Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

σπινθηρογράφημα


Ελένη

Recommended Posts

Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Πρόκειται να κάνω αύριο μάλλον εκτάκτως σπινθιρογράφημα. Η μικρή μου είναι ενός έτους και θηλάζει, 3- 4 φορές το 24 κυρίως κατά τη διάρκεια της νύχτας. Από όσο ξέρω δεν μπορώ να τη θηλάσω για κάποιες μέρες. Αυτό που με απασχολεί είναι τι γάλα να της δώσω, πως θα αντιδράσει και τι γίνεται με το στήθος. Σκέφτομαι επίσης μήπως αποθηλάσουμε, μπορώ να σταματήσω απλά να τη θηλάζω; Τη προηγούμενη φορά ο θηλασμός είχε γίνει σταδιακά και δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.

Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά αν το θέμα υπάρχει κάπου αλλού αλλά επειδή βρίσκομαι σε ταξίδι δεν έχω το χρόνο και τη δυνατότητα να ψάξω.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο ακτινολόγος θα σου πει πόσες μέρες΄δεν κάνει να θηλάσεις και πιθανόν να πρέπει να μείνεις μακριά από το παιδί γιατί το σωμα σου θα ακτινοβολεί.

 

Καλό θα είναι να εξηγήσεις στο παιδί το ότι δεν μπορείς να θηλάσεις.

 

Η διακοπή φαίνεται κάπως απότομη. Ίσως είναι καλύτερα να δεις και την αντίδραση του παιδιού και μετά να αποφασίσεις αν αποθηλάσεις ή όχι. Είναι κρίμα να αποθηλάσεις για λίγες μέρες αποχής αν δεν υπάρχουν και αλλοι λόγοι.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα μου φαίνεται αρκετά απότομο και δε θα ήθελα να γίνει με αυτό το τρόπο.

Μπορώ να μη τη θηλάσω για μερικές μέρες και να συνεχίσω αργότερα; Τις μέρες που δε θα τη θηλάζω θα πρέπει να αφαιρώ το γάλα με θήλαστρο και να το πετάω;

Συνέβησαν όλα πολύ γρήγορα και είμαστε μακρυά από το σπίτι και το περιβάλλον εδώ δε βοηθάει πολύ αλλά θέλω το καλύτερο για τη μικρή.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και μπορείς να συνεχίσεις αργότερα και θα είναι μεγάλη παρηγοριά για το παιδί που θα σε στερηθεί κάποιες μέρες. Μίλησέ του να το προετοιμάσεις για την απουσία σου, για το ότι δεν θα μπορείς να θηλάσεις και για το ότι θα μπορείς μετά από λίγες μέρες. Να τα λες πολλές φορές, θα βοηθήσεις το παιδί.

 

Το γάλα θα πρέπει να το βγάζεις και να το πετάς για να μην πάθεις καμία μαστίτιδα. Δοκίμασε αν τα καταφέρνεις με το θήλαστρο που έχεις. Μερικές φορές είναι δύσκολο να αντλήσεις όταν μεσολαβεί μεγάλο χρονικό διάστημα μετά τον τοκετό.

 

Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστείς ένα νοσοκομειακό θήλαστρο που μπορείς να το παραγγείλεις και να σου το στείλουν οπουδήποτε. Πάρε το symphony ή το lactina, όποιο είναι διαθέσιμο.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς το θήλαστρο μου δεν το έχω μαζί μου. Πως μπορώ να νοικιάσω νοσοκομειακό θήλαστρο, που θα απευθυνθώ;

Επίσης πως μπορώ να εξηγήσω σε ένα παιδάκι ενός έτους ότι δεν μπορώ να το θηλάσω ή ότι για μερικές μέρες δε θα τη παίρνω αγκαλιά από τη στιγμή που είμαστε συνεχώς μαζί όλη τη μέρα.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ θα βρεις τα στοιχεία:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862

 

τηλεφώνησε να συννενοηθείς, αν τηλεφωνήσεις πρωί θα το έχεις την επόμενη μέρα. Το μπουκαλάκι θα πρέπει να το αγοράσεις για λόγους υγιεινής.

 

Θα της πεις αυτά που μπορείς, όσο περισσότερες φορές της το πεις, τόσο περισσότερα θα καταλάβει. Τα παιδιά σε αυτή την ηλικία καταλαβαίνουν το νόημα από τον ήχο της φωνής, νιώθουν.

 

Συζήτησε με τον ακτινολόγο το πόσες ώρες πρέπει να μείνεις μακριά από το παιδί για να δεις τι διευθετήσεις πρέπει νακάνεις.. Δεν είναι μόνο το να την πάρεις αγκαλιά, δεν πρέπει να πλησιάζεις.΄Ίσως χρειαστεί να μείνει μακριά από το παιδί για όσες ώρες-μέρες σου πει ο ακτινολόγος. Τα ραδιενεργά στοιχεία εκπέμπουν και από απόσταση.

 

Θα πρέπει να πίνεις πολλά νερά και να κάνεις συχνά ντους.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολυ για τη βοήθεια.

θα προσπαθήσω να αναβάλλω το σπινθηρογράφημα για μερικές μέρες μια και η μικρή έχει από χθες πυρετό και δε νομίζω ότι είναι η κατάλληλη στιγμή. Θα συναντήσω σε λίγο το γιατρό να δω τι θα μου πει. Ευχαριστώ και πάλι.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

Από προσωπική εμπειρία θα επιβεβαιώσω και εγώ αυτό που λέει η Αγλαϊα, μην εξαφανιστείς ξαφνικά, να της το πεις πολλές φορές ότι θα λείψεις και πόσο και να είσαι σίγουρη ότι θα καταλάβει. Επίσης να σου πω ότι είναι δύσκολο έως αδύνατο να είσαι κοντά στο παιδί και να μην το πάρεις αγκαλιά. Φαντάσου δλδ ότι σε πλησιάζει τι θα κάνεις, θα αρχίσεις να πηγαίνεις προς την αντίθεση κατεύθυνση ή θα το σπρώχνεις να απομακρυνθεί; Ελπίζω να μην παρεξηγήσεις το ύφος μου, αυτά σκέφτηκα και εγώ και έμεινα μακρυά του 2 μέρες μετά το σπινθηρογράφημα και 20 μέρες μετά από θεραπεία με ιώδιο. Ήταν 17 μηνών και πονούσε η ψυχή μου να τον ακούω στο τηλ να φωνάζει "μανούλα" αλλά έτσι έπρεπε να γίνει. Ειδικά για παιδιά κάτω των 2 ετών οι οδηγίες είναι πολύ αυστηρές.

Link to comment
Share on other sites

Εvita έχεις δίκαιο, είναι δύσκολο και σίγουρα τα παιδιά πρέπει να είναι προετοιμασμένα.

Προς το παρόν το ανέβαλα το σπινθηρογράφημα, αποφασίσαμε με το γιατρό να περιμένουμε ως το καλοκαίρι που θα έρθουμε μόνιμα στην Ελλάδα να γίνει και σπινθηρογράφημα και το χειρουργείο.

Ευχαριστώ και πάλι για τη βοήθειά σας.

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
  • 7 months later...

κι εγω βρε κοριτσια .εχω τον πατερα μου στην κλινικη και εκανε χθες σπινθηρογραφημα .δεν κανει λεει να ερθουμε σε επαφη και ο ιδιος πρεπει να κανει μπανιο και να πλενει τα ρουχα του καθωσ επισης και ο συνοδος .εγω λεει δεν κανει να παω για 2 μερες .θελω ομως να παω να τον δω γιατι ειναι μονος .παλι εντασομαι στην περιπτωση παραπληροφορησης και αγνοιας?

sppJp2.png

 

73j1p2.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγω βρε κοριτσια .εχω τον πατερα μου στην κλινικη και εκανε χθες σπινθηρογραφημα .δεν κανει λεει να ερθουμε σε επαφη και ο ιδιος πρεπει να κανει μπανιο και να πλενει τα ρουχα του καθωσ επισης και ο συνοδος .εγω λεει δεν κανει να παω για 2 μερες .θελω ομως να παω να τον δω γιατι ειναι μονος .παλι εντασομαι στην περιπτωση παραπληροφορησης και αγνοιας?

 

δεν ειναι ιδια περιπτωση. παραπανω την ακτινογραφια την ειχε κανει το ιδιο το μωρο, οποτε τι παραπανω θα επαιρνε απο το γαλα?

καλο ειναι να μην πας για 2 ημερες οχι επειδη θηλαζεις, αλλα επειδη εχεις μωρο.

τα εχω περασει με τον πατερα μου και σε νιωθω, αλλα το μωρο προηγειται.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα ή μάλλον καλημέρα και από εμένα.

 

Η μικρή μου θηλάζει και είναι 23 μηνών. Τον τελευταίο μήνα προσπαθώ να της μειώσω τα γεύματα, είμαστε στους 3 θηλασμούς τη μέρα (πρωί-απόγευμα-βράδυ), τα μεταμεσονύκτια δεν τα λογαριάζω γιατί άλλοτε κοιμάται δίχως να ζητήσει στήθος, άλοτε θηλάζει για λίγα δευτερόλεπτα, οπότε δεν το μετράω σα θηλασμό. Θα μου πείτε, γιατί μείωσα τα γεύματά της? Πιέζομαι πλέον από παντού για αποθηλασμό. (Γυναικολόγος, ρευματολόγος, διατροφολόγος....) Η καρδιά μου όμως δεν είναι έτοιμη για αποθηλασμό.

 

Λόγω επιβαρυμένου ιστορικού, (ενώ θα θέλαμε να ξεκινήσουμε κάποια στιγμή προσπάθειες για δεύτερο παιδί με το σύζυγο), ο γυναικολόγος μου έδωσε σαφή οδηγία να αποθηλάσω, να αφήσω ένα τρίμηνο τον οργανισμό μου να επανέλθει και μετά να προσπαθήσω για νέα εγκυμοσύνη.

 

Επιπροσθέτως, κάποια άλλα προβλήματα υγείας με οδήγησαν σε ρευματολόγο. Μεταξύ άλλων εξετάσεων, πρέπει να κάνω, δυστυχώς, σπινθηρογράφημα οστών. Δε σας κρύβω πως σε πρώτη φάση εύχομαι να έχω καλά αποτελέσματα. Σε δεύτερη φάση όμως σκέφτομαι πως, αφενός θα πρέπει όταν κάνω την εξέταση να μείνω 48 ώρες μακρυά από το μωρό μου, αφετέρου να μη τη θηλάσω, ενοείται.

 

Και εδώ αναρωτιέμαι πως θα τα καταφέρω. Προφανώς αν δεν θηλάσω για 48 ώρες, θα ελαχιστοποιηθεί και η όποια παραγωγή μου έχει απομείνει.

 

Και αν συσωρευθεί γάλα και δημιουργήσει πρόβλημα? 23 μήνες μετά την καισαρική μου θα μπορέσω να αντλήσω με θήλαστρο? Έχω ένα της μεντελα, το μίνι ελέκτρικ, αλλά ούτε στο έτος δεν είχα καταφέρει να αντλήσω, μόνο τους πρώτους μήνες έβγαζα.

 

Θα είναι το σπινθηρογράφημα η αιτία να σταματήσει ο θηλασμός της μικρής μου? Είμαι πολύ μπερδεμένη, οι σκέψεις μου είναι σκέτος αχταρμάς, νομίζω πως το καταλαβαίνετε και από τον τρόπο που γράφω, δεν κάνω σαφή τοποθέτηση....

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...