Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

παρακαλω θα ηθελα τη βοηθεια σας.θηλαζω τη κορη μου 17 μηνες και με την συνδρομη του φορουμ τα παμε πολυ καλα :D το προβλημα ειναι οτι τους τελευταιους2-3 μηνες εμφανιζω εκζεμα στη θηλαια αλω περιμετρικα δηλαδη της θηλης . Φταινε οι τροφες που τρωει το παιδι αλλαζει η συσταση που εχουν τα σαλακια της;τι μπορω να βαλω ωστε να μειωθει ο κνησμος ,φυσικα αν καταφυγω σε κορτιζονουχες αλοιφες υποχωρει αμεσα αλλα αυτο δεν ειναι λυση μακροπροθεσμα, και το κανω για ευνοητους λογους πολυ σπανια. παρακαλω Αγλαια και felinidoc ιδιαιτερως αλλα και καθε μανουλα με πιθανη συμβουλη :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


παρακαλω θα ηθελα τη βοηθεια σας.θηλαζω τη κορη μου 17 μηνες και με την συνδρομη του φορουμ τα παμε πολυ καλα :D το προβλημα ειναι οτι τους τελευταιους2-3 μηνες εμφανιζω εκζεμα στη θηλαια αλω περιμετρικα δηλαδη της θηλης . Φταινε οι τροφες που τρωει το παιδι αλλαζει η συσταση που εχουν τα σαλακια της;τι μπορω να βαλω ωστε να μειωθει ο κνησμος ,φυσικα αν καταφυγω σε κορτιζονουχες αλοιφες υποχωρει αμεσα αλλα αυτο δεν ειναι λυση μακροπροθεσμα, και το κανω για ευνοητους λογους πολυ σπανια. παρακαλω Αγλαια και felinidoc ιδιαιτερως αλλα και καθε μανουλα με πιθανη συμβουλη :)

 

Οι τροφές και τα σάλια του παιδιού δεν επηρεάζουν.

 

Οι δικές σου τροφές όμως επηρεάζουν.

 

Προσπάθησε να κόψεις τα γαλακτοκομικά, τα αυγά, τη ζάχαρη, το άσπρο αλεύρι, τα λιπαρά που δεν έχουν σχέση με παρθένο ελαιόλαδο ψυχρής πίεσης.

Απέκλεισε όλα τα προϊόντα που περιέχουν συντηρητικά (πχ αλλαντικά) και βελτιωτικά γεύσης (πατατάκια, γαριδάκια, κύβοι κνορ κλπ).

Απέφυγε όσο μπορείς τα συσκευασμένα προϊόντα, από μουστάρδα μέχρι σαλάτες αλοιφές κλπ.

 

Αύξησε όσο μπορείς τα φρούτα και τα λαχανικά που τρώγονται ωμά.

 

Μια και ξεκινά η νηστεία, σκέψου να κάνεις ένα διάστημα υγιεινής νηστείας. :wink:

 

Καλή σαρακοστή και τα ξαναλέμε!

Link to comment
Share on other sites

χιλια ευχαριστω :D εχεις δικιο εφαγα αλλαντικα και ηλιθιωδως καταφευγω σε τυποποιημενα προιοντα λογω ελλειψης χρονου. θα αλλαξω αμεσα .να εισαι καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι κατι που φορας?

 

Εγω παθαινω εκζεμα στο στηθος οταν τα σουτιεν που φορω εχουν στις ραφες συνθετικα υφασματα........πολλα σουτιεν εχουν τετοιες ραφες στο κεντρο ακριβως......ψαχνω παντα τις ραφες οταν ειναι να αγορασω νεο κομματι....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση,και εγω προσεχω τα σουτιεν!παρεπιπτοντως εισαι αστερι στις απαντησεις σου, σαφης και ξεκαθαρη με ουσιαστικες γνωσεις χρησιμες και αποτελεσματικες (θεμα ατοπικο δερμα) μπραβο σου :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μανουλες καληπερα.

θηλασα αποκλειστικα τη μικρη μου μεχρι 15 μηνων εχει απογαλακτισει και τωρα ειναι 18 μηνων. το τελευταιο διαστημα νιωθω τσιμπηματα στη θηλη και μερικες φορες πονο κατω ακριβως απο το στηθος. αν καποια γνωριζει κατι για το αν δηλαδη σχετιζεται με τον απογαλακτισμο ή οχι παρακαλω ας μου δωσει καποια πληροφορια γιατι λογω ελειψης χρονου δεν εχω επισκεφτει ακομα γιατρο. aglaia ειδικα εσυ πιθανον να εχεις καποιες απαντησεις. μια φιλη ειχε αντιμετωπισει παρ'ομοιο προβλημα αλλα στο πολυ συντομο διαστημα απο τον απογαλακτισμο, οχι τρεις μηνες μετα...

ευχαριστω εκ των προτερων.

το αστεράκι μας γεννήθηκε 01-09-07

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...