Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι ταιζετε τα πιτσιρικια σας εκτος σπιτιου;


Recommended Posts

Καλημερα σε ολους.

Τι δινετε στα πιτσιρικακια οταν πρεπει να φανε μεσημεριανο εκτος σπιτιου; Ο μπουλουκος μου ειναι 17 μηνων και συχνα τρωει εξω απο το σπιτι (εκδρομες, αεροπορικα ταξιδια, εξορμησεις στα μαγαζια :oops: ).

Ζουμε στο Βελγιο και εδω υπαρχουν παιδικες τροφες για ολες τις ηλικιες απο 4-36 μηνων. Οταν προκυται να φαει εξω περνω μαζι μου ενα βαζακι καταλληλο για την ηλικια του (εχουμε παρει τους δρομους απο νωρις).

Εριξα μια ματια στις ιστοσελιδες με τις εταιρεις και δεν βρηκα στην Ελλαδα ετοιμα παιδικα γευματα οποτε τωρα που θα ερθουμε για τις γιορτες θα φερω μερικα μαζι μου.

Θα ηθελα να ξερω ομως και την Ελληνικη πραγματικοτητα. Τρωνε τα πιτσιρικακια φαγξτο στα εστιατορια, fastfood κτλ.;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


mmdad εχει κι εδω στη Ελλαδα ετοιμα γευματα σε βαζακια σε ολα τα σουπερ μαρκετ με διαφορες γευσεις δεν εχω δοκιμασει ποτε γιατι εμεις τωρα αρχισαμε και μαγειρευω εγω.

δες εδω τι γευσεις εχει αυτη η εταιρεια

http://www.nestlebaby.com/gr/baby_nutrition/products/product_detail.htm?stage=2&pci=8

QnFwm8.png

VyFvm8.png

Link to comment
Share on other sites

βασικα εγω της παιρνω παντα μαγειρεμενο φαγητο απο το σπιτι...τωρα αν ειναι να παμε σε ταβερνακι θα της παρω κατι του τυπου οπως τις προαλλες: παντζαρια,κολοκυθακια,στηθος κοτοπουλο ψητο,πατατες τηγανητες....

 

προτιμω ομως να παιρμω δικα μου πραγματα για αυτο στο τελος καταληγουμε να κουβαλαμε μια "βαλιτσα" ολοκληρη....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

βασικα εγω της παιρνω παντα μαγειρεμενο φαγητο απο το σπιτι...τωρα αν ειναι να παμε σε ταβερνακι θα της παρω κατι του τυπου οπως τις προαλλες: παντζαρια,κολοκυθακια,στηθος κοτοπουλο ψητο,πατατες τηγανητες....

 

προτιμω ομως να παιρμω δικα μου πραγματα για αυτο στο τελος καταληγουμε να κουβαλαμε μια "βαλιτσα" ολοκληρη....

 

Kαι εγώ μια από τα ίδια έκανα.Ποτέ δεν πήρα τα βαζάκια.Δεν τα εμπιστεύομαι με τίποτα. ( προσωπική αποψη πάντα )

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει κι εγώ τσάντα-θερμός αλλά κόμα δεν έχω τολμήσει να του πάρω φαγητό σε "πακέτο"... Συνήθως εκτός σπιτιού του δίνω γιαουρτάκι...

Κι αυτό γιατί προβληματίζομαι... Είναι ασφαλές να του κρατάω ζεστό για πολλή ώρα το φαγητό του; Δεν αναπτύσσονται μικρόβια;

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα πια τρώει από ότι φάμε και μεις. Αν πάμε για φαγητό τρώει οτιδήποτε ψητό, κρέας, κοτόπουλο ή ψάρι, σαλάτα, φέτα, πατάτες, ψωμί. Δεν της δίνω μπιφτέκι έξω γιατί δεν εμπιστεύομαι τους κιμάδες. Αν είναι πρωί ή απόγευμα και βγούμε για καφέ, παίρνω μαζί αυγό βραστό ή μπανάνα που τα τρώει μόνη της με το χέρι, ή γιαούρτι, αλλά μπορεί να φάει και ένα τοστ ή μια τυρόπιτα.

Πιο μικρό που τα ήθελε αλεσμένα, είχα βρεί ένα σκεύος που έκλεινε αεροστεγώς (αλλά και ένα βαζάκι από μαρμελάδα την ίδια δουλειά κάνει) και έπαιρνα το γεύμα της από το σπίτι (εννοείται οτι το καλοκαίρι λόγω ζέστης αυτό δεν γίνεται).

Ούτε μπορείς να το κρατάς ζεστό με τις ώρες. Ή θα το ζεστάνεις εκεί που θα είσαι (ένα μικροκυμάτων έχουν παντού), ή θα το βάλεις πάνω σε ένα καλοριφέρ, ή θα βυθίσεις το βαζάκι σε ένα κανατάκι με καυτό νερό που θα ζητήσεις να σου φέρουν, ή θα το φάει σε θερμοκρασία δωματίου.

Στην καφετέρια αν ήταν ώρα για φρουτόκρεμα, παρήγγελνα ένα χυμό φρέσκων φρούτων ανάμεικτο, και ζητούσα να τον κάνουν πηχτό για να της τον δώσω με το κουταλάκι (που είχα δικό της στην τσάντα).

Αν είναι ώρα για γιαούρτι και δεν έχεις ή δεν μπορείς να έχεις λόγω ζέστης, βρίσκεις σε οποιονδήποτε φούρνο, ψιλικατζίδικο κ.τ.λ.

Στην χειρότερη περίπτωση, μια φορά στις εκατό, ένα γεύμα μπορεί να της το έχανα και να το αντικαθιστούσα με γάλα (που είχα πάντα μαζί μου).

Επίσης αν μια φορά στο τόσο αντί να φάει την φρουτόκρεμα φάει ένα γιαούρτι δεν έγινε και τίποτα.

Βαζάκι δεν της έδωσα ποτέ γιατί τα θεωρώ κονσέρβα και δεν τα εμπιστεύομαι.

Link to comment
Share on other sites

Έχω πάρει κι εγώ τσάντα-θερμός αλλά κόμα δεν έχω τολμήσει να του πάρω φαγητό σε "πακέτο"... Συνήθως εκτός σπιτιού του δίνω γιαουρτάκι...

Κι αυτό γιατί προβληματίζομαι... Είναι ασφαλές να του κρατάω ζεστό για πολλή ώρα το φαγητό του; Δεν αναπτύσσονται μικρόβια;

 

 

δε ξερω εγω την εχω μαθει να τα τρωει σε θερμοκρεσια δωματιου οποτε δε τα βαζω σε θερμος....απλα ταπερακι και εξω βολτα...

 

 

:lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ μια από τα ίδια έκανα.Ποτέ δεν πήρα τα βαζάκια.Δεν τα εμπιστεύομαι με τίποτα. ( προσωπική αποψη πάντα )

 

 

αλλωστε στα βαζακια ειναι τοσο αλεσμενα που νομιζω ενα παιδακι που θελει να μασουλαει δε θα τα ευχαριστηθει ετσι και αλλιως...η δικια μου βλεπει αλεσμενο εδω και κατι μηνες και τρεχει αλλου οσο και να πειναει....

 

:lol::lol:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ετοιμο βαζάκι και εμείς ουδέποτε. Το φαγητό σε ταπεράκι ( το χειμώνα μπορείς να το κουβαλήσεις αρκετές ώρες, το καλοκαίρι φοβόμουνα) και το άλεθα στην ταβέρνα (τι προτιμούσε σε θερμοκρασία δωματίου και όχι ζεστό) και αργότερα ότι τρώμε και εμείς. Αν βγαίναμε απόγευμα το γιαουρτάκι της κουβαλούσα το χειμώνα και το καλοκαίρι από όπου είμασταν αγόραζα επί τόπου γιαούρτι από κάποιο mini market. Το πρωί δεν βγαίναμε ποτέ πρίν φάει τα φρούτα της αλεσμένα, αφού άρχισε να τα τρώει κομματάκια κανένα πρόβλημα τα παίρνω μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Πατατούλες τηγανητές κολοκυθάκια και διάφορα τέτοια

Ακόμα ψωμάκι με λίγο τυράκι

Τα θεωρώ σε κάθε περίπτωση πολύ καλύτερα απ τα βαζάκια :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του παίρνω αυτό που θα έτρωγε και στο σπίτι- αγόρασα ένα θερμός μιας δόσης και με βόλεψε πολύ, δεν πιάνει χώρο και κρατάει καλα τη θερμότητα.

σε παρακαλω μου λες που το βρηκες αυτο το θερμος μιας δοσης?

ειναι καποιας γνωστης εταιρειας?

γιαιτ οπου κοιταξα μου εδειχνα κατι τεραστια και το χρειαζομαι αμεσα...

αν ξερει και καποια αλλη κοπελα θα με διευκολυνε

ευχαριστω

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

του πέρνω πάντα μαγειρεμένο φαγητό!!

ποιό παλιά τα αλεσμένα σε γυάλινο βαζάκι και είχα μαζί μου τον θερμαντήρα... το μόνο που έψαχνα ήταν πρίζα!!!!

τώρα πιά σε ταπερακι και μεταφορά σε ισοθερμικό τσαντάκι!

το φαί το μεταφέρω σε θερμοκρασία δωματίου... για να μπορώ να το έχω κλειστό!! μιά μόνο φορά ζήτησα να μου το ζεστάνουν σε μικροκύμματα... (που αποφεύγω) γιατί ήταν ώρες το ταξίδι και το μετέφερα με παγοκύστη από φόβο μη χαλάσει! αλλά γενικά ακόμη και το καλοκαίρι στην παραλία... έτσι ήταν τα γευματά του!

Τα βαζακια τα σιχαίνομαι! προτιμώ να του δωσω μια μπανανα, ενα γιαουρτι ή στην τελική να του πάρω όπως ειπαν και άλλες κοπελες πχ κοτοπουλο με ρυζι ή μακαρόνια κλπ...

βέβαια πάντα έχω την εναλλακτική... να του δώσω βυζάκι!! :lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ μια φορά δοκίμασα να μεταφέρω αλεσμενα (μοσχάρι+λαχανικά) μέσα σε ταπεράκι και όλο μέσα σε ισοθερμικό τσαντάκι.

Αποτυχία σκέτη ήταν :? Παρόλο που διατηρήθηκε ζεστό είχε μπλιαχ γεύση.

 

Δεν κατάλαβα τι έφταιξε. Το ταπεράκι ?

να το έβαζα καλλυτερα σε γυαλινο βαζάκι ?

ή το ότι έβαλα το φαγητό καυτό μέσα ?

 

Τελικά έχω καταλήξει να την ταϊζω πριν φύγουμε και να κουβαλάω μαζί μου φαριν λακτε ή γιαουρτάκι, οπότε έχουμε αυτονομία για 5 ώρες περίπου μέχρι να ξαναπεινάσει :)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βαζακια???? μπλιαχ και ξαναμπλιαχ!!! ποτε δεν εμπιστευτηκα κατι τετοιο για το μωρο... μια φορα πηρα για μενα -πριν παντρευτω και μεινω εγκυος- ενα βαζακι φρουτοκρεμας, για τσιμπολογημα και κοντεψα να βγαλω τα αντερα μου... ελεεινο.

εμεις οταν ειμασταν σε ηλικα σαν την δικια σας, συνηθως παιρναμε το γιαουρτακι μαζι... προτιμουσα να ειναι φαγωμενος ή να ειναι η ωρα του γιαουρτιου η ωρα που θα λειπαμε... αλλιως ας ειναι καλα τα ταπερακια!

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ του παίρνω αυτό που θα έτρωγε και στο σπίτι- αγόρασα ένα θερμός μιας δόσης και με βόλεψε πολύ, δεν πιάνει χώρο και κρατάει καλα τη θερμότητα.

σε παρακαλω μου λες που το βρηκες αυτο το θερμος μιας δοσης?

ειναι καποιας γνωστης εταιρειας?

γιαιτ οπου κοιταξα μου εδειχνα κατι τεραστια και το χρειαζομαι αμεσα...

αν ξερει και καποια αλλη κοπελα θα με διευκολυνε

ευχαριστω

 

Συγνώμη, τώρα το είδα... :oops:

Λοιπόν το θερμός είναι μιας Γερμανικής εταιρείας που λέγεται reer.

Το βρήκα σε μαγαζί Baby Inn της Πάτρας, νομίζω έκανε γύρω στα 25 ευρώ. Πολύ καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ μια φορά δοκίμασα να μεταφέρω αλεσμενα (μοσχάρι+λαχανικά) μέσα σε ταπεράκι και όλο μέσα σε ισοθερμικό τσαντάκι.

Αποτυχία σκέτη ήταν :? Παρόλο που διατηρήθηκε ζεστό είχε μπλιαχ γεύση.

 

Δεν κατάλαβα τι έφταιξε. Το ταπεράκι ?

να το έβαζα καλλυτερα σε γυαλινο βαζάκι ?

ή το ότι έβαλα το φαγητό καυτό μέσα ?

 

bizoudaki δεν κλείνουμε ποτέ καυτό φαγητό σε δοχείο!

είναι σαν να βάλεις τη ζεστή κατσαρόλα... στο ψυγείο!

πρέπει να έχει θερμοκρασία δωματίου διαφορετικά κυνδινέυει να ξυνίσει...

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...