Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πρόβλημα με αποκλειστικό θηλασμό


Recommended Posts

Γεια σας!! Διαβάζω το φόρουμ από όταν ήμουν έγκυος και αποφάσισα τώρα να σας γράψω, γιατί αντιμετωπίζω ένα μικρό προβληματάκι με το τζιτζίκι μου. Είναι ένα κοριτσάκι 3,5 μηνών, το οποίο και θηλάζω αποκλειστικά απο το μαιευτήριο... με όλα τα προβλήματα και τις δυσκολίες που ξέρουμε όλες. Τα έχω πάει καλά μέχρι τώρα με θηλασμό όπου ναναι, σε καφετέριες, πλατείες εστιατόρια, αμάξι, παραλία, όπου νάναι! όμως τις τελευταίες μέρες κλαίει και χτυπιέται πριν τη βάλω στο στήθος και δεν κάθεται να φάει, παρά μόνο αν τη βάλω ξαπλωτή στο κρεβάτι μαζί μου. :confused:Την έχω κοιμίσει πολλές φορές έτσι και έχουμε φάει μαζί έτσι άλλες τόσες, ειδικά κάποια μεσημέρια που δεν άντεχε η μέση μου και φοβάμαι μήπως έχει κακομάθει, αν μπορεί κάποια να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ.δεν έχω βοήθεια στο θηλασμό και ακόμα και κάποιες φίλες μου με συμβουλεύουν να τον κόψω, αλλά δεν θέλω καθόλου, μου αρέσει, άσε που τον θεωρώ και πιο εύκολο... ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Συνονόματη μην σταματήσεις τον θηλασμό, είναι κρίμα αφού τα πας τόσο καλά. Εδώ εγώ και το παλεύω που ακόμα οι θηλές μου με πονάνε!!! (Σήμερα κλείσαμε τον πρώτο μας μήνα). Δεν μπορεί λέω, θα μάθουμε και οι δυό μας!

Όσο για το πρόβλημά σου, σίγουρα δεν είμαι και η πιο 'εμπειρη για να σου δώσω λύση, αλλά γιατί δεν δοκιμάζεις να ξεκινήσεις τον θυλασμό ξαπλωτή και εκεί που έχει απορροφηθεί να τον συμεχίσεις - αλλά χωρίς να την βγάλεις από το στήθος, όρθια!!

Ίσως της αρέσει η στάση που ήσαστε και οι δύο ξάπλα και για αυτό να σου γκρινιάζει.

Καλή επιτυχία και μην τα παρατάς, το αξίζει το παιδί σου.

Κάθε μέρα ένα θαύμα μας περιμένει, αρκεί να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά για να το δούμε.

 

0DCdp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και μπράβο που τα καταφέρατε ως εδω...

Δεν είμαι ειδική, το μονο που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι τα μωρα αλλάζουν οσο περναει ο καιρος. Μπορει να μεγσλωσε και να μην βολευεται στην αγκαλια σου. Η μπορει να μην θελει να φαει αλλα να εξερευνησει τον κοσμο. Η μπορει να εχει δοντια...

Παντως καπου εκει καθιερωσαμε τον θηλασμο ξαπλσ γιατι δεν μπορουσα να την σηκωνω ευκολα. Κι οταν ειμαστε εξω και τη θηλαζα αγκαλια τελειωνε γρηγορα για να παραατηρησει τον κοσμο...

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ κορίτσια, Ρενέ μου αυτό κάνω γενικά ξεκινάω ξαπλωτή και συνεχίζω καθιστή στο κρεβάτι, αλλά αυτό ακριβώς που με φοβίζει είναι ο θηλασμός έξω, γιατί γενικά βγαίνουμε πολλές βόλτες και δε θέλω να γκρινιάζει όταν είμαστε έξω και τη θηλάζω, γιατί κι εκείνη τελειώνει γρήγορα ή διακόπτει και κοιτάει τα δέντρα που κουνιούνται όταν φυσάει και γενικά τα πάντα σαν τη σουρλουλού σου λένα! Εσύ συνεχίζεις να θηλάζεις έξω; φιλιά κορίτσια

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!!!

Η μικρή μου θηλάζει αποκλειστικά κι εδώ και κάποιες βδομάδες έχει αρχίσει και προτιμά να θηλάζει ξαπλωμένη στο κρεββάτι.Η αλήθεια είναι ότι κι εμένα μου αρέσει γιατί με τον Μανώλη είχαν πιαστεί τα χέρια μου.Όταν είμαστε έξω και αρχίσει να πεινάει ...σαν να καταλαβαίνει ότι δεν υπάρχει άλλη....λύση θηλάζει μέσα στο sling ξαπλωμένη.Είχα διαβάσει στο forum μας ότι μια μαμά θήλαζε περπατώντας και δεν το πίστευα,ώσπου το έκανα κι εγώ και κανείς δεν κατάλαβε τίποτα...Βέβαια ο χρόνος θηλασμου διαφέρει κάθε φορά (έξω έχει πολλά κι ενδιαφέροντα πράγματα να δει)

Όταν άρχισαν να πονάνε τα ούλα της μας προέκυψε κι άλλο...βίτσιο!!!Ανακουφιζόταν όταν θήλαζε ξαπλωμένη αλλά...μπρούμητα στο κρεββάτι.(Τί άλλο θα δουν τα μάτια μας!!!).

Να χαίρεστε τα μωράκια σας!!!

ΣΤΕΛΛΑ blbnp2.png DF5ip2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...