης βιταμιvη d Μετρησες ? αv ειvαι χαμηλη επιρεαζει . Επισης η χοληστεριvη δεv αvεβαιvει τοσο πολυ απτις τροφες συvηθως ειvαι οργαvικο θεμα . υπαρχουv πολλα φυτικα σκεβασματα που τηv κατεβαζουv . 

Ισως με τοθηλασμο κ τηv εγκυμσυvη επιρεαστηκε ο οργαvισμος σου

Link to comment
Share on other sites

Ναι μου έγραψε D3, έχω χαμηλή, για ένα μήνα :-|.

Μου είπε η γιατρός επειδή θηλάζω δεν θα μου δώσει τίποτα, έχω αγχωθεί διότι είναι πολύ υψηλή και πως θα την κατεβάσω αφού η διατροφή δεν έκανε κάτι... Ξέρω ότι με φάρμακα τα φυτικά και διατροφή πέφτει αλλά εδώ η διατροφή δεν έκανε κάτι και μιλάμε για διατροφή με 1600 θερμίδες μαι όχι 1800 όπως πρέπει να είναι κανονικά... 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Thundercats! said:

Κορίτσια βοήθειαααα:unsure: θέλω κάποια να μου πει αν της έτυχε το εξής :

Έχω γεννήσει πριν κάνα δίμηνο και έκανα διατροφή λόγω προδιάθεσης για σάκχαρο, για ενα μήνα πριν γεννήσω, ενώ πριν από αυτό έτρωγα τα πάντα, όλα, γλυκά, τυριά κτλ:roll:.

Τώρα πήγα ενδοκρινολόγο να δω για το σάκχαρο αν είναι εντάξει, εν τω μεταξύ κάνω δίαιτα με 1600 θερμίδες λόγω του ότι θηλάζω, και μου βγαίνει στις εξετάσεις ΧΟΛΗΣΤΕΡΟΛΗ 292 παθαίνω σοκ:confused: λεω πως στο διάολο έγινε αυτό αφού προσέχω τι τρώω, πραγματικά με την μεζούρα είμαι και η χοληστερόλη στο Θεό. Μου είπε η γιατρός να κόψω τα τυριά και να περπατάω 30-40 λεπτά. Θα πάω και στον διαιτολόγο μου να το δούμε λίγο..... Αλλά δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει, πριν την εγκυμοσύνη έτρωγα ότι να είναι και ήταν σε πολύ καλό επίπεδο και τώρα μετά την εγκυμοσύνη και διατροφή είναι στο Θεό :confused:

Γειά σου, ναι υπάρχει πιθανότητα να έχεις ανεβασμένη χοληστερολη μετά την γεννα (για 6 - 8 εβδομάδες συνήθως αλλά μπορεί και λίγο περισσότερο). Επανελαβε την μέτρηση σε λίγο καιρό για να δεις σε τι επίπεδα βρίσκεται. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , Thundercats! είπε:

Ναι μου έγραψε D3, έχω χαμηλή, για ένα μήνα :-|.

Μου είπε η γιατρός επειδή θηλάζω δεν θα μου δώσει τίποτα, έχω αγχωθεί διότι είναι πολύ υψηλή και πως θα την κατεβάσω αφού η διατροφή δεν έκανε κάτι... Ξέρω ότι με φάρμακα τα φυτικά και διατροφή πέφτει αλλά εδώ η διατροφή φεν έκανε κάτι και μιλάμε για διατροφή με 1600 θερμίδες μαι όχι 1800 όπως πρέπει να είναι κανονικά... 

γιατι εχεις αvχωθει τοσο? Δεv παθαιvεις τιποτα αv εχεις για λιγο καιρο υψηλη χοληστεριvη. Για vα σε βλαψει η υψηλη χοληστεριvη πρεπει vα εισαι ετσι σε αυτα τα επιπεδα για 10 χροvια μηv αvχωvεσε . Με τις βιταμιvες θα πεσει . Η βιταμιvη d επιρεαζει τοv μεταβολισμο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 33 λεπτά , Chrysoum είπε:

Γειά σου, ναι υπάρχει πιθανότητα να έχεις ανεβασμένη χοληστερολη μετά την γεννα (για 6 - 8 εβδομάδες συνήθως αλλά μπορεί και λίγο περισσότερο). Επανελαβε την μέτρηση σε λίγο καιρό για να δεις σε τι επίπεδα βρίσκεται. 

Καλησπέρα κορίτσια! Θα την επαναλάβω οπωσδήποτε. 

 

πρίν από 33 λεπτά , ninaki80 είπε:

γιατι εχεις αvχωθει τοσο? Δεv παθαιvεις τιποτα αv εχεις για λιγο καιρο υψηλη χοληστεριvη. Για vα σε βλαψει η υψηλη χοληστεριvη πρεπει vα εισαι ετσι σε αυτα τα επιπεδα για 10 χροvια μηv αvχωvεσε . Με τις βιταμιvες θα πεσει . Η βιταμιvη d επιρεαζει τοv μεταβολισμο

Δεν είχα ποτέ και τώρα την είδα 100 μονάδες πανω και μου ήρθε κάπως βαρύ.... Αλλά ουφ μου έφυγε ένα βάρος αφού λέτε ότι θα ξανά ρυθμιστεί εύκολα, νόμιζα ότι θα είναι πολύ δύσκολο και ακατόρθωτο... Ευχαριστώ πάντως :x

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Συνεχίζω την διατροφή έκανα και επανεξέταση στην χοληστερίνη, πάλι ψηλά είναι 280, πήγα στην ενδοκρινολόγο μου έγραψε D3 για 1,5 μήνα και μετά υπέρηχο κάτω κοιλίας για να δει αν έχω λίπος. Έκανα τον υπέρηχο μια χαρά βγήκε αλλά παρατήρησα ότι δεν μου ζήτησε ξανά εξέταση της D3 την οποία την έκανα μόνη μου και είδα ότι μετά απο 1,5 μήνα με το D3 από 20 πήγε 22.5 που είναι ανεπαρκής. Επίσης ενω η χοληστερίνη απο 280 έπεσε 250, η lpa από 180 πήγε 250.

Ο γιατρός δεν μου λέει και πολλά να κάνω... Τι να κάνω πλέον δεν ξέρω... Ούτε ο γιατρός δεν ξέρει να με κατευθύνει... Μήπως χρειάζομαι άλλο γιατρό καρδιολόγο να δει τιε εξετάσεις... Έχω απογοητευτεί <_<

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Thundercats! είπε:

Συνεχίζω την διατροφή έκανα και επανεξέταση στην χοληστερίνη, πάλι ψηλά είναι 280, πήγα στην ενδοκρινολόγο μου έγραψε D3 για 1,5 μήνα και μετά υπέρηχο κάτω κοιλίας για να δει αν έχω λίπος. Έκανα τον υπέρηχο μια χαρά βγήκε αλλά παρατήρησα ότι δεν μου ζήτησε ξανά εξέταση της D3 την οποία την έκανα μόνη μου και είδα ότι μετά απο 1,5 μήνα με το D3 από 20 πήγε 22.5 που είναι ανεπαρκής. Επίσης ενω η χοληστερίνη απο 280 έπεσε 250, η lpa από 180 πήγε 250.

Ο γιατρός δεν μου λέει και πολλά να κάνω... Τι να κάνω πλέον δεν ξέρω... Ούτε ο γιατρός δεν ξέρει να με κατευθύνει... Μήπως χρειάζομαι άλλο γιατρό καρδιολόγο να δει τιε εξετάσεις... Έχω απογοητευτεί <_<

δυστυχως δ ξερω να σου απαντησω.αλλα αφου δ σε καλυπτει ο γιατρος σου,παρε κ αλλη γνωμη.αρχικα νομιζω παθολογος αρκει,θα σε κατευθυνει μετα εκεινος

το μονο που μπορω να σου πω εμπειρικα κ μου εχουν πει κ εμενα ειναι οτι η d ανεβαινει αργα κ δυσκολα.1,5μηνας ειναι πολυ λιγο για να δεις βελτιωση

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω και παθολόγο και καρδιολόγο διότι νομίζω μάλλον το έχω καιρό το θέμα και δεν ήξερα. Μην έχω πρόβλημα μετά στις αρτηρίες λόγω αυξημένης lpa :confused:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...