Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

sos αλλεργική αντίδραση σε αντιβιώσεις


Recommended Posts

Ελπίζω κάποιος από όλους εσάς να μπορεί να με συμβουλε΄υσει γιατι εδώ και 15 μέρες κοντευω να τα πάρω.Ολα ξεκίνησαν με μια απλή ιωση του λαιμού που πριν από εναν μήνα πέρασε ο γιος μου (μοναχοπαίδι 2,5 ετών). Ο τότε γιατρός μας μας έδωσε μια αντιβίωση κι είπαμε όλα θα πάνε καλά.Μετά από 5 μέρες ομως επανήλθε ο πυρετός και το παιδί ηταν πολύ ανησυχο μέρα νύχτα.Τηλ. και πάλι στο γιατρό,μας λέει δώστε αντιπυρετικά και υπομοονή,κάποια αλλη ιωση θα περνατε μάλλον.Την επόμενη χειρότερα ο μικρός,ξαναπαίρνουμε το γιατρό και πιο πιεστικά αυτη τη φορά του ζητάμε να τον ξαναδεί,οπότε μας απαντά οτι λείπει σε συνέδριο στο εξωτερικό.Τελικά το παιδί το ειδε η παιδιατρος μιας συγγενούς μας,διέγνωσε ωτίτιδα και μας είπε οτι πρεπει να αλλάξουμε την αντιβίωση αφού φαίνεται να μην το πίανει.Επιβεβειώσαμε τη νέα θεραπεία και με μια επίσκεψη σε γειτονικό νοσοκομείο και ξεκινήσαμε με τη νέα αντιβίωση.Τρίτη μερα της καινούριας αντιβίωσης και το παιδί να κάνει σαν τρελλό και να μην ξέρουμε τι να κάνουμε.Αρχισε να ξύνεται και να και κάτι μικρές κοκκινίλες στο κορμάκι του.Η γιατρός απεφάνθη αλλεργική αντίδραση στην αντιβίωση.Κόψαμε τα φάρμακα,του δώσαμε τοπική αντιβίωση στο αυτί,η ωτίτιδα και ο λαιμός είναι μια χαρά,αλλά εδώ και 15 μέρες το παιδί παίρνει συνέχεια αντισταμινικά και δεν λέει να ηραμήσει.Είχε κάποιος απο εσάς αναλογη εμπειρία για να με συμβουλεύσει?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους...

Το παιδί μου πάνω από όλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

είχα ανάλογη εμπειρία με τον γιό μου με αντιβίωση αλλά όχι σε τέτοιο βαθμό! Αν σύρεις πιέζοντας το δάχτυλό σου πάνω στο δέρμα του εξαφανίζονται και ξαναεμφανίζονται;

Αν δεν είναι κάποια παιδική αρρώστια μήπως να τον έβλεπε αλλεργιολόγος;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να έβρισκες ένα καλό παιδίατρο που δεν δίνει αντιβιώσεις αλλά φροντίζει τα παιδιά με ομοιοπαθητική και φυσικές θεραπείες;

 

Διάβασε αν θέλεις στο Ίντερνετ για τις επιπτώσεις των αντιβιώσεων στον οργανισμό...ειδικά τον παιδικό οργανισμό. Θα πάθεις φρίκη.

 

Έχω να δώσω αντιβίωση στα παιδιά μου εδώ και 17 περίπου χρόνια...και δεν είναι ότι δεν έχουν αρρωστήσει!

 

Ξέρω καλά το ιατρικό μοτίβο, όπως έχει διαμορφωθεί από τις φαρμακευτικές βιομηχανίες...δεν θα επεκταθώ γιατί είναι προσωπική άποψη. Σε συμβουλεύω όμως, για χάρη του παιδιού σου να το ψάξεις. :wink:

Link to comment
Share on other sites

τα κοκκινάδια είναι πολύ αραιά (μια δυο φορές τα είδαμε ολο το σαβ/κο) και βγαίνουν μονο αμα καθυστερήσουμε τη δόση του αντισταμινικού.Αν το πάρει μεσα σε καμμια ωριτσα εχουν εξαφανιστεί.Το κυριο συμπτωμα ειναι η φαγο΄ρα,η οποία αρχίζει και γινεται εντονότερη μια δυο ωρες πριν απο την κάθε δόση του Xozal. -αυτό το φάρμακο μας συνέστησε η παιδίατρος-.Τον ειδε και παιδίατρος και μας βεβειωσε οτι αυτη ειναι αλλεργική αντίδραση.Εξάλλου μας είχε κάνει αντίδραση άλλη μια φορά μετά από οκταήμερη αντιβίωση αλλα τότε είχε κόκκινα σημαδια και ειχαν υποχωρήσει μετά από 8 μερες αντισταμινικού.Ρώτησα την παιδιατρο αν πρεπει να δει το παιδί κάποιος αλλεργιολόγος,μου είπε οτι σίγουρα πρέπει οταν ηρεμήσει ο μικρός να το ψάξουμε,αλλα οτι σε αυτή τη φάση τα ιδια φάρμακα θα μας έδινε κι αυτός.Τι να πω ρε παιδια,είναι η δευτερη παιδίατρος που αλλάξαμε και είμαι λίγο παρμένη με τους γιατρούς-μπορεί να εχω και αδικο και να φταίει απλά που είμαι αγχωμένη...δεν ξέρω!!!

Το παιδί μου πάνω από όλα

Link to comment
Share on other sites

και σε ομοιπαθητικο πήγα και μάλιστα παιδίατρο και σκάσαμε και ενα σωρό λεφτά,σε κάποια ιωση που ειχαμε περάσει πέρυσι με πολύ υψηλούς πυρετούς.Είχα δύο βασικές ενστάσεις και δεν συνέχισα:Πρώτον,τα σκευάσματα που πρότεινε δεν ξέρω αν θα είχαν αλλεργικές αντιδράσεις στο παιδί,μια που απ'ότι φαίνεται εχουμε λίγο περίεργες αλλεργικες αντιδράσεις και δευτερον εξέτασε το παιδί μου με 39,5 πυρετό και η ιατρικη συμβουλή ηταν να αφήσω το παιδί χωρίς αντυπυρετικά για να αντισταθεί ο οργανισμός στην ίωση,κατι στο οποίο ειναι αντίθετοι όλοι μα όλοι οι γιατροί με τους οποίους εχουμε ως σημερα σηζητήσει,λόγω της επικινδυνότητας των πολύ υψηλών πυρετών.

Το παιδί μου πάνω από όλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να τολμήσω να πω το προφανές:

 

Τόσους και τόσους γιατρούς συμβουλευτήκατε, γιατί μείνατε σε ΕΝΑ και μόνο ομοιοπαθητικό;

 

Δεν ισχυρίζομαι ότι ΟΛΟΙ οι ομοιοπαθητικοί γιατροί είναι καλοί και οι υπόλοιποι δεν είναι....θέλει ψάξιμο.

 

Έχω την τύχη να γνωρίζω ένα καταπληκτικό παιδίατρο που είναι ΚΑΙ ομοιοπαθητικός...ευτυχώς για το τελευταίο μου παιδάκι που είναι 6 μηνών.

 

Δεν ξέρω αν βρίσκεσαι στην Αθήνα...μπορώ να σου πω περισσότερα ή να σου τον συστήσω αν θέλεις.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς Θεσσαλονίκη μένουμε.. Η αλήθεια είναι οτι ο μικρός δεν μας εχει ταλαιπωρήσει και πολύ,μόνο για μια περίοδο που τον στειλαμε παιδικό περάσαμε διαφορα,αλλα τον σταματήσαμε μετά απο δυο μήνες οποτε σταματησαν και οι ιώσεις και τα φάρμακα.Απλά φέτος ειμασταν ατυχοι διοτι απο κάπου κολλήσαμε μια ιωση που ταλαιπωρεί πολύ κόσμο εδώ στη Θεσσαλονίκη και για πολλές μέρες,και τον πείραξε μάλλον και η αλλαγή της αντιβίωσης.Το θέμα ειναι οτι εγώ,επειδή γενικώς το παιδί είχε μια ηπια ανάπτυξη,εχω πανικοβληθεί με αυτεη τη δεκαπενθήμερη φαγούρα και δεν ξέρω τι να κάνω,εφόσον η παιδίατρος μας επιμένει να συνεχίσουμε λίγες μέρες ακόμα με Xozal,από το οποίο ομως δεν ειδαμε προκοπή εδω και δυο εβδομάδες.Ισως πάλι εγώ να ειμαι υπεραγχώδης με το παιδί και κάποιοι άλλοι να μην ασχολούνταν και τόσο πολύ,δεν ξέρω αλλα δεν μπορώ και να μην το ψάχνω επισταμένως οταν πρόκειται για το ιδιο μου το παιδί...

Το παιδί μου πάνω από όλα

Link to comment
Share on other sites

με εκπληξη διαπιστώνω ότι τελικά η αντίδραση του μικρού μας μάλλον δεν ειναι συχνή ...τόσος κόσμος ΄στο forum και μάλλον κανείς δεν έχει περάσει κάτι ανάλογο...Να αγχωθώ περισσότερο η μάνα:

Το παιδί μου πάνω από όλα

Link to comment
Share on other sites

Όπως σε συμβουλεύει και η Νεφέλη, θα έλεγα να ψαχτείς με τους ομοιοπαθητικούς λίγο παραπάνω. Σε ότι αφορά τον πυρετό και την συμβουλή που σου έδωσε ο ομοιοπαθητικός, μην ξεχνάς ότι ο πυρετός είναι μία φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού απέναντι στον "εισβολέα". Όσο δυσάρεστος είναι σε εμάς τους ίδιους άλλο τόσο και περισσότερο είναι στον "εισβολέα". Παίρνοντας συνέχεια αντιπυρετικά νοιώθουμε καλύτερα, όμως παρατείνουμε και τη διάρκεια ζωής του ιού.

Ακολουθήσαμε και εμείς τη συμβουλή αυτή και πραγματικά μας ήταν πολύ δύσκολο να βλέπουμε το παιδί να "ψήνεται" στον πυρετό χωρίς αντιπυρετικά. Όμως, με κρύες κομπρεσούλες ο πυρετός συνήθως υποχωρεί την επόμενη μέρα. Μία φορά που έφτασε 39,5 δώσαμε αντιπυρετικό αλλά μόνο τότε. Κάτω από 39 μόνο κομπρεσούλες.

Αν το κάνεις θα δεις και μόνη σου πόσο πιο γρήγορα θα αναρρώσει το παιδί την επόμενη φορά.

Περαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα τα εχω σκεφτεί ολα αυτα αλλα ακόμα και ομοιοπαθητικοί ενηλίκων που συζητησα με ενημέρωσαν οτι με 39,5 που είχε το παιδί επρεπε να πάρει αντιπυρετικό.επίσης,μετά από πολύ προσωπικό διάβασμα που εχω ρίξει εχω καταλήξει οτι τα αντιπυρετικά δεν εχουν τέτοια δράση που λες,οι αντιβιώσεις δυναμώνουν τα μικρόβια.Αλλα εν πάση περιπτώσει στην παρούσα φάση το θεμα μου δεν είναι ομοιοπαθητική η κλασσική ιατρική,αλλα αν και κάποιοι άλλοι από το forum αντιμετώπισαν μια τέτοια πολυήμερη αλλαργία στην αντιβίωση και τι έκαναν.Πίστεψε με,τα χημικά φάρμακα τα φοβάμαι εγώ πρώτη από όλους,και πόσο μάλλον για το ιδιο μου το παιδί,και τα δίνω μετά απο πολύ συζητηση με τους γιατρούς αν είναι πραγματική ανάγκη.

Το παιδί μου πάνω από όλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα αντιπυρετικά δεν εχουν τέτοια δράση που λες,

 

τα περισσότερα μικρόβια και ιοί δεν αντέχουν σε θερμοκρασίες άνω των 38, ο οργανισμός μας ανεβάζει πυρετό για να τα σκοτώσει. Αν εμείς χαμηλώσουμε τη θερμοκρασία με αντιπυρετικό τότε δεν τα δυναμώνουμε αλλά τα αφήνουμε ήσυχα να δρουν.

 

Βέβαια αν η θερμοκρασία ανέβει πάνω από 39, είναι επικίνδυνη όχι μόνο για τους εισβολείς αλλά και για τον πάσχοντα... Οπότε προέχει να σώσουμε τον πάσχοντα και ας δρα ο εισβολέας...

 

 

 

οι αντιβιώσεις δυναμώνουν τα μικρόβια.

 

αυτό συμβαίνει από γενιά σε γενιά μικροβίων. Δηλαδή αν πάρεις τώρα αντιβίωση δεν θα δυναμώσει αυτόματα το μικρόβιο, απλά τα λίγα που θα επιβιώσουν από το φάρμακο είναι ανθεκτικά, αυτά θα πολλαπλασιαστούν και θα δώσουν μόνο ανθεκτικούς απογόνους... Οπότε στην επομενη ή μεθεπόμενη μετάδοση μπορεί η αντιβίωση να μην βοηθήσει το ίδιο αποτελεσματικά τον ασθενή...

Link to comment
Share on other sites

Και γιατι εισαι σιγουρη οτι αυτη η αντιδραση ειναι απο τις αντιβιωσεις και μονο και οχι απο κατι άλλο π.χ. τροφικό, το οποιο συνεχιζει να τρωει? Το γεγονος οτι το παιδακι σου εχει ηπια αναπτυξη ειναι ισως μια ενδειξη για αλλεργια.

Καλα κανεις και θες να κοψεις ενα φαρμακο που τοσο καιρο δε σας βοηθησε. Γνωμη μου ειναι να δεις καποιον πιο ειδικό απο την παιδιατρο σου που εχει μια αδυναμια στα φαρμακα απο οτι φαινεται.

Ισως πάλι εγώ να ειμαι υπεραγχώδης με το παιδί και κάποιοι άλλοι να μην ασχολούνταν και τόσο πολύ,δεν ξέρω αλλα δεν μπορώ και να μην το ψάχνω επισταμένως οταν πρόκειται για το ιδιο μου το παιδί...

Στη θεση σου θα ημουν χειροτερα, εχω ενα μωρακι με τροφικες αλλεργιες (εχουμε αντιστοιχο τοπικ) εχουμε δει τον μισο ιατρικο πληθησμο της αθηνας και εχω διαβαζει οτιδηποτε μπορεσα να βρω. Η μεχρι τωρα εμπειρια μου, μού λεει να δεις εναν κάλο αλλεργιολογο ή δερματολογο. Τωρα πως θα βρεις τον καλό... καλή τυχη

Παντως και ενας καλος παιδιατρος ομοιοπαθητικός ισως να σε βοηθουσε πολύ, ειδικα αν σκεφτεις οτι τα αντισταμινικά τα συνηθιζει ο αργανισμος και δεν βοηθανε μετα απο λίγο.

Ευχομαι συντομα περαστικά σας

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τα περαστικά κι ευχομαι και σε σας το ίδιο,γιατι οι αλλεργίες ειναι πραγματικά τρομερό πράγμα.είμαι σιγουρη οτι ηταν οι δυο αντιβιώσεις που προκάλεσαν το πρόβλημα πρώτον γιατί το εχουμε ξαναπάθει απο αντιβίωση και δευτερον γιατι ειμαι πολύ σχολαστική στην καθημερινή ρουτίνα του παιδιύ και τρώει μονο οτι εχουμε δοκιμάσει απο τους 6 μηνες σχεδόν, ακριβώς για να ειμαι σιγουρη οτι δεν υπάρχει κάπιος αλλος παράγοντας.Οταν λέω ηπια αναπτυξη,εννοω σε σχέση με τις αρρώστιες, οτι δεν ειχαμε πολλά συμβάντα, διοτι από υψος και βάρος ειμαστε πολύ πάνω απο το μεσο ορο.

Το παιδί μου πάνω από όλα

Link to comment
Share on other sites

Εμενα ειχε παρουσιασει κατι σαν φωτοδερματιτιδα μετα απο ενδοφλεβια χορηγηση augmentin κ ειχαμε παρει fenistil για 10 μερες.

 

Η παιδιατρος μας ειναι κορυφη.Αν θελεις να σου στειλω πμ λεπτομερειες.εγω μονο οταν μας δει αυτη ηρεμω.

Κουραγιο :(

.png.png[/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις χτες κλείσαμε 15 μέρες και συνεχίζουμε με αυτό το Xozal αν και κατα το μεσημέρι θα ξαναμιλήσουμε με την παιδιατρο μας να δούμε μήπως αλλάξουμε κάτι στην αγωγή.Πάντως βρε παιδιά με εχει φάει το άγχος...αυτές οι αλλεργικές αντιδράσεις με αγχώνουν πάρα πολύ,ειδικά οταν εχουν να κάνουν με φάρμακα.Γιατί ένα παιδάκι 2,5 χρονών,είναι σίγουρο ότι μεχρι να μεγαλώσει θα αρρωστήσει κάποιες φορές και κάποιες φορές θα χριαστεί και αντιβίωση.Φανταστείτε το άγχος μου κάθε φορά που θα πρέπει να πιει ενα φάρμακο...

Το παιδί μου πάνω από όλα

Link to comment
Share on other sites

Όπως σε συμβουλεύει και η Νεφέλη, θα έλεγα να ψαχτείς με τους ομοιοπαθητικούς λίγο παραπάνω. Σε ότι αφορά τον πυρετό και την συμβουλή που σου έδωσε ο ομοιοπαθητικός, μην ξεχνάς ότι ο πυρετός είναι μία φυσιολογική αντίδραση του οργανισμού απέναντι στον "εισβολέα". Όσο δυσάρεστος είναι σε εμάς τους ίδιους άλλο τόσο και περισσότερο είναι στον "εισβολέα". Παίρνοντας συνέχεια αντιπυρετικά νοιώθουμε καλύτερα, όμως παρατείνουμε και τη διάρκεια ζωής του ιού.

Ακολουθήσαμε και εμείς τη συμβουλή αυτή και πραγματικά μας ήταν πολύ δύσκολο να βλέπουμε το παιδί να "ψήνεται" στον πυρετό χωρίς αντιπυρετικά. Όμως, με κρύες κομπρεσούλες ο πυρετός συνήθως υποχωρεί την επόμενη μέρα. Μία φορά που έφτασε 39,5 δώσαμε αντιπυρετικό αλλά μόνο τότε. Κάτω από 39 μόνο κομπρεσούλες.

Αν το κάνεις θα δεις και μόνη σου πόσο πιο γρήγορα θα αναρρώσει το παιδί την επόμενη φορά.

Περαστικά.

 

Ακριβώς αυτό πιστεύω και εγώ για τον πυρετό αγαπητέ Δημήτρη....μετά από 3 παιδιά.

 

Μια φορά έκανε πυρετό μέχρι τώρα η μικρή και τον περάσαμε με κομπρέσες, παρακολούθηση και μπάνιο.

 

Είναι μια φυσιολική διαδικασία του οργανισμού που προσπαθεί να πολεμίσει κάποιο μικρόβιο ή όπως λες εσύ, κάποιο "εισβολέα". Χρειάζεται υπομονή και πίστη να αναπτύξει το παιδάκι το φυσικό αμυντικό του σύστημα.

 

Και εγώ δεν την έχω εμβολιάσει κιόλας και ούτε θα το κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είναι η 16η μέρα που συνεχίζουμε να παίρνουμε το Xozal.Ξέρει κανείς αν τόσες μέρες αντισταμινικού μπορούν να προκαλέσουν καμμία αντίδραση στα μικρούλια μας;

Το παιδί μου πάνω από όλα

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητη art πιστεψε με σε καταλαβαίνω. και μενα ο μικρός μου είναι αλλεργικός. Δεν ξερω ακομα όλα τα πραγματα στα οποια ειναι αλλεργικος γιατι ο γιατρος ειπε να περιμένουμε να μεγαλωσει λιγο για να κανουμε ολες τις απαραιτητες εξετάσεις. Αρχικά γνωριζουμε οτι ειναι αλλεργικός στις φακες :shock: . 2 φορες αλλεργια μετα την καταναλωση αυτου του φαγητου!!!! την 3 φορα που επαθε αλλεργια δεν καταφέραμε να διαπιστώσουμε απο τι εγινε... ηταν το περασμένο Πασχα. Μπορει να εφταιγε η ανθοφορια ή κατι αλλο.... :? ειπε ο γιατρος γι' αυτο το μικρό μου επαιρνε φαρμακα απο τις αρχες Απριλιου που ηταν το Πασχα μεχρι σχεδον τα τέλη Μαιου. Επαιρνε Xozal, Soldesanil, Fenistil, και ενα αλλο που τωρα δεν μπορω να θυμηθω το εχω γραμμενο στο σπιτι. οχι βεβαια ολα μαζι για ολο το διαστημα... μονο το xozal επαιρνε μεχρι το τέλος της θεραπειας. Υπομονη λοιπον και περαστικα στο μικρουλι σου

ΜΠΡΑΒΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ

.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απαντηση...από υπομονή,δεν κάνω και τίποτε άλλο.Απλά ως μητέρα θέλω να εξαντλώ τα περιθώρια οτι κάνω το καλύτερο για το μικρό μου πριγκηπα.Εμείς με τον ανδρα μου σε αυτη τη φάση αναρρωτιόμαστε αν πρεπει να συνεχίσουμε την ήπια θεραπεία με Xozal ή πρέπει να την διακόψουμε και να πάμε σε αλλεργιολόγο πλέον,με το σκεπτικό οτι αν ηταν το φάρμακο να ειχε βοηθήσει,θα είχε δουλέψει εδώ και τόσες μέρες που το παίρνουμε.από την άλλη ειδα και τη δική σου περίπτωση και πήρα λίγο κουράγιο οτι δεν ειμαστε οι μόνοι με πολυήμερη αντίδραση σε κάτι

Να εισαι καλά κι εσύ και το μικρό σου...

Το παιδί μου πάνω από όλα

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ και εμεις και περισσοτερο εγω που ειμαι θα ελεγα λιγο.... υστερικη με τον γιο μου οπως λεει και ο αντρας μου συνεχεια ρωταω ποτε θα ερθει η στιγμη να το ψαξουμε με τις αλλεργιες.. Ευτυχως ο γιατρος με καταλαβαινει και δεν εκνευριζεται που τον παιρνω με το παραμικρο (κυριολεκτικα ομως με το παραμικρο) να τον ρωταω διαφορα...

Εμενα να φανταστεις την τελευταια φορα που επαθε το αλλεργικο σοκ γεμισε μεγαλα ασπρα σημαδια ενω το υπολοιπο κορμακι του ηταν κοκκινο, ηταν σε μια κατασταση ληθαργου μονιμως (ενω σαν παιδακι ακομα και οταν ειναι αρρωστο ειναι πολυ κεφατο και ζωηρο) και ειχε 2-3 μερες πολυ υψηλο πυρετο. Μονο που τον εβλεπα ετσι "πεσμενο" ημουν εγω ενα βημα πριν την καταθλιψη... Μετα βεβαια που περασα αυτο το ψυχολογικο "τρανταγμα" σταματησα να τον φερνω σε επαφη οσο μπορω με πραγματα ή φαγητα που εχουν αποδεικτει γενικως σαν αλλεργιογονα, π.χ αυγο ολοι φωναζουν που εκοψα να το δινω αλλα οταν φωναζουν μαζι και ο γιατρος, τους υπενθυμιζω τι περασαμε την προηγουμενη φορα, οσο για τον γιατρο το κοβω μαχαιρι εγω ειμαι η μανα του και αποφασιζω ΟΧΙ αυγο. Το ξερω οτι ισως ειναι κακο αυτο αλλα δεν θα αντεξω να τον ξαναδω ετσι... :(

ΜΠΡΑΒΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ

.png

Link to comment
Share on other sites

Περαστικα να ναι καταρχήν και καλημέρα,

 

Μπορείς να μου πείς πια αντιβίωση σου έδινε ονομαστικά και πόσες μέρες ΧΟΖΑΛ. εχε υπόψη σου όμως ότι το ΧΟΖΑΛ είναι πιο ελαφρύ από το να σου δίνε SOLDESANIL.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Σε καταλαβαίνω,κι εγώ από τότε που μου εκδήλωσε την πρώτη αλλεργία σε αντιβίωση (κόκκινα σημάδια στο σώμα που ομως σε τρεις μερες ειχαν περάσει απλα με Fenistil) έπαθα υστερία αν και δεν εχουμε κάνει ποτέ αντίδραση σε οτιδήποτε εχει σχέση με φαγητό.Και τώρα από φάρμακο την πατήσαμε,παρόλα αυτα ειμαι κι εγω πολύ προσεκτική στη διατροφή του γενικώς -όχι συχνά αυγό και ψάρι,όχι καρυκευματα,οχι σοκολάτες,πατατάκια,βαρια φαγητά κλπ- διότι εχω γίνει κι εγώ ψιλουστερική φοβούμενη το τι μπορεί να συμβεί.Κάποιες φορές βέβαια σκέφτομαι μηπως αυτό δεν είναι τελικά σωστό για το παιδί,αλλά κάποιες άλλες με πιάνει τέτοιο άγχος στο τι θα κάνουμε στο μέλλον με ευτή την αλλεργία στις αντιβιώσεις,που τρελλαίνομαι...

Το παιδί μου πάνω από όλα

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινήσαμε με αντιβίωση PROSEF,αλλα επειδή δεν τον επιασε και δεν περνούσε η ωτίτιδα την αλλάξαμε σε lorbef.Xozal παίρνουμε εδώ και 16 ημέρες και τώρα αρχίσαμε να βλέπουμε μια μικρή βελτίωση...

Το παιδί μου πάνω από όλα

Link to comment
Share on other sites

Ο μικρός μου έκανε αλλεργική αντίδραση βαριάς μορφής στην augmedin δεν ξέρω για την συγκεκριμένη που παίρνει αλλά μάλλον έχει αρχίσει να δουλεύει η αντιβίωση είναι σε ποια ημέρα.

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...