Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΔΥΜΑΚΙΑ


Recommended Posts

Καλή σας μέρα!

 

Με λένε Μαρία και έχω την Βασιλική 17 μηνών και τον Μάρτη, αν όλα πάνε καλά, θα γεννήσω διδυμάκια. Δε γνωρίζω ακόμα το φύλο, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω από κάποια κυρία με δίδυμα, στο αυτοκίνητο πως τα κατάφεραν με την έλευση των νέων μελών.

Εχουμε ένα 5 θέσιο corsa και δεν ξέρω αν δίπλα στο καθισματάκι της Βασιλικής χωρέσουν άλλα δύο. Και φυσικά νεο τουτου δεν δυναμεθα να αγοράσουμε. Καμιά λύση?????

Επίσης οποιαδήποτε πληροφορία ή συμβουλή για διδυμάκια είναι καλοδεχούμενη...

Και με τον θηλασμό διδύμων τι παίζει????? :roll:

 

Αυτά για την ώρα,

ευχαριστώ,

ΜΑΡΙΑ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω τα εχω και τα δυο στο πισω καθισμα αλλα βεβαια δεν εχω αλλο παιδι.

Στο πισω...δε νομιζω να χωρανε 3 καθισματακια....

Οσο για το θηλασμο....εγω δυστυχως δεν τα καταφερα...τα μωρα μου δεν επιασαν ποτε τη θηλη. Εβγαζα μονο με το θηλαστρο για 30 μερες περιπου αλλα οχι ολα τα γευματα. Γενικα η αρχη ειναι λιγο δυσκολη και θα χρειαστεις βοηθεια (ποσο μαλλον να εχεις και αλλο ενα παιδι). Εισαι ομως εμεπιρη μανουλα και θα τα καταφερεις μια χαρα. Εγω ημουν και φρεσκια και ψαρωμενη μανουλα... :)

Link to comment
Share on other sites

Μαρία καλώς όρισες να χαιρεσαι την κορούλα σου και με το καλό να έρθουν τα δίδυμα, πουλμανάκι μάλλον θα θέλετε τώρα :lol::lol::lol: στο corsa δεν νομίζω ότι θα χωράνε 3 καθισματάκια.

Link to comment
Share on other sites

Μαρία καλωσόρισες και με το καλό τα διδυμάκια σου! Για το αμάξι η μόνη λύση που ίσως να είναι βιώσιμη είναι να βάλετε το ένα καθισματάκι μπροστά στο κάθισμα του συνοσηγού, αφού απενεργοποιήσετε τον αερόσακο... Και να κάθεσαι εσύ πίσω με τα 2....

Για το θηλασμό τώρα, το μόνο που έχω ακούσει απο διδυμομαμάδες, ήταν το τάϊσμα εναλάξ. Δηλαδή μόλις τελείωνε το 1, έπιανε το άλλο...

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites

url=http://www.glitter-graphics.com]109051s9yr6lye4q.gif[/url]

 

Καλώς όρισες Μαρία να χαίρεσαι τη Βασιλική σου και με το καλό να έρθουν και τα διδυμάκια σου :D

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ σας ευχαριστώ πολύ!!!!

 

Καλή ιδέα να πάει μπροστά στο αυτοκίνητο η Βασίλω μου, αλλά μήπως απαγορεύεται??? :cry:

 

Με βλέπω στο πορτ μπαγκαζ για να τα προσέχω.... :lol:

ΜΑΡΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλή σας μέρα!

 

Με λένε Μαρία και έχω την Βασιλική 17 μηνών και τον Μάρτη, αν όλα πάνε καλά, θα γεννήσω διδυμάκια...

 

Μαράκι κ Βασιλική καλως μας ήρθατε! Ανανέμουμε με αγωνία κ τα διδυμάκια!!!!να μεγαλώνει γρηγορα η παρέα!!!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Καλώς ήρθες Μαρία! Να χαίρεσαι την κόρη σου και με το καλό να αποκτήσεις και τα διδυμάκια σου!

 

Εγώ έχω και άλλο μεγαλύτερο παιδί οπότε και 3 καθισματάκια. Στο δικό μας αυτοκίνητο (citroen picasso) χωράνε πολύ άνετα πίσω, δεν ξέρω όμως σίγουρα αν χωράνε σε corsa. Ενδεχομένως να χωράνε αν τα καθισματάκια δεν είναι πολύ ογκώδη, δε χάνεις τίποτα να δοκιμάσεις. Παρεπιπτόντως έχει πολύ γέλιο, στο δρόμο μας δείχνουν με το δάχτυλο!

 

Διαφορετικά η λύση είναι μόνο αυτή που σου πρότειναν τα κορίτσια παραπάνω. Δεν είναι το καλύτερο αλλά δε νομίζω ότι απαγορεύεται. Μην ξεχάσεις μόνο ενεργό τον αερόσακο!!!

 

900055t4tr7qkt6s.gif

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το καλό να έρθουν τα διδυμάκια!

 

για το θηλασμό, δες εδώ όπου η NickyL θηλάζει αποκλειστικά:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7147

και εδώ:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5313

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο Αφροδίτη!!! :oops:

 

780924q1cd75lu51.gif

 

Μαρία εύχομαι να είναι όλα υπέροχα!!!

 

Κι εγω καποια στιγμη ..ετσι την ειχα πατησει..καμια κοπελα μου το ειπε και απο τοτε κοιταω παντα ημερομηνιες :P:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ πάλι έχω παρόμοιο πρόβλημα!

Έκανα δίδυμα κορίτσια (24/03/06). Έβαλα δύο καθισματάκια. Όλα ΟΚ!

Έκανα ένα αγόρι 13/7/07. Άφησα μόνο ένα από τα δύο καθίσματα και έβαλα δύο booster (νομίζω έτσι τα λένε).

Κατά το Φεβρουάριο του 2009 περιμένω το τέταρτο. ΠΟΥ να το βάλω? ΠΩΣ θα μετακινούμαστε όλη η οικογένεια μαζι? Σπαζοκεφαλιά! Χρήματα για νέο αυτοκίνητο ... ούτε λόγος!! Έτσι πληροφοριακά... το πολύπαθο αυτοκίνητο είναι ένα ΤΟΥΟΤΑ corolla 5 θέσεων.

 

Καμιά καλή ιδέα κανειιιιιςςςς????

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατ'αρχην να σου ζησουν κ τα θερμοτερα μου συγχαρητηρια!

Δεν ξερω να λυσω την απορια σου αφου ακομη ειμαι στο 1ο κ με ενα μικρο starlet toyota τρελενομαστε απο τωρα για το τι θα κανουμε με το 2ο.

Παντως να ειστε καλα που κανετε τοσα παιδακια.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι έχω παρόμοιο πρόβλημα!

Έκανα δίδυμα κορίτσια (24/03/06). Έβαλα δύο καθισματάκια. Όλα ΟΚ!

Έκανα ένα αγόρι 13/7/07. Άφησα μόνο ένα από τα δύο καθίσματα και έβαλα δύο booster (νομίζω έτσι τα λένε).

Κατά το Φεβρουάριο του 2009 περιμένω το τέταρτο. ΠΟΥ να το βάλω? ΠΩΣ θα μετακινούμαστε όλη η οικογένεια μαζι? Σπαζοκεφαλιά! Χρήματα για νέο αυτοκίνητο ... ούτε λόγος!! Έτσι πληροφοριακά... το πολύπαθο αυτοκίνητο είναι ένα ΤΟΥΟΤΑ corolla 5 θέσεων.

 

Καμιά καλή ιδέα κανειιιιιςςςς????

 

Έλπίδα να χαίρεσαι τα παιδάκια σου και η ώρα η καλή για το τέταρτο!

Στο θέμα μας τώρα, λύση στη σπαζοκεφαλιά δεν βλέπω παρά μόνο κάνοντας εκτπτώσεις στα θέματα ασφαλείας και στριμώχνοντας τα μεγαλύτερα παιδιά, κάτι που δεν είναι και τόσο καλή ιδέα...

Ίσως θα μπορούσατε να ξανασκεφτείτε το θέμα του καινούργιου αυτοκινήτου αφού θα μπορείτε να το πάρετε αφορολόγητο και επομένως αρκετά φθηνότερα...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Για το αυτοκίνητο που ήδη έχουμε κι εγώ δεν μπορώ να σκεφτώ τίποτα περισσότερο από "εκπτώσεις" στην ασφάλεια. Πχ να δέσω με την ίδια ζώνη το 3ο με το 2ο (ως πιο μικρόσωμα). Αλλά δεν είμαι ευχαριστημένη.

 

Δυστυχώς για νέο αυτοκίνητο δεν γίνεται. Τα οικονομικά αυτή τη στιγμή δεν επιτρέπουν καμία τέτοιου τύπου αγορά, ακόμα και με τις φορολογικές ελαφρύνσεις.

 

Ο σύζυγος προτείνει να τον αφήνουμε στο σπίτι να κοιμάαααται για να μας "ελαφρύνει" :D

 

Σπαζοκεφαλιά... έχω λίγους μήνες ακόμα για να δω τι θα κάνω.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

kala poly γελιο!!!! μην με παρεξηγεις.....τρελενομαι για μεγαλες οικογενειες!! ΜΗΝ ΑΝΧΩΝΕΣΑΙ , ΒΑΖΩ ΣΤΟΙΧΗΜΑ ΟΤΙ ΘΕς ....ΛΥΣΗ ΘΑ ΒΡΕΘΕΙ !! Η ΕΞΥΠΝΑΔΑ ΤΗς ΕΛΛΗΝΙΔΑς ΜΑΝΑς ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΧΤΗ!!! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ψιλα γραμματα :lol::lol::lol:

glitterfy134519T689D30.gif
Link to comment
Share on other sites

Εμεις πουλησαμε το πενταθεσιο μας SEAT

και αγορασαμε μεταχειρισμενο, σε πολυ καλη κατασταση,

τιμη εξαιρετικη. Αλλιως, οι εξι μας δε χωρουσαμε με τιποτα

στο παλιο...

 

Βεβαια δοκιμασαμε στην αρχη, τους πρωτους 7 μηνες να χωρεσουμε

ολοι μαζι στο πενταθεσιο, αλλα οι μεγαλες που τοτε ηταν 4,5 και 2,5 χρονων,ειχαν στριμωχτει και γκριζανιανε πολυ.

 

Ωστοσο, μεχρι να μεγαλωσουν λιγο περισσοτερο τα μεγαλα παιδια,

ισως και να το κατορθωσετε, με εκπτωση ομως στην ασφαλεια τους

και σιγουρα με την προοπτικη ή να αγορασετε πιο μεγαλο αμαξι ή

να μην κανετε χρηση του αυτοκινητου ολοι μαζι με ο,τι

συνεπαγεται αυτο.Γνωμη μου που προεκυψε απο εμας.

 

Και τελος, μια λυση καλη ειναι απο Γερμανια, μεταχειρισμενο ή οχι.

Δες http://www.polyteknoi.gr οπου οι πολυτεκνοι συζητανε για το θεμα αυτο.

Με το καλο...Τι ωραια...

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, είναι γεγονός ότι ψάχνουμε όλα τα πιθανά κενά του αυτοκινήτου μήπως κάπου, κάπως χωράει ένα ακόμα κάθισμα. Θα δούμε... Θα προσπαθήσω να του ξαναπώ του συζύγου να πάρουμε κάτι μεγαλύτερο. Έτσι κι αλλιώς το χρειαζόμαστε γιατί πηγαίνουμε σε πολλές διαδρομές όλοι μαζί.

 

:?:D:D

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...